#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2013 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι πραγματικά συνέβη με το σαρδάμ του πρωθυπουργού

«Αυτό που δεν θα καταλάβετε ποτέ είναι πως είμαι ένας άνθρωπος απλός».



Kατά τη διάρκεια της ανακοίνωσης της μείωσης του ΦΠΑ στην εστίαση ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς έκανε ένα σαρδάμ και φεύγοντας από το κάδρο της κάμερας για να προετοιμαστεί για να ξανακάνει τη δήλωση, του ξέφυγαν ορισμένα... γαλλικά, γράφτηκαν σε κασέτα κι αυτή η κασέτα από λάθος βγήκε με αποτέλεσμα να ακούσουν όλοι τα γαλλικά. Μια ανθρώπινη στιγμή που προκαλεί χαμόγελα αφού πρόκειται, όπως και να το κάνουμε, για ένα αστείο περιστατικό.

Άλλωστε, δεν είναι συνηθισμένο να βλέπει κανείς έναν πρωθυπουργό να βρίζει τον ... εαυτό του, πόσο μάλλον οι εικόνες αυτές να καταγράφονται και να δίνονται στη δημοσιότητα.

Όμως, κανένας πρωθυπουργός, επομένως και ο κ. Σαμαράς, δεν είναι ρομπότ. Δεν είναι καλοκουρδισμένα στρατιωτάκια που κάνουν τα πάντα στην εντέλεια και κανείς δεν μπορεί να τους προσάψει τίποτε. Κι ευτυχώς που έστω κι από λάθος, βγαίνουν τέτοια στιγμιότυπα για να θυμίζουν στον κόσμο ότι ο πρωθυπουργός είναι άνθρωπος με σάρκα, οστά και συναισθήματα. Με πολύ πίεση, άγχος και αγωνία για τη δουλειά του. Πολλώ δε μάλλον ο Σαμαράς που δουλεύει 20 ώρες το 24ωρο.

Όπως ήταν φυσικό το περιστατικό διογκώθηκε και γράφονται και ακούγονται διάφορα εξωφρενικά. Ποια είναι η αλήθεια; Ο Πρωθυπουργός το διασκέδασε και άρχισε τα αστεία με τους φίλους και συνεργάτες του. Συνέβη μάλιστα και το εξής με τον υπεύθυνο τεχνικό:. Έντρομος ο άνθρωπος πήγε στο γραφείο του πρωθυπουργού και ζητούσε συγνώμη λέγοντας "εγώ φταίω, κάντε ό,τι θέλετε".

- "Σιγά, πως κάνεις έτσι, χαλάρωσε. Συμβαίνουν αυτά" ήταν η απάντηση του Σαμαρά

Ο Αλμπέρ Καμύ έγραψε στο έργο του Καλιγούλας: «Αυτό που δεν θα καταλάβετε ποτέ είναι πως είμαι ένας άνθρωπος απλός».

Τέτοιες στιγμές σαν και την σημερινή στο Μαξίμου δείχνουν ακριβώς αυτό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 17/07/2013 18:06:35

    Καλο ειναι, ευκαιριας δοθεισης, να ριχνει και κανενα μπινελικι και σε μερικους απο τους γυρω του η υπουργους που ξεχνανε συχνα πυκνα γιατι τους εκανε υπουργους.. Κατα τα αλλα, μια χαρα..

  2. fitsoulas avatar
    fitsoulas 17/07/2013 18:09:14

    Δηλαδή συγκρίνετε τον Σαμαρά με τον διεστραμένο Καλιγούλα; Έλεος, τι επικοινωνιακές αστοχίες είναι αυτές!

  3. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 17/07/2013 18:09:45

    Ακριβως

  4. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 17/07/2013 18:25:05

    Αυτό κατάλαβες εσύ; μακριά νυχτωμένος. Τη ουσία της φράσης μπορείς να την αντιληφθείς ή να την συλλαβίσουμε;

  5. theo1611 avatar
    theo1611 17/07/2013 18:33:45

    Την επόμενη φορά καλό θα ήταν "γαλλικά" να περιλαμβάνονται στο επίσημο διάγγελμα. Ο καθωσπρεπισμός μας έφαγε, τρομάρα μας!!! Και όχι απλώς "γαλλικά", αραμπατζίδικα και εκφράσεις καταγωγίου του λιμανιού, απ' αυτές που πονάνε!!!

