#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2008 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι σχέση έχει η μετανάστευση με τον συνδικαλισμό;

Από το διάλογο για την μετανάστευση που αναπτύσσεται με αφορμή το post μας για τις Αλλαγές στον παραγωγικό πληθυσμό (138 σχόλια μέχρι στιγμής) επιλέγουμε ένα κείμενο αναγνώστη μας που αναπτύσσει μια σοβαρή διάσταση της υπόθεσης:  

Η είσοδος και παραμονή μεταναστών προέρχεται από επιλογή των ελληνικών κυβερνήσεων ασχέτως εάν δε λέγεται. Τα περί εξαναγκασμού από την ΕΕ τα κυκλοφορούν οι ίδιοι ως άλλοθι, το ίδιο και τα λαϊκά αναγνώσματα περί Νέα Τάξης κλπ. Απόδειξη είναι τα συμβαίνοντα στην Ιταλία όπου η κυβέρνηση Μπερλουσκόνι έχει εξαπολύσει διωγμό των μεταναστών χωρίς κανείς αρμόδιος της ΕΕ να προφέρει την παραμικρή λέξη διαμαρτυρίας. Και πως να προφέρει όταν ο προεδρεύων της ΕΕ Σαρκοζύ κέρδισε τις εκλογές ακριβώς επειδή ως υπουργός Δημόσιας Τάξης τήρησε σκληρή στάση κατά των μεταναστών στις ταραχές της Γαλλίας;  Στην πραγματικότητα σε όλα τα ευρωπαϊκά συμβούλια η Ελλάδα πάντα πατάει φρένο όσο μπορεί στις αντιμεταναστευτικές τάσεις που αναπτύσοονται στην Ευρώπη.

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή το πολιτικό σύστημα δε βρήκε άλλο τρόπο να σπάσει τις συνδικαλιστικές απαιτήσεις των Ελλήνων, μιας που οι παραδοσιακοί τρόποι (αστυνομία, δικτατορία) ήταν εκτός εποχής. Οι παλιότεροι θα θυμούνται τους πονοκεφάλους που προκαλούσαν οι πορείες και τα επεισόδια των οικοδόμων. Έχετε ακούσει τα τελευταία χρόνια για οικοδόμους; Φυσικά όχι γιατί δεν υπάρχουν-είναι πια όλοι ξένοι. Οι μόνες πορείες που γίνονται είναι φοιτητών και συνταξιούχων που είναι ακίνδυνες. Το σύστημα απαλλάχθηκε από την πιο κακοπληρωμένη και χειρωνακτικά εργαζόμενη ελληνική εργατική τάξη και ησύχασε. Σε μια χώρα με την ιστορία της Ελλάδος και ισχυρή αριστερά μόνο αυτός ο τρόπος υπήρχε.
Αυτή η εποχή είναι η καλύτερη εδώ και πολλά χρόνια να είσαι πλούσιος στην Ελλάδα. Δεν κινδυνεύει η περιουσία σου και οι αριστεροί πλακώνονται με τους εθνικιστές για το πόσους ξένους ακόμη θα φέρουν που θα εργασθούν για λογαριασμό σου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 08/07/2008 21:33:41

    παρατήρηση:

    Η Ελλάδα δέχθηκε (προφανώς υπο πίεση) το σχέδιο της μεταναστευτικής πολιτικής του... Σαρκοζί.

    Και για την οποία η Κούβα και η Mercosur αντιδρούν.

  2. prisoner avatar
    prisoner 08/07/2008 22:08:48

    "που αναπτύσσεται με αφορμή το post μας"..
    Giati lete"post mas"?
    peri anadhmosieyshs apo allo blog prokeitai an den kanw lathos.

  3. Νἰκος avatar
    Νἰκος 08/07/2008 22:31:27

    Μπορει να φαινεται λογικη η υποθεση αυτη αλλα μαλλον δεν στεκει δεδομενου οτι το Ελληνικο κρατος εχει πολλαπλως μεγαλυτερο προβλημα απο την δημοσια διοικηση (η μεγαλυτερη "σοβιετια" κατα και μετα την σοβιετικη εποχη) παρα απο τα μελη ανεξαρτητων επαγγελματων, οπως των οικοδομων.
    Σε μια χωρα με μισο εκατομυριο δημοσιους υπαλληλους, οταν η Βρετανια με 8-πλασιο πληθυσμο εχει το ιδιο αριθμο, τα λεει ολα. Και να ηταν αποτελεσματικοι καλα θα ηταν, αλλα οταν ολοι, μα ΟΛΟΙ εχουν μονιμοτητα ανεξαρτητως επιδοσεων, ε! πως να παει μπροστα ο τοπος. Οι περιγραφες του Γιανναρα π.χ. απο τη Θεσσαλονικη μιλουν απο μονες τους. ΟΙ συνθηκες στα δημοσια νοσοκομεια, οπου μονο η αυταπαρνηση των -μη φακελοπληρωμενων-Ελληνων γιατρων σωζει καπως την κατασταση, και το ατελειωτο χαρτολοι σε υπηρεσιες (τις εχω ζησει στο πετσι μου για απλα χαρτια οταν απεθαναν οι γονεις μου) ουτε στο Μπαγκλαντες δεν συμβαινουν. Π.χ. πριν αρκετα χρονια βρεθηκα στο νοσοκομειο Πτολεμαιδας, το οποιο κατασκευασε δωρητης και το οποιο καταντησαν σαν τα ελεεινα μουτρα τους οι δημοσιοι τεμπελχαναδες, οι νυχτερινη νοσοκομα δεν μιλουσε καν Ελληνικα. Και οταν της ζητουσα βοηθεια να με βοηθησει να φροντισω τον πατερα μου, ουτε σημασια δεν εδινε. Δεν ξερω αν το οτι μεταναστευσε απο την πρωην σοβιετια, οπου τα παντα ηταν ισα (θερμοδυναμικος θανατος που επισυμβαινει και στη ταλαινα Ελλαδα μας) εξηγουσε την αδιαφορια της ή αν ηταν απλα τομαρι και διχως ψυχη. Η πρωινη Ελληνιδα νοσοκομα ηταν αγγελος, ας ειναι καλα οπου ναναι.
    Τριχες, το ποιον καθε συστηματος εξαρταται αποκλειστικα απο το το μεσον ποιον των απαρτιζοντων ανθρωπων. Απλα, ειμαστε ολοι μας, μας αρεσει δεν μας αρεσει, κατωτεροι κατα μεσον ορο απο τους περισσοτερους που τους βριζουμε σαν Αμερικανακια ή φραγκολεβαντικους.
    Ηδη ομως οι περαν του Ατλαντικου φιλοι μας εθεσαν σε ενεργεια το σχεδιο για να "υποδουλωσουν" πολιτικα το χωρο που λεγεται Ελλαδα. Η αγωνια ολων στο ισοτλογιο τα λεει ολα. ΜΑς εβαλαν και θα σκοτωθουμε μεταξυ μας μπελγμενοι στις αριστεροδεξιες ιδεολογικες αλυσσιδες πμε τις οποιες μας τυλιγουν. Ετσι απλα.
    Αυτα περι αθανασιας της ψυχης, που ελεγε παλαιος δασκαλος μου στο γυμνασιο.
    Υγιαινετε.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 22:38:28

    είμαι υπέρ τών μεταναστών γιατί υπήρξα μετανάστης. Με προνομιούχες συνθήκες, αλλά ξεβράκωτος και μετανάστης. Προσέφερα ό,τι μπόρεσα σε αυτούς που με βοήθησαν να αποκτήσω ...βρακί.

    είμαι υπέρ της ένταξης αυτών των ξένων που θέλουν να ενταχθούν. Θίγει τους συνδικαλίσμένους οικοδόμους, αλλά οι μετανάστες είναι και καθαρίστριες, και κουβαλητές μπαζών, και συλλέκτες κρεμμυδιών και κάνουν για μισό κομμάτι ψωμί δουλειές που η μεγαλειότητά μας δεν θέλει.

    Δεν νομίζω ότι απειλούν ΟΤΟΕ, ΔΕΗτζίδες, ΟΑτζίδες ΟΤΕτζίδες κλπ., μην τρελλαθώ.

    Αν τους αναβαθμίσουμε και τους μορφώσουμε και κάνουμε τα παιδιά τους να γεννηθούν έλληνες και να αγαπήσουν τον τόπο μας, θα είναι για το καλό του τόπου.

    Φυσικά, LOVE IT OR LEAVE IT

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 08/07/2008 22:46:55

    Αρχαιοπτερυγα, "ονειρα δεμενα στο μουραγιο".
    Η μοναδικη συγκολητικη δυναμη ικανη να κρατησει το κοινωνικο γιγνεσθαι σε ηρεμια, ο φοβος, εχει εκλειψει απο την Ελλαδα, εν αντιθεσει με τις ξενες χωρες που ζουμε, εδικα την Αμερικη, οπου ο φοβος (οπως και στα χρονια των Ρωμαιων)ειναι η ισχυροτερη αιτια γαληνης.
    Οταν ενα κρατος δεν μπορει να ελεγξει ποιος μπαινοβγαινει ειναι μοιραιο να διαλυθει, και δεν θα ειναι η πρωτη φορα για την Ελλαδα οπου ολοι εχουν δικαιωματα (οι λαθραιοι περισσοτερα και απο τους γηγενεις) αλλα οχι υποχρεωσεις.
    Η ενταξη των ξενων σταματησε και στην Αμερικη, εδω η πλειοψηφια των Μαυρων δεν ειναι καν ενταγμενοι ποσω μαλλον οι αλλοι.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/07/2008 22:48:04

    Θα διαφωνήσω με την ανάλυση πλήρως.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 22:56:04

    Μπήκα στον πειρασμό να σου απάντήσω με ψευδώνυμο Obama ή Condoleeza ή κλπ. Μπαίνω επίσης στον πειρασμό να αρρχίσω τις φιλοαμερικανικές μου μακαρονάδες, αλλά θα σοβαρευτώ.

    Η Ελλάδα όπως την ήξερα, θα διαλυθεί σίγουρα, εάν δεν βλέπουμε ήδη την αρχή αυτής της διάλυσης. Αλλά φταίμε εμείς, που βγάλαμε μασκαράδες για βοεβόδες τόσο καιρό, και χάψαμε τα ψέματά τους και ανέβηκαν οι προσδοκίες μας με δανεικά, και πήραμε κούφια διακοσμητικά πτυχία, και παχύναμε και κοπροσκυλιάσαμε. Οχι όλοι, πολλοί από μας δουλέυουν σαν τα σκυλιά να τα φέρουμε βόλτα. και δεν βγαίνει και το άγχος ανταγωνίζεται την οργή.

    Θυμάσαι την κάθοδο των Δωριέων; Οι τελευταίες αναλύσεις λένε ότι δεν κατέβηκαν ποτέ Δωριείς, πάντα εδώ ήταν, υποκείμενα β και γ κατηγορίας, και όταν επήλθε το system collapse εκεί περί τον Τρωϊκό Πόλεμο κάπως πηραν τα σπίτια και τις γκόμενες των δυναστών τους.

    Εμείς καταρρέουμε, οι φουκαράδες απλά πεινάνε. Εχουμε δύο επιλογές: Ή τους βλέπουμε σαν κουρασμένους και πεινασμένους, ή τους κλωτσάμε. Απλά, είμαι υπέρ του πρώτου, και σε διαβεβαιώ δεν είμαι ούτε φιλάνθρωπος ούτε τρυφερή ψυχή.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 22:59:54

    και εν πάσει περιπτώσει προτιμώ τους μετανάστες απο τους συνδικαλιστές αν και δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός μεταξύ τους και θα λυπηθώ εάν η υφεση φέρει τέτοιον ανταγωνισμό.

    Ποιός από εμας έχει μαζέψει κρεμμύδια επί 12 ώρες; Κανείς μας πουλάκια μου, μετά μισή ώρα θα πονάει η μέση μας.

  9. Νἰκος avatar
    Νἰκος 08/07/2008 23:03:08

    Τελικα η πιο απλη εξηγηση, παρ'ολη την ευστροφια της υποθεσης του ανωνυμου αναγνωστη στον οποιο αναφερθηκε ο ΠαραγωνΧ, ειναι η ανικανοτητα του Ελλαδικου κρατους να εχει και να εφαρμοζει πολιτικες που δεν ειναι αριστεροδεξιες ή οτι αλλου χρωματος διαλεξουμε, αλλα Ελληνικες. Αν οντως υπηρχε αναγκη για εργατικο δυναμικο τοτε επρεπε να υπαρχει και ελεγχος με ψυχρα οικονομικα κριτηρια και οχι ανθρωπιστικα.
    ΟΧι μονο δεν προκειται να ενταχθουν οι περισσοτεροι, αλλα θεμελιωθηκαν οι βασεις για τη δημιουργια μειονοτητων με -μεσοπροθεσμα- πολιτικα δικαιωματα που θα υποδουλωσουν το πολιτικο συστημα και εν συνεχεια θα δημιουργησουν προβληματα με συγκρουσεις κλπ.
    Τα 400 χρονια υποδουλωσης (συγγνωμη κ. Ρεπουση, ηθελα να πω "ειρηνικης συμβιωσης") με τους Τουρκους δεν μας διδαξαν τιποτα τελικα. Αν νομιζετε οτι 1 εκατομυριο μουσουλμανοι θα ενταχθουν και θα γινουν Ελληνες, ειστε γελασμενοι. Ουτε στην Αμερικη ειναι. Ουτε διδασκεται τιποτα απο τα παθηματα της Αγγλιας και της Γαλλιας. Τελικα ο αριστεριστικος διεθνισμος, δηλαδη το κατοπτρο του φιλελευθερου φιλανθρωπισμου των "ανθρωπινων δικαιωματων υπερανω ολων" ειναι το οξυ με το οποιο μας τρωεν σιγα-σιγα οι (πιο εξυνοι πολιτικα) Αγγλοαμερικανοι. Και εμεις μαλωνουμε ποις ειναι "προοδευτικοτερος. Ε ρε γλεντια που θα γινουν (εις βαρος της συνοχης του Ελλαδισταν).

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 23:11:52

    Νικο είπα το μαγικό LOVE IT OR LEAVE IT.

    Θα είμαι ο πρώτος που θα ζητήσει και θα επιβάλει το ΟΥΣΤ αν κάποιος δεν αγαπάει την χώρα. Ξέρω ότι υπεραπλοποιώ. Απλά προτιμώ μηχανισμούς ελέγχου «αγάπης της χώρας» παρά σωβινισμό.

    Τώρα τι θες να πω «ναι στους μετανάστες πλην σεϊχουλισλάμηδων»; Να το πω φίλε μου, αλλά τέτοια πράγματα τα κάνεις χωρίς να τα λές. Να τώρα θα με ξεμπροστιάσουν ως ...ρατσιστή.

    Να σου πω κάτι πρακτικό: Δεν φοβαμαι Αιγύπτιους, Αιθίοπες, Ινδούς και Αφγανούς. Ο Αφγανός μουσουλμάνος θα σου πει στην πρώτη μισή ώρα: "Aryan". Καταλαβάινουν τον φόβο μας.

