29/01/2009 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με τις αποζημιώσεις και την ΕΕ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρίστος avatar
    Χρίστος 29/01/2009 03:19:38

    Δε σας είδα να φωνάζετε σήμερα για τους κουκουλοφόρους αγρότες που εμφανίστηκαν στα δελτία ειδήσεων. Κάποιοι μάλιστα έλεγαν και τι κόμμα ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές.

    Δυο μέτρα και δυο σταθμά στο βασίλειο της βλακείας.

  2. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 29/01/2009 08:45:25

    Το μεγάλο ζήτημα εδώ είναι ότι ενώ στην αγροτική αγορά όλα είναι ελεύθερα στην αγροτική παραγωγή από την ΕΕ υπάρχει έντονος παρεμβατισμός με σκοπό όχι τη διόρθωση, άλλα τη χειραγώγηση.
    δηλαδή, με λίγα λόγια υπάρχουν διαφορετικές ταχύτητες, με διαφορετικό σημείο εκκίνησης.

    είναι σα να λένε στον αγρότη " βολευτήκατε με τα λίγα, τώρα θα έχετε πάντα λίγα, εμείς θα φροντίζουμε για την αγορά" αυτή είναι η λογική που έχει επικρατήσει σε επίπεδο εε

  3. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 10:35:48

    Κύριε φάκτορα πρέπει να αποβάλλετε κάποτε το σύνδρομο 'της δασκάλας με τη βεργούλα έτοιμη να τιμωρήσει τον άτακτο μαθητή για τις αταξίες του'
    Η επιτροπή πάντα κοιτά για τη συμπεριφορά των κρατών μελών ανεξάρτητα αν είναι η Γαλλία ή η Ελλάδα. Η επιτροπή δεν επέτρεψε τη Γαλλία να μειώσει το ΦΠΑ των εστιατορίων. Εγκαλεί τη Γαλλία για παράνομες επιδοτήσεις στο χώρο της γεωργίας.
    η Επιτροπή έχει αυτό το ρόλο του συντονιστή και του επιτηρητή της συμπεριφοράς των 27 εταίρων.
    Δεν ζούμε σε ομοσπονδία κύριε φάκτορα αλλά σε μια διακρατική συμφωνία που πάντοτε τα κράτη προσπαθούν να επιδείξουν την εξουσία τους.
    Επομένως ως προς τι ο πανικός 'θα μας βάλει στοπ η Επιτροπή, πρόστιμα και άλλες κινδυνολογίες';
    Ισως η άγνοια μπορεί να πριμοδοτεί αυτή τη στάση ,αλλά εσείς κύριε φάκτορα ένας έγκριτος δημοσιογράφος διαπιστευμένος στην Ελληνική βουλή δεν μπορείτε να γράφετε ελαφρά καρδία τέτοιες κινδυνολογίες!!!

  4. logoplokos avatar
    logoplokos 29/01/2009 11:21:45

    ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΚΙΝΔΥΛΟΓΙΩΝ :

    Επίσημη ενημέρωση θα ζητήσει η Κομισιόν για τις αποζημιώσεις στους αγρότες

    Ο εκπρόσωπος Τύπου της Επιτρόπου για θέματα Αγροτικής Ανάπτυξης δήλωσε ότι οι ελληνικές και κοινοτικές υπηρεσίες είχαν άτυπες επαφές σχετικά με το θέμα των αποζημιώσεων στους Έλληνες αγρότες. Ο ίδιος αξιωματούχος ξεκαθάρισε ότι η Αθήνα θα πρέπει να ενημερώσει και επισήμως την Κομισιόν, η οποία στη συνέχεια θα αποφανθεί ως προς τη συμβατότητά τους με την κοινοτική νομοθεσία. Ο αξιωματούχος της Κομισιόν επιβεβαίωσε, τέλος, ότι την ερχόμενη Τετάρτη ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, Σωτήρης Χατζηγάκης θα συναντηθεί στις Βρυξέλλες με την Επίτροπο Μαριάν Φίσερ.


    (πηγή: ΑΠΕ)

  5. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 11:41:17

    Και λοιπόν τι έγινε κύριε λογοκλόπε;
    Επαναλαμβάνω σε μια διακρατική σχέση, οι σχέσεις μεταξύ των εταίρων είναι δυναμικές και όχι στατικές.
    Ένα κράτος μέλος για τον άλφα βήτα λόγο παίρνει κάποιες αποφάσεις για ένα θέμα που άπτεται του κοινοτικού ανταγωνισμού.
    Η επιτροπή σαν φύλακας αυτών των διακρατικών αποφάσεων θέλει να ενημερωθεί για να δει εάν αυτές οι αποφάσεις έρχονται εναντίον άλλων κρατών μελών.
    Αυτό συμβαίνει κάθε τόσο με όλα τα κράτη μέλη και έχει γίνει σχεδόν στο κοινοτικό χώρο ρουτίνα.

