#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι του λείπει του ψωριάρη; Βασιλική κορώνα και μαργαριτάρι



«Πρέπει να μπει τέλος στον εμπαιγμό του Ελληνικού Λαού και των δημοκρατικών θεσμών». Όχι. Δεν είναι νέα δήλωση του Νότη Σφακιανάκη ή άλλου πικραμένου που το παίζει δημοκράτης. Η… βαρυσήμαντη παρέμβαση έγινε από τον τέως βασιλιά Κωνσταντίνο. Φέρεται να είναι δήλωσή του, ή έτσι τουλάχιστον λένε οι πληρωμένες εταιρείες δημοσίων σχέσεων που φτιάχνουν το προφίλ του.

Παρά τα προβλήματα υγείας που έχει, οι κακές γλώσσες λένε ότι ετοιμάζει το έδαφος για την ανάδυση στην πολιτική του γιου, τέως πρίγκιπα Νικολάου. Αφού κάθε πικραμένος έκανε κόμμα και μπήκε στη Βουλή γιατί όχι και η πρώην βασιλική οικογένεια;

Πρώτα αναβαπτίστηκε επί πρωθυπουργίας Μητσοτάκη, τότε που φορτώθηκε νύχτα η αμύθητη περιουσία του, περιουσία που ανήκε στον ελληνικό λαό κι όχι στον τέως. Διότι δεν έβγαλε ούτε ένα ευρώ από τη δουλειά του, μην ξεχνιόμαστε. Ακόμη και την προίκα της Σοφίας εμείς την πληρώσαμε με έκτακτους φόρους.

Σιγά – σιγά μας… έκανε την τιμή και ξανάρθε στην Ελλάδα, φτιάχνει το φτωχόσπιτό του στο Πόρτο Χέλι, κοιτάζει και για κανένα εξοχικό από εδώ κι από εκεί, κάνει και καμιά εμφάνιση όποτε χρειάζεται. Πάνω απ’ όλα, όμως, πρέπει να εμφανίζεται ο κανακάρης του με την όμορφη σύζυγο.  Λαμπερό ζευγάρι, ότι πρέπει για την ελληνική πολιτική σκηνή. Εδώ έγινε αρχηγός κόμματος ο ασχημομούρης Μιχαλολιάκος, να μη γίνει ο Νικόλαος και η Τατιάνα που θα φέρουν και λίγη εσάνς από Χόλιγουντ στην Ελλάδα;

Θα κάνει, λένε, συχνά παρεμβάσεις ο τέως και η οικογένειά του, επικαλούμενοι –άκουσον – άκουσον- τους δημοκρατικούς θεσμούς. Μπορεί, λέγεται να φτιάξει και πατριωτικό κόμμα, αυτό που συζητιέται τελευταία και αναζητείται ο «ηγέτης».

Αλλά τι να πεις; Τι του λείπει του ψωριάρη; Βασιλική κορώνα και μαργαριτάρι. Στην Ελλάδα των μνημονίων και της κρίσης, στη χώρα που ισοπεδώνονται οι δημοκρατικοί θεσμοί και οι φασίστες έγιναν πατριώτες, το παζλ μπορεί να συμπληρωθεί με τον Κοκό και την οικογένειά του. Εδώ κάναμε μέγα θέμα το Νότη Σφακιανάκη δεν θα παίξει πρωτοσέλιδο ο γιος της Φρειδερίκης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 24/11/2013 12:10:54

    τι άλλο θα μας βρει;

  2. Tassos avatar
    Tassos 24/11/2013 12:26:15

    Τον έτσουξε το χαράτσι και είπε να το παίξει Πασιονάρια?

  3. Eva avatar
    Eva 24/11/2013 12:29:51

    Για ηγέτη πατριωτικού κόμματος χλωμό το βλέπω.
    Δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Eva 24/11/2013 15:28:37

      ..καλά λες.. τον βλεπω να κόβει ψήφους απο τον Ανταρcia

      • Κοτών κλαμπ avatar
        Κοτών κλαμπ @ rally monkey 24/11/2013 19:08:30

        Θα κλαίει με μαύρο δάκρυ και το ΚΚε μ-λ !

