#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον Μήτσο που τον ξέρουμε και είναι καλό παιδί, τον ψηφίσαμε την πρώτη Κυριακή



Δεύτερη Κυριακή. Η τελευταία ευκαιρία για να δείξετε ότι εσείς είστε ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ, ότι εσείς αποφασίζεται. Και όχι μια φούχτα ξενέρωτων γιάπηδων της Τροϊκας μαζί με τους Παπανδρέου, τους Ραγκούδησες και τους Παπακωνσταντίνου που σπρώχνονται μεταξύ τους ποιος θα ανοίξει πλατύτερα την «κερκόπορτα» για να περάσει η απώλεια και ο βαρβαρισμός του εξανδραποδισμού.

Δεύτερη Κυριακή. Η τελευταία ευκαιρία για να βρεθείτε ενώπιος ενωπίω μαζί τους και να τους πείτε τι πιστεύετε γι αυτούς. Αυτό τρέμουν. Αυτό προσπαθούν να αποφύγουν με κάθε είδους κόλπα και τερτίπια.

Δεν μεσολαβούν μέχρι τις επόμενες κανενός είδους εκλογές. Μόνο γκάλοπ, ο …μέσος πολίτης και οι “διαμορφωτές” της κοινής γνώμης θα παίζουν μπάλα. Αυτήν την Κυριακή όμως παίζετε μόνο εσείς μπάλα, στο δικό σας γήπεδο και με ουδέτερο διαιτητή.

Είναι μια Κυριακή που ενδείκνυται για την αποστολή ενός καίριου μηνύματος. Ενός μηνύματος που δεν θα μπορεί να προωθηθεί στο … Κάιρο.

Ενός SMS που θα λέει:

1.       Όχι άλλες περικοπές μισθών και συντάξεων

2.       Όχι άλλους φόρους

3.       Όχι άλλα λουκέτα

4.       Όχι κι άλλες απολύσεις

5.       Όχι  άλλη μιζέρια, που μας έχει κάνει να μετράμε και το ευρώ Ενός SMS που δεν θα περιορίζεται μόνο στα όχι, αλλά θα ζητά:

6.       Παραγωγή πολιτικής και όχι διλημμάτων

7.       Παραγωγή έργου και όχι ανερμάτιστες πρωτοβουλίες

8.       Παραγωγική αξιοποίηση των κοινοτικών και εθνικών πόρων για δημιουργία θέσεων εργασίας

9.       Παραγωγική δημόσια διοίκηση με κύρια ζητούμενα το ξεκαθάρισμα των αρμοδιοτήτων και σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς

10.   Μεταναστευτική πολιτική με όρους και κανόνες

Μην παραμυθιάζεστε. Στους μεγάλους δήμους δεν υπήρξαν ποτέ αμιγή αυτοδιοικητικά κριτήρια. Και οι περιφερειακές, δεν είναι βέβαια εθνικές, αλλά δεν παύουν να είναι βαθειά πολιτικές εκλογές. Τον Μήτσο που τον ξέρουμε και είναι καλό παιδί, τον ψηφίσαμε την πρώτη Κυριακή.

Στη δεύτερη στοχεύουμε στον Παπαχρέου (κατά Λάκη) ή στη Φορογιώργαινα (κατά Τζιμάκο). Να του πούμε ότι τρέχουμε πανικόβλητοι καθημερινά, χωρίς να έχει μαραθώνιο. Ότι παλεύουμε δίχως νόημα. Ότι ασφυκτιούμε. Ότι δεν βλέπουμε μέλλον.

Να στείλουμε και MMS: ένα χάρτη με το λιγότερο δυνατό πράσινο.

Να στείλουμε ένα εκκωφαντικό μήνυμα: αλλάξτε την ανάλγητη πολιτική τώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 10/11/2010 08:01:22

    Δεν ξέρω αν πρέπει να στείλομε MMS. Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΜΕ είναι να ψηφίσομε σωστά με την ψυχή μας κυρίαρχο παράγοντα. Γαλάζια την Ελλάδα πρέπει να ντύσομε την Κυριακή.

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Νίκος Θ. 10/11/2010 08:42:29

      πω πω καημός , να τη βάψουμε στα χρώματά μας την ελλάδα μπας και τσιμπίσουμε κανά στειτζ, ε πονηρούλη πρωην ψηφοφόρε του βουλγαράκη?...αυτά ξεχάστε τα. παλια κουνούσατε πλαστικά σημαιάκια και σας διορίζαν ,τώρα πάπαλα, δεν υπάρχει μία,τζάμπα σκίζεσαι στο κομπιουτερ σου

  2. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 10/11/2010 08:31:08

    Τα χρώματα μας μάραναν πάλι.

