04/06/2010 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει επιτέλους στην Εξεταστική;

Αυτά που συμβαίνουν στην Εξεταστική για την Ζήμενς είναι πλέον εξωφρενικά.

Οι βουλευτές – μέλη της Επιτροπής περίμεναν σήμερα να καταθέσει για τους κωδικούς και τα δώρα ο επικεφαλής της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων κ. Καπελέρης. Κάποια στιγμή όμως ενημερώθηκαν ότι δεν θα έρθει και αποχώρησαν.

Ξαφνικά όμως έγινε γνωστό ότι ο κ. Καπελέρης πήγε στην Βουλή το μεσημέρι και συναντήθηκε μόνος του με τον πρόεδρο της Εξεταστικής κ. Βαλυράκη. Επισήμως έγινε γνωστό ότι ο Καπελέρης ζήτησε παράταση προκειμένου να ολοκληρωθεί η έρευνα της ΥΠΕΕ για τον κωδικό, από τον οποίον φέρονται να έχουν πληρωθεί δωρεές σε πολιτικά πρόσωπα.

Ανεπισήμως όμως οι φήμες οργιάζουν καθώς η συνάντηση διήρκεσε μισή ώρα.

Επισημαίνεται ότι από το πρωί  ο Κ. Τζαβάρας ζητούσε να μην ανοιχθεί το περιεχόμενο οιουδήποτε φακέλου από την ΥΠΕΕ για το λογαριασμό 101.000 αν δεν παρίστανται τα μέλη της εξεταστικής.

Από τον Βαλυράκη, πάντως ,διευκρινίστηκε ότι ουδέν στοιχεία παρέλαβε ο πρόεδρος της εξεταστικής.

Αν αυτά που συμβαίνουν στην Βουλή συνέβαιναν επί άλλης κυβερνήσεως το ΠΑΣΟΚ θα είχε ξεσηκώσει τον κόσμο. Οι βουλευτές της ΝΔ τι κάνουν; Βόλτες στα κανάλια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/06/2010 18:28:59

    Μην αγχώνεστε, θα ενημερωθείτε...αντικειμενικά από το αυριανό ρεπορτάζ του κ.Παπαχρήστου στα ΝΕΑ.

    Ναι αυτού, που έγραφε για το 1.000.000 που πήρε ο CABINET MAN της κυβέρνησης Καραμανλή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 04/06/2010 18:33:28

      ;

  2. sovokai avatar
    sovokai 04/06/2010 18:32:53

    Ροδινε τι κάμεις πιά? Βιογραφικό συμπληρώνεις

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ sovokai 04/06/2010 18:38:56

      Πές μου που να το στείλω...

    • Ιάσων Κιανός avatar
      Ιάσων Κιανός @ sovokai 04/06/2010 18:52:29

      sovokai,

      σε λίγο τα βιογραφικά μας θα είναι παντελώς άχρηστα αφού και με διδακτορικά δεν θα βρίσκεις δουλειά ούτε για πορτιέρης.
      Το μόνο προσόν μας που μπορεί να μας δώσει κάποια ελπίδα είναι

      - ο χειρισμός της βρεγμένης σανίδας.

      - η ευστοχία στην εκτόξευση γιαουρτιού (κατά προτίμηση στραγγιστού 0% λιπαρά)

      - η ευστοχία στην εκτόξευση αυγών (κατά προτίμηση βιολογικών)

      - η αντοχή σε απεργία πείνας

      και όλα τα συναφή δημιουργικά προσόντα.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/06/2010 18:36:26

    Τι εννοείς;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 04/06/2010 19:13:38

      Ολως τυχαίως, κάτι θα ..ξεφύγει από τον κ.Βαλυράκη

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/06/2010 21:12:33

    Η εξεταστική ψάχνει να βρει ποιος τα πήρε.

    Ήδη ξέρουμε όμως ποιος τα έδωσε.

    Η Ζίμενς θα φάει κάνα σουτ από την ελληνική αγορά;
    Αυτό θα τσούξει πολλούς πολύ και θα συνιστά και απόδοση δικαιοσύνης, σε τελική ανάλυση.

