#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2008 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τον έπιασαν όταν του τέλειωσαν οι σφαίρες»


Συνέβη στη σημερινή Ελλάδα, λίγα λεπτά μετά τις 4 το απόγευμα. Ένας 30χρονος, σεσημασμένος για κλοπές και ναρκωτικά αρπάζει το πορτοφόλι ενός πολίτη στην περιοχή Αγίου Αθανασίου , Θεσσαλονίκης. Πολίτες, ορμούν πάνω του, τον «συλλαμβάνουν» και στη συνέχεια ειδοποιούν την Αστυνομία για να τον παραλάβει. Οι άνδρες του περιπολικού βάζουν τον πορτοφολά στο πίσω  κάθισμα, χωρίς να του φορέσουν χειροπέδες και ο ένας αφήνει μάλιστα το περίστροφό του στο …κάθισμα (!!!). Ο 30χρονος, αρπάζει το πιστόλι, κατεβαίνει από το περιπολικό και καταδιωκόμενος μπαίνει και βγαίνει σε αυτοκίνητα και καταλήγει ένα σούπερ μάρκετ στην περιοχή της Σίνδου, όπου τον προλαβαίνουν αστυνομικοί. Αλλά το σκάει πάλι, βγαίνει σαν κύριος  από την πίσω πόρτα, βουτάει ένα ασφαλίτικο αυτοκίνητο και το σκάει. Στη συνέχεια, άγνωστο ακόμα πως, ανεβαίνει σε αστικό λεωφορείο και εκτελεί εν ψυχρώ τον άτυχο 60χρονο οδηγό όταν προσπάθησε να ειδοποιήσει την Αστυνομία από το κινητό του. Το λεωφορείο σταματά σε ένα χαντάκι. Ο δράστης προσπαθεί και πάλι να ξεφύγει τρέχοντας, όμως οι αστυνομικοί που τον καταδίωκαν, καταφέρνουν επιτέλους να τον συλλάβουν. Οι δύο αστυνομικοί που μετέφεραν τον κρατούμενο, καθώς και τέσσερις ακόμη συνάδελφοί τους τέθηκαν ήδη με απόφαση του αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. σε διαθεσιμότητα, ενώ  διενεργείται διοικητική εξέταση κλπ κλπ.


Γιατί συνέβησαν αυτά τα πρωτοφανή; Η εξωφρενική ολιγωρία και επιπολαιότητα των ανδρών του πρώτου περιπολικού εξηγείται από το σεσημασμένο του δράστη. Τον γνώριζαν, δεν τον «έδεσαν», αλλά ο δράστης ήταν πιθανότατα «φτιαγμένος» και έκανε τη Θεσσαλονίκη σκηνικό του Χόλλυγουντ, με αποτέλεσμα να την πληρώσει ένας αθώος. Οι υπόλοιποι όμως (δηλαδή η …μισή σχεδόν αστυνομική δύναμη Θεσσαλονίκης που τον καταδίωκε) γιατί δεν μπορούσαν να τον πιάσουν; Πέρα από την προφανή ανικανότητα στην αντιμετώπιση παρομοίων καταστάσεων, η απάντηση υπάρχει ίσως σε μια πληροφορία που δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε: τον έπιασαν, λένε, όταν του τελείωσαν οι σφαίρες. Πράγμα που σημαίνει ότι οι αστυνομικοί φοβούνται πλέον για την ζωή τους – «γιατί να βάλω το κεφάλι μου στο ντορβά με τον μισθό που παίρνω;». Κι αυτό είναι πολύ σοβαρό. Γιατί, αν οι αστυνομικοί φοβούνται ποιος θα προστατέψει τον ανυπεράσπιστο πολίτη μέσα στο κλίμα αυξημένης εγκληματικότητας που ζούμε; Και φυσικά αν τον πυροβολούσαν πάλι τα ίδια θα συνέβαιναν από τα ΜΜΕ, δεδομένης της καχυποψίας που υπάρχει στην ελληνική κοινωνία για την αστυνομία. Πρόκειται για ένα τεράστιο θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΣ 03/05/2008 21:45:19

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ Η ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΜΠΟΥΖΟΥΡΙΑΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!
    ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

  2. Theodore avatar
    Theodore 03/05/2008 22:07:30

    Αφου σας καταχεριασω, που χρησιμοποιειτε τον ορο "εκτελεση", αντι του ορθου ΕΓΚΛΗΜΑ,η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ, θα ηθελα να γραψω, οτι καιρος ειναι, να αποφασισετε τι ακριβως αστυνομια θελετε.
    Αυτη, που φοβαται τον ισκιο της, ενω εχει πια να κανει με αδιστακτους κακοποιους, που σκοτωνουν για ψυλλου πηδημα και για 50 ευρω,η αυτη που παιρνει την κατασταση στα χερια της και σκοτωνει στα ισια, οποιον κουνιεται ενω εχει ειδοποιηθει οτι πρεπει να σταματησει.
    Αν δεν την παρετα αυτην την αποφαση, δε θα εχετε αστυνομια, αλλα παιδικη χαρα, που θα ξεφτιλιζεται καθε μερα.
    Καικατι αλλο, μετα απ αυτα που ειδα στη Γεωπονικη, που την κανανε λαμπογιαλο καποιοι αρρωστοι και οι αστυνομικοι, δεν μπορουσαν να μπουν μεσα, γιατι εσεις, δεν τους το επιτρεπετε, επειδη υπαρχει το περιφημο ασυλο, που εχει στοιχισει δισεκατομμυρια στο φορολογουμενο, αλλα εσεις αγρον αγοραζετε, γιατι εχετε παπαγαλισει καποιες παπαριες απο κανα ΚΚΕ και αλλες δημοκρατικες δυναμεις, οτι και καλα, δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, αλλα πρεπει να καθομαστε να τους βλεπουμε να σπανε και να κλεβουνε και να πηγαινουμε μετα, να κανουμε τον απολογισμο.
    Μιλαμε για ΤΗΝ ξεφτιλα, αλλα που να την καταλαβει ο κοσμος, που νομιζει οτι εχουμε ακομα χουντα και γινεται αντισταση!
    Εκλεγμενη κυβερνηση εχουμε, αν δεν το ξερετε,και αν δε σας αρεσει, μην την ξαναψηφισετε.Οχι να διαλυεται το συμπαν και εμεις να βλεπουμε,
    "δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι ανταμα,
    προσμενουμε ισως καποιο θαμα".