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 17/07/2013 18:36:24

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που συνέβει αυτό το γεγονός. Βασικά ο Πρωθυπουργός δεν είναι αποστειρωμένος και άχρωμος και το κυριότερο από όλα ΔΕΙΧΝΕΙ ότι τα "γαλλικά" του μπορεί να τα εκστομίσει εκεί που πρέπει.

    Άλλωστε και ο αείμνηστος ο Κωνσταντίνος Καραμανλής δεν είχε "στολίσει" με "γαλλικά" πολλούς τους περιβάλλοντός του; Πάντως ο συγχωρεμένος ο Τάκης ο Λαμπρίας το είχε επιβεβαιώσει πολλάκις.

    • Εξ Αμάξης avatar
      Εξ Αμάξης @ ΑΡΚΑΣ 18/07/2013 00:25:53

      Αλλο το βήξιμο κι αλλο το . .
      Ο αείμηστος τα έλεγε σε οποιον έφταιγε κάθε φορά, δεν τα μάσαγε ουτε του έφευγαν κατα λάθος. και πιό συγκεκριμένα στην φράση
      [γ-μ ώ το κεφάλι (θα ακολουθούσε 100% το) +σου]
      (και είχε πάντοτε δίκιο)

  7. Cartoon avatar
    Cartoon 17/07/2013 18:40:09

    Κατι δεν μου παει στην αφηγηση.Δηλ ο χ τεχνικος καμεραμαν ειναι υπευθυνος για το τι θα διοχετευτει στον τυπο;

  8. factorx avatar
    factorx 17/07/2013 18:57:11

    Ο συγκεκριμένος τεχνικός μετέδωσε στα κανάλια το λάθος αρχείο, εκείνο με το σαρδάμ και τα γαλλικά

    • Gb avatar
      Gb @ factorx 17/07/2013 19:06:42

      Η εκδίκηση του τεχνικού για την ΕΡΤ!

      • factorx avatar
        factorx @ Gb 17/07/2013 20:39:21

        ιδιωτικό συνεργείο ήταν

    • Cartoon avatar
      Cartoon @ factorx 17/07/2013 20:16:41

      Η υποθεση μου θυμιζει "Λουφα και παραλλαγη νο1".

  9. ...Mara... avatar
    ...Mara... 17/07/2013 19:00:49

    Πάντως δεν μπορώ να πω, τα λέει με στύλ τα γαλλικά...

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/07/2013 19:03:57

    ᾿Οχετός τά σχόλια σέ γειτονική ἱστοσελῖδα, Φάκτορα. Θά τούς ἔγραφα τά δικά μου μπενιλίκια, ἀλλά ἀρνοῦμαι νά πέσω στό ἐπίπεδο τῶν πληρωμένων βοθροσχολιαστῶν.

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/07/2013 19:13:10

    Μια χαρά ήταν ο Αντώνης ! Αντέδρασε όπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι. Και είναι ενδεικτικό του χαρακτήρα του το ότι αναφέρθηκε στον εαυτό του , χρησιμοποιώντας μία πολύ ήπια και συνηθισμένη έκφραση , όταν οι περισσότεροι θα έβριζαν Θεούς και Δαίμονες και θα τα έβαζαν με τους άλλους .... Αντε πιά , με την υποκρισία των δήθεν ...

  12. ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 17/07/2013 19:25:59

    Ρε σεις απο την Καλαματα ειναι ο ανθρωπος δεν ειναι μπουλης σαν κατι αλλους ονοματα δεν λεμε και το κυριοτερο δεν τον λενε γιωργη

    • airman avatar
      airman @ ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 17/07/2013 20:50:32

      Η Καλαμάτα Γιώργηδες έχει, Γιωργάκηδες δεν έχει!