    Δεν σου αρέσει η λίστα μου; κάνε μια άλλη. Δεν θες κανένα ξένο, μαζί σου. Απλά θυμίσου τον πόνο στην μέση.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 23:14:51

    Ανώνυμε 11:09

    Μεγάλωσα στα Εξάρχεια. Η πλατεία Ομονοίας ήταν η ψυχαγωγία μου όταν χάζευα βιτρίνες. Δεν φταίνει οι αλλοδαποί που μετακόμισαν εκεί, φταίει η πολεοδομία και δεν ξέρω ποιος άλλος που ΟΛΟΙ μας φύγαμε από τις γειτονιές μας, πήγαμε αλλού, και ξανά και ξανά. Οι φουκαράδες απλά μετακομίζουν στο κενο. Πες ότι έδειωξες όλα τα αποβ΄ρασματα από την Ομόνοια. Θα πάει κανένας δικός μας πίσω;

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/07/2008 23:17:12

    Η λύση είναι πολύ απλή:

    ή ενσωματώνεις τους μετανάστες και τους αφομοιώνεις ή τους αφήνεις πεινασμένους και σε σύντομο χρονικό διάστημα είναι ή αφεντικά σου ή απέναντί σου

    Ως γεννημένος από γονείς μετανάστες στο εξωτερικό (...κωλοέλληνας για τους ντόπιους απόγονους καταδίκων αγγλοσαξόνων)δεν υπάρχει άλλη λύση.

    Αν νομίζουν μερικοί αιθεροβάμονες ότι θα σου μαζεύουν τις φράουλες, θα σου κτίζουν τα σπίτια και θα κάνουν όλες τις δουλειές που δεν κάνουν πλέον οι σύγχρονοι απόγονοι του ...ΠΕΡΙΚΛΗ, όταν ξυπνήσετε μην αρχίσετε να ...φωνάζετε.

    Αυτοί την στιγμή υπάρχουν 250.000 δεύτερης και τρίτης γενιάς παιδιά (από 0-18 χρονών)....που δεν τους δίνουμε ούτε ταυτότητα, αλλά είναι ...κωλοαλβανοί, πακιστανοί, αραπάδες κλπ.
    Οπότε συμφωνώ 1000% με τον archaeopteryx ή τους αγκαλιάζεις ή περιμένεις πότε θα αρχίσουν αυτοί να κλοτσούν.

    ΥΓ

    μπορεί να κοροϊδεύουν ορισμένοι τον ....Σαρκοζί, αλλά μην ξεχνάμε βγήκε Πρόεδρος ως 2ης γενιάς μετανάστης, εδώ? Ξέχασα έχουμε τον Καρατζαφέρη, τον Ανθιμο, τον Συριζα, την λαϊκή δεξιά, την άλλη δεξιά, τους απογόνους των αρχαίων Ελλήνων κλπ

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 08/07/2008 23:21:29

    Αρχαιοπτερυγα, (ρε μανια με τα ξενα)
    "Ποιός από εμας έχει μαζέψει κρεμμύδια επί 12 ώρες; Κανείς μας πουλάκια μου, μετά μισή ώρα θα πονάει η μέση μας".
    Μην κρινεις εξ ιδιων: Εργαζομουν επι πολλα χρονια στα εστιατορια και ταυτοχρονα παρακολουθουσα μαθηματα full time στο πανεπιστημιο, και δεν ηξερα τι θα πει Σαββατοκυριακο για πολλα χρονια. Αλλα ηξερα επισης οτι αυτο ηταν ενα μονο σταδιο για καλυτερη ζωη. Γι'αυτο και εκτιμουσα οτι κερδιζα. Οτι μου τοδωσαν τζαμπα το περιφρονησα, οπως κανουν στην Ελλαδα οι λογις διαμαρτυρομενοι (φοιτητες, κλπ). Θελουν, π.χ. ανοιχτα ιδρυματα (μπουρδελλα δηλαδη, και ετσι ταχουν κανει) να πηγαινουν οποτε και οταν θελουν, να παιρνουν πρυχια οποτε και οταν θελουν και το γελιωδεστερο, να τους βρισκουν εργασια (οχι δουλεια)οταν τελειωνουν. Ο βεβαιος δρομος για συγχρονη δουλεια
    Οχι, δεν ειμαι ανιτ-μεταναστης. Γελω με τα χαλια μας τα Ελλαδικα οπου καθε τι Ελληνικο θεωρειται "κατωτερο" και καθε τι ξενο, ειδικα Αμερικανοαγγλικο "ανωτερο" ή της μοδας. Οι λατινο επιγραφικες ασχημειες το αποδεικνυουν.

    Μια παρατηρηση: Η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα, απ'οσο γνωριζω, οπου η λεξη δουλεια εχει αντικαταστησει την λεξη εργασια. Αυτο τα λεει ολα για τη νοοτροπια μας και τα εξηγει ολα: Την απεραντη μετασοβιετικη τεμπελοσοβιετια, την ατελειωτη γκρινια (και τη δικη μου μαλλον) και την ανικανοτητασ να φτιαξουμε κοινωνια πολιτων.
    Με συγχωρειτε για το ελαφρο "παραληρημα" αλλα επειδη ζω απο τοτε που εφυγα απο το γυμνασιο και γνωριζω και τις δυο κουλτουρες, μπορω και βλεπω καθαρα.

  14. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:22:35

    όταν πήγαινα σχολείο, γυρνάγαμε από τις διακοπές του πάσχα και μιλούσα με τον γιαννάκη τον πέτρο την ελένη για το πως τα περάσαμε στο χωριό με τους παππούδες, πως βαριόμασταν όταν πηγαίναμε κάθε βράδυ με τους μεγάλους ντυμένοι με τα καλά μας στο εκκκλησάκι που είχαν χτίσει οι προπαππούδες μας, πως ψήσαμε ταρνί πως χορέψαμε, τι τραγούδια είπαμε, πόσα ξαδέρφια έχει ο καθένας.....


    εσύ δηλαδή τι θέλεις????
    να πάει το παιδί σου στο σχολείο και να μιλήσει με ποιόν?
    με τα πακιστανάκια?
    τα αλβανάκια?
    τα ινδάκια?
    τα κινεζάκια?
    ΠΟΙΟΝ ΓΑΜΩΤΟ?
    ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ?
    με πόνο το λέω....

    είμαστε η τελευταία γενιά ελλήνων.
    το συνειδητοποιείτε?

    πάει η κοινωνική συνοχή, πάει η αίσθηση οτι μοιάζουμε μεταξύ μας, πάει η αδελφοσύνη μας χάνονται όλα...

  15. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:25:21

    ρε ιθαγενή και επειδή έχεις εσύ κόμπλεξ που ήσουνα μετανάστης πρέπει και εμείς να υποστούμε το μαρτύριο της αλλοτρίωσης??

    τι λογικές είναι αυτές ρε παιδιά?

    πως σας έχουν μάθει να σκέφτεστε έτσι?....

    έλεος!

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ!

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/07/2008 23:31:55

    ΧΑΧΑΧΑ

    Συγνώμη αλλά το σχόλιο των 11,22 μου αρέσει πολύ, ξεχνά μάλλον ότι η 4η σε πληθυσμό Ελληνική πόλη είναι η ...Μελβούρνη?
    Ξεχνά (ας ψάξει στο google) την ταμπέλα στην Ν Υόρκη, σε εστιατόρια? "Απαγορεύεται η είσοδος σε σκύλους και ΕΛΛΗΝΕΣ?" 1900 - 1910
    ή αφομιώνεις λοιπόν τα:
    τα πακιστανάκια?
    τα αλβανάκια?
    τα ινδάκια?
    τα κινεζάκια?

    ή βγάζεις εισιτήριο για τον ...ΑΡΗ.


    ΥΓ

    για τους αρχαιολάτρες : πόσοι μεγάλοι της Αρχαίας Ελλάδας ήταν μέτοικοι? πόσοι Βυζαντινοί ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ?

    Κάποιος που όταν αποκαλούσε τον εαυτό του πατριώτη τον φώναζαν... φασίστα

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 23:34:11

    Νίκο, ξαναδιαβάζω τα σχόλια σου. Ψυχανεμίζομαι ότι πρέπει να σου πω χαιρετίσματα. Να σου πω, ότι χωρίς να ξέρω ποσο καιρό είσαι εκει, σίγουρα έχει και δύσκολα και εύκολα και σου εύχομαι μονο τα εύκολα φίλε μου.

    Αν είσαι εκεί, να σου πω ότι εδω έχουμε φτρικτή ζέστη, ελπίζω να είσαι όσο βόρεια γίνεται.

  18. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:34:34

    προς ιθαγενή

    γελά ο μωρός καν τι μη γελοίον ορά.


    γέλα κομπλεξικέ μετανάστη γέλα.....

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/07/2008 23:36:08

    Κόμπλεξ?
    όταν εμείς παίζαμε ξύλο στην Αυστραλία για τα Σκόπια μας φώναζαν ...φασίστες.

    όταν στα σχολεία βάλαμε τα Ελληνικά σαν ξένη γλώσσα, μας λέγαν να πάμε να ...

    Είμαι περήφανος που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ, απλά βγάζω τις παρωπίδες για να μην τρακάρω σε ...κολώνες

    Η ανάγνωση και γνώση του περιβάλλοντος στο οποίο ζούμε δεν είναι κόμπλεξ και λυπάμαι που το λέω αλλά αλλοτρίωση είναι η εθελοτυφλία και όχι η αλήθεια.

  20. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 08/07/2008 23:36:44

    ανώνυμος 11.09

    σκέψου πόσα θα κέρδιζαν αν μιλούσαν, με όλα αυτά τα παιδιά!
    open your mind!
    γιατί μη μου πεις ότι τώρα τα παιδιά μιλούν για παπούδες, γιαγιάδες και εξοχές.
    Εγώ κάτι σαν "καλοδιωμένα" κι αδιάφορα στα πάντα τα βλέπω!

  21. Basil avatar
    Basil 08/07/2008 23:42:08

    Καλησπέρα

    Το θέμα αυτό είναι περίεργο γιατί έχει αρκετές παραμέτρους
    αναφέρω μερικές
    α) πολιτική ανοικτών ή κλειστών συνόρων
    β) συμπεριφορά των μεταναστών και η στάση μας απεναντί τους
    γ) εργασιακή συμπεριφορά των ελλήνων
    Αν εστιάσεις μόνο σε μια παράμετρο τότε το συμπέρασμα θα είναι προβληματικό και γραφικό.
    Στο προηγούμενο πόστ το θέμα πηγαινε με κάθε σχόλιο από το κακό στο χειρότερο.
    Τέλος πάντων νομίζω ότι το α) είναι το κυρίαρχο.
    αυτό όπως σωστά σχολίαζετε είναι θέμα των ελιτ.
    Εμεις το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι άσκηση πίεσης και διάλυση αφελών αντιλήψεων.

    Στο σημείο αυτό νομίζω ότι το σχόλιο του Σπατζιώτη δείχνει το πρόβλημα όπως έχει εξελιχθεί. Δεν λέω να τους διώξουμε, ούτε να πάρουμε τα όπλα. Απλά πρέπει πλέον να τεθεί ένα όριο στο φαινόμενο.

    Ξερετε επίσης ότι η Ιστορία δεν βλέπει το θέμα συναισθηματικά, αλλά ως ένα μικρό ή μεγάλο γεγονός και αναφέρει παρεπιπτόντως τους ποταμούς αίματος ή των δακρύων. Το γεγονός όμως παραμένει και αυτό είναι το σημαντικό. Η στάση μου δεν καθορίζεται με αντίληψη αριστεράς εθνικισμού (ποιά αριστερά;) αλλά με ένα μόνο κριτήριο, Συμβάλλει ή όχι ένα γεγονός στην όποια κοινωνική συνοχή μας έχει απομείνει;

    Τέλος η ευρώπη νομίζω ότι βαδίζει ταχύτατα σε μια μορφή "Ευρώπη φρούριο" με ταμπελίτσες "Trespassors will be shot violators will be shot also" german style.

  22. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:42:28

    προς ιθαγενή

    εσύ εθελοτυφλείς.

    εσύ μπορεί να νοιώθεις περήφανος που είσαι Έλληνας αλλά το θέμα μας είναι οτι έτσι όπως πάμε, σε λίγο δε θα υπάρχουν Έλληνες.

    και αυτό το θλιβερό μέλλον θα οφείλεται στις επιπόλαιες απαντήσεις που δίνεις σήμερα.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 23:46:45

    βρε ανώνυμε 11:09, συγνώμη που μιλάω, αλλά ό,τι να πει οποιοσδήποτε εδώ δεν αφελληνίζει... Πόσα χρόνια όλες οι ταμπέλλες είναι με λατινικούς χαρακτήρες; Κοίτα το πουκάμισό σου...έχει ταμπελίτσα στο κολάρο; τι γλώσσα είναι; Πως λένε την παλαι ποτέ Τράπεζα Πίστεως; Πως λένε το ταχύπλοο που κάνει την γραμμή Ραφήνα Μύκονο; Σίγουρα δεν φταιει κανεις εδώ...

  24. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:54:18

    προς αρχαιοπτέρυξ

    τι συγγνώμη ρε συ!
    κουβέντα κάνουμε...

    αυτό που λες ισχύει το ερώτημα είναι γιατί να το χειροτερεύουμε.

    και αυτό που με ενοχλεί εμένα πιο πολύ από όλες τις άλλες παραμέτρους είναι αυτό που επανειλημμένα φωνάζω.

    Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ.

    είμαι απολύτως πεπεισμένως ότι αυτήν η αίσθηση του κοινώς ανοίκειν χάνεται με γοργότατους ρυθμούς και με στενοχωρεί.

    θέλω στην πατρίδα μου να αποφασίζω εγώ μαζί με τους άλλους έλληνες για την ελλάδα και κανείς άλλος.
    δεν υποτιμώ κανέναν αλλοεθνή αλλά τα του σπιτιού μου(πατρίδα) θέλω να τα ορίζω εγώ και τα αδέρφια μου(οι έλληνες) και κανείς άλλος.
    και θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με άλλα ελληνάκια να κοινωνικοποιηθούν πλήρως και σωστά και να νοιώθουν υπεύθυνα για τον τόπο τους.

    κακό είναι?

  25. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 08/07/2008 23:56:00

    διόρθωση

    *πεπεισμένος.
    *ανήκειν.

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/07/2008 23:56:27

    Αγαπητέ ανώνυμε:

    ή βλέπεις το πρόβλημα και το αντιμετωπίζεις

    ή το ...θάβεις.

    Ποιά λύση προτείνεις: δικτατορία που ανέφερε κάποιος? στρατόπεδα συγκέντρωσης? απελάσεις? κλείσιμο των συνόρων? Βουλγαρία και Ρουμανία που είναι στην ΕΟΚ να τους πετάξουμε έξω? Να κάνουμε "διαλογή" σε Αλβανούς - Πακιστανούς - Κινέζους - Αλλους? ποιό κριτήριο θα είναι το καλό / κακό?

    Μήπως θα ήταν ποιό εύκολο να ενσωματωθούν στην Ελληνική Κοινωνία τα 2ης και 3ης γενιά παιδιά που γεννήθηκαν εδώ, σπούδασαν εδώ, δουλεύουν εδώ και πληρώνουν (με βάση τις εισφορές τους) τις συντάξεις του γερασμένου ΙΚΑ?

    Εχεις δει δείκτες υπογγενητικότητας και γήρανσης του πληθυσμού?