    Υστερόγραφο: logoplokos είσαι ψευδώνυμο του κυρίου φάκτορα;

  6. logoplokos avatar
    logoplokos 29/01/2009 11:57:58

    Φίλε μου, και μερικώς ενήμερος, (δεν έχεις ακούσει τάχα, για προστίματα που έχει βάλει η ΕΕ σε χορηγήσεις εθνικών επιδοτήσεων ; δεν έχεις ακούσει ότι αυτές απαγορεύονται από την ΄Ενωση ;) και πολύ καχύποπτος, (για ψευδώνυμα κλπ)... Το κυρίως κείμενο έχει ηλεκτρονική παραπομπή...

  7. Factorx avatar
    Factorx 29/01/2009 11:57:59

    @Ιουλιανός. Είσαι ψευδώνυμο της βλακείας;

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 29/01/2009 12:03:32

    Πορίσματα της Ομάδας Εργασίας της Επιτροπής Ενέργειας της Ακαδημίας Αθηνών επί
    του θέματος «Πυρηνική Ενέργεια και Ενεργειακές Ανάγκες της Ελλάδος»
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    factorx: Ατακτε, τι σχέση αυτό το σχόλιο με το θέμα του ποστ. Κόψε επιτέλους αυτήν την τακτική

  9. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 12:07:34

    @Άτακτε καλημέρα, παρακινήθηκες βλέπω ...
    Δεν έχω καιρό τώρα, δουλεία όπως λες κι' εσύ.
    Ελπίζω να διαβάσω κατατοπιστικά πράγματα.

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 29/01/2009 12:11:10

    Arxeopteryx- τώρα που άδειασαν από το «εθνικό λιγνίτη» φαίνεται ήρθε η ώρα για τον «εθνικό πυρηνικό» στην θέση Ακρόπολης …

  11. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 12:12:50

    7 logoplokos
    Βεβαίως και έχω ακούσει για πρόστιμα, αλλά αυτά έχουν να κάνουν με το παιχνίδι της γάτας και του σκύλου που παίζουν η Επιτροπή με τα κράτη μέλη και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τέτοια παιχνίδια στον κομματικό ανταγωνισμό κάθε κράτους μέλους.

  12. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 12:18:00

    8 κύριε φάκτορα γιατί τόσο μένος για το ψευδώνυμο μου;
    Εσείς ένας τόσος έγκριτος δημοσιογράφος πως επιτρέπεται να με βρίζετε, όταν σε παλιότερες αναρτήσεις σας έχετε καταγγείλει τέτοιες πρακτικές.

  13. Factorx avatar
    Factorx 29/01/2009 12:37:52

    @ιουλιανος, μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, εκτος αν δεν καταλαβαίνεις πραγματικά, Το προηγούμενο σχόλιο μου είναι απάντηση στην βλακεία που εγραψες προηγουμενως οτι ο logoplokos είμαι εγώ

  14. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 12:49:49

    14 κύριε φάκτορα όταν στην πρώτη μου ανάρτηση απαντώ στο κείμενο σας και μου απαντά κάποιος 'logoplokos' λογικά κάποιος να κάνει διάφορους πονηρούς συνειρμούς όπως ότι ο φάκτορας είναι και λογοπλόκος. Τι το ποιο απλό !!
    Πάντως αν προσβληθήκατε σας ζητώ συγγνώμη

  15. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 13:02:47

    Ιουλιανέ, πολύ πονηρό σε βρίσκω!

  16. Factorx avatar
    Factorx 29/01/2009 13:03:44

    @ιουλιανος. Συ είπας, Όντως η βλακεία δεν έχει ορια

  17. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 13:13:34

    16
    Από που το συμπεραίνετε κύριε (Α)θανάσης μας; Έχετε μαντικές ικανότητες; αν ναι άντε με τη σημερινή κρίση θα 'σαπίσετε' στο χρήμα!!

  18. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 13:20:02

    17
    Κύριε φάκτορα συγκρατηθείτε λίγο. Όντως η βλακεία όπως και η άγνοια δεν έχουν όρια...

  19. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 13:20:06

    ...λογικά κάποιος να κάνει διάφορους πονηρούς συνειρμούς...

    Εσύ το λες...
    Εγώ απλά υπαινίχθηκα ότι η προσέγγισή σου είναι απλοϊκή. Αλλά θα μου πεις καμια φορά το απλούστερο είναι και το αληθινό...

  20. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 13:27:59

    20
    για ποια προσέγγισή μου μιλάτε γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν έχω σχολιάσει κείμενο σας. Εκτός και εάν παίζετε το ρόλο του αντί- φάκτορα

  21. Μαρκιανός avatar
    Μαρκιανός 29/01/2009 13:42:15

    Αγαπητέ Ιουλιανέ, δεν είστε ο μόνος που διαπιστώνετε ότι σε αυτό το blog ο διαχειριστής και οι βοηθοί και 2-3 παρατρεχάμενοι μπορούν να σας υβρίσουν και να σας ειρωνευθούν ό,ποτε θέλουν, ενώ εσείς δεν έχετε δικαίωμα να ανταπαντήσετε. Εγώ τουλάχιστον δεν το είδα πουθενά αλλού αυτό.

