#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2009 17:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι χρειάζονται οι ψηφοφόροι της ΝΔ για να επιστρέψουν;

 

Η κ. Μπακογιάννη δηλώνει καθημερινά ότι με αυτήν ως αρχηγό η ΝΔ θα καταφέρει στις επόμενες εκλογές να φέρει πίσω τους ψηφοφόρους της που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ στις προηγούμενες εκλογές:

 Ερώτημα: Δηλαδή οι ψηφοφόροι της ΝΔ θέλουν κι άλλον φιλελευθερισμό για να επιστρέψουν από το ΠΑΣΟΚ όπου πήγαν μπας και γλιτώσουν με λιγάκι κρατισμό και δεν πεθάνουν από την πείνα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 23/11/2009 18:03:32

    έχει μια ενδιαφέρουσα σχετικά κατάθεση απόψεων εδώ:
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_76_05/10/2009_1289918

  2. rs avatar
    rs 23/11/2009 18:14:09

    Το τί χρειάζονται οι συγκεκριμένοι δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι οτι οι "υπόλοιποι" επισκέπτες του "antinews" περιμένουν να σταματήσει αυτό ο κατακλυσμός της "δεξιάς" επαναστατικής(;;;;!!!) πρωτοπορίας(!!!!!!.
    Υ.Γ. Ειδικά στην επαρχία ασχολείται πολύ λίγος κόσμος. Και 'κείνος βουβά. Όλοι "μεταφερόμενοι" είναι!

    • donaE avatar
      donaE @ rs 23/11/2009 18:50:44

      Απολυτα δικιο.
      Και αναρωτιεμαι οι απλοι ψηφοφοροι να επιστρεψουν που;

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ rs 23/11/2009 19:11:00

      Συνηγορώ.... Άντε τελειώσει αυτό το πανηγύρι που εσείς και τα media του δίνουν τόση σημασία, (όπως κι ένας άλλος σχολιαστής έγραψε, το antinews έχει καταντήσει μονοθεματικό, κι αυτό έχει αρχίσει να κουράζει) ο κόσμος βαρέθηκε και δεν ασχολείται, ειδικά στην επαρχία ούτε θέμα συζήτησης δεν είναι, δεκάρα δεν δίνουν.

  3. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 23/11/2009 18:20:56

    Άς βάλουμε τέλος στήν μεσαιοχωρίτικη ηττοπαθή συμπλεγματική στάση.
    Ο τόπος χρειάζεται σύγχρονη,λαική, κοινωνική,πατριωτική δεξιά μέ δυναμικές ελκυστικές , καινοτόμες ιδέες και πολιτικές θά θέλξη ,θά ενώση, καί θά συλλέξημέ δύναμη μαγνήτη , οχι με νέρωμα, Λούλιο και Αρούλιο μεσαιοχωρητικό χάιδεμα,στρογγύλεμα και ιδεολογικό ευνουχισμό. Δεξιά ανανεωμένη, εξωστρεφή, μέ ηθικό δυναμισμό, φαρέτρα ιδεών εφαλτήριο ΤΟ ΑΞΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ να εκτιναχτή και νά προσελκύση.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 23/11/2009 22:33:57

      Δεν θέλω καθόλου να απορρίψω συλλήβδην την αμιγώς φιλελεύθερη Δεξιά. Μπορεί και πρέπει η παραδοσιακή Δεξιά να δανειστεί ορισμένα στοιχεία από την ιδεολογία της φιλελεύθερης Δεξιάς. Οι ιδεολογικοί χώροι είναι συγκοινωνούντα δοχεία άλλωστε.

      Όμως, δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι αυτή τη στιγμή η φιλελεύθερη Δεξιά πρέπει να έχει τον προβάδισμα μέσα στη ΝΔ. Την δέχομαι ως ένα συμπληρωματικό ρεύμα σκέψης, ένα ρεύμα που θα συγκρατεί και θα περιορίζει τυχόν ακρότητες της "λαϊκής δεξιάς", όχι ως το κύριο ρεύμα όμως της συντηρητικής παράταξης. Η φιλελεύθερη Δεξιά και είναι αποδυναμωμένη διεθνώς (ποτέ άλλωστε δεν αποτέλεσε τον κύριο φορέα της συντηρητικής πολιτικής σκέψης) και δεν μπορεί να απαντήσει σε μία μεγάλη σύγχρονη πρόκληση για τη χώρα μας: τη μαζική εγκατάσταση μουσουλμάνων λαθρομεταναστών από τις πλέον κοινωνικά υπανάπτυκτες περιοχές της Ασίας και της Αφρικής. Από την άποψη αυτή, η τυχόν εκλογή της Ντόρας θα είναι ασύμφορη για τη ΝΔ.

  4. KAISER avatar
    KAISER 23/11/2009 18:30:51

    Υπάρχει καμία πληροφορία για δημοσκόπηση GPO Ντερμπεντέρη απόψε;

  5. KAISER avatar
    KAISER 23/11/2009 18:55:15

    δείτε τώρα στο fimotro για την επανεμφάνηση του ΄΄ΛΥΚΑΒΗΤΟΥ΄΄ που προτρέπει να ψηφίσουν Ντόρα κόντρα στα ξένα συμφέροντα.ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!
    ΛΙΓΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.
    ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ; ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΤΟΥΣ;

    • loretta avatar
      loretta @ KAISER 23/11/2009 19:18:14

      εχει αρκετο υψωμα ο λυκαβητος και οταν πεφτεις κανεις πολυ θορυβο!!

      αντε λυκαβητε τραβα!!!