  13. Jim Bim avatar
    Jim Bim 17/07/2013 19:31:07

    την επόμενη φορά θα τον βγάλουν ζωντανά από την τουαλέτα νε φωνάζει στην καταιρίνα να φέρει χαρτί ....

  14. καπτεν avatar
    καπτεν 17/07/2013 19:33:26

    Εαν εκανε λαθος ο τεχνικος να απολυθει. Για να μαθει να μην κοιμαται ορθιος.

  15. Αντικαθεστωτικός avatar
    Αντικαθεστωτικός 17/07/2013 19:40:19

    Μερικά λάθη είναι πιο σωστά και απ΄τα σωστά.

  16. Zugzwang avatar
    Zugzwang 17/07/2013 19:43:07

    Αντι να τα πει στον εαυτο του η στον τεχνικο τα "γαλλικα" ο Πρωθυπουργος, θα επρεπε να τα πει σ'αυτους που πραγματι τον εκθετουν. Δηλαδη στους υπευθυνους πολιτικους και ανωτατους υπηρεσιακους παραγοντες του ΥΠΟΙΚ που ειναι ανικανοι να εισπραξουν τον φορο εισοδηματος (ηθελαν και υποχρεωτικη ηλεκτρονικη δηλωση για ολους οι κυριοι... Τρομαρα τους). Ταλαιπωρουν δε τους πολιτες με τα λαθη τους, οπως εκεινα των κοινοχρηστων στο λογαριασμο της ΔΕΗ.

  17. La Donna Di Un Amico Mio avatar
    La Donna Di Un Amico Mio 17/07/2013 19:48:00

    Σήμερα, από λάθος, κέρδισες πάρα πολλά Αντώνη, όχι στους πολλούς βέβαια.
    Μια φρυκτωρία, ας πούμε, που εξέπεμψε με αρχαίο τρόπο μυστικούς κώδικες επικοινωνίας σε άλλο επίπεδο, ρότζερ.
    Δύο βασικά πραγματάκια πρέπει να γίνουν (το ένα πολύ ουσιαστικό και το άλλο συμβολικό) και τα γνωρίζεις.


    youtube.com/watch?v=tZ1OQigRCIw

  18. Αντώνης Δελιπαριδης avatar
    Αντώνης Δελιπαριδης 17/07/2013 19:58:28

    Σημειώνω πως ο Αλμπέρ Καμύ ήταν ελευθεριακός, αναρχικός. Ας μην επικαλούμαστε λοιπόν αποφθέγματα "κατηγορουμένων για αναρχία" :)

    Άνθρωποι είμαστε όλοι και σφάλματα συμβαίνουν. Πραγματι, φανερώθηκε στον κόσμο μια ανθρώπινη πλευρά του Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος έχει αναλάβει ένα τεράστιο φορτίο ΜΟΝΟ στις δικές του πλάτες.Τώρα, όσο γίνεται, να φροντίσει η κυβέρνηση ώστε η μείωση του ΦΠΑ να σημάνει και μείωση τιμών στην εστίαση, γιατί δεν βλέπω τέτοια διάθεση από τους επαγγελματίες..

  19. airman avatar
    airman 17/07/2013 20:35:40

    Κόψε λίγο!!!
    Από τη στιγμή που καταγράφηκε το σαρδάμ πολύ πιθανόν να ήταν θέμα χρεόνου ποτε θα έβγαινε στο Youtube, στο κάθε ''Ράδιο Αρβύλα'' ή οπουδήποτε.
    Έστω και με αυτό τον τρόπο, ''ακυρώθηκε''. Χαλάλι λοιπόν!
    Τώρα πως από ένα ανθρώπινο λάθος ενός τεχνικού τίθενται άλλα άσχετα ζητήματα, όταν η φαντασία οργιάζει ....

