#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συνέβη με την επίσκεψη Πούτιν στην Ελλάδα;



Πριν από λίγες ημέρες (στις 29/3) γράψαμε ότι «κατά ασφαλείς πληροφορίες, είναι πολύ πιθανόν να έλθει ο Βλαντιμήρ Πούτιν στην Ελλάδα το Πάσχα. Λέγεται ότι θα επισκεφθεί το Άγιο Όρος. Είναι άγνωστο εάν η επίσκεψή του θα έχει ιδιωτικό χαρακτήρα ή επίσημο. Προς το παρόν, οι πληροφορίες συγκλίνουν στην εκτίμηση ότι θα είναι προσωπική....»

Από τότε παίζεται ένα χοντρό πολιτικό και διπλωματικό παιχνίδι. Διάφορα δημοσιεύματα και πληροφορίες (τα οποία εμείς δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε) αναφέρουν ότι το υπουργείο «Προστασίας του Πολίτη» αρνήθηκε να παράσχει εγγυήσεις ασφαλείας για την επίσκεψη Πούτιν στο  Άγιο Όρος το Πάσχα. Όπως λέγεται λοιπόν το υπουργείο ισχυρίστηκε ότι λόγω του Πάσχα και των πολλών αδειών που δίδονται στους αστυνομικούς, δεν θα μπορούσε να δώσει κάλυψη ασφαλείας στον Πούτιν. Όχι βέβαια, ότι την είχε και τόσο ανάγκη, δεδομένου ότι μαζί του θα κατέβαζε στρατιά Ρώσων σωματοφυλάκων.

Τι φαίνεται να συνέβη στην πραγματικότητα; Καλά πληροφορημένοι κύκλοι στην Μόσχα με τους οποίους επικοινωνήσαμε αναφέρουν ότι ο Πούτιν εξέφρασε απλώς την επιθυμία να επισκεφθεί την Ελλάδα μετά την εκλογή του ως πρόεδρος της Ρωσικής Δημοκρατίας. Χωρίς να αναφερθεί σε συγκεκριμένη ημερομηνία. Στη συνέχεια οι Ρώσοι άφησαν την πληροφορία να διαρρεύσει και για να εκφράσουν το ενδιαφέρον τους να δώσουν το παρόν σε όσα συμβαίνουν στην περιοχή αλλά και για να δοκιμάσουν τις ...αντοχές της ελληνικής πλευράς. Η οποία, αν επιβεβαιωθούν όσα αναφέρονται, την ... πάτησε. Επειδή η άρνηση εγγύησης της ασφάλειας του νεοεκλεγέντος Ρώσου προέδρου, ισοδυναμεί με έμμεση άρνηση για την επίσκεψή του.

Σημαίνει επίσης ότι κάποιοι δεν θέλουν να υπάρχει ηχηρή παρουσία Πούτιν και Ρωσίας στην Ελλάδα. Κύρια αιτία είναι το ενεργειακό και το ρωσικό αίτημα, εφόσον πουληθούν ελληνικές ενεργειακές εταιρείες, να ληφθεί υπόψιν και το ρωσικό ενδιαφέρον για αγορά μετοχών τους - λέγε με ΔΕΠΑ.

Σημειώνουμε ότι προ ημερών στην Αθήνα βρισκόταν ο ειδικός Αμερικανός απεσταλμένος για ενεργειακά θέματα στον Καύκασο και τα Βαλκάνια, Μόρνινγκσταρ, ο οποίος, εκτός των άλλων, έβαλε πάγο στην Ελλάδα σε κάθε κίνηση υπέρ των Ρώσων. (Παιχνίδια Αμερικάνων με την ΑΟΖ)

Σε κάθε περίπτωση το ενεργειακό και γεωπολιτικό παιχνίδι αναμένεται συναρπαστικό μετά τις ερχόμενες εκλογές και τη νίκη Σαμαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stripper avatar
    Stripper 06/04/2012 14:20:51

    Που αγκυροβόλησε το ρώσικο αεροπλανοφόρο "Κουσνετσώφ" επιστρέφοντας από τον Περσικό; Έξω από την Πύλο; Απέναντι από το σπίτι του Σαμαρά δηλαδή; Μήπως ήθελαν να πουν κάτι οι Ρώσοι στα αμερικανάκια;

