02/11/2008 02:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με τις Τράπεζες και την Κυβέρνηση;

Γράφουν οι εφημερίδες: «Το σχέδιο ενίσχυσης του τραπεζικού συστήματος απειλείται να τιναχθεί στον αέρα .... στην Τράπεζα Πειραιώς, στη Eurobank, στην Alpha και στην Εθνική Τράπεζα το κλίμα δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό...Οι υπεύθυνοι δηλώνουν σχεδόν ....προσβεβλημένοι από τις εκτοξευόμενες κατηγορίες για τους ίδιους και τις τράπεζες που διευθύνουν ...» (Βήμα). Και λένε οι σταθμοί: «Στον αέρα βρίσκεται το σχέδιο κρατικής στήριξης των τραπεζών καθώς δεν υπάρχει συμφωνία όλων των πιστωτικών ιδρυμάτων. ...Κάποιες τράπεζες μεταξύ αυτών, η Πειραιώς και η Εθνική, δηλώνουν ότι δεν έχουν ανάγκη ενίσχυσης των κεφαλαίων τους με κρατική βοήθεια...» (ΣΚΑΙ).

Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα; Κάποιες τράπεζες σίγουρα έχουν, ή είχαν πρόβλημα. Στην προσπάθειά τους να μην αποκαλυφθούν, πίεσαν την Κυβέρνηση να δώσει το «πακέτο» σε όλους. Η Εθνική σίγουρα δεν το χρειάζεται, αλλά της το φόρεσαν. Μερικές μικρότερες ακόμα και αν το ήθελαν, δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα που να θέλουν την εποπτεία. Η εποπτεία πήγε να επιβληθεί σε όλους, ασχέτως προβλημάτων, για να μην ξεσκεπαστούν οι προβληματικές. Δηλαδή, συγκάλυψης το ανάγνωσμα. Αυτοί που δεν την θέλουν, αντιδρούν. Μερικοί που αντιδρούν, μπλοφάρουν! Διακυβεύονται θεόρατοι εγωισμοί και τεράστια προσωπικά συμφέροντα.

Στην αναμπουμπούλα, κάτι «κουράδες», με συγχωρείτε, θα μείνουν «ανεξάρτητες». Εγώ κύριε Αλογοσκούφη, και κύριε Προβόπουλε, θα τους έλεγα: «Έχετε τρεις μέρες να συγχωνευθείτε, ή σας αφαιρώ την τραπεζική άδεια.» Έτσι, όπως ο Gordon Brown ή ο Henry Paulson (σε τράπεζες πολύ πιο σοβαρές από τα 2-3 σουβλατζίδικα που παριστάνουν τις τράπεζες).  Δεν υπαινίσσομαι τίποτα για το ποια είναι ή δεν είναι «σουβλατζίδικο», αλλά ο κύριος Αλογοσκούφης τις ξέρει.

Αλλά κύριε Αλογοσκούφη, αυτή την φορά καταλαβαίνω την δυσκολία σας. Είναι πολύ πιο δυνατοί από εσάς. Εδώ, μπροστά στα μάτια σας, εν μέσω κρίσης, αγοράζουν ίδιες μετοχές, μειώνοντας κεφάλαιο και ρευστότητα, για να μην γίνουν μια χαψιά κάποια νύχτα φθινοπωρινή. Μόνο ένας μπορεί να καθαρίσει την τραπεζική κόπρο του Αυγείου, αλλά δεν τον αφήνετε, εκεί στην Πλατεία Κοτζιά (δεν αναφέρομαι στο άτομο, αλλά στο νομικό πρόσωπο).

Ποιο είναι το συμπέρασμα; Δυο - τρεις Τράπεζες έχουν πολύ περισσότερη πολιτική δύναμη και από την κυβέρνηση και από τον κ. Αλογοσκούφη και από τον κ. Καραμανλή. Και δεν το λέω αυτό σκωπτικά προς τον τελευταίο, αλλά με αγανάκτηση εναντίον της ισχυρότερης και πιο αλαζονικής διαπλοκής στην Ελλάδα.

Τραπεζικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/11/2008 09:39:43

    Σε συνέντευξη του στη ΝΕΤ ο πρόεδρος του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, ο κ. Φιλιππίδης, δήλωσε στα ίσια ότι το ΤΤ δεν χρειάζεται το ρευστό του δημοσίου, διότι έχει τα αποθεματικά να αντιδράσει μόνο του στην κρίση, όμως θα εισαχθεί στο σχέδιο διότι αν δεν μπει τότε θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση έναντι των άλλων τραπεζών.
    Πιστεύω πως καμμιά τράπεζα δεν έχει πρόβλημα. Όλες μα όλες τα τελευταία χρόνια εμφανίζουν τεράστια κέρδη, μιλάμε για εκατομμύρια Ευρώ. Είναι απίθανο όλα αυτά τα χρήματα να εξαφανίστηκαν. Κάποια ίσως, αλλά όχι όλα.
    Επομένως το κόλπο είναι να εισρεύσουν και τα χρήματα των φορολογουμένων στα ταμεία τους.
    Δηλαδή μπείτε στη θέση κάποιου που έχει πολλά χρήματα και του προσφέρουν χωρίς ιδιαίτερες δεσμεύσεις και άλλα πολλά χρήματα. Δεν θα τα έπαιρνε;
    Εσείς τι θα κάνατε στη θέση του;

