#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμφώνησε ο ΓΑΠ στην "μίνι" σύνοδο κορυφής;



Ο Γιώργος Παπανδρέου, ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν βαν Ρομπάι, ο διοικητής της ΕΚΤ, Ζαν Κλοντ Τρισέ, η Γερμανίδα καγκελάριος, Άνγκελα Μέρκελ, ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί και ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο. Αυτοί συγκρότησαν χθες το απόγευμα μια μίνι σύνοδο κορυφής με αντικείμενο, τι άλλο, το ελληνικό πρόβλημα.

Οι πληροφορίες ωστόσο που έρχονται από τις Βρυξέλλες για το τι συζητήθηκε είναι λίγες κι αυτό είναι ενδεικτικό ότι το κλίμα για την Ελλάδα ήταν κακό. Επομένως, δε συνέφερε το Μαξίμου να διαρρεύσει τι ειπώθηκε. Άλλωστε, κοντός ψαλμός... Το κείμενο των συμπερασμάτων θα μας βγάλει από την αγωνία και το σκοτάδι.

Αν όμως αληθεύει ότι οι ευρωπαίοι ηγέτες έδωσαν πολύ σκληρό τελεσίγραφο στον Παπανδρέου και την Ελλάδα, τότε τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα. Λέγεται, λοιπόν, ότι αν και συμφώνησαν για την 5η δόση και το νέο δάνειο, από 70 έως 100 δις ευρώ, φαίνεται να ζήτησαν δύο πράγματα:

1.  Να ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη και να περιλαμβάνει τα πολύ σκληρά μέτρα του Βενιζέλου, ίσως κι άλλα που ακόμη δεν έχουμε δει. Και φυσικά να έχει όλα όσα συμφωνήθηκαν για το ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας.

2.  Να μπει ένας πολύ βασικός όρος. Να πάρει η Ελλάδα το δάνειο αλλά σε περίπτωση που έστω και για λίγο παρεκκλίνει του προγράμματος ιδιωτικοποιήσεων και εκμετάλλευσης περιουσίας, να σταματήσει αυτόματα η χρηματοδοτική ροή και η χώρα να πέσει σε οικονομικό σοκ. Δηλαδή, δε θα γίνεται καμιά διαπραγμάτευση για δόσεις και άλλα τέτοια. Με την πρώτη… στραβή οι Ευρωπαίοι θα σταματήσουν να πληρώνουν. Πρόκειται για το τελικό στάδιο του εκβιασμού προκειμένου να πουληθούν τα πάντα σε τιμή ευκαιρίας.

Αυτό είναι το κλίμα από τις Βρυξέλλες και η δεύτερη ημέρα της Συνόδου Κορυφής θα κρίνει εν πολλοίς το μέλλον της Ελλάδας. Ίσως σήμερα να μην υπάρξουν τελικές αποφάσεις κι όλα να μετατεθούν για τις 3 Ιουλίου, ωστόσο, το κείμενο των συμπερασμάτων θα αναφέρει και πάλι τις απαιτήσεις. Δηλαδή ψήφιση του μεσοπρόθεσμου, πολύ σκληρά μέτρα και συναίνεση. Για τα δύο πρώτα είμαστε σίγουροι, για το τρίτο αμφιβάλλουμε πολύ.

Όπως αμφιβάλλουμε και για το πόσο σίγουροι είναι στην κυβέρνηση ότι θα ψηφιστεί από όλους το πρόγραμμα. Ηδη κάποιοι ετοιμάζονται να βγουν στα κεραμίδια.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 07:25:31

    Ζακ Ντελπλά, οικονομολόγος και σύμβουλος της γαλλικής κυβέρνησης και
    μέλος του Συμβουλίου Οικονομικών Αναλύσεων της γαλλικής κυβέρνησης και οικονομικός σύμβουλος της τράπεζας ΒΝΡ Paribas.

    - " τα χρέη της Γερμανίας στην Ελλάδα από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο στα 575 δισεκατομμύρια ευρώ" !!!!!!!!!!
    - "οι Γερμανοί χρωστούν πολύ περισσότερα στους Έλληνες από ό,τι οι Έλληνες στη Γερμανία"
    - " η Γερμανία θα έπρεπε να θυμηθεί ότι μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο χρωστούσε 16 φορές το ΑΕΠ της, το οποίο κανείς δεν της ζήτησε έκτοτε."..!!!!