  5. Efrosyni avatar
    Efrosyni 04/06/2010 21:18:01

    Μία άποψη:
    Εαν κάποιοι απ'τους βουλευτές του Ελληνικού Κοινοβουλίου είναι καθαροί και τίμιοι και έχουν μπει στην πολιτική γι΄αυτή τη πατρίδα και για το καλό της και είναι έτοιμοι να προσφέρουν, πιστεύω ότι δεν μπορούν να βρούν καταλληλότερη στιγμή από τώρα. Μπορούν να ανεξαρτητοποιηθούν και να δημιουργήσουν μία τάξη "ιερολοχιτών" μέσα στη Βουλή. Να μας βοηθήσουν να ξεβρωμίσουμε τον τόπο. Υπάρχει ακόμη φιλότιμο σ'αυτό το τόπο από Ελληνες εγχώριους και του Εξωτερικού που θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν αφιλοκερδώς και να δούνε τη πατρίδα μας εκεί που της πρέπει. (όσον αφορά τις εξεταστικές της βουλής, στα πρακτικά που διαβάζω διαπιστώνω, εκτός από μερικούς, ότι οι κύριοι είναι αδαείς και ανοργάνωτοι και τσακώνονται σαν τα κοκόρια. Να δωθούν οι φάκελλοι και οι δικογραφίες σε ομάδες νομικών επιστημόνων και να τελειώνουμε με όλους αυτούς με συνοπτικές διαδικασίες. (μήπως δε γνωρίζουμε ποιοί είναι?) Ο χρόνος είναι πολύτιμος. Εαν υπάρχουν σωστοί άνθρωποι ας βγουν προς τα έξω. Η ψήφος του Κανένα στα γκάλοπ θα φτάσει πάνω από 30% σύντομα. Μπορείτε να την πάρετε.

  6. GSV avatar
    GSV 04/06/2010 22:03:54

    Επιτρεψτε μου να πω κατι. Για ποια δημοκρατια μιλαμε? που την ειδαμε τη δημοκρατια στην ελλαδα? Αριστροκρατια ειναι αυτο το πραγμα! Εαν δεν εισαι πλουσιος, δεν εχεις στη κατοχη σου 20 ακινητα δεν εχεις τα προσοντα να γινεις βουλευτης σε αυτη την αμοιρη χωρα! Σκεφτομαι οτι πως μπορει να κατεβει υποψηφιος ενας εργατης οταν ανταγωνιζεται καποιους οι οποιοι λαμβανουν δωρακια για την προεκλογικη τους εκστρατεια εκατονταδες χιλιαδες ευρω. Αρα ειναι αδικο να χρησιμοποιουμε τη λεξη δημοκρατια ! Αριστοκρατια νομιζω ταιριαζει καλυτερα! Οσο για τις εξεταστικες και ολα αυτα που ακουμε το μονο που προσφερουν νομιζω ειναι καποια εξτρα μπονους σε αυτους που λαμβανουν μερος! Αφου ετσι και αλλιως κανενας δεν θα τιμωρηθει!

    Ειναι πραγματικα απιθανο και δεν νομιζω να συμβαινει αλλου, να εξαφανιζονται αρκετα εκατομυρια ευρω και να μη ξερει κανενας που πηγαν και να ειναι ολοι αθωοι! Μηπως τελικα υπαρχουν εξωγηινοι?

  7. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 04/06/2010 22:35:10

    Κάποιες απόψεις περί των Εξεταστικών Επιτροπών για τυχόν ενδιαφερομένους: "Για να μην ξεχνιόμαστε..." http://firiki2010.wordpress.com/

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 04/06/2010 23:19:26

    Χαλαρώστε εδώ:

    http://www.greekpayback.com/

    • hot dog avatar
      hot dog @ Γιάννης Σ. 05/06/2010 18:40:24

      Γιάννη σ΄ευχαριστώ! Το΄χα πολύ ανάγκη!

  9. armageddon avatar
    armageddon 05/06/2010 09:36:33

    Πρός την Εξεταστική επιτροπή .Αφήστε το θέατρο του παραλόγου μην κυνηγάτε την μαρίδα .ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ .
    Η Διαπλοκή και οι μίζες ( Αρπακτές ) είναι στα συμβόλαια που έχουν
    υπόγραψει ΠΑΣΟΚ















    Πρός Εξεταστική Επιτροπή .
    Αφήστε το θέατρο του παραλόγου μήν κυνηγάτε την μαρίδα .
    Σοβαρευτήτε .Η διαπλοκή και μίζες (ΑΡΠΑΚΤΕΣ ) Είναι στα Συμβόλαια
    πο έχουν υπογράψει και έχουν αποδεκτεί ,και Παραλλάβει , ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ( C4i , Ο Σ Ε ,ΥΠΟΒΡΎΧΙΑ ,ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΕΡΓΑ , ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ,
    ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΥΛΙΚΟ ,Κ,Λ,Π .Καταργήστε τον νόμο περι Ευθήνης Υπουργών,και αφήστε την Ανεξάρτητη Δικαιοσύνη να κάνει το έργο της
    Επανέρχομαι .

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ armageddon 05/06/2010 18:44:43

      Αυτό για την ανεξάρτητη δικιοασύνη, πολύ μου άρεσε.
      Όσο για το έργο της...Σε τέσσερα-εφτά έτη είναι καλά, να τ΄'αφήσω;