#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2011 09:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει επιτέλους στα Σώματα Ασφαλείας;



Την διερεύνηση των καταγγελιών για σεξιστική και εξευτελιστική μεταχείριση γυναικών υποψηφίων σε διαγωνισμό του Λιμενικού Σώματος ζήτησε η Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Αμανατίδου- Πασχαλίδου Ευαγγελία.

Όπως καταγγέλθηκε, οι υποψήφιες του διαγωνισμού  κατάταξης Αξιωματικών Λιμενικού Σώματος ελληνικής ακτοφυλακής ειδικότητας νομικού αναγκάστηκαν χωρίς προηγουμένως να το γνωρίζουν από την προκήρυξη σε υγειονομική εξέταση. Στην εν λόγω εξέταση οι υποψήφιες αναγκάστηκαν να γδυθούν ενώπιον της υγειονομικής επιτροπής που απαρτιζόταν από άνδρες γιατρούς και μία γυναίκα. Η γυναίκα γιατρός αφού τις ακροάστηκε αποχώρησε από την αίθουσα. Στη συνέχεια και ενώ ήταν γυμνές οι υποψήφιες αναγκάστηκαν να κάνουν κάμψεις, κουτσό και να τρέχουν μέσα στην αίθουσα υπό τα βλέμματα όλης της επιτροπής και των συνυποψήφιων τους και υπό τα σεξιστικά σχόλια μάλιστα των γιατρών.

Η Βουλευτής τόνισε ότι εφόσον ισχύουν οι καταγγελίες τίθεται θέμα σεξουαλικής παρενόχλησης και βάναυσης προσβολής της προσωπικότητας των υποψηφίων και ζήτησε την άμεση διερεύνηση τους.

Τελειωμό δεν έχει η ταλαιπωρία για τα σώματα ασφαλείας. Mετά τις καταγγελίες για φίλους της χούντας, υπάρχουν νέες  για «ματάκηδες». Αντιλαμβανόμαστε σαφώς ότι η ειδικότητα των νομικών (!!!) απαιτεί πλήρη και εξονυχιστική εξέταση των υποψηφίων. Άντε να δεχτούμε  ότι  με το κουτσό ελέγχουν το νευρομυϊκό συντονισμό ή οι επικύψεις έχουν ιατρική σημασία , καθώς έτσι εξακριβώνεται η μορφολογική ακεραιότητα, η φυσιολογική σπονδυλική στήλη κοκ. Ας δεχτούμε όλες τις πιθανές και απίθανες δικαιολογίες. Μένουν και πάλι πολλά αναπάντητα ερωτήματα:

Η γυναίκα ιατρός γιατί απεσύρθη; Δεν ήταν υποχρεωτική η παρουσία της;

Η εξέταση γιατί γίνεται μαζικά; Δεν υπάρχει ιατρικό απόρρητο;

Και τέλος τα σεξιστικά σχόλια κατά τη διάρκεια της εξέτασης πως αιτιολογούνται; Σε ποιον κανονισμό είναι γραμμένα; Είναι η ώρα του «παιδιού» για τους ιατρούς;

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 03/12/2011 10:09:07

    Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες....
    Τώρα τους έπιασε ο καημός? Μια ζωή έτσι γίνονται οι υγειονομικές εξετάσεις στα ΣΑ & τις ΕΔ.

  2. Aθωος περαστικος avatar
    Aθωος περαστικος 03/12/2011 10:35:59

    Και επειδή μια ζωή εξευτέλιζαν τους/τις υποψήφιους θα πρέπει να συνεχίζεται αυτό και σήμερα το 2011? Αυτή η νοοτροπία μας έφερε ως εδώ...η νοοτροπία του "έτσι ήταν τα πράγματα από πάντα"...κράτα τα σφιχτά να μην αλλάξουν...λυπάμαι...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Aθωος περαστικος 03/12/2011 11:17:07

      Ευτυχώς υπάρχει και ο ΣΥΡΙΖΑ να μας σώσει. Τίποτα γι'αυτά που περνάνε οι γυναίκες από τους μουσουλμάνους λαθρομετανάστες εδώ στην Ελλάδα έχουν να πουν, ή μπα; Είναι τυχαίο δηλαδή που τις τελευταίες εβδομάδες έχουν βάλει στο στόχαστρο όλους τους ένστολους;

    • Aίθρα avatar
      Aίθρα @ Aθωος περαστικος 03/12/2011 11:55:48

      +1 για Αθώο Περαστικό. Αφού υπάρχει καταγγελία, καλώς το ψάχνουν. (Και αδιαφορώ για το τι κάνει ή τι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ).

