#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με την δόση του Σεπτεμβρίου;



(Ανανεωμένο). Μια περίεργη είδηση κυκλοφορεί τις τελευταίες ώρες στην αγορά. Ότι η δόση της 15ης Σεπτεμβρίου, ύψους 8 δις ευρώ, δε θα εκταμιευτεί από το EFSF αλλά μέσω διμερών δανείων. Δηλαδή δε θα πληρωθούμε από τα ταμείο στήριξης αλλά θα βρεθούν κάποιες χώρες και θα μας δανείσουν μέσω διμερών συμφωνιών, έναντι κάποιου επιτοκίου φυσικά.

Οι τεχνοκράτες υποστηρίζουν ότι είναι ημερολογιακό το θέμα γιατί το EFSF δεν προλαβαίνει να ετοιμαστεί για να αναλάβει το δανεισμό της Ελλάδας.Ο περιορισμένος χρόνος που υπάρχει για την διαμόρφωση νέου πακέτου χρηματοδότησης της Ελλάδας πριν την εκταμίευση της επόμενης δόσης καθιστούν πιθανότερο η νέα δόση να δοθεί κι αυτή από τα διμερή δάνεια και όχι από το EFSF.
«Το χρονοδιάγραμμα είναι λίγο στενό για να γίνει η νέα εκταμίευση από το EFSF. Το πρόβλημα είναι να διαμορφωθούν όλα τα στοιχεία για το (νέο) πρόγραμμα με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε το EFSF να μπορέσει να το αναλάβει από τα μέσα Σεπτεμβρίου», είπε ο αξιωματούχος της ευρωζώνης στο Reuters

Κι εδώ γεννώνται κάποια ερωτήματα:

Αν θυμούμαστε καλά τα 110 δις ευρώ του πρώτου δανείου τα παίρνουμε μέσω της συμφωνίας που έχουμε υπογράψει μέσω του Προσωρινού Ταμείου Στήριξης και υποτίθεται ότι από το 2013 ο προσωρινός θα γίνει μόνιμος μηχανισμός, δηλαδή ο EFSF. Αυτός θα ενεργοποιηθεί για το δεύτερο δάνειο των 109 δις ευρώ το οποίο θα υπογραφεί από Σεπτέμβριο. Άραγε προς τι αυτή η αλλαγή. Είναι μόνο ημερολογιακό το θέμα ή υπάρχει κάτι που δεν μας λένε; Όπως για παράδειγμα ότι θα ασκηθούν και πάλι πιέσεις για νέα μέτρα προκειμένου να μας δώσουν τη δόση;

Επίσης, τι είδους διμερείς συμφωνίες είναι αυτές; Με την τρόϊκα, το ΔΝΤ ή κάποιες άλλες χώρες πρόθυμες να μας δανείσουν;

Χθες πάντως έφτασαν αιφνιδίως στην Αθήνα τα μεγάλα κεφάλια της Τρόϊκας (ο Τραα του ΔΝΤ και ο Μεζούχ της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας) επειδή όπως λένε οι πληροφορίες η μαύρη τρύπα των 4,5 δισ. ευρώ στον Προϋπολογισμό κτύπησε συναγερμό στους υφισταμένους τους που βρίσκονταν από ημέρες εδώ και διαπίστωσαν ότι το πράγμα δεν τραβάει και οι στόχοι του Μεσοπρόθεσμου αποτελούν ήδη όνειρο θερινής νυκτός. Κυρίως επειδή με την ανικανότητα της κυβέρνησης αδυνατούν να βρούν άλλους τρόπους άντλησης εσόδων, πέραν της φορολογίας. Διαπίστωση που σημαίνει νέα μέτρα τα οποία με την σειρά τους θα σημάνουν γενικό ξεσηκωμό καθώς τα όρια αντοχής της κοινωνίας έχουν εξαντληθεί προ πολλού.

