#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι συζήτησαν ο Πρωθυπουργός με τον κ. Ταμβακάκη;



Γιατί ο πρωθυπουργός ζήτησε από τον επικεφαλής της Εθνικής τράπεζας, Απ. Ταμβακάκη, να συναντηθούν σήμερα στη Βουλή; Και μάλιστα το ραντεβού είχε αναβληθεί δύο φορές.

Τι συζήτησαν; Για τις οικονομικές εξελίξεις, για την τύχη της Εθνικής, ή για τον επικείμενο ανασχηματισμό όπου ακούγονται διάφορά ονόματα εξωκοινοβουλευτικών, μεταξύ αυτών και αυτό του κ. Ταμβακάκη;

Θα καλέσει κι άλλους τραπεζίτες ο πρωθυπουργός ή ο διευθύνων σύμβουλος της Εθνικής είναι προνομιακός συνομιλητής;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pilot avatar
    pilot 01/06/2011 18:20:40

    Για καμια συνχωνευση θα ειπαν!!
    Ο GAP θα ρωτησε τον τραπεζιτη με ποια τραπεζα θα κανει προταση συνχωνευσης η Εθνικη για να αγορασει η μαμα χαρτια !!

  2. Sofie avatar
    Sofie 01/06/2011 18:32:05

    Αμαν Αμαν... ο Ταμβακάκης βύθισε την Εθνική στα 4,5 ευρώ
    Θα του αναθέσουν και το Υπουργείο Οικονομικών?????!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Sofie 01/06/2011 19:17:52

      όοοοχι... πάνε αυτά... Ποιά τράπεζα θα αγοράσει η ΕΤΕ, για να πληρωθεί ο αγοραστής της ΕΤΕ που θα αναλάβει την Διοίκηση... ΕΛΠΕ... Θυμάσαι;

      • Sofie avatar
        Sofie @ archaeopteryx 01/06/2011 19:44:25

        Μιλάς για τον εγγονό του Μπαρμπαγιάννη?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:56:30

    Να προσλαβει στην Εθνικη Ταμεια τον αφιονισμενο τουμπα και Φυλακα τον Αδωνι, στο κεντρικο στο Συνταγμα ! χαχαχα

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 19:15:15

    Πως θα ανεβάσει τον Γενικό Δείκτη;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 19:32:44

      Θα σου στειλω τωρα κατι αποτελεσματα ΧΑΑ... και κεφαλαιοποιησεις ! αχχααα

      ΠΠ

  5. Sofie avatar
    Sofie 01/06/2011 19:37:49

    Πάντως στην Αμερική η ΕΤΕ είναι 5% πάνω παρόλο το σημερινό βύθισμα

  6. Twins avatar
    Twins 01/06/2011 19:53:52

    τι χρώμα θα έχουν τα νέα τραπεζογραμμάτια ;

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/06/2011 20:14:49

    Για τον Ταμβακάκη ακούγονται γενικά αρνητικά σχόλια και εννοώ για την οικονομική του διαχείριση.
    Θα ήθελα όποιος ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο να το γράψει εδώ προς ενημέρωση.
    (Συνήθως ο μεγαλύτερος εχθρός ενός πολιτικού ή ενός μάνατζερ είναι το πραγματικό - όχι το εικονικό - βιογραφικό του...).

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 01/06/2011 21:27:43

    Ξέρει κάποιος την ανέλιξη του συγκεκριμένου κυρίου ή απλώς πρόκειται για επαγγελματία διοικητή λόγω cone;

  9. drider avatar
    drider 01/06/2011 22:21:30

    Την νέα υποβάθμιση από τη Moodys και την κατάσταση των ελληνικών τραπεζών. Είναι ήδη προ των πυλών συγχωνεύσεις τραπεζών ή εξαγορά άλλων από τράπεζες του εξωτερικού.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 22:45:59

    Να μας γυρισουν τα 140δις εγγυησεις και να τις παρουν με 1 ευρω τη μια !!
    Ετσι κανω κ εγω δουελεις τυπου γεφυρα Ριο Αντιρριο. ΝΑ εγγυαται το Δημοσιο να κανει το εργο ο Γαλλος !
    Τωρα εγγυαται το Δημοσιο να αγορασει ο αλοδαπος Τραπεζιτης???
    Μας χρωστανε 14.000 Ευρώ στον καθενα !!! επι 10.000.000 Ελληνες πολιτες.
    Μας τα επιστρεφουν και πουλανε οπου θενε !
    ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ !!! το λεω 2 χρονια τωρα !!!
    Οποιος Ελληνας εχει και του περισσευουν 14.000 ας μην μιλησει ! Εαν υπαρχει τετραμελης οικογενεια χαλαρη στα 56.000 να μην μιλησει...
    ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ !!!!!!!!!!!!!! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΙΣΤΩΘΟΥΝ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΟΛΩΝ ΜΑς ΜΕ 14.000 !!!