  4. Hans avatar
    Hans 24/11/2013 12:53:10

    Για να πούμε όμως και την αλήθεια, αν κατεβάσει κόμμα ο Κοκός, η ΝΔ θα πέσει αυτόματα στο 20%. Χα, κοίτα να δεις που ο Κοκός εξακολουθεί να αποτελεί παράγοντα πολιτικών εξελίξεων στην Ελλάδα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Hans 24/11/2013 14:50:11

      Μη μπερδέυεσαι. Αυτή τη στιγμή στη ΝΔ έχουν μείνει μόνο κάποιοι καραμανλικοί, λίγοι μητσοτακικοί και οι λοιποί είναι απόλυτα κεντρώοι και εμπιστεύονται το Σαμαρά και παίζει να μην έχονυ ξαναψηφίσει ποτέ ΝΔ. Αυτοί που κινδυνεύουν είναι οι κατακαημένοι και τα χρυσά αυγά. Αυτοί έχουν μέσα στους ψηφοφόρους τους βασιλοχουντικούς.

      • Νίκος Δραγασιώτης avatar
        Νίκος Δραγασιώτης @ Γεώργιος Τ. 24/11/2013 17:13:30

        Ἔ, δὲν εἴμεθα ὅλοι βασιλο-"χουντικοί". Ἡ χούντα ἔβλαψε τὴν βασιλεία.

      • Άφωνος... avatar
        Άφωνος... @ Γεώργιος Τ. 24/11/2013 23:25:33

        Γεώργιος Τ.,

        ξέρεις ποιος η νονός της Άννας Μισέλ τάδε;;;

  5. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 24/11/2013 12:55:42

    Βρε τι πάθαμε!!!! Μάθανε οτι ...χανόμαστε και πλάκωσαν οι επίδοξοι ''σωτήρες'' !

  6. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 24/11/2013 12:58:34

    ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;;;;
    ΕΔΩ ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΜΑΣ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΜΙΝΕΙΚΟ Ο ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΣ
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ Ο ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
    ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ......
    Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ
    ΗΤΑΝ ΚΙ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥ

    • Κοτών κλαμπ avatar
      Κοτών κλαμπ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 24/11/2013 15:14:44

      Καλά κρασιά.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΗΛΕΚΤΡΑ 24/11/2013 15:30:01

      ..γιατί τωρα τον βρίσκεις άσχημο?? γοητευτικότατος!

      • Κοτών κλαμπ avatar
        Κοτών κλαμπ @ rally monkey 24/11/2013 17:49:22

        Από τα γεννόσημα του Άδωνη όλα αυτά; Δράμα.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Κοτών κλαμπ 24/11/2013 17:50:43

          ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΚΟΤΕΤΣΙ ΣΑΣ ΚΟΤΟΥΛΕΣ

  7. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 24/11/2013 13:01:18

    "Εδώ έγινε αρχηγός κόμματος ο ΑΣΧΗΜΟΜΟΥΡΗΣ Μιχαλολιάκος, να μη γίνει ο Νικόλαος και η Τατιάνα που θα φέρουν και λίγη εσάνς από Χόλιγουντ στην Ελλάδα; "

    Δηλαδή όποιος δεν είναι εμφανισιακά Μπραντ Πιτ ή Ευάγγελος Βενιζέλος δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να γίνει αρχηγός κόμματος ; O καθένας φυσικά μπορεί να έχει τις απόψεις του, αλλά τουλάχιστον ας μην μιλάμε μετά για φασισμό και φασίστες !

    • Eva avatar
      Eva @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 24/11/2013 14:00:33

      Καλά τώρα... εσείς ενοχληθήκατε επειδή δεν θεωρεί ο γράφων ωραίο τον κ. Μιχαλολιάκο?