  20. Δαναός avatar
    Δαναός 17/07/2013 20:43:36

    ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ…
    Σιγά ρε μάγκες, ντιντήδες ήθελα να πω, που σας πείραξε η γ αλλική ατάκα του Σαμαρά!
    Σιγά ρε σαλονάτοι με το παπιγιόν που τηρείτε με θρησκευτική ευλάβεια το σαβουάρ βιβρ του Ζαμπούνη!
    Στο πυρ το εξώτερον τον Πρωθυπουργό που μέσα στην έντασή του μίλησε στη γλώσσα του λαού!
    Τι έκανε ρε χαμηλοβλεπούσες κυρίες με το βρακί στο λεβιέ, λες και παίζετε ξερή; Κοκκινίσατε ε, απ’ την ντροπή, ντροπή του!
    Δεν είναι όλοι ίδιοι σαν κι εσάς! Σας έθιξε τους καλούς σας τρόπους μη χέσω.
    Ε, τι να κάνουμε αυτός είναι. Δε μεγάλωσε με πιάνο και γαλλικά. Μάλλον γαλλικά ξέρει. Αλλά ξέχασα! Έχουμε thought police της πολιτικής ορθότητας! Σωπάτε καλέ!
    Βγάλατε μπιμπίκια απ’ την ντροπή βλέπω!
    Κακώς! Μέσα στην ένταση που ζει, έπρεπε στο λεκτικό του λάθος να σας φωνάξει και να σας ζητήσει συγνώμη. «Μου ξέφυγε σας παρακαλώ δε θα το ξανακάνω».
    Μωρέ τι μας λέτε! Άντε γρήγορα να ανοίξετε τις πύλες της κολάσεως.
    Κι εσύ πρόεδρε τι το’θελες εκείνο το..κεφάλι μου και δεν άφησες σκέτο το ρήμα μπας και σφίξουν και μερικοί κώλοι!
    Ναι ρε και γαλλικά μιλάει. Εξ άλλου ο λαός αυτός με γαλλικά μεγάλωσε! Και οι οπλαρχηγοί και οι ηγέτες γαλλικά μιλούσαν. Α μα πια!

    Δαναός

    • Κυθηριος avatar
      Κυθηριος @ Δαναός 18/07/2013 00:12:55

      Σωστός!!!

  21. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/07/2013 20:54:59

    Ἐγῶ πάντως θά τόν συγχωρέσω ἄν φυλάξει καί μερικά γιά τό Σόϊμπλε αὔριο...

    • Rainbow avatar
      Rainbow @ Κυθήριος 18/07/2013 16:48:24

      Να είσαι σίγουρος,ετσι ακριβώς θα γίνει.......

  22. Μυρμιδών avatar
    Μυρμιδών 17/07/2013 21:14:53

    Το θέμα δεν είναι αν θα κάνει ο πρωθυπουργός σαρδάμ...
    Όλοι οι άνθρωποι και οι πολιτικοί κάνουν...
    Τέτοια περιστατικά αποτελούν καθημερινότητα στις δηλώσεις πολιτικών αλλά σωστά δεν προβάλλονται.
    Eδώ όμως το μήνυμα δεν μεταδιδόταν ζωντανά.
    Ήταν μαγνητοσκοπημένο.
    Ας υποθέσουμε αυτή την φορά ότι δεν υπήρχε δόλος και ότι και ο τεχνικός του μέγκα έκανε και αυτός λάθος παρότι είχε όλο τον χρόνο να επιλέξει ποιο απόσπασμα πρέπει να παίξει...
    Ελπίζω να μην επαναληφθεί γιατί τότε θα αποκαλυφθεί ότι ο τεχνικός είχε δόλο.
    και επίτηδες δημιούργησε θέμα από το τίποτα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη το συγκεκριμένο περιστατικό περισσότερο ωφέλησε παρά έβλαψε τον πρωθυπουργό γιατί έδειξε σε όλους ότι είναι ένας από μας που αγωνίζεται, κουράζεται, μοχθεί και δεν διστάζει να τα πάρει και στο κρανίο.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μυρμιδών 17/07/2013 21:23:44

      Ἀκριβῶς! Ἄνθρωπος εἶναι κι αὐτός καί of the record θά τοῦ ξεφύγουν δυό κουβέντες.Καί νά μήν τίς ἀκούγαμε,λογικό εἶναι νά συμβαίνει.
      Τό ἄσχημο εἶναι νά λένε ἐπίσημα,στή Βουλή,τίς ἀρλούμπες τους ὁ πάσα ἕνας καί νά μήν τρέχει τίποτα...