  2. Όλγα avatar
    Όλγα 06/04/2012 14:30:22

    Βλαδίμηρε, εμείς οι Έλληνες σε αγαπάμε

    Βλαδίμηρε Πούτιν, έλα στο Άγιο Όρος και τη Θεσσαλονίκη για τις Άγιες μέρες και το Πάσχα 2012!
    Εμείς οι Θεσσαλονικείς και Μακεδόνες, αγαπάμε εσάς τους Ρώσους Ορθόδοξους αδελφούς μας και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που εξυμνείται η Ορθή μας Πίστη στον Πατέρα, τον Υιό και το Άγιο Πνεύμα. Με "άγιους Πατέρες" φωτισμένους και τιμημένους κοντά μας, από την αγάπη του Θεού και τη φώτιση του Αγίου Πνεύματος. Από τα έργα και τις εκκλησίες των αγίων πατέρων, που χτίστηκαν παντού!
    Μακάρι να αναγεννηθούνε οι εκκλησίες της Ορθοδοξίας που κινδυνεύουνε να καταρρεύσουνε, με άμεσο κίνδυνο την κατάρρευση της πνευματικής Ορθόδοξης Πίστης ανά την Οικουμένη. Κίνδυνος για κατάρρευση ναού, υπάρχει και στην Κύπρο!
    Εύχομαι το Άγιο Πνεύμα να φωτίσει τον Βλαδίμηρο Πούτιν και να έρθει στο μοναδικό "Περιβόλι της Παναγιάς" του Αγίου Όρους. Να πάρει την ευλογία της Παναγιάς και τη θεία Φώτιση!
    Βλαδίμηρε, εμείς οι Έλληνες σε αγαπάμε και σε αναμένουμε με ανοιχτές αγκάλες!
    Οι πολιτικοί μας - μαριονέτες, φοβούνται γιατί κι αυτοί δεν ξέρουν τι πιστεύουν! Πολλοί δεν είναι ορθόδοξοι! Δεν είναι ούτε Ηγέτες, ούτε Πατριώτες, ούτε Χριστιανοί!
    Εσύ όμως, είσαι ο μεγαλύτερος Ηγέτης στη σημερινή εποχή, στην Ευρώπη!
    Και νομίζω, ότι μόνο εσύ, μπορείς να εξυψώσεις την αξία της Ορθοδοξίας και της Πίστης στο Χριστό! Να δώσεις πίσω ξανά, τις χαμένες αξίες του σεβασμού, της εκτίμησης, της ιστορικής και θρησκευτικής κληρονομιάς, του Ορθόδοξου Πολιτισμού, της Πίστης και Δικαιοσύνης!
    Πούτιν, ο ελληνικός λαός ελπίζουμε σε σένα, στην Πίστη, τη Δύναμη, τη Φώτισή σου για ένα καλύτερο μέλλον στην Ευρώπη, με περισσότερους όρους Δημοκρατίας, Ελευθερίας έκφρασης, Δικαιωμάτων εργαζομένων και Ανθρωπιάς. Πίστης στο Θεό. Αδελφικότητας και Αγάπης. Ειρήνης και Ευημερίας στον Κόσμο.
    Από τη Θεσσαλονίκη με αγάπη,
    μια Ελληνίδα φίλη σου,

    Όλγα Παπαδοπούλου

    • marios avatar
      marios @ Όλγα 06/04/2012 15:39:26

      Χαλάρωσε, θα πάθεις τίποτα.

  3. nikolas avatar
    nikolas 06/04/2012 14:54:25

    .. Ενα δεν μπορω να καταλαβω γ@#$@τω... Ειμαι 10χρ στην Κυπρο και εχω καταλαβει πολυ καλα την Πολιτικη της, ασχετως Προεδρων/ κομματων που κατα καιρους Κυβερνουν.. Μα στην Ελλαδα ΔΕΝ γινετε να τα εχουμε καλα και με τους Αμερικανους και το Ισραηλ και τους Ρωσους και ΟΛΟΥΣ- μα ΟΛΟΥΣ επιτελους(μην βρισω παλι);;;... Δεν υπαρχουν Πολιτικες και Συμφεροντα να μοιρασουμε και να επιχειρουμε με ΟΛΕΣ τις Μεγαλες Χωρες που εχουν τεχνολογιες και εργαλεια για να κανουμε ΔΟΥΛΕΙΕΣ;;;;... ΕΜΑΣ μονο ως ΤΡΙΤΗ υπαναπτυκτη ΧΩΡΑ ΜΟΝΟΠΩΛΟΥΝ οι συμφεροντολογοι;;;;;... ΔΕΝ καταλαβα, και με Ομπαμα και με Πουτιν και με ΟΛΟΥΣ!!!!