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ Aθωος περαστικος 03/12/2011 15:24:19

      + για αθώο περαστικό και αίθρα...

  3. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 03/12/2011 11:04:56

    Οποιος δεν περασε "περιοδευων",δεν παρουσιαστηκε σε κεντρο εκπαιδευσης και γενικα δεν υπηρετησε,ας το αφησει δεν ειναι για τα κιλα του.
    Ορεξη τωρα ειχαν οι γιατροι να αφηνουν σεξιστικα υπονοουμενα για τις εξεταζομενες,την δουλεια τους κανανε και ολα αυτα, δηλαδη το κουτσο,οι επικυψεις,το επι τοπου τροχαδην,ειναι μερος της εξετασης,διανοειτε κανεις τι θα γινοταν αν περνουσε τις ιατρικες εξετασεις καμμια απο τις υποψηφιες με κινητικο προβλημα?ορνια θα πεφταν να τους φανε,τι αχρηστους,τι λαμογια,τι τεμπεληδες και αλλα κοσμητικα θα ακουγαν δεν λεγετε.
    Τα σωματα ασφαλειας και οι ενοπλες δυναμεις δεν ειναι πασαρελα και λαϊφ σταϊλ,ας αφησουμε κι ενα πραγμα ορθιο χωρις να το βρωμισουμε,φτανει πια με τις τζαμπα προοδευτικες επιδειξεις.

    • Aίθρα avatar
      Aίθρα @ NIK THE GREEK 03/12/2011 12:05:28

      Όλες αυτές τις ασκήσεις με τις κάμψεις και όλα τα άλλα, συνηθίζεται δηλαδή να τις εκτελούν γυμνοί οι υποψήφιοι; Οι υποψήφιες συνηθίζεται να εξετάζονται γυμνές χωρίς την παρουσία γυναίκας γιατρού;

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 03/12/2011 11:43:16

    Δόξα τω Θεώ και σε κέντρο εκπαιδεύσεως παρουσιαστήκαμε και τη θητεία μας υπηρετήσαμε ευδοκίμως και σε μάχιμη μονάδα. Τη λογική του να κάνουν οι υποψήφιες κουτσό και κάμψεις γυμνές και ενώπιον αντρών δεν μπορώ να την καταλάβω, σε τι εξυπηρετεί ακριβώς. Ο ιατρικός έλεγχος μπορεί να γίνει από γυναίκες γιατρούς και οι ασκήσεις με τις υποψήφιες ντυμένες. Απλά τα πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού-διαστροφικού-σαδιστικού...αλλά υπάρχουν ακόμη το 2011 κάποιοι που γουστάρουν τέτοιες πρακτικές και τις επικροτούν...και μή χειρότερα λέω εγώ...

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 03/12/2011 12:28:52

    Εαν δεν καταλαβαινεις κατι αυτο δεν σημαινει οτι δεν υφισταται,διαστροφη βλεπει κανεις οταν ο ιδιος ειναι διεστραμενος και μια φυσιολογικη ιατρικη πραξη την μετατρεπει σε σεξιστικη παρενοχληση.
    Απο την στιγμη που εχουμε ισοτητα των φυλων και επιτρεπετε στις γυναικες να μπουν στα χωραφια της στρατιωτικης εκπαιδευσης και ζωης,τετοιου ειδους διαχωρισμοι ποιος θα με εξετασει και με ποιον θα συμπολεμησω ειναι ρατσιστικοι.
    Οι δε γυναικες γιατροι στο στρατευμα ειναι πολυ λιγες και δεν επαρκουν να καλυψουν ολες τις ειδικοτητες των επιτροπων,προταση δε να εξεταζεται κανεις ντυμενος πρωτη φορα την ακουω,αυτα δε που λες για σαδομαζοχιστικα γουστα να το περιγραψεις στον γιατρο σου μην ταφησεις χρειαζεται θεραπεια.