  23. sender avatar
    sender 17/07/2013 21:31:49

    Φυσικά και δεν φαίνεται να έγινε από ''λάθος''ή αμέλεια.Σαν κουτοπόνηρη δολιοφθορά μοιάζει.Αλλά ποιός σκανδαλίσθηκε;κάποιοι υστερικοί ίσως;big deal!

  24. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/07/2013 21:38:53

    Εχουμε λοιπόν μια στιγμή που ο Ανθρωπος-Πολιτικός Σαμαράς στην ένταση της στιγμής εκδηλώνει τον εκνευρισμό του με την φράση "Γαμώ το κεφάλι σου μαλάκα".Εχουμε απο την μία όλους αυτούς που θεωρούν ότι το γεγονός αυτό έβλαψε επικοινωνιακά τον Πρωθυπουργό και Πρόεδρο της Ν.Δ. Σε αυτούς θα απαντούσα να προσέξουν καλύτερα το βίντεο και να δούν την κίνηση της κεφαλής του πρωθυπουργού , τι διαφορετικό λέγει απο ότι ο καθείς μας καταθέτει σε στιγμές έντασης;

    Απο την άλλη για όσους θίχτηκαν απο την αθυροστομία του ξεκάθαρα ήταν είναι και θα είναι το οξυγόνο της ζωής και τα περί και Καμύ και Καλιγούλα να τα αφήσουν στην άκρια γιατί Εδώ είναι Ελλάδα Μακρυγιάννης, Καραισκάκης και πάμπολοι οι ήρωες μας και εδώ μιλούν οι καρδιές.Για την οποία επικριτική διάσταση θέλει να μας στερήσει λοιπόν αυτό το αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας η απάντηση είναι ξεκάθαρη το αυθεντικό πάτε να αποστειρώσετε με τους παραμορφωτικούς καθρέφτες και τα κάτοπτρα του καθωσπρεπισμού σας και της ψευτοηθικής σας;

    Για το μαλάκας και όσοι αρνούνται να το προφέρουν και για όσους το θεωρούν βρισιά δεν θα πάω στον Καμύ για να δώκω απάντηση θα τους πάγω πίσω σε αυτό που ο Ελληνικός πολιτισμός κατέθεσε δια στόματος Θουκυδίδη "φιλοσοφούμεν γαρ μετ' ευτελείας και φιλοκαλούμεν άνευ μαλακίας" .Μην γίνεσται λοιπόν πλαδαροί και μην δια της επιτάσεως στοχεύετε στην επιμήκυνση μάταιος κόπος.Αν πάλι επιμείνετε και δεν πείθεστε η απάντηση είναι δια στόματος Αριστοτέλη "Έξις δευτέρα φύσις" .

    Στην σχολιάστρια που ανέφερε τι γράφουν σε γειτονική ιστοσελίδα απαντώ , σύ κοιτάς τι γράφεις και άσε τον δίπλα να λέγει τον πόνο του να την μετρά να την βρίσκει λίγη και μικρή και να του φταίει η πιτυρίδα , για την ύπαρξη του μιλώ μην πάει ο νού σας αλλού.Αν πάλι δεν έχει λόγια να στολίσει τον θρήνο του -για το μικρό μέγεθος (της ύπαρξης του πάντα)- και για τήν έλλειψη ικανοποίησης που αυτό γεννά κατα συνέπεια -να του χαρίσω τα καλύτερα μοιρολόγια βοηθώντας αν αισθανθεί καλύτερα και πιο βολικά και στο τέλος να αποδεχθεί και το μικρό μέγεθος ως αυτό που του πρέπει -πάντα της ύπαρξης του- μην παρεξηγηθώ.

