#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2011 10:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συνδέει Goldman Sachs - Ντράγκι - Μόντι - Παπαδήμο;




To γεγονός ότι η Goldman Sachs παίζει ενεργό ρόλο στις οικονομίες πολλών χωρών είναι γνωστό. Ανεβάζει και κατεβάζει κυβερνήσεις, φτιάχνει η χρεοκοπεί οικονομίες, παίζει με ομόλογα και cds, φτιάχνει swaps και άλλα χρηματοοικονομικά προϊόντα.

Για το λόγο αυτό δημοσίευμα της έγκυρης γαλλικής εφημερίδας Le Monde προκαλεί σοκ και δημιουργεί πολλά ερωτήματα. Το άρθρο υποστηρίζει ότι ο Μάριο Ντράγκι, που ανέλαβε πρόεδρος της ΕΚΤ στη θέση του Τρισέ, ο Μάριο Μόντι, εντολοδόχος πρωθυπουργός στην Ιταλία και ο… Λουκάς Παπαδήμος, εντολοδόχος πρωθυπουργός στην Ελλάδα γνωρίζονται από παλιά καθώς συμμετείχαν σε ένα άτυπο διευθυντήριο Goldman Sachs στην Ευρώπη το οποίο ονομαζόταν «κυβέρνηση Sachs».

( Le nouveau président de la Banque centrale européenne, le président désigné du conseil italien et le nouveau premier ministre grec appartiennent à des degrés divers au "gouvernement Sachs" européen. La banque d'affaires américaine a en effet tissé en Europe un réseau d'influence unique sédimenté depuis des lustres grâce à un maillage serré, souterrain comme public)

Η αμερικανική τράπεζα είχε φτιάξει ένα δίκτυο στη Γηραιά Ήπειρο το οποίο είχε στόχο την ενίσχυση της επιρροής της στις τρείς χώρες. Το δίκτυο αυτό είχε δείξει την ισχύ του πριν ή και κατά τη διάρκεια της αναταραχής που προκάλεσε η κρίση του 2008, έχασε την «αποτελεσματικότητά» του. Yπήρχαν, όμως περιπτώσεις όπου οι μέθοδοι της επενδυτικής τράπεζας έπιαναν, όπως για παράδειγμα στην ελληνική περίπτωση και στα σενάρια για κλυδωνισμούς στην ευρωζώνη.

Για το νέο Ιταλό πρόεδρο της ΕΚΤ έχει ακουστεί ότι ήταν από τους βασικούς «μάγειρες» του ελληνικού χρέους την περίοδο της δεύτερης κυβέρνησης Σημίτη. Ο Μ. Μόντι ξεκίνησε να… συμβουλεύει από το 2005.

Για τον Έλληνα πρωθυπουργό το δημοσίευμα γράφει ότι ήταν επικεφαλής της Τράπεζας της Ελλάδας την περίοδο 1994-2002, εποχή κατά την οποία μαγείρεψε το χρέος η Goldman Sachs.

(Arrive en troisième position Lucas Papadémos, qui vient d'être nommé premier ministre de la Grèce, qui fut gouverneur de la Banque centrale hellénique entre 1994 et 2002, qui a participé à ce titre à l'opération de trucage des comptes perpétré par GS)

«Διαχειριστής του ελληνικού χρέους ήταν επίσης ο Πέτρος Χριστοδούλου (νυν επικεφαλής του Οργανισμού Διαχείρισης του ελληνικού χρέους-ΟΔΔΗΧ), ένας πρώην trader της εταιρείας», συμπληρώνει το δημοσίευμα.

Όπως αναφέρει, πάντως, η εφημερίδα και οι τρεις αλλά και άλλοι που έχουν κατηγορηθεί για στενές σχέσεις με την αμερικανική τράπεζα (Ισινγκ π.χ.) αρνούνται οποιαδήποτε σχέση με την Goldman Sachs

Για όσους γνωρίζουν γαλλικά, ακολουθεί το link με ολόκληρο το δημοσίευμα.

http://www.lemonde.fr/europe/article/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. akis avatar
    akis 15/11/2011 10:54:45

    Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια...;