    ρε ΓΑΠ-ΝΧ τι γατος εχει γινει !!

    Ειμαστε στα καλα μας?? ωρε ξυπνατε !!!

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:08:01

      Μα ακριβώς, η κατάταξη των ελληνικών ομολόγων στην κατηγορία Caa1 σημαίνει ότι τελειώνει το πάρτυ των εγγυήσεων. H ECB θα κλείσει τώρα την κάνουλα στις ελληνικές τράπεζες (τουλάχιστον έτσι είχε δηλώσει ο Τρισέ).

      Όσον αφορά τις εγγυήσεις που έχουν ήδη κατατεθεί, αυτές δεν καταπίπτουν, εκτός αν...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 01/06/2011 23:27:15

        η ΕΚΤ στηριζει Γαλλια 100%.-
        η Μπουντεσμπανκ εχει το 27% της ΕΚΤ και εχουν τρελλαθει.. διοτι οι ιδιοι δεν μπορυν πια να πουλησουν... αγοραζει η ΕΚΤ= κρατα ψηλα τις τιμες = βοηθα τις Γαλλικες Τραπεζες να πουλανε σε καλες τιμες.
        Το παρτυ δε θ αργησει να γινει παρτουζα.... περιμενε λιγο και θα δεις ! χαχαχα τσοντα. καλα δε συζητω για το 2013 που δε θα εχει εκλογες η Γερμανια... θα εχει σεξ και βια ! και οποιος αντεξει.

        Οσο εμεις δεν απαιτουμε και καυθμαστε ομοτραπεζοι με τα λαμογια και συσηταμε τα παρανομα και το ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ.... θα πεθανουμε χωρις να το καταλαβουμε. Θα μας ειδοποιησουν...
        "wake up, you're dead you know.. dudde"

        ΠΠ

  11. Αλέξανδρος Καριώτης avatar
    Αλέξανδρος Καριώτης 02/06/2011 01:47:38

    Επειδή η παραπληροφόρηση και η κακοήθεια περισσεύει σε αυτό τον τόπο΄καλό θα έιναι να μάθουν μερικοί πριν πούνε μπαρούφες πως ο Ταμβακάκης είναι ακέραιο άτομο και πως άφησε μια πολύ μεγάλη θέση και πολύ καλά αμοιβόμενη για να έρθει στην Ελλάδα να μπλέξει με τα σκατά και να υπηρετήσει τον τόπο του, μια και είναι πολύ έμπειρος τραπεζίτης και καλός μανατζερ. Μακάρι να είχε πολλούς τλετοιους τραπεζίτες Η Ελλάδα και μακάρι τέτοιου είδους στελέχη να αναλάμβαναν κυβερνητικές θέσεις, μηπως και βγαίναμε από το τέλμα που μας καταδικάζει η ξεροκεφαλιά του άσχετου του Παπακωνσταντίνου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αλέξανδρος Καριώτης 02/06/2011 08:53:43

      μην ορκίζεσαι...

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 02/06/2011 08:59:37

    Κύριοι του antinews και κάθε ενδιαφερομένου:
    Η κεφαλαιοποίηση της Εθνικής Τράπεζας είναι μικρότερη από την κεφαλαιοποίηση της θυγατρικής της Finansbank !!! Αυτό και μόνο, είναι λόγος παραίτησης άμεσα του κ. Ταμβακάκη. Δεν θα πούμε τίποτα άλλο τώρα για τον υπεύθυνο της Εθνικής Τράπεζας. Υπάρχουν πολλά που θα ειπωθούν.

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 02/06/2011 11:26:46

    Για όλους τους ενδιαφερόμενους:

    Η αναρίχηση του Υπευθύνου της Εθνικής Τράπεζας οφείλεται στο σπρώξιμο των Πράσινων κολαούζων και ΠΑΣΟΚόσκυλων, αφού αποτελεί μέλος της εκλεκτής αυτής ομάδας. Δεν άφησε την καλή θέση του στο εξωτερικό για να αναλάβει όλα τα σκατά της Τράπεζας. Η ματαιοδοξία του και η κομπορομωσύνη του τον σπρώχνουν σε ύψη που το ανάστημά του δεν μπορεί να σηκώσει. Η Εθνική Τράπεζα έχει κυριολεκτικά διαλυθεί επί των ημερών του, αφού η ΠΑΣΟΚρατία βρίσκεται υπεράνω κάθε άλλης παραμέτρου και προυπόθεσης.
    Η συνάντησή του με τον ΓΑΠ γίνεται γιατί ο κ. Ταμβακάκης ΑΥΤΟΠΡΟΤΑΘΗΚΕ για να αναλάβει το νέο Οργανισμό Αποκρατικοποιήσεων. Βιάζεται να φύγει από την Εθνική Τράπεζα, που έβαλε τους "πάντες" να τον προωθήσουν για την ανάληψη της διοίκησής της, γιατί τον ενδιαφέρει πάνω απ' όλα η ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ. Αυτά για την ώρα.