    "Συμφωνώ" λοιπόν μαζί σου:
    τι προτείνεις την επιβολή νόμου για την γέννηση 3 παιδιών από κάθε καθαρόαιμη Ελληνική οικογένεια για την ανανέωση του πληθυσμού με την ταυτόχρονη απέλαση όλων των παράνομων μεταναστών?
    Ποιός θα κρίνει ποιός είναι παράνομος μετανάστης και ποιός είναι καθαρόαιμος Ελληνας?
    Το δοκίμασε νομίζω η ... ΓΕΡΜΑΝΙΑ το 1932-1945 και απέτυχε.
    ΔΕΞΙΟΣ ειμαι ...όχι μαλάκας ή φασίστας.

    Το να μην βλέπω τα προβλήματα δεν σημαίνουν ότι παύουν να...υπάρχουν.

    και σε όσους εθελοτυφλούν να τους θυμίσω τα λόγια ενός .... Εβραίου:

    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο

    ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ

  27. Νἰκος avatar
    Νἰκος 08/07/2008 23:57:10

    Παιδια, οχι ασχημιες και βρισιες. Εγω τουλαχιστον, ο,τι γραφω δεν το γραφω απειδη εχω ...προσωπικα με κανεναν. Δεν γνωριζω κανεναν αλλωστε.
    Επειδη ο,τι ειχα να πω ειπωθηκε θα επανελθω οταν, και αν, τα νερα "ηρεμησουν".

    Παντως, δεν μπορουμε να συγκρινουμε τη Νεα Υορκη με την Αθηνα, ουτε την Αμερικη με την Ελλαδα. Ως κρατος Αμερικη και Αγγλια ειναι...200 χρονια μπροστα. Διαβαστε πως εγιναν εθνικα κρατη αμφοτερες. Με αιμα και δακρυα ομογενοποιησης. Ετσι απλα. Ολα τα αλλα ειναι συνταγες αυτοκαταστροφης-για εμας στην Ελλαδα. Εκτος και αν, ω! τι μεγαλο αν, μπορεσουμε να μετατρεψουμε την Ελλαδα σε μη εθνικο κρατος με αλλα συμβολα, π.χ. αντικατασταση του σταυρου στη σημαια -παρεπιπτοντως, παρατηρησατε ποσο μικροτερος γινεται ο σταυρος στη σημαια οσο περναν τα χρονια, με κατι πιο ουδετερο, π.χ. το δικεφαλο αετο. Ωχ! λαθος, ανηκει πλεον σε ποδοσφαιρικες!!! ομαδες (που καταντησαμε, το συμβολο της μακροβιοτερης αυτοκρατοριας να συμβολιζει πλεον παθητικα ανοητα σχηματα). Ή με το μακεδονικο αστερι, αυτο και αν δεν προκαλεσει τις φιλανθρωπινες -εκτος απο Ελληνικες- ψυχουλες των Αθηνων και περιχωρων, π.χ. το Ν. Δημου τον Ριχαρδο μας τον Ξενοκαρδο τον Ξωμεριτη και αλλους προοδευτικαριους υπερ παντων ολων, εκτος των Ελληνων, φυσικα.
    Δεν ξερω αν οι φωστηρες του Σορου (Ρεπουσοκουλουρολιακοι)κ.α. εχουν κατι καλυτερο να προτεινουν.

  28. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:04:18

    προς ιθαγενή



    ωραία με χαρακτήρισες βλάκα.

    εσύ που η μόνη αντίθετη θεώρηση που βλέπεις στο πρόβλημα της μετανάστευσης είναι οι ναζιστικές μέθοδοι, τι είσαι?

    δεν είναι όλα άσπρο μάυρο 'ιθαγενή'.
    και όταν μου δείχνεις ή το ύψος ή το βάθος, τότε ή εθελοτυφλείς ή είσαι προκατειλημμένος.

    όταν μπαίνουν κάθε βράδυ παράνομα από σπηλιές κοιλάδες βουνά θάλασσες παράνομοι πακιστανοί ιρακινοί αφγανοί, εσύ το θέμα το εντοπίζεις στο πως θα αποφασίσουμε ποιός είναι καθαρόαιμος?????

    έλεος!

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 00:06:34

    παιδιά, αν μπορούσα θα το φώναζα: ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ, έχουμε τόσους άλλους.

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/07/2008 00:13:05

    1. Δεν χαρακτήρισα κανένα βλάκα, απλά (και ας μην νομίσει ότι κάποιος κάνω ...πνεύμα) ανέφερα τα λόγια κάποιου που το κράτος του τον ...χαρακτήρισε (ευτυχώς) μετανάστη και τον ανάγκασε και αυτόν και άλλους να φύγουν διαφορετικά ... ίσως η ιστορία να ήταν αλλιώς σήμερα γραμμένη.
    2. Δεν μου αναφέρεις λύση. ΟΚ μπαίνουν παράνομα ορισμένοι (αν είναι πολιτικοί πρόσφυγες να τους στείλουμε πίσω? στείλαμε νομίζω τον ... ΟΤΣΑΛΑΝ), εγώ μιλάω για τους 2ης και 3ης γενιάς παιδάκια που κάποιοι δεν θέλουν στην ίδια τάξη με τα παιδιά τους.
    3. Όντως ο κόσμος δεν είναι μόνο άσπρος ή μόνο μαύρος, είναι πολύχρωμος και για αυτό είναι ωραίος

  31. μπάμιας avatar
    μπάμιας 09/07/2008 00:17:13

    το κρίμα είναι ότι δεν έχουμε τιποτα ιρλανδές κοκκινομάλλες μετανάστριες. Τοτε θα είχαμε ...ανεξιθρησκεία.

  32. Basil avatar
    Basil 09/07/2008 00:19:50

    ΄@ Ιθαγενής

    Δεν είναι ορισμένοι, είναι πολλοί πλέον, γεγονός που το παραδέχθηκε και ο Πάκης.
    Επίσης πίσω από την ιστόρια των λαθρομεταναστών τουλάχιστο στα νησία είναι η ΜΙΤ.

    Περιορισμός της λαθρομετανάστευσης είναι η σωστή απάντηση.

  33. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/07/2008 00:20:19

    χαχαχα προτιμώ την "ράτσα μου" Μεσόγειος: Ισπανία Ιταλία Ελλάδα, έχουν πιο μεγάλη ...φλόγα, οι ξανθές και κοκκινομάλες απλά βάζουν λίγο χρώμα στο ...απέραντο γαλάζιο..


    Δεν είναι κακό...

  34. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:22:24

    επειδή ήταν ο Αινστάιν 'μετανάστης' αυτός δεν είναι λόγος να περπατάω σε ελληνική πόλη και να βλέπω περισσότερους ''αχμετ'' και ''ταχίρ'' από ότι ''γιωργάδες'' ''μήτσους'' και ''ελένες''.

    εγώ δεν είμαι κόμμα για να προτείνω λύσεις(μελετημένες εφαρμόσημες κτλ) όπως δεν είσαι και εσύ με τις επιπόλαιες 'δεν βαριέσαι μωρέ θα αφομοιωθούν'(λες και τους ρώτησες αν θέλεουν ή αν είναι σωστό να αφομοιωθούν)απαντήσεις.

    αν με ρωτάς τι θέλω:
    απέλαση όλων των ΛΑΘΡΟμεταναστών.
    μη χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας.
    να μην υπηρετούν στο δημόσιο και στο στρατό.
    να μην ψηφίζουν.

  35. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:31:35

    και επίσης αυτό το ύπουλο με την αφομοίωση δεν το καταλαβαίνω.

    αφομοίωση συμβαίνει σε ομαλές καταστάσεις , σε βάθος χρόνου και δεν είναι πάντα και ό,τι πιο ευχάριστο.

    εδώ είχαμε 2000000(δύο εκατομμύρια) με τανάστες σε 10 χρόνια!!
    πλάκα μου κάνεις?
    αυτό δεν λέγεται 'αφομοίωση', αυτό λέγεται εισβολή και αλλοίωση.


    άλλωστε το θεωρείς σωστό να χάνει ένας άνθρωπος την ταυτότητά του?
    γιατί αυτό είναι στην ουσία αυτήν η περίφημη αφομοίωση που ευαγγελίζεσαι.

    εσύ τόσα χρόνια στην αυστραλία γιατί δεν αφομοιώθηκες?
    γιατί δηλώνεις 'περήφανος έλληνας'??

    ή μήπως θέλεις να σε θεωρούμε Αυστραλό??

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 00:36:31

    πόσοι από μας είναι λίγο αρβανίτες; σλάβοι; νορμανδοί; φοινικες; πετσενέγκοι; βλάχοι; σαρακατσάνοι; βενετοί; (δεν τολμώ να πω τούρκοι;)

    ή να το ρωτήσω αλλιώς; Πόσοι Τούρκοι δεν είναι τούρκοι;

  37. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:38:15

    αρχαιοπτέρυξ

    αυτό για τους σαρακατσάνους να το πάρεις πίσω ΤΩΡΑ.

    θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα.

    συγγνώμη για το ύφος αλλά αυτό που είπες και λάθος είναι και με θίγει.

    παρτο πίσω.

  38. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:39:39

    δε θα βάλεις του σαρακατσάνους ίσα κι όμοια με τους σλαβους και τους πετσενέγγους επειδή δεν ξέρεις την τύφλα σου.


    ΠΑΡΤΟ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ.

  39. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:41:30

    εγώ που είμαι σαρακατσάνος ξέρω το σόι μου και το γενεαλογικό μου δέντρο μέχρι το 1700 και έχω προγόνους στην έξοδο του μεσολογγίου.


    ΠΑΡΤΟ ΠΙΣΩ ΤΩΡΑ.

  40. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 00:41:37

    αν είναι να θιγείς το πηρα πίσω. Ορίστε το έχω πάρει πίσω (φυσικά και δεν ξέρω την τύφλα μου, τι έχεις πάθει νυχτιάτικα;)

  41. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/07/2008 00:43:48

    Λυπάμαι που το λέω, ξανά, αλλά είναι η κλασσική Ελληνική αντιμετώπιση: αντί να αντιμετωπίσω το πρόβλημα το θάβω με τσιτάτα.
    Συμφωνώ απόλυτα έλεγχος της μετανάστευσης (πχ όπως στη Γερμανία)
    Απέλαση? Ξέρουν ορισμένοι ότι υπάρχουν, το ξαναλέω, 250,000 άτομα από 5 - 18 χρονών που μιλάνε μόνο Ελληνικά? Γεννήθηκαν εδώ, πήγαν δημοτικό - πανεπιστήμιο, δουλεύουν εδώ. Θα τα χαρακτηρίσεις λαθρομετανάστες? Θα τους 'αφομοιώσεις" όπως πχ ΗΠΑ ή θα τους κάνεις "γενίτσαρους"? θα τους απελάσεις που? σε μια χώρα που δεν έχουν δει ποτέ?
    Ναι στην απέλαση, με σαφή χωρίς παραθυράκια, κριτήρια. Οχι στο τσουβάλιασμα.
    Μη χορήγηση ιθαγένειας? σε ποιούς? σε κάποιον που ζει 28 χρόνια (1190 - 2008) στην Ελλάδα? στα παιδιά του? στους "βόρειο Ηπειρώτες" στους "Ρωσοπόντιους" ΞΑΝΑ ΣΑΦΗ ΚΡΙΤΗΡΙΑ και επαναπροώθηση όσων μπαίνουν παράνομα
    Να μην ψηφίζουν? ΟΚ, έχει δηλαδή περισσότερα δικαιώματα ο JHON PAPAS 2&3 γενιά μετανάστη στο Αμέρικα, από τον Αχμέτ που γεννήθηκε εδώ δουλεύει εδώ πληρώνει το ΙΚΑ και Εφορία εδώ?
    Σε όσους φωνάζουν έχουν σκεφτεί το ενδεχόμενο πχ σε 10 χρόνια οι Αλβανοί να είναι πολίτες της ΕΟΚ?

    και σταματώ εδώ την αντιπαράθεση,
    γιατί αντί να φτιάχνουμε κανόνες και να παίζουμε με αυτούς, απλά στήνουμε το παιχνίδι όπως ανά περίπτωση μας βολεύει , όπως κάνουμε πάντα.

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 00:43:58

    δεν ξέρεις την θεωρία που μοιάζει και βάσιμη ότι οι σαρακατσάνοι είναι οι πρωτοέλληνες; κατά μερικούς οι Πελασγοί. Πρόσεξε όμως φανατικέ φίλε μου, οι Πελασγοί μπορεί να είναι και σημτικό φύλο, Πελεσετ. (ωχ δεν ξέρω πως γράφεται το σημητικό και θα τα μπλέξω με τον τ.πρωθυπουργό)

  43. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 00:44:20

    ευχαριστώ πολύ.

    έθιξες ΑΔΙΚΑ τη φυλή μου, για αυτό αντέδρασα έτσι.

    ακούς εκεί πετσενέγγοι....

  44. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/07/2008 00:50:07

    Από κάποιο αριθμό σχολίων και πέρα η συζήτηση έχει ξεφύγει από το θέμα.

    Δε νομίζω να υπάρχει δυνατότητα αφομοίωσης και να λειτουργεί ο πολυπολιτισμός. Σε όλες τις αυτοκρατορίες υπήρξαν διαφορετικές εθνότητες. Ποτέ δεν αφομοιώθηκαν μεταξύ τους για να προκύψει μια νέα. Οι Έλληνες παρέμειναν έλληνες ακόμη και μετά από 400 χρόνια, οι Γερμανοί στην πρώην Σοβιετία παρέμειναν Γερμανοί και πάει λέγοντας.

    Με βάση αυτό το δεδομένο πρέπει για τους εκτός ΕΕ μετανάστες να μην επιτρέπεται να μένουν για περισσότερο από 5 χρόνια και να μην επιτρέπεται να φέρουν την οικογένειά τους εδώ. Επίσης πρέπει να γίνει προσπάθεια να μαζέψουμε πίσω τους έλληνες του εξωτερικού. Όταν υποβαθμίζεις διαρκώς το κοινωνικό περιβάλλον σαφώς και θα φύγει το ικανότερο κομμάτι της κοινωνίας σου.

  45. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 00:56:34

    Λοιπόν, εξάκτινε, θα σου πω μιαν άλλη εκδοχή. Τον 19ο αιώνα, ο ελληνισμός ήταν στην Ρουμανία, στην Κριμαία, την Αιγυπτο, την Τουρκία. Τους μαζέψαμε πίσω (μερικους δια της βίας)

    Συμφωνώ ότι με ελάχιστες εξαιρέσεις δεν έχουμε «μειονότητες» σαν αποτέλεσμα παλαιότερων βίαιων μετακινήσεων.

    Όσο για τους Ελληνες του εξωτερικού, μερικοί έιπαν το «φτου σου Ρωμιοσύνη» μερικοί είναι έξω άλλοι ευτυχείς άλλοι όχι, μερικοί ήρθαν πίσω και μετάνοιωσαν, και πολλοι θα την κάνουν τα επόμενα 2-3 χρόνια. Απλά δεν μπορεί να έιμαστε οι χειρότεροι αφέντες για τους μοντέρνους σκλάβους. Άλλα δεν ξέρω, αλήθεια.

  46. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 09/07/2008 00:58:04

    Αντιγράφω από σχόλιο σε σχετικό blog του ΕΛΙΑΜΕΠ, γιατί πάνω-κάτω με καλύπτει:


    α) Οι λαθρομετανάστες πληρώνουν δουλεμπόρους για να έρθουν εδώ. Οι δουλέμποροι, αν ξέρουν πως η δουλειά τους δεν πρόκειται να γίνει, λόγω αυστηρών μέτρων, θα σταματήσουν το σκλαβοπάζαρό τους. Μπορεί να θεσπιστεί μηχανισμός για ανθρώπους που πραγματικά έχουν πρόβλημα και θέλουν να φύγουν από τη χώρα τους (π.χ. με αίτηση στην κοντικότερη πρεσβεία χώρας της ΕΕ).