  2. Heaven avatar
    Heaven 15/11/2011 11:13:11

    Εγω παιδια εχω μια αφελη ερωτηση:
    ο Παπαδημος ειναι ενας πολυ πετυχημενος τραπεζιτης με διεθνη αναγνωριση και αποδοχη.
    Για ποιο λογο να αναμειχθει στην βρωμικη πολιτικη ελληνικη σκηνη τωρα που ολα ζεχνουν, και να χασει το κυρος του; γιατι να τρωθει;
    (χθες μπροστα του, μαλωναν οι πολιτικοι μας ογκολιθοι και διαφωνουσαν ακομη και για την διαρκεια των προγραμματικων δηλωσεων. βλεπεις φοβουνται να βρισκονται στη βουλη ενω εξω θα μαζευεται ο λαος για τον εορτασμο του πολυτεχνειου)
    εκτος εαν εκτελει υψηλη αποστολη, συγκεκριμενη, με ρισκο βεβαια, αλλα στο τελος τον περιμενει επαθλο.
    ποιο ειναι αυτο και ποσο μεγαλο για τον ιδιο, μενει να αποδειχτει.
    σε καθε περιπτωση δεν θα εκαιγε το αψογο προφιλ του τεχνοκρατη για "ενα ιδανικο" ψηλο. αρνηθηκε πλειστακις να αναμειχθει οταν του ζητηθηκε σε κατωτερα ποστα που δεν θα ειχε τον απολυτο ελεγχο, και δεν μου φαινεται να καιγεται για την Ελλαδα.
    αλλωστε ο χτεσινος του λογος ηταν πουρος τεχνοκρατικος, με κεντρο τα δημοσιονομικα τους αριθμους και καπου εκει στη γωνια μια γετση απο ελλαδιτσα! (το ε με μικρο)

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2011 11:19:34

    Η Goldman Sachs είναι μία σχετικά "μικρή" τράπεζα, μία από 2-3 που έχουν απομείνει απο τις επενδυτικές τράπεζες που εξαφανίστηκαν απορροφούμενες απο εμπορικές τράπεζες εκατονταπλάσιες σε μέγεθος, μετά την κατάργηση του Glass Steagall.

    Το ότι είναι μικρή, δεν σημαίνει ότι είναι ασήμαντη. Είναι σημαντική γιατί με ΜΟΝΟ συγκριτικό πλεονέκτημα την απίθανα αυστηρή επιλογή στελεχών και εταίρων, και τον απόλυτο εστιασμό σε μία δραστηριότητα, στις αγορές, (α) βγάζει απίθανα λεφτά για το μέγεθός της -- για αυτό υπάρχει, και (β) πράγματι αποτελεί δεξαμενή στελεχών με απίθανη εμπειρία που προέρχεται από τις δουλειές που έχουν κάνει και τα κόσκινα που περνάνε. Δύσκολο να καταλάβουμε και τα δύο αυτά στην Κεντρικά Διοικούμενη και με Φοβικά Σύνδρομα κατά της Ελευθερίας, "Ευρώπη".

    Το ότι έχει και "εβραϊκό" όνομα την κάνει εύκολο στόχο των αντισιωνιστικών φοβικών συνδρόμων που καλλιεργούνται όμως έντεχνα από την Γαλλία του Φιλίππου του Ωραίου (αυτού που καθάρισε τους Ναϊτες επειδή τους χρωστούσε) μέχρι τηνΓερμανία του Χίτλερ. Το ότι είναι ο τελευταίος των Μοϊκανών την κάνει εύκολο στόχο για κάτι μουχλιασμένες εμπορικές τράπεζες που λιγουρεύονται το όνομα, το know-how και τα στελέχη.

    Τονίζω ότι η Goldman είναι ο τελευταιος των Μοϊκανών. Οι αντίστοιχες εταιρίες του 80 και 90 δεν υπάρχουν πια. Ειτε εξαγορασμένες, είτε χαμένες από αδυναμία διαχείρισης του υπερβολικού ρίσκου που ανέλαβαν στην προσπάθεια να επιβιώσουν μετά το 1990 (πχ Bear Stearns και Lehman).

    Το ότι ο Πέτρος Χριστοδούλου υπήρξε trader στην GS δεν είναι μείον. Είναι προσόν. Το πρόβλημα του Πέτρου Χριστοδούλου και του κάθε Πέτρου Χριστοδούλου είναι ο αναγκαστικός συμβιβασμός του με την Ελληνική κακομοιριά και αρπαχτονοοτροπία του εκάστοτε που κινεί τα νήματα και είναι προϊστάμενος του κάθε Πέτρου Χριστοδούλου... Η GS, στα swaps είχε πελάτη που έδινε εντολές. Ήταν προϊστάμενος του προϊσταμένου του προϊσταμένου του Χριστοδούλου ή του τότε Χριστοδούλου. Η GS εκτέλεσε εντολές. Οι υπαινιγμoί ότι πήρε αντίθετες ή απρεπείς επενδυτικές θέσεις, να γίνουν στην SEC που δεν κολλάει καθόλου να κρεμάει κόσμο για insider trading. Αλλά τρίχες και innuendo αλλά ο ...κακός Εβραίος, είπαμε... Αλλά εάν πάρεις 10 τυχαία στελέχη της GS και τους περιορίσεις να ζήσουν στην Ελλάδα, ή θα Ελληνοποιηθούν, ή θα πεθάνουν (της πείνας).

