20/09/2008 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με το Μαξίμου και τον κ. Αβραμόπουλο;

 

____________________________________________________________________________ 

Διαβάζουμε στην ταυτότητα της free press εφημερίδας Ole , από την οποία ως γνωστόν «αποχώρησε» πρότινος η κ. Μάρα Ζαχαρέα ότι «Σύμβουλος Έκδοσης» είναι ο κ. Χάρης Παυλίδης.

Ο κ. Παυλίδης είναι όμως ταυτόχρονα και στενός συνεργάτης του Δημήτρη Αβραμόπουλου από την εποχή ακόμα του ΚΕΠ, του οποίου υπήρξε «υπεύθυνος του γραφείου Τύπου και Ενημέρωσης». Σήμερα, ο κ. Παυλίδης είναι διευθυντής του Γραφείου Τύπου του υπουργού Υγείας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Για να είμαστε λοιπόν δίκαιοι με την κα Ζαχαρέα, τίθεται και στην περίπτωση του κ. Παυλίδη ένα σοβαρό θέμα πολιτικής ηθικής. Μπορεί ο στενός συνεργάτης ενός κορυφαίου υπουργού της κυβέρνησης και επιπλέον δελφίνου να συμμετάσχει σε εκδοτικά εγχειρήματα; «Ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς» λέει ο λαός.

Υπάρχει όμως και ένα άλλο θέμα. Πια σχέση έχει η σύμπραξη προσώπων που συνδέονται στενότατα με τον κ. Ρουσόπουλο με επιτελείς του κ. Αβραμόπουλου ενόψει της σκληρής αντιπαράθεσης Καραμανλή - Αγίας Οικογένειας; Επειδή όμως κυκλοφορεί στην πολιτική πιάτσα, το Μαξίμου καταφεύγει στην στήριξη του Δημήτριου ως αντίπαλο δέος στη Ντόρα.

Αν συμβαίνει αυτό, πάει, το έχασαν από τώρα το παιχνίδι. Θα κάνουν τη Ντόρα πανηγυρικά αρχηγό.

Με την ευκαιρία διαβάστε κι αυτό: Ο κηπουρός που ήθελε να γίνει πρωθυπουργός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spikol avatar
    spikol 20/09/2008 13:20:36

    Είστε σίγουροι ότι δεν προκειται περί συνωνυμίας??
    Για να μην διαβάζουμε ανακρίβειες και υποθέσεις που σχετίζονται με την διαδοχή Καραμανλή.

  2. τακις avatar
    τακις 20/09/2008 13:42:14

    τι μας νοιάζει για την Ζαχαρέα και τις ιστορίες για αγρίους ,εδώ έχουμε ξεχάσει τι χρώμα έχει το ευρώ και εσείς παίζεται στην πλάτη μας και στοχοποιείται κατα το δοκούν κάποιους για να εξοντωθούν και να δείξετε ισχύ.
    Δηλαδή η Ζαχαρέα μας μάρανε ,εδώ έχουμε συμαχία Κουρή με Χατζηνικολάου (μην μου πείτε οτι αυτοί οι δύο έχουν ιδεολογική ταύτηση),το Παρόν και η Αυριανή (που όπως διαφήμιζε γκρέμισε τον καραμανλισμό στην Ελλάδα)παίζουν Καραμανλή ,το Αλτερ τα λέει γλυκά ,ο Πήγασος ισορροπεί ψάχνοντας να κάτσει η μπιλια στην τρύπα κλπ.
    Παιχνίδι κάνουν και μας δουλεύουν ,η Ζαχαρέα και ο άλλος δικά τους παιδιά είναι αυτοί τους κάνανε φίρμες και αυτοί τους δόσανε τα φράγκα και τώρα τους κράζουνε ,για να στριμώξουνε τον Καραμανλή.
    Τώρα που η κυβέρνηση έχει 1 χρόνο στην εξουσία ,τι σκοπιμότητα έχουν να σπαταλούνται τεράστια ποσά για τα γκάλοπς,πλησιάζουν εκλογές και δεν το ξέρουμε;
    Εδώ έχουμε πόλεμο χαρακωμάτων και εκβιασμών για την κονόμα και σταματείστε γιατί και το παραχέσατε ,βαρεθήκαμε και είμαστε και άφραγκοι

