#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συζητούν ΤΩΡΑ στο υπουργείο Οικονομικών;



Μπορεί να κάναμε πλάκα για τον πρωθυπουργό που πάει Λευκάδα, αλλά φαίνεται ότι και οι πλάκες κρύβουν μεγάλες αλήθειες. Σύμφωνα με πληροφορίες μας, αυτή την ώρα  γίνεται σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών, όχι για το δημοσίευμα του Spiegel αλλά για άλλο μεγάλο θέμα. Χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι συμβαίνει. φαίνεται ότι ετοιμάζεται το σχέδιο επιμήκυνσης του ελληνικού χρέους.

Δεν αποκλείεται, λένε οι πληροφορίες, να υπάρξουν ανακοινώσεις ακόμη και μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Δεν γνωρίζουμε επίσης τους όρους με τους οποίους μπορεί να γίνει η επιμήκυνση. αν θα είναι "βελούδινη", δηλαδή με παράταση του χρόνου αποπληρωμής και έκδοση νέων ομολόγων που θα αντικαταστήσουν τα παλαιά, ή θα υπάρξει και ταυτόχρονο  "κούρεμα".

Δεν αποκλείεται πάντως, με φόντο το Ιόνιο ο πρωθυπουργός να ανακοινώσει το νέο σχέδιο της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 06/05/2011 21:17:46

    Στο Λουξεμβούργο αυτή την στιγμή συζητούν με την συμμετοχή τοτ ΠΑΠ την πιθανή επιμύκηνση του ιδωτικού χρέους της Ελλάδας. Αυτό είπε ο SKAI.
    Η αμηχανία του Υπουργείου σημαίνει ότι πράγματι γίνεται κάτι πολύ σοβαρό.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ spiros 06/05/2011 21:47:28

      και κατι αλλο παιζει, δεν θα τον φωναζαν εκει μονο για αυτο, κι ενα μονο τηλεφωνημα για την επιμυκηνση εφτανε. Μαλλον επιμυκυνση και το δρομο της εξοδου του εδειξαν. Περαστε κυριε του ειπαν. Τωρα ποτε ακριβως η εξοδος ποιος ξερει. Ολα ο λαος τελευταιος να τα μαθαινει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ spiros 06/05/2011 21:51:00

      Του ιδιωτικού χρέους; Είναι σίγουροι;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 21:18:24

    Μα επιμηκυνση θα γινει !!
    Ποιος θα πληρωσει τα επομενα δανεια πανω στα παλια ? Ο Γερμανος? ΝΑΙΝ.
    θα πανε οι τοκοι στα 20+ δις ΕΠΙΠΛΕΟΝ !! και θα πληρωνουμε μικροτερη δοση.
    θα μας κοψουν και την αναπνοη.. μπας και πεσει το ελλειμμα που εχουν προβλεψη στο 7.4% αλλα εγω το βλεπω 10% για το 2011 !!
    ανασες σε πεθαμενο γινει μονο ο πορτιερης !...

    ΠΠ

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/05/2011 21:20:45

    Συζητούν;
    Σχέδια υπάρχουν;

    Μα τα παραπάνω δεν μπορούν να τα κάνουν οι κατά Ρέπα τζιτζιφιόγκοι...
    Και σιγά τα παιδιά μην κάνουν τίποτα από όσα λες.Απλοί εντολοδόχοι είναι. Ολα γραμμένα και το πολύ πολύ να κάνουν υπερωρίες για την μετάφραση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 06/05/2011 21:22:28

      αγοραζουν νικη ΓΑΠ στην επιμηκυνση....( που δεν ειναι και ευκολη χωρις ταμπακιερες! ) reprofiling... χαχαχααααα

      ΠΠ

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 21:28:27

        ΦάκτορΧ
        Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις μια εξήγηση γιατί κόψατε το σχόλιο του Misha για το ΚΚΕ?