    β) Κάθε χώρα έχει περιορισμένες δυνατότητες. Πόσω μάλλον μια χώρα με την τωρινή οικονομική κατάσταση της Ελλάδας. Αν η Ελλάδα (ή οποιαδήποτε χώρα) δεν έχει τον τρόπο να θρέψει τους κατοίκους που ήδη βρίσκονται σε αυτή (1 στους 5 κάτω από το όριο της φτώχειας) και αποδέχεται την ανεξέλεγκτη είσοδο λαθρομεταναταστών, θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ’ όσα θα λύσει. Αυτοί οι άνθρωποι θα γκετοποιηθούν και θα περιθωριοποιηθούν. Ελάχιστοι θα ξεφύγουν. Επομένως, η λαθρομετανάστευση είναι κακή - κυρίως - γι’ αυτούς.

    Συμπερασματικά, αν έχουμε τις πόρτες ανοιχτές, χωρίς κριτήρια, μόνο κακό τους κάνουμε. Θα ξοδεύουν όλες τις οικονομίες τους (ή θα χρεώσουν τις οικογένειές τους, οι οποίες θα εκβιάζονται από μαφιόζους και τοκογλύφους) για να τις δώσουν σε δουλεμπόρους (άρα στηρίζεται η παραοικονομία τρίτων χωρών, όπως η Τουρκία) και όταν θα φτάσουν εδώ, θα βρεθούν σε γκέτο.

  47. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/07/2008 00:59:08

    Ιστορικά υπήρχε πολυπολιτισμός στις αυτοκρατορίες με τελευταία την Οθωμανική αυτοκρατορία. Η Αυτοκρατορία άλλωστε δε μπορεί να υπάρξει χωρίς πολυπολιτισμό. Σημαίνει υπηκόους διαφορετικής εθνικότητας, κουλτούρας, νοοτροπίας, θρησκείας κλπ που ζουν κάτω από τη σκέπη ενός ενιαίου διοικητικού συστήματος.

    Θυμίζω επίσης το παράδειγμα της βοσνίας. Πολυπολιτισμό είχαμε κι εκεί και φυσικά αιματοκύλισμα.

    Το αυτοκρατορικό μοντέλο απέτυχε. Άλλωστε ήταν ψευδεπίγραφο. Στις πόλεις οι διάφορες ομάδες ζούσαν σε διαφορετικές γειτονιές και συνήθως δεν ανακατεύονταν. Δεν παντρευόταν μέλος της μιας κοινότητας μέλος της άλλης. Στα χωριά πάλι συνήθως είχαμε αμιγή χωριά, ελληνικά, τούρκικα κλπ. Το ίδιο συμβαίνει στις μεγάλες μητροπόλεις του κόσμου. Οι Έλληνες του εξωτερικού κάνουν παρέα μεταξύ τους πηγαίνουν στις εκκλησίες τους παντρεύονται μεταξύ τους κλπ. Το ίδιο και οι Ινδοί στην Αγγλία οι άραβες, οι Τούρκοι και διάφορες άλλες εθνότητες με πολλούς μετανάστες. Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά αυτή είναι η τάση.

    Επειδή επίσης έχω έρθει σε επαφή με πολλές εθνότητες ποτέ δεν ένιωσα τόσο άνετα όπως νιώθω με Έλληνες με κάποια από αυτές. Ο πολυπολιτισμός λοιπόν δε μπορεί να υπάρξει και τα προβλήματα που θα δημιουργήσει με το πέρασμα του χρόνου θα είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που θα λύσει.

  48. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/07/2008 00:59:38

    Δεν έχουμε υγεία, παιδεία, πολιτισμό, οργανωμένο κράτος, υποδομές, καταστρέφουμε το περιβάλλον, διαπρέπουμε μόνο στις μίζες, όμως πάντα μας φταίει κάποιος άλλος.

    κάτι διαφορετικό, για λίγη σκέψη:

    http://gerontakos.blogspot.com/2008/07/blog-post_6249.html

    http://8eoss.blogspot.com/2008/06/blog-post_26.html

    http://bang-gr.blogspot.com/2008/07/blog-post_03.html

  49. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/07/2008 01:03:36

    archaeopteryx δεν κατάλαβα το σχόλιό σου. Δε μαζέψαμε Έλληνες δια της βίας. Απλά φτιάξαμε κράτος και μερικοί ήρθαν από μόνοι τους και άλλους τους έδιωξαν. Όσο για τους Έλληνες του εξωτερικού εγώ όπου ακούω Ελληνικά στο δρόμο εδώ που είμαι πλέον δε δίνω σημασία αλλά θέλω να φύγω από εδώ.

  50. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 01:05:21

    δέχομαι ότι ο πολυπολιτισμός ίσως δεν δουλέυει σε μικρή όχι ιδιαίτερα πλουσια χώρα, αλλά δουλέυει σε τουλάχιστον μία μεγάλυτερη και μάλλον πλουσιότερη χώρα που κατι έλληνες 3ης και 4ης γενιάς είναι όσο ντόπιοι γίνεται και έλληνες και ο παππούς πολέμησε στην κορέα ή ο μπαμπάς στο βιετναμ και τέτοια.

    Να στο πω με DNA: Στην καλιφόρνια οι μεικτοι γάμοι έχον αρχίσει να παράγουν νεα φυλή ασπρο-μαυρο-κιτρινο-κόκκινων (μοιάζουν με εμάς είναι όμως ψηλότεροι) :-))

  51. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 01:07:11

    εξάκτινε 1:03 το δια της βίας ήταν λίγο αυτοσκαρκαστικό, φυσικά και δεν μαζέψαμε εμείς δια της βίας...

    που είσαι αν δεν είμαι αδιακριτος;

  52. Factorx avatar
    Factorx 09/07/2008 01:12:25

    @prisoner:“που αναπτύσσεται με αφορμή το post μας”.. Γιατί λέτε ποστ μας»? περί αναδημοσίευσης από άλλο μπλογκ πρόκειται αν δεν κάνω λαθος

    Για δες καλύτερα τις προηγούμενες αναρτήσεις.

  53. ελληνας εξωτερικού avatar
    ελληνας εξωτερικού 09/07/2008 01:44:50

    εξάκτινε μένοντας στο εξωτερικό αισθάνομαι έλληνας μόνο μεταξύ ξένων. Οι έλληνες μεταξύ τους είναι να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου. Πολύ ρουφιανιά φίλε μου.

  54. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/07/2008 01:55:49

    @archaeopteryx: Οι "Πελεσέτ" έλεγαν οι Αιγύπτιοι τους Πελασγούς κατοίκους της Κρήτης και ΔΕΝ ήταν, φυσικά, σημιτικό φύλο. Είναι οι "Φιλισταίοι" και οι μετέπειτα "Παλαιστίνιοι".

  55. ανώνυμος 11 09 avatar
    ανώνυμος 11 09 09/07/2008 02:10:30

    οι έλληνες του εξωτερικού κατά τη γνώμη μου δεν είναι και ό,τι πιο πρωτοπόρο και προοδευτικό διαθέτει ο ελληνισμός.

    αυτό ισχύει διότι φεύγοντας κράτησαν στο μυαλό τους την εικόνα της πρωτόγονης και υπανάπτυκτης ελλάδας του 50, οπότε μιλούν και κρίνουν βάσει εντελώς ξεπερασμένων συνθηκών και βγάζουν λάθος συμπεράσματα.

    εγώ ας πούμε που μπορεί στη συζήτηση να φάνηκα συντηρητικός έχω να πάω στην εκκλησία χρόνια ολόκληρα.
    υπερασπίζομαι όμως τη θρησκεία γιατί αποτελεί κληρονομιά του λαού μου.

    ενώ αν παρατηρήσετε έναν ελληνοαμερικάνο είναι πολύ πιο συντηρητικός με έναν εντελώς στρεβλό τρόπο ακριβώς γιατί έχει χάσει την ακολουθία των εξελίξεων.
    αρκεί να δείτε το καρακιτσαριό που στολιζουν τα σπίτια τους ή τα εστιατόρια(φουστανέλες, κίονες στα ξεκάρφωτα, 'μουζάκα', 'τζατσίκι',κλπ...)

    το σωστό είναι να εξελίσσεσαι μη αλλοιούμενος.

    ο ελληνοαμερικάνος έχει αλλοιωθεί ως προς την 'ελληνικότητά' του και για αυτό την εξελλίσει και την θυμάται λανθασμένα.

    για αυτόν ελλάδα είναι το 'μουζάκα' και οι κίονες(που τους χρησιμοποιούν σχεδόν μανιωδώς άνευ λόγου και αιτίας)
    για εμάς το μουζάκα και οι κίονες είναι απλώς ένα φολκλορικό στοιχείο ενός ευρύτερου συνόλου, του ελληνισμού.


    ας προσέξουμε να μη γίνουμε ''''ελληνοαμερικάνοι''''.
    ας προσέξουμε να μην ξεμείνουμε με το μουζάκα και τους κίονες.

  56. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2008 02:16:27

    Factor, σβήσε τα "ξυνογαλα" ΤΩΡΑ.
    Αλλοιώς σού ξέφυγε.

  57. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2008 02:34:36

    Ο Γιανναράς είναι αμφιλεγόμενος. Δεστε ένα από τα ωραία
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_11/05/2008_269485

    Αξίζει ο στοχασμός για την πραγματική πολυπολιτισμικότητα.
    Πολυπολιτισμικός είσαι όταν φέρεις, συνεχίζεις, αναπτύσσεις με υπερηφάνεια παραδόσεις, τις κοινωνείς σε αλλότριους ανθρώπους, δέχεσαι και αποτελείς πολιτισμική επιρροή.
    Η αλληλεπίδραση, όχι η Βαβέλ της ετερολατρείας του ΣΥΡΙΖΑ και των λαθρομεταναστών, ούτε η I Love Greece των στεγνωμένων Ελληνοαμερικανών.

  58. Anon avatar
    Anon 09/07/2008 05:53:45

    Έχοντας διαβάσει παρόμοιες συζητήσεις σε πολλά blog και forum πολλοί κρίνουν το θέμα είτε μονοδιάστατα είτε με φανατισμό.
    Τολμώ να πω ότι με εντυπωσιάζει περισσότερο ο φανατισμός του τύπου "ιού της Κυριακής".
    Αν τολμήσεις να πεις κάτι για το θέμα της αθρόας ροής μεταναστών στην Ελλάδα πάει τέλειωσες, καταγράφεσαι το λιγότερο σαν φασίστας και στο βάθος βλέπεις την κρεμάλα που σου ετοιμάζουν.

    Πάμε στα νούμερα. Η ελευθεροτυπία είχε δημοσιεύσει εκτιμήσεις της ΕΥΠ για πάνω από 2.500.00 (λαθρο)μετανάστες. Και να μην είχε δημοσιεύσει αυτά τα νούμερα όλοι πάνω κάτω τα ψι λιαζόμαστε.

    Ωραία. Πολλοί λεν αφήστε τις απελάσεις και πιάστε δουλειά να τους αφομοιώσουμε....
    Τι σημαίνει αφομοίωση; Νομική; Πολιτισμική; Ηθική;
    Εδώ συμφωνούμε ότι περνάμε μεγάλη πολιτισμική κρίση σαν λαός και αφομοιώσουμε ποιους; Με το ζόρι πετύχαμε κάποια στιγμή μια κοινωνική συνοχή ξεπερνώντας τις πληγές του εμφυλίου και θα Ελληνοποιήσουμε τους μετανάστες όταν με το ζόρι κρατάμε εμείς οι ίδιοι την Ελληνικότητά μας;

    Χώρες με πολύ πιο ισχυρή πληθυσμιακή, οικονομική και πολιτισμική επιρροή από τη δική μας δεν κατάφεραν να αφομοιώσουν εθνότητες και εθνότητες και θα το κάνουμε εμείς; Βρε δεν πηδιόμαστε λέω 'γω που έλεγε και Χάρυ Κλυν.

    (Έχω μεγαλώσει στην Γερμανία, κόντεψα να ξεχάσω τα Ελληνικά αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα Γερμανός.)

    Πάμε παρακάτω. Όταν άρχισαν να έρχονται τα καραβάνια ήδη η ανεργία στην Ελλάδα χτυπούσε κόκκινο. Πραγματικά είναι να αναρωτιέται κανείς, αν η οικονομία μας είναι τόσο ανίσχυρη πως άνοιξαν ξαφνικά τόσες δουλειές. Η καραμέλα που αναμασιέται είναι ότι κάναν δουλειές που εμείς εγκαταλείψαμε. Μάλιστα. Μερικά παραδείγματα:

    Τα δύο μου ξαδέρφια δούλευαν σαν αγρότες με τον πατέρα τους. Όταν ήρθε το "τζάμπα" εργατικό δυναμικό τους ήρθε να το παίξουν αφεντικά και εγκατέλειψαν την αγροτιά και φύγαν για "σπουδές". Φυσικά από τις "σπουδές" πιάσαν τα 3 τους αλλά μετά δεν θέλαν να ξαναγυρίσουν στα χωράφια.

    Φίλοι μου ήταν μικροεργολάβοι στις οικοδομές. Το "τζάμπα" εργατικό δυναμικό των άλλων τους εξαφάνισε από το χάρτη. Τώρα δουλεύουν part-time ή κάθονται άνεργοι.

    Μπορώ να αναφέρω περισσότερα παραδείγματα και πολλοί από σας θα έχετε περισσότερα. Αλλά όπως αναφέρει και το άρθρο αυτό που έγινε στην Ελλάδα δεν ήταν κάτι το αναπόφευκτο αλλά στημένο.

    Βάλτε τώρα και υποβάθμιση της όποιας ποιότητας ζωής είχαμε επιτύχει να δέσει το γλυκό.
    Εγκληματικότητα; Χμ. Ακούω συνέχεια απολογητές και αρνητές της αύξησης της. Εμένα μου έχουν διαρρήξει το σπίτι 3 φορές.
    Υγεία; Έχει επισκεφθεί κανείς δημόσιο νοσοκομείο; Μπορείς να κάνεις ωραίες στατιστικές εκεί.
    Παιδεία; Ναι το επίπεδο έχει πέσει ΤΡΑΓΙΚΑ. Όποιος δεν έχει παιδί που πάει σχολείο δεν ξέρει. Εδώ έχουν βάλει μάθημα στην 2α δημοτικού με τίτλο "Ντώσε κι εσύ ένα μήλο όπως ντίνεις την αγκάπη".

    Και τέλος θα ήθελα μερικοί πριν εκστομίσουν τη λέξη "πολυπολιτισμός" να την κατανοήσουν πρώτα αυτοί καλά καλά και ύστερα να προσπαθήσουν να την πλασάρουν σε μας.

  59. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2008 06:08:48

    Καλημερα Προφήτη και λοιποί,

    Δεν τον ήξερα τον Γιανναρά αλλά ομολογώ ότι το άρθρο του δεν με ενέπενυσε. Κωλύομαι να το σχολιάσω για να μην αρχίσω με αρνητικά πρωί πρωί. Προσωπικά προτιμώ το Σικάγο από την Αλεξάνδρεια, αλλά αυτά ειναι γούστα.

