24/06/2012 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τολμήστε κύριε Υπουργέ!

Μια απόφαση του Χρήστου Σταϊκούρα που θα βοηθήσει πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες με τρόπο ουσιαστικό, είναι η εξής: Για την θεώρηση δελτίων παροχής υπηρεσιών δεν απαιτείται φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα.

Η εφορία έχει πολλούς τρόπους να ..τσιμπήσει έναν φορολογούμενο. Ο χειρότερος όλων είναι να μη του δίνει την ευκαιρία να εργαστεί επειδή χρωστάει.

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 24/06/2012 15:08:16

    Αυτά είναι μπαλώματα.
    Πρέπει να σχεδιαστούν όλα από την αρχή.

    Εάν δεν καινοτομήσει το δημόσιο, καταστραφήκαμε.
    Εάν δεν ξέρει το πώς, ας ακούσει αυτούς που έχουν προτάσεις και ας διαλέξει την καλύτερη.
    Ελπίζω οι πολιτικοί να έχουν την ευφυΐα ώστε να αντιληφθούν το πώς μια πρόταση επιλύει ή δεν επιλύει ένα πρόβλημα.
    Προτάσεις πάντως υπάρχουν.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ kotstak 24/06/2012 15:35:51

      Για να σχεδιαστούν όλα από την αρχή μπορεί να αξιοποιηθει και το χωροταξικό εργαλείο.
      Τα μισά υπουργεία να έχουν έδρα την Θεσσαλονίκη -μεταξύ αυτών και το υπουργείο Οικονομίας. Με την μετεγκατάσταση να επανασχεδιάσουν όλες τις εσωτερικές δομές και υπηρεσίες. Αν ξεκινήσουν ένα ένα υπουργείο κάθε εξάμηνο σε τέσσερα χρόνια τα οφέλη θα είναι εντυπωσιακά (και τότε Θεού θέλοντος αφού έχει βγει άκρη με τα σκόπια και με τουρκικό προξενείο στη Θράκη, να καταργηθει το ΥΜΑΘΡΑ)

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Β.Κ.Σ. 24/06/2012 16:29:20

        Να μην καταργηθεί... Ας ονομάζεται ΜΑΘΡΑ κι ας έχει τις αρμοδιότητες π.χ. των Εσωτερικών. Έτσι ούτε άχρηστοι διακοσμητικοί υπουργοί αλλά κρατιέται και το όνομα!

  2. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 24/06/2012 15:41:09

    Εγώ πιστεύω ότι αν το φορολογικό σύστημα σχεδιαστεί εκ του συστάδην έτσι ώστε να μην δίνει πατήματα τους επιχειρηματίες/εμπόρους κλπ να φοροδιαφεύγουν, κοινώς να πληρώνουν την εφορία τους αλλά και να τους μένουν αξιοπρεπή χρήματα στην τσέπη είτε για επενδύσεις είτε για να κινηθεί η αγορά είτε για να ζήσουν σαν άνθρωποι, τότε τα πράγματα θα μπουν σε μια τάξη. Αν δεν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους, ας στείλουν κλιμάκια σε διάφορες χώρες του εξωτερικού να ξεσηκώσουν πατέντες.

  3. ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/06/2012 15:52:58

    Χωρις να εχω την προθεση αντιπαραθεσης και χωρις να θελω να τσιτωσω κανενα μεσημεριατικα θα μπορουσαν οι εχοντες τα ηνια πλεον με νηφαλιοτητα να μελετησουν την προταση των ΑΝ.ΕΛ σχετικα με τους ελευθερους επαγγελματιες που οφειλουν ( εφορια ικα τεβε φπα κλπ κλπ) την οποια εαν καποιος διαβασει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα διαπιστωσει οτι εχει σχεση με την πραγματικοτητα και εχει πιθανοτητες για αμεσα εσοδα του κρατους και παραλληλα ανακουφιση της ραχοκοκαλιας.

    Τη συμπαθεια σας!!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/06/2012 17:31:07

      Φίλε Στέλιο, πιστεύω ότι εδώ που έφτασαν τα πράγματα κι εφόσον ο Σαμαράς δεν κάνει κουμάντο μόνος του, πρέπει να πέσουν στο τραπέζι τέτοιες ιδέες/σκέψεις/σχέδια που να μπορούν να διαμορφώσουν ένα φορολογικό σύστημα δίκαιο προς όλους από ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πλευρά κι αν προέρχονται όλα αυτά...