  3. Sergios avatar
    Sergios 03/05/2008 22:24:23

    Συμφωνώ μαζί σου Theodore. Να πάρουμε όλοι από ένα magnum και να βγούμε να κάνουμε τους νεοταγματασφαλίτες. ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Ο ΔΕΡΤΙΛΗΣ ΚΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ. Κούλαρε ρε φίλε.

  4. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 22:25:45

    KYRIOI,

    ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    1.ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ ΥΨΗΛΟΥ ΚΥΝΔΙΝΟΥ.
    2.ΑΛΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩΡΕΣΕΙ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ.
    3.ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΙΔΙΟΝΥΜΑ ΑΥΤΟΦΟΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ(ΒΛΕΠΕ ΓΕΟΠΟΝΙΚΗ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ Κ.Τ.Λ.)
    4.ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ.
    5.ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΠΕΚΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΓΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

    ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΗΜΑΣΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΗΣ Ε.Α. ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΞΙΣΣΟΡΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΜΕ ΤΟ ΕΦΙΚΤΟ!

  5. Factorx avatar
    Factorx 03/05/2008 22:37:40

    Theodore Says:"Αφού σας καταχερίσω, που χρησιμοποιείτε τον όρο “εκτέλεση”, αντι του ορθού ΕΓΚΛΗΜΑ, η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ..."

    1.Η "εκτέλεση" δεν είναι «δολοφονία» ; Ας μην μπούμε στα ετυμολογικά (δόλος + φόνος) που δεν υπάρχει στην σημερινή περίπτωση κλπ. Μήπως όμως ο όρος "εκτέλεση" έχει αποκτήσει κάποια πολιτική χροιά και αναφέρεσαι σε αυτό;
    2. Δεν νομίζω οτι δεν διάβασες καλά το κομμάτι. Μιλάμε α) για μια προφανή κατάσταση ανικανότητας και β) οτι οι αστυνομικοί φοβούνται να τραβήξουν πιστόλι. Αυτό δεν λες κι εσύ; Τα άλλα που γράφεις που χωράνε εδώ;
    3. Και για να είμαστε εξηγημένοΐ: Η Αστυνομία στην Ελλάδα είναι παγιδευμένη ανάμεσα στο παρελθόν της, στην καχυποψία της κοινωνίας απέναντί της και στην χρησιμοποίηση της ως όργανο καταστολής απο την εκάστοτε κυβέρνηση. Αυτό θέλει χρόνο για να αλλάξει, αν μπορεί να αλλάξει και σοβαρή πολιτική ηγεσία. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ οτι δεν μπορεί να κινδυνεύουμε ανά πάσα στιγμή να μας σκοτώσει ένα πρεζόνι, ή ένας ανεκπαίδευτος αστυνομικός. Και γι αυτό κάτι πρέπει να γίνει.ΕΠΣΙΓΟΝΤΩΣ

  6. Sergios avatar
    Sergios 03/05/2008 22:43:03

    Φίλε Fantomas εδώ κανόνες εμπλοκής δεν ήξερε τί σημαίνει ο πρωθυπουργός, εσύ περιμένεις να τους μάθουν οι δημόσιοι υπάλληλοι αστυνομικοί;. Τύ περιμένεις όταν στην ηγεσία του υπουργείου είναι ένας πανεπιστημιακός, άρα άχρηστος και ένας ναύαρχος που αποφάσισε να τα κάνει θάλασσα και στο υπουργείο άρα και ασχολούμενος με την πολιτική. ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΗΦΦΕΙΛΕ Η ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΜΟΣ ΕΓΙΝΕ;. ΤΟ ΝΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΕΠΕΟΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΑΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΤΟΥ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ Η EUROPOL ΠΟΥ ΟΣΟΝΟΥΠΩ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε. ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΙΣΣΙΟΝ. ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ EUROPOL ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑ ΤΟ ΧΕΙΛΙ ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΥ.

  7. Factorx avatar
    Factorx 03/05/2008 22:45:50

    Και να πω και κάτι άλλο.
    1.Η εισαγωγή μέσα απο τις Πανελλήνιες (1995) βελτίωσε αναμφισβήτητα το επίπεδομ της αστυνομίας. Είναι η προσωπική μου γνώμη και μόνο σε αυτό και στο χρόνο εναποθέτω τις ελπίδες μου στο ζήτημα αυτό, επειδή η υπάρχουσα πολιτική ηγεσία δεν πρόκειται ποτέ να κάνει τιποτα
    2. Το κομματικό παρακράτος στην αστυνομίας της Θεσσαλονικής είναι γνωστό (θυμηθείτε την "ζαρντινιέρα")

  8. Frixos13 avatar
    Frixos13 03/05/2008 22:47:23

    Σέργιε: Όμως την Μ. Παρασκευή ο κ. Χηνοφώτης ήταν στον Επιτέφειο μαζί με τον Γιάννη Αγγέλου

  9. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 23:26:04

    ΦΙΛΕ Sergios
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΣΟΠΕΔΟΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΔΤ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΝΟΜΙΚΟΣ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑΚΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ.
    ΤΟ ΟΤΙ ΟΜΩΣ, Ο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΤΟΥ ΥΔΤ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΣΦΙΟΚΑΜΤΗΣ ΚΑΡΑΒΑΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ !(ΒΛΕΠΕ ΥΔΤ ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑ ΕΓΡΑΦΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΟΤΙ ΠΩΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΕ 1000000 ΔΡΧ ΤΟΤΕ)
    Η Ε.Α. ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΡΟΣΟΝΤΑ.
    Α.ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΓΝΩΣΗ (ΓΙΑ ΑΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΞΕΙ ΣΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ)
    Β.ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΜΠΗΡΕΙΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΤΟΠΩΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ- ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΑΥΤΟΥ)

    ΥΠ. ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΥΨΗΛΟΥ ΚΥΝΔΙΝΟΥ.
    ΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΥΨΗΛΟΥ ΚΥΝΔΙΝΟΥ.
    ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ !! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΛΕΓΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ !!

  10. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 23:29:13

    ΦΙΛΕ Sergios
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ, Η ΕΥΡΟΠΟΛ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΡΑΤΟΣ.

  11. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 04/05/2008 00:14:27

    Θρασύδειλοι μπάτσοι! Σκοτώνουνε στο ξύλο ένα παιδί που ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ για βοήθεια, και ο Διοικητής τους κάνει δήλωση στην τηλεόραση πως τον έστειλε στα "Επείγοντα" η ...ζαρντινιέρα.

