#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2011 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συζήτησε ο ΓΑΠ με τον Σόρος; Το σκοπιανό, ή την κρίση;



Μετά τον αρχικερδοσκόπο, Νουριέλ Ρουμπινί που είχε έλθει πριν από μερικούς μήνες στην Αθήνα, σήμερα ο Γ. Παπανδρέου συναντήθηκε και με τον άλλο αυτοκράτορα των αγορών κι όχι μόνο, τον γνωστό και μη εξαιρετέο, Τζορτζ Σόρος.

Άραγε να θέλει ο πρωθυπουργός να μάθει τα κόλπα των αγορών, πώς εδώ και τόσους μήνες έχουν ποντάρει στη χρεοκοπία της Ελλάδας και θα κερδίσουν πολλά μόλις γίνει;

Μήπως ο κ. Σόρος τον μυήσει στα μυστικά της οικονομικής διπλωματίας που δε φαίνεται να παίρνει χαμπάρι;

Αστειευόμαστε φυσικά, αλλά μέχρι το βράδυ θα μάθουμε την αιτία της συνάντησης.

Ούτε μπορεί να αρνηθείς μια συνάντηση με έναν κορυφαίο γκουρού των αγορών.

Ωστόσο, ας του βάλει και λίγο χέρι για όσα έχει πει κατά καιρούς, όχι μόνο για την οικονομία αλλά και για τα εθνικά θέματα. Είναι άλλωστε γνωστός και περίεργος ο ρόλος του Σόρος στο Σκοπιανό καθώς φαίνεται να χρηματοδοτεί τη δημιουργία κράτους με το όνομα Μακεδονία.

Θα μάθουμε ποτέ άραγε αν του τράβηξε τα αυτιά ο κ. Παπανδρέου;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 04/04/2011 15:25:40

    Προσπαθεί να μάθει πως θα επιταχύνει την Αναδιάρθρωση του Χρέους ώστε να καρδίσουν περισσότερα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 15:28:03

    Τα ακινητα που θελει ο Καμπουριδης μηπως????? μερος των 50Δις..??
    Αυτος ντεεε ο γαμπρος του επαναστατη κ Γ. Βερνικου του πολυτεχνειου....!!!

    ΠΠ

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/04/2011 15:48:48

    Όχι και αρχιληστής! Μέντιουμ είναι ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης, επικοινωνεί με το πνεύμα του βασιλιά Μίδα και βγάζει χρησμούς.
    Ο άλλος πάλι, είναι μετεμψύχωση του Μπλάκ Πίτ, με το γάντζο: Το φετίχ του είναι μπαούλα γεμάτα υποτιμημένες στερλίνες. Λέτε να τα κρύβει στη γείτονα χώρα, σε κανένα νησί λίμνης, όπως στην "Νήσο των Θησαυρών";

  4. factorx avatar
    factorx 04/04/2011 15:54:03

    Συνάντηση με τον Τζορτζ Σόρος είχε το μεσημέρι ο Γιώργος Παπανδρέου. Η συνάντηση ανακοινώθηκε από το γραφείο του πρωθυπουργού χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες, ενώ μία ημέρα νωρίτερα ο κ. Σόρος είχε μιλήσει σε κλειστό συνέδριο, όπου συμμετείχαν Έλληνες επιχειρηματίες, επενδυτές, πολιτικά στελέχη και διπλωματικοί παράγοντες.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Σόρος είχε σημειώσει στην ομιλία του την αισιοδοξία του για τη διάσωση της Ελλάδος, τονίζοντας ότι πρέπει πάση θυσία να σωθεί.

    Κατά τον Σόρος, η σωτηρία αυτή θα έλθει από την Ευρώπη, αρκεί να επιδειχθεί συνέπεια στη μεταρρυθμιστική προσπάθεια.

    Επίσης, ο κ. Σόρος ανέφερε ότι και στις ΗΠΑ αυτήν την περίοδο επικρατεί ιδιαιτέρως θετικό κλίμα για την Ελλάδα και στο πλαίσιο αυτό αναφέρθηκε και στο πρόσφατο ταξίδι του υπουργού Οικονομικών των ΗΠΑ, Τιμ Γκάιτνερ στο Βερολίνο, λίγο πριν τις Συνόδους Κορυφής.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 04/04/2011 17:03:06

      καμια σχεση ομως.... οι Πρασινοι παπαγαλοι !!!

      "Και η απαντηση του Αμερικανου υπουργου Γκαιτνερ σε ολα αυτα ειναι
      ότι “η Γερμανία θα πρέπει να εγκαταλείψει κάθε σκέψη για αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, καθώς κάτι τέτοιο θα προκαλούσε στην παρούσα φάση τεράστιους κραδασμούς στο αμερικανικό τραπεζικό σύστημα, απειλώντας ακόμη και να επαναφέρει τις ΗΠΑ σε τροχιά ύφεσης, ιδιαίτερα αν η Γερμανία επιμείνει στη «σκληρή» συνταγή της παροχής πιστώσεων με το «σταγονόμετρο» και της επιβολής ακραίων μέτρων λιτότητας στις υπερχρεωμένες ευρωπαϊκές κυβερνήσεις."

