10/12/2008 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει με την βαλλιστική

Επειδή λέγονται και γράφονται διάφορα για την βαλλιστική εξέταση της σφαίρας που σκότωσε τον νεαρό Αλέξανδρο, μέχρι στιγμής η κατάσταση έχει ως εξής: Μετά την νεκροψία, που πραγματοποιήθηκε παρόντος τεχνικού συμβούλου της οικογενείας, η σφαίρα κλείστηκε σε σφραγισμένο σακουλάκι μέχρι να γίνει η βαλλιστική εξέταση.

Η αστυνομία περιμένει την οικογένεια του θύματος να ορίσει νέο πραγματογνώμονα για την βαλλιστική εξέταση. Σε αυτή την εξέταση θα διαπιστωθεί αν η σφαίρα φέρει ίχνη από πίσσα, σοβά, σκόνη, ή μάρμαρο  κλπ για να διαπιστωθεί αν εξοστρακίσθηκε 

Από φωτογραφίες της σφαίρας αστυνομικοί εικάζουν ότι πιθανώς ή σφαίρα είτε εξοστρακίστηκε, είτε προσέκρουσε σε οστό, εξ ού και τα σχετικά δημοσιεύματα και  υπαινιγμοί στα ΜΜΕ.

Νομικά τον κατηγορούμενο αστυνομικό ενδιαφέρει η βαλλιστική επειδή από αυτήν θα εξαρτηθεί και η κατηγορία: δόλος, ή ενδεχόμενος δόλος. Πολιτικά όλοι καταλαβαίνουμε τι θα γίνει αν η βαλλιστική δείξει εξοστρακισμό. Γι αυτό δε πρόκειται να γίνει τίποτα μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 15:13:37

    Κούγιας, συνήγορος ειδικών φρουρών: "Η σφαίρα εξοστρακίστηκε, ΣΥΜΦΩΝΑ με την βαλιστική έρευνα της Αστυνομίας"!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!

    Ε, ΡΕ, ΓΛΕΝΤΙΑ!

  2. Helmut avatar
    Helmut 10/12/2008 15:18:37

    Η σφαίρα προσέκρουσε στην ζαρντινιέρα...

  3. Helmut avatar
    Helmut 10/12/2008 15:19:57

    ...προτού χτυπήσει τον Αλέξη.

    Τώρα ψάχνουν για ίνες από πράσινα αθλητικά παπούτσια.

  4. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/12/2008 15:20:53

    Όλες οι φήμες είναι για να δίνουν επιχειρήματα στα παπαγαλάκια.

  5. Spiros avatar
    Spiros 10/12/2008 15:29:17

    Το BBC ηδη κανει λογο για εξοστρακισμο με κυρια πηγη τον ....Κουγια.

    Δοξαστε τον ανωμαλο

  6. Spiros avatar
    Spiros 10/12/2008 15:29:17

    Το BBC ηδη κανει λογο για εξοστρακισμο με κυρια πηγη τον ....Κουγια.

    Δοξαστε τον ανωμαλο

  7. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 15:33:35

    Οι δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθεροι. Τέθηκαν μόνο σε διαθεσιμότητα. Ο ΚΚ. διακύρυξε ότι δήθεν οι αίτιοι θα τιμωρηθούν πραγματικά. Για μια φορά ακόμη το κράτος δείχνει το ξεφτιλισμένο προσωπείο του.

  8. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/12/2008 15:40:50

    Μα πόσο ξεφτιλισμένοι μπορεί να είναι;;;

    Ηδη ο κντηνάνθρωπος της Ελληνικής Δολοφονίας, τα ρίχνει στον δολοφονημένο πιτσιρικά!!

    Αν πιστέψουμε το υπόμνημα του Κούγια που έβγαλε ο Αλφα, είναι αχρείος!!!

  9. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 15:59:45

    Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι από την στιγμή που θα βγει από την βαλλιστική εξέταση ότι ήταν εξοστρακισμός, κατευθείαν θα βγει κόσμος και θα τονίζει ότι τζάμπα βγήκαν οι νέοι στους δρόμους, τζάμπα φωνάζανε για ένα λάθος. Μια άτυχη στιγμή. Μια "παρεξήγηση" όπως φρικαλέα δήλωσε ο συνήγορος του αστυνομικού ο Α. Κούγιας.

    Εμείς από την πρώτη στιγμή του συμβάντος, δεν μας ενδιέφερε το αποτέλεσμα της βαλλιστικής. Για μας έχει μόνο δικονομική σημασία. Δηλαδή για το πώς θα βγει η κατηγορία. Εξ' αμελείας ή εκ προθέσεως.

    Το μεγάλο ζήτημα είναι να πάρουμε απαντήσεις για το γιατί γύρισε στο σημείο. Πήγε για μανούρα?? Πόσο επικίνδυνος είσαι όταν αφού προκλήθηκες από 15 χρονα, πήγες πάρκαρες το αυτοκίνητο και γύρισες πεζός να ζητήσεις τα ρέστα? Τόσο πολύ θίχτηκες από τα 15χρονα? Τι μπορεί να σου είπαν ? Εκεί ξεκίνησαν όλα. Εκεί άρχισε το κακό. Για αυτό είσαι μόνο υπεύθυνος εσύ. Δεν πήγες στο περιστατικό που σε είχαν καλέσει, άλλο ένα παράπτωμα, διότι κάποιος μπορεί να κινδύνευε εκεί και το μόνο που ήθελες ήταν να πας να κάνεις τσαμπουκά.

    Το δεύτερο ζήτημα είναι γιατί έβγαλες όπλο. Κύριε 37χρονε, όταν τα παιδιά σας φτάσουν 15 χρονών και θα έχετε τους γνωστούς εφηβικούς καβγάδες στο σπίτι, θα βγάλετε όπλο??? Ποιός πατέρας δεν έχει ακούσει μπινελίκι από τον έφηβο γιο του? (και όποιος δεν το έχει ακούσει, είτε έχει κλειστά τα αυτιά του, είτε το παιδί του του τα χώνει πίσω από την πλάτη του τρεις χειρότερα). Αυτή είναι η εφηβεία.. Αμφισβήτηση των πάντων. Αν δεν υπήρχε δεν θα είχαμε εξέλιξη του κόσμου.

    Αν κινδύνευε η ζωή σας, γιατί γυρίσατε στο σημείο ? Στην σχολή δεν σας έχουν μάθει ότι όταν βγαίνει το όπλο από την θήκη μπορεί να προκληθεί ατύχημα?


    Δεν θα καταδικάσουμε εμείς κανέναν. Αλλά δεν μπορείτε στις συνειδήσεις μας , να μας πείσετε ότι είστε αθώος. Μπορεί σε 3-4 χρόνια να είστε ελεύθερος, μπορεί να περάσει άσχημες στιγμές η οικογένεια σου, όμως όλα αυτά είναι συνέπειες των πράξεών σου. Ένα παιδί έφυγε. Μια χώρα καίγεται.


    Δεν ήθελες να τον σκοτώσεις , ήθελες να τον φοβίσεις. Είδες πόσο φοβήθηκαν όλοι αυτοί που βγήκαν στον δρόμο μετά από αυτό που έκανες ?


    Μιλάμε πάντα για τον δράστη και όχι τον συνάδελφο του αστυνομικό, ο οποίος δεν μπόρεσε να τον σταματήσει. Έχουμε βρεθεί και μεις σε στιγμές , όπου δεν μπορέσαμε να συγκρατήσουμε έναν φίλο σε έναν τσαμπουκά. Και βέβαια καλά έκανε και τον ακολούθησε. Δεν μπορούσε να τον αφήσει μόνο του.




