#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2011 22:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι σόι ενιαίο μισθολόγιο είναι αυτό;



Τελικά, τι σόι ενιαίο μισθολόγιο είναι αυτό όταν γίνονται εξαιρέσεις κι άλλους μισθούς θα παίρνει ο ένας υπάλληλος κι άλλους ο άλλος;

Αυτό η πολυδιαφημισμένη «επανάσταση» στους μισθούς που έλεγε η κυβέρνηση τι έγινε;

Αφού, λοιπόν έκοψε έως και 50% τους μισθούς υπαλλήλων σε υπουργεία, στις εφορίες, στα τελωνεία κ.λπ. άρχισε τις εκπτώσεις για τους εργαζόμενους στις ΔΕΚΟ. Η μείωση σ' αυτούς, όπως ανακοίνωσε ο κ. Βενιζέλος, θα είναι 35% σε σύγκριση με τους μισθούς που έπαιρναν το 2009. Ήδη έχουν υποστεί ένα 20%-25% θα γίνει ένα 10%-15% μείωση και έληξε η υπόθεση. Δε λέμε, μεγάλη μείωση και το να παίρνουν το 65% του μισθού που έπαιρναν πριν δύο χρόνια είναι εγκληματικό. Όμως, στις ΔΕΚΟ υπήρχαν πολλά «κρυφά» λεφτά και οι μισθοί ήταν αρκετά υψηλοί σε σύγκριση με άλλους. Ενώ λοιπόν στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα έβαλαν πλαφόν εδώ όρισαν μείωση το 35%.

''Έχουμε πει ότι για τις εισηγμένες στο ΧΑ εταιρείες του Β' κεφαλαίου του νόμου περί ΔΕΚΟ, οι οποίες ανήκουν κατά πλειοψηφία στο ελληνικό δημόσιο και των οποίων τη διοίκηση ασκεί το ελληνικό Δημόσιο, η μείωση είναι στο επίπεδο του 65% των αποδοχών της 31/12/2009'' είπε ο Ε. Βενιζέλος Έτσι, το νέο "ψαλίδι" στους μισθούς, εφόσον εξαιρεθούν οι μέχρι σήμερα περικοπές- υπολογίζεται να διαμορφωθεί στην ΔΕΗ στα επίπεδα του 14%. Στον ΟΠΑΠ η μείωση θα διαμορφωθεί περίπου στο 15% και στην ΕΥΔΑΠ στο 27,8%. Στον ΟΛΠ θα συρρικνωθούν οι αποδοχές σχεδόν 12%, στον ΟΛΘ 12,1 και στην ΕΥΑΘ 12,7%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2011 22:24:06

    Είναι σαν τον πάτο που έβαλε στο βαρέλι ο επιτυχημένος Βενιζέλος, που νοιάζεται για την Ελλάδα.

  2. Τα Πήρα Στο Κρανίο avatar
    Τα Πήρα Στο Κρανίο 13/10/2011 22:30:51

    Όχι, μια χαρά Ενιαίο είναι!.. Απλά, για κάποιους είναι λίγο πιο... "ενιαίο" απ' ότι για όλους εμάς τους υπόλοιπους "λούμπεν"!!.

    • maria aqua avatar
      maria aqua @ Τα Πήρα Στο Κρανίο 13/10/2011 22:41:22

      Να δεις ποσο λούμπεν θα γινεις τώρα....
      Όταν ο δάσκαλος που μαθαίνει γράμματα στο παιδί σου και ο αγροτικός γιατρός που γράφει φάρμακα στη μάνα σου θα παίρνει 577 Ε το μήνα, εσύ,
      εμπορουπάλληλε, λογιστή, γραφιά και νεροκουβαλητή του ιδιωτικού τι αναμένεις, δύσμοιρε ότι θα παίρνεις???

      • manos avatar
        manos @ maria aqua 13/10/2011 22:50:25

        From the three, the longest.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ maria aqua 13/10/2011 22:51:46

        Σοσιαλιστική ανεργία;

        • manos avatar
          manos @ ΕΥΑ 13/10/2011 22:55:11

          Στο σοσιαλισμό δεν είναι ποτέ κάποιος άνεργος.
          Απλά αυτοί που δεν δουλεύουν μεταφέρονται σε γκούλακ.
          Κάτι θα βρει και για μας ο πρόεδρος της ληστρικής διεθνούς.

