#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συζήτησε ο Βενιζέλος με την Ελβετίδα;



Νέο κόλπο για να μας κοιμίσουν αποκάλυψαν οι φωστήρες της επικοινωνιακής αφασίας της κυβέρνησης. Είναι το γνωστό κολπάκι με το κυνήγι των καταθέσεων των Ελλήνων στο εξωτερικό. Εδώ και μήνες όλο τους κυνηγούν κι όλο τους πιάνουν. Φεύγει ο ένας υπουργός, έρχεται ο άλλος, αλλά τις καταθέσεις ούτε καν τις αγγίζουν.

Για να μην ξεφύγει και ο Βενιζέλος από τα τετριμμένα ανακοίνωσε ότι είχε τηλεδιάσκεψη με την ελβετίδα ομόλογο του Eveline Widmer-Schlumpf προκειμένου να δοθούν στην Ελλάδα στοιχεία για το πόσοι και ποιοι Ελληνες έστειλαν τα λεφτά τους σε ελβετικές τράπεζες. Στόχος είναι να δει ποιοι έχουν δηλώσει τους τόκους που εισέπραξαν. Σκέφτεται να τους φορολογήσει με 10% ενώ θα δώσει αμνήστευση σε όσους αποφασίσουν επαναπατρισμό κεφαλαίων και υποχρεωτική επένδυση του 10%-20% του ποσού.

Όπως υπολογίζει το υπουργείο Οικονομικών, τον τελευταίο χρόνο περίπου 50.000 Έλληνες γέμισαν με χρήμα τις ελβετικές τράπεζες. Το πρόβλημα είναι πόσοι τα κατέθεσαν ως φυσικά πρόσωπα και πόσοι με of shore οπότε πάρ’ το αυγό και κούρευτο.

Υπάρχει, όμως, και μια φημολογία σχετικά με τη συζήτηση που έκανε ο Βενιζέλος με την Ελβετίδα. Κάποιες πληροφορίες λένε ότι μπορεί να συζητήθηκε θέμα σχετικά με το ελληνικό χρέος και συγκεκριμένα την παροχή διακρατικού δανείου από την Ελβετία σε περίπτωση που δεν περάσει σήμερα το Μεσοπρόθεσμο και «μπλοκάρουν» την 5η δόση. Αν ισχύει κάτι τέτοιο έρχεται να επιβεβαιώσει το σενάριο για το σχέδιο Β για την Ελλάδα και ότι δεν στέκουν οι εκβιασμοί. Αν κάποιοι συζητούν για διακρατικό δάνειο προς τι όλος αυτός ο ορυμαγδός δηλώσεων για να ψηφιστεί το Μνημόνιο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 10:05:51

    Τι μουμια ειναι αυτη?
    Ποια σχεδια μωρε οι ξεφτιλες και οτι δεν θα περασει το μεσοπροθεμο, με τις μαιμουδες μακακες που εχουν για εκπροσωπους του λαου, σιγα για σχεδιο.
    Κενον κρανιου τοπος το κεφαλι τους , απο την πρασινη γλιτσα, διαβρωμενος.
    Εκτος και αν παρεμβουν χρηματοπιστωτικα και μας δανεισουν απο την Ελβετια οι εταιρειες της οικογενειας, σιγουρα λεφτα και καλα κερδη.

  2. spiros avatar
    spiros 29/06/2011 10:17:08

    Σήμερα αηδιάζω με τα πολύ παχιά λόγια κάποιων πουλημένων υπουργών για να ανλάβουν εξουσία.
    Αηδία για τον κ. Σάμινα
    Αηδία για τον Συνδικαλίσταρο Πρωτόπαπα
    Αηδία για την κατάληση της δημοκρατίας
    Αηδία Αηδία Αηδία

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ spiros 29/06/2011 12:31:23

      Το πρωί της μέρας του ανασχηματισμού, μόλις δύο ώρες πριν ανακοινωθεί, ο Πρωτοπαπάρας συνεντευξιαζόταν στον "Φλας". Οι δημοσιογράφοι του έλεγαν ότι θα είναι σίγουρα στη νέα κυβέρνηση κι εκείνος ακκιζόταν και σχεδόν του έτρεχαν τα σάλια. Τις "διαφοροποιήσεις" του έκτοτε λοιπόν, μπορείτε εύκολα να τις ερμηνεύσετε.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/06/2011 10:25:29

    O Κολίνα με περούκα! Μαμά μου!