    Ανώνυμε 11 09, τον βλέπω τον νέο εμφύλιο ανάμεσα στους γνησιους δοξασμένους της Ελλάδας και τους κατ' εσέ β' διαλογής απόδημους...Φαντάσου σχόλια αντίστοιχα με τα δικά σου, από Γερμανούς για τον γερμανοαμερικανούς Rumsfeld και Schwarzkopf!

    Όσο για την εποχή του Ραμσή ΙΙΙ, νομίζω, νήπιε γ., οι Κρήτες ήταν οι μάλλον οι «Κεφτιού», και οι Πελεσετ σχεδόν σίγουρα είναι οι Φιλισταίοι. Από αρχαιολογικές έρευνες στην Ashdod, Aκκρα και Ashkelon ύπάρχει συσχέτιση Πελεσέτ με Μηκηναίους και Αιγαίο. Υπάρχει θεωρία περί συσχέτισης Πελασγών και Πελεσέτ με κοινη μικρασιατική ή αιγαιακή, μη σημιτική προέλευση. Σε αερικανοισραηλινή αρχαιολογική μελέτη απρουσιάστηκε και η εικασία ότι η διαμάχη Δαυίδ και Γολιαθ είναι μεταξύ «εβραίων» και «μυκηναίων»...μόνο η Ντόρα μπορεί να αποφανθεί με βεβαιότητα.

  60. .. avatar
    .. 09/07/2008 08:28:09

    μη φοβάστε θα ξαναδούμε πορειες οικοδόμων.
    υπαρχουν 120.000 παιδια μεταναστών που γεννηθηκαν εδω και ειναι στον αερα απο αποψη ιθαγενειας κλπ.

    δε μπορουμε παρα να χαιρετησουμε το γεγονος οτι το προλεταριατο στην ελλαδα ειναι πια de facto πολυεθνικο.

    κι ας κλαινε οι συνδικαλες.

  61. Νίκος avatar
    Νίκος 09/07/2008 09:08:55

    Ανωνυμε (σχολιο 57): Σου υπενθυμιζω ανευ κακιας οτι,

    ΟΙ Ελληνες του εξωτερικου εδωσαν στην Ελλαδα τον Βενιζελο και τον Σολωμο.

    Εφτιαξαν το Ζαππειο, το Αρσακειο και οτι ωραιο εχει να επιδειξει το Αθηναικο δουλισταν που θα ηταν χωριο ακομα διχως τους Ηπειρωτες ευεργετες.

    Υπενθυμιση: Κυττα γυρω σου, ποσες Ελληνικες επιγραφες βλεπεις; Και τι λενε εκτος απο mousaka, disco, hotel, βουλκανιζατερ, σασσι κλπ;

    Εχεις το δικαιωμα να μην εισαι περηφανος γι'αυτο που εισαι, αλλα εδω ξερουμε τι θα πει ρατσισμος. Στην Ελλαδα μιλατε θεωρητικα, μονο, διοτι το ειπε ο Μαρξ ή ο Αλαβανος ή ο Χριστος.

    Τελος, Προφητη, δεν ειμαι Ελληνοαμερικανος κι'ας ζω στην Αμερικη. Μην βιαζεσαι να με τσουβαλιασεις οπως οι ρεπουσοκουλουρολιακοι (νοικοκυρες κλπ). Οπως ειπα και σε καθηγητη μου, φοραω ιταλικα παπουτσια και κουστουμια, οδηγαω γερμανικα αυτοκινητα, πινω κοκα κολα -οι χαζοαμερικανοι μας κανουν και πινουμε νερο με ζαχαρη και χρωστικες και εμεις καθομαστε και μαλωνουμε σε...θεωρητικο επιπεδο, ενω συνορα δεν υπαρχουν και σε λιγα χρονια θα πρεπει να σας σωζουμε απο τον ...πολυπολιτισμο σας. Αλλα παρ'ολα αυτα ειμαι Ελληνας.

    Ελπιζω να αρκουν αυτα.

    Καληνυχτα και καλη τυχη.

  62. Σαος avatar
    Σαος 09/07/2008 10:53:22

    Δεν νομίζω πως πρέπει να ακούμε συμβουλές από κάποιους που είναι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από το πρόβλημα. Μόνο οι Έλληνες κάτοικοι της Ελλάδας έχουμε καταλάβει πόσο δύσκολη είναι η συμβίωση με μεγάλες ξένες εθνικές μάζες, ως επί το πλείστον μουσουλμανικές. Η εγκληματικότητα στα ύψη. Απρόκλητες επιθέσεις σε πεζούς από ομάδες αλλοδαπών. Εχθρική στάση από αλλοεθνείς και αλλόθρησκους. Ομαδικοί βιασμοί σε ανυπεράσπιστες γυναίκες που έτυχε να περάσουν από δρόμους ελεγχόμενους από ξένους μαφιόζους. Ο πατέρας μου ως οικοδόμος έχει γίνει μάρτυρας πολλών τέτοιων συμπεριφορών (πχ αλβανοί να βρίζουν την Ελλάδα και να λένε πως για την Αλβανία η κατάκτηση της Ελλάδας θα μπορούσε να είναι θέμα ... 24 ωρών, αλλά δεν το κάνουν γιατί μας λυπούνται!!!)

    Όταν έχουμε 2,5 εκατομμύρια ξένους (περίπου 20% επί του γενικού πληθυσμού), νέους σε ηλικία, με έναν γερασμένο ελληνικό πληθυσμό, δεν θα έχουμε μόνο εθνική-πολιτισμική αλλοίωση αλλά και περιοχές υποψήφιες για "κοσοβοποίηση".

    Στο τέλος, ας αναρωτηθούμε ποιόν συμφέρει να γίνουν όλα τα κράτη πολυεθνικά-πολυπολιτισμικά (και άρα γκετοποιήμενα) σε μορφή ή και μικροκρατίδια; Μα βέβαια οι μεγαλοκεφαλαιοκράτες της παγκόσμιας σκηνής. Μια παγκόσμια διακυβέρνηση (ήδη έχει γίνει λόγος), όπου η "συγκολλητική κόλα" των κοινωνιών θα είναι ένα αντίστοιχο του "αμερικάνικου ονείρου" εύκολου πλουτισμού και βέβαια ένας μισθοφορικός στρατός και μια αμείλικτη αστυνομία. Έτσι το κεφάλαιο θα μείνει στο απυρόβλητο.

  63. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/07/2008 12:18:32

    @ Σαος

    Από ότι θα διαπίστωσες οι περισσότεροι που γράφουν εδώ αν και μένουν στο εξωτερικό έχουν καλή γνώση της πραγματικότητας και με βάση την εμπειρία τους από το εξωτερικό επιχειρηματολογούν κατά της αθρόας εισόδου μεταναστών. Επίσης οι αποστάσεις εντός Ευρώπης έχουν εκμηδενιστεί. Αυτό σημαίνει ότι το μισό καιρό τον περνάμε στην Ελλάδα. Αρκούν λίγες μέρες για να καταλάβουμε τι παίζει. Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι όποτε κατεβαίνω κάτω η γενική κατάσταση είναι χειρότερη από την προηγούμενη φορά που είχα κατέβει.

  64. isnogood avatar
    isnogood 09/07/2008 12:28:30

    Η Γερμανία είναι το κράτος εκείνο που ευθύνεται για τους δυο μεγάλους πολέμους του 20 αιώνα.
    Η μετανάστευση, με αποτέλεσμα την σημαντική μεταβολή της ομοιογένειας του πληθυσμού της, ήταν και είναι το όπλο με το οποίο οι νικητές σύμμαχοι κατόρθωσαν μέχρι ήμερα να τιθασεύσουν αυτό το ταραχοποιό έθνος.
    Τώρα όσον αφορά την Ελληνική περίπτωση, το θέμα ανήκει περισσότερο στην άποψη που λέει οτι η χώρα μας κυβερνάται εδώ και πολλά χρόνια με τον αυτόματο πιλότο, παρά στις διάφορες θεωρίες συνομωσίας...
    Φίλος μου δάσκαλος, μου έλεγε την παρακάτω εξωφρενική περίπτωση που έζησε στο σχολείο του -κάπου στη Μακεδονία- όπου δυο μαθητές αλβανικής καταγωγής -γεννημένοι όμως στην Ελλάδα- μάλωναν.
    Όταν τους φώναξε για να μάθει το λόγο που μάλωναν, ο ένας κατηγορούε τον άλλο οτι τον έβριζε.
    Ποια ήταν η βρισιά;
    'κύριε με βρίζει, με λέει Αλβανό'...
    Και αναφέρω αυτό το περιστατικό, για να τονίσω οτι τα παιδιά των Αλβανών μεταναστών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και πηγαίνουν στο σχολείο, το 90% απο αυτά νιώθουν Έλληνες...

  65. Theodore avatar
    Theodore 09/07/2008 12:35:15

    Πραγματικα, οταν διαβαζω μερικες αποωεις, νοιζω οτι θα μου πεσουν ολα τα μαλλια και αμεσως μαλιστα.
    Δηλαδη φιλοι μου, η Ελλαδα πρεπει, μπορει,υποχρεουται,να μαζεψει καθε πικραμενο απο οποια χωρα και να τον ενταξει;
    Και σε τι ποσοστο μπορει να γινει αυτο, σε σχεση με τον ντοπιο πληθυσμο;10%,20%,η 90%

  66. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/07/2008 12:45:40

    Έχω την αίσθηση ότι η έννοια του πολυπολιτισμού,έτσι όπως ευφημιστικά χρησιμοποιείται σήμερα τουλάχιστον, είναι παραπλανητική. Θέλω να πω ότι συνεργασία, ενταλλαγές, αλληλοεπιδράσεις κλπ ανάμεσα στους λαούς και τον πολιτισμό που παρήγαγαν υπήρχαν ανέκαθεν και θα υπάρχουν. Μια ματιά στην Ιστορία (και τη δική μας) θα μας πείσει. Όμως, είναι άλλο πράγμα αυτό και άλλο η βίαια (γιατί βία είναι και η πείνα, και η φτώχεια, ακόμα και το ψευδαισθητικό όνειρο) μεταφύτευση τεράστιων πληθυσμών από το ένα μέρος στο άλλο. Ας το δούμε κάποτε καθαρά και ας απαντήσουμε σε κάποια προφανή ερωτήματα:
    - Η Ελλάδα της διαρκώς αυξανόμενης φτώχειας παράγει πλούτο ικανό να θρέψει έναν γεωμετρικά αυξανόμενο (λόγω λαθρομετανάστευσης) πληθυσμό;
    - Η Ελλάδα των σαθρών δομών και υποδομών που δεν μπορεί να κάνει σχεδιασμούς ούτε για τα δικά της παιδιά μπορεί αντέξει, να εντάξει και να εξυπηρετήσει τις ανάγκες (παιδεία, υγεία, κοινωνική ασφάλιση κλπ)των νεοεισερχομένων;
    - Η απειλούμενη Ελλάδα (Αιγαίο, Μακεδονία, ''Τσαμουριά''κλπ) μπορεί να υπερασπισει τα όποια δικαιώματά της, μετατρεπόμενη σταδιακά σε έναν εθνικά, φυλετικά, θρησκευτικά, πολιτισμικά αλλοπρόσαλλο χυλό;
    - Ποιος, τελικά, οφελείται (για να θυμηθούμε και τον Λένιν) από τη μετατροπή του κόσμου μας (και της χώρας μας) σε ένα άνευρο, απρόσωπο (ή πολυπρόσωπο) και χωρίς σημεία αναφοράς κατασκεύασμα; Οι ντόπιοι εργαζόμενοι; Οι μετανάστες; Οι καπιταλιστές; Πιστεύει κάποιος πραγματικά ότι το ''σύστημα'' που κυριολεκτικά ποδοπατάει και ξεζουμίζει τους γηγενείς έχει ανθρωπιστικά κίνητρα απέναντι στους ξένους;
    - Πολυπολιτισμός σημαίνει αποδοχή της ''μπούγκας'', της ''σαρίας'', της ''κλειτοριδοεκτομής'', του αλβανικού ''κανούν'', της αργίας της Παρασκευής, του μέχρι αίματος αυτομαστιγώμετος στους δρόμους του Πειραιά, του εγκλεισμού των γυναικών, της πολυγαμίας κλπ, κλπ, κλπ ή μήπως εκεί το συζητάμε;
    .....
    Κι εμένα δε μου αρέσουν οι ντόπιοι συνδικαλιστές, αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τους συνειρμούς τους τύπου ''προτιμάω τους μετανάστες από αυτούς''. Με την ίδια λογική κάποιος θα έλεγε ''προτιμάω το παγωτό παρφέ από τους συνδικαλιστές μας''.
    Ας πάψουμε πια να ταυτίζουμε το ανεξέλεγκτο γιουρούσι που παρατηρούμε καθημερινά να γίνεται από όλα τα σύνορά μας με την άκρως ελεγχόμενη και προγραμματισμένη μετανάστευση των Ελλήνων.
    Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να πιστεύουμε στα μάτια μας;

  67. Σαος avatar
    Σαος 09/07/2008 13:06:40

    @Εξάκτινος

    Ναι φίλε Εξάκτινε, εσύ μπορεί να μένεις στην Ελλάδα τον μισό χρόνο, αλλά κάποιοι φίλοι μας είναι μακριά (πχ ΗΠΑ) και ίσως δεν έχουν διαπιστώσει πως η δικιά τους περίπτωση (των ΗΠΑ, Αυστραλίας, καθαρά πολυεθνικών-πολυπολιτισμικών κρατών) είναι αρκετά διαφορετική από αυτήν της Ελλάδας. Όπως λες και εσύ που ζεις την κατάσταση, κάθε πέρυσι και καλύτερα!

  68. makedonas avatar
    makedonas 09/07/2008 13:30:29

    Έχοντας διαβάσει όλα τα σχόλια εδώ πέρα για άλλη μια φορά αντιλαμβάνομαι το μέγεθος της "πολυπολιτισμικής" προπαγάνδας και το βαθμό διείσδυσής της σε μακάριους συμπατριώτες μου.Ήλπιζα κάποτε ότι όταν η εγκληματικότητα φτάσει στην Εκάλη ,την Πολιτεία ή το Πανόραμα οι κρατούντες θα ξυπνούσαν...μάταια όμως.Εγκαλούμαστε ως χώρα γιατί δεν συμπεριφερόμαστε καλά σε αυτούς που οι εγκαλούντες απελαύνουν στη χώρα μας.Η διάρρηξη του κοινωνικού ιστού είναι απίστευτη και δεν το βλέπει κανείς!Το παράδειγμα των οικοδόμων αποτελεί τον οδηγό σε αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μας-συναδέλφωση,συμπάθεια,συνδρομή σε δίκαιους αγώνες εργαζομένων αποτελούν πλέον έννοιες ανεφάρμοστες.Γειτονιές γκέτο ξεπηδούν παντού και αρνούμαστε να το παραδεχτούμε.Το μέλλον διαγράφεται ζοφερότατο και αδυνατούμε να το καταλάβουμε.
    ΥΓ Στην Ελλάδα έχουμε το εξής παράδοξο:οι πραγματικοί μετανάστες (καλοδεχούμενοι) δεν υπερβαίνουν τις 100.000-αυτοί που εισήλθαν νόμιμα και νόμιμα προσεκλήθησαν για να εργαστούν.Όλοι οι υπόλοιποι είναι λαθρομετανάστες (παράνομοι),οι οποίοι με τη λάθρα είσοδο τους αποκτούν αυτόματα ποινικό μητρώο και δεν καταδικάζονται γιατί τα δικαστήρια απέχουν της δίωξης λόγω μεγάλου αριθμού υποθέσεων.Θα ήθελα να μάθω αν κανένα ελληνικό δικαστήριο οποτεδήποτε θα απείχε της δίωξης και για μένα?