    • dorieus avatar
      dorieus @ NIK THE GREEK 03/12/2011 21:11:16

      Σωστότατος, ὄχι ἁπλῶς σωστός. Προφανῶς υπηρέτησαν στόν εἰδικό λόχο τοῦ Τσοχατζόπουλου στό ΓΕΕΘΑ. Εἶχαν ἀνάγκη οἱ γιατροί ἀπό τά <> τῆς κάθε συριζαῖας.Ἄκου ὑγειονομική έξέταση τσ τσ τσ, πού ζοῦμε ρέ, μά καί ὅλες μαζί. Ρέ άνόητοι, εἶναι δυνατόν νά ἐξετάζεται ἡ κάθε ὑποψήφια σέ δωμάτιο μόνη της, τότε ἡ καταγγελία γιά σεξουαλική παρενόχληση ἀπό κάθε μία, τήν ὁποῖα δέν θά ἱκανοποιοῦσε τό ἀποτέλεσμα τῆς ἐξετάσεως, θά πήγαινε σύννεφο καί ἄντε μετά νά ἀποδείξη ὁ γιατρός ὅτι δέν εἶναι ἐλέφαντας ή ἄν τά φρονήματα τοῦ γιατροῦ ἦσαν περίεργα δηλαδή ἄν δέν ἦταν συριζοπασόκκουκουε (ἴδε Εὐελπίδων). Καί ἀφῆστε πρῶτα νά δοῦμε τήν ΕΔΕ ὅλοι ἐσεῖς πού προσεβλήθησαν τά χρηστά σας ἤθη. Αἰδῶς υποκριτές.

      • dorieus avatar
        dorieus @ dorieus 03/12/2011 21:13:43

        Παρελείφθη μία λέξις μεταξύ τῶν εισαγωγικῶν ἡ λέξις κάλη

  6. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 03/12/2011 21:31:25

    Το έχω ξαναγράψει στο φιλόξενο χώρο του antinews.

    Οι διαγωνισμοί του Λιμενικού Σώματος που γίνονται εκτός ΑΣΕΠ και εκτός Πανελλαδικών Εξετάσεων είναι από μόνοι τους μια απίστευτη πρόκληση στην εποχή μας.

    Μονιμοποιούνται με το φετεινό διαγωνισμό στο Λ.Σ. πάνω από 500 άτομα.Φυσικά οι Ρέππας και Παπουτσής χωρίς να ακολουθούν το 1/10 στις προσλήψεις (σιγά μην φύγανε 5000 άτομα από το Λιμενικό τον τελευταίο χρόνο) θα προσμετρήσουν αυτές τις προσλήψεις για το 2012 (μόλις Ορκιστούν δηλαδή μετά από ολιγόμηνη εκπαίδευση).

    Και αυτό φυσικά για να μην φουσκωθεί ο ήδη τεράστιος αριθμός προσλήψεων ημετέρων του καθεστώτος πασόκ,τα τελευταία 2 χρόνια.

    Τα παιδιά των υπολοίπων φυσικά θα συνεχίζουν να ξεσκίζονται στο διάβασμα για να περάσουν στις πανελλήνιες και οι άλλοι θα μπαίνουν σε θέσεις μονίμων με διαγωνισμούς της πλάκας.

    Φυσικά και θα γίνονται ευτράπελα στο Λιμενικό όσο τα άτομα που το στελεχώνουν δεν είναι κατεταγμένα με απόλυτη αξιοκρατία Πανελληνίων εξετάσεων στην Γ'Λυκείου.Δεν μου κάνει καμία εντύπωση το περιστατικό.

    Η παράταξη πρέπει να απαιτήσει την ακύρωση αυτών των διαγωνισμών της πλάκας,να απομακρυνθούν όλοι όσοι μπήκαν τα τελευταία 2 χρόνια εκτός ΑΣΕΠ και εκτός της αναλογίας 1/10.

    Ενα πράγμα θα πω ακόμα και κλείνω...το πασόκ ακόμα και μέσα σε αυτή την τεράστια κρίση συνεχίζει να βολέυει τα παιδιά του.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/12/2011 17:45:54

      Ακριβως ετσι,τους βολευουν ακόμη και τωρα, μια ανεψια μου δεν τα καταφερε ουτε στην συνέντευξη να δωσει.Αισχος !!!!!!1
      και εμεις συγκυβερνούμε και οι άλλοι αλωνιζουν