    "Σε αυτό το πλαίσιο η Γερμανία, όπως και ολόκληρη η Ευρώπη", που ζητά την πολιτική και οικονομική αλληλεγγύη, "οφείλει σήμερα να σώσει την Ελλάδα"

    καλημερα ολη μερα

    ΠΠ

  2. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 24/06/2011 08:34:48

    Υπάρχει Έλληνας πολιτικός που μπορεί να εγείρει τέτοιες διεκδικήσεις;
    Πολύ αμφιβάλλω.

  3. madprof avatar
    madprof 24/06/2011 09:15:57

    Απορώ γιατί μόνο **34,238 πολίτες της χώρας έχουν υπογράψει την έκκληση της Πρωτοβουλίας για τη Συγκρότηση Επιτροπής Λογιστικού Ελέγχου του Ελληνικού Δημόσιου Χρέους (www.elegr.gr), όπως αυτή παρατίθεται στην σελίδα με διέυθυνση : h..p://www.gopetition.com/petition/43171.html
    Κάνω έκκληση στους πολίτες να υπογράψουν το ηλεκτρονικό κείμενο μπας και και καταλάβουμε τι γίνεται στην : Αχχχ !, ΦρουδοΦεουδοΤατιανοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2ΓιωργοΑντωνο2Κώσταινα !.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ madprof 24/06/2011 09:34:40

      Ειμαι ο signer #432χχ ... !!!

      ΠΠ

      • αγαπω πορτα πορτα avatar
        αγαπω πορτα πορτα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 14:00:02

        κ γω 433 !!!

      • kiki avatar
        kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 15:21:07

        Μαζι μαζι ολοι ,
        ειναι 55.000 υπογραφες, και μαζευονται και αλλες.
        Πορτα -πορτα παμε.
        Γιατι δεν υπογραφουν, μα αυτοι παιδακι μου φοβουνται την σκια τους.

      • kiki avatar
        kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 15:37:07

        Α ΠΠ και να μην ξεχασω σε τοπικο επιπεδο για σπαταλες, ακου να κουφαθητε.
        1997 -1998 120 εκατ. δραχμες για την πλατεια Γυθειου, υφυπουργος που υπογραφει Παχτας, μια πλατεια της οποιας το κοστος δεν ξεπερναει τις 100 χιλ.δραχμες.
        80 εκατ. δραχμες την ιδια περιοδο Παχτας, για εναν περιφεριακο δρομο που δεν εγινε ποτε, αλλα μετατραπηκε σε δρομο του σπιτιου του τοπικου αρχοντα και γεωτρηση.
        360 χιλ. ευρω, για αγορα σκουπιδοτενεκεδων οταν εχουν αποσυρθει απο την περιοχη ολοι οι τενεκεδες και τα σκουπιδια εχουν κατακλυσει την πολη και την γυρω περιοχη, για χρονια .Απο το προγραμμα Θησεας το 2008-2009.
        δοθηκαν απο την περιφερεια.
        600 χιλ. ευρω για προστατευτικα απο πιθανη θαλασια ρυπανση, απο προγραμμα του πολυτεχνειου Κρητης, τα οποια τοποθετηκαν στον λιμενοβραχιονα, του Γυθειου εδω και τρια χρονια, και παραμενουν, εν γνωσει του λιμενικου ταμειου οτι και να συμβει ατυχημα δεν υπαρχει τροπος μηχανηματα και εργατες να τα ριξουν στην θαλασσα.Στα πακετα αυτα επανω γραφεται ρητα , οχι κατω απο τον ηλιο και οχι σε μερος με υγρασια.Τα ποντικια κανουν παρτυ εκει μεσα, και φυσικα ειναι κατεστραμενα.Αυτα τοποθετηκαν το 2009 εκει.Σε ποσα επισης αλλα λιμανια υπαρχουν πεταμενα.
        Θα βγουν και αλλα.
        Να που πηγαν τα λεφτα, παιδες.