        • Factorx avatar
          Factorx @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 23:40:39

          Ο Misha κόπηκε γιατί έβρισε σχολιαστή με τρόπο απαράδεκτο.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Factorx 07/05/2011 00:03:14

            Δεν πρόλαβα να το διαβάσω.
            Τον έβρισε περισσότερο απ'ότι ο Μεϊμαράκης τον Κοραντή?

          • factorx avatar
            factorx @ ΣΟΝ ΠΕΝ 07/05/2011 02:04:38

            Αφού δεν πρόλαβες να το διαβάσεις γιατί κόπτεσαι; Είναι στο γενικότερο πνεύμα αντίστασης στον Σαμαρά που ακολουθείς;

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ factorx 07/05/2011 15:02:01

            ΦάκτορΧ
            Όσο πρόλαβα να διαβάσω δεν ήταν υβριστικό.
            Ο Μisha συνήθως είναι οξύς αλλά όχι υβριστικός.
            Δεν ανήκω σε αυτούς που αντιστέκονται στο Σαμαρά.
            Ανήκω σε αυτούς που γνωρίζουν ότι η χωρίς προπαρασκευή και προϋποθέσεις η νίκη θα είναι Πύρειος.
            Θεωρώ ότι η κριτική ενισχύει την αξιοπιστία όσων Υποστηρίζουμε τη Ν.Δ και άμεσα την ίδια.
            Οι άκριτοι λιβανωτοί δεν βοηθούν, ειδικά σήμερα που οι πολίτες ξέρουν από πρώτο χέρι τις δυσκολίες και δε μασάνε εύκολα.
            Ξέρεις υπάρχουν ακόμη σε τούτο εδώ τον τόπο άνθρωποι που βάζουν την Πατρίδα πάνω από το κόμμα.
            Επειδή δε, οι χαμένες ευκαιρίες , οι προδομένες προσδοκίες και οι αδικαίωτες ελπίδες πάνε την Πατρίδα όλο και πιο πίσω.
            Έχουμε πρόσφατο παράδειγμα.

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Factorx 07/05/2011 01:21:32

            Σοβαρά διαβάζετε όλα τα σχόλια?

            Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνει ο ΠΠ..
            Ξεπερνάει σε συχνότητα σχολίων τις διελεύσεις των Qasquai στο δρόμο...

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2011 21:33:02

    Οι διαρροές του ΥΠΟΙΚ είναι απογοητευτικές.
    Θέλουν να μας παρουσιάζουν εαυτούς ότι προσπαθούν, την ώρα που όλοι γνωρίζουμε ότι είναι πλήρως ανίκανοι να κάνουν κάτι για όφελος της Ελλάδας.

    Είναι η Κυβέρνηση TOO BIG TO JAIL?

    • manos avatar
      manos @ Orestios 06/05/2011 21:45:34

      Orestie,

      Μάλλον, TOO STUPID TO JAIL.

      Κουράγιο Ορέστιε, η ώρα τους έρχεται. Απλά ως καθαρόαιμοι της συνομοταξίας αυτής, έχουν γαντζωθεί από την καρέκλα.

  5. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 21:36:37

    Πως το έλεγε η Πετρούλα????
    Ε-ΠΙ-ΜΗΝΚΣΗ........Ε-ΠΙ-ΜΗΝΚΣΗ!!!

    • Sofie avatar
      Sofie @ Sofie 06/05/2011 21:37:03

      XAXAXA ΣΑΡΔΑΜ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sofie 06/05/2011 21:38:31

        ουτε ο Σημιτης θα το ελεγε καλυτερα!! αχχαχααα

        ΠΠ

  6. jkr avatar
    jkr 06/05/2011 21:37:01

    ό,τι είπε ο Σόρος θα γίνει...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 21:37:51

    Ποιος ειναι ο τζιτζιφιογγος?? λετε να μαθουμε με επισημη ανακοινωση αποψε?
    Ο τζιτζιτοκος ξερω ποιος ειναι !! στο φιογγο κολλησα.