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/09/2008 14:03:00

    τακι -Πόλεμος χαρακωμάτων υπάρχει πάντα μεταξύ εξουσίας και λαού .Απλά η εξουσία δεν βρήκε τρόπο να μας αποκοίμιση θυμάσαι την περίπτωση Ζαχοπουλου που μας είχαν πρήξει τα παπαγαλάκια 3 μήνες με της μαλ…, τι έκανε ο ΚΚ πολιτικά απομάκρυνε τον Ζαχοπουλο και μετά το παιδί έγινε καλά και εμείς καλύτερα .Πήγε σε θεραπεία με τα δικά μας χρήματα και έζησε αυτός καλά και εμείς καλύτερα .Ο Φλωρίδης τον έχει παραπέμψει για παραβιάσει σχετικού Νόμου? .Δηλαδή και γδαρμένος ο λαός (λόγο ατασθαλιών ,και φόρων ) και ευτυχισμένος .δεν μας αφήνεις στην τρέλα μας τουλάχιστον .

  4. Τσουκνίδα avatar
    Τσουκνίδα 20/09/2008 14:44:42

    Ας βάλει τον Ατσαλάκωτο Δημητράκη, υπουργό τύπου. Για εκεί ίσως κάνει. Ας αφήσει τον τομέα της Υγείας και κάθε άλλο παραγωγικό τομέα...

  5. kioles avatar
    kioles 20/09/2008 15:40:59

    Πωs ειναι ποτε δυνατον ατομα που δεν εχουν δουλεψει ποτε να ειναι ταγοι

  6. agrotis avatar
    agrotis 20/09/2008 17:55:37

    διαβάσατε το άρθρο του Νικολάου στην Καθημερινή;
    <>

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 20/09/2008 21:05:47

    Νομίζω ότι ασχολούμαστε όλο και περισσότερο με το ...τίποτα (για αυτό και αναρτώ όλο και λιγότερα σχόλια)

    Παίζουμε με την Μάρα και την Σάρα, αναλυτικότερα:

    η ΝΔ ασχολείται με τις δημοσκοπήσεις
    το ΠΑΣΟΚ ασχολείται με τις δημοσκοπήσεις
    ο ΣΥΡΙΖΑ καταρτίζει σχέδια "αριστερης διακυβέρνησης"
    το ΚΚΕ έχει παραμείνει στο 1920
    ο ΛΑΟΣ ...άστο

    και από τα ΜΜΕ περνούν χρυσόβουλα, κομιστές και παραλήπτες DVD, Ι Μονές, συγκρούσεις καναλαρχών (που θάβονται και αναδύονται δικαστικές εμπλοκές αλλά είναι ελεύθεροι να σχολιάζουν και να διαμορφώνουν) και ποιος θα πάρει την επέκταση της ...Αττικής Οδού?

    Στο μεταξύ:

    Στις ΗΠΑ η οικονομική δομή καταρρέει και το κράτος κρατικοποιεί τις επιχειρήσεις (κ Αλογοσκούφη οεό?)
    Η τιμή της βενζίνης έχει πτώση 20% το τελευταίο δίμηνο (στον πλανήτη ΓΗ κ Φώλια όχι στην Ελλάδα)
    Το πετρέλαιο στα 90$
    Η Κίνα σε τροχιά ύφεσης
    Η Ρωσσία την έχει δει νεόπλουτος Τσάρος στην Οικονομία και σαν νταβατζής στην Εξωτερική Πολιτική.
    Η Νότια Αμερική πάει στον Πούτιν για να μην γίνει ξανά του ...Αλιέντε.
    Η Ευρώπη επενδύει τεράστια ποσά στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και στην παιδεία, εμείς ασχολούμαστε με τον λιγνίτη και το διοξείδιο του άνθρακα στα αναψυκτικά.
    Αναγνωρίζουμε τα Κοσσοβάρικα διαβατήρια, καταπίνουμε τις Τουρκικές προκλήσεις και γιατί να υποχωρήσουν τα Σκόπια απέναντι σε μία χώρα που είναι καφενείο?
    Η δε καθημερινότητα στραγγαλίζει την οικονομική και κοινωνική δομή της χώρας.