      ΠΠ

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 17:19:39

        Τοτε να αναδιαρθρωσουμε βρε παιδια!
        Να δω την Αμερικη να καταστρεφεται κι ας ειναι τι στο κοσμο!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 17:40:03

        Χα χα, να κάνουμε τον "κουρεμένο Σαμψών" και αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων! Είναι και "αμερικανάκια", εύκολα τους πιάνεις κορόιδα, έ;
        Αλλά πρέπει πρώτα να βρεθεί μια πρόθυμη Δαλιδά με το ψαλίδι!

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Ο Θείος 04/04/2011 17:44:22

          χε χε χε

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 04/04/2011 17:46:35

          εγω με περουκα Ατζελας/Μιμης/Μαρτζυς.... whatever. κουρουπα ναναι !!!

          ΠΠ

  5. Εnzo avatar
    Εnzo 04/04/2011 16:29:37

    o Soros και ολοι αυτοι σαν το ειδος του , εχουν φτιαξει ειδικα, παγκοσμια πρωτοτυπια δε, μυστικης κατασκευης Σαβανα με Τσεπες ωστε να τα παρουν μαζι τους στον αλλον κοσμο. αντε παιδια με το καλο και σε καλη μερια!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Εnzo 04/04/2011 21:01:25

      Σάβανα στη σαβάνα η τελευταία κολεξιόν, τωρα που η Αφρικη είναι και της μόδας τελευταια...

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 16:42:43

    Εγω θα του ελεγα.... μεγαλε τερμα οι μακακιες. Πες στα φιλαρακια σου αρκετα βγαλατε. Αναδιαπραγματευτειτε το Χρεος μονοι σας κ ενημερωστε μας.
    ΤΕΛΟΣ.
    Αλλιως θα αρχισω ανα επενδυω στη Χρεοκοπια μου σαν Κρατος !!! θα αγοραζω ολα τα CDS και CDO τα δικα μου και των αλλων 3 γουρουνιων! στα φανερα η στα κρυφα.. να βγαλω κ εγω και οποιος αντεξει.

    Πηγαινε μεχρι τη γωνια να δεις αν ερχομαι. αααα και τα ακινητα για σενα ειδικα θα ειναι 5 φορες η αντικειμενικη τους.

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 17:27:49

      Τρελή ιδέα! (για αυτό μου αρέσει)

      Κάτσε να αντιπροτείνω και εγώ κάτι... Τα προγράμματα εγγυοδοσίας που εκπορεύονται από την ΕΚΤ, αντί να τα σπρώχνουμε προς τις τράπεζες, να τα χρησιμοποιούμε για να σορτάρουμε τα ομόλογα των Γερμανών ή τα παράγωγά τους. Συντονισμένα με τους Πορτογάλους, Ιρλανδούς, Ισπανούς και Ιταλούς (όλοι οι καλοί χωράνε)...

      Να δεις τότε για πότε αναλαμβάνονται εκείνες οι πρωτοβουλίες για συνολική αναδιάθρωση του χρέους των ευρωπαϊκών χωρών, που είναι άλλωστε και η μοναδική τελική λύση!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 04/04/2011 17:43:26

        αυτο συμβαινει τωρα που μιλαμε απο τους πονηρους "παιχτες" Ελληνες και ξενους.... αλλα οχι εμφανως συντονισμενα. Ειναι το/στο γνωστο καρτελ Χρηματος.

        Εχω προταση πιο κατω.. την εκανα και περσυ το καλοκαιρι.. την εμπλουτισα λιγο... ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ !!!!

        ΠΠ

    • Sofie avatar
      Sofie @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 19:00:06

      Αυτό το λένε από το 2009....αλλά που εφαρμόζουν ποτέ ιδέες που δουλεύουν?

  7. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/04/2011 17:15:51

    Τι συζητηση ο "Γιωργαρος" με το αφεντικο του..μα φυσικα πως θα διαχειριστουν τα μεντια του Σορου το πολεμο στη Λιβυη και πως θα ρημαξει χερι χερι με το ΓΑΠ το εναπομειναν κεφαλαιο και εσχατη πηγη εσοδων για φετο στην Ελλαδα, τον τουρισμο μας.
    Αυτος ο ανθρωπος εχει σκοπο να μας πεθανει, παρτε το χαμπαρι. Κι εκει στη Κρητη ας βαλουν μυαλο με το "Μινωταυρο" που ψηφιζουν καθε 4 χρονια.
    Οριστε παρτε τα:

    Μέχρι τα Χριστούγεννα ο πόλεμος στην Λιβύη - Πλήγμα στον τουρισμό

    Για παραμονή "μακρού χρόνου" - έξι έως οκτώ μηνών - ετοιμάζονται οι Βέλγοι στην αεροπορική Βάση του Αράξου και οι Νορβηγοί και Καταριανοί στην Σούδα, πράγμα που σημαίνει ότι το πλάνο σε ότι αφορά την επιχείρηση στην Λιβύη εκτείνεται μέχρι τα Χριστούγεννα!