  4. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 24/06/2012 16:30:12

    η αληθεια ειναι πως χρειαζεται ενα σχεδιο ανακαμψης των μικρομεσαιων επιχειρησεων που αυτη τη στιγμη πνιγονται απο τα χρεη στην εφορια, τα ταμεια και τις τραπεζες ωστε να μπορουν να κρατησουν ενα απλο παραδειγμα σας αναφερω που δυσκολευει πολυ την ρευστοτητα εκτος του συμψηφισμου που πρεπει να περιλαμβανει τον ευρυτερο δημοσιο τομεα και οχι μονο την εφορια, συμβαινει το εξης παραδοξο αν εχεις ρυθμισει στην εφορια εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου και πας να ζητησεις φορολογικη ενημερωτητα για να εισπραξεις , δε σου δινουν, αλλα παρακρατουν ολο το ποσο που χρωστας, με αποτελεσμα να μη μπορεις να ανταποκριθεις σε αλλα σου εξοδα επισεις πρεπει να γινει μια σοβαρη και γεναια ρυθμιση σε ΙΚΑ ΤΕΒΕ ωστε και τα ταμεια να οφελλειθουν και οι επαγγελματιες να μην χρωστανε πολλα, για παραδειγμα ρυθμιζεις στο τεβε πρεπει να πληρωσεις μαζι ρυθμιση και τρεχουσα δοση που ομως αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατο ας δουνε ολα αυτα θα θεματα με σοβαροτητα και παντα με τη γνωμη των αμεσα ενδιαφερομενων

  5. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 24/06/2012 16:44:38

    Εδω εχεις ρυθμισει τα χρεη σου, τηρεις τη ρυθμιση, και ΔΕΝ σου δινουν φορολογικη ενημερωτητα να εισπραξεις χρηματα απο δημοσιο και αλλους φορεις, αν δεν εξωφλησεις ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ το χρεος σου, δηλαδη να πληρωσεις δοσεις που ληγουν μετα απο ενα και δυο χρονια.....

  6. anonymous avatar
    anonymous 24/06/2012 17:37:07

    Εδώ έχουν καταληστεύσει τους ελ. επαγγελματίες κι εγκαταλείπουν μαζικά το επάγγελμά τους, κλείνουν τα μαγαζιά τους και τους λένε και φοροφυγάδες από πάνω και μιλάτε για λεπτομέρειες.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2012 18:38:30

    Το φορολογικό και το ασφαλιστικό πρέπει να σχεδιαστούν ΑΜΕΣΑ από την αρχή.
    Πρέπει με τα μέσα που παρέχει η τεχνολογία να απλοποιηθούν οι διαδικασίες.
    Πρέπει να μειωθούν και να εξορθολογιστούν οι φορολογικές κλίμακες και οι ασφαλιστικές εισφορές

    Το να υποστηρίζουμε όμως ότι πρέπει να ...."εργάζονται" όσοι δεν έχουν φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα ΟΣΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΕΝΤΑΞΕΙ" ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΩΝ & ΕΙΣΦΟΡΩΝ είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ και ξανά λέμε τους μισθωτούς ...Μ@Λ@Κ@Σ.

    Είναι λοιπόν διαφορετικό η σωστή οργάνωση και η λειτουργία και διαφορετικό η θεσμοθέτηση παραθύρων και ...δεν αποδίδω.

    ΥΓ

    Αν οι ελεύθεροι επαγγελματίες 2000-2009 πλήρωναν όχι παραπάνω αλλά ισομεγέθεις φόρους με τους μισθωτούς το Κράτος θα είχε 64 δις επιπλέον έσοδα.

    Αλλά ζω στη χώρα που όταν το κακό (είναι αλήθεια) και αναχρονιστικό δημόσιο μίλησε για απλή διασταύρωση και έλεγχο (ELENXIS) στοιχείων, όπως γίνεται σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη, άρχισε επανάσταση για το φακέλωμα και το ...666.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Ο Ιθαγενής 25/06/2012 09:19:43

      ¨Το να υποστηρίζουμε όμως ότι πρέπει να ….”εργάζονται” όσοι δεν έχουν φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα ΟΣΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ “ΕΝΤΑΞΕΙ” ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΩΝ & ΕΙΣΦΟΡΩΝ είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ και ξανά λέμε τους μισθωτούς …Μ@Λ@Κ@Σ.:

      Προφανώς δεν ανήκετε στον Ι.Τ., άρα δεν γνωρίζετε τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζει και σε τι περιβάλλον καλείται να επιβιώσει, όχι ν΄αναπτυχθεί ο Ι.Τ.
      έχω λοιπόν να σας επισημάνω τα εξής:
      Οι Δ.Υ. είναι αυτοί που τα παίρνουν από το κράτος, είναι αυτοί που δεν πληρώνουν ούτε το μολύβι που κρατούν στο χέρι, είναι αυτοί που είτε παράγουν είτε δεν παράγουν έργο ο μισθός τους κάθε μήνα ήταν και είναι αδιαμφισβήτητος, χωρίς να θέλω να απαξιώσω όλους του Δ.Υ., γιατί πολύ απλά υπάρχουν αυτοί που δουλεύουν και παράγουν έργο και αυτοί που δεν παράγουν.
      Αντίθετα ο Ι.Τ. , καλείται να σηκώσει όλο το βάρος της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ οικονομίας. Είναι αυτός που πρέπει να παράγει και ν΄αποδίδει φόρους από τα κέρδη του, που έχει λειτουργικά έξοδα, που είχε και έχει απέναντί του ένα εχθρικό κράτος και μια εχθρική διοίκηση, ένα φορολογικό και ασφαλιστικό σύστημα άδικο και ληστρικό, ένα τραπεζικό σύστημα αδύναμο ν΄ανταποκριθεί και να δώσει ρευστότητα στις πνιγμένες κυριολεκτικά επιχειρήσεις.
      Ο αυτοαπασχολούμενος, ο μικρός επιχειρηματίας δεν θα βάλει καθημερινό εισόδημα στην τσέπη, επειδή εμφανίζεται στην εργασία του, όπως ο Δ.Υ., αλλά αντίθετα πρέπει να φροντίσει πως θα παράγει και θα προωθήσει το προϊόν του, πως θ΄αναταπεξέλθει με τις καθημερινές ανάγκες λειτουργίας της επιχείρησής του, πως θα βρεί χρήματα να πληρώσει φόρους , ταμεία και προσωπικό και ερχόμαστε σήμερα και συζητούμε άν πρέπει να καταργηθούν οι ενημερότητες, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να συνεχίσει να εργάζεται, να προσπαθήσει με νύχια και με δόντια να μην βάλει λουκέτο στην επιχείρησή του.

      Συμπέρασμα: Ο Ι.Τ. δίνει τιτάνιο αγώνα επιβίωσης, δεν επιβαρύνει το κράτος , αλλά αντίθετα συνδράμει το κράτος. Όταν όμως δεν έχει κέρδη, ή δεν μπορεί να επιβιώσει, αυτά τα μέτρα του κ. Σταϊκούρα είναι τα ελάχιστα. Πρέπει να υπάρξουν κι΄άλλα για να μην εξαφανιστεί όσος Ι.Τ. έμεινε, να μην υπάρξουν κι΄άλλα λουκέτα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ο Ιθαγενής 25/06/2012 10:41:04

      Δε με λέτε κυρ Ιθαγενή, εγώ που είμαι άνεργος πάνω από ένα χρόνο και πρέπει να βρω λεφτά να πληρώσω 3 δίμηνα ΤΕΒΕ που μεσολάβησαν από τη στιγμή που φαλίρησα μέχρι τη στιγμή που εδέησε το δικαστήριο να μου δώσει στο χέρι την πτώχευση είμαι ο "ξύπνιος" και οι υπάλληλοί μου που πήραν αποζημίωση και ταμείο ανεργίας οι "μακάκες"?

  8. αγθ avatar
    αγθ 24/06/2012 19:02:35

    Και ποιός σας είπε, αγαπητέ όφι, ότι ...θέλουν να εργάζεται ο ελ. επαγγελματίας;
    Όλα (φορολογική και ασφαλιστική πρακτική, διάθεση κονδυλίων, επικοινωνιακή τακτική με συκοφάντηση επιπέδου πεζοδρομίου, κ.α.) δείχνουν, πασιφανώς, ότι ..δεν θέλουν!
    Αντιθέτως, στοχεύουν, συστηματικά, στην οριστική εξαφάνισή του...
    Σε λίγο καιρό, με την πρακτική αυτή, οι ελ. επαγγελματίες θα είμαστε εκθέματα στις προθήκες κάποιου μουσείου..

  9. ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/06/2012 21:19:27

    Θα συμφωνησω μαζι σας αγαπητε Ιθαγενη οτι ο ελευθερος επαγγελματιας οταν μπορει λερωνει τη φωλια του αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η επιχειρηματικοτητα σε αυτη τη χωρα απο το 1981 και μετα ενοχοποιηθηκε με ολεθριες συνεπειες

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/06/2012 22:04:03

      Φίλε μου εμένα δεν μου αρέσουν οι ισοπεδωτικές κατηγοριοποιήσεις που ορισμένοι εφαρμόζουν: κακό δημόσιο ή κλέφτες ιδιώτες ή ...να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα κλπ
      Η χώρα χρειάζεται απλοποίηση διαδικασιών, απλούστευση λειτουργιών και τήρηση των Νόμων.
      Το να υποστηρίζουμε όμως ότι έχουμε κρίση και πρέπει να αφήνουμε να ασκούν επιχειρηματική και επαγγελματική δραστηριότητα όσοι δεν πληρώνουν φόρους και ασφαλιστικές εισφορές είναι ...ανέκδοτο.
      Μετά θα απορούμε γιατί τα Ταμεία και τα έσοδα ...βουλιάζουν.