 

Έτσι εξηγούνται και η διαταγή παύσης των πληρωμών που έβγαλε το υπουργείο Οικονομικών αλλά και το ξήλωμα του φοροεισπρακτικού μηχανισμού του προκατόχου του Παπακωνσταντίνου που ξεκίνησε εσπευσμένα ο Βενιζέλος με την ελπίδα να αυξήσει τα έσοδα

Διαβάστε κι αυτό: Μήπως είμαστε χρεοκοπημένοι και απλά περιμένουμε την ανακοίνωση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armagedon avatar
    armagedon 30/07/2011 10:41:16

    νεα μετρα βλεπω απο Σεπτεμβρη....

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 30/07/2011 10:56:18

    Τα μετρα δεν θα σταματησουν, ειναι βεβαιο, ερχονται και θα ερχονται συνεχεια νεα μετρα, αυτο το πραγμα δεν βγαινει περα να το θυμαστε, οσο δεν δινεται βιωσιμη λυση, οσο δεν μειωνουν δαπανες παρα μονο μισθους συνταξεις.

  3. geopan avatar
    geopan 30/07/2011 10:57:24

    η κυρία στο background φαίνεται να δουλεύει σκληρά..

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 30/07/2011 11:53:10

    Και αυτός με τον πράσινο φάκελλο δουλεύει πολύ,την κοινωνία και όλο τον πλανήτη.....

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 30/07/2011 12:28:20

    Ζούμε την ΑΠΟΘΕΩΣΗ της πολιτικής ΑΛΧΗΜΕΙΑΣ και ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΑΣ.Έχουν ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ τα ΠΑΝΤΑ!!!Γινόμαστε,καθημερινά,μάρτυρες μιας ΕΛΕΕΙΝΗΣ και ΑΘΛΙΑΣ πολιτικής πρακτικής.Το πασοκικό καθεστώς,ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ και ΘΡΑΣΥ,συνεχίζει να ΒΙΑΖΕΙ την αλήθεια και να ΕΚΒΙΑΖΕΙ τρομοκρατώντας τους πολίτες....

  6. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 30/07/2011 13:06:32

    Από το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2392.aspx
    Υπολογίζουμε ότι, το αργότερο στα μέσα του 2012 η Ελλάδα θα πρέπει να διαπραγματευθεί ξανά με τους πιστωτές της - με στόχο ακόμη μία φορά (τρίτη κατά σειρά) τη διαγραφή χρέους, τη μείωση των επιτοκίων, τη χρηματοδότηση των ελλειμμάτων κοκ. Ενδιάμεσα βέβαια, πολύ πιο σύντομα από ότι φανταζόμαστε, η Ελλάδα θα ζητήσει νέα χρήματα από την ΕΕ – αφού οι «ζημίες» (ελλείμματα) του προϋπολογισμού, ύψους περίπου 2 δις € μηνιαία, δεν καλύπτονται από κανένα εκ των δύο προγραμμάτων στήριξης (ακόμη και αν ξεπουλήσει βιαστικά δημόσιες επιχειρήσεις, για να καλύψει κάποιες τρύπες του προϋπολογισμού).

  7. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 30/07/2011 13:59:12

    Λεφτά υπάρχουν. Δείτε και το βίντεο που ενέπνευσε τον ΓΑΠ
    http://www.youtube.com/watch?v=4UKRW_Toqe8&feature=fvwrel

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ EΛΛΗΝΑΣ 30/07/2011 14:05:25

      Για όσους προτιμούν χορευτικό remix υπάρχει κι αυτό στο youtube :
      http://www.youtube.com/watch?v=y5RR6HoxCas&feature=related

  8. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 30/07/2011 14:23:42

    ρε ΠΠ? που είσαι?
    δώσε καμιά πληροφορία...

  9. jkr avatar
    jkr 30/07/2011 14:39:05

    Το θέατρο είναι καλά στημένο: κάθε τρίμηνο ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ και θα πρέπει να παίρνουμε νέα μέτρα.
    Καλό το παραμύθι χρόνια τώρα.
    Αν κάποιος σας δείξει έστω κι ένα στοιχείο να το δείξετε και σε μας.