    SALONICA PRESS

    http://salonica-press.blogspot.com/2008/12/blog-post_6874.html

  10. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 16:03:57

    Η σφαίρα σφηνώθηκε στον εκατοστό σπόνδυλο και είναι φυσικό να είναι παραμορφωμένη.
    Γιατί όμως δεν μπορούν να λειτουργήσουν έγκαιρα τα εργαστήρια βαλλιστικής εξέτασης, λόγω δήθεν ταραχών; Τουναντίον σε τέτοιες περιπτώσεις αυτά πρέπει να βρίσκονται σε πλήρη ετοιμότητα. Αυτό που φοβάται η κυβέρνηση είναι, ενώ μεθοδεύει τη θεωρία του δήθεν εξοστρακισμού, για να βγάλει τον εκτελεστή λάδι, να δώσει τα "αποτελέσματα" της "εξέτασης" στη δημοσιότητα, γιατί τότε είναι που δε θα συμμαζεύεται τίποτε.
    Για ποια βαλλιστική εξέταση μιλάμε, όταν Η ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΚΑΤ΄ΕΥΘΕΙΑΝ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ;
    ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ "ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ"; ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ

  11. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 16:05:16

    Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΓΡΑΨΕ Η ΣΦΑΙΡΑ ΕΝΤΟς ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟς ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΞΗ. ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ !

  12. stelios avatar
    stelios 10/12/2008 16:13:13

    Οι φημες για το υπομνημα λενε οτι περιεχει οτι ο μικρος αποβληθηκε απο το σχολειο του.
    ολοι γνωριζουμε τις πρακτικες που χρησιμοποιουν οι δικηγοροι,ο σκοπος αγιαζει καθε μεσο,και η παραμινκρη δημιουργια εντυπωσης στους δικαζοντες μπορει να αποβει καθοριστικη.
    Εδω λοπον μπαινει το ζητημα,να τελειωνουμε με το δικαστικο Παρακρατος που ειτε με ανταλλαγματα,ειτε με παρωπιδες λογω συμπλεγματων(θρησκοληψιας,κατωτερωτητας,σεξουαλικης δυσπραγιας κλπ),ΠΑΝΤΑ κανει λαθος υπερ των μπατσων,δικαστων και των εκαστωτε κολητων τους.

  13. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/12/2008 16:15:07

    Κούγιας:"Δυστυχώς παρεξήγηση"

    Κτηνάνθρωπος "Τον είχαν αποβάλλει από τα σχολείο του"

    ΛΑΣΠΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!

  14. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 16:15:08

    Mποτίλια στο πέλαγος

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΛΛΙΣΤΗΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ. ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥΝ ΕΝΓΡΑΦΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΩΡΙΣΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΚΛΕΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡΠΟΛ ΞΕΝΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ!!

  15. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2008 16:24:30

    @ ΓιώργοΧ
    η άρνηση είναι η πιο προβλέψιμη ανθρώπινη αντίδραση.
    Σου συστήνω να σπουδάσεις όλες αυτές τις επιστήμες και ως νέος μεσσίας να αποκαλύψεις το κουκούλωμα. Μέχρι τότε αρκέσου να υποστηρίζεις ότι φορά κουκούλα χούλιγκαν

  16. KaryID avatar
    KaryID 10/12/2008 16:29:23

    Εδώ που έχουν φτάσει διστάζουν να ανακοινώσουν και τον εξοστρακισμό. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
    Και εμείς μεταξύ σκύλας και χάρυβδης.

  17. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/12/2008 16:29:59

    σοβαρά ρε φίλε;;

    αν δηλαδή δεν υποστηρίζουμε τον κτηνάνθρωπο και τον υπάνθρωπο συνήγορο του είμαστε χουλιγκαν;;

    τουλάχιστον δεν είμαι χαζός και βλέπω τι γίνεται:

    Εξοστρακισμός =ενδεχόμενος δόλος

    Αντικοινωνική συμπεριφορά =εν βρασμω ψυχής =αθώωση με αμφιβολίες...

    Δεν κάνουμε εδώ τους δικαστές ξέρεις, ουτε καταδικάζουμε..

    Αλλά δεν είμαστε και ηλίθιοι

    Αντε πάνε τώρα με τον Άδωνη να ζητήσεις να εξοπλιστούν και οι δημοτικοί αστυνομικοί για να έχουμε νέους Αλέξηδες..

    Κακώς που σου απαντάω βέβαια, αλλά μου την σπάει η ειρωνία από αμόρφωτους

  18. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2008 16:37:29

    @ ΓιώργοΧ
    μάλλον κι εσύ σαν τον λαπ κοιτάς τον καθρέπτη όταν γράφεις. Στο REALITY TESTING βαθμολογήσε ως αποτυχών

  19. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 16:41:06

    Γιωργος Χ Says
    Εξοστρακισμός =ενδεχόμενος δόλος

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ

    ''ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΟΛΟΣ = ΔΟΛΟΣ''

    ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΟΛΟΣ.

    ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ.

    Η ΥΠΕΡΑΣΠΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΔΟΛΟ=ΔΟΛΟ ΦΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ.

    Η ΥΠΕΡΑΣΠΗΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ''ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΤΗΝ ΘΥΚΗ ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΟΚΡΩΤΗΣΕ'' ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΔΟΛΟΣ, ΒΑΡΙΑ ΑΜΕΛΙΑ.

    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΟΜΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΙΑΣ !

  20. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 16:42:04

    Μια νύχτα του εκτελεστή στο Κορυδαλλό λέτε να είναι μεγάλη για το σύστημα ???

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/12/2008 16:42:46

    Ρε παιδιά να μείνουμε στα γεγονότα.

    Πρώτο γεγονός: Η φορά της σφαίρας είναι όντως από πάνω προς τα κάτω, λοξή. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα: α) ή εξοστρακίστηκε β) ή είχαμε πυροβολισμό ευθέως και βρήκε το παιδί την ώρα που έσκυβε.

    Αν και η β εκδοχή δεν μπορεί να αποκλειστεί, ωστόσο δεν είναι η πιθανότερη, γιατί αν το παιδί έσκυβε, είναι λίγο δύσκολο να το βρήκε στο συγκεκριμένο σημείο και να το σκοτώσει. Πάντως, για να βγει ασφαλες συμπέρασμα, πρέπει να γίνει βαλιστική, που θα δείξει αν υπάρχουν σημάδια εξοστρακισμού της σφαίρας.

    Επειδή όμως το εργαστήριο βαλλιστικής είναι εργαστήριο της αστυνομίας, ο ανακριτής διέταξε να αναβληθεί η βαλιστική, μέχρι να ορίσει η οικογένεια δικό της, έμπιστό της τεχνικό σύμβουλο. Αυτό έγινε για να μην μπορεί να κατηγορηθεί η αστυνομία ότι μαϊμούδιασε το αποτέλεσμα της βαλιστικής υπέρ του συναδέλφου τους, επειδή το να βγει το αποτέλεσμα ότι ήταν εξοστρακισμός είναι, με τα μέχρι σήμερα στοιχεία, το πιθανότερο.