    & εδώ όλοι ασχολούνται αν από την Κοκό ή την Γωγό, είναι λιγότερο κακό η Ντόρα ή ο Μήτσους.


    Πολιτική σε όλο τον κόσμο σημαίνει διαχείριση και όραμα.
    Εδώ ...νεκροταφείο ιδεών από επίγονους Γραικύλους.

  8. factorx avatar
    factorx 20/09/2008 21:19:31

    Εχω την εντυπωση οτι μας απευθύνεις κάποια μομφή, η κάνω λάθος;

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/09/2008 21:40:26

    Σε όλους μας, γιατί όλοι είμαστε μέρος του προβλήματος.

    Ποιο το μέλλον της χώρας όταν δεν καθορίζεται από πολιτικές αλλά από πρόσωπα?
    Τι θα αλλάξει αν κυβερνήσει η Αγία Οικογένεια, η τρίτη γενιά Παπανδρέου ή οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ?
    Γιατί να ασχολούμαι με την αποζημίωση της κα Ζαχαρέας, τις ΕΠΕ Βουλγαράκη και τα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ ή των συνδικαλιστών όλων των κομμάτων?
    Αφού είναι τετελεσμένο: όλοι τα έπαιρναν σε κομματικό επίπεδο πχ από την SIEMENS

    Ορίστε θέματα:

    "για το δυσθεώρητο χρέος των δημοσίων επιχειρήσεων και οργανισμών που έχει συναφθεί με εγγύηση του Δημοσίου και έχει ανέλθει αισίως στα 11 δισ. ευρώ περίπου ή στο 4,5% του ΑΕΠ και για το οποίο εδώ και χρόνια η Eurostat πιέζει να ενταχθεί στο δημόσιο χρέος. Εάν συμβεί αυτό, δεν θα επιβαρυνθεί μόνο το χρέος, αλλά και το έλλειμμα εκτινάσσοντάς το και πάλι στα επίπεδα του 7% του ΑΕΠ." (σε ποια χώρα "και δεν υποστηρίζω την κυβέρνηση" θα λειτουργούσε η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ? η ΔΕΗ? ο ΟΣΕ? όπως λειτουργούν)

    ή 7 κλίνες ΜΕΘ υπάρχουν από Λάρισα - Εβρο.

    ή 98 νεκροί σε εργατικά ατυχήματα από 01/01/2008.

    Να κριτικάρω το Βατοπέδι και τον φοροδιαφεύγω πολιτικό, αλλά είναι το ...τίποτα.

    Εκεί έχουμε φτάσει: να είναι λύση στην κυβέρνηση Καραμανλή η κυβέρνηση των Υπουργών του Σημίτη?

    Τα προβλήματά μας?

  10. leon avatar
    leon 21/09/2008 11:32:11

    Η Ντορα εινα ηδη απο τωρα αρχηγος και δεν το εχουν καταλαβει εκει μεσα ακομα...Ο ψηλος τα εχει φτιαξει ετσι εδω και χρονια! Με μαθηματικη ακριβεια ο ΚΚ θα παει σπιτακι του και η Ντοριτα θα βαλει το στεμμα της και θα στρογγυλοκαθησει στον θρονο που δικαιωματικα της ειπαν πως της ανηκει!