    • nikolas avatar
      nikolas @ nikolas 06/04/2012 15:08:05

      ... Αδερφια, πριν 3 εβδομαδες υπογραψαν οι Κυπριοι 20ετη και πλεον συμφωνια με τους Κινεζους για αξιοποιηση του παλιου Αεροδρομιου- εκθεσιακοι χωροι 640 κινεζικων επιχειρησεων/ πιστωποιησεις C.E kai ISO για εισαγωγη κινεζικων προιοντων στην Ευρωπη κ.α.. το οικοπεδο 12 και μαλλον ηρεμα/ γαληνια και το οικοπεδο 7 στους Ισραηλιτες... Στην καινουργια τεραστια Μαρινα της Λεμεσου, οπως και οι μεγαλυτερες Κατασκευαστικες Εταιριες της Κυπρου φανερα οι Ρωσοι με επενδυσεις- ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΤΩΝ 3ΔΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΡΩΣΙΑ.. Τον προηγουμενο Μηνα αποπερατωθηκε ενα τεραστιο οικοπεδο για την κατασκευη 7στερου ξενοδοχειου Λευκωσια απο το Καταρ.. ΤΟ Ιραν/ Λιβανος/ Συρια παιζουν με διαφορες εταιριες και συνεργασιες στην χωρα, εντος Μονιμης και Σταθερης Νομοθεσιας και τα Επαγγελματικα πλαισια...... Και εμεις κλεινουμε πορτες και παιζουμε με την Χωρα μας γιατι ετσι γουσταρουμε.. Μα για ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!

      • loretta avatar
        loretta @ nikolas 06/04/2012 18:25:37

        ...υπαρχει μια βασικη διαφορα αγαπητε φιλε...εκει το κρατος λειτρουγει με την λογικη της επιχειρησης/επιχειρηματια...και οχι του δυσκίνητου δυσκοίλιου ελληνικου δημοσιου (με οτι συνεπαγεται για το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που δουλευουν εκει) που απαξιωνει τους παντες και τα παντα προκειμενου να επωφελούνται δεκα νοματαίοι.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/04/2012 15:13:07

    H Gazprom Neft (θυγατρική στον κλάδο πετρελαίων της ημικρατικής Gazprom) ενδιαφέρεται ν' αγοράσει (η ίδια ή μέσω της συμμετοχής της σε Ελληνορωσική πολυεθνική), τη συμμετοχή 41 % του Ελληνικού Δημοσίου στα πρός αποκρατικοποίηση ΕΛΠΕ.
    Ο άλλος μεγάλος μέτοχος των ΕΛΠΕ, ο όμιλος Λάτση, προσανατολίζεται να μην ασκήσει το δικαίωμα προτίμησης.
    Σημειωτέον ότι η Gazprom Neft έχει ήδη αναπτυσσόμενο Βαλκανικό κλάδο με την συμμετοχή της στην πολυεθνική Σερβορωσική NIS (με 2 διυλιστήρια, στο Νόβι Σάντ και στο Πάντσεβο).

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/04/2012 15:19:13

    Για τη αποκρατικοποιούμενη ΔΕΠΑ έγινε η προεπιλογή υποψηφίων επενδυτών. Μεταξύ των 17 προεπιλεγμένων περιλαμβάνεται η μητρική Gazprom (μέσω της πολυεθνικής Ελληνορωσικής Προμηθέας Gas).

  6. Mara avatar
    Mara 06/04/2012 15:36:11

    Έτσουξε... η κορυφαία συνάντηση Σαμαρά - Πούτιν έ...?
    Μόνο που βλέπουν την συγκεκριμένη φωτογραφία, σεληνιάζονται...

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Mara 06/04/2012 17:04:41

      Μην υπερβάλλεις.Απλή συνάντηση ήταν. Κι ο Σαμαράς δεν είναι άφρων να καταστρέψει την Ελλάδα. Χρειαζόμαστε τα λίγα δάση που μας απέμειναν.

      • Mara avatar
        Mara @ μεταρρυθμιστής 06/04/2012 18:21:40

        Πώς θα μπορούσε ένα κλασσικό... δείγμα υποτέλειας, να δεί αυτή την συνάντηση, παρά μόνο απλή.....