    Όσο για τους Γάλλους... Από πότε οι Γαλλοι νομιμοποιουνται να έχουν άποψη για τραπεζική ή επενδυτική τραπεζική... Χαχαχάαα!

    ΥΓ. Η χειρότερη αμαρτία που έχουν κάνει οι επενδυτικές τράπεζες την ΝΥ αναφορικά με την Ελλάδα, είναι ότι έχουν κατα καιρούς προσλάβει αμφιβόλου χρησιμότητας γόνους πολιτικών μας, αλλά ποτέ στην ΝΥ. Μόνο στο Λονδίνο (όπου και τα ευρωτσικό -- η ΝΥ δεν σηκώνει τέτοια).

    χίλια συγγνώμη για το σεντόνι

    • KAKOS avatar
      KAKOS @ archaeopteryx 15/11/2011 13:17:36

      ΝΑΙ Δικαιολόγησε τους όλους τους υπαλλήλους των διεθνών τοκογλύφων!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ KAKOS 15/11/2011 13:46:39

        Δεν δικαιολογώ και δεν κατηγορώ κανέναν.

        Αν έγραφε ο διεθνής τύπος ότι "το Κολλέγιο Αθηνών φταίει για τα κακά της Ελλάδας", θα είχε περισσότερα αξιοπιστία από το να λέμε φταίει η GS για τα κακά του κόσμου: ΑΓΠ, ΓΑΠ, Σαμαράς, Παπαδήμος, απόφοιτοι! Και εάν πιασω βουλή και υπουργούς κλπ κλπ, ζήτω που καήκαμε. Μπορεί στο καφενείο του χωριού να λέμε ότι φταίει το Κολλέγιο, αλλά είναι προφανώς μούφα. Απλά όσοι φαντασιωνόταν ότι είναι ελίτ πήγαιναν στο Κολλέγιο που τότε, από ότι μου λένε, ήταν γενικά δύσκολο να μπεις και να παραμείνεις, και επομένως ελιτίστικο.

        Που να δεις τι δύσκολη που είναι η GS να μπεις και να μείνεις και από τι σχολεία προσλαμβάνει στελέχη, και τι ελιτίστικα είναι αυτά τα σχολεία!

        Αρα, δεν υπεραμύνομαι και δεν κατηγορώ. Προσπαθώ να προφυλάξω από λάθη λογικής: Επειδή οι γάτες αναπνέουν και επειδή ο Σωκρατης αναπνέει, δεν σημαίνει ότι ο Σωκράτης είναι γάτα. Αλλά εάν είνα γάτα ο Σωκράτης, να κάψουμε το Κολλεγιο, γιατί αυτό "φταίει". (Που μπορεί και να φταίει, γιατί ποιός ξέρει τι μασονίες τους μάθαινε χαχαχαάααχα!!)

  4. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 15/11/2011 11:20:44

    Καλά, πολλά μπορεί να τους συνδέεουν, όμως ένας μόνο έβαλε Κεντρική Τράπεζα στο Χρηματιστήριο, υπό περίεργες μάλιστα συνθήκες και με περίεργα αποτελέσματα. Ο "δικός μας".

    • Ύβρις και Νέμεσις avatar
      Ύβρις και Νέμεσις @ Χανιώτης 15/11/2011 13:18:15

      Σωστός!!!!!

  5. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 15/11/2011 11:26:09

    Ωραία ερώτηση... τι τους συνδέει;
    Εδώ η απάντηση... "Shadow Elite"

    http://janinewedel.info/shadowelite.html

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 15/11/2011 12:33:02

    Η GS δεν εκτέλεσε εντολή πελάτη στο Ελληνικό swap αγαπητέ μου.
    Πρότεινε τον τρόπο,τον χρόνο και την προμήθεια και οι πελάτες σα καλά ελληνικά βλαχάκια αποδέχθηκαν την πρόταση.