    • Υ. avatar
      Υ. @ KAISER 23/11/2009 19:36:25

      Για όσους γνωρίζουν όλη την ιστορική διαδρομή στα πολιτικά της παράταξης, ξέρουν ότι ο Λυκαβηττός ήταν υπό την καθοδήγηση του περιβάλλοντος Έβερτ

      • KAISER avatar
        KAISER @ Υ. 23/11/2009 19:52:23

        ΚΑΡΔΙΤΣΑ

        ΚΑΡΔΙΤΣΑ

        • Υ. avatar
          Υ. @ KAISER 23/11/2009 20:05:02

          Μη τυχόν σε πιάσουνε στο στόμα τους. Καθάρισες!
          (Γιαυτό, πάντα προσπαθώ να τα ‘χω καλά μαζί τους)

  6. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 23/11/2009 19:02:17

    υπήκοοι ή πολίτες

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/11/2009 19:13:49

    Θα ειχε ενδιαφερον μετα την εκλογη να μαθουμε πως ο περιπατος εγινε τρεχαλα για καποιους.

  8. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 23/11/2009 21:08:03

    Την θεωρία ότι ο Μητσοτακισμός είναι ο μεγάλος αντίπαλος του Πασοκ την ζήσαμε και το 1985 όταν αφελώς σκεπτόμενοι ψήφισαν για αρχηγό της ΝΔ τον Μητσοτάκη σαν αντίπαλο δέος στον Ανδρέα. Τρομάρα τους! Την πρώτη μέρα τον καθάρισε σαν αυγό ο Ανδρέας αποκαλώντας τον Εφιάλτη.

    Τώρα ζούμε την δεύτερη ελπιδοφόρα προσμονή. Ο κλώνος του Μητσοτακισμού θα φέρει πίσω ψηφοφόρους από το Πασοκ!!!

    Καληνύχτα σας και όνειρα γλυκά...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Καππαδόκης 23/11/2009 21:30:32

      αφού το εγώ τους είναι ωσάν αερόστατο, μπορούν να δουν πέρα από τη μύτη τους; φυσικά και το πιστεύουν πως είναι οι μεγάλοι αντίπαλοι του πασοκ (...στην κουτάλα!)

  9. NAI avatar
    NAI 23/11/2009 21:58:16

    http://digital.tanea.gr/Default.aspx?d=20080918&nid=9839192
    http://troktiko.blogspot.com/2008/09/blog-post_7199
    Αυτα τα θυματε..ο μπαμπας της.???..γιατι δεν περασαν 10 χρονια...

  10. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/11/2009 22:21:58

    Προφανώς θα το έχετε ήδη διαβάσει, αλλά σας το υπενθυμίζω:
    Ο Στέφανος Κασιμάτης (Φαληρεύς) της "Κ" (πρώην του "Βήματος"), αφού είχε αγανακτήσει με την πρόταση για εκλογή προέδρου της ΝΔ από τη βάση, επειδή "δεν γινόταν σεβαστό το καταστατικό" (σας θυμίζει κάτι αυτό;), στη χθεσινή "Κ" εμφανιζόταν περίλυπος που η άρνηση του Σαμαρά για debate στέρησε τον κόσμο από τη δυνατότητα να κατανοήσουν τις ιδεολογικές διαφορές μεταξύ αυτού και της Ντόρας. Και φυσικά επαναλάμβανε τα περί περιχαράκωσης της ΝΔ στα δεξιά, που αφήνει τον πολίτη στο "μέσον" ορφανό, κ.λπ.
    Ο κ. Στέφανος Κασιμάτης προτείνει λοιπόν Ντόρα, σχεδόν φωναχτά.

    Αναρωτιέμαι, επομένως, αν είναι προς το συμφέρον της ΝΔ να ακούσει όλους αυτούς τους αριστερο- ή νεο-φιλελεύθερους, που όλως τυχαίως ειρωνεύονται ο,τιδήποτε έχει σχέση με έθνος, με ιστορία και είναι διαπρύσιοι κήρυκες του πιο ακραίου "αναθεωρητισμού" σε σχέση με την ιστορία μας και την ταυτότητά μας ως έθνος.

    Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

    1. Τους αριστερο-φιλελεύθερους "αναθεωρητιστές" τους προσελκύει η Ντόρα, ενδεχομένως να ψηφίσουν και ΝΔ με αρχηγό τη Ντόρα, άρα θα θέλουν να έχουν λόγο στα της ΝΔ.
    Εδώ έρχεται μία πρόβλεψη (και προειδοποίηση ταυτόχρονα): Στην περίπτωση που η ατζέντα τους υιοθετηθεί από τη ΝΔ, έστω συγκεκαλυμμένα και με τη μέθοδο της σαλαμοποίησης (λίγο-λίγο), πολλές χιλιάδες Έλληνες, μη ακροδεξιοί εντούτοις, ΔΕΝ θα ξαναψηφίσουν ΝΔ. Μεταξύ αυτών και εγώ.

    2. Οι αριστεροφιλελεύθεροι δεν θα ψηφίσουν ΝΔ, έτσι και αλλιώς.
    Ομως, υποστηρίζουν την Ντόρα από υστεροβουλία: είτε επειδή νιώθουν ότι μπορεί να προωθήσει την ατζέντα τους (άρα ερχόμαστε στο παραπάνω που έγραψα), είτε επειδή πιστεύουν ότι με τον Σαμαρά θα απενοχοποιηθεί ο υγιής πατριωτισμός και θα προσελκυστούν προς τη ΝΔ άνθρωποι από άλλους χώρους, άρα το "μεταμοδέρνο" ΠΑΣΟΚ του GAP θα ηττηθεί μια ώρα αρχύτερα.

  11. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/11/2009 23:41:34

    Συγγνώμη για την κατά λάθος διπλή αποστολή του σχολίου μου (όχι, δεν έκανα copy-paste τον Anonymous).