    Ά, ρε Ελλάδα...

  3. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 10/11/2010 09:34:01

    Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ Η "ΑΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΚΕ" ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ!! ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΩΘΕΙ!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 10/11/2010 10:36:05

      Eσύ σε ποια τοπική του ΠΑΣΟΚ είσαι;
      Παρεμπιπτόντως, επειδή έχω πολλούς και στενούς συγγενείς στο εξωτερικό, ξέρω ότι η συντριπτική πλειονότητα των αποδήμων θεωρούν τον ΓΑΠ κάτι σαν προδότη ή σαν όργανο της Αμερικής...

    • anonyme avatar
      anonyme @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 11/11/2010 01:49:54

      ωχ ! άλλος Έλληνας ομογενής μας προέκυψε!!

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 10:49:56

    Να το στείλουμε το SMS.

    Τι θα κάνει το SMS; Ελάχιστα. Μόνο θα εκτονωθούμε. Κατά μόνας μάλιστα

    Το θέμα είναι βρεθούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Να νιώσουμε τον παλμό. Την αγανάκτηση και την συγκίνηση. Τότε θα αναπτυχθεί άλλη δυναμική.

    Εγώ λοιπόν προτείνω και κάτι πιο κλασσικό: Δεν τραβάμε μια ωραία συγκεντρωσάρα-πορεία όλοι οι αντι-μνημονιακοί ΜΑΖΙ, χωρίς καμμιά σημαία, παρά μόνο την ελληνική;

    Μια ωραία συγκέντρωση-πορεία;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 11:08:53

      "Αντιμνημονιακοί" ως ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΝΟΛΟ (όπως εξ άλλου και "μνημονιακοί") δεν υπάρχουν. Αλλη η πρόταση ΚΚΕ , εντελώς διαφορετική η πρόταση ΝΔ. Δεν χρειάζεται να συναντηθούμε ούτε στους δρόμους ούτε καν στις κάλπες. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και δεν είναι κακό.
      Και στην τελική "μια ωραία συγκέντρωση - πορεία" πόσο αποτελεσματικότερη θα ήταν απο την ψήφο μας?

      • headbangers balls avatar
        headbangers balls @ firiki2010.wordpress.com 10/11/2010 11:20:36

        "μνημονιακοί" είναι αυτοι που το ψηφισαν και αυτοι που υποσχέθηκαν οτι θα το τηρήσουν[πασοκ-νδ-λαος]. "αντιμνημονιακοί" αυτοι που θα το καταργήσουν άμεσα μονομερώς [κκε].ολα τ'αλλα ειναι βλακείες για εσωτερικη κατανάλωση των κομμάτων

        • Νικηταράς avatar
          Νικηταράς @ headbangers balls 10/11/2010 11:35:15

          @headbangers balls: δεν σας αρέσει που ο Σαμαράς είναι κατά, θα θελατε πολύ να ήσασταν στην αντιπολίτευση. Η χώρα έχει συνέχεια. Οι υπογραφές των πρώην δεσμεύουν τους επόμενους. Και τα χουντικά δάνεια εξοφλήθηκαν. Η Φαιοπράσινη προπαγάνδα δεν περνάει, συνεχίστε, 42% έχετε με βάση τα γκάλοπ και 11 περιφέρειες

          • headbangers balls avatar
            headbangers balls @ Νικηταράς 10/11/2010 12:58:15

            πονηρούλη το κατάλαβες οτι είμαι πασόκος

          • Νικηταράς avatar
            Νικηταράς @ Νικηταράς 10/11/2010 14:10:04

            Ντοράκι? Δεν σας ξεχωρίζουμε πια

        • ΙΩΝΑΣ avatar
          ΙΩΝΑΣ @ headbangers balls 10/11/2010 17:59:25

          Η ΝΔ, διά στόματος του Αρχηγού της,είπε ότι δεσμεύεται να επιστρέψει τα δανεικά και ΟΧΙ ότι στηρίζει το μνημόνιο. Ξεχνάς, (μάλλον σκόπιμα), ότι με κάθε ευκαιρία, ο Σαμαράς λέει ότι πρώτη προτεραιότητα για τη ΝΔ,(ως κυβέρνηση),είναι η έξοδος από το μνημόνιο. Πονηρούλη! Έ πονηρούλη !!!

          • headbangers balls avatar
            headbangers balls @ ΙΩΝΑΣ 10/11/2010 18:59:09

            χωρις αναδιάρθρωση να δουμε που θα βρούμε να τα επιστρέψουμε...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ firiki2010.wordpress.com 10/11/2010 11:26:53

        @firiki2010.wordpress.com: "Και στην τελική “μια ωραία συγκέντρωση – πορεία” πόσο αποτελεσματικότερη θα ήταν απο την ψήφο μας?"