    Αυτά που αναδημοσιεύει ο FactorX στο #15 είναι όλα πολύ σωστά. Δεν αλλάζει το πολιτικό ζήτημα για το ήθος της αστυνομίας, άσχετα από το αν υπήρξε ανθρωποκτονία από πρόθεση ή αμέλεια. Ωστόσο, αλλάζει κάτι άλλο: δεν μπορούμε να μην δεχθούμε ότι εκεί που λέμε "τεκμήριο αθωότητας" για τον κάθε έναν, τα κανάλια, παρασύροντας ακόμη και τον ίδιο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, έβγαλαν την ετυμηγορία "δολοφονία". Δολο-φονία σημαίνει δόλος. Αν πυροβόλησε μόνον προς τα πάνω και προς τα κάτω όπως λέει, τότε δεν υπάρχει δόλος.

    Όταν υπάρχει τέτοιος προπηλακισμός, τότε δεν μπορείς παρά να λάβεις κάθε δυνατό μέτρο, ώστε η "ετυμηγορία" την οποία έχουν ήδη πιστέψει τα οργισμένα πλήθη, θα διαψευσθεί με τρόπο αδιαμφισβήτητο. Αν ρισκάρεις να έχεις βεβαιότητα ειλικρίνειας και κατά 0,01% μόνον, την πάτησες. Δεν πρέπει να μείνει το παραμικρό ίχνος αμφιβολίας για την εντιμότητα και την εγκυρότητα μιας τέτοιας εξέτασης.

    Αν τυχόν η βαλιστική δείχνει φόνο εξ αμελείας, (το πιθανότερο με τα μέχρι στιγμής στοιχεία) τότε πάντως πολλοί θα πρέπει να καταπιούν τη γλώσσα τους. Κάηκε η Αθήνα και η Ελλάδα επειδή σταμπαρίστηκε ένα γεγονός ως δολοφονία. Όχι ότι αλλάζει η σοβαρότητά του. Σημασία έχει ότι έβγαλε πιστόλι για έναν τσαμπουκά. Πού ζούμε ρε Καραμήτρο, στο φαρ ουέστ; Από τη στιγμή που θα βγάλεις το πιστόλι χωρίς λόγο, τότε το αν θα σημαδέψεις πάνω ή ευθεία εξαρτάται από την πολύ μικρή ψυχική διάθεση ενός δεκάτου του δευτερολέπτου. Το θέμα είναι να ξέρεις πότε να βγάλεις το πιστόλι. Αυτό είναι το πολιτικό θέμα με την αστυνομία.

    Υπάρχει όμως και πολιτικό θέμα με τα ΜΜΕ και όσους χαϊδεύουν τα αυτιά των κουκουλοφόρων, είτε επειδή είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία από τις ΗΠΑ, είτε επειδή είναι απλώς κάφροι που δεν ξέρουν ότι αν μιλήσουν για "δολοφονία 15χρονου από μπάτσο" θα ενεργοποιήσουν τα αντανακλαστικά καταστροφικής δράσης των κουκουλοφόρων. Αν η αστυνομία δεν ξέρει ότι δεν πρέπει να τραβήξει πιστόλι σε τέτοιες περιπτώσεις, τα ΜΜΕ δεν ξέρουν ότι δεν πρέπει να ντοπάρεις το πλήθος των κουκουλοφόρων σε τέτοιες περιπτώσεις; Άραγε η ευθύνη του μικρόφωνου είναι μικρότερη από την ευθύνη του πιστολιού;

  22. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 10/12/2008 16:49:44

    Παρεξήγηση; να δώσουμε τα χέρια τότε. Και ό,τι έγινε,έγινε. Ο ψυχάκιας υπόδειγμα πατέρα και οικογενειάρχη μίλησε και για παραβατική συμπεριφορά του πιτσιρικά;

  23. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 16:49:57

    και μην αστοισω τον Κουγια εκει !!

  24. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 16:52:31

    Επώνυμος Says:
    December 10th, 2008 at 4:42 pm

    ΜΠΡΑΒΟ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

    ΣΥΝΧΑΡΗΤΥΡΙΑ

  25. leon avatar
    leon 10/12/2008 16:53:53

    Για μενα δεν εχει σημασια το πορισμα κανενος. Η αποφαση μου ειναι φονος (για να μην υπαρχει ο δολος). Ομως δεν πρεπει να τιμωρηθει παραδειγματικα. Παραδειγματικα πρεπει να τιμωρηθει ο Πρωθυπουργος και το συναφι του. Πολιτικοι (και μη) που συνεβαλλαν να φτασουμε σε αυτο το σημειο. Αλλα για να γιναι αυτο πρεπει να ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ Ελληνα. Οσο δεν σκεφτεσαι συλλογικα μπορει να ζεις την ζωουλα σου οπως την ζεις σημερα. Να εισαι σιγουρος ομως πως αυριο εσυ η το παιδι σου θα ξαναβρεθει σε αυτη τη θεση που εισαι σημερα. Γι'αυτο σου λεω. ΞΥΠΝΑ.

  26. KaryID avatar
    KaryID 10/12/2008 17:06:47

    Λόγια Πυθίας σε νουνεχές περιτύλιγμα.

  27. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 17:08:15

    Την Τζεκου αν θυμάστε την προστάτευσαν (έτσι μας έλεγαν τότε) ,αν δεν θέλουν εκεί εναλλακτικά το Βατοπεδι του Εφρεμ στην σουίτα του Φιλιπα (θα συναντηθούν η αιτία με το αποτέλεσμα )

  28. Helmut avatar
    Helmut 10/12/2008 17:08:35

    Επώνυμε,

    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο απίθανη μπορεί να γίνει η πορεία μιας σφαίρας όταν χτυπήσει οργανισμό αποτελούμενο από ιστό και οστά.

    Η εξήγηση "η εξοστρακτίστηκε ή έσκυβε το παιδί" είναι υπερβολικά απλοϊκή και μόνο πολύ έμπειροι ιατροδικαστές μπορούν να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα.

    Ο Κούγιας, ούτε για να βλέπει CSI δεν κάνει...

  29. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2008 17:16:17

    @ ΓιώργοΧ
    το θέμα είναι με σένα ότι στην φαντασίωση σου έχεις πλάσει τις μορφές του μπάτσου-θύτη και του παιδιού-θύματος. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν αλλά όχι μόνο αυτές ως ζεύγη. Να σου θυμήσω προ εβδομάδος την δολοφονία μιας μάνας που έκανε 16χρονή. Εκεί οι ρόλοι των μορφών είναι αντίθετοι κοιτώντας μόνο το στιγμιότυπο της βίαιης πράξης. Δεν αμφιβάλλω για την δυσκολία να αντιληφθείς κάτι παραπάνω γιατί μάλλον δεν θέλεις καθ' όσον σε βολεύει έτσι. Όμως υπάρχει το πρίν και το μετά στα στιγμιότυπα. Και η εικόνα που έχεις στο μυαλό σου για την στιγμή εκείνη μπορεί να σου λέει χίλιες λέξεις, αλλά μπορεί και να είναι απάτη. Εσύ διαλέγεις τι θές να δεις.

  30. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 10/12/2008 17:23:06

    Τι μαγειρεύεται ρε Γκουβέρνο? Πάτε να το κουκουλώσετε για λόγους εθνικής ασφαλείας και να βγάλετε ψεύτες τους αυτόπτες μάρτυρες? Έλεος!

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 17:24:54

    Πρώτα πρώτα, να διορθώσω αυτό που έγραψα, γιατί το έγραψα αμέσως μόλις το άκουσα στο Σκάι, όχι από τον Κούγια, αλλά από τους σχολιαστές και ενώ πότιζα. Δεν ισχύει το "σύμφωνα με την βαλιστική έρευνα". Ο Κούγιας μίλησε για συμπέρασμα από την ιατροδικαστική έρευνα. Ο τρόπος, το ύφος, ο τόνος που τα είπε, ΟΜΩΣ, φανέρωνε 100% σιγουριά.