  7. anonymous avatar
    anonymous 06/04/2012 15:46:56

    Ισχύει ακόμη η συμφωνία Στάλιν Τσώρτσιλ και η Ελλάδα ανήκει στη Δύση. Ανατροπή γίνεται μόνο με πόλεμο. Αυτό πρέπει να το ξέρουν οι Ρώσοι. Επίσης από το 1821 ανήκαμε εις την δύση και δεν αντέδρασαν. Πρέπει επίσης να καταλάβουν ότι δεν είμαστε μπαλάκι του πινγκ πονγκ να μας πουλάνε φιλία όταν θέλουν να τη μπουν στους Αμερικάνους και να αποσπάσουν κάτι κάπου αλλού (π.χ. Συρία) και μετά να μας εγκαταλείπουν.

    • Mara avatar
      Mara @ anonymous 06/04/2012 16:32:54

      Ότι να ΄ναι.... έτσι?
      Οι Ρώσοι μας εγκατέλειψαν... ή... ο υιός της Μάργκαρετ έβαλε πάγο στις σχέσεις Ρωσίας Ελλάδας με το που πήρε την εξουσία, για να μας δέσει χειροπόδαρα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Mara 06/04/2012 17:10:06

        Οι Ρώσοι από τα Ορλωφικά και δώθε μας έχουν αδειάσει τουλάχιστον τρεις φορές.

        • Mara avatar
          Mara @ anonymous 06/04/2012 18:29:04

          Όσο και να θέλεις εσύ και οι όμοιοι σου, να γίνουμε και επισήμως το 51ο αστέρι της αστερόεσσας, απλά γελιέστε....

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/04/2012 15:51:25

    Εδώ, αντίθετα με την Κύπρο, μας "εποφθαλμιούν" ακόμη και τα ρούχα μας.
    Να "μοιράσουμε"; Να "επιχειρούμε" μαζί με άλλους; "Συνεργασίες¨;
    Μη τέτοιες λέξεις, τζίζ, κακά !!!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/04/2012 16:10:21

    Το 1821 η Ρωσία ήταν βασικό συστατικό τμήμα της Δύσης, μαζί με Αγγλία, Γαλλία, Αυστροουγγαρία.
    Ιταλία και Γερμανία δεν υπήρχαν ακόμη, οι ΗΠΑ ήταν βρέφος.
    Το 2012 η Ρωσία είναι καί πάλι σε μεγάλο βαθμό τμήμα της πολυ-πολικής Δύσης - ένας παρτεναίρ της ΕΕ. Ανήκει όμως ταυτόχρονα και στους αναδυόμενους γίγαντες BRIC (μαζί με Βραζιλία, Ινδία, Κίνα).
    Ο απλοικός και ευανάγνωστος διπολικός κόσμος του 20ού αιώνα είναι παρελθόν. Ο κόσμος έγινε πάλι πολύπλοκος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Θείος 06/04/2012 16:12:13

      Ο κόσμος στην περιοχή μας παραμένει διπολικός. Δες λίγο τις αναλύσεις του Καραμπελιά.

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ anonymous 06/04/2012 17:14:02

        Η διαφορά του "Θείου" με τον Καραμπελιά έγκειται στο εξής:
        Ο πρώτος περιγράφει πραγματικότητες.
        Ο Καραμπελιάς συνοψίζει το επιθυμητό ως πραγματικότητα.
        Η διαφορά είναι ουσιαστική.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Εύμηλος 06/04/2012 17:40:14

          Ο Καραμπελιάς κάνει πολιτική ανάλυση της ιστορίας. Αν δε μπορείς να τον καταλάβεις δικό σου θέμα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ anonymous 06/04/2012 21:57:40

            Ο Καραμπελιάς είναι Μαοïκός και Νεγκριανός.
            Αυτοί όλοι έχουν διπολική δομή σκέψης, είναι νεωτερικοί Μανιχαïστές.
            Του λόγου μου, βρίσκω πιό υποφερτή μαρξιστική εκδοχή τον πολυπολικό Αυστρομαρξισμό του Όττο Μπάουερ. Άν τον συνδυάζει κανείς και με μπόλικο Μάξ Βέμπερ ("πολυθεïσμός των αξιών"), ακόμη καλύτερα.
            Ουφ, ήμαρτον Κύριε! Η πολλή μαρξολογία βλάπτει θανάσιμα, ακομη και τους μαρξιστές.