    Οπως αναφέρουν σχετικές πληροφορίες από τις δύο αεροπορικές βάσεις, οι χώρες που έχουν διαθέσεις αεροπορικές δυνάμεις και επιχειρούν από τα ελληνικά αεροδρόμια, σε συνεργασία με την ελληνική Π.Α. δημιουργούν υποδομές για πολύμηνη παραμονή, ενώ οι αποθήκες όπλων διαρρυθμίζονται κατ'αυτό τον τρόπο, ώστε να χωρέσουν τα όπλα που συνεχώς έρχονται από τις χώρες τους με συνεχείς πτήσεις C-130.

    Πάντως η συνεχιζόμενη αναταραχή στην περιοχή και ο πόλεμος στην Λιβύη έχουν πλέον αρνητικό αντίκτυπο στην τουριστική κίνηση: Στην Κρήτη αντιστράφηκε το θετικό πρόσημο σε σχέση με πέρσι στις κρατήσεις και ήδη υπάρχουν ακυρώσεις, ενώ η ίδια κατάσταση εξελίσσεται και σε έλλες τουριστικές περιοχές της Νότιας Ελλάδας. Για τους τουρίστες που ξεκινούν από την άλλη άκρη του κόσμου, στον χάρτη η Ελλάδα απλώς συνορεύει με ένα κράτος όπου μένεται ένας σκληρός πόλεμος.

    defencenet

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 04/04/2011 17:17:00

      Δηλαδη η Κρητη αντι να εχει αυξηση στο τουρισμο απο τα γεγονοτα στη Μεση Ανατολη και Νοτια Αφρικη θα εχει και μειωση απο περυσι!
      Ας προσεχαν.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Greece Pleading 04/04/2011 17:41:56

      Τρίβουν τα χέρια σε Κέρκυρα και Χαλκιδική, φωνάζουν "Βάστα Καντάφη και Σαρκοζή"!
      Κάνει και ομοιοκαταληξία.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Ο Θείος 04/04/2011 17:47:22

        Ειδικα η Χαλκιδικη με τη τεραστια τουριστικη υποδομη της...
        Παλι θα μεινουν "ευχαριστημενοι" οι Ρωσοι.

        Εντω μεταξυ την ιδια ωρα στη Τουρκια:

        Μεγάλο άνοιγμα της Τουρκίας στην Ρωσία: Κατάργησε την βίζα για τους Ρώσους!
        04-04-2011 08:56:15

        Mεγάλο άνοιγμα της Τουρκίας στην Ρωσία, θεωρείται η απόφαση της Άγκυρας να καταργήσει από τις 16 Απριλίου οριστικά την βίζα που χρειαζόντουσαν οι Ρώσοι πολίτες για να εισέλθουν στην Τουρκία. Τη σχετική ανακοίνωση εξέδωσε το ρωσικό υπουργείο Εξωτερικών.

        Μεγαλος μαγκας ο Ερντογαν. Εμεις πως καταντησαμε με Γιωργαρους απορω. Εμεις τι φοβομαστε και δεν το κανουμε? Τον Θειο Σορο?

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Ο Θείος 04/04/2011 17:57:06

        Να και ενα ακομα και σταματω εδω γιατι μου ανεβηκεν η πιεση:
        Αγγλικη η εταιρια και κατα πασα πιθανοτητα "στημενο" απο τη γηραια Αλβιωνα, μην την χαρακτηρισω καπως χειροτερα την γηραια..:

        Κινητοποίηση για φάρσα με "βόμβα" σε βρετανικό πολιτικό

        Στο αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος" προσγειώθηκε βρετανικό πολιτικό αεροσκάφους με 213 επιβάτες (Boeing 767), μετά από τηλεφωνική φάρσα για βόμβα που δήθεν είχε τοποθετηθεί.

        Δύο μαχητικά αεροσκάφη F-16 από την βάση της Αγχιάλου και ένα Super Puma απογειώθηκαν μετά την ειδοποίηση και το συνόδευσαν στο αεροδρόμιο, όπου προσγειώθηκε στιος 14.52.