    Σήμερα, όλοι αυτοί οι "γυναικωτοί", (συγνώμη για τις κυρίες, η χρήση "ποιητική αδεία"), που το παίζουν μάγκες τα βράδια στις αλλοδαπές στα κωλόμπαρα, άφησαν έναν χαπακωμένο για ΔΥΟ ΩΡΕΣ να σουλατσάρει στην Θεσσαλονίκη μ' ένα ...μπιστόλι, να πιάνει ομήρους, να κλέβει αμάξια, να ΣΚΟΤΩΝΕΙ και τον συνέλαβαν όταν σιγουρεύτηκαν ότι δεν διατρέχουν απολύτως κανέναν κίνδυνο. Ο πιο άνδρας- μάγκας απ' αυτούς, μάλιστα, πλάκωσε στο ξύλο on camera έναν τύπο και έπεσαν μετά κι οι υπόλοιποι επάνω του για να του φορέσουν χειροπέδες!

    Ο λαλίστατος "Εκπρόσωπος Τύπου της ΕΛΑΣ, κ.κ. Στάθης, πού είναι;

    Άμα θέλετε να μάθετε πώς η Αστυνομία έγινε ΜΑΦΙΑ, από το 1985 κι εντεύθεν, ο Βαβύλης είναι ο άνθρωπός σας, (Δίωξη Ναρκωτικών και C4I, για "προστασία" Ειρηναίου).

    Επειδή οι "Μπάτσοι-Γουρούνια-Δολοφόνοι" έχουν προ πολλού λάβει την θέση που τους ανήκει στην ελλ. κοινωνία, από τον εκπρόσωπο τύπου της που είναι η Λαϊκή σοφία, (οπότε "δικός τους ο σταυρός, δικός τους κι ο ώμος", εμάς τι μας νοιάζει; ας κάνουν αυτο-κάθαρση), ας πούμε κάτι για μια κατ' επανάληψη ηλιθιότητα. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ με καμία δύναμη και κανένα τρόπο να κάνουμε τον πονηρό ή τον ήρωα, μπροστά σε άνθρωπο που κρατάει ΟΠΛΟ. Την περασμένη εβδομάδα, ένας μπάτσος που δούλευε σεκιουριτάς, τράβηξε πιστόλι ν' ακινητοποιήσει δυο ληστές. Δεν είχε δει ότι υπήρχε τρίτος. Σήμερα, ο μακαρίτης προσπάθησε να καλέσει την αστυνομία από το κινητό...

    Το τραγικότερο απ' όλα ήταν ότι ο συγχωρεμένος κείτονταν στο πάτωμα για δυο ολόκληρες ώρες, επειδή ...δεν βρισκόταν ο ιατροδικαστής και η Σύμανση (!;!).

    Καταλήγοντας να πω ότι, το φαινόμενο της ΑΥΤΟΔΙΚΙΑΣ είναι προ των πυλών. Μπάτσοι για να πιάσουν τους εγκληματίες δεν υπάρχουν. Δικαστές να αποδώσουν δικαιοσύνη δεν υφίστανται. Δηλαδή, θα πειράξει κανένας το παιδί σου και θα ζητήσεις προστασία από τον ...Μπαλάσκα; τον ...Μακρή; τον ...Αναστασιάδη; Ή θα πας να βρεις το δίκιο σου στον Σανιδά και στον Κεδίκογλου;

  12. μισθωτος σκλαβος avatar
    μισθωτος σκλαβος 04/05/2008 00:32:07

    κατα τη γνωμη μου οι αστυνομικοι ειναι οι χειροτεροι εγκληματιες και το αποδυκνειουν καθημερινα (ισως οχι ολοι αλλα αυτη ειναι η εικονα που εχω σχηματισει) και επομενως σχεδον οτι παθαινουν καλως το παθαινουν. εμας ποιος θα μας προστατεψει απο την αστυνομικη αυθαιρεσια;

  13. nikoleta avatar
    nikoleta 04/05/2008 00:56:17

    Μιλάτε για "χαμηλόμισθους" αστυνομικούς. Τα ΕΦΑΠΑΞ που παίρνουν όταν συνταξιοδοτούνται στα πενήντα κάτι, τα ξεχνάτε;
    Στο κάτω-κάτω ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΙΣ να γίνουν αστυνομικοί. Οι περισσότεροι κάνουν δουλειά γραφείου...Τις σκηνές στούς σταθμούς του μετρό που τα "ξύνουν" 10-12 άτομα αντι να περιπολούν τους χώρους τις έχετε δεί;
    Kρίμα για τον 60χρονο οδηγό λεωφορείου. Οι μπάτσοι της Θεσσαλονίκης δεν κάνουν ούτε για κουλουρτζήδες!
    Καλά αυτά τα ΕΚΑΜ και οι ΟΠΚΕ που έκαναν σώου με τα τζιπ επί Χρυσοχοίδη, με τα αλεξίσφαιρα, και τα αυτόματα, και τους ακροβολιστές ούτε ένα πορτοφολά στη Θεσσαλονίκη δεν μπορούν να πιάσουν;
    OXI! Aφού είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ!

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2008 02:36:47

    Βλέπουν αμερικάνικες ταινίες και αντιγράφουν στάση, φοράνε διπλά αλεξίσφαιρα και οδηγάνε cherokee για να μεταφέρουν τον άοπλο Γιωτόπουλο. Όλα για την μόστρα στην τηλεόραση.
    Μαγκιά, κλανιά και κώλος φινιστρίνι.
    Οι εξαιρέσεις ανδρείας, γενναιότητας και ακεραιότητας δυστυχώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
    Αλλά
    - πυροβολώντας δραπέτη διώκονται
    - δεν αμείβονται ικανοποιητικά.
    Και κάτι γενικό που παραβλέπεται : σε ένα σαπισμένο κράτος είναι δυνατόν η αστυνομία ή όποιος άλλος θεσμός να έχει μέινει αλώβητος ;