  69. Basil avatar
    Basil 09/07/2008 13:30:36

    Συμφωνώ με τον Σπατζιώτη.
    Αυτό το θέαμα με τους βλαμμένους στον Πειραιά ήταν αποκρουστικό.

    Αυτά στο χωριό τους....

    Εχει ρωτήσει κανείς την άποψη του απλού κόσμου που δεν γράφει εδώ ή αλλού, τι πιστεύει για τους λαθρομετανάστες. Αν ρωτήσετε θα εκπλαγείτε. Φίλος από την Δυτ. Ευρώπη γνώστης της ελληνικής μου έλεγε ότι αποφεύγει πιά να μιλάει σε δημόσιους χώρους γιατί καταλαβαίνει ότι ο κόσμος ενοχλείτε.
    Διαισθητικά εντοπίζω "υπόγειες διαδρομές" και συσπείρωση της κοινωνίας, προς το παρόν γύρω από την θρησκεία...Ιδιαιτέρως την Μεγάλη Παρασκευή τίγκα οι εκκλησίες...Παλιά ο κόσμος απλά πηγαινε αν πήγαινε..τώρα ψέλνει... !!;;Αίσθηση αβεβαιότητας ; αδιόρατη απειλή;

    Οσο καθυστερεί μια απόφαση για έλεγχο και επαναπροώθηση των λαθρομεταναστών τόσο τα πράγματα θα γίνονται πιό τεταμένα...Ο χρόνος θα δείξει πολλά...

  70. Σαος avatar
    Σαος 09/07/2008 13:50:25

    Ας δούμε λίγο την Ιστορία, γιατί γι' αυτό το λόγο υπάρχει, για να ανατρέχουμε στο παρελθόν και να μην αναπαράγουμε τα ίδια λάθη στο μέλλον. Κράτη πολυπολιτισμικά-πολυεθνικά όπως πχ τα Ελληνιστικά Βασίλεια, η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, η Βυζαντινή (Ανατολική Ρωμαϊκή), η Οθωμανική και άλλες κρατικές μορφές δεν μπόρεσαν να επιζήσουν ασχέτως αν οι τότε λαοί ήταν πιο εύκολα αφομοιώσιμοι (βλέπε αγρότες, κτηνοτρόφοι κτλ κτλ), ακριβώς επειδή οι εθνικο-πολιτισμικές (και γλωσσικές) διαφορές είναι αρκετά ισχυρές από μόνες τους για να διατηρήσουν τις αυτοκρατορίες που δημιουργήθηκαν πάντοτε με καταπίεση κατακτημένων λαών. Άρα το συμπέρασμα, κατ' εμένα, είναι πως ένα κράτος για να επιβιώσει μακροπρόθεσμα πρέπει να έχει έναν κοινό πολιτισμό-γλώσσα-εθνική συνείδηση.


    @isnogood
    Αυτό με τα παιδιά μου θύμισε ένα αστείο που έχει κυκλοφορήσει. Δεν λέω πως δεν είναι έτσι, αλλά ως προς το ποσοστό (90%) είσαι σίγουρος; Εγώ προσωπικά δεν το νομίζω. Ιδιαίτερα οι νεαροί αλβανοί που κατοικούν σε πόλεις είναι δύσκολο να αισθανθούν έλληνες γιατί ζουν κυρίως σε συμπαγείς "αλβανικές κοινωνίες" εντός της πόλης και είναι άμεσα εξαρτώμενοι από αυτές

  71. Ego avatar
    Ego 09/07/2008 14:09:44

    Δεν θέλω να πάρω θέση αλλά μόνο να δώσω ένα στοιχείο.

    Σε μέρη στην Ελλάδα που ζουν από τον τουρισμό (η ανεργία είναι χαμηλή ή έστω εποχιακή - χειμώνας) οι αλλοδαποί φαίνεται να έχουν ενταχθεί αρκετά φυσιολογικά.

    Μπορώ να το πω με σιγουριά συγκεκριμένα για τη Ρόδο. Για την ομαλή ένταξη χρησιμοποιώ σαν δείκτη τα εγκλήματα βίας. Τα ποσοστά τους είναι σχετικά χαμηλά σε σύγκριση με τις υπόλοιπες πόλεις της επαρχίας ανάλογου πληθυσμού.

    Τα σχόλια δικά σας

  72. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2008 15:05:10

    Το thread, για το πιο σοβαρό θέμα που αντιμετωπίζει η ελληνική κοινωνία, έχει και υψηλό επίπεδο σχολιασμού και μαζικότητα και λογικές διαφωνίες και πνεύμα φιλικής επικοινωνίας. Έχω παρακολουθήσει την ελληνική «μπλογκόσφαιρα» από την αρχή, νομίζω ότι η ποιότητα αυτή συναντάται σε λίγα ιστολόγια. Προφανώς γι΄ αυτό εμφανίσθηκαν οι «μπαχαλοποιοί».

    Λέω αυτά όχι για να παραστήσω τον «κριτή καλλιστείου» στους φίλους, αλλά για να ζητήσω συγγνώμη που δεν μπόρεσα να λάβω πιο ενεργά μέρος στην θαυμάσια συζήτηση.

    Διαβάζοντας αναδρομικά, ήδη πολλά απ’ όσα θα ήθελα να πω τα έγραψαν άλλοι φίλοι.

    Μια Επανάσταση, άπειρο αίμα, 2000 χρόνια αναμονής υπό ζυγό, 160 χρόνια αγώνων να στηθεί ένα ελληνικό εθνικό κράτος πήγαν στα σκουπίδια μέσα σε 15 χρόνια.

    Αρχ-ρυξ, θα σε στενοχωρήσω, αλλά προσπάθησε να καταλάβεις πριν πεταχτείς στον αέρα : ο Έλληνας στο Σικάγο «παριστάνει» τον Έλληνα, ο Έλληνας στην Αλεξάνδρεια είναι(ήταν) Έλληνας.

    Στο Σικάγο, μέσα στην κυρίαρχη αγγλοσαξωνική προτεσταντική κουλτούρα και κοινωνική δομή, μέσα σε ένα τεχνητό κράτος που τον αποδέχεται για να επιτελέσει οριοθετημένους εργασιακούς ρόλους, ένθετος και παρένθετος, προσπαθεί με γύψινους αρχαιοελληνικούς κίονες, συγκινητικά είναι η αλήθεια, να παραστήσει μια εθνική διαφορετικότητα. Όλο του το «είναι», εκεί, είναι υποθηκευμένο. Διατηρεί με κόπο έθιμα που φαντάζουν «ιδιόρρυθμα» στην κυρίαρχη τάξη, στα ξανθά κοριτσάκια, τις συμμαθήτριες της κόρης, η οποία ποτέ δεν θα νοιώσει μια απ’ αυτές.

    Στην Αλεξάνδρεια, η ταυτότητα επιβάλλεται αβίαστα. Αυτό είναι ο Έλληνας. Τρόπος ζωής. Με ένα παρόν σε οργανική σύνδεση με το παρελθόν. Φορέας μιας ιστορικής παράδοσης, μιας γλώσσας, ενός ξεθυμασμένου αλλά σεβαστού κλέους, ενός πολιτισμού που εκφράζεται στην καθημερινότητα, στη συναλλαγή, στη διασκέδαση, στη μαγειρική.

    Νίκο, μίλησα μόνο για τους «στεγνωμένους ελληνοαμερικανούς». Δεν γενικεύω, δεν περιφρονώ. Από προσωπική εμπειρία, έχω διαπιστώσει ότι έχουν μείνει σε μια Ελλάδα του 50, του 60 ή του 70. Όποτε έφυγαν. Δυσκολεύονται να αντιληφθούν τη σημερινή πραγματικότητα. Μακάρι αυτό http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?Itemid=83&id=2841&option=com_content&task=view
    να μην είναι η πραγματικότητα.

    Μέσα στην «μαυρίλα» από την επερχόμενη «κοσοβοποίηση» βλέπω μόνο ένα θετικό : την διάχυτη και ορατή αγωνία που διακατέχει όλους για την οριστική αλλοίωση της κοινωνικής συνοχής.

    Όλα καταλήγουν στο «δια ταύτα». Οι διαπιστώσεις είναι κοινές. Το 90% των Ελλήνων σε ιδιωτικές συζητήσεις τα ίδια λέει. Και μέτρα υπάρχουν. Από τη μείωση της φορολογίας των Ελλήνων και επιδότηση των παιδιών που γεννιούνται στις ακριτικές περιοχές, μέχρι την οργάνωση της εισόδου και υποδοχής μεταναστών,.
    Αλλά, οι μοναχικές φωνές όλων είναι φτερά στον άνεμο.
    Το ζήτημα είναι ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην ιθύνουσα τάξη.
    Τα κόμματα εξουσίας αποτελούν τη «μακρά χείρα» της.
    Τα κόμματα διαμαρτυρίας είναι μεγάλη κουβέντα.
    Άλλοι φορείς, έχουν «παγώσει» από το ενδεχόμενο και μόνο να χαρακτηριστούν «ρατσιστές» ή «εθνικιστές».

    Καταλήγω ότι μόνο νέες Φιλικές Εταιρείες θα φέρουν πιο κοντά σκόρπιους ανθρώπους, θα επηρεάσουν τους ατομικούς περίγυρους και θα μπορούσαν, εν δυνάμει, να αποτελέσουν μοχλό ελάχιστης πίεσης σε πρώτο στάδιο.
    Διευκρίνηση : Δεν μιλάω για χαλαρές «οργανώσεις πολιτών», όπου ο καθένας χτυπάει «της ψ..λής του το χαβά».
    Αλλά για πεπεισμένους ομονοούντες προς ένα κοινό σκοπό.
    Ξέρετε, είναι κι επικίνδυνο για «εισοδισμό» από προβοκάτορες.
    Στα blogs και μόνο, μόλις ακουστεί κάτι, πλακώνουν οι πράκτορες.

  73. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/07/2008 15:13:27

    Μιας και η συζήτηση, αν και εντός θέματος, διευρύνθηκε μετά από κάμποσα σχόλια, πιστεύω οτι το σχόλιό μου μπορεί να προσφέρει κάτι επί του γενικότερου ζητήματος. Καταπιάνεται περισσότερο με τον ρατσισμό, γι αυτό αν η ομάδα του anti θεωρεί πως βγάζει εντελώς εκτός θέματος την κουβέντα, παρακαλώ ας το αποσύρει.
    ===

    Eδώ και μερικά χρόνια ασχολούμαι με το θέμα «Σκύλος» (στο εξοχικό μου έχω τρία αδέσποτα), διαβάζοντας περιοδικά, εγκυκλοπαίδειες και σχετικές καταχωρήσεις στο ίντερνετ. Συνέχεια συναντούσα μπροστά μου, από έγκυρους κύκλους κυνόφιλων, αναφορές και εκφράσεις όπως «tampered by selective breeding» διαφόρων ιδιοσυγκρασιακών χαρακτηριστικών μιας ράτσας.
    Αν για παράδειγμα κάποιο (κατά τα άλλα άριστο) German Shepherd σε ένα εκτροφείο, δείξει κάποιο μη-ανεκτό χαρακτηριστικό στην συμπεριφορά του, όπως υπερβολική επιθετικότητα, αδικαιολόγητη εσωστρέφεια, υπερευαισθησία στα ερεθίσματα και κάποια άλλα, ο εκτροφέας το αποκλείει από την αναπαραγωγή. Αυτό συμβαίνει στην πράξη από χιλιάδες εκτροφείς.
    Έτσι λοιπόν σε πάμπολλα σχετικά άρθρα θα συναντήσει κανείς κάποιες φράσεις στις οποίες αναφέρεται ότι «αυτή η ράτσα είχε την τάδε φήμη, αλλά μέσα από προσεκτική και επιλεκτική αναπαραγωγή, τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τα πράγματα».

    Αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα ότι εφ’ όσον συμβαίνει με τα σκυλιά, αρκετές θεμελιώδεις και βασικές παράμετροι της ιδιοσυγκρασίας τους να είναι κληρονομικές, γιατί να μην ισχύει και για άλλα ζώα?
    Σε μια πρόχειρη έρευνα, κοίταξα τι συμβαίνει στις ράτσες των γατών. Κι εκεί τα ίδια. Συγκεκριμένες ράτσες, όχι απλά παρουσιάζουν πολύ διαφορετική συχνότητα-πυκνότητα χαρακτηριστικών συμπεριφοράς μεταξύ υποομάδων των μελλών τους, αλλά οι συμπεριφορές αυτές είναι κληρονομήσιμες από γενιά σε γενιά, μέσα στα πλαίσια του –με γυμνό μάτι- στατιστικά ορατού.
    Και το προχωρώ ακόμα παραπέρα. Αν συμβαίνει στα ζώα, γιατί όχι και στον άνθρωπό?
    Δεν εξετάζω το «ηθικό» του όλου θέματος, ή το κατά πόσο «επικίνδυνη» ή όχι είναι η αποδοχή του γεγονότος. Λέξεις όπως «ράτσα», «γονίδια», «φαινότυπος», «δείγμα», «διασταύρωση» και λοιπά, όταν χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν τον Άνθρωπο, προκαλούν δυσφορία. Είναι θέμα αισθητικής και μεγάλο αρνητικό ρόλο γι’ αυτό έπαιξε η ιδεολογία του Ναζισμού. Από τότε, φυσάμε και το γιαούρτι. Εγώ δεν το κάνω όμως. Με ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή προσέγγιση της επιστημονικής αλήθειας, έξω από προκαταλήψεις, στερεότυπα, αταβιστικά αντανακλαστικά και εμπάθειες. Φυσικά και δεν είμαι υπέρμαχος της οποιασδήποτε ιδεολογίας ή κοσμοθεωρίας επιχειρεί να αντιμετωπίσει την ανθρώπινη φύση με ασέβεια, έξω από τα θεσμικά όρια της έννοιας «Πολιτισμός».

    Στην καθημερινότητά μου βλέπω ότι οι άνθρωποι έχουν συγκεκριμένες εγγενείς ιδιοσυγκρασίες, όπου με την προσθήκη περιβαλλοντολογικών παραγόντων και προσλαμβανουσών, διαμορφώνεται η (συνεχώς μεταβαλλόμενη) ψυχοσύνθεσή τους και κατ’ επέκταση ο χαρακτήρας τους. Το catchy point σε αυτό, είναι πως βάση πειραματισμών και παρατηρήσεων, φαίνετε πως τα εγγενή χαρακτηριστικά είναι σε μεγάλο βαθμό κληρονομήσιμα. Από εκεί και ύστερα είναι θέμα περιβάλλοντος και ανατροφής αν και ποιά από αυτά καλλιεργηθούν ή ατονήσουν. Υφίστανται όμως αμα τη γενέσει. Κάποιο μωρό είναι πιο «νωχελικό» από τα άλλα, άλλο πιο ευερέθιστο, άλλο πιο δραστήριο. Και όλα αυτά εκδηλώνονται σε χρονικό ορίζοντα μερικών ημερών.
    Κάποιοι το προχωρούν αυθαίρετα παραπέρα, κάνοντας λόγο για «γονίδια παραβατικότητας», «επιχειρηματικό γονίδιο», «γονίδιο καλοσύνης», «γονίδιο ροπής προς τα κεφτεδάκια» και λοιπά φαιδρά. Η ανοησία του γεγονότος όμως, οφείλετε στον ισοπεδωτικό εναγκαλισμό επιστημονικών θέσεων και παρατηρήσεων από αρκετούς, που τα χρησιμοποιούν για να εδραιώσουν δικές τους προκλητικές κοσμοθεωρίες. Δεν θα πέσω στην ίδια παγίδα, απλά θέτω ερωτήματα.