    Στο απολογητικό υπόμνημα ο Αλέξανδρος φωτογραφίζεται σαν "πλούσιος και γνωστός χούλιγκαν του ΠΑΟ που αποβάλλεται από το σχολείο του και συχνάζει στα Εξάρχεια".

    Στην ουσία, στο τέλος, ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΕ το Μαξίμου για άνεπίτρεπτο πολιτικό μαγείρεμα εκτόνωσης της κατάστασης, θυσιάζοντας εν ψυχρώ έναν οικογενειάρχη και πατέρα τριών ανηλίκων παιδιών.
    Κανονικά, αν ισχύουν αυτά, θα πρέπει να αρχίσουν να τα σπάνε, τώρα, οι φίλα προσκύμενοι στον "φερόμενο", πλέον, δολο-φόνο. Η Αστυνομία, το κράτος, η κυβέρνηση φόρτωσαν "πρόθεση" και "δόλο" σε έναν άνθρωπο που τους έλεγε πως δεν το έκανε ΕΠΙΤΗΔΕΣ. Και η φάση είναι ότι ήταν και ο συνάδελφός του παρών! Δηλαδή, ΚΑΤΕΘΕΣΕ και αυτός, που ήταν ΔΙΠΛΑ του, το τι έγινε. Και για να έχει ο Παυλόπουλος- Κυβέρνηση- Καραμανλής πάρει απόφαση να "αδειάσει" την Αστυνομία μέσω του δράστη, ή είπε την αλήθεια και δεν τον άκουσαν, ή τους την είπε και τον έπεισαν να καταθέσει ψέματα. Στην πρώτη περίπτωση είναι επικίνδυνοι, ως ανίκανοι να σταθμίσουν σωστά τα γεγονότα. Στην δεύτερη, θέλουν κρέμασμα.

    Προσωπικά, παίδες, έχω φάει τέτοιο σοκ, που αδυνατώ να παρακολουθήσω τι γίνεται. Η αίσθηση που έχω είναι ότι ξυπνήσαμε νύχτα από τα νερά γιατί ...βουλιάζουμε, μέσα σε 10 μποφώρ και βροχή, ενώ, μόλις, έχουμε ανακαλύψει ότι ο καπετάνιος δεν έχει ιδέα από πλοήγηση!

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 17:31:42

    Σόρρυ, "προσκείμενοι". (Παραλίγο να γίνουν ..."προσκυνημένοι", -οι άνθρωποι! Μας παρακολουθεί και ο Χ- "αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις")

  33. KaryID avatar
    KaryID 10/12/2008 17:39:55

    @Νήπιε: σου παραθέτω απόσπασμα απο το απολογητικό υπόμνημα που δημοσιεύει ο κουρδιστός. Διάβασέ το προσεκτικά, ΠΟΛΥ προσεκτικά. Νομίζω η φράση κλειδί είναι: κινηθήκαμε να φύγουμε ΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ.

    "Βλέποντας σε απόσταση 10-15 μέτρων την ομάδα περίπου 30 ατόμων, μην μπορώντας να αναχαιτίσουμε την επιθετική τους πορεία και ευρισκόμενοι σε κατάσταση φόβου για την ίδια μας τη ζωή, κινηθήκαμε να φύγουμε στρέφοντας την πλάτη μας προς το μέρος τους.

    Ταυτόχρονα, προκειμένου να διασφαλίσουμε τη διαφυγή μας, όντας ταραγμένος και φοβισμένος, αφού το πλήθος δεν ανέκοψε την πορεία του, παρά τη ρήψη χειροβομβίδας κρότου λάμψης από το συνάδελφό μου, έβγαλα το υπηρεσιακό μου όπλο από τη θήκη και, από το ένστικτο της αυτοσυντήρησης έριξα δύο προειδοποιητικές βολές στον αέρα, μπορεί και τρίτη, που δεν είχα συνειδητοποιήσει, αλλά μου την υπενθύμισε ο συγκατηγορούμενός μου

    Δηλαδή λέει ότι φεύγοντας και μη κοιτάζοντας προς τα παιδιά, αφού τους είχαν γυρίσει την πλάτη, έριξε στον αέρα προειδοποιητικά, μη βλέποντας.
    Αυτά.

  34. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 17:46:35

    Ξέρει κάποιος τα ειδικά χαρακτηριστικά του όπλου που χρησιμοποιήθηκε; Ο δράστης λέει ότι το όπλο του θα διαπερνούσε 8 ανθρώπους (!), από την απόσταση που πυροβόλησε, ΑΝ η βολή ήταν κατ- ευθείαν στο στήθος του μικρού Αλέξανδρου Ανδρέα.

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/12/2008 17:50:00

    Eκείνο που λέει το άρθρο είναι ότι ακόμη και αν οι εμπειρογνώμονες της οικογένειας αποδεχθούν ότι ήταν εξοστρακισμός δεν θα το αποδεχθούν οι πραξικοπηματίες και θα κάψουν πάλι την Αθήνα.

  36. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 10/12/2008 17:54:22

    Όλα τα σχόλια είναι σεβαστά, όπως άλλωστε και αυτοί που τα διατυπώνουν. Θα παρακαλέσω όμως τους αγαπητούς φίλους σχολιαστές να μην κακοποιούν την επιστήμη του ποινικού δικαίου. Πολλές απόψεις από αυτές που διατυπώθηκαν μέχρι τώρα σε ό,τι αφορά τον νόμο είναι απόλυτα λανθασμένες (προφανώς αθέλητα και από άγνοια) και, κατά συνέπεια, δεν προσφέρουν κάτι χρήσιμο στην συζήτηση.

  37. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 18:00:28

    @KaryID: ΣΩΣΤΟ! Και σ' ευχαριστώ.

  38. provato avatar
    provato 10/12/2008 18:01:25

    Στο μεταξύ βγήκαν τα αποτελέσματα απο την βαλιστική της σφαίρας που χτύπησε την ελληνική κοινωνία.
    Δείχνουν απόπειρα αυτοκτονίας, κανένας άλλος δεν φταίει.Το τραύμα εξελίχθηκε σε γάγγραινα.Την γλυτώνουμε δεν την γλυτώνουμε με ακρωτηριασμό.

  39. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 18:18:23

    "νήπιος γέρων" Says:
    December 10th, 2008 at 5:46 pm

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.
    ΑΝΑΤΡΕΞΤΕ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ(ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ USP ΕΧΕΙ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 ΜΕΤΡΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ful metal).

  40. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 10/12/2008 18:24:27

    Ρε σείς, για να μην πάθουμε όλοι παράκρουση εδώ μέσα, διαβάστε με τη σειρά τον # 28 Επώνυμος, τον # 38 "νήπιος γέρων" και τον # 15 Factorx και κλείστε το (το post εννοώ).

  41. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 10/12/2008 18:25:17

    Θα πρεπει να μας εξηγησουν και δυο μπατσοι,καθως και ο συνηγορος τους,εαν εχοντας γνωση της προηγουμενης ζωης του Αλεξανδρου,τον τιμωρησαν δια πυροβολισμου.
    Εαν γνωριζοντας την ''εκκλινουσα'' συμπεριφορα του τον εστειλαν στον αλλο κοσμο για συμμορφωση .
    Εαν αυτοι λειτουργωντας σαν παιδονομοι και ο υπερασπιστης τους-γνωστος εκπαιδευτικος και ηθικολογος- τιμωρησαν τον Αλεξανδρο και του απεδωσαν την σωστη βαθμολογια.
    Και ως ποτε-επι τελους- θα παραμενει ξεκαρφωτος ο ουρανος και δεν θα πεσει στα κεφαλια τα δικα τους και του Πακη,του Κωστακη,της Σαρας Μαρας και του κακου συναπαντηματος.