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/07/2011 15:25:57

    Να ρωτήσουμε κατευθείαν το Βενιζέλο, μιλάει ΄΄φαρσί΄΄ τα οικονομικά..

  11. Twins avatar
    Twins 30/07/2011 15:57:20

    Τι μέτρα να πάρουν ;;

    Το επόμενο μέτρο θα έιναι η ολικη δημευση της περιουσίας όλων μας ...

  12. dino avatar
    dino 30/07/2011 21:51:23

    Δεν τους συμφερει γιατι με την φορολογια επι της περιουσιας κερδιζουν περισσοτερα.(π.χ. αυτοκινητο 2000 κυβικα 5000 ευρω αξια 10000 ευρω φοροι σε 10 χρονια!)

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 31/07/2011 11:18:49

    Βλέποντας σήμερα το πρωϊ το κατάπτυστο πρωτοσέλιδο της Ψυχαροφυλλάδας όπου ο κος Τζέφρι με τεράστιο θράσος ρώτησε τα κοράκια της Ε.Ε. ''και τι θέλετε να κάνω,να σας δώσω τα νησιά και την Πελοπόννησο για το νέο δάνειο'' αισθάνθηκα τέτοια οργή που αναρωτήθηκα αυτοί που τον ψηφίζουν δεν ντρέπονται καθόλου που μας κατσικώθηκε με τα ψεματα του και θέλει να πουλήσει τη χώρα λες και είναι κληρονομιά από τον πατέρα του.Θέλω να πιστεύω ότι εμείς οι υπόλοιποι που αισθανόμαστε Ελληνες,κάτι που αυτός δεν θα το νοιώσει ποτέ,δεν θα τον αφήσουμε να μας καταστρέψει για δέκα γενιές.Ελπίζω σύντομα να μας αδειάσει τη γωνιά μια για πάντα.....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Dee Jay Stelios 31/07/2011 13:51:18

      Τα λόγια για τον ΓΑΠ εχουν χάσει πλέον καθε σημασία.
      Επι 2 χρονια δηλώσεις επι δηλώσεων - απαραδεκτες και αδιανόητες για πρωθυπουργο Ευρωπαικού κράτους.
      Αν υπήρχε δηλ. κράτος και Αν λειτουργουσαν οι θεσμοί ο ΓΑΠ θα ήταν πισω απο κάγκελα εδώ και πολυ καιρό.
      Το Τραγικο ..ειδες να διαμαρτυρεται κανείς ?
      Μονο για κατι άδειες ταξι και κατι επιδόματα ..
      Και όταν με τα πολλά ειπαν να μαζευτούν σε καμμια πλατεία το ριξαν στα θεατρικα δρώμενα, το τάι-τσί και κατι μπαρούφες περι αμεσσης δημοκρατίας μεσω φεισμπουκ -
      Μαλλον δεν εχουν αδικο που μας συμπεριφερονται σαν πρωτόγονους ιθαγενεις..

  14. rally monkey avatar
    rally monkey 31/07/2011 14:00:19

    Aποθρασύνθηκαν σε βαθμο να εχουν συμφώνησει την χρεωκοπία της χώρας στις Βρυξέλλες και να την παρουσιάζουν σαν επιτυχία...
    Και 150+ προβατα(?) να δίνουν ψηφο εμπιστοσύνης στους επίορκους.

    Απο το ίδιο το επιτελείο της Μερκελ .. η Ελλαδα θα crash-άρει .. 'απλά ψαχνουμε να βρούμε το σημείο για να πέσει το αεροπλάνο'..