    • Κοτών κλαμπ avatar
      Κοτών κλαμπ @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 24/11/2013 15:16:36

      Όποιος δεν μοιάζει με τον Βαγγέλη έστω σε κάτι, δεν δικαιούται καν να αναπνέει! Εννοείται αυτό.

  8. Ego Talega avatar
    Ego Talega 24/11/2013 13:28:22

    Η θέση του Antinews
    "Στην Ελλάδα [...] που ισοπεδώνονται οι δημοκρατικοί θεσμοί"
    επικυρώνει τη φράση
    «Πρέπει να μπει τέλος στον εμπαιγμό του Ελληνικού Λαού και των δημοκρατικών θεσμών»...

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/11/2013 13:29:29

    Το άρθρο ενώ αναφέρει τα πεπραγμένα του Μητσοτάκη "ξεχνά" να μας πει πως διευθετήθηκε το περιουσιακό ζήτημα του τέως από την κυβέρνηση Σημίτη και του υπουργού του Βενιζέλου

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Δημήτρης 24/11/2013 15:37:27

      Το πως διευθετήθηκε το περιουσιακό (βασιλικο) ζήτημα από την κυβέρνηση Σημίτη και υπουργού Βενιζέλου το ξέρουμε. Με ζεστά (δανεικά) ευρωπουλα μετά από δαπανηρές δικαστικές διαμάχες. Αυτό που πρέπει κάποιος να μας πει είναι πως αξιοποιούνται τα πρώην βασιλικά ακίνητα (οι γείτονες μας εξ ανατολών κάνουν χρυσές δουλειές με τα πρώην οθωμανικά παλάτια και χαρέμια και δεν αναλώνονται με το να κατηγορούν το παρελθόν τους).

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Δημήτρης 24/11/2013 17:54:14

      Ε, ο Σημίτης τι να έκανε;
      Αν δεν κάνω λάθος ο τέως τον είχε βαφτίσει... Υποχρεώσεις είναι αυτές.
      Και αν κάνω λάθος στο παραπάνω (ας με διορθώσει κάποιος παρακαλώ) είμαι βέβαιος για το ότι ο πατέρας του Σημίτη διετέλεσε υψηλός διδάσκαλος των βασιλοπαίδων. Και μην γράψει κανένας "μα αυτός είχε ανεβεί στο βουνό επί κατοχής", διότι την περίοδο που ανέβηκε μόνο ο Ράλλης και 5-6 άλλοι είχαν μείνει στα πεδινά.

      • Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης avatar
        Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης @ kapar13 25/11/2013 14:00:12

        Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, τὸν βάπτισε ὁ πρίγκιπας Νικόλαος, γιὸς τοῦ Γεωργίου Α΄ καὶ ἀδελφὸς τοῦ Κωνσταντίνου Α΄.

  10. mara M. avatar
    mara M. 24/11/2013 14:13:32

    Eχει φύγει απο την Ελλάδα εδώ και 40 χρόνια και χωρίς να έχει δουλέψει ποτε αυτός και η οικογενειά του, ακόμα ζεί μέσα στη χλιδή και τη μεγαλοπρέπεια. Με ποιανού τα λεφτά; Την απάντηση την ξέρουμε ολοι. Και δεν φτάνει αυτό τώρα θα έρθουν και σαν σωτήρες. Θεέ μου σώσε μας απ'τους σωτήρες μας.