  42. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 18:29:31

    Επαναλαμβάνω: να μην μπρεδευουμε ιατροδικαστικη με βαλλιστική. Ο Κούγιας μιλάει βασει ιατροδικαστικής. Μέχρι αυτή ην ώρα δεν έχειο τελιεώσει τίποτα. Ο κούγις μιλάει βάσει της φωτογραφίας της σφαίρας. Μην τρελλαθούμε

  43. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 18:36:53

    Μπουγατσα με κρεμα

    ΑΣΤΩ ΜΕΓΑΛΕ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ!!!!

    ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..... ΟΤΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?

    ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΛΟΓΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟ? ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ? ΘΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ''ΠΑΤΗΜΑ''??

    ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΩΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΩΡΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΔΙΚΑ ΣΚΩΤΟΜΕΝΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΑΔΙΑΦΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΛΛΙΣΤΗΚΗ???

  44. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 10/12/2008 18:45:49

    το σχολιο 51 ειναι απο μενα και οχι ανωνυμο.

  45. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 18:48:44

    Η Σχολή Μωραΐτη με ανακοίνωσή της δηλώνει ότι ο Αλέξανδρος Ανδρέας ήταν άψογο παλληκαράκι και είχε άψογη συνεργασία με την Μάνα του.

  46. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 19:04:34

    μπουγατσα με κρεμα

    Ασχέτως ορθογραφίας ή όχι
    (καλό θα είναι να σου θυμίσω ότι στην Ελλάδα έχουμε μονοτονικό σύστημα, δηλαδή υπάρχουν ακόμη οι τονισμοί στις λέξεις-έτσι για να μην νομίζεις ότι είσαι τέλειος!)
    Θα ήθελα να μου απαντήσεις στα έξεις ερωτήματα:
    1. Γνωρίζεις εάν ένας κατηγορούμενος μπορεί να λέει ψέματα χωρίς να τιμωρείτε για αυτό μάλιστα, όταν είναι να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Ναι ή όχι ?
    2. Εάν το γνωρίζεις ποιος ο λόγος να ασχολείσαι μαζί του?
    3. Σου απαγόρευσε κάποιος να πεις την γνώμη σου? Που και πότε?
    4. Διαφώνησε κάποιος για την αξιοπρεπέστατη στάση της οικογένειας?
    5. Αν ναι. Που έγινα αυτό και πότε?
    6. Γνωρίζεις ότι η οικογένεια παρότι αχεί επίσημα κλιθεί να διορίσει τεχνικό σύμβουλο για την βαλλιστική ερεύνα δεν το έχει κάνει ακόμη?
    7. Γιατί άραγες?
    8. Δεν δημιουργεί ερωτηματικά αυτό?

    Απάντησε μου σε αυτά τα συγκεκριμένα ερωτήματα και τότε θα σου απαντήσω γιατί δίνεις ‘’πάτημα’’ και σε ποιους!!!!

    Α!!!! και κάτι άλλο εκτός από εμένα δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλο!!!
    Μόνο τον χαζό εαυτό μου!!

    καληνυχτα

  47. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/12/2008 19:08:07

    Αμομφάρετε, μπορεί εμείς να μην έχουμε σχέση με την επιστήμη του ποινικού δικαίου, αλλά μια που έχεις εσύ, πες μας σε παρακαλούμε πολύ πού είναι το λάθος - τα λάθη. Θα μας βοηθήσεις να μην κακοποιούμε την επιστήμη. Δεν έχεις άδικο να μας τη λες, μια που ασχολούμαστε (εγώ τουλάχιστον) με κάτι που δεν γνωρίζουμε, όμως μια που ανοίξαμε το ρημάδι το στόμα μας, τουλάχιστον ας μας πεις τα λάθη μας για να μην παραπλανούνται και οι άλλοι που μας διαβάζουν.

    Όλη αυτή η φιλολογία για τον τρόπο ζωής του Αλέξη είναι εξωφρενική. Το παιδί μπορεί να είχε πάρει τον κακό δρόμο, μπορεί να ήταν ένα κωλοπαίδι, μπορεί να ήταν οτιδήποτε κακό μπορεί να βάλει το μυαλό μας. Όμως αυτό εγώ δεν μπορώ να το δεχθώ σαν υπερασπιστική γραμμή. Τι εννοούν άραγε; Ότι άξιζε να πεθάνει; Και να πάρω την καλή εκδοχή, να είμαι καλοπροαίρετος ότι δεν εννοούν αυτό και ότι εννοούν ότι ένα τέτοιο "κωλοπαίδι" τους προκάλεσε με το παραπάνω και αυτοί αιφνιδιάστηκαν. Αυτό δεν μπορεί να σημαίνει τίποτε.

    Μια υγιής υπεράσπιση στην περίπτωση που η βαλλιστική είναι όντως με το μέρος του αστυνομικού είναι μόνον η εξής: α) τηρήθηκαν οι κανόνες εμπλοκής (που μάλλον δεν του βγαίνει) ή β) ομολογία φόνου εξ αμελείας για να γλιτώσει τον εκ προθέσεως.

    Ας αφήσει το καημένο το παιδί ήσυχο. Ότι και να ήταν, δεν του άξιζε αυτό που έπαθε. Δεν μπορεί να αντλεί επιχειρήματα από το χαρακτήρα του. Τον όποιο χαρακτήρα του. Που στο κάτω κάτω δεν μπορεί να τον γνωρίζει. Και εμένα με απέβαλαν στο σχολείο. Πρέπει να με καθαρίσουν δηλαδή, δεν κατάλαβα!

    Φαντομά, αυτό που καταλαβαίνω εγώ από τη συμπεριφορά της οικογένειας, σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά Κούγια, δεν είναι ότι "σφυρίζει αδιάφορα". Αν όντως τα στοιχεία, έστω και ανεπίσημα, δείχνουν εξοστρακισμό, τότε είναι σε δύσκολη θέση. Αν βάλουν τεχνικό σύμβουλο, δεν θα μπορούν να αμφισβητήσουν τη βαλιστική. Αν δεν βάλουν, θα πρέπει μετά να μπουν σε μια λογική αμφισβήτησης που δεν ξέρουν αν θα τους βγει και προϋποθέτει πολύ ψυχοφθόρο τρέξιμο.

    Πάντως εμένα μου άρεσε πολύ μέχρι στιγμής η στάση της οικογένειας. Που δεν ήθελε κανάλια και πολιτικούς στην κηδεία. Δείχνει κάμποσα κιλά αξιοπρέπεια.

  48. blue nile avatar
    blue nile 10/12/2008 19:09:40

    Επικαλούμενος την επιστήμη της Φυσικής.
    Τα όπλα που χρησιμοποεί η αστυνομία είναι σχεδόν απίθανο να εξοστρακιστούν σε πεζοδρόμιο και ν απροκαλέσουν αμέσως μετά τέτοιο τραύμα. Αυτά περί διαδοχικού τρυπήματος οκτώ στη σειρά που ισχυρίζεται ο δράστης είναι αποκυήματα φαντασίας.