    Όσο για το συγκριτικό πλεονέκτημα..Αυτό ίσως και να ίσχυε back to 80's.Τότε υπήρχε πραγματικός τραπεζικός πόλεμος και υπήρχε ακόμα true value σε συγχωνεύσεις,επενδύσεις,εμπορεύματα.Πλέον οι πληροφορίες διοχετεύονται απ'όλα τα τμήματα (ενώ και καλά υπάρχουν στεγανά μεταξύ τμημάτων) προς το Δ.Σ της GS που τις εκμεταλλεύεται καταλλήλως.

    Μορές παρθένες κι αυτοί σα τους βλάκες της UBS που παραδέχθηκαν ανταλλαγή πληροφοριών αλλά κατά λάθος..

    p.s Ο Παπαδήμος και ο Ντράγκι ποτέ δεν ήταν στο ευρωπαϊκό "διευθυντήριο" της GS.Για τον Μόντι δεν είμαι σίγουρος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ undercover gpr 15/11/2011 13:31:33

      Για το 5ο% του ΥΓ σου συμφωνώ, μάλλον. Ο Μόντι ωστόσο είναι τόσο "Ευρωπαίος" που τι "διευθυντήριο"... Σαν να είναι η ΕΕ δημιούργημα της GS και αυτό είναι μάλλον χλωμό.

      Για να δούμε ποιός ξέρει "καλύτερα" τι έκανε η GS, τω καιρώ εκείνω, θα πρέπει να μου πεις ποιός είσαι και να σου πω ποιός είμαι, άρα θα μείνουμε με την απορία, και από τους τρεις εμπλεκόμενους, ο ένας έχει αποδημήσει εις κύριον, ο άλλος δεν μιλάει, ήταν ...πρωθυπουργός, και ο τρίτος είναι ...undercover (αλλά δεν νομίζω ότι είσαι εσύ... Λες;;;;;)

      Τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που αναφέρεις έχουν σχέση με αποδοχές και μπόνους και αυστηρότητα επιλογής και διαλογής στις προσλήψεις και τις προαγωγές. Αν το στομάχι για ρίσκο έχει, αναγκαστικά, αλλάξει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ήθη και έθιμα, στις αποδοχές και μπόνους και κριτήρια διαλογής και προαγωγών, εεεεεε.... έχω άποψη στο θέμα για το ποιός είναι, ακόμη ετη φωτός αλλλού.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ archaeopteryx 15/11/2011 16:44:37

        Παλιοφτερούγε (χαχα καλός ο ami).

        Διευθυντήριο E.U για τη GS υπήρχε και βέβαια καθόλου μυστικό δεν ήταν.Οι περισσότεροι ήταν κάτι εγγλέζοι λόρδοι και μερικές (αλλά λίγες) μεταγραφές από U.S ευρωπαίων που ήθελαν να γυρίσουν back to homeland , τότε.

        Για το swap όντως και να σου πω τι ξέρω δε θα με πιστέψεις.Αν με ήξερες μάλλον θα με πίστευες αλλά thank god η ανωνυμία μας επιτρέπει να τα λέμε κι όποιον πάρει ο χάρος.Πάντως ότι ξέρω δεν το ξέρω από έλληνες.

        Τώρα για τα συγκριτικά μάλλον το βλέπεις λίγο ρομαντικά,ιδεολογικά να το πω?Ξέρω πως έτσι θα ήθελες να είναι αλλά ούτε η GS ούτε η θεός σχωρέστην L.B ούτε M.S αλλά ούτε η σιγανοπαπαδιά η Barclays στηρίζονται στα ικανά στελέχη τους πέρα από το trading.Kαι εάν δεν το ξέρεις σε πληροφορώ πως το trading είναι μόνο ένα ποσοστό του τζίρου τους την τελευταία 15ετία.

        Ρώτα τα στελέχη των συμβουλευτικών υπηρεσιών τι ζόρα τρώνε όταν προσπαθούν να συζητήσουν με traders και πετάνε τη μια βλακεία μετά την άλλη για να τους εντυπωσιάσουν.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ undercover gpr 15/11/2011 17:37:00

          Την Barclays και γενικά τους Λονδρέζους τους θεωρώ β΄κατηγορία και τους Γάλλους ...ανύπαρκτους. Σίγουρα ως προς τα ήθη και έθιμα. Trading? Συμβουλευτικές υπηρεσίες; Τι είναι αυτά;

          Καταλαβαίνω ωστόσο την οπτική γωνία της άποψής σου περί του ποιός έκανε τι και τίνος ήταν οι ...πρωτοβουλίες. Μην είσαι τόσο σίγουρος.