  15. syntaktis avatar
    syntaktis 04/05/2008 09:01:40

    Δείτε και την οδό Τοσίτσα, δίπλα από δύο αρχαιολογικά μουσεία (Εθνικό Αρχαιολογικό και Νομισματικό) και ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα (πολυτεχνείο. Καμιά εκατοσταριά ναρκομανείς κάθε μέρα κάνουν ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς στον πεζόδρομο: αγοράζουν τη δόση τους, την παίρνουν, κάνουν «πεζοδρόμιο» εν ψυχρώ μπροστά στα μάτια όλων για να εξασφαλίσουν την επόμενη δόση, κλέβουν τσάντες κ.λπ. Τη Μεγάλη Πέμπτη από έναν οδηγό μοτοσυκλέτας σκοτώθηκε επάνω στον πεζόδρομο η επίτιμη διευθύντρια αρχαιοτήτων Ηώς Ζερβουδάκη. Τη διαμέλισε, προφανώς υπό την επήρεια ουσιών. Τόσες και τόσες αναφορές έχουν κάνει οι διευθυντές των μουσείων στους μπάτσους, τίποτα, τίποτα, τίποτα δεν γίνεται. Για ποια αστυνομία μου μιλάτε λοιπόν;

  16. νικος avatar
    νικος 04/05/2008 09:53:57

    Τελικά η επιχείρηση σκούπα τελείωσε με ένα θύμα .Ας μας πουν πόσους έμπορους ναρκωτικών έχουν συμμαζέψει στην Σταυρούπολη ,και πόσους άρρωστους έχουν γδάρει στο ξύλο .

  17. ATHENA avatar
    ATHENA 04/05/2008 12:29:47

    ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΦΑΚΤΟΡ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗ Ο ΧΑΜΗΛΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ.
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑΝ 2000 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 1000 (ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ) ΘΑ ΗΤΝΑ ΠΡΟΘΥΜΟΙ "ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΝΤΟΡΒΑ" ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...
    ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ 1000 ΑΝΤΙ 2000 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ? ΟΙ ΠΩΛΗΤΡΙΕΣ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΝΑ ΜΑς ΠΕΤΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ?

  18. fantomas avatar
    fantomas 04/05/2008 12:54:45

    ΦΙΛΕ "χωσιά"
    ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΡΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
    ΕΑΝ ΚΡΕΙΝΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ !
    ΤΟ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΝΙΖΕΤΕ ΜΙΑ ΝΟΣΗΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΣΤΑΘΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΚΠΡ. ΤΥΠΟΥ !
    ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ (ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΩΣ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΙ) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΥΛΑΒΕΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΟΠΛΗ ΛΥΣΤΙΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ!!
    ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ “Μπάτσοι-Γουρούνια-Δολοφόνοι” ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΤΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ !!!
    ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΕΙΒΑΙΤΕ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΡΓΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ !!
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΞΕΧΑΡΒΑΛΟΜΑ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΗΣ Ε.Α. ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΒΡΩΜΑΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ!
    ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ !!!
    ΠΟΙΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΒΑΖΕ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΛΗΝΙΚΗΣ ΕΝΑΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ?
    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΥΔΤ ΕΝΑΣ ΝΑΥΑΡΧΟΣ?
    ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΝΟΥΒΡΑΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΦΡΕΓΑΤΕΣ ?
    ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΙΝΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ !!
    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ !!
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΟΥ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΕΙ ΑΥΤΟΔΙΚΙΑΣ.
    ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ (ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ ) ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΔΙΚΙΑΣ ΤΟΤΕ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΟΣΕΙ !!

  19. fantomas avatar
    fantomas 04/05/2008 13:06:11

    Α..... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ !!

    ΠΟΛΛΑ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ 1974 Ή ΤΟ 1981 Ή ΤΟ 1984 Κ.Τ.Λ.

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1995 !!

    Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΕ ΤΟ 1995 ΓΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ (ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ Ή ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΩΣΩΠΙΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΑΛΟΥΧΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ''ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ''!!
    ΕΓΙΝΑΝ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΝΕ (ΠΟΛΙΤΙΚΗ) ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ !!
    ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ (ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ )ΠΑΤΡΩΝΕΣ , ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΜΙΑ ΝΤΕΝΕΚΑ ΛΑΔΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ !!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΦΙΟΚΑΜΤΕΣ !!!!

    ΕΝΔΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΠΕΙΚΕ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟ 1972 !!

    ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ !!!

  20. Swell avatar
    Swell 04/05/2008 17:28:00

    Το γιατί συνέβησαν αυτά, όταν μιλά κανείς για την αστυνομία, καταντά ρητορική ερώτηση. Πόσο μάλλον όταν υπουργός ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!

  21. Swell avatar
    Swell 04/05/2008 17:32:58

    Αφήστε δε ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ!

  22. Swell avatar
    Swell 04/05/2008 17:34:57

    Διόρθωση:
    ΠΕΡΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ

  23. Jimmakos avatar
    Jimmakos 04/05/2008 19:00:52

    Το πιάσαμε το υποννούμενο κύριοι "προοδευτικοί" σχολιαστές...
    Στην επόμενη στραβή θα πρέπει οι μπάτσοι να αδειάσουν τα κουμπούρια τους επάνω στον κάθε ένα άτυχο μικροκακοποιό που θα βρεθεί στο διάβα τους μόνο και μόνο για να ξεπλύνουν τη ντροπή του Σώματος απο τη μαλακία των συναδέλφων τους! Για να αποκτήσουμε κι άλλους Μελίστες.

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ω ρε λεβέντες!

    Καλά σας το λέει ο Segios: να πάρουμε απο ένα κουμπούρι και να δημιουργήσουμε μια νέα σύγχρονη εκδοχή ταγματασφαλιτών! Να στήσουμε και κρεμάλες στην πλατεία Συντάγματος και να αναβιώσουμε την εποχή του Μπαϊρακτάρη...
    Ν ανοίξουμε τη Σπιναλλόγγα και να στείλουμε εκεί όλα τα πρεζάκια που χαλάνε την αισθητική σας και την ομορφιά της γειτονιάς σας.
    Να εγκαταστήσουμε μέσα σε κάθε Πανεπιστήμιο και απο μια διμοιρία μπάτσων για να μην μπορούν αυτά τα θρασύτατα κωλόπαιδα να διαδηλώνουν ελεύθερα.
    Να ιδρύσουμε επίσης και μια επιτροπή λογοκρισίας για να μην μπορεί ο κάθε ένας αλήτης -σαν και του λόγου μου- να γράφει ελευθερα την αποψή του.
    Τέλος θα έλεγα να επαναφέραμε και το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων και όσοι δεν υπογράφουν την δήλωση μεταμέλειας να σαπίζουν στα κρατητήρια της ΓΑΔΑ...
    Και γιατί όχι μια ωραία ημέρα να δούμε τον κ. Βορίδη υπουργό Δημόσιας Τάξης και τον Περίανδρο αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας...