    Το θέμα φάκτορα είναι άλλο. Το πόσο η ατιμωρησία των αστυνομικών οργάνων έχει επιδράσει στην συμπεριφορά τους. Όταν ανάμεσα στους κόλπους της αστυνομίας ξέρουν ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε είδος βία και αμέσως μετά να συνωμοτήσει το σύμπαν για να απαλλαγούν από όποια κατηγορία. Επιπρόσθετα έχουν παρατηρηθεί νοσηρά φαινόμενα αποδοχής, επιδοκιμασίας και τελικά ηρωοποίησης των οργάνων που στο παρελθόν έχουν βιαιοπραγήσει.

    Το κράτος που θα ήθελε να αποφύγει παρόμοια περιστατικά στο μέλλον, θα τιμωρούσε παραδειγματικά τον δράστη ασχέτως αν η σφαίρα είχε εξοστρακιστεί ή όχι. Όπως γράψατε υπήρχε η αναίτια παρουσία του αστυνομικού εκεί καθώς και αψυχολόγητος πυροβολισμός. Από μόνα τους αυτά συνιστούν καταδίκη.
    Η αργοπορημένη δημοσοποίηση των αποτελεσμάτων της βαλλιστικής εξέτασης αντιτίθεται στο αδιάβλητο της όλης διαδικασίας αφήνοντας υπόνοιες που αμαυρώνουν το αδιάβλητο της έρευνας.
    Τέλος η σφαίρα είναι πανεύκολο να παραμορφωθεί αν έχει προσκρούσει σε οστό και ακόμα πιο εύκολο να φανεί <> ύστερα από κακόβουλη παρέμβαση.

  49. blue nile avatar
    blue nile 10/12/2008 19:10:19

    να φανεί ¨εξοστρακισμένη΄ ήθελα να πω

  50. fantomas avatar
    fantomas 10/12/2008 19:17:22

    Επώνυμος Says:
    December 10th, 2008 at 7:08 pm

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΩΡΩ(ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ) ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ 26.

    ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΥΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  51. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/12/2008 19:57:03

    blue nile Says:
    December 10th, 2008 at 7:09 pm
    "Το θέμα φάκτορα είναι άλλο. Το πόσο η ατιμωρησία των αστυνομικών οργάνων έχει επιδράσει στην συμπεριφορά τους. Όταν ανάμεσα στους κόλπους της αστυνομίας ξέρουν ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε είδος βία και αμέσως μετά να συνωμοτήσει το σύμπαν για να απαλλαγούν από όποια κατηγορία. Επιπρόσθετα έχουν παρατηρηθεί νοσηρά φαινόμενα αποδοχής, επιδοκιμασίας και τελικά ηρωοποίησης των οργάνων που στο παρελθόν έχουν βιαιοπραγήσει.

    Το κράτος που θα ήθελε να αποφύγει παρόμοια περιστατικά στο μέλλον, θα τιμωρούσε παραδειγματικά τον δράστη ασχέτως αν η σφαίρα είχε εξοστρακιστεί ή όχι. Όπως γράψατε υπήρχε η αναίτια παρουσία του αστυνομικού εκεί καθώς και αψυχολόγητος πυροβολισμός. Από μόνα τους αυτά συνιστούν καταδίκη."

    Πες τα μεγάλε!!! Πες τα! Αυτό είναι όλο το πρόβλημα!!! Αν ήθελε το κράτος να φτιάξει αστυνομία, τότε θα έκανε ακριβώς αυτό που λες. Για να βλέπαμε, θα τολμούσε ποτέ να το ξανακάνει ο μικρός μπατσάκος, όταν ήξερε ότι θα πέφτανε πάνω του και θα τον σβήνανε, θα έχανε τη δουλειά του, την υπόληψή του και τα συναφή;

    Όμως γίνεται ακριβώς αυτό που λες. Και για να το λες, έτσι όπως το λες, καταλαβαίνω ότι ίσως να το έχεις υποστεί κι εσύ, όπως το έχω υποστεί κι εγώ. Αν δεν το υποστείς, δεν ξέρεις τι σόι πράγμα είναι αυτή η "συνωμοσία του σύμπαντος" για να απαλλαγεί ο μπάτσος. Αυτό που μου είχε κάνει κυρίως εντύπωση στη δική μου περίπτωση ήταν η στάση των ανωτέρων του, πώς έσπευδαν με τρομοκρατία εναντίον του πολίτη (εναντίον μου) να καλύψουν την αποδεδειγμένη παπαριά του συναδέλφου τους απειλώντας με με περισσότερη αστυνομική αυθαιρεσία!

    Και αυτά που λες για τη βαλιστική είναι πολύ σωστές σκέψεις. Ωστόσο, μπορεί και να ευσταθεί και η αντίθετη εκδοχή. Κάπου διάβασα - άκουσα ότι θα φανεί όχι μόνον από το αν είναι παραμορφωμένη η σφαίρα, αλλά και από το αν υπάρχουν ίχνη πίσσας, ασβέστη κλπ. στα εξωτερικά της.

    Blue Nile, είμαι σίγουρος ότι αν εφαρμοζόταν αυτό που λες, ο καθένας τότε, εγώ κι εσύ θα μπορούσε να σεβαστεί την αστυνομία.

    Σήμερα, το αν κάνει σωστά ή όχι τη δουλειά της η αστυνομία, επαφίεται στο ατομικό φιλότιμο του κάθε αστυνομικού. Και αν το φιλότιμο είναι είδος εν ανεπαρκεία, τότε...

    Θέλω όμως να μην αφήσω και την άλλη εκδοχή. Πιστεύω ότι και η στάση των ΜΜΕ συντελεί πολύ στο να μην μπορεί να γίνει απολύτως τίποτε. Έχουμε μια αστυνομία κομπλεξική απέναντι στην κοινωνία. Μια αστυνομία που ότι και να κάνει είναι φταίχτης. Μια τέτοια αστυνομία, είναι λογικό να αναπτύσσει αντανακλαστικά σαν αυτά που περιγράφεις. Όχι ότι δεν φταίνε οι κυβερνώντες που δεν τους τραβάνε τα αυτιά και δεν εφαρμόζουν ΑΚΡΙΒΩΣ την πρότασή σου. Κυρίως αυτοί φταίνε. Αλλά φταίνε και τα κανάλια. Όταν βλέπεις π.χ. χθες να είναι καμμένη όλη η Αθήνα και τα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια να παίζουν σε εθνικό δίκτυο τους Ζητάδες που πυροβόλησαν, τότε τι περιμένεις; Πείτε κι αυτό ωρε κοπρίτες, αλλά μην το παίζετε επί μιάμιση ώρα σε εθνικό δίκτυο; Όσο και να θέλω να τα φορτώσω όλα στην αστυνομία, έρχονται μετά οι των καναλιών και δεν με αφήνουν!

  52. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 11/12/2008 00:48:45

    Επαναλαμβάνοτας τους ισχυρισμούς του δράστη και ψάχνοντας στο ίντερνετ για το είδους του όπλου, αναπαράγετε μυθεύματα. Ενημερωθείτε πρώτα τι έγινε. Η σφαίρα σφηνώθηκε στον εκατοστό σπόνδυλο.