        Το αεροσκάφος ήταν της εταιρείας τσάρτερ Thomson, και είχε απογειωθεί από το αεροδρόμιο του Μπρίστολ με προορισμό το αεροδρόμιο στο αιγυπτιακό θέρετρο του Σαρμ Ελ Σέιχ

        Τα περιμενα ολα αυτα.
        Ειναι καρμπον καθε φορα. Οπου μπορουν να μας χτυπησουν μας χτυπανε. Ο κοσμος η θα ξυπνησει η θα πεθανει, και δυστυχως ακομη αμφιβαλω αν θα δουμε ποτε το πρωτο.

  8. Κρητικός avatar
    Κρητικός 04/04/2011 17:39:48

    Τι οδηγίες κόμιζε ο κ Σόρος .
    Game over

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 17:40:02

    Πας στους Δανειστες παλιους και νεους και λες...
    "φιλοι μου, επειδη ολοι ειμαστε στο χορο του ΤοκοΖαλογκου και εαν πεσουμε εμεις. ολοι εσεις χερι χερι θα ακολουθησετε, προτεινω το εξης.
    Μαζεωψτε τα ολα σε ενα Consotrium Τραπεζων με μια Ευρωπαικη επικεφαλης.

    Θα δινουμε 15 Δις Ευρω το χρονο για 15 χρονια, κεφαλαιο και τοκοι ολα μεσα, χοντρικη! συνολο 225 δις. Με δικαιωμα προεξοφλησης χωρις ποινικη ρητρα. Με εγγυηση οτι θετε εκτος Γης/Επιφανειας.! Σας βαζουμε και την πρωτη δοση 15Δις σε κλειστο λογαριασμο και μια να "τρεχει".
    Η εν λογω "δεσμευση" ειναι ΑΑΑ και μπορειτε/ουμε να την τιτλοποιησετε/ουμε και σε συνεργασια μαζι μας να την βγαλουμε/ετε στην αγορα. Τα δε κεδρη της τιτλοποιησης τα μοιραζουμε 70-30 υπερ των Δανειστων σε καθε συναλλαγη αγορας/πωλησης. Ολες οι συναλλαγες θα γινονται μεσα απο την ΤΤΕ και θα ελεγχονται απο κοινα εκλεγμενη επιτροπη με Ελληνικη πλειοψηφια και μελη 1 των Τραπεζων, 1 ο Δκτης της ΤΤΕ, 1 Επιτροπος της ΕΕ, 1 Δικαστικος.
    Απο μεριας μας οσα μετρα του Μνημονιου εχουν λογικη δημοσιονομικου/ελεγχου, τα ακολουθουμε κατα λεξη απο μονοι μας και φυσικα εχετε το δικαιωμα ελεγχου. Ελεγχτες θα ειναι 1 της ΕΚΤ, 1 του Τραπεζικου Συναιτερισμου που παρεχει και συνυπογραφει τη νεα Συμβαση, και 1 Ελληνας."

    Ποιος δανειστης θα πει οχι ΣΗΜΕΡΑ ??? Εαν βρεθει ΕΝΑΣ ή μισος.. θα το καψω το κυτταρο π μ εχει μεινει.
    ΔΥΣΚΟΛΟ??? ΘΕΛΕΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ? τι θελει?
    Ντρεπονται ??? να στειλουν την προταση με email... !!

    ΠΠ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 04:12:30

      καλά τα λές ¨αέρα θέλει η πουτ@νιά¨ .... αλλά ποιός να πάει εμπρός;;;; αυτοί εδώ οι δικοί μας την έχουν κάψει την cpu, φύσα ρούφα και ποδήλατο ο ένας ... ο άλλος ποιο υπόκωφος δεν μπορούσε να είναι, χαρτοπετσέτα να πέσει χάμω ποιο μεγάλο μπάμ θα κάνει ... την φαρμακούλα να ονειρεύεται μεγαλεία και κορόνες στο κεφαλάκι της .... τον κολοτούμπα στις γνωστές κυβιστήσεις του ... αααααα... να μην ξεχάσω και την αριστερά soft και μη, να θέλει να με πείσει ότι ο Μπαγλαντεζιανός αν κάνω προσεκτική παρατήρησή θυμίζει την προτομή του Θεμιστοκλή ... έλεος ..... τα λές εσύ τα ακούω εγώ και πάμε παρακάτω ... βέβαια όλα αυτά ώσπου κάνουν την μέγιστη μακακία και προσπαθήσουν να πάρουν, απο τον καλό μου συμπατριώτη και τις τελευταίες λύρες, που είχε θαμμένες κάτω απο την γκορτσιά για μια ώρα ανάγκης .... άρε εκεί σε θέλω να ακούς κάτι τουφεκιές κάτι κραυγές και ποδοβολητά, σε λεωφόρους στενά και καλντερίμια .... που θα σταυροκοπιούντε απορώντας, γιατί ο Έλληνας ενώ ανεχτικέ όλους αυτούς τους πόντους (cm) με μακαριότητα Βουδιστή μοναχού, αντέδρασε ;;;;;

  10. anonymos avatar
    anonymos 04/04/2011 17:40:06

    Το τσουνάμι έρχεται .................................