          • maria aqua avatar
            maria aqua @ manos 13/10/2011 22:57:22

            Τιποτα δε θα βρει αγαπητέ Μάνο.
            Εμείς, περισσευουμε.
            Έτσι απλά.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ manos 13/10/2011 23:01:59

            Θα σε μαλώσω mano..
            O ''στοχαστής'' της διεθνούς...ο οποίος, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, ξεφορτώνει τους Έλληνες, όπου βρει...

          • manos avatar
            manos @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:07:39

            Ο κουμπάρος μου Ευα, φεύγει σε δύο μήνες για Ντουμπάι.
            Με παιδιά και γυναίκα.
            Του λέω, κάτσε ρε γ....... να το παλέψουμε μαζί. Θα φύγεις εσύ, θα φύγουν κι'άλλοι, και θα μείνει η χώρα στους ακατανόμαστους.
            Μου λέει, στα τέτοια μου Μανώλη η χώρα. Εγώ θέλω να ζήσουν τα παιδιά μου.
            Μετά σιωπή....

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:19:14

            Ακριβώς...σε ποιους θέλουν να μείνει αυτή η χώρα...ξέρεις πόσες κατηγορίες ανθρώπων μπορώ να σκεφτώ που να εντάσσονται στους ''ακατανόμαστους'' που γράφεις;

          • manos avatar
            manos @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:22:00

            Μπορείς να σκέφτεσαι προς το παρόν, και να μην λες τις κατηγορίες ακατανόμαστων.
            Σε λίγο όμως θα υπάρχει και αστυνόμευση της σκέψης.
            Τις ψυχές μας όμως δεν θα τις πάρουν.

          • danaos. avatar
            danaos. @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:24:47

            Σας παρακολουθώ και είμαι μαζί σας!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:36:12

            Mano, danae, Maria Aqua
            φοβάμαι μήπως ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων βρίσκονται στο σημείο που περιγράφει ο Σωκράτης:
            ''Όταν τα σώματα γίνονται μαλθακά και οι ψυχές χάνουν τη δύναμή τους''....

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ manos 13/10/2011 23:42:49

            Μάνο το ιστολόγιο "πασοκ ή τέφρα" το ξέρεις;
            Διάβασε εδώ
            h**p://pasokhtefra.blogspot.com/2011/09/blog-post_6677.html#more
            να σου φύγει η πιτυρίδα!!!

  3. Tem avatar
    Tem 13/10/2011 22:33:34

    προετοιμάζεται για την έξοδο ο χοντρός Μπένυ.........

  4. Pame xamenoi avatar
    Pame xamenoi 13/10/2011 22:37:40

    Αφού σε λίγο καιρό αυτές οι εισηγμένες εταιρίες πάνε τελείως σε ξένους ιδιώτες ,γιατί να έχουν μειώσεις αποδοχών ;

    Μήπως θα μειωθούν τα τιμολόγια ;

  5. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 13/10/2011 22:49:42

    Στο στενό δημόσιο τομέα οι περισσότεροι υπάλληλοι ( και όλοι οι νέοι) διορίστηκαν αξιοκρατικά μέσω ΑΣΕΠ και δεν είναι πελάτες των πολιτικών και δη του ΠΑΣΟΚ. Δεν τους έχει ανάγκη το ΠΑΣΟΚ. Οι προσλήψεις στις ΔΕΚΟ όμως ήταν διαβλητές και ήταν η χαρά του ρουσφετολόγου Νεοέλληνα πολιτικάντη. Διόριζαν την εκλογική τους πελατεία και έτσι οικοδομήθηκε ο πράσινος κομματικός στρατός . Φυσικά , δεν είναι όλοι πασόκοι, αλλα όλοι -και οι δεξιοί και οι αριστεροί -σκέφτονται και δρουν σαν πασόκοι, διότι αλώθηκαν από την "πράσινη" νοοτροπία, η οποία άλλωστε τους ευνόησε εξαιρετικά.