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2008 20:33:49

    Jimmako μόνο μαύρο ή άσπρο βλέπεις ;

    Όσο για τη υπερβολική θέση σχετικά με τα πρεζόνια, που απηχεί δήθεν αλληλεγγύη, εμφανώς δεν τούς έχεις ζήσει από κοντά.
    Βάλε έναν σπίτι σου κι έλα να μιλήσουμε.

    Κατά τα λοιπά, εγώ προτείνω αρχηγό Αστυνομίας τον υιό Βούτση και προϊσταμένη Δίωξης την θυγατέρα Δραγασάκη.

  25. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/05/2008 23:44:22

    Δεν θησαυρίζει μόνον ο ιδιωτικός τομέας,θησαυρίζει έμμεσα και ο ΟΚΑΝΑ και ο Δημόσιος επιδοτούμενος Τομέας που ασχολείται με απεξαρτήσεις...
    Πόσα χρήματα δίνονται γιά τούς τοξικομανείς και πόσα γιά τούς λοιπούς ψυχικά πάσχοντες??Οι έρημοι οι σχιζοφρενείς ζούν κάτω απο άθλιες συνθήκες πάντως...Και δεν επελεξαν την ασθένειά τους...
    Τόχει ψάξει κανείς να δεί??
    Eπίσης γιατί ο ΟΚΑΝΑ δεν επιτρέπει την ελευθερη χορήγηση υποκαταστάτων τύπου μεθαδόνης στούς ηρωινομανείς???
    Η κυρίαρχη άποψη πού επικρατεί στο Δημόσιο περί απεξάρτησης είναι η ουτοπική τής πληρους απεξάρτησης...
    Ξερετε ποιά ειναι τά ποσοστά???
    Ζητημα να φτάνουν το 10%.
    Αλλά οι κύριοι λειτουργούν σάν κάτι παλαιοκομμουνιστές πού πίστευαν οτι όλα θα αλλάξουν στον ΄σοσιαλισμό΄..
    Μιλάνε γιά κοινωνίες χωρίς εξαρτήσεις και δεν βλέπουν το εφικτό..
    Τα υποκατάστατα βοηθάνε τον χρήστη να μήν εκπορνευεται ,να μην παθαινει ηπατίτιδα Β ,Α.Ι.D.S.,και επίσης μειώνουν την εγκληματικότητα ,που έχεισάν σκοπό την εξευρεση τής δόσης..
    Ωσπου να γίνουμε κοινωνίες χωρίς εξαρτήσεις(δηλαδή ποτέ)θα πεθαίνουν σαν τις μύγες επειδή μερικοί στενοκέφαλοι νομίζουν οτι ασκούν πολιτική κατά των ναρκωτικών.
    Ψαξτε δείτε πόσοι άσχετοι διορίζονται στίς μονάδες απεξάρτησης και μετά οι υπεύθυνοι βάζουν τούς εξαρτημένους να απεργούν για την μονιμοποίηση τών ΄ψυχολόγων΄παραβιάζοντας εντελώς με αυτό τον τρόπο το Ιατρικό απόρρητο-εμφανίζονται οι εξαρτημένοι στίς εφημερίδες να ζητάνε μονιμοποιηση τών ΄ψυχολόγων τού τίποτα-..
    Και τα λεφτά πού πέφτουν στην απεξάρτηση ειναι συγκριτικά πολλαπλάσια τής αποτελεσματικότητας τών μεθόδων που ακολουθούνται...
    Ο ιδιωτικός τομέας βρωμάει επειδή βρωμάει και ο Δημόσιος....

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2008 01:37:41

    Ανων. 10:33, ποιος μίλησε για Καιάδα ;
    Το αντίθετο. Όμως η βλαπτική για τους υπολοίπους συμπεριφορά που προκαλείται από την χρήση ουσιών κάπως πρέπει να αντιμετωπίζεται. Επ΄ αυτού κάθε συζήτηση δεκτή.

    Η δική μου θέση είναι ουτοπική για τα πολιτικά δεδομένα.
    Θεωρώ ότι τα ναρκωτικά θα έπρεπε να χορηγούνται σε δημόσια νοσοκομεία, σε όποιον ήθελε να λάβει, αφού υπογράψει και αναλάβει την ευθύνη για την επίπτωση στην υγεία του.
    Για να "σπάσει" το κίνητρο του εμπορίου και όλο το κύκλωμα αθλιότητας που συντηρείται από την παρανομία.

    Αλλά επειδή αυτό δεν θα γίνει, η πρόταση για χορηγηση υποκατάστατου είναι η πιο θετική για τους χρήστες.
    Όμως πουλάνε τη μεθαδόνη μόλις τούς χορηγηθεί και με τα χρήματα αγοράζουν ηρωίνη. Φαύλος κύκλος.

    Και, ο Σπύρος, μιλώντας μετά λόγου γνώσεως, έθιξε ένα τεράστιο θέμα :
    με όλη τη φασαρία για τα ναρκωτικά, ξεχνάμε τους ψυχικά και σωματικά ανήμπορους οι οποίοι, για μένα, οφείλουν να προηγούνται στην φροντίδα από τους εξαρτημένους.

  27. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 05/05/2008 09:33:57

    Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ι Α,
    ένεκα «“οπίου” του λαού»,
    εκ του οποίου, -φευ!-, κι η του οπίου


    Παίδες,

    ΑΝ θέλετε να δείτε προσωποποιημένη και αντικειμενικότατη την Δυστυχία του Δυτικού καπιταλιστικού κι ιμπεριαλιστικού Χριστιανο-εβραϊκού ή Μονοθεϊστικού Κόσμου, δεν είναι ανάγκη, οπου-δή-ποτε κι αν βρίσκεστε μέσα σ’ αυτόν τον Κόσμο, παρά να πάτε στην πλατεία της πόλης σας που «φιλοξενείται» η πιάτσα της πρέζας! Θυμηθείτε, ότι ο ιατροφιλόσοφος Γαληνός μας είπε, ότι «η Δυστυχία των ανθρώπων οφείλεται στην λάθος επιλογή Σκοπού Ζωής» και ότι τον «Σκοπό της ζωής» τον προσφέρουν οι θρησκείες, που μας λέει η κοινή λογική. Η πρέζα είναι “a genuine example of a social disease” = «ένα ιδιο-φυές, αυθεντικό παράδειγμα κοινωνικής επιδημίας».

    Η κοινωνία, ο δήμος, ο λαός, ο κόσμος, είναι ένα χαοτικό σύστημα. Γι’ αυτό, δεν μπορούμε να βρούμε και να πούμε, «τι» είναι αυτό που προκαλεί την μετάλλαξη και τον μετασχηματισμό ενός υγιούς ατόμου σε λοβοτομημένο εθελοντικά, ιδία βουλήσει, και, μάλιστα, παρακαλώντας! Εκατομμύρια κλινικές υποθέσεις έχουν ερευνηθεί κι έχουν αναλυθεί, αλλά, δεν μπορέσαμε να δώσουμε καμία επιστημονική συμβουλή, πέρα από ανυπόστατες και παραμυθένιες γενικούρες, για το πώς μπορεί κάποιος και τ’ αγαπημένα του πρόσωπα, να προφυλαχθούν από την Αιτία, το Αίτιον, τον Λόγο ύπαρξης αυτής της όντως ιδιοφυούς επιδημίας, αφού, ως «ιδιο-φυής» γεννιέται από μόνη της, απ’ το πουθενά της Κοινωνίας. Όλοι εμείς μαζί, είμαστε το σώμα, το κορμί της Κοινωνίας. Όπως συμβαίνει όταν στο σώμα μας βγαίνει ένα σπυρί και δεν φταίει το συγκεκριμένο σημείο στο σώμα που έκανε την εμφάνισή του, αλλά, όλος ο οργανισμός κι ο ιστός των λειτουργιών του, έτσι κι ο κάθε -δυστυχής για τους άλλους, ευτυχής για τον εαυτό του- πρεζάκιας, εκδηλώνει ως άτομο - σημείο, την λάθος λειτουργία ενός άρρωστου κοινωνικού ιστού-κορμιού-σώματος.

    Η διαφορά είναι, ότι το κορμί τού καθενός ευθύνεται και, άρα, καλά παθαίνει την ζημιά, αφού, δεν πρόσεχε, δεν προ-νόησε, δεν πρόβλεψε, -σύμφωνα με το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν-, κι έτσι έβγαλε το κακό σπυρί. Ο καημένος ο πρεζάκιας, όμως, δεν έχει ατομική ευθύνη, δεν φταίει αυτός ο ίδιος, αν η κοινωνία στην οποία μεγάλωσε είναι άρρωστη! Αυτός πληρώνει μια συλλογική «Ύβριν»- ανισορροπία, που εξατομικεύεται τυχαία. Γι’ αυτό κι η αυτόματη κι αβίαστη επωδός- κλαψούρισμα του κάθε πρεζάκια είναι μόνιμα μία: «Αρρωστάκι είμαι, κύριε πρόεδρε! Δεν φταίω εγώ, η Κοινωνία φταίει»! Κι έχει δίκιο, ως προς την διάγνωση, γιατί βγαίνει από μέσα του, είναι αυθόρμητη και, άρα, γνήσια: δεν εφεύρε αυτός την πρέζα ούτε αυτός την παράγει ούτε αυτός την εξάγει ούτε αυτός την πουλάει, αλλά, η Κοινωνία που τον ανέθρεψε, τα κάνει όλα αυτά.

    Αν η Κοινωνία δεν παρήγαγε «πρέζα», δεν θα παρήγαγε πρέζα η Τουρκία ή η Ταϋλάνδη και όπιο το Αφγανιστάν! Η Κοινωνία που ζούμε είναι οντότητα «πρέζουλα» και υλοποιείται – μορφοποιείται στην «Μαρία», στον «Γιώργο», στον «Χρίστο», στην «Αλίκη» και τ’ άλλα παιδιά μας στην Ομόνοια, στην πλατεία Ναυαρίνου, στα Εξάρχεια, στο παρκάκι του “Do Re”, στην Ζήνωνος, στην Σταυρούπολη, στην Παλατιανή ή την Πολίχνη. Ο πρεζάκιας, έχει δίκιο όταν λέει ότι «φταίει η Κοινωνία». Όταν, όμως, μετά, παρακαλάει την ίδια αυτή Κοινωνία- «έμπορα», «pusher», «νταβά» και «άκρη», που τον κατέστησε «αρρωστάκι» να τον κάνει καλά, ε, τότε, ή λόγω δράσης των αλκαλοειδών του οπίου στον εγκέφαλο, ή σκέτης «Παναγιά, φύλαγε!» πρεζάκικης πονηριάς, είναι υπερ-ηλίθιος και super-hyper-βλάξ!

    Αν ήθελε αυτή να είσαι καλά, αγόρι μας και κούκλα μας, δεν θα σ’ έκανε πρεζάκια των Εξαρχείων, in the first place κι εξ αρχών! Το ότι σ’ έκανε να σέρνεσαι, την αφήνει παγερά αδιάφορη! Συν το ότι, τα ευ-υπόληπτα τέκνα της, όπως Δικαστές, Δικηγόροι, Αστυνόμοι, Ανθρωποφύλακες, …Ψυχίατροι, …Ψυχολόγοι, Φαρμακοποιοί και σια, μια χαρά δουλειά «αρμέγματος» έχουν βρει αυτές οι «βδέλλες» στις φλέβες σου! Γιατί, ανέκαθεν, οι πιο δυστυχισμένοι κι ανήμποροι είναι και οι πλέον ευάλωτοι στις αρπακτικές δαγκάνες των παρα-(του «παρά»)-μορφωμένων…


    Η μόνη περίπτωση να ξεφύγει ο κάθε πρεζάκιας (και «πρεζάκιας») απ’ την Δυσ-τυχία του, είναι κάτι απλούστατο, για όποιον κοιτάει απ’ έξω μέσα, κι αφάνταστα δύσκολο, για όποιον είναι μέσ’ στο λούκι», (: 82 % των ηρωινοεξαρτημένων, δυστυχώς, ω, Δυστυχία της Κοινωνίας μας, δεν βγαίνουν ποτέ από ’κει). Το «απλούστατο» και «αφάνταστα δύσκολο» είναι η έγερση του ΑΥΘ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ: εσύ και μόνον εσύ έχεις την ευθύνη για την κατάσταση στην οποία έχεις περιέλθει και κανείς δεν πρόκειται να σε βοηθήσει, γιατί, απλούστατα!, κανείς άλλος δεν μπορεί να σε βοηθήσει, έστω κι αν το ήθελε τόσο ό,σο η Μάνα και ο πατέρας σου, δηλαδή: ό,σο τίποτα στον Κόσμο! Μόνον ο ίδιος ο πρεζάκιας, αν κάποια στιγμή το αντιληφθεί, το καταλάβει και το συνειδητοποιήσει, αν είναι τυχερός και δεν πεθάνει πιο πριν και αν, τέλος, έχει την δύναμη, το πείσμα και το κουράγιο, ν’ αγωνισθεί πολύ πιο πέρα απ’ ό,τι θεωρεί η φαντασία του ότι βρίσκονται τα όρια της δύναμής του στον αγώνα κόντρα στο θηρίο της «Λευκής Νύμφης του Σκότους»! Θηρίο που μπροστά του το «Θηρίο» της «Αποκάλυψης» …«βαράει προσοχές», σαν …ψάρακλας νεοσύλλεκτος στην Θήβα, στην Τρίπολη, στον Άραξο και στον «Μπαλάσκα»!

    Ο πρεζάκιας που ισχυρίζεται, ότι, κατ’ αρχάς, «άφνω και εξαίφνης περιάστραψε φως», ακολούθως, «είδε το …φως το αληθινό» της ηρωίνης κι ύστερα κι ύστερα, -μα, δεν υπάρχει ύστερα!-, έλαβε πνεύμα far- out επουράνιο» μαστούρας, οπότε, εκ τούτου …κατάλαβε, ότι δεν αξίζει να ζει κανείς μακριά από το «φως» της Θεάς «Παραμύθας», ο πρεζάκιας που, πλέον, δεν ακούει τίποτα και κανέναν, παρά προσπαθεί να τους φέρει όλους στον …ίσιο- όσιο δρόμο του Θεού- «σέου» (= σύριγγας), δεν έχει καμία διαφορά με τον πιστό «Χριστιανό», Εβραίο, Μουσουλμάνο ή κι άθεο, που ισχυρίζεται, ότι βλέπει οράματα και θάματα που κανένας άλλος δεν βλέπει κι ότι, μέσω αυτών, αντιλήφθηκε το υπέρτατο αγαθό της Ζωής! Όπως μένεις άναυδος και με το στόμα ανοικτό, όταν σου λέει ο ηρωινομανής ότι είναι …ευτυχής που είναι πρεζάκιας και σου ’ρχεται να βάλεις τα κλάματα, αν τον αγαπάς, ή τα γέλια, αν σου είναι αδιάφορος, το ίδιο μένεις «άγαλμα» κι άφωνος, όταν κάποιος σου λέει και δεν κάνει πλάκα, ότι, ναι, πιστεύει πως είναι αληθινά τα θαύματα και τα «κολλητηλίκια» - «τακιμιάσματα» του Θεού Ιαχβέ με τους Εβραιο-Χριστιανο-Μουσουλμάνους! Η πιο σωστή κουβέντα είναι αυτή που είχε υιοθετήσει και κάνει σύνθημα στις συναυλίες του ο Παύλος ο …Α΄:

    «“Π Ρ Ε Ζ Ε Σ” ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ,
    Α-Λ-Λ-Α,
    Η ΗΡΩΙΝΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!».

    Αυτή η πρεζού κοινωνία μας, η εβραιοχριστιανικής ηθικής και, άρα, ήθους = Θεού, έχει ξεκινήσει πριν 1680 χρόνια, το 325, με την Α΄Οικουμενική Σύνοδο της Νίκαιας, και στηρίζεται στον Μωσαϊκό Νόμο- Thora. Αν δεν μας αρέσει να είμαστε «αρρωστάκια, κύριε, πρόεδρε», αν δεν μας αρέσει ο αδελφός μας, ο άνδρας μας κι ο γιος μας, ή η κόρη μας, η νύφη μας κι η μάνα μας, ή ο δίπλα μας, βρε, αδερφέ!, να είναι κιτρινοσταχτί, ξεδοντιασμένο, κακόμοιρο, κατουρημένο πάνω του ζόμπι, αν θέλουμε μια «καθαρή» Κοινωνία, αντί για την πρεζαρισμένη «παραμύθα» και παραμύθι φούρνιαρης- Κοινωνία της δήθεν «Έμμεσης Δημοκρατίας» κι όντως «Άμεσης Τρομοκρατίας» του «Κοινοβουλευτισμού των ΜΜΕ» που ’χουμε τώρα, ε, τότε, οφείλουμε ν’ αντιληφθούμε το «πώς» και το «γιατί» κι όλα τα «διότι» και τα «επειδή» που επέβαλαν αυτή την Ηθική της Μαφίας (= κάστας, ομάδας, σέκτας κοινού εγκληματικού επιχειρηματικού συμφέροντος) και το «πώς», έκτοτε, η ανθρωπότητα «ματιάστηκε», μαγ-εύτηκε, ζαλίστηκε, ξεγελάστηκε και, εν τέλει!, ναρκο-«παραμυθιάστηκε», απ’ τους εκ Χαλδαίων Μάγους, Ιουδαιο-Χριστιανούς Μονοθεϊστές… Παραμύθι και «παραμύθα», αναπόδραστα, φέρνουν ύπνο! Ο οποίος Ύπνος, στην αρχαιοελληνική Μυθολογία, είναι ο δίδυμος αδελφός του Θανάτου…

    Δει δη Ιστορίας, ω άνδρες, γυναίκες και παιδιά Γήινοι! Γιατ’ ήρθαν αυτοί που ’φτυναν, έκλαναν κι έχεζαν μπροστά στους άλλους και στο …πάτωμα (!?!) και μαγ-άρισαν, βρώμισαν κι έκαναν όλη την οικουμένη σαν τα μούτρα ή, περιγραφικώτερα, σαν τον κώλο τους, οι Ελεεινοί Άδειοι! Εμπρός, να γίνουμε όλοι «καθαροί» και, -άρα: «εν τάξει» άνθρωποι ξανά!! Εμπρός, ας ξε-βρωμισθούμε, μέσα απ’ αναζωογονητικώς φωτεινά αιθέριων ελαίων κι αρωμάτων λουτρά, κι ας υψωθεί και πάλι, σαν ξόρκι και φυλαχτό της Μεγάλης Μητέρας, το «ΑΥΘ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΝ», της ελληνικής Παιδείας, των σοφών της ολβίας Πότνιας Μήτρας του Πολιτισμού Ελλάδας!

    BASTA YA! Φθάνει, πια, η βρώμα, η κακομοιριά, η μιζέρια, η αρρώστια κι η «πρέζα» των άπλυτων εκατομμυριούχων νταλαβεριτζήδων «Δυστυχίας», της Σιών και των «ομόσταυλων» «αδελφών» τους, Υπαρκτοχριστιανών!!!