    Το να βρίζω με κάνει πιο δυνατό , και τούτο όχι γιατί γίνομαι οι λέξεις ή οι εικόνες που παράγω με αυτές, αλλά γιατί αυτές και συνοδεύουν την δύναμη μου και την όποια καταπίεση μου προκαλεί η ζωή την κάνω πηγή δημιουργίας κα ιεέθισμα και κίνητρο πρός εμένα να την ξεπεράσω.Το να βρίζω σημαίνει και εχθρότητα μου απέναντι σε κάθε τι που καταπιέζει την ζωή αλλά και την οργή μου απέναντι σε οτι με εμποδίζει.

    Δεν έχεις να απολογηθεί για τίποτα ο Κος Σαμαράς ούτε και να νιώσει άσχημα γιατί είναι Ελληνας και ως Ελληνας δεν έχει ανάγκη για κανένα αγιογραφικό πορτέρτο στις δικές μας καρδιές μιλά και μιλά δυνατά .Για όσους δεν το καταλαβαίνουν δεν έχουμε χρόνο να τους εξηγήσουμε και αν συνεχίζουν να ενοχλούν τότε ανασύρουμε τον Σπύρο Χαλβατζή με την μακράν καλύτερη φράση για την συζήτηση και τους την αποδίδουμε

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Δρόλαπας 17/07/2013 23:05:22

      Συμφωνώ απολύτως και μια και έθιξες τους ήρωες της Επανάστασης,γιατί δεν αναφέρθηκες και στον Καραϊσκάκη;
      Εκεί να δεις γαλλικά και ιταλικά και ολλανδικά μη σου πω!

  25. Lilou avatar
    Lilou 17/07/2013 22:04:49

    Σιγα πια, μας εφαγε ο καθωςπρεπεισμος.. ανθρωπος ειναι και μπινελικωνει κι αυτος καμια φορα :)
    Αλλα θα πρεπει να μας απασχολουν...

  26. panos2 avatar
    panos2 17/07/2013 22:35:20

    Ελληνας που να μην λεει την λεξη μ... δεν υπαρχει

    Ηταν ενα καλο μετρο(1 καλο μετα απο χρονια) αν και θεωρω οτι δεν ειναι αναγκη να υπαρχει διαγγελμα για ενα τοσο απλο μετρο εστω και θετικο

    *Αμα παντως εριχνε τα γαλλικα σε Μερκελ η Σοιμπλε θα χε +30% χαχαχα

  27. csi avatar
    csi 17/07/2013 22:46:47

    Το καλύτερο σε όλα αυτά είναι τα σχόλια του άρθου. Μπράβο παιδιά.

  28. Ζήσης Χ. Πατσίκας avatar
    Ζήσης Χ. Πατσίκας 17/07/2013 22:57:38

    Αυτή λαϊκή εικόνα, το "είμαι ένα απλός άνθρωπος" δυστυχώς δεν κατάφερε ποτέ να το περάσει από το "γυαλί" ο Σαμαράς. Όσοι τον έχουν γνωρίσει, ξέρουν ότι είναι πολύ απλός και τύπος της παρέας. Δεν επικοινωνήθηκε ποτέ σωστά αυτή η εικόνα, ούτε από τον ίδιο, ούτε από τα επιτελεία του. Μείναμε στο γκρι κουστούμι. Άρεσαν τα γαλλικά του πρωθυπουργού, έστω και από τεχνικό λάθος, έδειξε μια πιο original στιγμή του σε όλο τον Ελληνικό λαό.

  29. tsakali avatar
    tsakali 17/07/2013 23:21:42

    τελειο ηταν, αμα αρχισει στα μπινελικια κ καποιους απο τον περιγυρο θα παμε καλιτερα! ΡΕ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΙΚ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ? ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΜΕ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΩ! ΓΙΑΝΝΗΣ.

  30. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/07/2013 00:19:19

    Προεδρε, ριξε και κανα μπινελικι σε μερικα στελεχη της Κυβερνησης για να παρουν μπρος καποια εργα. Κατα τα αλλα μη μασας και προχωρα..

  31. Α avatar
    Α 18/07/2013 00:50:48

    Ο πρόεδρος είναι και του σαλονιού και του λιμανιού. Άψογος και στα δύο.

  32. ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ 18/07/2013 00:51:45

    Τελειομανή​ς...