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 02/11/2008 09:42:53

    Kyrie Alogoskoofie kai egw katalavainw tis odynes sas.Stin patrida mou stin Afriki exoume mia paroimia omws pou leei oti ta metaxwta vrakia, theloun kai epidexious ..pisinous, Me alla logia, an den thewrwite oti ikanopoieite afti tin proypothesi, afiste kapoion allo na dokimasei kai mi ftheireste allo.Edw, akoma kai i Epitropi Antagwnismou den tolmise na ta valei me tis trapezes, alla na me thymitheite, kai afto tha ginei.

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 10:13:47

    Καλημερα,
    ολοες οι Τραπεζες εχουν off balance Ισολογισμους. Αδημοσιευτους. Εκει κρυβουν τους δρακους.

    Στην Ελλαδα οπως σε ολα τα σημαντικα ζητηματα ΠΟΤΕ δεν θα μαθουμε ολη την αληθεια και θα κανουμε λογικα ή λιγοτερο "λογικα" σεναρια. Στηριζομενοι στην κοινη λογικη και τα βασικα οικονομικα ποθ πολλοι απο εμας γνωριζουμε, το αρθρο-ποστ ειναι πολυ σωστο.

    Πότε ομως με την κοινη λογικη εξηγησαμε μια κατασταση στην Ελλαδα? ==> ΠΟΤέ.

    Εαν δεν πιεστουν απο τα μπλογκς και την ελευθερη δημοσιογραφια, δεν προκειτε ν αντιδρασουν. Εαν καποιοι δεν πιασουν το θεμα σωστα απο την αρχη, δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ακρη-ως λαος.

    Δυστυχως οι Πολιτικοι μας και οι Φυλλαδες ειναι ειτε ανιδεοι ειτε ελεγχομενοι-εξαρτημενοι για να βρουν -πουν την αληθεια.

    ΠΠ

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 10:19:56

    Φξ,
    άλλαξε τον τιτλο σε " ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ "


    ΠΠ

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/11/2008 10:25:44

    3 ΠΠ

    Οχι μονο ολες οι τραπεζες εχουν off balance ισολογισμους αλλα επιπλεον, ειτε λογω κυβερνητικης συγκαλυψης με ανταλλαγμα,ειτε μερικες φορες λογω ελλειψης καταρτισης των ελεγκτικων μηχανισμων,πραττουν τρις χειροτερα ως προς αποκρυψη στοιχειων απο ολες τις προηγμενες ευρωπαικες χωρες.
    Συν τοις αλλοις αυτο θα μας υποβιβασει κι αλλο-και ειναι σοβαροτατο-και ως τραπεζικο συστημα αλλα και ως κρατος με ευνομουμενη πολιτεια (Χο!Χο!)

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 10:32:28

    επισης,
    οποιος εχει τ αρ...α ( Προβοπουλος ) ας καλεσει Διεθνεις Εταιριες να ελλεγξουν τις Ελληνικες Τραπεζες να μαθει η κυβερνηση τι δρακουν κρυβουν και ποτε θα σκασουν !

    Ειχα γραψει οτι οι 5 Τραπεζες μαζι εχουν 30% μεγαλυτερο ενεργητικο απο το ΑΕΠ !! Αν σκασει μια ποιος και απο που θα την καλυψει? Δανειο απο Πουτιν οπως η Ισλανδια ? οκ. μετα θα πρεπει να παρουμε και Σ300 και Σουχοι κλπ κλπ.. εχει κανεις τ αντερα να το κανει?

    Εκαναν τη μαλακια οτνα βγηκαν κυβερνηση να κανουν ελεγχο και να βρουν τρυπες και λογιστικα τερτιπια του ΠΑΣΟΚ και τα εδωσαν στην ΕΕ και μας εβαλε επιτηρηση. Δηλαδη θα ειναι χειροτερο αυτο που προτεινω??

    Ασ αφησουμε τους καλους τροπους. Εδω μπαινει σε ρισκο ολοκληρη η Χωρα και τα παιδια και τα εγγονια μας. Δεν χωρανε πια καλοι τροποι και ευγενειες. Κυριοι στον τακο και αναφορα. Το μαρτυριο της σταγονας και σ αυτους να χασουν τον υπνο τους.

    δεν χωρανε πια τα
    - Δε γνωρίζει ο συνάδελφος το συγκεκριμένο πρόβλημα
    αλλα
    - Είναι εντελώς μ@λάκας!
    ......................
    -Πρέπει να ενταθούν οι προσπάθειές σας
    αλλα
    -Σκουλήκια! Θα δουλέψετε μέχρι να λιώσετε
    ......................