  11. kanapes avatar
    kanapes 04/04/2011 17:52:08

    Και θα μας τα παρουν ολα αλλα και θα τα χτισουν φτηνα...
    Αυτα συζητησαν...!!!
    Τοσα κρατικα φιλετα , παραθαλασια θα πουληθουν να μην συνεννοηθούν πως θα τα χτισουν και ποση μιζα θα παρουν ....;

    Τα βρηκε ο σορος με τους μεγαλοεργολαβους και μερικους ακομα και πηγε στον Γιωργακη για να "κλειση " την συμφωνια το παιδι....!!!

    Τρομαρα μας.....!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 04/04/2011 18:14:22

    "Ο χρόνος των Ευρωπαίων τελείωσε" είπε πριν λίγες ημέρες.
    Σε απλά Ελληνικά: The time is up.

  13. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 04/04/2011 18:14:44

    Και μετά σου λέει ο άλλος " μονόδρομος το ΔΝΤ " και "τι να κάναμε, δεν υπήρχε άλλη λύση". Ακόμα και τώρα, που τα περιθώρια έχουν στενέψει δραματικά με την ψήφιση του μνημονίου, τα διεθνή λαμόγια βρίσκονται σε επαγρύπνιση. Ανησυχούν σφόδρα, γιατί οι ισορροπίες στην παγκόσμια οικονομία είναι εύθραστες και το πράγμα μπορεί να ξεφύγει. Φανταστείτε, τι τεράστια περιθώρια ελιγμών υπήρχαν, πριν ο ΓΑΠ και ο Παπακωνσταντίνου βγουν στο κλαρί να κράζουν για Τιτανικούς κλπ. Έχω δε την αίσθηση, ότι στην πραγματικότητα η χρεωκοπία, με τους όρους που μία ... ελληνική κυβέρνηση θα έθετε, μόνο για τα διεθνή λαμόγια θα ήταν καταστροφική και σε όχι μεγάλο βάθος χρόνου ευεργετική για τον ελληνικό λαό. Η απειλή εξάλλου να χρεωκοπήσουμε, ίσως να έφτανε και να την αποτρέψει.Αλλά είπαμε... ελληνική κυβέρνηση... άραγε είχαμε ποτέ σ΄αυτή τη χώρα;

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 04/04/2011 20:58:50

      Μαζί σου

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 04/04/2011 21:04:00

      Κοινε Νου το πραγμα μετα την Ιαπωνια ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ.

  14. Orestios avatar
    Orestios 04/04/2011 18:33:37

    +1000

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/04/2011 18:59:17

    Ο Σορος ειχε ελθει εδω αμεσως μετα τις εκλογες τοτε που υποτιθεται οτι το ΠΑΣΟΚ θα εφαρμοζε το προγραμμα του λεφτα υπαρχουν.και παλι ειχε δει ολους αυτους - το μισο ελληνικο ΑΕΠ εγραψε ο Παπαχελας.
    Mαζι κανονισαν το προπαγανδιστικο μπαραζ των ελληνικων ΜΜΕ που στηριζε το ΓΑΠ και αυτος ανελαβε να περασει το μηνυμα σε αλλους επενδυτες οτι θα αρχισει ο χορος του Ζαλογγου για να αναγκασθει η Γερμανια υπο την απειλη χρεωκοπιας χωρας της ευρωζωνης να φυγει απο τη συνθηκη του Μααστριχτ και να παει προς μια ευρωπαικη οικονομικη κυβερνηση προπλασμα της παγκοσμιας κυβερνησης που δεν θα ειναι και τοσο παγκοσμια οσο αμερικανοευρωπαικη.
    Οτι ο Ομπαμα στηριζει το ξερουμε - αν βουλιαξει η Ελλαδα θα παψει να ειναι το πιονι με το οποιο θελουν να καταλυσουν την εθνικη ανεξαρτησια της Γερμανιας και να την βαλουν να πληρωνει ολη την Ευρωπη γιατι αυτος ειναι ο στοχος,η εθνικη ανεξαρτησια της Γερμανιας και οχι της Ελλαδος που δεν υπαρχει.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ψυχραιμια 04/04/2011 21:56:34

      @ψυχραιμία
      συμφωνώ.
      Απ την αρχή της «κρίσης» στόχος ήταν η Γερμανική οικονομική ΑΥΤΟ-κρατο-ρία.
      Στους παγκοσμιοποιητές δεν εξυπηρετεί η οικονομική αυτοδυναμία κανενός κράτους, πολλώ δε μάλλον της Γερμανίας με το γνωστό παρελθόν.
      Ο ΓΑΠ είναι γνωστό αμερικανάκι, βαλτό απ τους αμερικάνους για να γκρεμίσει την ΕΕ.
      Το δυστύχημα για μας τους Έλληνες είναι ότι αυτό, την διάλυση της Γερμανικής οικονομικής αυτοκρατορίας, για να το πετύχουν οι ΗΠΑ δια του Giorgos πρέπει πρώτα να εξαθλιώσουν εμάς που κάναμε την «εξυπνάδα» να ανεχτούμε να μας τον φορτώσουν ως πρωθυπουργό.