    Ο Αντώνης Σαμαράς... απέδειξε για άλλη μια φορά έστω και από κεκτημένη ταχύτητα ότι είναι ένας από εμάς...
    Δεν ζει σε... αποστειρωμένο περιβάλλον όπως κάποιοι άλλοι...είναι ξαναλέω ένας από μας προέρχεται από το λαό λέει λαϊκές εκφράσεις και είναι... τελειομανής!

    Αλίμονο στις χώρες που έχουν ηγέτες και δεν είναι τελειομανείς στα μικρά γιατί δεν θα είναι ούτε στα μεγάλα που αφορούν την πατρίδα...

    Νίκος Κούτρικας
    Δημοσιογράφος
    μέλος της ΕΣΗΕΑ

  33. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/07/2013 01:01:47

    :-)

  34. Σ/ς avatar
    Σ/ς 18/07/2013 01:17:41

    Σημασία δεν έχει το΄σαρδαμ' τουΠρωθυπουργου,'ανθρώπινα είναι αυτά.Σημασία έχει ο τρόπος που αντιμετώπησε και καθησυχασε τον υπάλληλο.Εγώ προσωπικά γνωρίζω τους ευγενείς τρόπους του ,καθότι είχα προσωπική εμπειρία όταν μας μίλησε στο Βυζαντινό στην Αρτα και πως αξιολόγησε και αντιμτώπησε μια επιστολή που του έδωσα .Ο άνθρωπος είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Είναι τυχερό μας που στις δύσκολες αυτές στιγμές η Ελλάδα έχει τέτοιον ηγέτη.

  35. Johny avatar
    Johny 18/07/2013 02:39:57

    Ε, και τι έγινε;
    Είναι τώρα θέμα συζήτησης το ότι ο πρωθυπουργός είπε μια φράση που την λέει ο καθένας όταν κοπανάει το κούτελό του με την παλάμη του;
    Με τίποτε σοβαρότερο δεν έχουμε να ασχοληθούμε;

  36. Φελίζα avatar
    Φελίζα 18/07/2013 09:22:59

    Σωστός και...βάλε!
    Αν κανείς εντρυφήσει στην σύγχρονη ποίηση...
    Την καλημέρα μου, κύριοι!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Φελίζα 18/07/2013 13:23:59

      Καλημερίζω καί χαιρετῶ σε ἀγαπητή Φελίζα!

  37. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 10:07:50

    Δηλαδή ο Καλιγούλας δεν έτρωγε και δεν κοιμόταν; Ούτε ήξερε να μιλάει; Είπε και κάτι για υπεράσπιση του εαυτού του που ταιριάζει στην περίπτωση. Που το σύνθετο που σε ζόρισε τόσο;

  38. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 10:09:02

    Ο Πάπας να ήταν τόσο δίκιο δε θα είχε ο αείμνηστος...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 18/07/2013 13:22:48

      Καλό!

  39. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 10:10:40

    Ξέρεις γιατί αντιδρούν έτσι; Επειδή είπε κάτι πολύ ήπιο σε σχέση με αυτό που θα έλεγαν οι ίδιοι και θα καίγονταν εντελώς στο λαό. Ακόμη κι εκεί δε τον φτάνουν σε επίπεδο...

  40. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 18/07/2013 10:10:44

    Αγαπητέ μου , το θέμα δεν είναι τα " γαλλικά ¨
    Όλοι βρίζουν , Φτωχοί , πλούσιοι , επιχειρηματιες , πολιτικοί , νταλικέρηδες , εργάτες ...
    Αλλου είναι το θέμα .... εκεί που ξέρεις , σε πολιτικές μετριότητες , που δεν είναι ικανοί " να προστατέψουν" έναν πρωθυπουργό , άλλα και εσυ κοιτάζεις το δένδρο (γαλλικά) ....... και αυτοί (οι ανεύθυνοι μέτριοι ) τον άτυχο τεχνικό ιδιωτικού καναλιου !!
    Αλλωστε η " κρίση" και η ¨κατάντια -ξεφτίλα " της χώρας απο επιλογές μας έχει γίνει .