      Θα πρέπει να μειωθούν τα φορολογικά βάρη
      Θα πρέπει να μειωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές
      Θα πρέπει όμως να τηρούνται οι Νόμοι γιατί τα δικαιώματα ενέχουν και υποχρεώσεις
      Θα πρέπει να λειτουργήσει όμως και το ELENXIS και η κοινωνία θα πάθει ...σοκ σε μια χώρα πχ που μια ...απογραφή κάνει 30.000 κόσμο να δει, κάποιους να θυμούνται ότι παίρνουν συντάξεις για όσους πέθαναν 15 χρόνια και κάποιοι να δηλώνουν 500 € εισόδημα και κάρτες + ΔΕΚΟ να είναι δεκαπλάσια...

      Αυτό έγραψα να γίνουμε κάποτε Δημόσιο ...για όποιο ξέρει τι διαφορά της έννοιας Δημόσιο από Κράτος.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/06/2012 21:24:20

    Και καλό θα ήταν να βρεθεί ένας τρόπος να σταματήσει το αλισβερίσι με τις ΔΟΥ. Ουσιαστικά, οι ΔΟΥ πρέπει να καταργηθούν, πρέπει να είναι απλώς υπηρεσίες επεξεργασίας φορολογικών στοιχείων και δεδομένων. Ολα να γίνονται μέσω ταχυδρομείου ή μέσω αναβαθμισμένων ΚΕΠ. Τι πάει να πει "πήγαινε να το καταθέσεις στη ΔΟΥ που υπάγεσαι"; Δηλαδή, αν έχω λογαριασμό στην Εθνική της Καλλιθέας, επειδή κάποτε έμενα εκεί, θα πρέπει να πηγαίνω εκεί για τις υποθέσεις μου;

  11. Nik avatar
    Nik 24/06/2012 22:01:35

    Προφανώς ελάχιστοι έχετε άμεση εμπειρία από ελεύθερο επάγγελμα.

    Συνάφεια, η ανά πενταετία απάτη που σου δίνει δύο επιλογές: να δηλώσεις ένοχος αμέσως ή να περιμένεις τον "έλεγχο" που όμως δεν πρόκειται να αποδώσει πρόστιμο λιγότερο από ότι θα πλήρωνες αν δήλωνες ένοχος.

    Με τέτοια τερτίπια η φοροδιαφυγή επιβάλλεται.

    Μετά είναι το κλείσιμο ζημιογόνου επιχείρησης. Οπου σου ζητούν να καταβάλεις ένα προϋπολογισμένο φόρο για να κλείσει η υπόθεση.

    Να προσθέσουμε και την ανυπαρξία βεβαίωσης ότι είσαι εντάξει μετά από έλεγχο. Γελοίο αλλά αληθινό, οι εφοριακοί δεν δύνανται να βεβαιώσουν ότι σε έλεγξαν και σε βρήκαν ΟΚ, μόνο παραβάσεις μπορούν να βεβαιώνουν. Αυτά προβλέπει ο κώδικας και οι εγκύκλιοι.

    Η ελληνική εφορία είναι η πιο παρεμβατική του κόσμου, και έχω δουλέψει στο εξωτερικό και ξέρω, και η πιο αυθαίρετη. Η λογική ξεχάστηκε πριν πολλά χρόνια στην εφαρμογή φορολογίας, το προσωπικό είναι ανεπαρκές, και το πιο λυπηρό είναι ότι η εκάστοτε πολιτική ηγεσία, αντί να παραμερίσει τους ανίκανους τους αναθέτει τις δήθεν αναμορφώσεις του συστήματος με τα αποτελέσματα που βλέπουμε.

    Στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει σωτηρία διότι κανείς πολιτικός δεν έχει δουλέψει για να ξέρει το πρόβλημα, ενώ οι υπηρεσιακοί παράγοντες δεν έχουν ιδέα πως λειτουργεί ένα δίκαιο και σωστό σύστημα και αναπαράγουν το οθωμανικό δοβλέτι που έχουν κληρονομήσει.