    Στα σκυλιά, ένας από τους τρόπους να διαλέξεις το κουτάβι που σου ταιριάζει είναι να σχηματίζεις «κουβαδακι» με τις ενωμένες χούφτες σου πιάνοντάς το στην κοιλιά από κάτω και να το ανασηκώνεις ελαφρά από το έδαφος. Κάποια αντιδρούν αμέσως, δυσανασχετούν με την απώλεια ελέγχου και «απαιτούν» να τα κατεβάσεις.
    Άλλα δεν αντιδρούν με την ίδια ένταση, ενώ κάποια άλλα κάθονται υπομονετικά, μέχρι να δουν τι στο καλό σκοπεύεις να κάνεις. Ένα άλλο test είναι να τα γυρίζεις ανάσκελα με την κοιλιά τους εκτεθειμένη, παρατηρώντας τον βαθμό αντίστασης και σε πόσο χρόνο θα σταθεί κανονικά στα πόδια του. Όλα αυτά δείχνουν τον βαθμό «ανεξαρτησίας» ή «περηφάνιας» αν θέλετε. Είναι λογικό άλμα να μιλήσουμε για «γονίδιο ανεξαρτησίας». Για την ώρα το σωστό είναι να παραδεχθούμε απλά, πως αρκετές εκφάνσεις της προσωπικότητάς μας, καθορίζονται σε σημαντικό βαθμό από ένα πλέγμα «γονιδιακών παραγόντων».
    Αν δεχθούμε βάσει παρατηρήσεων αλλά και λογικής, πως σε κάθε «αγέλη» και «κοινωνικό σύστημα» πρωτευόντων θηλαστικών της ίδιας ράτσας, αναπτύσσονται
    διαφορετικές κουλτούρες και «περιρρέουσες ατμόσφαιρες», βλέπουμε να ξεπροβάλει το δίδυμο «γονίδια-κουλτούρα» που, λόγω κοινωνικού δαρβινισμού, δείχνει να παίζει καθοριστικό ρόλο στην ανάπτυξη της «ατομικής ιδιοσυγκρασίας».
    Αυτό έχει ως μεσο-μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα, συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές (καθώς και υπο-περιοχές) να εμφανίζουν αυξημένη συχνότητα συγκεκριμένου τύπου ιδιοσυγκρασιών, και μειωμένη σε κάποιες άλλες.
    Ένας δειλός και αναξιόπιστος άνθρωπος στην Μάνη, έχει λιγότερες πιθανότητες να ευημερήσει και να αναπαραχθεί σε σχέση με κάποιον «λεβέντη». Στο κέντρο του Μανχάταν, το πράγμα αλλάζει.
    Επίσης ένας μαζεμένος και εσωστρεφής άνθρωπος, περισσότερες πιθανότητες έχει να αναπαραχθεί και να ευημερήσει σε κάποια Σκανδιναβική χώρα ή την Κίνα, παρά σε μία Λατινογενή ή Μεσογειακή. Έως εδώ καλά νομίζω.

    Υπάρχουν ιοβόλα φίδια, υπάρχουν και ακίνδυνα που τρέφονται με χυμούς φρούτων.
    Αν δω ένα στην κουζίνα μου, θα σπεύσω να το ξεφορτωθώ χωρίς πρωτύτερα να ανατρέξω σε εγκυκλοπαίδειες, εξετάζοντας αν είναι δηλητηριώδες ή όχι. Το ξεφορτώνομαι και μάλιστα άμεσα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Κάποιοι εφαρμόζουν αυτή την πρακτική και στους συνανθρώπους τους.
    «Ξέρω ότι στο απέναντι χωριό υπάρχει έντονη σεξουαλική ασυδοσία (λέει η γιαγιά) και οι χωριανοί του δεν φημίζονται για την ντομπροσίνη τους. Άρα γιέ μου, τη γυρεύεις με την Τάδε? Αυτές είναι παστρικιές. Φωτιά στα μπατζάκια μας θα μας βάλει».
    Εδώ, θεωρώ πως η εν λόγο γιαγιούλα γνωρίζει πολύ καλά πως υπάρχει το ενδεχόμενο η «Τάδε» να είναι χρυσό κορίτσι. Μιλάει όμως βάση στατιστικών παρατηρήσεων. Όχι, δεν οργάνωσε επιστημονική έρευνα. Από τις ατομικές τις παρατηρήσεις κρίνει. (Ούτε εγώ όταν ξεφορτωθώ το φίδι θα έχω διεξάγει έρευνα. Παίρνω την κατάσταση στα χέρια μου άμεσα, με τα δεδομένα που έχω στον εγκέφαλό μου, γιατί αν ξεκινήσω διαδικασίες επιστημονικής εξακρίβωσης, μέχρι να φτάσω στο τελικό συμπέρασμα παίζει να με έχει τσιμπήσει ήδη. Και αν είναι όντως ιοβόλο, χαιρέτα μου τον πλάτανο.) Έτσι λοιπόν και η γιαγιούλα, ουσιαστικά λέει στον γιό της πως θα ήταν φρονιμότερο για όλους αν απέφευγε να πειραματιστεί με κοπέλες του απέναντι χωριού, αφού οι πείρα της λέει πως η πιθανότητα να του προκύψει "τσαχπινογαργαλιάρα" στην πορεία, είναι περισσότερο αυξημένη σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά. Για να έχει το κεφάλι της ήσυχο, προβάλλει «βέτο». Αν δεν βγεί αποτέλεσμα μόνο με τα λόγια, στην πορεία ίσως επιστρατεύσει πιο αθέμιτα μέσα για να λάβει μέτρα.

    Είναι θέμα καλλιέργειας. Όσο περισσότερο καλλιεργημένος είναι κάποιος, τόσο λιγότερο αψηφά τον «πολιτισμό», τα «χρηστά ήθη», την «ανθρώπινη αξιοπρέπεια». Τόσο λιγότερο χονδροειδείς χειρισμούς κάνει απέναντι σε ζητήματα που άπτονται της ανθρώπινης φύσης και αλληλεπίδρασης. Και έρχομαι στο προκείμενο.
    Δεν μπορείς να πεις στην γιαγιούλα πως ο συλλογισμός της είναι άκυρος. Δεν γίνεται πάνω-κάτω να δουλεύει σε όλο το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, αλλά στον άνθρωπο να βαφτίζεται «άκυρος». Ούτε γίνεται να ακυρώσουμε, χάριν λειτουργικότητας, ολόκληρα κεφάλαια επιστημών όπως η Κοινωνιολογία, η Γενετική, η Στατιστική και η Νευροψυχολογία. Άκυρος λοιπόν, δεν είναι. Είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ. Αυτό οφείλουμε να αναγνωρίσουμε και πάνω σε αυτό το μοτίβο να κινηθούμε για την αντιμετώπιση του ρατσισμού. Όταν τέτοιου είδους συλλογισμούς τους βγάζουμε άκυρους «γιατί έτσι», το μόνο που καταφέρνουμε είναι να συνασπίζουμε τους ρατσιστές μεταξύ τους, αφού βλέπουν πως κατά βάση, στην πράξη δείχνει να έχουν δίκιο (πάντα στα πλαίσια της στατιστικής), με αποτέλεσμα να πεισμώνουν ακόμα περισσότερο.

    Το μόνο δόγμα μας οφείλει να είναι η αλήθεια που προκύπτει μέσω επιστημονικών παρατηρήσεων, στα πρότυπα του αποφθέγματος «εθνικόν το αληθές». Λογικές όπως «δεν θα το παραδεχθούμε ανοιχτά αυτό ή το άλλο, γιατί είναι ανήθικο και επικίνδυνο» έχουν χώρο στα καφενεία. Στις σοβαρές συζητήσεις οφείλουμε να προσεγγίζουμε τα πάντα όσο πιο αντικειμενικά μας επιτρέπει η φύση μας.
    Πρέπει να εξηγούμε (ή και να επιβάλλουμε ακόμα ίσως) την θέση μας, πως αυτού του είδους οι προσεγγίσεις στην πράξη απέναντι σε συνανθρώπους μας και ολόκληρες κοινωνικές ομάδες, πρέπει να γίνονται πολύ προσεκτικά και με το σταγονόμετρο. Αν είναι δυνατόν, να αποφεύγονται τελείως. Γιατί διαφορετικά, πέφτουμε στο επίπεδο του απλού χιμπατζή. Γι αυτό και μόνο. Για λόγους ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ. Διότι η "τετράγωνη λογική", είναι δυστυχώς με το μέρος του ρατσιστή, όσο κι αν μας δυσκολεύει να το χωνέψουμε και να το παραδεχθούμε ευθέως.

    Δεν είναι κακό για έναν επιστήμονα να πει πως «βάση ερευνών, οι Τάδε παρουσιάζουν στατιστικά χαμηλότερο δείκτη I.Q σε σχέση με τους Δείνα». Κακό είναι να υπονοήσει πως «βάση αυτού του δεδομένου, πρέπει να παρθεί η τάδε και η δείνα θεσμοθετημένη απόφαση». Κακό όμως είναι επίσης να φιμώνουμε, να κακο-χαρακτηρίζουμε και να απορρίπτουμε a-priori κάθε θέση ή εύρημα, δυνάμει επικίνδυνο και ανήθικο. Είναι ένα είδος σκοταδισμού, του οποίου την λειτουργικότητα σε συζητήσεις γύρω από το τραπέζι μεταξύ τυριού, σαλάτας και ρετσίνας την κατανοώ εως ένα βαθμό. Σε σοβαρές συζητήσεις, όχι. Αναγνωρίζουμε όταν και όπου επιβάλλεται την επιστημονική του ορθότητα στον βαθμό που ισχύει, αλλά στην πράξη παίρνουμε τις ανάλογες αποστάσεις.
    Αυτή είναι η τιμιότερη στάση ενός καλλιεργημένου ανθρώπου.

  74. foititakos avatar
    foititakos 09/07/2008 15:45:33

    Το θέμα είναι: ο μετανάστης στη χώρα του πεινάει και κινδυνεύει η ζωή του. Τί θα κάνει; Θα κάτσει εκεί; Όχι, θα κατευθυνθεί προς τη Δύση για να ζήσει αξιοπρεπώς. Η Ελλάδα αποτελεί κόμβο οπότε σίγουρα θα περάσει από εδώ. Εμείς τι θα κάνουμε; Θα του πούμε πήγαινε πίσω, και ας είσαι τελειωμένος εκεί πέρα. Είναι ανθρώπινο αυτό;

    Έπειτα, η οικονομία εδώ περά τους χρειάζεται απ'ότι φαίνεται, γιατί αν δεν τους χρειαζόταν, δεν θα καθόντουσαν εδώ. Αλλά δεν γίνεται να θες φτηνά χέρια και να βρίζεις τους ξένους μετά.

    Σχετικά με τις απόψεις, προτιμώ τον πρώτα να βοηθήσω τον Έλληνα και μετά τον ξένα, με αφήνουν παντελώς αδιάφορο. Αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Έλληνα που τα παίρνει, βάζει φωτιές στα δάση, παρκάρει μπροστά από τις αναπηρικές ράμπες και έναν ξένο πρόθυμο να εργαστεί και να συμβάλλει θετικά στην κοινωνία, φυσικά προτιμώ τον δεύτερο.

    Ίσως να είναι υπερβολικά πολλοί( πιστεύω βέβαια πως δεν υπάρχει το "πάρα πολλοί", όλα είναι σχετικά), αλλά και για αυτό υπάρχουν λύσεις αρκεί να λειτουργεί το κράτος. Ας τους δίνουν ιθαγένεια σχετικά εύκολα( πχ 3 χρόνια), ώστε αυτοί μετά να μπορούν να εργαστούν αργότερα σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Δεν νομίζω ότι προτιμούν την Ελλάδα από άλλες, εδώ οι Έλληνες που έχουν προσδοκίες από το κράτος και την κοινωνία, φεύγουν από εδώ. Αυτό είναι σίγουρο. Και όπως είπε ο archaeopteryx, δεν μας φταίνε οι ξένοι για τα προβλήματα.

  75. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/07/2008 18:49:28

    @ foititakos

    σε καμμία χώρα δε μπορούν να εργαστούν γιατί δεν έχουν χαρτιά. Χαρτιά σημαίνει και στοιχειώδη εκπαίδευση. Σου θυμίζω εκείνο το ξενοδοχείο στην Κέρκυρα που πέθαναν τα παιδάκια απόκαυσαέρια γιατί οι Ελληναράδες εργολάβοι είχαν βάλει ξένους χωρίς εκπαίδευση να στήσουν την θέρμανση.

    Στην Ευρώπη δε θα τολμούσαν να το κάνουν αυτό. Μόνο για αχθοφόρους και καθαριστές τουαλέτας θα τους έπαιρναν. Προς γνώση ρώτησα μαραγκό με χαρτί σχολής πόσα παίρνει και μου είναι 15 Ευρώ την ώρα μικτά και 10 καθαρά. δηλ. 80 Ευρώ μεροκάματο κι έχει εκπαίδευση. Ο ανειδίκευτος που δε μιλάει γρι τη γλώσσα τι θα πάρει? Στην Ελλάδα που δεν υπάρχουν μηχανισμοί διαλογής επιβιώνουν.

  76. Σαος avatar
    Σαος 09/07/2008 20:18:15

    @foititakos

    "Το θέμα είναι: ο μετανάστης στη χώρα του πεινάει και κινδυνεύει η ζωή του. Τί θα κάνει; Θα κάτσει εκεί;"

    Προφανώς 1.5 με 2 εκατομμύρια Αλβανοί πεινάνε και κινδυνεύουν στην χώρα τους! Και στο Κόσοβο κινδύνευαν, έτσι;

    "Έπειτα, η οικονομία εδώ περά τους χρειάζεται απ’ότι φαίνεται, γιατί αν δεν τους χρειαζόταν, δεν θα καθόντουσαν εδώ. Αλλά δεν γίνεται να θες φτηνά χέρια και να βρίζεις τους ξένους μετά."

    Η οικονομία τους χρειάζεται (απ' ότι φαίνεται) ή οι οικονομιμένοι (κεφάλαιο); Είναι 20% του συνολικού πληθυσμού της χώρας και παρέχουν μόνο το 1% του ΑΕΠ, οπότε τρίχες δίνουν στη οικονομία. Αντίθετα, η αποστολή συναλλάγματος στο εξωτερικό είναι συνεχής πληγή. Είσαι σίγουρος πως είναι "φτηνά χέρια" (τουλάχιστον αυτοί που ζουν στις πόλεις, που είναι και η πλειοψηφία); Εγώ έχω την αντίθετη άποψη. Για ρώτα πόσοι ηλίθιοι έχουν δώσει μέχρι και 1000€ για να βάψουν ένα δωματιάκι επειδή πείραν λαθρομετανάστη χωρίς να ρωτήσουν και κανένα κακομοίρη έλληνα.