          • factorx avatar
            factorx @ Ο Θείος 06/04/2012 22:02:46

            Δεν θέλω κουβέντα για τον Νέγκρι επειδή τον είχα καθηγητή στην 'ιστορία των πολιτικών θεωριών"

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ factorx 06/04/2012 22:04:41

            Ήμαρτον.

  10. dani avatar
    dani 06/04/2012 16:10:35

    Με 1% μας δάνειζε ο Πουτιν και δεν δεχτηκαμε γιατι ειμαστε ευρωπαιοι και παιρνουμε με 6%...

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ dani 06/04/2012 16:23:36

      Σίγουρα...Το είχε πει κι Αυτιάς και ίσως κι ο Καμμένος. Ε,ρε παραμύθι που αρέσκεται να τρώει ο 'Ελληνας. ...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ μεταρρυθμιστής 06/04/2012 17:30:28

        Το είπε ο Πόντιος Βουλευτής της Δούμας άσχετε. Που είχε κανονίσει τη συνάντηση. 25 δις έδινε ο Πούτιν... 25!

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ Γεώργιος Τ. 06/04/2012 17:43:08

          Εντάξει, ρε σχετικέ. Αμα το είπε ο Ιβάν ( ούτε τ' όνομα του δεν ξέρεις), έτσι θα είναι. Το λέει άλλωστε κι ο Πάνος οτι μας ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να μας δανείσουν ...Και μετά ξυπνήσατε όλοι μαζί.

        • Mara avatar
          Mara @ Γεώργιος Τ. 06/04/2012 18:32:00

          Γιώργο, θέλει η λύσσα να κρυφτεί.... μα ο πανικός δεν την αφήνει....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ dani 06/04/2012 22:03:34

      Δεν είναι χαζός ο Βλαδίμηρας να δανείζει με επιτόκιο ΕΚΤ. Ούτε το έβαλε αμανάτι να βαρέσει κανόνι, σαν τους δικούς μας.
      Το EFSF μας δανείζει με 3,5 % σύν περίοδο χάριτος.
      Ποιός Πόντιος το είπε το 1%, μήπως αυτός που θ' αγόραζε τον ΠΑΟΚ;
      Ή μήπως ο Χάρρυ Κλύνν;

  11. Nικήτας avatar
    Nικήτας 06/04/2012 16:15:31

    Αμερικανόδουλοι φορ εβερ.

  12. kas avatar
    kas 06/04/2012 16:17:09

    ...δεν μπορείς να εμπιστευθείς τους Ρώσσους...
    πως άλλωστε και με τι προηγούμενο;

    μεταξύ "αδελφών" η μεγαλύτερη φαγωμάρα
    τώρα πως η Γεωπολιτική ορθοδοξία της επέκτασης και της Τρίτης Ρώμης συνάγει με την οντως Ορθοδοξία....τι να πω

  13. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 06/04/2012 17:01:50

    -1 για τους Ρώσους.
    +1 για τους Αμερικανούς.

    Εμείς τι;

  14. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/04/2012 20:32:20

    ναι συμφωνο τις αγαπαμε τις ρωσιδες

  15. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/04/2012 20:46:58

    Ο πολιτικός ΗΓΕΤΗΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ θα έρθει στην ΕΛΛΑΔΑ και θα προσκυνήσει την ΜΗΤΕΡΑ μας στο ΑΓΙΟΝΗΜΟ επειδή πιστεύει και το θέλει πάρα πολύ.
    Ο Γέρων Εφραίμ με την εξαιρετική συνοδεία του θα τον υποδεχτεί σύμφωνα με το Αγιορίτικο τυπικό ,κωδονοκρουσίες,ψαλτήρια,δοξολογία,πολυχρόνιο και εορταστική τράπεζα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΕΛΙΑΣ 06/04/2012 20:49:55

      Αφού είναι έτσι η κατάσταση, δεν βάζουμε τον Εφρέμη στη θέση του Παπαδήμου να τελειώνει αυτή η άσχημη κατάσταση για τη χώρα μας μια και καλή;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Strange Attractor 06/04/2012 22:58:33

        Κυκλοφόρησε ότι θα έλθει μαζί και ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς.

  16. john2 avatar
    john2 06/04/2012 23:00:24

    Μη ξεχνλαμε πως η Ρωσία δεν μας δίνει πετρέλαιο με πίστωση όπως μέχρι τώρα έκανε το κακό Ιράν. Μας αγαπάνε πολύ ξέρετε...