#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2008 01:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι φοβάται το Μαξίμου;

Το κλίμα δεν είναι καλό για το Μαξίμου στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ και την κομματική οργάνωση. Η ένταση στην ατμόσφαιρα ήταν φανερή χθες το βράδυ. Η άκομψη απομάκρυνση του Ζορμπά και η απόδοση ευσήμων εντιμότητας στον Βουρλούμη από τον Γ. Αλογοσκούφη ξεχείλισαν το ποτήρι της αγανάκτησης και των ερωτηματικών για το «που πηγαίνουμε». Αρκεί και μόνο να αναφέρουμε ότι κορυφαία στελέχη του κόμματος δεν κρύβουν από τους συνομιλητές τους ότι «κρατιούνται» για να μην κάνουν δηλώσεις εναντίον του κ. Βουρλούμη, ο οποίος «έπρεπε ήδη να έχει φύγει». Το μεγάλο ερώτημα είναι βεβαίως «γιατί ο Καραμανλής ανέχεται τον Αλογοσκούφη». Το οποίο συνοδεύεται μοιραία και από άλλα: «Τι φοβάται το Μαξίμου»; «Ποιοι στηρίζουν τον Αλογοσκούφη και το Μαξίμου τον ανέχεται»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 01:30:52

    «Ποιοι στηρίζουν τον Αλογοσκούφη και το Μαξίμου τον ανέχεται»;

    Έλα ντε αυτό ρωτάω κι εγώ εδώ και καιρό όταν βλέπω ότι ο υπουργός καπελώνει τον πρωθυπουργό. Αυτό σημαίνει ότι ο υπουργός κάποιους πιο δυνατούς από τον πρωθυπουργό εκπροσωπεί. Ποιους όμως?

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 01:54:34

    Πιστευω ακραδαντα οτι ο Βουρλουμης ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας... Δεν τον ξερω (2 κουβεντες ανταλλαξαμε προ δεκαετιας )αλλα η εν γενει συμπεριφορα του,η δεδομενη Αγαπη του στην Ελληνικη υπαιθρο -κι ας φαινεται ανεδαφικο ως επιχειρημα- η παιδεια του (οχι μονο η μορφωτικη) με κανουν να νοιωθω με βεβαιωτητα πως τα οποια ανομηματα-ουκ ολιγα- ειναι κυριως προιον εγκληματων πολιτικων προσωπων!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 05:29:59

    Θεωρώ τον Βουρλούμη ένα αρχαιο-συμπλεγματικό. Ποσώς με νοιάζει αν τον διώξουν. Εξ άλλου αν κάτσει εκεί που είναι, "μεταφραστής" θα γίνει και δεν ξέρει Γερμανικά. Μέτρια Αγγλικά ίσως. Τελειωμένος είναι.

    Η Νέα Δημοκρατία είναι μια συλλογή υπέρβαρων φαφλάτάδων. "Κουραδόμαγκες" χωρίς αντίκρυσμα. Οϋτε ικανοί, ούτε τίμιοι. Μόνο "επικοινωνιολόγοι".

    Εξάκτινε, σε εγχώριο επίπεδο, πιο δυνατοί από τον πρωθυπουργό είναι 2-3 τράπεζες και οι μέτοχοί τους και άλλοι 2-3 τσιφλικάδες. Σε ξένο επίπεδο, τα ίχνη δείχνουν "Γερμανούς".

  4. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 18/07/2008 08:57:40

    @ Εξάκτινος

    Η Μπίλντερμπεργκ (ως το πλέον ανοιχτό φόρουμ υπερκυβέρνησης).
    Καραμανλής, Παπανδρέου, Αλογοσκούφης, Διαμαντοπούλου (κα.). Τα παλληκαρόπουλα των συνεδριάσεων της λέσχης (λυκόπουλα). Βεβαίως το ρήμα είναι σχηματικό μεν, ενδεικτικό δε για το πατρονάρισμα.
    Ως προς το ποιοί εγχώριοι κομπραδόροι συνασπίζονται, αυτό αποτελεί τεχνικό ζήτημα. Το κύριο είναι να κατατρώγωνται τα σωθηκά μιας χώρας, ο λαός της οποίας επέδειξε αγωνιστικό φρόνημα και δημιούργησε πολιτισμό (μόνο στο παρελθόν;).
    Ελληνισμός και παγκοσμιοποίηση αποτελούν έννοιες αντικρουόμενες.

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/07/2008 09:03:25

    Υπενθυμίζω ότι πρός γενική έκπληξη των επιβατών εκείνο το βράδυ, ο Τιτανικός διέθετε βάρκες μόνον για τους μισούς επιβάτες. Για αυτό τον λόγο και οι υπόλοιποι πνίγηκαν.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 10:04:40

    Το ιδιο γαιδαρε και στην Ελλαδα,με την διαφορα οτι στο δικο μας ναυαγιο οι μισες βαρκες ειναι τρυπιες!

    Μονο #το μπαρ το ναυαγιο # της Αρλεττας, μπορει να μας προσφερει ευεξια...

  7. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 18/07/2008 10:14:56

    Σε μαφία και καμόρα οι ταμίες είναι τα πιο πολύτιμα πρόσωπα γιατί απλούστατα γνωρίζουν πολλά...εδώ γιατί ζητάτε να είναι εξαίρεση ο Αλογοσκούφης?

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/07/2008 10:20:33

    Ο Ζορμπας γνωριζει τον ΟΤΕ οσο καλα γνωριζει το Υπουργειο Αμυνας.

    Ειχα πει και παλιοτερα, οποιος μαγκας πρωθυπουργος με αρχ...α κανει Υπ Δικαιοσυνης το Ζορμπα, θα κυβερνησει για πολλα χρόνια.

    Κοτες και κοτετσια εχουμε.

    Συγγνωμη κατι ασχετο, δεν αντεχω να βλεπω την Μιλενα να κανει δηλωσεις. Δεν μπορω ρε παιδι μου. Την εχει βαρεσει α αγα...α στον συντροφικο ( Gucci ) εγγεφαλο της. Παιζει το ματι της δεξια αριστερα και εχει μια αμηχανια παρθενας. Φιλε ΓΑΠ, το κλουβι με τις τρελλες ειναι κλειδωμενο, μπορω να εχω τα κλειδια να τα πεταξω καπου στον αμαζονιο να τα παρουν οι Μακακες?

    ΠΠ

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/07/2008 18:27:01

    Και η κηδεία χρειάζεται καλούς πρωταγωνιστές