25/09/2008 01:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συμβαίνει αλήθεια με το ΦΠΑ πρώτης κατοικίας;

Ενώ απαλλάσσεται από το ΦΠΑ η αγορά πρώτης κατοικίας (και ορθά) , ο οικοπεδούχος που πήρε ένα οικοπεδάκι  και το δίνει αντιπαροχή ακόμη και όταν αυτό που παίρνει είναι πρώτη κατοικία δεν απαλλάσσεται του ΦΠΑ και καλείται να πληρώσει ποσά της τάξεως των 20.000 - 30.000  - για ένα διαμερισματάκι 100 τ.μ. που θα μείνει ο ίδιος ή θα παντρέψει το παιδί του. Ακόμη χειρότερα ,επειδή συνήθως δεν έχει τα χρήματα ,λέει το κράτος: «πλήρωσε εσύ εργολάβε για να μη χάσω εγώ».  Και πάνε τον οικοπεδούχο στο δικαστήριο και παρ΄ του και το σπίτι  και ας είναι και η μοναδική του κατοικία.

Καταπατούνται έτσι οι αρχές της αναλογικότητας και ισονομίας ανάμεσα σε αγοραστές και  οικοπεδούχους  και βάζει  ο ίδιος ο νόμος δύο συναλλασσόμενους ( κατασκευαστή -οικοπεδούχο ) να τρέχουν σε μακροχρόνιες δίκες.
ΕΛΕΟΣ , μήπως κάτι πρέπει να ξανασκεφτούν κάποιοι;
Επίσης  ο αγοραστής που δεν πληρώνει το ΦΠΑ λόγω πρώτης κατοικίας και δήθεν απαλλάσσεται, με το νόμο μεταφέρεται στον κατασκευαστής - εργολάβος , ο οποίος σύμφωνα με την κοινή λογική και την συνήθη πρακτική θα το ενσωματώσει στο κόστος και θα το πληρώσουν και πάλι οι αγοραστές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axios avatar
    axios 25/09/2008 03:09:53

    αντε να δουμε...τι παιζει με τα ιεκ?ακουσε κανεις τιποτα?

  2. silver2 avatar
    silver2 25/09/2008 03:17:07

    axie καπου διαβασα οτι υπαρχουν πληροφοριες για αποκαλυψεις προσεχως σε σχεση με εξυπηρετησεις για την εισαγωγη στα δημοσια ιεκ....για να δουμε τι γαλαζια στελεχη θα πιασουμε παλι...

  3. νικος avatar
    νικος 25/09/2008 09:37:25

    για ΦΠΑ αναφέρεται το κείμενο για ΙΕΚ γράφουν οι μογγόλοι. Αντε ρε Factorx φτιάχνεις ένα site κυνηγών σκανδάλων της ΝΔ!!!

  4. αγις avatar
    αγις 25/09/2008 10:11:33

    Τελικά αυτό το κράτος από τότε που γνώρισα τον εαυτό μου όλο με τις οικοδομές τρώγεται. Οι πολεοδομικοί νόμοι αλλάζουν κάθε μέρα, παράθυρα ανοίγουν για τους επιτήδειους, φόροι εισπράττονται λέγε ΦΠΑ χωρίς καμία εξήγηση, επίσης φόροι χαρίζονται αν αυτό βοηθά το εκλογικό κλίμα με λίγα λόγια αυτό το όμορφο κομμάτι γης που λέγεται Ελλάδα υποφέρει τόσα χρόνια από τους κατοίκους της που παριστάνουν μάλιστα ότι την αγαπούν καίγοντας την κτίζοντας την βρομίζοντας την

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/09/2008 10:30:36

    Σε λίγο και τα κακά θα μας βάνουν να φάμε .
    Είναι απλό την φτώχεια μας καταναλώνουμε !!

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/09/2008 10:41:23

    Όπου δεν ανακαλύφθηκαν και δημοσιοποιήθηκαν ακόμα τα χρυσά κουτάλια η αλλα, τα διαπλεκόμενα τρώνε πολύ η λίγο βλέπε Στρατόνη Χαλκιδικής (Μπόμπολας ) αν σκάσει και εκεί πουφ το ""Μεγκα"" με την Ολγα,Ντεμπεντερη ,Τσιμα , «Το Θέμα» του Θεμου και Μακη πάει τσουφ .Τελείωσαν τα γκαλοπ .

  7. fanis avatar
    fanis 25/09/2008 12:03:26

    Factorx έχεις πάρει χαμπάρι την επιστολή που έστειλαν μοναχοί του αγίου όρους στους βουλευτές και στα μέσα ενημέρωσης και γράφουν για 'πράγματα και θάματα' που συμβαίνουν στο άγιο όρος.
    Αν βρεις τίποτα ανέβασε το στο site

  8. Keep Talking avatar
    Keep Talking 25/09/2008 12:18:56

    @δημοσθενης

    Τεκμηριο θα βαλουν στα κακα (που και αυτα κοποις κτωνται!). Θα τα ζυγιζουν και θα σου λενε: Κυριε, τοσα εφαγες, αρα εχεις εισοδημα ταδε την ημερα! Θα σου τραβανε ενα χαρατσι και θα σε τυλιγουν σε (_l_)χαρτο!

  9. Φίλαθλος avatar
    Φίλαθλος 25/09/2008 12:25:00

    Factorx ο Πέτρος Κόκκαλης παραιτήθηκε από πρόεδρος του ερασιτέχνη ολυμπιακό. Λες να έχει σχέση με αυτά
    που έγραφες..

  10. Swell avatar
    Swell 25/09/2008 13:04:16

    Δηλαδή Φάκτορα, μας λες τώρα ότι τα 'χει μπερδέψει ο Αλογοσκούφης; Δεν το πιστεύω.

  11. Μπιζ avatar
    Μπιζ 25/09/2008 13:38:58

    Ο μαλάκας ο αγοραστής ας πρόσεχε τόσες δεκαετίες ποιους μαλάκες ψήφιζε...

    δεν ήθελε συντεταγμένο κράτος εεε;
    δεν ήθελε τάξη και οργάνωση εεε;
    ήθελε κανένα μικροβολεματάκι σε καμμιά μικροθεσούλα μόνο εεε;

    εεε ας πάρει τα αρχίδια του τώρα... και ας του πάρουν και τα σώβρακα...

  12. Factorx avatar
    Factorx 25/09/2008 13:57:17

    φίλαθλος: Ποιό απο όλα...δεν θυμάμαι (!!!)
    μαθαίνω πάντως οτι κάτι κακό συνέβη μεταξύ τους. Ας μην αναπαράγουμε όμως βρωμικα κουτσομπολιά

  13. saden avatar
    saden 25/09/2008 22:13:13

    yu