    ΠΠ

  8. popolaros avatar
    popolaros 06/05/2011 21:37:58

    Ενάμιση χρόνο τώρα μας έχει βυθίσει στο σκοτάδι και στην κατάθλιψη, ο Ολίγιστος των Ολίγιστων.
    Πότε θα τελειώσει αυτό το τραγικό ανέκδοτο, που λέγεται Papandrew??
    Leave the country NOW!!!!

    • Sofie avatar
      Sofie @ popolaros 06/05/2011 21:41:51

      Έλα ντε.....επιμένει κιόλας να σώσει τη χώρα!!!!!!!!!!!!!
      ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Sofie 07/05/2011 01:17:31

        όντως...ας μας "σώσει" κανενας αλλος..βαρθήκαμε..

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ popolaros 06/05/2011 21:42:27

      Οταν δωσει εντολη το Αμερικα στη κυβερνηση και την αντιπολιτευση. Ψωνισαμε απο σβερκο μεγαλε με αυτους που βαλαμε πανω απ το κεφαλι μας.

  9. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 06/05/2011 21:40:59

    Οταν γραφω πριν 2 μερες οτι παμε για δραχμη γι αυτο οι βουλευτικοι που ολα τα ξερουν κι ολα τα κρυβουν ζητουσαν τους παραδες τους εσεις μου σβηνατε τα σχολια. Γιατι?
    Αυτο δεν οριζει συνυπευθηνοτητα? Γιατι κοροϊδευουμε το λαο αφου ξερουμε "απο μεσα" τι θα γινει? Δεν ντρεπεστε πια ολοι σας?

  10. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 21:43:02

    Δεν πάμε ακόμη στη δραχμή.....αφήστε αρχικά να κλεισουν τα CDs του Μαίου που είναι και πολλά

  11. King Leonidas avatar
    King Leonidas 06/05/2011 21:44:10

    Τελικά ο Παπακωνσταντίνου βρίσκεται στο Λουξεμβούργο ή στην Αθηνα αυτή την στιγμή? Οι πληροφορίες είναι συγκεχημενες.

    • manos avatar
      manos @ King Leonidas 06/05/2011 21:47:06

      Την οικογένεια θα την πάρει μαζί τώρα, ή το Λουξεμβούργο δεν προσφέρεται για Mall therapy?

      • King Leonidas avatar
        King Leonidas @ manos 06/05/2011 21:53:23

        Δεν προλαβαίνει. Πρέπει να ετοιμάσει την ανακοίνωση για την λυπητερή μέσα στο σαββατοκύριακο. Που να βρεθεί καιρός για ψώνια.

  12. skopelosnews skopelos avatar
    skopelosnews skopelos 06/05/2011 23:04:39

    κάντε λίγο υπομονή και θα ακούσουμε για εκλογές αυτό πιστεύω εγώ και θα μας πουν η ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ η ΔΡΑΧΜΗ όλα είναι προμελετημένα είναι με σχέδιο από μακριά ...

    • sirvamar avatar
      sirvamar @ skopelosnews skopelos 07/05/2011 01:10:23

      και 'μείς θα πούμε...
      κάτσε, και πώς θα πούμε αυτό, η δραχμή δεν είναι πρωθυπουργός.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/05/2011 00:47:59

    Ή ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΑ ΜΕΓΑΛΗ Ο ΚΑΤΑΤΖ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΄΄ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΕΘΝΙΚΗ΄΄ ΜΕΣΩ ΕΚΛΟΓΩΝ

  14. Xmm avatar
    Xmm 07/05/2011 03:49:16

    Δεν παίζει γαπ η δραχμή δίλημμα, την επόμενη στιγμή έχει γίνει μπανκ ραν

  15. kopritis avatar
    kopritis 07/05/2011 15:39:23

    Ego pali leo oti katastronoun to sxedio diafigis. Hlpizan na tous voithisei o Kostakis se auto to thema alla to diko tous to case einai pio sintheto kai polli skepsi kai sizitissi.