        Γι' αυτό δεν την κάνουμε την συγκέντρωση ;
        Επειδή δεν θα είναι "αποτελεσματική";
        Και είναι αποτελεσματική η ψήφος μας;
        Ψηφίζοντας δήμαρχο και περιφερειάρχη φεύγει το Μνημόνιο;

        Εδώ η ΝΔ δεν μας είπε ακόμη ότι θα σουτάρει το Μνημόνιο την επομένη που θα γίνει κυβέρνηση...
        Τι να λέμε τώρα;

        Κάτσε συ με τους ΝΔ.
        Να κάτσουν και οι άλλοι με τους ΚΚΕ.
        Και οι παρ-άλλοι με τους ΠαΣοΚ.
        Κι ο καθένας με τους δικούς του.

        Εγώ θα πάω ΚΑΙ με όλους.
        Οσο κι αν επιμένουν οι "ιδεολογικές" σας διαφορές.
        Ολοι έλληνες είναι εξάλλου, και το ίδιο ζόρι τραβάνε.
        Τα κόμματα τους χώρισαν και το ξερό μας το κεφάλι.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 14:15:45

      Μεσαααα!!!

  5. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 10/11/2010 11:32:14

    ...Και για να μη μας ξεχνάτε : Για τους ίδιους λόγους πρέπει στην Κρήτη να καταψηφισθούν εκκωφαντικά οι υποψήφιοι Δήμαρχοι που στηρίζει φανερά ή κρυφά το δεκανίκι της κυβέρνησης, η κυρία Μπακογιάννη. Ακόμα κι αν είναι "Μήτσοι, καλά παιδιά" !

  6. Σπαρτιατης avatar
    Σπαρτιατης 10/11/2010 12:18:40

    Και ποιος σας ειπε οτι οι ψηφοφοροι του ΚΚε θα κατσουν με σταυρωμνα χερια να βλεπουν το βραδυ το καθυστερημενο να πανηγυριζει;
    Δεν ξερουμε εμεις οι αριστεροι και κομμουνιστες πως ποιο αντικομμουνιστικη οικογενεια απο αυτη των Παπαντριου δεν υπηρξε στν Ελλαδα;
    Καποτε το κομμα πρεπει να ξεστραβωθει και να ακολουθησει μια πολιτικη που να δινει ελπιδες στους αριστερους και τους κομμουνιστες οτι και αυτοι δικαιουντα να δρεψουν καρπους απο τους αγωνες τους και οχι να βρισκονται συνεχεια αυτοθαυμαζομενοι στη γωνια.
    Ας μη κανουμε τη χαρη της Μαργκαρετ, του Νικου, του Αντρεα και των εκδοτικων συγκροτηματων.
    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΣΓΟΥΡΟ-ΤΑΤΟΥΛΗ

  7. κλαυσίγελως! avatar
    κλαυσίγελως! 10/11/2010 12:43:21

    Δηλαδή θα θεωρείται αντιμνημονιακή επιτυχία αν ψηφίσω Ψωμιάδη που με σημαδεύει με το λαδωμένο 45ΑΡΙ και όλα τα πεπραγμένα του .....ώστε στον τόπο μου θα έχω double
    ΥΠΟΔΙΚΟ-ΥΠΟΔΙΚΟ;;;;;;;;;;;;;;;;

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ κλαυσίγελως! 10/11/2010 12:59:03

      ναι φίλε ,οι διεθνείς τοκογλύφοι τρέμουν τον πανίκα

  8. κλαυσίγελως! avatar
    κλαυσίγελως! 10/11/2010 13:19:24

    ...γι αυτό απ' το τρέμουλο ρημάχτηκε ο τόπος, δεν έφυγαν οι επιχειρήσεις , επιβραβεύθηκε το ήθος , η εντιμότητα και ο Σόρος με τους τραπεζίτες δεν βγαίνουν από την τουαλέτα.Επειδή ο καουμπόι πανίκας τους περιμένει απ' έξω με το λαδωμένο 45άρι στο ένα χέρι και τις δικαστικές κλήσεις στο άλλο!!!

    • NONOS avatar
      NONOS @ κλαυσίγελως! 10/11/2010 23:52:54

      Οτι και να λες ρε φίλε ο Πανίκας εβαλε το γκόλ κι αυτο ειναι που μετραει ολα τ'αλλα ειναι λογια του αερα
      Τυχαίο δε νομίζω.