    • maria aqua avatar
      maria aqua @ μεταρρυθμιστής 13/10/2011 23:02:22

      Έλα μου όμως, που αυτοί θα απολυθούν! Γιατί οι σχετικά νεο-διόριστοι ΑΣΕΠίτες είναι αυτοί που κινδυνεύουν. Γιατί στο δημόσιο υπάρχει η έννοια του παλιού. Όταν υπάρχει μείωση θέσεων, εκπίπτει της οργανικής του ο καινούριος. Ο παλιός μένει.

  6. λαλακης avatar
    λαλακης 13/10/2011 23:23:22

    Δε ντρεπεσται κοινωνικοι αυτοματιστες...

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2011 23:48:42

    Oι ΔΕΚΟ ειναι τα σπλαχνα του ΠΑΣΟΚ.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/10/2011 23:49:41

    ντρέπεστε...

  9. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 13/10/2011 23:54:41

    Όταν η δημοσκοπήσεις δείχνουν συρρίκνωση σε επίπεδο σκληρού πυρήνα, είναι φυσιολογικό το"κίνημα" να διαφυλάξει ακριβώς αυτόν τον σκληρό πυρήνα, τη μαγιά του, τους "πελάτες" του.

  10. Θετταλός avatar
    Θετταλός 14/10/2011 00:14:58

    HOMO PASOKOUS
    1. HOMO GEORGIOUS (version 0.1)
    2. HOMO ANDRIOUS (version dosta ola)
    3. HOMO SIMITIOUS (version efkaristo amerikanous)
    4. HOMO GEORGIOUS (version 0.2 lefta iparhoun)
    5. HOMO EVAGELOUS (version nekrothaftis misthotou)

    HOMO ELLINIKOUS (version metallaxis se malthakomalakinsis toutestin filosofomen meta malakias kai filokalomen anef apergias ara pasokous kani oti theli).

  11. alakran avatar
    alakran 14/10/2011 00:25:58

    Σταύρο,έχω μείνει άφωνος!
    Το μπλογκ "πασοκ ή τέφρα" είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ μπλογκ.
    Νόμιζα στην αρχή ότι τα γράφει ειρωνικά,για πλάκα! Να'σαι καλά,θα έχω να γελάω για μήνες.

  12. Χαμηλόμισθος avatar
    Χαμηλόμισθος 14/10/2011 00:37:19

    H Τραπεζοκόμος (του Δημοτικού) στα ΕΛΠΕ έπαιρνε το 2009 συνολικά 74,000 ευρώ τον χρόνο, δηλαδή 6,160 ευρώ το μήνα . Με το ενιαίο θα παίρνει το 65% , δηλαδή 4,000 ευρώ το μήνα , όταν η καθηγήτρια που διορίστηκε σε επαρχιακή πόλη θα παίρνει 780 ευρώ μικτά ή 670 ευρώ το μήνα.

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=285117&cid=122

    • drones 6 avatar
      drones 6 @ Χαμηλόμισθος 14/10/2011 16:45:47

      ΝΑΙ ΟΜΩΣ,Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ .ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ Ο ΧΟΝΤΡΟΜΠΑΛΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ;ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 780 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΥΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΖΕΡΟΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ;ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΕΚΠ/ΚΟΙ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.ΓΙΑΤΙ Ν ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΩΡΑ...

  13. Τα Πήρα Στο Κρανίο avatar
    Τα Πήρα Στο Κρανίο 14/10/2011 00:54:48

    Aγαπητή "Maria Aqua", όλως τυχαίως ε ί μ α ι δάσκαλος...

  14. Νησιώτης avatar
    Νησιώτης 14/10/2011 00:56:59

    Η γυναίκα μου κι εγώ είμαστε πάνω από 75.Προ ολίγου διάβασα σ'ένα σάιτ ότι ο μπένυ με τροπολογία δεν εξαιρεί από το αφορολόγητο τους κάτω από 30 ετών καιτους πάνω από 65 συνταξιούχους.Ολοι θα έχομε το αφορολόγητο των 5000 ευρώ,πουσημαίνει πιο πολλους φόρους.Και δεν στενοχωριέμαιμόνο για μένα αλλά και ότι πολλοί συγγενείς και φίλοι,όλοι πάνω από 65 ετών έχουν οικονομικό πρόβλημα και δεν έχουν να πληρώσουν.Αφήνω ότι την έκτακτη εισφορά θα την εισπράττουν μέσω των καταβεβλημένων μισθών και συντάξεων!!!Ηθελα να ήξερα τι κάνει οΚΣ.Γιατί δεν φεύγει από την βουλή,όπως και τα αλλα κόμματα.Υπάρχει κανένα εμπόδιο ?Φύγε από την βουλη και άσε τους να ψηφίζουν μόνοι τους τα τερατουργήματά τους.