  53. Περιγράψτε τον άνδρα! avatar
    Περιγράψτε τον άνδρα! 11/12/2008 01:23:30

    en.wikipedia.org/wiki/Alexis_Kougias

  54. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 11/12/2008 01:44:45

    Οι παραμυθάδες επιχειρηματολογούσαν όλη μέρα ενάντια σε σχόλιο μου, ότι η βαλλιστική εξέταση δεν μπορεί να γίνει γιατί δήθεν περιμένει η αστυνομία να ορίσει η οικογένεια του θανόντος τεχνικό σύμβουλο, που θα συμμετέχει σε αυτή.
    Ήδη από τις 10:37 το πρωί μεταδόθηκε, ότι η βαλλιστική ενέργεια ΕΓΙΝΕ ΗΔΗ και ενσωματώθηκε στη δικογραφία. Η απαλλαγή του εκτελεστού μεθοδεύεται με τη θεωρία του εξοστρακισμού. ΑΥΤΟΣ ΗΔΗ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΗ.
    Ενημερωθείτε οι παραμυθατζήδες πριν κάνετε "ενημέρωση". Εκτός αν είστε καλοθελητές.

  55. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 11/12/2008 01:50:07

    @Επώνυμος:
    Συγγνώμη φίλτατε, μόλις τώρα μπόρεσα να σου απαντήσω. Επιγραμματικά λοιπόν:
    1.- Η ανθρωποκτονία από πρόθεση (με άμεσο ή ενδεχόμενο δόλο) είναι κακούργημα. Η ανθρωποκτονία από αμέλεια (ενσυνείδητη ή ασυνείδητη) είναι πλημμέλημα. Οι διαφορές μεταξύ τους είναι πολλές και σημαντικές, αλλά στην πράξη η κύρια διαφορά είναι το μέγεθος της ποινής (ισόβια ή κάθειρξη - φυλάκιση έως 5 έτη).
    2.- Η παραμόρφωση της βολίδας είναι διαφορετική σε περίπτωση πρόσκρουσης στην σάρκα, σε οστούν ή στο έδαφος. Στην τελευταία περίπτωση, διαπιστώνονται πάνω στην επιφάνειά της και ίχνη από συστατικά που δεν υπάρχουν στο ανθρώπινο σώμα, π.χ. χώμα, άσφαλτος κλπ.
    3.- Από υπερασπιστική άποψη, η τυχόν διαπίστωση εξοστρακισμού αποκλείει τον άμεσο δόλο (δόλο σκοπού). Αν ο ισχυρισμός του κατηγορουμένου ότι δεν πυροβόλησε επίτηδες στο έδαφος, αλλά η σφαίρα έφυγε κατά λάθος την ώρα που έβαζε το όπλο στην θήκη γίνει δεκτός, τότε λογικά αποκλείεται και ο ενδεχόμενος δόλος. Αυτό ωστόσο είναι περίπλοκο ζήτημα και εξαρτάται από πολλές πραγματικές λεπτομέρειες.
    4,- Τυχόν διαπίστωση εξοστρακισμού της σφαίρας πλήττει σοβαρότατα την αξιοπιστία των αυτοπτών μαρτύρων που κατέθεσαν ότι ο δράστης σκόπευσε και πυροβόλησε το παιδί. Και στην δικαστηρική πρακτική, όταν μια κατάθεση αποδεικνύεται ψευδής ή ανακριβής σε ένα σημαντικό της σημείο, τότε απαξιώνεται συνολικά.
    5.- Η "επίθεση" στον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του παιδιού (προσωπικά την θεωρώ σοβαρό λάθος της υπεράσπισης) αποβλέπει στο να ισχυροποιήσει τον υπερασπιστικό ισχυρισμό ότι οι αστυνομικοί δέχθηκαν επίθεση από τον ίδιο ή/και τους φίλους του και να στοιχειοθετήσει την ύπαρξη κατάστασης άμυνας. Αν κάτι τέτοιο γίνει τυχόν δεκτό, αλλά κριθεί από το δικαστήριο ότι υπήρξε υπέρβαση, εκ μέρους του δράστη, των ορίων της άμυνας, ο επόμενος υπερασπιστικός ισχυρισμός είναι ότι η υπέρβαση οφείλεται σε φόβο ή ταραχή.
    6.- Προφανέστατα η υπεράσπιση αποβλέπει στο να εκπέσει η κακουργηματική κατηγορία, αν όχι στον πρώτο βαθμό, τουλάχιστον στο Εφετείο. Αν από την πορεία της βολίδας μέσα στο σώμα του παιδιού, σε συνδιασμό με την βαλλιστική έκθεση, προκύψει εξοστρακισμός, δεν είναι απίθανο να έχουμε καταδίκη για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο στον πρώτο βαθμό (σχεδόν ποτέ σε τέτοιου είδους υποθέσεις η απόφαση του πρωτοβάθμιου δικαστηρίου δεν συγκρούεται με το κοινό αίσθημα) και για ανθρωποκτονία από αμέλεια στο Εφετείο. Όλα αυτά βέβαια με πολλές επιφυλάξεις γιατί δεν γνωρίζω τα στοιχεία της δικογραφίας.

    Αφήνω για το τέλος το σημαντικότερο! Αντιλαμβάνομαι την οργή. Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα έκφρασης γνώμης. Κατανοώ το εύλογο ενδιαφέρον όλων μας. Ωστόσο, κάποιοι από μας (τέσσερεις τον αριθμό) θα κληθούν κάποτε να συμμετάσχουν στην σύνθεση του Μικτού Ορκωτού ως ένορκοι δικαστές και να δικάσουν τους κατηγορούμενους της υπόθεσης αυτής. Η ιδέα και το ιδανικό της δικαιοσύνης δεν υπηρετείται όταν, απλά, ανθρώπινα και αναπόφευκτα, έχουμε προαποφασίσει για την ενοχή ή την αθωότητα κάποιου βασισμένοι σε πληροφορίες, απόψεις, σχόλια, κραυγές, ψυθύρους κλπ. Σας βεβαιώνω φίλοι μου, μετά πλήρους λόγου γνώσεως, ότι κανείς, ακόμη και ο πιο έμπειρος τακτικός δικαστής, δεν μπορεί να μείνει εντελώς ανεπηρρέαστος όταν εκτίθεται για μεγάλο χρονικό διάστημα σε κάθε είδους δημοσιεύματα και στην κοινωνική πίεση που αυτά δημιουργούν. Σας βεβαιώνω επίσης ότι πολλές φορές τα στοιχεία που προκύπτουν από μια δικογραφία έχουν ελάχιστη σχέση με το πως είχε παρουσιαστεί η υπόθεση στην δημοσιότητα.

    Όλα αυτά δεν τα λέω για να υποστηρίξω ότι ο αστυνομικός είναι αθώος, ή λιγότερο ένοχος από ό,τι παρουσιάζεται. Τα λέω γιατί αισθάνομαι την ηθική ανάγκη και την επιστημονική υποχρέωση να υποστηρίξω ότι η δικαιοσύνη πρέπει να απονέμεται με νηφαλιότητα και το τεκμήριο αθωότητας να γίνεται σεβαστό σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από το πόσο ειδεχθής ή συγκλονιστική υπήρξε η κατηγορούμενη πράξη.

    Ζητώ απ' όλους συγγνώμη για την μακρυλογία.

  56. syntaksiouxos avatar
    syntaksiouxos 11/12/2008 02:07:38

    Την παπαρολογία του Κούγια περί διατρητικής ικανότητας του πιστολιού, ας μην τη συζητήσουμε... 8 άτομα στη σειρά, μόνο ο Τσακ Νόρις στις ταινίες του!!!