    • Magganas avatar
      Magganas @ mara M. 24/11/2013 17:22:31

      Οι "πρόεδροι της Δημοκρατίας" με ποιανού λεφτά ζούνε μέσα στη ΧΛΙΔΗ με τις οικογένειές τους εδώ και 40 χρόνια;;;
      Ή μήπως δεν είναι χλιδή να ζεις στο προεδρικό μέγαρο με 45 μαγείρους, 30 κηπουρούς, 60 αστυνομικούς, 240 άτομα προεδρική φρουρά και παχυλότατο μισθό;;;
      Κάνουνε και καμιά 35αριά δεξιώσεις ετησίως για τη "Δημοκρατία", τους ¨δημοσιογράφους" κτλ. όπου βλέπεις βουνά από γαρίδες και αστακούς στο μπουφέ.
      Αυτή τη ΧΛΙΔΗ ποιός την πληρώνει εδώ και 39 χρόνια;;;

      • mara M. avatar
        mara M. @ Magganas 24/11/2013 19:39:09

        Δεν διαφωνώ μαζί σας αλλά αυτούς τέλος πάντων τους πληρώνει το ελληνικό κράτος δηλαδή υπάρχουν έσοδα διόλου ευκαταφρόνητα συν πολλά άλλα, τώρα αν πρέπει να διαιωνίζονται αυτά που περιγράφετε ειδικά σε περίοδο κρίσης είναι μια άλλη κουβέντα. Ο συγκεκριμένος όμως δεν έχει ούτε αυτά.

      • Eva avatar
        Eva @ Magganas 25/11/2013 12:56:52

        Αυτοί τουλάχιστον είναι Έλληνες, άσε που τους αλλάζεις (λέμε τώρα).

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Eva 25/11/2013 14:13:26

          Δηλαδή ο άλλος δεν είναι; Με ποιο κριτήριο; Το φυλετικό; Θαυμάστε κάτι συγγένειες που έχουν μερικοί «δημοκράτες» με την Χρυσή Αυγή!

        • loyal subject avatar
          loyal subject @ Eva 25/11/2013 15:21:15

          Εva, η άρνηση ελληνικότητας σε μια οικογένεια που βρίσκεται 100 χρονια στην Ελλάδα, επειδή το 'αίμα' τους ηταν άλλης προέλευσης, είτε επειδή 'αναμείχθηκαν' με 'ξένο αίμα' με τους γάμους τους είναι ανατριχιαστικό στον φυλετισμό του... Το επόμενο βήμα -πραγματικά οχι πολύ μακρυά- ειναι να πάρουμε έναν χάρακα και να μετράμε τις μύτες για να δούμε αν ο υπό μέτρηση ειναι 'ανόθευτα' Άρειος -όπως κάνανε οι Ναζί.
          Εύγε!

  11. JIM BIM avatar
    JIM BIM 24/11/2013 14:38:01

    Τελικά η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ είναι μεγάλο χωνευτήρι !

  12. Asxetos avatar
    Asxetos 24/11/2013 16:06:20

    Δημοκρατία έχουμε και ο πρίγκηπας Νικόλαος έχει το δικαίωμα να κατέβει στην πολιτική με κόμμα δικό του, ο λαός θα αποφασίσει αν πρέπει να τον στείλει στην Βουλή. Δημοκρατία είναι να ακούμε και να ανεχόμαστε και τους διαφορετικούς απο εμάς στην εμφάνιση και τις απόψεις. Άν πείσει τον λαό με ορθά και όχι λαϊκίστικα επιχειρήματα, ας προσπαθήσει. Δεν αντέχουμε όμως άλλους λαϊκιστές ηγέτες!!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Asxetos 24/11/2013 17:11:46

      Επώνυμο δεν έχει ο κύριος στον οποίο αναφέρεσθε; Υπάρχουν χιλιάδες Νικόλαοι στον πλανήτη, πώς θα κάνουμε σαφές ότι ομιλούμε για τον συγκεκριμένο; Αν θέλατε να είσθε πιο σαφής, επειδή οι τίτλοι ευγενείας ακολουθώνται από περιοχή (π.χ. δούκισσα Ουαλίας), τι θα προσθέτατε στον τίτλο του κυρίου; Τίποτε, επειδή ο συγκεκριμένος Νικόλαος στερείται και τίτλου και περιοχής αναφοράς.