  15. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/10/2011 01:09:28

    Τι λες τώρα;!
    Εγώ το έχω στα αγαπημένα μου.
    Το διαβάζω σαν αντικαταθλιπτικό φάρμακο.
    Σαν σεροτονίνη ένα πράγμα!!!

  16. Jimakos avatar
    Jimakos 14/10/2011 01:26:01

    Αν οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ο στρατος κατοχης, οπως τους ονομαζε εδω και δεκαετιες ο Γιαννης Μαρινος, οι ΔΕΚΟ ειναι οι ειδικες δυναμεις. Το συστημα ΠΑΣΟΚ κραταει δυναμεις για το μελλον.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Jimakos 14/10/2011 01:28:54

      Και ο Γιάννης Μαρίνος ήταν για χρόνια οι πυρηνικές κεφαλές αυτού που ονομάζεται συνήθως ως "κατεστημένο" ή ως "σύστημα" το οποίο με τη σειρά του είχε τους ΔΥ ως στρατό κατοχής και τις ΔΕΚΟ ως τα κομμάντα του.

  17. Τα Πήρα Στο Κρανίο avatar
    Τα Πήρα Στο Κρανίο 14/10/2011 03:46:42

    @ Maria Aqua: Kαι που νά 'ξερες ότι ε ί μ α ι δάσκαλος!..

    • maria aqua avatar
      maria aqua @ Τα Πήρα Στο Κρανίο 14/10/2011 09:00:12

      Και παίρνεις 660? 666 μήπως?

      • manos avatar
        manos @ maria aqua 14/10/2011 09:31:20

        Τα πήρα και Maria Aqua,

        Η αδερφή μου είναι δασκάλα σε δημοτικό και παίρνει τώρα γύρω στα 850.
        Κουράγιο παιδιά.

        • maria aqua avatar
          maria aqua @ manos 14/10/2011 15:47:35

          Κουράγιο τέλος.
          Ότι εδωσα, έδωσα.

  18. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 14/10/2011 09:27:28

    Στον "Χαμηλόμισθο" δέν βλέπω να απαντάει κανείς !

    Κανένα σχόλιο ; Για τους μισθούς ΔΕΗ, ΟΣΕ, για τα μαϊμού εκτός έδρας, για τις εξωφρενικές παροχές... τα τρώει κι αυτά η αντιμνημονιακή ρητορεία και η Τσιπρίτιδα που αρχίζει να διαχέεται παντού.

  19. λαλακης avatar
    λαλακης 14/10/2011 09:44:09

    Tι ψαχνετε να βρειτε .
    Το Πασοκ θελει να εχει δυναμεις για την ημερα μετα την ηττα του.
    Και αυτες βρισκονται στους ΔΥ και για την ακριβεια στις ΔΕΚΟ.
    Θα αφησουν την ωρολογιακη βομβα στον επομενο ενω ταυτοχρονα θα κατεβαζουν ΔΥ και ΔΕΚΟτζηδες στο δρομο να τα σπανε .
    Το εργο ειναι χιλιοπαιγμενο ,πασοκαρα ολε