    "At the moment we are just trying to win time in the hope of preventing contagion to other weak countries," said one senior lawmaker from a party in Merkel's conservative coalition.
    "The truth is that for Greece, what we are really looking for is the right place to crash the plane. It should not be over a city, but in the countryside if possible."
    h**p://uk.reuters.com/article/2011/07/13/uk-eurozone-germany-idUKLNE76C00Q20110713

  15. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 31/07/2011 18:27:06

    κομματοκρατια,κλεπτοκρατια, σκληρες συντεχνειες,ταξιτζηδες,φορτηγατζηδες,φαρμακοποιοι,δικηγοροι,μηχανικοι,συμβολαιογραφοι,ηλεκτρολογοι ως κ φουρναραιοι,κρατικοδιαιτες κομματικες συνδικαλιστικες συνταχνειες,δεη,δεκο κλπ...για ποιο κρατος κανετε λογο,μηπως ζουμε ολοι μας σε αλλη χωρα κ δεν το καταλαβαμε...εαν δεν διαλυθουν ολες οι συντεχνειες κ δεν απελευθερωθουν ολα τα επαγγελματα,τι κανουμε στην εε...εκτος κ δεν θελουμε να ειμαστε στην εε κ θελουμε αλλες καταστασεις συμφωνα με τα δικα μας ατομικα συμφεροντα...τι καταφεραμε,το κρατος να ειναι χρεωμενο κ εμεις να ειμαστε στον κοσμο μας...φυσικα δεν εχουμε καταλαβει οτι κρατος ειμαστε ολοι εμεις κ δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις για καλη υγεια,παιδεια,δρομους κλπ,χωρις να πληρωνουμε τους φορους μας...τα ελλειματα που εχουμε πρεπει να μηδενισθουν,δαπανες κ δημοσιος τομεας πρεπει να μειωθουν...η φοροδιαφυγη κ φοροαποφυγη πρεπει να κτυπηθουν, οι ευρωπαιοι που διδουν τα λεφτα τους τα στερουν απο τους συμπολιτες τους κ αυτο δεν μπορει να γινετε χωρις ορους...σκληροι για μας αλλα εαν δεν υπαρξει αναπτυξη με μειωση των ελλειματων χρεοκοπουμε με στασεις πληρωμων...αυτη ειναι η τελευταια μας ευκαιρια,πρεπει να την εκμεταλευτουμε γιατι τετοια ρυθμηση δεν εχει ξαναγινει σε ολοκληρη την ανθρωποτητα...με πολλα μειον ισως, αλλα τι να κανουμε δεν ειναι οι αλλοι υποχρεωμενοι να δουλευουν για μας...τα οποια προβληματα πρεπει να αντιμετωπισθουν επι τι βασει του κοινωνικου συμφεροντος κ οχι των συντεχνειων...οταν θα γινουν εκλογες κ ψηφισουμε τον σαμ,ισως τοτε να δουμε καποια αναπτυξη,αλλα τωρα ας ελθει ο γαπ σε συγκρουση με τις δικες του συντεχνειες κ να καταλαβει τι ζημια κανανε στην ελλαδα...νομιζω οτι το εχουν καταλαβει κ κτυπουν τους παντες κ τα παντα,εφοριες,πολαιοδομιες,δεκο κλπ...εμεις εως τις εκλογες πρεπει να αγρυπνουμε μηπως εχουμε παρτυ με τις αποκρατικοποιησεις...οσο για την δοση του σεπτεμβριου μαλλον ειναι τεχνικο το θεμα κ θα λυθει, εχουν προχωρησει πολυ οι διαπραγματευσεις ποσο μαλλον που ερχετε κ 25μελης ομαδα κρουσης για ελεγχους μετα της 15 αυγουστου...ελλαδα το χαλι σου που μας εφεραν οι πολιτικες ανικανες ηγεσιες σημιτη,κκβ...οι επιστολες δουκα ειναι αληθινες η πλαστες της μαυρης προπαγαντας,εαν ξερει κανεις μπορει να μας πληροφορησει...

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 31/07/2011 20:35:31

    η κατασταση ειναι επικινδυνη και καθε μερα που ο γαπ και η παρεα του ειναι στην εξουσια, η κοινωνια, η ελλαδα και οι ελληνες οδηγουμαστε στην εξαθλιωση.
    τα προδοτικα δοσιλογα μμε υποστηριζουν το αδικο και συνεχιζουν επιθεση σε καθε εργαζομενο και καθε ομαδα που διεκδικει το α υ τ ο ν ο η τ ο ,που ειναι να ζησουμε και οχι να επιβιωσουμε.