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 24/06/2011 09:36:52

      Επίσης πουθενά δεν βρίσκω σε μορφή γραφήματος την λήξη του Χρέους και το Μέσο Σταθμικό κόστος και διάρκειας δανεισμού ανά έτος Κεντρικής και Γενικής κυβέρνησης από το 2001 έως το 2057 (έως το 2057 έφτασε η χάρη τους συμπολίτες μου ! της ΦΦΤΝΣΛΚ2ΓΑ2Κς !) ώστε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ οι πολίτες να καταλάβουν πραγματικά πως εξελίχθηκε το Δημοσιονομικό χρέος της χώρας διαχρονικά !. Σκοταδισμός είναι η μέθοδος που χρησιμοποιούν όλοι οι εκπρόσωποί μας ώστε να μας κρατούν δέσμιους σαν Κομματοσκυλοπολτό στα παίγνια εξουσίας τους και υφαρπαγής της ψήφου μας για την άλωση της εξουσίας ώστε να συνεχίσουν τη λεηλασία της πατρίδας μας !.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ madprof 24/06/2011 09:50:05

        Εχω στειλει εναν πινακα στον οικοδεσποτη μας ( 1981 - 2010 )
        Τοκοι και Χρεολυσια.. Επισημα στοιχεια.

        Εαν τα θελεις τα ανεβαζω και σου δινω ενα λινκ να τα κατεβασεις.

        ΠΠ

        • tpe avatar
          tpe @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 12:33:40

          Βάλτα... Έχει μέσα και πότε πάρθηκε το δάνειο;

  4. hotdog avatar
    hotdog 24/06/2011 09:33:49

    O GAP είπε "πήραμε τη στήριξη των εταίρων μας"
    Για να να μας κάνει "εταίρες" τους!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/06/2011 10:49:04

    MADPROF, ΠΠ,
    ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ....ΚΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΑ

  6. karabacardish avatar
    karabacardish 24/06/2011 13:40:54

    @madprof
    Η ΕΛΕ, παρ'όλο που δεν αμφισβητούνται οι καλές προθέσεις των εμπνευστών της, έχει 2 αδύνατα σημεία:
    1. Δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως τους δημόσιους λογαριασμούς και τις διαδρομές χρημάτων από κωδικό σε κωδικό και από υπηρεσία σε υπηρεσία, διότι μόνο κρατικά όργανα μέσα σε συγκεκριμένα πλαίσια άσκησης δημόσιας εξουσίας έχουν αυτό το δικαίωμα. Η μεγάλη πλειοψηφία των αγοραπωλησιών ομολόγων είναι νομότυπη, πράγμα που οδηγεί στο
    2. να γίνει ένας "έλεγχος", ο οποίος θα καταλήξει σε ένα ποσοστό χρέους μη δεκτικού πληρωμής και σε ένα άλλο πληρωτέο-τα νούμερα δεν έχουν σημασία-, "βεβαιωμένο"από μία επιτροπή με κάποια ουσιαστική νομιμοποίηση(Έλληνες και μη, επιστήμονες, ακαδημαϊκοί στο χώρο τους κλπ),
    που θα δημιουργήσει "δεδικασμένο" για το μέλλον, το οποίο δεν θα μπορούμε να αρνηθούμε διότι εμείς εκούσια δημιουργήσαμε την ΕΛΕ!

    Π.χ.
    Ο λογαριασμός αποκρατικοποιήσεων έχει τα τελευταία 20 χρόνια
    πάνω από 10 δις ευρώ εγγεγραμμένα κεφάλαια ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ
    ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ! Αυτή τη ρεμούλα (και πολλές άλλες) που αυξάνει έμμεσα και πολύ το έλλειμμα και το χρέος η ΕΛΕ δεν μπορεί να την ελέγξει.

    Εκτός από τα παραπάνω, η Τράπεζα της Ελλάδος που κρύβει πολλά μυστικά για χρηματοπιστωτικά "γυρίσματα" κ.ά., είναι ουσιαστικά "άβατον"-διαβάστε το καταστατικό της.

  7. black sea avatar
    black sea 24/06/2011 15:11:55

    ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΑΝΩ JEFFREY TO ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!