#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2010 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με τον Τατούλη ;



Τι συμβαίνει ξαφνικά με το ΠΑΣΟΚ και τον Πέτρο Τατούλη;

Γιατί το φλερτ που είχει ξεκινήσει παραμένει στα προκαταρκτικά και δεν προχωρά σε σχέση;

Γιατί όλοι αυτοί που είχαν "κλειδώσει" την υποψηφιότητα με τη στήριξη ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ, τώρα έχουν σωπάσει και το επανεξετάζουν;

Η πολυπόθητη Περιφέρεια Πελλοπονήσουν είναι δύσκολο να χαθεί από τη ΝΔ. Και αυτό το γνωρίζουν καλά στην Ιπποκράτους.

Τα πρώτα χαμόγελα της πιθανής στήριξης του Π. Τατούλη αγκαλιά (για μια ακόμη φορά) με το ΛΑΟΣ, τα διαδέχτηκε ο έντονος εκνευρισμός.

Παντιέρα πρωτος σήκωσε ο Κορίνθιος Π. Μπεγλίτης ο οποίος δήλωσε πως "Δεν πρόκειται ποτέ ν‘ ανέβω στο ίδιο μπαλκόνι με τον Καρατζαφέρη"...ξεχνώντας προφανώς τα κοινά μπαλκόνια του Μνημονίου που έχουν ανέβει..

Αφήνοντας όμως στην άκρη την θεατρική ατάκα του υφυπουργού Άμυνας οι αντιδράσεις στο εσωτερικό του Κινήματος είναι μεγάλες.

Από τη μία μεγάλη μερίδα του κόσμου "δε ξεχνά" τι έχει πει στο παρελθόν για την "Ανικανότητα του ΠΑΣΟΚ να κυβερνήσει το τόπο" (http://e-rooster.gr/09/2008/933), από την άλλη πολλοί θεωρούν πως μία τέτοια επιλογή θα συσπειρώσει το κόσμο της Αριστεράς περισσότερο εναντίον του ΠΑΣΟΚ και σχεδόν καθόλου εναντίον της ΝΔ, μιας το ζήτημα του Μνημονίου θα κυριαρχήσει στην κορυφή της ατζένας .

Επειδή όμως στις μέρες μας η πολιτική είναι η τέχνη του επικοινωνιακού, το πυροτέχνημα  Τατούλη και η τυχωδιοκτική προσφορά του να θέσει υποψηφιότητα, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ακόμα τρικ της κυβερνώσας παράταξης, να ...πετάξει τη μπάλα στη κερκίδα και ο κόσμος να ασχολείται με πολιτικά ανούσια θέματα.

Σε μία περιοχή που εκ προοϊμίου "δεν βγαίνουν τα κουκιά για το ΠΑΣΟΚ" η δημοσιοποίηση μίας ενδεχόμενης στήριξης του, θολώνει τα νέρα, ανακατεύει τη τράπουλα και κυρίως "ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα."

Σκοπός  είναι ο αποπροσανατολισμός από το δίλημμα του Μνημονίου και η στροφή στο δίλημμα του φυλακισμένου (κόσμου).

Εξάλλου στην Ιπποκράτου γνωρίζουν καλά από "Στρατηγική των Παιγνίων.."

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Alex avatar
    Alex 29/08/2010 11:14:33

    To ΠΑΣΟΚ δεν ξεχνα τι σημαινει Δεξια.......Γιατι ειναι αγκαλια με ερωτικη διαθεση με την ακροδεξια....μη κοιτατε που κανουν τσαλιμακια....στο Καρατζαφυρερ...εχουν τυψεις αλλα οι τυψεις τους κρατανε λιγο...ετσι ηταν αλλωστε ανεκαθεν το ΠΑΣΟΚ...

  2. anonymos avatar
    anonymos 29/08/2010 11:34:49

    Το θυμάστε εκείνο το σύνθημα ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΩΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ?
    ακατάσχετο γέλιο

  3. panatha avatar
    panatha 29/08/2010 11:39:47

    Tο σπινθηροβολο βλεμμα του φελλου.
    Υπομονη αδερφια γλυκοχαραζει.Οι δυναμεις κατοχης εδω και χρονια ξεμειναν απο υφασματα και επιστρατευουν και τις πατσαβουρες.