      • Magganas avatar
        Magganas @ Αντίθεσις 24/11/2013 17:51:33

        Αντίθεσις,

        εάν υιοθετήσει το νιγηριανό όνομα "Αντετονκούμπο" θα γίνει κι αυτός "Έλληνας"...;;;;;;;

        Υ.Γ.:
        Ο Νικόλαος δεν είναι Έλληνας επειδή η οικογένειά του έχει στην Ελλάδα 130 χρόνια...
        Ο Αντετονκούμπο είναι Έλληνας επειδή η οικογένειά του έχει στην Ελλάδα 15 χρόνια...
        χαχαχα

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Αντίθεσις 24/11/2013 18:50:34

        Αγαπητη Αντιθεση
        Δεν υπηρξα βασιλικος. Πλην ομως οφειλω να σας πω οτι σε ολες τις ευρωπαικες χωρες που εχουν βασιλεια η εχουν διατηρησει τους τιτλους ευγενειας, οπως π.χ η Γαλλια, ο Νικολαος αναφερεται ως πριγκηπας Νικολαος της Ελλαδας και οχι με το ονομα της δυναστειας Γλυξμπουργκ.
        Στις χωρες αυτες οι τιτλοι ευγενειας δεν χανονται. Δεν υπαρχουν πρωην πριγκηπες ουτε πρωην δουκες, πρωην μαρκησιοι, πρωην κομητες, πρωην βαρωνοι κ.ο.κ. Ο κομης ταδε συνεχιζει να φερει τον τιτλο του κομητα ταδε και ας εχει χασει απο καιρο την κομητεια ταδε. Μιλαμε για την Ευρωπη του 2013.

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 24/11/2013 16:39:14

    Την ιδέα ότι, στην θέση του Γλύξμπουργκ θήτευσαν επί μακρόν ο Σαρτζ και τώρα ο ασπρομάλλης κομματικός γερούλης, πως την χωνεύσατε;
    Γιατί, όταν αρχίζουν τα "δύο κακών προκειμένων...." η συζήτηση είναι ήδη ανοικτή!
    Υ.Γ. Εγώ με τον αριθμό των βο(υ)λευτών έχω θέμα...

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/11/2013 16:46:50

    Θεωρώ τον εαυτόν μου γνήσιο οπαδό των Δημοκρατικών θεσμών και γι΄αυτό εξάλλου δεν ψήφισα υπέρ της Βασιλείας.
    Ως εκ τούτου λοιπόν νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να προβάλω τις έντονες αντιρρήσεις μου πάνω στην ασκούμενη κριτική για την καθόδου του Νικολάου , στην πολιτική.
    Εφόσον πληρεί λοιπόν όλες της προϋποθέσεις του "εκλέγεσθαι", γιατί όχι!
    Αλλά αναλογίζομαι , αν στη θέση του Γιωργάκι βρίσκονταν ένα οποιοδήποτε μέλος της πάλαι ποτέ Βασιλικής οικογένειας, που θα διακήρυττε ότι όλοι οι Έλληνες είναι λαμόγια και κομπιναδόροι και με ύπουλο και ετσιθελικό τρόπο μας δέσμευε στο μνημόνιο, έχοντας δίπλα του στρατιά ξένων συμβούλων, τι θα γίνονταν και ποια θα ήταν η αντίδραση των τότε ακραιφνών Παπανδρεϊκών και σήμερα φανατικώτατων ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ;!!

  15. Eva avatar
    Eva 24/11/2013 16:56:49

    Δεν είπα εγώ απο που θα κοπούν ψήφοι.
    Αυτό είναι άλλο θέμα.

    Είπα οτι δεν είναι κατάλληλος αρχηγός πατριωτικού κόμματος. Δεν πείθει. Θες να σου πω και γιατί?

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/11/2013 17:45:11

    Διαφωνώ με το πνεύμα της ανάρτησης. Το παληκάρι δεν έχει δώσει καμία αφορμή γενικότερα, ούτε καμία ένδειξη ότι ενδιαφέρεται να κυλισθεί στην πολιτική, ειδικότερα. Κι άν με ρώταγε, θα τον απέτρεπα, εννοείται.