    • kostas* avatar
      kostas* @ ΝΙΚΟΛΑΣ 29/06/2011 10:54:03

      xaxaxa θεικο !!!

  4. dino avatar
    dino 29/06/2011 10:34:50

    Εχουν καταντησει γελιοι.
    Δημιουργουν αισθημα ανασφαλειας και οδηγουν τον καθενα εχοντα σε
    καταθεσεις Ελβετια σε παιχνιδια forex και διαφορες αλλες επενδυσεις στο εξωτερικο κι υστερα ψαχνουν και καλα να τους βρουνε.
    Να δειτε που μεθαυριο θα ψαχνουν στις Βαλκανικες χωρες και την Κυπρο τους επαγγελματιες με μπλοκακι που θα στησουν την μαμα εταιρια για να αποφυγουν τον κατακλυσμο φορολοφικων μετρων.Το 2ο μνημονιο θα ναι η μεγαλυτερη αποτυχια του Πασοκ.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ dino 29/06/2011 13:39:33

      πολυ καλή η σκέψη σου...χμμμ...

  5. Πητ avatar
    Πητ 29/06/2011 10:51:22

    Πάλι ψέματα. Εδώ και χρόνια η Ε.Ε. έχει υπογράψει συμφωνία με την Ελβετία που αυξάνει σταδιακά τη φορολόγηση στις καταθέσεις, επί των τόκων εννοείται όχι επί του κεφαλαίου. Ονόματα δεν δίνονται απλώς οι φόροι αποδίδονται στη χώρα του καταθέτη. Φυσικά ούτε κατά διάνοια δεν υπάρχουν 300 δις Ελλήνων στην Ελβετία, ίσως 30.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/06/2011 11:03:55

    ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕ ON LINE ΚΑΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΜΕ ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ...ΒΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ...

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/06/2011 11:06:07

    Ειδαμε και τα χαιρια απο τις ομορφες,μακαρι να τους ανακατεψει τον τραχανα του μυαλου τους και να βαλουν χερι τις καταθεσεις των λαμογιων.Αλλα επειδη ομοιος ομοιω αει βελαζει και τα ζωα ειναι ομοσταβλα το σεναριο για κατι καλο αποκλειεται,το πιθανοτερο ειναι να την πηρε να την ρωτησει αν βαζει αυγολεμονο στους ντολμαδες.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 11:28:51

    Θα Δανειστει απο Χχωρα με ισχυρο νομισμα και υψηλη ισοτιμια???
    Νομισμα το οποιο σε ενα μικρο μπραφ ( απο δηλωσεις μεχρι σοβαρο ! ) θα ανεβει στο ρετιρε του τοκου, και θα πληρωνουμε περισσοτερα ???

    Μια χαρα τον βλεπω τον Μπεννυ...

    ΠΠ

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/06/2011 14:46:02

    - Αγαπητή Eveline, πώς πάνε οι αγελάδες, τις ανεβάσατε να ξεκαλοκαιριάσουν στις Άλπεις; Έχεις και κάτι βόïδα δικά μου εκεί, με γυριστά κέρατα και "λιπαίνουν" τα δικά σας λιβάδια. Κράτα τα βόïδα άν τα θέλεις πολύ, αλλά χρειάζομαι επειγόντως το "λίπασμα"!
    - Βαγγέλη, τα βόïδα σας είναι από τα πιό καρπερά που μου έχουν έλθει εδώ. Άς προσέχατε όμως, οι γελαδάρηδές σας δεν αξίζουν φράγκο.