#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2010 22:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι σημαίνει «όροι ΔΝΤ»;



Πολλές φορές οι αποφάσεις που λαμβάνονται όταν το θέμα είναι «καυτό», όπως στην περίπτωση της διάσωσης της Ελλάδας, δεν αναλύονται και με την πρέπουσα προσοχή. Η συμφωνία που επετεύχθη για τον δανεισμό της Ελλάδας δείχνει ευνοϊκή μόνο ως προς τα επιτόκια τα οποία θα κυμανθούν γύρω στο 5%. Ωστόσο, αυτό που συνηθίζουμε να λέμε «όροι ΔΝΤ» είναι ότι και τα ψιλά γράμματα στις συμβάσεις με τις τράπεζες. Ενώ δηλαδή τσιμπάμε με τα φανερά, ξαφνικά βρισκόμαστε μπροστά στα πολύ σοβαρά. Βεβαίως, στην περίπτωση του μηχανισμού διάσωσης, η κυβέρνηση γνωρίζει πολύ καλά αυτούς τους όρους. Μπορεί δηλαδή να «πουλήσουν» επικοινωνιακά τη συμφωνία ως επιστέγασμα της συμφωνίας των Βρυξελλών και ως χτύπημα στους κερδοσκόπους αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι. Θα πρόκειται σαφώς για μια λεόντεια συμφωνία που θα φέρει από την μπροστινή πόρτα το ΔΝΤ στην Αθήνα. Πιθανότατα για 12 έως 18 μήνες η ελληνική οικονομία θα τελεί υπό κηδεμονία.

Το ΔΝΤ θα απαιτήσει νέο γύρο περικοπών, αυτή τη φορά και στον ιδιωτικό τομέα. Χθες η UBS ανέφερε ένα σενάριο περί μείωσης κατά 20% των μισθών στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα θα μου πείτε που θα ωφελήσει αυτό αφού θα μπει η χώρα σε βαθιά ύφεση, η κατανάλωση θα καταβαραθρωθεί και χιλιάδες νοικοκυριά θα περάσουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του ΔΝΤ όπου κι αν πήγε.

Επίσης, θα ζητήσει απολύσεις, μείωση του δημόσιου τομέα. Αυτές ήδη ετοιμάζονται τόσο με την απομάκρυνση συμβασιούχων όσο και με απολύσεις στους ΟΤΑ και μετατάξεις που θα φέρει το σχέδιο Καλλικράτης. Οπότε μην απορήσετε αν δείτε την ανεργία να ανεβαίνει στο 15%.

Τέλος, θα απαιτήσει λιγότερο δημόσιο, με λίγα λόγια αποκρατικοποιήσεις παντού και ξεπούλημα των «ασημικών». ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, αεροδρόμια και κυρίως ο προβληματικός ΟΣΕ θα περάσουν στα χέρια ιδιωτών.

Αυτά τα δραματικά θα συμβούν τους επόμενους μήνες στην Ελλάδα.

Και μια υποσημείωση. Στην Ουγγαρία όπου ενεπλάκη το ΔΝΤ και διέλυσε τα πάντα, κυβερνά σοσιαλιστική κυβέρνηση. Οι πρόσφατες δημοσκοπήσεις ενόψει των μεθαυριανών εκλογών δίνουν διαφορά 40 μονάδων, με το κυβερνών κόμμα να έχει πάει στα Τάρταρα, ήτοι μόλις 20% στις προτιμήσεις των ψηφοφόρων.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση ορισμένων εδώ στην Ελλάδα…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. smoking area avatar
    smoking area 09/04/2010 22:49:23

    Πρεπει καποτε να παψουν να αποφασιζουν για τη Χωρα ολοι οσοι ζουν απο τη λιστα των εξοδων του προϋπολογισμου και να παρουν τις τυχες στα χερια τους οσοι προσφερουν στη λιστα των εσοδων...
    Αν αυτο σημαινει ΔΝΤ καλως να γινει.

  2. Anonimi avatar
    Anonimi 09/04/2010 22:56:53

    Τώρα έχω αρχίσει και φοβάμαι.

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 23:03:19

    Το ΔΝΤ είναι ένα ωραίο φιλόπτωχο ταμείο που μας αγαπά, γιατί είναι πολύ φιλέλληνες (!!!!), και καίγεται να μας δώσει χρήματα για να προστατευτούμε από κάτι κακούς κερδοσκόπους. χο! χο!

    Το παραμύθι που θα ακούμε από εδώ και πέρα.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Orestios 10/04/2010 00:37:42

      Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είμαστε τυχερός λαός, αφού ο μεγάλος στοχαστής έχει φίλο τον Στρος Καν του ΔΝΤ.

      Έτσι θα μας πονέσει λιγότερο ή και καθόλου διότι τα μέτρα που ΘΑ ζητούσε, τα έχουμε ήδη πάρει, αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσουμε γιατί θα αντιμετωπίσουμε μόνοι μας τους κερδοσκόπους μπλα, μπλα, μπλα....

      Οι στοχασμοί τέτοιου είδους μπορούν να συνεχιστούν, είναι ατελείωτοι, ο χώρος δεν επαρκεί, το διαδίκτυο είναι μικρό για να χωρέσει αυτές τις αλήθειες που έχουν παγκοσμιοποιηθεί. Κανείς δε, νοήμων οργανισμός στην ΓΗ δεν μπορεί να κατανοήσει τους στοχασμούς του .... μεγάλου ΕΛΛΗΝΑ στοχ-(αστη να πάει στο διάβολο). Είναι πραγματικά τιτανοτεράστιος!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 10/04/2010 01:15:57

      Ο διεθνής σοσιαλισμός του νομισματικού ταμείου με ανθρώπινο πρόσωπο.