  4. nasos avatar
    nasos 29/08/2010 11:51:05

    Επικρατούν δεύτερες σκέψεις δίοτι πολύ απλά ο Τατούλης,το αγαπημένο παιδί των διαπλεκόμενων Αθηναϊκών ΜΜΕ θα χάσει με τα τσαρούχια.
    Κερδίζει μόνάχα στην έδρα του την Αρκαδία,που όμως ζήτημα να αντιπροσωπεύει το 15% του εκλογικού σώματος της Περιφέρειας,την στιγμή που η Μεσσηνία έχει 2,5 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό.
    Επίσης θα χάσει σε Λακωνία και Αργολίδα-παρά το επικείμενο σαμποτάζ της Έλσας Παπαδημητρίου-ενώ στην Κορινθία(ο δεύτερος πιο σημαντικός Νομός τα πράγματα παίζονται.
    Η δε στήριξη που του προσφέρει ο Καρατζαφέρης είναι άνευ ουσιαστικού αντικρύσματος,μιας και ο κομματικός μηχανισμός του τηλεκόμματος είναι απλά ανύπαρκτος,χώρια που από ότι φαίνεται τελικά θα του γυρίσει και μπούμερανγκ,αφού το ΠΑΣΟΚ ενόψει της διαφαινόμενης ήττας θα πετάξει καμιά δικαιολογία του στυλ ''δεν μπορούμε να συνεργαστούμε με την Ακροδεξιά'' και θα αφήσει τον τρόφιμο του Μέγκα στα κρύα του λουτρού.

  5. Orestios avatar
    Orestios 29/08/2010 12:03:03

    Τατούλης = μνημόνιο GAP.

  6. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 29/08/2010 13:43:07

    Την προδοσία πολλοί αγάπησα. τον προδότη κανένας

  7. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 29/08/2010 14:33:13

    Πάψτε να ασχολείστε με αυτό τον γραφικό που το μόνο που τον νοιάζει είναι να βολέψει τον πισινό του σε μια καρέκλα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Σολιαληστής 29/08/2010 15:33:01

      Σωστόοοος!

  8. Tassos avatar
    Tassos 29/08/2010 15:36:17

    Πάντως ρε παιδιά τί σαβούρα είχε μαζέψει και η ΝΔ, έ? Πού τους βρήκε όλους αυτούς τους κ - π - ίτες? (στην ΑΑΣΠΕ η σωστή απάντηση). Δεν φαντάζομαι ρε Φάκτορα να ήσουν και σύ στην ΑΑΣΠΕ? Αν ναι το παίρνω πίσω :-)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Tassos 29/08/2010 15:48:39

      μωρέ καλά τα λες εσύ, και μη σε νοιάζει για τον Φάκτορα, είναι ξηγημένο παιδί αυτός

    • Μisha avatar
      Μisha @ Tassos 29/08/2010 16:36:55

      Tassos

      Το ερώτημα μάλλον είναι άλλο:
      Ποιοι μηχανισμοί-ψυχολογικοί, κοινωνικοί και πολιτικοί- οδηγούν πολλούς πρώην ακροαριστερούς (Τσουκάτος, Τατούλης, Μπίστης,Λογοθέτης,Δαμανάκη, Ανδρουλάκης κλπ) όχι απλά σε καθεστωτική λογική αλλά στην υιοθέτηση του πιο αντιδραστικού νεοφιλελευθερου μοντέλου!
      Έχει καταλήξει ο Σαμαράς να είναι πιο «αριστερά» από τους πολυτεχειόπαιδες κνίτες Ανδρουλάκη -Δαμανάκη!
      Θα άξιζε τον κόπο μια μελέτη του φαινομένου αυτών των οβιδιακών μεταμορφωσεων.

      • michal avatar
        michal @ Μisha 29/08/2010 19:29:59

        H masa.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Tassos 29/08/2010 19:23:25

      Απο τη στιγμη που την εποχη της πρωτης μεταπολιτευσης στα πανεπιστημια η ΔΑΠ ειχε κατω απο 10% ενω ολοι οι υπολοιποι ησαν σε διαφορες αριστερες οργανωσεις ειναι πολυ φυσικο να εχει σημερα η ΝΔ ανθρωπους που ηταν στην αριστερα νεοτεροι.

  9. petros avatar
    petros 29/08/2010 18:41:10

    Να δω τους εργαζόμενους της ( υπό ιδιωτικοποίηση ) ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη Αρκαδίας, να ψηφίζουν Τατούλη κι ας ... πεθάνω !

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/08/2010 19:45:41

    Ο Δράκος πρέπει να βάλλει καλούς αντιπεριφερειάρχες στο ψηφοδέλτιο για τους 5 νομούς της περιφέρειάς του. Ο Ταγαράς είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ στην Κορινθία. Στους άλλους 4 νομούς πρέπει να υπάρξει ανανέωση. Ο Σωτηρόπουλος της Αργολίδας υπήρξε πολύ καλός πολιτικός αλλά μπήκε στα 73 του!! Ανανέωση παντού λοιπόν. Ιδιαίτερη προσοχή στην Αρκαδία όπου ο Τατούλης έχει βαθιές ρίζες και καλό μηχανισμό, όπως και πελατειακό δίκτυο ψηφοφόρων!