  7. papi avatar
    papi 15/11/2011 13:10:09

    καλά θα τρελλαθούμε τελείως
    in our faces....λέμε
    προχτές ο Φάηλος μας έβγαλε την Τριμερή των μισητών ροκφέλλερς...παιδική χαρά
    εψές το βράυδυ ο Αλέξης και ο Καρατζαφέρης βγάλανε Μπίντελμπεργκ και Τριμερή μαζί παιδικούς σταθμούς
    σήμερα ο αρχαιοπτέρυξ μας βγάζει την Γκόλντμαν Σαξ...παιδικό μπαλέτο
    και φυσικά όλοι τους λάδι...τους εβραίους-σιωνιστές...παιδική χορωδία που ενίοτε τους σφάζουν τα έθνη δίκην αποδιοπομπαίου τράγου, έλα μωρέ ντάξει
    και φυσικά κοιμούνται τα πρόβατα τον ύπνο του δικαίου, διχασμένοι, τριχασμένοι πολυσχισμένοι, νομίζοντας ότι κάνουν επανάσταση, πιάνουν τον ταύρο από τους όρχεις ή πηδάνε για πλάκα από την μία στην άλλη πλευρά του Γκραντ Κάνυον

    περαστικά μας

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 15/11/2011 13:43:51

    για πρώτη φορά διαφωνώ τόσο κάθετα με τον αρχαιοπτέρυξ
    διαφωνώ και προβληματίζομαι ταυτόχρονα, τι δεν πάει καλά
    δεν είναι τόσο μικρή όσο θες να μας λες η Γκόλντμαν Σακς
    το βιβλίο που πρόσφατα κυκλοφόρησε για το ρόλο της εν λόγω Τράπεζας είναι αποκαλυπτικό

  9. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 15/11/2011 13:49:34

    Η απάντηση σε όλους αυτούς είναι :
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε «από ημάς» συνθήκην με «έναν» κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην-να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον μπούτσον».
    Στρατηγός Γεώργιος Καραισκάκης (1782-1827).
    Και η πρόταση:
    1. ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Εθνικού Απελευθερωτικού μετώπου.
    2. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ "ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ " ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ,ΙΣΠΑΝΙΑ,ΙΤΑΛΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ,ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΤΕΩΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ.
    3. Χρησιμοποίηση του κειμένου της ΚΟΙΝΗΣ ΕΚΚΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ* με τις κατάλληλες προσαρμογές, ως καταστατικού χάρτη για την δημιουργία της "ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ " με ταυτόχρονο άνογμα του κειμένου αυτού μέσω ιντερνετ πρός υπογραφή απο κάθε ενδιαφερόμενο παγκοσμίως.
    4. Προώθηση της οργάνωσης της "ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ " με τους ταχύτερους δυνατούς ρυθμούς , με δημιουργία ΠΥΡΗΝΩΝ ΔΡΑΣΗΣ σε κάθε κράτος-μέλος.
    5. ΄Αμεση και συγχρονισμένη ανάληψη δράσης από τους παραπάνω πυρήνες με στόχο την πραγματοποίηση της "ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ " ως μοναδικου τρόπου άμυνας και σωτηρίας απο την επίθεση που δεχόμαστε απο την "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ" και δημιουργίας μιας νέας Ευρώπης που θα είναι αυτάρκης βασισμένη σε μια νέα φιλοσοφία ζωής που θα βασίζεται στην αειφόρο ανάπτυξη και όχι στην λυσαλέα επιδίωξη του χρηματικού κέρδους πάση θυσία.
    6. Ξεκαθάρισμα προς κάθε κατεύθυνση οτι αυτή θα είναι η πραγματική Ευρωπαική Ενωση σε ενα ΕΝΙΑΙΟ ΟΜΟΣΠΟΝΔΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ . Σ' αυτη την Ενωση έχουν πραγματικά θέση 'ολα τα Ευρωπαικά κράτη απο τον Ατλαντικό ως τα Ουράλια . Ακόμη και η Γερμανία με τους δορυφόρους της αν κατανοήσει οτι μόνη της δεν μπορεί...
    *syn.gr | Κοινή Έκκληση για τη Σωτηρία των Λαών της Ευρώπης

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2011 13:52:12

    Απάντησα στον "κακό" πιο πάνω στο ίδιο περίπου μήκος κύματος. Και ενώ δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, επειδή την βλέπω να ψήνεται η δουλειά ότι "φταίει ο τάδε ή ο δέινα" έχω προνοήσει και έχω έτοιμοι λίστα με το ποιός είναι ο money master: http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/10/blog-post_5553.html
    H GS είναι στην λίστα, αλλά διάβασε πρώτα...