      Ας ετοιμαστούμε να ζήσουμε καταστάσεις Σοβιετίας ή Αργεντινής των νεοφιλελεύθερων Περονιστών του τριτοδρομικού σοσιαλισμού.

      Ο σοσιαλισμός του ΠΑΣΟΚ θα διδάσκεται σαν ένα ακόμη παράδειγμα νεοφιλελευθερισμού με ανθρώπινο πρόσωπο που εξαθλίωσε τους Έλληνες.

  4. popolaros avatar
    popolaros 09/04/2010 23:16:06

    Μέρα με την μέρα γίνεται ξεκάθαρο το deal της κυβέρνησης ξεπουλήματος της Ελλάδας με τους διεθνείς friends.
    Το θέμα είναι πότε θα ξυπνήσει ο Έλληνας.

  5. Chris avatar
    Chris 09/04/2010 23:31:49

    to akousame ki auto

  6. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 23:42:33

    More Bad News For Greece: Bailout Rate Now Rumored At 6% For Up To 3 Years

  7. donaE avatar
    donaE 10/04/2010 00:33:04

    Λαθος.Το παραμυθι το ξεκινησαν σημερα στο Mega.Θα την παρουμε την
    βοηθεια γιατι μετα θα παρεξηγηθει το ΔΝΤ που δεν καταδεχωμαστε και θα θυμωσουν οι αγορες...

  8. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 01:17:47

    Κάτι τράπεχες υποβάθμισε η Fitch πριν λίγο. Λέτε να ξέρανε τί θα γίνει και τους χάρησαν τα υπόλοιπα 17 δις του πακέτου των 28 δις?
    χο! χο!

    Μεγάλο ΦΙΑΣΚΟ!!!!!!!!!

  9. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/04/2010 01:36:47

    Το ΔΝΤ δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, θα βάλει ό,τι όρους χρειάζεται για να είναι σίγουρο ότι θα πάρει τα χρήματα του πίσω, με τους τόκους που υπολογίζει και στο χρονικό διάστημα που έχει υπολογίσει.

    Ας ελπίσουμε ότι οι όροι που θα μπουν θα είναι πιο ήπιοι από ότι στην Ουγγαρία φερ'ειπείν. Το μόνο που θα έπρεπε να κάνει η κυβέρνηση τόσο καιρό θα ήταν διαπραγματεύσεις για αυτούς τους όσο το δυνατόν καλύτερους όρους.

    Αλλά ποιος έχασε ικανότητες για τις βρει η παρούσα κυβέρνηση.

  10. Μαρία avatar
    Μαρία 10/04/2010 10:30:03

    Για όποιον δεν γνωρίζει τι σημαίνει Αργεντινή 2000 και ΔΝΤ, βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον σχετικό άρθρο.

    http://olympia.gr/2010/03/26/imf-greece-3/

  11. Tassos avatar
    Tassos 10/04/2010 10:38:04

    Ο Αντωνης πρεπει να κατεβασει κοσμο στα πεζοδρομια ΔΝΤ σημαινει GREECE FOR SALE come and take as much as you can find for free.
    I live outside of Greece and observe what is goin on against Greece.
    Damage it is done only bankruptcy can make Greece be on its feet again with real Greek statesmen who love the country not with (imitation GAP).

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/04/2010 14:34:36

    Το διαγραμμα της εσχατης προδοσιας.
    http://www.scribd.com/doc/29487518/Greek-Bonds-and-CDS-Update
    Τα spread ανεβαινουν στη δεκεμβριανη εξεγερση αλλα μετα την αποτυχια ανατροπης του Καραμανλη πεφτουν και μολις ερχεται στην εξουσια το ΠΑΣΟΚ με δηλωσεις απο κυβερνητικους πια φορεις παιρνουν την ανηφορα και μας οδηγουν στο ΔΝΤ.
    Ολες οι πολιτικες παραταξεις αριστεροτερα της ΝΔ πλην ΚΚΕ ειναι ενοχες για την καταληξ στο ΔΝΤ.Το ΠΑΣΟΚ ως κυβερνηση και η εκτος ΚΚΕ αριστερα ως αντιπολιτευση για τη σταση της το Δεκεμβριο και αργοτερα.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/04/2010 14:35:24

    Το διαγραμμα της εσχατης προδοσιας.
    http://www.scribd.com/doc/29487518/Greek-Bonds-and-CDS-Update
    Τα spread ανεβαινουν στη δεκεμβριανη εξεγερση αλλα μετα την αποτυχια ανατροπης του Καραμανλη πεφτουν και μολις ερχεται στην εξουσια το ΠΑΣΟΚ με δηλωσεις απο κυβερνητικους πια φορεις παιρνουν την ανηφορα και μας οδηγουν στο ΔΝΤ.
    Ολες οι πολιτικες παραταξεις αριστεροτερα της ΝΔ πλην ΚΚΕ ειναι ενοχες για την καταληξ στο ΔΝΤ.Το ΠΑΣΟΚ ως κυβερνηση και η εκτος ΚΚΕ αριστερα ως αντιπολιτευση για τη σταση της το Δεκεμβριο και αργοτερα..

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 10/04/2010 15:11:54