    "Αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Έλληνα που τα παίρνει, βάζει φωτιές στα δάση, παρκάρει μπροστά από τις αναπηρικές ράμπες και έναν ξένο πρόθυμο να εργαστεί και να συμβάλλει θετικά στην κοινωνία, φυσικά προτιμώ τον δεύτερο."

    Ναι, ο μέσος έλληνας βάζει φωτιές, τα παίρνει, παρκάρει και μπροστά από τις αναπηρικές ράμπες (μόνο ελληναράς μπορεί να το κάνει αυτό, ενώ το υψηλό επίπεδο πχ ενός αλβανού λαθρομετανάστη με την κλεμμένη Μερσεντές δεν του το επιτρέπει). Μπράβο, με περιέγραψες πλήρως, και πιστεύω, και τους υπόλοιπους εδώ μέσα! Ωραία η λασπολογία, αλλά όσο και να είναι, έχει καταντήσει καραμέλα. Βρείτε τίποτα καινούργιο να πείτε, γιατί ξέρουμε ποιοι τα καίνε τα δάση, ποιοι εκμεταλλεύονται, ποιοι "τα παίρνουν", κτλ κτλ, και όλοι αυτοί ταυτίζονται με το κεφάλαιο.

    "Ας τους δίνουν ιθαγένεια σχετικά εύκολα( πχ 3 χρόνια), ώστε αυτοί μετά να μπορούν να εργαστούν αργότερα σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Δεν νομίζω ότι προτιμούν την Ελλάδα από άλλες, εδώ οι Έλληνες που έχουν προσδοκίες από το κράτος και την κοινωνία, φεύγουν από εδώ. Αυτό είναι σίγουρο. Και όπως είπε ο archaeopteryx, δεν μας φταίνε οι ξένοι για τα προβλήματα."

    Πωπω, πως δεν το σκεφτήκαμε! Δίνουμε σε όλους ιθαγένεια και γλυτώσαμε, έτσι; Είναι και σίγουρο πως θα φύγουνε μετά, ε ναι, πως; Έχεις ψυχογραφήσει δηλαδή 2,5 εκατομμύρια ανθρώπους και ξέρεις πως όλοι θα φύγουν γιατί στο κάτω-κάτω πρέπει να είσαι πολύ μαλ...κας για να μένεις στην Ελλάδα! Και εδώ όλοι εσείς φάσκετε και αντιφάσκετε! Πως γίνεται από την μια ΟΛΟΙ οι αλλοδαποί που έρχονται εδώ να αγαπάνε την Ελλάδα και (σύμφωνα με σένα) αν πάρουν την ελληνική υπηκοότητα (δεν νομίζω να παίρνουν ιθαγένεια) να φύγουν βούρ για ξένες χώρες; Η υπηκοότητα αγαπητέ μου δεν είναι σαν τα πουκάμισα, να την αλλάζεις κάθε τόσο. Ούτε είναι καραμέλες να τις μοιράζεις απλόχερα. Μόνο τυχοδιώκτες το έκαναν αυτό. Αυτοί προσφέρουν υπηρεσίες με βάση τα λεφτά, όσο τα δίνεις τόσο το καλύτερο! Μόλις σταματήσεις, ε δεν θα γλυτώσεις τις φασαριούλες. Για δες κάτι νέους "αμερικανούς" από το Μεξικό πως πολεμάνε στο Ιράκ; Μην πας να μας παρουσιάσεις ως "λύση" το επόμενο βήμα που θα κάνει η πουλημένη στο κεφάλαιο κυβέρνηση. Είναι γνωστό πως ο Πάκης (όπως τον κοροϊδεύουν) έχει προτείνει να δίνεται η υπηκοότητα μετά από κάποια χρόνια διαμονής στην Ελλάδα (και υποθέτω χωρίς καμιά υποχρέωση για στράτευση). Καταλαβαίνω πως οι κομματικοί μηχανισμοί έχουν ενεργοποιήσει ακόμα και ιντερνετικούς στρατούς από αργόσχολους (φοιτητές, άνεργους εισοδηματίες και λοιπούς) και μάλλον το blog του Αντί δέχεται επίθεση. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ για μένα τα ίδια! Από τους ίδιους βγήκανε για να εξυπηρετούν τους ίδιους!

  77. LEON avatar
    LEON 09/07/2008 23:26:42

    Τά διάβασα όλα τά σχόλια καί τά πιό πολλά είναι ενδιαφέροντα..

    Δέν αναφέρθηκε τίποτα όμως γιά τά μεροκάματα, τά αγροτικά άς πούμε, τού '90...πού μέ τήν είσοδο τών μεταναστών έπεσαν στό 40%.Ποιός ντόπιος θά δούλευε μέ αυτές τίς συνθήκες?? Ποιός μετανάστης θά εργαζόταν αυριο μέ μισό μισθό??

    Ή πλάκα είναι πώς ρώτησα μερικούς αλλοεθνείς εργαζόμενους , άν πιστεύουν οτι χωράμε άλλο 1.000.000 μετανάστες καί μέ κοιτάγαν σάν εξωγήινο...Θά σκοτωθούμε μεταξύ μας γιά νά βρούμε δουλειά..ήταν ή ακριβής απάντηση ενός ηλικιωμένου..

    Στό ερώτημά μου δέ, περί συμμετοχής στίς απεργίες..τό βλέμμα τους (ειδικά τών προερχόμενων από χώρες τού πρώην υπαρκτού) μέ βεβαίωσε πώς...πράγματι μέ θεωρούσαν UFO...

  78. foititakos avatar
    foititakos 10/07/2008 00:43:26

    @ Εξάκτινος
    Εδώ ποιος φταίει; Ο Έλληνας προφανώς. Υπάρχουν δουλειές όμως που δεν χρειάζονται καμία εκπαίδευση, και συνήθως σε αυτές απασχολούνται. Αλλά σιγά-σιγά, μπορούν να πάρουν την εκπαίδευση, αρκεί να δημιουργηθούν οι συνθήκες. Αυτό το παράδειγμα που έδωσες δεν είναι και πολύ σωστό, μιας και υπήρχε ένα εργοστάσιο που γκρεμίστηκε τον Σεπτέμβρη του 1999 από ένα σεισμό νομίζω... Χμμμ ο υπεύθυνος για τον θάνατο 45 ανθρώπων Έλληνας δεν ήταν;

    @σαος
    Ρε φίλε με κατάλαβες... Πρακτορίσκος είμαι.. αλλά θα μου επιτρέψεις να μην σου αποκαλύψω από ποιο κόμμα. Οι Πακιστανοί, οι Ιρακινοί, οι Αφγανοί, για ποιο λόγο έρχονται; Όλοι τους δεν έρχονται για μια καλύτερη ζωή;

    Κοίτα το παράδειγμα σου για το βάψιμο και πες μου, διαβάζεις τι γράφεις; Λες παίρνει 1000 για ένα δωματιάκι ο μετανάστης, ενώ ο Έλληνας θα ζητούσε λιγότερα. Τότε γιατί να μην πάρουν τον Έλληνα; Πας να αναποδογυρίσεις όλη την κατάσταση. Οι Έλληνες κάνουν καλύτερη δουλειά από τους ξένους, παίρνουν λιγότερα χρήματα, αλλά δεν θέλουμε αυτούς, προτιμάμε τους άλλους. Κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα. Σχετικά με το πόσοστο του ΑΕΠ παράγουν για ξανακοίταξε τα νούμερα... 1% και εσύ; Το παράκανες... Νομίζω πως είναι 0.5%.

    Το θέμα δεν είναι να πας κόντρα στον εργάτη που τον εκμετταλεύεται το κεφάλαιο, αλλά κόντρα στο κεφάλαιο. Γιατί το κεφάλαιο θα εκμεταλλεύεται και τον Έλληνα.

    Σχετικά με τη σύγκριση Έλληνα-μετανάστη, αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν τίθεται θέμα λαών, φυλών, γηγενών ή προσφύγων. Όλα έχουν να κάνουν με το άτομο. Και στο κάτω-κάτω, η Ελληνική κοινωνία ευθύνεται για την κατάσταση της χώρας, ναι ή όχι;;; Ή μήπως σου φταίει και για αυτό ο ξένος;

    Τέλος, δεν είμαστε όλοι έδω. Σε εμένα μιλάς. Οπότε θα λες "φάσκεις και αντιφάσκεις" και όχι στον Β΄πληθυντικό. Σχετικά με την "αντίφαση", οι μετανάστες αγαπάνε την κάθε χώρα που θα τους δεχτεί χωρίς να τους εκμεταλλεύεται ή αδιαφορεί. Είτε είναι Ελλάδα είτε Γαλλία είτε Αμερική. Απλά θα διαλέξεις. Ή θα τους κάνεις να αφομοιωθούν και να αρχίσουν να πονάνε και να νοιάζονται για τον τόπο που μένουν, είτε θα τους αντιμετωπίσεις με καχυποψία και μίσος, ώστε να νοιώθουν πάντα ξένοι. Όπως θα τους αντιμετωπίσεις, έτσι θα σε αντιμετωπίσουν. Μπούμερανγκ.

    Και κάτι ακόμα, προς αυτούς που μίλησαν για γκέττο στην Αθήνα, πιστεύετε ότι τα γκέττο τα επιλέγουν οι μετανάστες ή αναγκάζονται να ζήσουν έτσι; Γιατί πάμε να τρελαθούμε τελείως.

  79. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/07/2008 14:14:47

    @ fοititakos το θέμα δεν είναι ποιος φταίει για τους θανάτους αλλά το ότι όλοι οι αλλοδαποί που είναι στην Ελλάδα δεν έχουν καμιά τύχη στην Ευρώπη γιατί το σύστημα θα τους έλιωνε.

  80. Σαος avatar
    Σαος 10/07/2008 17:16:22

    @foititakos

    Ωραία τα μελό, αλλά η πραγματικότητα είναι πως έρχονται εδώ για οικονομικούς λόγους είτε "σπρωχτοί" (βλέπε πχ χρηματοδότηση μέχρι και από τη Σαουδική Αραβία, έχει αναφερθεί και η Ελευθεροτυπία σ' αυτό) και μεταφέρουν τον δικό τους πολιτισμό, αυτούσιο μάλιστα και βέβαια μιλάμε για, ως επί το πλείστον, μουσουλμάνους, οι οποίοι είναι φανατικοί (μη μου πεις για μετριοπαθές Ισλάμ, γιατί ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο). Δεν αφομοιώνονται με τίποτα.

    Για το δωμάτιο ξέρω γιατί ο πατέρας μου είναι της δουλειάς και έχει τύχει σε τέτοια περίπτωση. Κάποιος αλβανός, προφανώς άσχετος με τα υλικά που χρησιμοποιούνται εδώ, πήρε από τον ιδιοκτήτη 1000€ για ένα δωμάτιο, δηλαδή κανονική ληστεία. Βέβαια ο ιδιοκτήτης δεν φέρθηκε έξυπνα αφού ήταν άσχετος και δεν πήρε και μια δεύτερη προσφορά από κάποιον άλλο. Λόγω της μη σωστής προεργασίας, οι τοίχοι "έσκασαν" μετά από λίγο καιρό και ο ιδιοκτήτης βρήκε αυτή τη φορά, μέσω γνωστών του, τον πατέρα μου.

    Αν δεν κάνω λάθος μας λες πως η λαθρομετανάστευση δεν είναι αίτιο της κατάστασης που μας έχουν επιβάλει το κεφάλαιο αλλά η λύση της. Λάθος, η λαθρομετανάστευση επιφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα για το κεφάλαιο καθώς και μεγαλύτερα κέρδη. Αυτό που ζητάω προσωπικά είναι να μπουν όρια καθώς και να γίνεται σοβαρός έλεγχος κατά πόσο ένας λαθρομετανάστης ή μετανάστης έχει πιθανότητες να ενταχθεί και να αφομοιωθεί από την Ελληνική κοινωνία. Μάλιστα πρέπει να υπάρχει ποσόστωση σε σχέση με τον γηγενή πληθυσμό. Όταν όμως την ώρα που μιλάμε έχουμε λαθρομετανάστες το 20% επί του γενικού πληθυσμού. Δηλαδή έχουμε ξεπεράσει τα μικρά ποσοστά που χρειάζονται για να είναι αφομοιώσιμοι αυτοί οι πληθυσμοί. Μη ξεχνάμε πως το μεγαλύτερο κομμάτι είναι και από όμορη χώρα με την οποία έχουμε προβλήματα.

    Η Ελληνική κοινωνία φταίει στο βαθμό που της αρμόζει, αλλά όχι να τα ρίξουμε όλα σε αυτή και να αθωώσουμε τα κέντρα που πραγματικά προκαλούν προβλήματα και έχουν φέρει αυτή τη χώρα σε κατάσταση διάλυσης.

    Θα το ξαναπώ, δεν μπορούμε να λέμε ωραία λογάκια όπως "ο μετανάστης θα αγαπήσει τη χώρα που θα έρθει" για να "ντύσουμε" την αθρόα λαθρομετανάστευση. Δεν είναι όλα αρκουδάκια, αγκαλίτσες, καρδούλες και φραουλίτσες! Είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που δυστυχώς δεν ιδρώνει το αυτί κανενός πολιτικού! Εγώ προσωπικά ξέρω άτομο που βρίζει την Ελλάδα και τους Έλληνες από το πρωί μέχρι το βράδυ και έλεγε για Τσαμουριά, ακόμα και για Νότια Ιταλία. Παραλίγο να με δείρει επειδή είπα τα αυτονόητα, πως η αρχαία Ήπειρος ήταν ελληνικό βασίλειο και όχι αλβανικό! Ο μόνος λόγος που δεν έχει κάνει κάτι (αν και δεν ξέρω δηλαδή) είναι επειδή θα βρεθεί στην ψειρού την επομένη.

    Τα γκέτο τα δημιουργούν οι ίδιοι. Ενώ μπορούν να έχουν κοινωνικές σχέσεις με Έλληνες, οι περισσότεροι είναι προσκολλημένοι στις πατρίδες που άφησαν πίσω, με αποτέλεσμα να αναζητούν τόπους διαμονής αλλά και παρέες από τους συμπατριώτες τους.

    Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν αφομοιώσιμοι άνθρωποι, απλά σαν προσωπική τελική τοποθέτηση, μιας και το θέμα είναι ως προς την χρήση της λαθρομετανάστευσης από το κεφάλαιο, είναι πως όντως το τοπικό κεφάλαιο χρησιμοποιεί ως "όχημα" την λαθρομετανάστευση για να πετύχει την διάσπαση της κοινωνικής συνοχής και την σμίκρυνση των περιθωρίων αντίδρασης στα αντιλαϊκά σχέδια τους. Αν δεν τους βόλευε, θα την είχαν αντιμετωπίσει από νωρίτερα και όχι τώρα με το "σπρώξιμο" της ΕΕ.

    Επίσης πιστεύω πως είναι ήδη πολύ αργά, ούτε μπορούμε να αφομοιώσουμε τόσο μεγάλες μάζες, ούτε να τις διώξουμε, ούτε τίποτα! Οπότε δεν θα με εκπλήξουν προσωπικά μελλοντικές αλλαγές σε όλα τα θέματα, από αλλαγή ονομασίας της χώρας μέχρι και αλλαγή συνόρων. Τα βιβλία πάντως προσπάθησαν ήδη να τα αλλάξουν!

  81. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 04/08/2008 20:21:30