  41. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 10:10:58

    Έτσι.

  42. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 10:11:37

    Τζέφρυ εννοείς και διόρθωσε γιατί προσβάλεις το όνομα μεγάλων ανδρών.

  43. Hawk avatar
    Hawk 18/07/2013 10:59:58

    Ωραίος ο πρωθυπουργός, από εμένα κέρδισε πόντους, ανθρώπινος, άμεσος και πραγματικός. Τώρα που πήρε φόρα ας τα " χώσει" και στους διάφορους κοιμισμένους και όχι μόνο που έχει δίπλα του, δεν κάνει κακό να ξυπνάνε τα αίματα.

  44. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 18/07/2013 11:31:47

    Κάτι απο "Ελληνοφρένεια" θύμισε....
    Σαν φάρσα.

  45. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/07/2013 13:05:08

    Να ρε, τώρα καταλαβαίνετε ποιος φταίει που έγινα αλήτης.
    Εγώ ήμουνα καλό παιδί, με γαλλικά και πιάνο, με το σεις και με το σας. Από το '93 έμπλεξα με αθυρόστομους και ιδού τα αποτελέσματα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/07/2013 14:09:13

      ...τό κεφάλι μου μέσα...

    • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/07/2013 22:47:07

      δηλαδή σας φάγαν τα κυκλώματα κύριε Φαήλο.... !!! (το σας είναι λόγω διαφοράς ηλικίας και σεβασμού, καθώς είμαι 23 μόλις.. :) )....
      υ.γ. αστειεύομαι προφανώς.....(για τα κυκλώματα..όχι για τον σεβασμό :D)

      ...τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς...

  46. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 18/07/2013 15:12:25

    Εγώ λέω άλλο. Αν δεν υπήρχε το σαρδάμ, πόσοι θα έβλεπαν το βίντεο με τις δηλώσεις του Πρωθυπουργού, για την κορυφαία νίκη του να δεχθεί η τρόικα την μείωση του ΦΠΑ?
    Αντιθέτως τώρα το είδαν όλοι.
    Και για να πω την αμαρτία μου, μόλις το είδα αμέσως σκέφθηκα ότι ήταν ένα τρομερό κόλπο του επικοινωνιακού επιτελείου.
    Ήταν δεν ήταν όμως
    βγήκε σε καλό

  47. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/07/2013 17:23:06

    Δεν με πειράζει καθόλου, που ο ΑΣ χρησιμοποίησε αυθόρμητα μια έκφραση, που ίσως να χρησιμοποιούσα κι εγώ. Το θεωρώ άνευ σημασίας. Αυτό που με ανησυχεί είναι, ακριβώς, το πόσοι σχολιαστές έσπευσαν να εορτάσουν το ότι και ο πρωθυπουργός δεν διαφέρει, τελικά, από όλους τους "απλούς" Έλληνες, που είναι εξαρτημένοι από την (πολλαπλής αναγνώσεως) μια και μοναδική λέξη, που έχει γίνει συνώνυμο του νεοέλληνα. Το ότι αποδείχτηκε κι αυτός ένας κοινός "λαϊκός" Έλληνα(ρά)ς (στα λόγια).
    Δεν θέλουμε "διακεκριμένη" συμπεριφορά ούτε από τον πρωθυπουργό μας! Τον θέλουμε, ίσως, "ήρωα", αλλά "λαϊκό"!
    Φθονούμε όποιον είναι καλύτερός μας, όποιον δεν είναι "από εμάς"! Και δεν θα εκλέγαμε, βέβαια, ποτέ, αν φερ'ειπείν ξαναζούσε, τον Βενιζέλο! Θέλουμε "παιδί της πιάτσας (μας)".
    Το σύνδρομο του "δίκαιου Αριστείδη" ζει μέσα μας!
    Δεν είναι να απορείς, που πάμε από το κακό στο χειρότερο, αφού το καλύτερο και δεν το χωνεύουμε και, δια του κοινοβουλευτισμού, το αποκλείουμε...
    Τέτοιους φίλους άμα έχει, πρόκοψε κι ο Αντώνης κι εμείς....