    Βασικά μου αρέσει να στοχοποιώ τον σωστό αποδιοπομπαίο, και χωρίς να έχω φυσικά κανένα αλάνθαστο, πάντα ψάχνω τον "σωστό"

  11. Ανωνημος Ελληνας avatar
    Ανωνημος Ελληνας 15/11/2011 14:50:31

    Μονο μια ερωτηση Τοτε κι ο Σαμαρας ειναι αυτονοητα Μνημονιακος ..;;;

    Ο νοων νοητω, ο μη νοων μη σωσοι.

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 16/11/2011 00:03:29

    αρχαιε.... οφ δε μαρκ αμ αφρειντ
    1. πολυ καλα κανουν και τους προσλαμβανουν τους γονους, οι ανθρωποι θελουν να κανουν μπιζνες (αν δε σου το'χουν πει.. σ'αυτες τις δουλειες ..δε σε προσλαμβανουν για το ΤΙ ξερεις αλλα για το ΠΟΙΟΝ ξερεις.. δε χρειαζεται να γινω πιο συγκεκριμενος)
    2. τους προσλαμβανουν στο Λονδινο γιατι Ελλάδα καλυπτεται ΠΑΝΤΑ απο το Λονδινο ποτε απο ΝΥ (εκει προσλαμβανουν γονο Μεξικανο κλπ..)
    δε ξερω αν στο χαλασα ..ή αν πιστευεις ότι στη ΝΥ επικρατει η αξιοκρατια και η δικαιοσυνη και αν την πεσεις σε καμαριερα ξενοδοχειου μπορει να πας και ισοβια

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ rally monkey 16/11/2011 01:07:23

      μην φοβάσαι, δεν χαλιέμαι εύκολα, ούτε ανακαλώ ή αναθεωρώ, τίποτα από όσα έχω γράψει, ακόμα κι αν είμαι μη αρεστός στο θέμα.

      Και στην ΝΥ έχει εμφανιστεί γονος άλλα δεν κρατησε πολύ, πήγε Λονδίνο. Η ΝΥ έχει και κάτι περίεργα με πράσινες κάρτες.... Έτσι μου λέει η θεία μου... Αυτή ξέρει.

      Μου αρέσει, rally monkey, να στοχοποιώ αυτόυς ου νομίζω θέλουν στοχοποίηση, και όσι τους εύκολους ορατούς. Το ζητούμενο απο την παρέμβασή μου είναι να μην ουρλιάζουμε στον εύκολο, αλλά στον υπαίτιο, ή αυτόν που κινει τα νήματα. Και ο gpr έχει άποψη στο συγκεκριμένο θέμα και καταλαβαίνω τι λέει, αλλά δεν ξύπνησε μία μέρα η GS και είπε "πάμε να βάλουμε την Ελλάδα στο ευρώ"

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ archaeopteryx 16/11/2011 02:13:00

        Το να Μη στοχοποιουμε το 'οργανο' αλλα αυτους που το χειριζονται ηταν παντα και η δικη μου βασικη θεση, αλλιως θα καταληξουμε να κυνηγάμε σκιές.

        Τωρα οσον αφορα τις αποψεις εγω προσωπικα αναθεωρώ, οχι ευκολα αλλα γενικα δεν εχω προβλημα, μαλιστα σε καποια απο αυτα που εχεις γραψει κατα καιρους εχω συγκλινει ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγαμτα ..παντως
        εξακολουθω να σε βρισκω 'ελαφρως' biased στα περι USofA (τα περι πρασινης καρτας ισχυουν - μου τα λεει και μενα ο.. ανηψιος, εχουν τρελαθει λεει, ποστ-ποστ-ντοκ σε βιο-τεχ, σουπερ χοτ ερευνα, δημοσιευσεις, δυνατο παν/μιο κλπ και ψαχνει άκουσον νομπελιστα! για συστατικη για να εχει ελπιδες η αιτηση..)
        ..και περιμενω δηλωση σου στηριξης του αγωνιστη DSK (εκει θα ειμαι αμετακινητος)