      Αλοίμονο τώρα αν κάποιος πίστεψε - απ την αρχή της «κρίσης» - ότι τελικός στόχος «των αγορών» ήταν η Ελληνική «οικονομία». Σιγά την «οικονομία!»

  16. stefanos avatar
    stefanos 04/04/2011 19:00:55

    Σόρος, Ρουμπινί, goldman sacks, lazard και όλο τοκακό συναπάντημα που μας οδήγησε εδώ με τη αμέριστη συμπαράσταση του καθε "ελληνα" Εφιαλτη είναι οι προνομιακοί συνομιλητές του Τζέφρυ. Κατά τα άλλα προασπίζει με πάθος τα ελληνικά συμφέροντα!!!Αυτή είναι η γραμμή που του έχει δωθεί ως τοποτηρητή της νέας τάξης πραγμάτων στηνπατρίδα μας και ως προπαγανδιστή της παγκόσμιας διακυβέρνησης.Περιμένω να ακούσω πότε επιτέλους θα κατηγορηθεί για εθνική μειοδοσία ή περιμένουν πρωτα να τα ξεπουλήσει όλα.

  17. manos avatar
    manos 04/04/2011 19:03:09

    Μήπως οι globalists ετοιμάζονται για την τελική λύση?
    Ισως είδαν ότι το πείραμα Ελλάδα πέτυχε. Ηρθε να συγχαρεί, να δώσει νέες κατευθύνσεις, και να διαβεβαιώσει ότι στην NEW WORLD ORDER θα υπάρχει θέση γι'αυτούς στο εσωτερικό κόμμα.
    Το πιό απίστευτο είναι η υποδοχή του τυπάκου μέσα σε χώρο της Βουλής.
    Ετσι κι αλλιώς δεν είναι κανένας πολιτικός, ή εκπρόσωπος χώρας, ή πρέσβης, ή whatever. Ενα μούτρο του κερατά είναι, που έχει πλουτίσει από τον ανθρώπινο πόνο.

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 04/04/2011 19:08:04

    Χαχαχαχαχα!!
    " ο κ. Σόρος είχε σημειώσει στην ομιλία του την αισιοδοξία του για τη διάσωση της Ελλάδος, τονίζοντας ότι πρέπει πάση θυσία να σωθεί.

    Κατά τον Σόρος, η σωτηρία αυτή θα έλθει από την Ευρώπη..."

    Ακριβώς αυτή ήταν η παγίδα. οι συνεχείς και συνεχιζομενες εικασίες σε συνδιασμό με την, ούτως ή άλλως, αποδεδειγμένη ανικανότητα των Ευρωπαίων για κοινή πολιτική και των εγνωσμένως ηλιθίων "δικών" μας με τους τιτανικούς κ.ά. αποτέλεσαν το καύσιμο για τις εντεινόμενες κερδοσκοπικές επιθέσεις. Σκεφτείτε την αναλογία πολιορκούμενης πόλης με τους πολιορκημένους αντι να επισκευάζουν τα τείχη και να επινοούν μεθόδους απόκρουσης των εισβολέων, να μιλούν ακατάπαυστα για "τείχη γκρεμισμένα" ή για το πόσα μεγάλα κανόνια έχουν οι επιτιθέμενοι. Η απόλυτη βλακεία δλδ.

    Εγώ θα ήθελα να μάθω ποιοί απο τους ¨δικούς" μας κερδσκόπισαν επίσης απο τα Τ3 σε Τ10.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Νίκος 04/04/2011 21:09:57

      μπορει να τους ξερει ο Μητσοτακης...

  19. popolaros avatar
    popolaros 04/04/2011 19:34:13

    Μάγκες το νου μας.
    Και πέρσι που ήρθε ο σορος κρυφά, μετά ο τζέφρις μας φόρεσε το γύψο.
    ...και δεν μου αρέσει αυτή η περίεργη 4ήμερη απεργία.
    Τόσες μέρες σερί δεν θυμάμαι άλλοτε.
    Πάλι καλά που υπάρχει το ιντερνέτι.

    • Enzo avatar
      Enzo @ popolaros 04/04/2011 20:04:36

      μια και ειπες για την 4ημερη απεργια ε μην μας φανει και παραξενο αμα ξυπνησουμε την Δευτερα το πρωι και εχει γινει ηδη η χρεοκοπια! αχαχαχαχαχα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ popolaros 04/04/2011 20:13:15

      σωστος !!! πολυ σωστος. ηταν ενα Σαββατο 17/18 του μηνος ....