  17. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 24/11/2013 18:35:26

    Φαντάζομαι αντιστοίχως ψωριάρηδες είναι και οι Βρετανοί, Δανοί, Ισπανοί, Βέλγοι, Λουξεμβουργιανοί, Μονεγάσκοι, κάτοικοι του Λιτχτενστάιν, Ολλανδοί, Σουηδοί και Νορβηγοί που διατηρούν για αιώνες τώρα κληρονομικές μοναρχίες συνταγματικές ή μη. Ενώ εμείς που έχουμε τις δυναστείες των Παπανδρέου και Καραμανλή είδαμε καλύτερη προκοπή.

  18. parsifal avatar
    parsifal 24/11/2013 21:33:42

    Δηλαδή διώχνοντας τον Βασιλέα επρόκοψε η χώρα ; Πόσο εκόστισαν (και κοστίζουν ...) οι πρόεδροι της δημοκρατίας, οι κουστωδίες τους, οι συντάξεις και οι φιέστες επι τη "αποκαταστάση τηγς δημοκρατίας" επάνω στο πτώμα της Κύπρου ;
    Ο Βασιλεύς ηταν η αιτία της παρακμής, της εκπτώσεως, της καταβαραθρώσεως των πάντων μετά την "αποκατάσταση" ; Και πρίν, ο Βασιλεύς οδήγησε στο στρατιωτικό καθεστώς η η πολιτική, κοτζαμπάσικη φαυλοκρατία ;
    Ας κάμει κόμμα ο Παύλος, ας δοκιμασθεί στον πολιτικό στίβο, γιατί δηλαδή ο ... Λοβέρδος, ο Τζήμερος, οι ξεφτιλισμένοι πολιτικάντηδες της μεταπολιτεύσεως και οχι ενας νέος, αφθαρτος και αποπνέων υγεία και δύναμη ;

  19. tessa avatar
    tessa 24/11/2013 22:26:46

    Και, εν πάση περιπτώσει, αν μας ενοχλεί το "κληρονομικό δικαίωμα," τότε γιατί ψηφίζουμε διαδόχους Μητσοτάκη, Βαρβιτσιώτη, Αλευρά, 3 γενιές Παπανδρέου, 2 γενιές Καραμανλή, Κωνσταντόπουλου κ.α.?

  20. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 24/11/2013 23:13:14

    Έχετε δίκαιο. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

  21. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 25/11/2013 08:32:01

    Εδω που τα λέμε, θα προτιμούσα αρχηγό Κράτους κάποιον που θα είχε και κανά κονέ Ευρωπαικόν από τυχάρπαστους Παπούλιες, που το μονο κονε που χουν ειναι η Αλβανια .....
    Και κάτι ακόμη: ναι, όντως, δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του. Συνεπώς, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΥΤΟ, μια χαρά μπορεί να κατεβει σε εκλογές στην Ελλαδίτσα, στην οποία, όπως όλοι γνωρίζουμε, 8 στους 10 Πολιτικούς, υποψήφιους ή ενεργούς, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΙΩΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ!!
    Τέλος, ο αρθρογράφος "ξεχνα". τεχνηέντως, να αναφέρει ότι, ο τέως, ηρθε μια μερα αι φορτωσε κλπ κλπ αλλά δικαιώθηκε γιαυτό από τα ευρωπαικά Δικαστήρια τα οποία μάλιστα του επιδίκασαν κι ενα τεραστιο ποσό για την παρανομη εν γενει απαλλοτροίωση της περιουσίας του. Για να μην καταλειπονται λανθασμένες εντυπώσεις δηλαδή ....

  22. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 25/11/2013 08:40:44

    Δεν νομίζω πώς όλα αυτά τα ηλίθια !!!!!! Λαμόγια που μας κυβέρνησαν τόσα χρόνια είναι καλύτεροι απ ο τους Βασιλιάδες αλλά βλέπεται......εδώ είμαστε αριστεροί ψευτωκολτουδιάρηδες.....