    • καθηγητής avatar
      καθηγητής @ λαλακης 14/10/2011 10:19:04

      Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ θα κατέβω στο δρόμο για τη χούντα του ΠΑΣΟΚ που με 5 χρόνια υπηρεσία (τα 3 σε χωριά με 1000 κατοίκους συντηρώντας 2 σπίτια), μεταπτυχιακό, 2 παιδιά και 4 χρόνια προϋπηρεσία με το πτυχίο μου στον ΙΤ (η οποία δεν αναγνωρίζεται στο νέο βαθμολόγιο) θα πάρω 950 καθαρά και 50 πριμ παραγωγικότητας που θα με διαχωρίζει από τον κόπρο συνάδερφό μου; Τώρα θα κατέβω για να φύγει αυτή η χούντα και μαζί της και τα συνδικαλιστικά σαπρόφυτα που επέτρεψαν το μπάχαλο και το τσουβάλιασμα και τη λοιδωρία όλων των ΔΥ, είτε δουλεύουν είτε κοπροσκυλιάζουν. Για να τελειώνουν τα παραμύθια των ΔΕΚΟ με τραπεζοκόμους και νυχτοφύλακες των 100000 ετησίως και επιτέλους να αναμορφωθεί το δημόσιο ώστε να παρέχει ανταποδοτικές υπηρεσίες προς τους υπόλοιπους πολίτες (που πρακτικά είναι οι εργοδότες μου) στους τομείς που χρειάζεται (παιδεία, υγεία, πρόνοια). Για να αμείβεται καλά ο ΔΥ που προσφέρει και να πάει σπίτι του το κάθε κομματόσκυλο που τεμπελιάζει ή λαδώνεται και θεωρεί δικαίωμά του να είναι μόνιμο χωρίς να ανταποδίδει.

      • καθηγητής avatar
        καθηγητής @ καθηγητής 14/10/2011 10:20:20

        Επίσης διορίστηκα με γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ. Δεν χρωστώ τίποτε σε κανένα κερατά, όπως τα περισσότερα βολεμένα κομματόσκυλα.

        • Απορία avatar
          Απορία @ καθηγητής 14/10/2011 17:00:59

          +10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

    • drones 6 avatar
      drones 6 @ λαλακης 14/10/2011 16:58:25

      ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ...ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΤΑΠΡΑΣΙΝΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ <>ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΞΕΒΡΑΚΩΝΑΝ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ;ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΥΝΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ..ΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΘΗΚΙΑ ΦΤΑΙΤΕ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ.ΑΡΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕΣ...ΤΟΤΕ.ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ ΠΑΣΟΚ...

  20. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 14/10/2011 12:54:08

    Σας τοπα και το επαναλαμβανω ειμαστε η τελευταια τυπου σοβιετια της ευρωπης οπου υπαρχουν πολλοι πιο ισοι απο τους ισους,η ντοπια νομεκλατουρα και οι πραιτωριανοι ειναι χωμενοι εκει στις ΔΕΚΟ μην ξεγελιομαστε.

  21. foros avatar
    foros 14/10/2011 15:30:20

    Σε καμμία χώρα της Ε.Ε. δεν υπάρχει ενίαιο μισθολόγιο. Όλα είναι κλαδικά αφού λαμβάνουν υπόψιν τις ιδιατερότητες κάθε κλάδου (συνθήκες εργασίας, ωράριο. νευραλγική θέση κ.λ.π). Το ενίαιο μισθολόγιο γεννήθηκε για να πεθάνει σύντομα. Αξιολόγηση όλων τώρα στο δημόσιο και κατάργηση της μονιμότητας για τους τεμπέληδες και τα παράσιτα τους κομματάρχες. Οι ΔΕΚΟ αποτελούν ανέκδοτο και πολύ σύντομα θα καταργηθούν.

  22. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 14/10/2011 16:18:15

    Έχεις απόλυτο δίκιο για τα κλαδικά μισθολόγια.Στον πολιτισμένο κόσμο αυτό ισχύει.Το ενιαίο μισθολόγιο είναι άλλη μια ελληνική πατέντα, μπολσεβίκικης έμπνευσης, η οποία ισοπεδώνει τα πάντα και εξισώνει με τρόπο βίαιο και άδικο δεκάδες επαγγέλματα του Δημοσίου με βάση το...πτυχίο( λες και όλα τα πτυχία έχουν ιδια αξία και βαρύτητα, π.χ πτυχίο ΤΕΦΑΑ με πτυχίο Νομικής ή Πολυτεχνείου) παραγνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες και τις δυσκολίες κάθε τομέα.

  23. Απορία avatar
    Απορία 14/10/2011 16:56:44

    "Τι σόι ενιαίο μισθολόγιο είναι αυτό;"

    Είναι το κανούργιο, πασοκικής έμπνευσης:
    "Κλιμακωτό, Κατηγοριοποιημένο, Ενιαίο μισθολόγιο"...
    ή αλλιώς:
    Κ.Κ.Ε. μ/λ

    Μιλάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία.