10/09/2012 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον Οκτώβριο το «πακέτο»

Η συνάντηση του πρωθυπουργού με την τρόικα και οι δηλώσεις αργότερα του Γ. Στουρνάρα για δύσκολη διαπραγμάτευση επιβεβαιώνουν το χθεσινό ρεπορτάζ του antinews το οποίο ανέφερε ότι το πακέτο δε θα κατατεθεί μέχρι την Παρασκευή οπότε και θα πήγαινε στη Βουλή το προσχέδιο του προϋπολογισμού αλλά και θα ξεκινήσει το Γιούργκρουπ στην Κύπρο.

Το σημερινό ρεπορτάζ αναφέρει ότι θα υπάρξει καθυστέρηση στην κατάθεση του προσχεδίου τουλάχιστον μια εβδομάδα και φυσικά τα μέτρα δεν πρόκειται να ψηφιστούν πριν από τις 20 Σεπτεμβρίου όπως ήταν το αρχικό σχέδιο. Ολα δείχνουν ότι τα μέτρα θα παρουσιαστούν στο επόμενο Γιούργκρουπ στις 8 Οκτωβρίου, εκτός κι αν υπάρξει κι άλλη έκτακτη συνεδρίαση των υπουργών οικονομικών νωρίτερα. Τότε θα δουν οι ξένοι αν η Ελλάδα τηρεί τις δεσμεύσεις της και θα δρομολογηθεί η τελική λύση η οποία και θα συζητηθεί στις 18-19 Οκτωβρίου στη Σύνοδο Κουρφής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 10/09/2012 15:40:46

    καιρός ήταν να γίνει το ελληνικό πρόβλημα Ευρωπαικό !!!

  2. Γρύνη avatar
    Γρύνη 10/09/2012 16:32:22

    α, ρε μάγο Σαμαρά, είσαι πολύ καλύτερος απ' ότι ήλπιζαν μερικοί!!!!!!

  3. nikos avatar
    nikos 10/09/2012 17:29:34

    Μηπως η αναβολη γινεται ωστε μα προλαβουν τα καθεστωτικα ΜΜΕ να εχουν τον ικανο χρονο για το μασαζακι που χρειαζεται , ωστε ουσιαστικα το non-paper της τροικας να ειναι τα μετρα?

    Θα φανει απο σημερα σε ενα πολυ μεγαλο καναλι.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/09/2012 17:45:15

    Πρέπει να παίξει η διαπραγμάτευση στο ανώτατο επίπεδο για να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι Λανγκάρντ, Μέρκελ, Σόιμπλε και όσοι άλλοι εχθροί της Ελλάδας κρύβονται πίσω από τα τσουτσέκια τους, την τριανδρία (λέμε τώρα) των υπαλληλάκων της τρόικας...

  5. chris avatar
    chris 10/09/2012 18:16:07

    Στην περιφέρεια οι τραγουδαριες παίρνουν 500 - 1000+ ευρώ την νύχτα
    δεν δηλώνουν τίποτα και δεν φαίνονται πουθενά ανασφάλιστες και αδήλωτες.

  6. Bohemian avatar
    Bohemian 10/09/2012 21:05:28

    Πριν τα μέσα Νοεμβρίου δεν θα παρθεί καμία απόφαση για την Ελλάδα όσα μέτρα κι αν ψηφιστούν.

  7. franc avatar
    franc 11/09/2012 11:05:33

    Είπαμε κατενάτσιο και η μπάλλα στην εξέδρα. Τα μέτρα δεν είναι καν ανκοινώσιμα, πόσο μάλλον εφαρμόσιμα. Τον νοέμβριο θα είναι κοινή η μοίρα όλων, Νοτίων και Βορείων, αφου ακόμα και η Γερμανία θα έχει ύφεση!