  23. loyal subject avatar
    loyal subject 25/11/2013 11:50:10

    Ειμαι περίεργος ποιος εγραψε αυτό το κείμενο...
    Καταρχάς ειναι τουλάχιστον άκομψη -και ακούγεται και χαιρέκακη- η αναφορά στα όποια θεματα υγείας του. Μεγάλος ανθρωπος ειναι, τα θεματάκια του θα τά'χει, απο'και και μετά τι θέλει να πει το άρθρο..;

    Ακολούθως ας μας ξεκαθαρίσει ο γράφων που δηλώνει με τον ζήλο του Σκανδαλίδη (στα 90's) οτι διαφωνεί με την λύση που δόθηκε την περίοδο 90-93 στο χρονίζον θέμα της βασιλικής περιουσίας -που άλλωστε "ανήκε στον ελληνικό λαό και όχι στον τέως"-, ποια ακριβώς θεωρεί οτι θα ηταν δέουσα ρύθμιση; Συμφωνεί με την λύση του Βαγγέλη του Βενιζέλου το 94, που τελικά και κρίθηκε έκνομη και χρέωσε επιπλέον τον Έλληνα φορολογούμενο;

    Η οικογένεια αυτή ηταν 100 χρονια στην Ελλάδα, είτε μας αρέσει είτε οχι. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ούτε οτι ήταν άκληροι, ούτε ότι όφειλαν να φύγουν άκληροι. Το πόσο και ποιός 'δούλεψε' τα λεφτά της κληρονομικής του περιουσίας ειναι μια συζήτηση που δε συμφέρει αρκετούς, ασχέτως "τίτλων"...

    Αυτά επι του περιουσιακού. Τα υπόλοιπα εχουν λάβει τις κατάλληλες απαντήσεις πιο πάνω

  24. Eva avatar
    Eva 25/11/2013 12:46:04

    Εντάξει,
    Αποδείξατε περίτρανα πως έχετε χιούμορ.
    Υποθέτω πως είστε ικανοποιημένοι
    ( η... ικανοποιημένος).
    Στο θέμα μας λοιπόν.
    Ο Νικόλαος λοιπόν δεν είναι το κατάλληλο πρόσωπο
    για αρχηγός πατριωτικού κόμματος.
    Οι βασιλόφρονες είναι ελάχιστοι. Ίσως αυτό να είχε νόημα 40 χρόνια πριν ΚΑΙ με τον Κωνσταντίνο.

  25. Nik avatar
    Nik 25/11/2013 12:50:57

    Εμμονές και υστερία μας οδήγησαν στην δικαστική ήττα στο ΔΑΔΕ και στην άρνηση να παραδεχτούμε την νομική βάση της απόφασης έκτοτε. Ειμαστε αγύριστα κεφάλια και ας δηλώνουμε δημοκράτες.

  26. Zame avatar
    Zame 25/11/2013 14:16:00

    ..πάντως στα "σκουπίδια" δεν μας οδήγησαν αυτοί.

  27. nikolas avatar
    nikolas 25/11/2013 16:14:44

    πάντως αν γίνονταν ένα δημοψήφισμα τώρα, μάλλον θα είχαμε ζήτημα......Κι αυτό γιατί οι νεοι μπορεί να φοίτησαν σε αριστερά λύκεια και πανεπιστήμια αλλά με το διαδίκτυο ψάχνονται πολύ να μαθοτν την ιστορία του τόπου τους. Δεν μιλώ για τους νέους των κομάτων του κολέγίου (ένα είναι το κολέγιο που γεννά ηγέτες.....) ή των εξαρχείων. Μιλώ για τα ανώνυμα παιδια της καθημερινότητας. Βρείτε τους στις παρέες τους και ακούστε τους. Να το πω λαϊκά και νεανικά: Τα εχουν πάρει στο κρανίο!!!!!!!!