    Χωρίς πολλές λεπτομέρειες: ένα βλήμα 9mm FMJ (125 grains το πιθανότερο) αν δεν χτυπήσει σε γερό κόκκαλο μπορεί να προκαλέσει διαμπερές τραύμα και ενδεχομένως να τραυματίσει (με όση ενέργεια του απέμεινε) και δεύτερο άνθρωπο που θα στέκεται ακριβώς από πίσω. Μέχρι εκεί.
    Τα "8 άτομα στη σειρά" είναι κατηγορίας G3 και άνω (7.62x39), να μην πούμε Barrett .50, καμία σχέση με τα πιστόλια!!!
    (για τους δύσπιστους: υπάρχουν στατιστικές έρευνες εδώ και πολλές δεκαετίες στις ΗΠΑ, βλ. για παράδειγμα Evan Marshall κλπ)

  57. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 11/12/2008 02:35:57

    @Aμομφάρετος
    Η ανάπτυξη του θέματος από πλευράς σας δεν αποτελεί μακρυλογία, αλλά ενημερώνει ένα φόρουμ συζήτησης για πολύ βασικές πλευρές του ζητήματος.
    Ορθά θέτετε το ζήτημα, ότι η προβολή λανθασμένων δεδομένων επιφέρει ντε φάκτο ανερμάτιστα μια προκαταδίκη του κατηγορούμενου, απέναντι στον οποίον οφείλουμε να σεβαστούμε το αίτημα της αθωότητας, μέχρι αποδείξεως του εναντίον.
    Λόγω θέσεως δικής σας, το θέμα είναι για σας κυρίως νομικό. Το θέμα όμως, σε μια των πιθανών περιπτώσεων, διότι μέχρι στιγμής όλοι μιλάμε με εικασίες, έχει σοβαρότατες πολιτικές προεκτάσεις.
    Στην περίπτωση - τονίζω στην περίπτωση - που ο δράστης έδρασε με δόλο, πρόκειται για δολοφονία εν ψυχρώ. Ανοίγει τότε το ενδεχόμενο να πρόκειται για προγραμματισμένη εκτέλεση. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν ηθικοί αυτουργοί. Με βάση τα έκτροπα που επακολούθησαν, σε αυτή την περίπτωση, το αδίκημα δεν είναι μόνον ανθρωποκτονία από πρόθεση, αλλά έσχατη προδοσία, αν τα υποθετικά πρόσωπα υπέχουν σημαντικού κρατικού λειτουργήματος, ή διοργάνωση στάσεως.
    Επειδή αυτή τη στιγμή, με βάση το συγκεκριμένο γεγονός, ροκανίζεται η έννομος τάξις, οφείλω ως υπεύθυνος πολίτης να μην αρκεσθώ να περιμένω τα αποτελέσματα της δίκης, μετά από τέρμινα, που η πολιτική ζημιά θα έχει προφανώς ολοκληρωθεί. Κατά συνέπεια ο απριοριστικός περιορισμός της οπτικής στη νομική πλευρά του ζητήματος, δεν με βρίσκει σύμφωνο.
    Η ενασχόλιση μου με το θέμα, δεν στοχεύει κατά συνέπεια στον επηρεασμό του έργου της δικαιοσύνης.
    Και μια ακόμη παρατήρηση:
    Ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα η κοινωνική εμπιστοσύνη στο αδέκαστο των λειτουργών της δικαιοσύνης έχει πληγεί ευαίσθητα. Βεβαίως, αυτό δε σημαίνει, ότι επιτρέπεται να αποσκοπούμε στο καθεστώς της ζούγκλας.

  58. Φαίδωνας avatar
    Φαίδωνας 11/12/2008 07:00:13

    Nομίζω πως έχει αναφερθεί ήδη, αλλά το αν μιλάμε για δολο ή για αμέλεια δεν έχει να κάνει άμεσα με το αν η σφαίρα εξοστρακίστηκε. Αν αποδειχτεί ότι η χρήση του όπλου ήταν απαράδεκτη υπό τις συνθήκες του περιστατικού, τότε δόλος υφίσταται. Η διαφορά είναι αν μιλάμε για δόλο σκοπού (αν ο δράστης σχεδίαζε να σκοτώσει), ή ενδεχόμενο δόλο (αν ο δράστης γνώριζε τις πιθανές θανατηφόρες συνέπειες της πράξης του, αλλά αδιαφορούσε).

    Ο Κούγιας το ξέρει αυτό καλύτερα από όλους: Απλώς προσπαθεί να δημιοθργήσει εντυπώσεις, καλλιεργώντας μια εικόνα θύματος για τον πελάτη του.

  59. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 11/12/2008 10:17:33

    @ Φαίδωνας:
    Αγαπητέ μου, φοβάμαι ότι δεν έχετε δίκιο. Διαβάστε προσεκτικά την παράγραφο 3 του υπ' αριθμόν 63 σχολίου μου. Αν τυχόν γινόταν δεκτή η εκδοχή που αναφέρεται εκεί, τότε αποκλείεται και ο ενδεχόμενος δόλος.

  60. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/12/2008 12:32:41

    Παρακολουθώντας τον Κούγια, καταλαβαίνεις ότι ο σκοπός του δεν είναι ακριβώς η υπεράσπιση, αλλά το να κινηθεί σε επίπεδο εντυπώσεων. Πιστεύω ότι υπάρχουν και πολύ καλύτεροί του δικηγόροι, αλλά επειδή αυτός κινείται στην τηλεόραση με την άνεση αυτή του τηλεοπτικού αστέρα, για αυτό και τον προσλαμβάνουν σε τέτοιες υποθέσεις.

    Δεν είμαι σε θέση να ελέγξω την ορθότητα των όσων μας είπες, Αμφοφάρετε, αφού δεν έχω και την επιστημονική κατάρτιση για να το κάνω, αλλά πάντως σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μας τα πεις τόσο αναλυτικά.

  61. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 11/12/2008 14:17:37

    @Επώνυμος

    Κανένας κόπος φίλε μου. Ελπίζω να μπόρεσα να διευκρινήσω κάποια πράγματα σε όσους από μας δεν έχουν κάποιες ειδικές γνώσεις. Οίκοθεν νοείται ότι όσα είπα αποτελούν τις προσωπικές μου απόψεις, που στηρίζονται πάντως σε επιστημονική και επαγγελματική εξειδίκευση και σε 25 περίπου χρόνια ποινικής δικηγορίας, κυρίως από την θέση του υπερασπιστή σε εγκλήματα βίας. Αναμφίβολα όμως δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα. Άλλωστε, τα νομικά δεν είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, μαθηματικά.

  62. syntaksiouxos avatar
    syntaksiouxos 11/12/2008 17:17:37

    Στο νομικό σκέλος δεν έχω γνώση. Όμως, από τα τεχνικά δεδομένα (τα οποία έχω την επιστημονική επάρκεια να εξετάσω) μπορώ να κάνω την εκτίμηση ότι ο δικηγόρος έχει ωθήσει τους κατηγορούμενους σε ένα υπερασπιστικό ψέμα (ότι πυροβόλησαν στον αέρα από απόσταση 10-15 μέτρων, βλ. απολογητικό υπόμνημα) από το οποίο δύσκολα θα καταφέρουν να απεγκλωβιστούν τις επόμενες ημέρες. Χωρίς να μπώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, η αλυσίδα είναι:
    ταυτοποίηση βλήματος με κάννη>πεπλατυσμένο βλήμα>ξένο υλικό στην επιφάνεια>ταυτοποίηση αντίστοιχου υλικού σε εξωτερική επιφάνεια>αποτύπωμα της βολίδας στην εξωτερική επιφάνεια που να συμφωνεί γεωμετρικά με το αποτέλεσμα.

    Αυτή είναι μιά αλυσίδα που δεν μπορεί να σπάσει. Έστω κι ένας κρίκος αν λείπει, χαλάει η σούπα. Κοντός ψαλμός...