  22. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 29/01/2009 13:43:16

    22
    Νάτος και ο χριστιανός ορθόδοξος. Κύριε ανώνυμε, Ιουλιανός ήταν ο τελευταίος Ρωμαίος αυτοκράτορας με ελληνική παιδεία. Παραβάτη τον έβγαλε ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός το 'τούβλο' γιατί σπούδαζαν μαζί στην Αθήνα φιλοσοφία και του το παίζε ζηλωτής χριστιανός. Αυτά για το όνομα. Όσον αφορά την παρέμβαση σας δεν θα μου παίξετε τώρα τους σωματοφύλακες του Αλεξάνδρου Δουμά.

  23. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 13:48:03

    @21: Δηλαδή, με τα σωστά σου κι'όλας, μπήκες να σχολιάσεις ανώνυμα σε μπλογκ και θίχτηκες που σου απευθύνει τον λόγο (έστω, σχολιάζει λεγόμενά σου) κάποιος που αγνοείς? Κύριε των δυνάμεων!
    Αφού σου φαίνονται πρωτοφανή και παράδοξα αυτά (σε βαθμό που να χρησιμοποιείς πληθυντικό ευγενείας) τι ακριβώς ήρθες να κάνεις "εδώ μέσα"?
    (Όπου ευτυχώς, η ελευθερία του "απευθύνεσθαι" διατηρήται σε λογικά πλαίσια...)

  24. μπρόκολα avatar
    μπρόκολα 29/01/2009 14:09:54

    Πόσο θα γελάσω όταν δεν θα πάρουν μία από ΕΕ ή βουτήξουν καμιά προστιματάρα…..βλέπω τον Χατζή στο τρακτέρ, να δείχνει τη Βαστίλη (ΕΕ) φωνάζοντας ‘…… όχι για μένα αλλά για τον ΚΚ που δεν θα πάρει ψήφο από τους αγρότες’και που είστε ακόμη……αφού χθες ο γαλάζιος αγροτοσυνδικαλιστής των Σερρών είπε ότι οι μισοί χώρισαν μέχρι τώρα …..λόγω των συνθηκών … σκεφτείτε τι έχει να γίνει μετά…..όλος ο νομός Ελεύθερος…….απαλλαγή από τα δεσμά…..ανανέωση παντού..και στην κάλπη....

  25. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 29/01/2009 14:51:49

    Το πρόστιμο είναι σίγουρο και αδιαμφισβήτητο ότι θα πέσει απλά το περιμένουν μετά από καιρό που ή θα έχει ξεχαστεί το θέμα ή θα είναι άλλη κυβέρνηση πέρυσι φάγαμε 1 δισ πρόστιμο χωρίς μπλόκα και με παροχές κρυφές φέτος θα έχει πολύ γέλιο απλώς δεν θα καλέσει μετά κανείς τον Χατζηγάκη και τον χοντρό να απολογηθούν

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/01/2009 15:32:10

    Ναι μια χαρα.

    ΘΑ κρατανε τη γκανιοτα οι γεωπονοι ! Πελαααατες μουυυυ φωναζε ο Βεγγος !!

    Ελλαδα η Χωρα της Πόρτας ! Πολλες πορτες ρε παιδι μου, μια ανοιγεις τρεις σε περιμενουν.

    Μοναδικο μοντελο.

    Ποθεν εσχες στους γοωπονους.

    ΠΠ

  27. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/01/2009 19:45:41

    Ναι,τα προστιμα πεφτουν μετα απο μερικα χρονια,που περιμενουν να εχουν γινει οι εκλογες και να τις εχουν κερδισει.

  28. ariel avatar
    ariel 30/01/2009 00:45:15

    Αγαπητοί Ιουλιανέ και Μαρκιανέ. Είμαι λίγο καιρό στο blog και δεν σας έχω ξαναδιαβάσει. Γιατί θυμώνετε και μας μαλώνετε, πολύ κομψά και στον πληθυντικό είναι αλήθεια. Κι' εγώ στην αρχή πειραζόμουνα όταν μου κόλαγαν, αλλά δεν αντιδρούσα. Στο τέλος κατάλαβα πως η χάρη της παρέας εδώ, είναι η ανταλλαγή γνωμών και τα πειράγματα χωρίς κακία βέβαια. Διαβάζοντας τους φίλους, έμαθα πράγματα που δεν ήξερα ή δεν καταλάβαινα πάνω στην πολιτική και σε άλλα, παρά την μεγάλη ηλικία μου. Μην θίγεστε λοιπόν, κανείς δεν θέλει να σας προσβάλλει, είμαι βέβαιη.