      ΠΠ

  20. ΟΧΙ ! avatar
    ΟΧΙ ! 04/04/2011 20:13:22

    Δεν ξέρω πως να εκφράσω την οργή μου!
    Σιχαίνομαι την άθλια φυλή που λέρωσε την ψυχή των Ελληνων από την μεταπολίτευση και μετά!
    Τα σιχάματα που εφεραν "σωτήρα" το αλήσκοντα των παγκοσμιων αγορών, το μαέστρο της Οικονομικής αλλά κυρίως της Εθνικής εξόντωσης του Ελληνισμου.
    Κακόν ψόφον να έχετε αΛητες του κόσμου!
    Κακον ψόφον!
    Το μόνο όπλο που έχω μαζί με την λύπη που ματώνει την ψυχήν μου, η κατάρα μου! Το Ωρσε της διπλης ηχηράς μουτζας!
    Αει στο γερο Διάολο!
    Ουστ!
    Κακον ψόφον!

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 20:30:22

    ρε συ σκαει και το 18 μηνο του ΓΑΠ στον μεμετη !!!...

    ΠΠ

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 20:42:15

    μεσα στη Σαρακοστη???? τστστστσ

    ΠΠ

  23. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/04/2011 21:07:09

    Ακριβως και μετα το ιαπωνεζικο τσουναμι τους ερχεται η Αποκαλυψη..
    Αλλων το λακο εσκαβαν αυτοι θα πεσουν μεσα.

  24. Εnzo avatar
    Εnzo 04/04/2011 21:37:20

    οι τυχες της Ελλαδος κυριολεκτικα ειναι στα χερια του Σαμαρα τωρα.
    ας ειναι και με 2-3 ικανα στελεχη στην αρχη, θα ακολουθησουν και αλλοι μετα μολις δουν οτι δεν φοβαται τιποτα αυτος .

  25. A.M. avatar
    A.M. 04/04/2011 21:45:48

    Έτσι.
    Και τώρα ΌΛΟΙ τρέχουν και δεν φτάνουν.

    Και ο Σόρος ... τι άλλο μπορεί να θέλει εκτός
    απ το να εξασφαλίσει τα δικά του λεφτά;;;;

  26. A.M. avatar
    A.M. 04/04/2011 21:49:32

    Τώρα μεταξύ μας..
    αν μπορούσα και γώ θα ρώταγα τον σόρο δυό τρία πραγματάκια.
    Δεν είναι κακό να ρωτάς τέτοιους παλιανθρώπους.
    Πάντα μαθαίνεις κάτι όχι απαραίτητα καλό σίγουρα όμως ΚΕΡΔΟΦΌΡΟ.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ A.M. 05/04/2011 03:10:40

      Κι αν τον ρωτησεις θα σου απαντησει τα εξης:

      Contrarians say do not risk your money by following the crowd, because it sometimes acts without reason. When the invalidity of its mob behavior becomes apparent, the whole crowd will reverse and swing the other way - again for irrational reasons!

      One contrarian strategy is to purchase stocks that are out of favor, or stocks in industries that are out of favor, with the market. Following some disappointing news, a sudden drop in price of a stock, or in stocks across an industry, may be caused mostly by a periodical overreaction.

      The overreaction may push prices down to bargain levels.

      Contrarians think that this is a good time to buy, because, a stock falling in price becomes more attractive.

      Αυτο κανει. Με τη μονη διαφορα οτι στηνει ο ιδιος τις κακες ειδησεις απο τα απειρα μεσα προπαγανδας που διαθετει στο ιντερνετ και εχουν διπλους και τριπλους ρολους.
      Να διατυμπανιζουν τη παγκσμιοποιηση και την "διαφορετικοτητα".
      Να στοχοποιουν οσους και οτι ο Σορος διαβλεπει σαν πολιτικη απειλη διεθνως για την διεθνη πολυπολυτισμικη ατζεντα του.
      Να προαγουν οσους συμφωνουν με αυτην (βλεπε ΓΑΠ, Ομπαμα)
      Να παιζουν το ρολο του "φημολογου" στα χρηματηστηριακα του παιχνιδια.

      Οταν βλεπεις twitter και φορα ιντερνετικα να αναβουν με μυνηματα "φημων" η και να δινουν προσοχη σε καποιες φαινομενικα ασημαντες ειδησεις που ομως θα ειχαν μεγαλη σημασια στο πλανο χρηματηστηριακης απατης που στηνει καθε φορα απεναντι στους στοχους του τα hedge funds του Σορου, ειναι συνηθως ανθρωποι πληρωμενοι απ ευθειας απο τα ιδρυματα και τις οργανωσεις του με στοχου χρηματικους και πολιτικους σκοπους που στο βαθος ειναι και αυτοι χρηματικοι.