    “BASTA YA”, τώρα, η ΙΕΡΗ «ΗΡΩΙΝΗ» ΕΙΡΗΝΑΙΩΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ, που παράγει ο Μωσαϊκός “Nόμος” – Thora, γενάρχης, πατριάρχης και «καναλάρχης» -(που ’βαλε το νερό στ’ αυλάκι, δηλαδή,)- του «χριστιανικού» και μουσουλμανικού “Νόμου”!..




    «Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ τού φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι.
    Θέλει αρετή και τόλμην η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»
    «Ωδή εις Σάμον», Ανδρέας Κάλβος

    Ή

    «ΟΣΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ,
    ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ»
    «Ωδή εις εξέγερσιν», τοίχος Εξαρχείων

  28. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 05/05/2008 09:51:58

    Υποσ.

    «ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΤΕΣ ΘΥΜΑΤΑ. Ο μετριος, αυτός που εφαρμόζει το μετρο, δεν μας ικανοπιεί. Δεν είναι ικανός, δεν ικ-νέ-εται, δεν ικάνει, δεν φτάνει, στους στόχους που θέτει ο σημερινός διαφημιστής της κατανάλωσης. Είναι αν-ίκανος ως μετριος μια μετριότητα, λέμε υποτιμητικά. Δες το αμάξι του, τα ρούχα του. Η υπέρ-βαση, η υπερ-δόμηση, η υπερ-κυκλοφορία, οτιδήποτε είναι Υπέρ-Super, είναι ο επιδιωκόμενος σκοπός. Χάθηκε σ’ αυτό το χάος, σ’ αυτό το χαμό η συνμετρία του βίου, που είναι προϋπόθεση, της ευ-θυμίης: «της ισόρροπης και ευάρεστης κατάστασης θυμού».

    Ο σημερινός άνθρωπος δεν μπορεί να εφαρμόσει το μετρο. Κινείται ως εκκρεμές από τη μία ακρότητα της υπερβολής, στην άλλη ακρότητα της έλλειψης. Για αυτό αντιμετωπίζει σε κάθε του βήμα τον κίνδυνο της αμετρίας, που οδηγεί κατ’ ευθείαν
    • στο τροχαίο
    • στο θάνατο από ηρωίνη
    • στον αλκοολισμό
    • στην έξαρση της παιδικής παραβατικότητας
    • στο έγκλημα.

    Η ευθυμίη –γράφει ο Δημόκριτος – (όχι το γλέντι, η ευθυμία με τη σημερινή έννοια αλλά), «η ισορροπημένη ψυχική κατάσταση [ευ-θυμός], κατορθώνεται όταν οι άνθρωποι μετριάζουν τις ικανοποιήσεις τους δίνοντας σε όλα τα μέρη του βίου τους το ορθό μετρο» (Απόσπασμα Β 191).

    Η αμετρία οδηγεί στα ναρκωτικά, στην έξαρση της παιδικής εγκληματικότητας, στον φόνο, στα δεκάδες θανατηφόρα τροχαία. Για όλες αυτές τις πληγές φταίει η ίδια η κοινωνία της αμετρίας, που δεν δίνει στα θύματα και στους θύτες κάποιο όραμα ζωής.

    Δεν είναι όραμα ζωής οι «σταρ από πλαστικό» της TV, τα χάρμπουγκερ, τα νέα μοντέλκα αυτoκινήτων και άλλα αμερικανικά σκουπίδια, που μας προσφέρονται διαρκώς, καταιγιστικά, νύχτα και μέρα.

    Αυτό είναι όραμα θανάτου, διότι καλλιεργεί μέσα από την αμετρία την ψυχική αρρώστια, που για να γιατρευτεί ψάχνει την… πρέζα, το αλκοόλ ή την υπερβολική ταχύτητα. Για όλα φταίει η άρρωστη κοινωνία μας.»,

    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΔΙΑΜΠΑΣΗΣ, (: The-δά-σκα-λος!), «Ελευθεροτυπία»

  29. οΒοτσηςΤαΞερειΟΛΑ avatar
    οΒοτσηςΤαΞερειΟΛΑ 05/05/2008 11:40:59

    οι μπατσοι βαρουσαν οπου νανε πανω κατω με τις σφαιρες στο γαμο του καραγκιοζη συμφωνα με τους μαρτηρες. ΚΑΙ ακομα αναρωτιεστε μερικοι ποιοι εφαγαν τον ατυχο οδηγο?? καλα θα κανει οι οικογενεια να φροντισει να παρει εκδικιση μονη της. Καλα καναν και ξητησαν δικο τους παραγματογνωμονα για την αυτοπσια αν και τα κοθονια της αστυνομιας σε συνεργασια με τα κοθονια της κρατικης διοικησης θα φροντισουν να το καλυψουν και να το φορτοσουν στο πρεζακια.(θα τον λιωσουν στο ξυλο στην ασφαλεια οι παλικαραδες της ελλας, οτι θελουν θα τους υπογραψει) Η υποθεση βγαζει ματι.
    ΟΙ ΑΧΡΟΙΣΤΟΙ ,ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ καθαρισαν τον οδηγο γιατι ανχοθικαν πως θα ξεφτελιστουν για αλλη μια φορα. ΠΟΣΕΣ σφαιρες εριξε ο "κακοποιος" με το εξασφαιρο τελικα?? αποφασισατε?? θα του ειχαν τελειωσει σε 1 λεπτο αν γινοντουσαν τα πραματα οπως λενε τα ΜΜΕ. ΓΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΨΩΦΙΣΕΙΣ

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/05/2008 12:42:53

    Εχει χαθεί η μπάλλα τελικά..
    Σκοτώσανε οι αστυνομικοί τον οδηγό....
    Τι αλλο θα ακούσουμε..
    Τελικά ο ΄αντεξουσιαστικός χώρος΄βλάπτει σοβαρά την υγεία...
    Ασε πού ειναι δύσκολο να κάνουν επανάσταση ,τίγκα στούς χαφιέδες εκει μέσα...
    Πρώτα η δόση,μετά η ΄επανάσταση΄μέ ΄απαλλοτροιώσεις τραπεζών ΄και τά λεφτά σέ ιδιωτικούς λογαριασμούς για τον αγώνα..
    Αρχίζω να αναρωτιέμαι εάν η ΄ηρωίνη πού πουλάνε οι μπάτσοι΄είναι τόσο νοθευμένη πού έχει καταστρέψει όλα τά εγκεφαλικά κύτταρα ορισμένων.