    ΠΠ

  7. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/11/2008 10:55:07

    Ορθότατο.

    Σημειώνει ότι δεν πρέπει να μιλάμε για Τράπεζες αλλά για ισχυρά εγωιστικά πρόσωπα που νέμονται το ενεργητικο των ιδρυμάτων λόγω αριθμητικής των μετοχών τους.

    Επίσης ότι ότι επί της ουσίας αυτά τα άτομα είναι ανεξέλεγκτα, ασχέτως αν είναι ιδιώτες ή κομματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ και κουμπάροι της Ν.Δ.

    Δυστυχώς αμφιβάλλω αν εχουν καταλάβει ακόμη και οι υπουργοί της κυβέρνησης τι έχει στήσει ο υπουργός οικονομίας όλα αυτά τα χρόνια υπέρ των τραπεζιτών και εις βάρος των τραπεζών.

  8. miaouth avatar
    miaouth 02/11/2008 11:14:59

    Οι τράπεζες πιστεύουν ότι τα ακίνητα δεν θα πέσουν ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. Που στηρίζονται; Στην απλή σκέψη, ότι εδώ είναι ... Ελλάδα (μη ψάχνετε οικονομικές θεωρίες, πουθενά εκεί μέσα δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα).
    Κι άν πέσουν; Άν η σκέψη τους δεν είναι απλή, αλλά απλοική;
    Κι εδώ υπάρχει η ουσιαστική απάντηση: Και τότε, δεν θα τρέχουν οι χρυσοπληρωμένοι managers. Οι μέτοχοι θα τρέχουν (δηλαδή κυρίως οι "κοινωνικοί επενδυτές" (ταμεία κτλ), κι μείς όλοι θα τρέχουμε. Κι όποιος θα είναι τότε στη θέση του Φοροσκούφη. Όπως αυτός τρέχει τώρα, αλλά είναι αργά, και όχι οι μανατζαραίοι, για το spread των Ομολόγων Δημοσίου. Άς πρόσεχε,λένε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2008 11:44:38

    O πίνακας με τα ιστορικά κέρδη των ελληνικών τραπεζών από την Κ.Ε., που παρατίθεται 1-2 αναρτήσεις πιο πριν, έχει όλη την εικόνα: Όλη η Ελλάδα, όλες οι επιδοτήσεις, όλα, για τις τράπεζες.

  10. miaouth avatar
    miaouth 02/11/2008 11:51:30

    Αλλά όπως λένε κάποια "ψιλά γράμματα", πολύ οικεία σε επενδυτές πάσης φύσεως:
    "Οι παρούσες αποδόσεις δεν εγγυώνται το ύψος των μελλοντικών αποδόσεων".

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2008 12:01:07

    θα την πατήσουμε όπως ο Σαμψών...με τον ταβάνι στο δικό μας κεφάλι. Μήπως να φτιάξουμε ένα κλαμπ υποψήφιων για μετανάστευση, να μας κάνουν έκπτωση στα εισητήρια...

  12. Nick avatar
    Nick 02/11/2008 12:10:59

    Δυστυχώς ξέχασαν οι τραπεζίτες ότι εδώ είναι... Βαλκάνια. Ω, ρε τι θυμήθηκα! Τι θα γίνουν με τις θυγατρικές τους στη "Νέα Ευρώπη";;;;

  13. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 02/11/2008 18:26:18

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ? ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Π..ΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ.,,,,,(Ηδη πάντως η εκτέλεση του φετινού προϋπολογισμού απογοητεύει (τα έσοδα υπολείπονται στο πρώτο εννιάμηνο κατά 2,4 δισ. ευρώ έναντι του στόχου), ενώ ο κίνδυνος να είναι λιγότερα απ' όσα υπολόγιζαν τα έσοδα από τον φόρο στα ακίνητα είναι πλέον ορατός.

    Από την άλλη πλευρά τα στοιχεία δείχνουν ήδη αύξηση του χρέους. Ελλοχεύει πλέον ο κίνδυνος υποβάθμισης της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας, κάτι που πρακτικά σημαίνει ότι το Δημόσιο θα δανείζεται ακριβά, φέροντας νέο πλήγμα στο ύψος του χρέους. ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

  14. mesas avatar
    mesas 02/11/2008 20:20:46

    τραπεζικέ
    καλύτερα θα ήταν να έγραφες τα πράγματα με το όνομά τους

    ΠΠ
    "5 Τραπεζες μαζι εχουν 30% μεγαλυτερο ενεργητικο απο το ΑΕΠ"

    είδες τα αντίστοιχα νούμερα στην Ευρώπη ή στην Ισλανδία;
    πίσω είμαστε...

    archaeopteryx
    σχετικά με τη μετανάστευση, το έγραψαν οι ξένοι για την Ελλάδα πριν κάτι μήνες...
    μάλλον ξέρουν...