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/04/2011 22:26:21

    Επειδή αφορά και την κακόφημη ¨open society¨ του κ. Σόρος ( και του μαθητή του Γ.Α.Π ) , συνιστώ επίσης την ανάγνωση του παρακάτω άρθρου :

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    O N. ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ¨ΑΥΓΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ...¨
    Εισαγωγή του ¨ΝΤΑΝΤΟΝ¨ :

    Διαβάζοντας την παρακάτω συνέντευξη του Νίκου Κούνδουρου στο ¨Βήμα¨ της τελευταίας Κυριακής , σίγουρα θα αναβιώσουν στο ¨αριστερό¨ φαντασιακό ¨μνήμες¨ από τις ¨Νύχτες των Κρυστάλλων¨ , ¨Φούρνους του Άουσβιτς ¨ , τα ¨ S/S και τα Τάγματα Εφόδου¨ , το ¨Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ ¨ , τα ¨Κολαστήρια της Γκεστάπο ¨ , τους ¨Δρ. Μένγκελε¨ , του ¨Φασισμού που μας κτυπά την πόρτα¨ και τα ¨Αυγά του Φιδιού¨ που… δεν έγιναν ακόμα ομελέτα.

    Αυτά λένε τα ¨κλισέ¨ και το ¨μενού¨ των αριστερών αντανακλαστικών, όπου βέβαια σαν ¨Νεοφασισμός¨ νοείται πάντα ο ¨Παλαιό – Φασισμός¨ και – όχι – πραγματικός Νεοφασισμός – Νεοιμπεριαλισμός της ¨Δημοκρατίας¨ και των ¨Ατομικών Δικαιωμάτων¨ στα πλαίσια ενός Νέου – Ηλεκτρονικού – Οργουελικού Αντιρατσιστικού Κράτους ¨ της ¨Παγκόσμιας Καπιταλιστικής Αγοράς¨ και της ¨Παγκόσμιας Διακυβέρνησης¨ με ¨Διεθνή Δικαστήρια¨ και ¨μη¨ - Κυβερνητικές οργανώσεις που υποκαθιστούν – αντικαθιστούν τα Συντάγματα , τα Εθνικά κράτη και τα Κοινοβούλια με την ¨συμμετοχική δημοκρατία¨ και την ¨ηλεκτρονική διαβούλευση και δια βίου μάθηση¨ από τα Μ.Μ.Ε και τις εταιρείες καθοδηγούμενων ¨δημοσκοπήσεων¨ …

    Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΔΩ :
    http://gregordergrieche.blogspot.com/2011/04/v-behaviorurldefaultvml-o_04.html#more

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/04/2011 03:01:31

      Συνηθως ακουμε για τη μειονοτητα των Μουσουλμανων εδω κι εκει, μα για ποια μειωνοτητα μιλουν οταν οι Μουσουλμανοι απαριθμουν 2 δισεκατομμυρια! Το 1/3 του παγκοσμιου πλυθησμου ειναι ως φαινεται για τους politicaly correct του Σορου "μειονοτητα". Οποια πετρα και να σηκωσεις θα βρεις απο κατω Μουσουλμανους. Αυτο ειναι μειονοτητα??

  28. Aeroporos avatar
    Aeroporos 04/04/2011 23:05:57

    Δές φάτσα και βγάλε συμπέρασμα !!! τι θέλουν όλα αυτά τα διεθνή Λαμόγια με τον ΓΑΠ !!!!!! Μήπως για να μας σώσουν !!!!

  29. neos agrotis avatar
    neos agrotis 04/04/2011 23:47:27

    Στη διάρκεια ομιλίας του σε Πανεπιστήμιο στην Ουάσιγκτον ο κ. Στρος-Καν επισήμανε ακόμη ότι «η οικονομική κρίση υπαγορεύει μεγαλύτερη κρατική παρέμβαση και λιγότερο φιλελευθερισμό».
    Ειναι καλά ή του φευγουν?
    Και εγώ να συμφωνήσω μαζί του. Σε μάς ομως τι προτείνουν?
    Πουλήστε δημόσια περιουσία, πουλήστε ολες τις δημοσιες επιχειρήσεις, κόψτε επιδόματα, μειώστε δαπάνες κλπ κλπ κλπ.
    Εχουν βαλθει να μα τρελλάνουν?

  30. moikanos avatar
    moikanos 05/04/2011 09:38:15

    Ποιο κούρεμα;;;
    Μας πάν για ριζική αποτρίχωση!!!!!!

  31. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 05/04/2011 09:45:08

    Τόσο καιρό έβριζαν τους κερδοσκόπους για τα παιχνίδια με τα spreads.
    Απ την άλλη είναι επίσημοι συνομιλητές τους.
    ΟΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