#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2011 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι πρέπει να κάνουν οι πολίτες για να προστατεύσουν τη ζωή τους;



Τα ξημερώματα της Τετάρτης η περιβόητη πλέον "συμμορία με τα Καλάσνικοφ μπούκαραν σε διαμέρισμα οικογένειας στην Γλυφάδα και αφού έκλεισαν στο ένα δωμάτιο τον πατέρα με τα δίδυμα παιδιά τους ζεύγους άρχισαν να βιάζουν την σύζυγο για να τους πει που φύλαγε τα λεφτά και τα κοσμήματα της.

Τις προηγούμενες ημέρες, στο Πανόραμα της Βούλας, η ίδια συμμορία κράτησε όμηρο μια γυναίκα και έβαλαν τον άντρα της να τρέχει από ΑΤΜ σε ΑΤΜ για να μαζέψει το ποσό που απαιτούσαν.

Οι επιθέσεις της ίδιας συμμορίας συνεχίστηκαν στην Αγία Παρασκευή, στο Παλιό Ψυχικό και αλλού.

Παράλληλα, η κατάσταση στο κέντρο της Αθήνας έχει γίνει πλέον ανυπόφορη. Οι πολίτες προβληματίζονται να κυκλοφορήσουν  ακόμα και σε κεντρικούς δρόμους  γιατί φοβούνται μην τους επιτεθούν τα κάθε λογής κακοποιά στοιχεία που κυκλοφορούν ανενόχλητα εκεί.

Οι καθημερινές ληστρικές επιθέσεις, τα συνεχή επεισόδια βίας μεταξύ αλλοδαπών και η πορνεία δημιουργούν μια ασφυκτική ατμόσφαιρα που εκτός των άλλων διώχνει και τους εναπομείναντες τουρίστες.

Ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Αθηνών κ.Α.Καραφλός, στον οποίο έχει ανατεθεί η εποπτεία του Ιστορικού Κέντρου της Αθήνας με εισαγγελική παραγγελία τον Δεκέμβριο του 2007, δήλωσε πρόσφατα ότι : «Η εγκληματικότητα αυτή δεν συναντάται στο κέντρο πρωτεύουσας καμμιάς Ευρωπαϊκής χώρας».


Διερωτάται λοιπόν κανείς; Αστυνομία υπάρχει; Κράτος υπάρχει; Η Αστυνομία υπάρχει μόνο για να κυνηγά και να δέρνει τους Αγανακτισμένους; Τους πληρώνουμε για να προστατεύουν μόνο τους υπουργούς, τους βουλευτές , επιχειρηματίες και μεγαλοδημοσιογράφους;

Αντιλαμβανόμεθα ότι υπεύθυνοι γι αυτή  την κατάσταση δεν είναι τα απλά αστυνομικά όργανα που αντιμετωπίζουν κι αυτά το φάσμα της πείνας και από πάνω πληρώνουν από την τσέπη τους για την συντήρηση των οχημάτων τους. Υπεύθυνη είναι η κυβέρνηση που  πρέπει να αντιληφθεί επιτέλους ότι στην ασφάλεια των πολιτών δεν γίνονται περικοπές, ούτε εκπτώσεις.

Απλά δεν πάει άλλο. Τι πρέπει να κάνει δηλαδή οι απλοί πολίτες; Να πάρουν τα ... όπλα για να προστατεύσουν την ζωή και τις περιουσίες τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 01/10/2011 14:02:46

    Το κράτος θέλει να ξεμπερδεύει με τους συνταξιούχους, μια και καλή. Το καλάσνικοφ είναι αποτελεσματικότερη μέθοδος , από την εργασιακή εφεδρεία και τις περικοπές.

    • Mm avatar
      Mm @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 01/10/2011 14:11:53

      ποιους συνταξιουχους, αγαπητέ;

      Αυτοί επιτιθενται σε ατομα κάθε ηλικίας, δεν κάνουν διακρίσεις.

      • lampros avatar
        lampros @ Mm 01/10/2011 15:23:15

        Ακόμα καλύτερα. Το κράτος θέλει γενικά να ξεφορτωθεί τους πολίτες του. Θα φέρει άλλους από το εξωτερικό, και θα έχει και τους Γερμανούς...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2011 14:13:24

    Αν όλες αυτές οι διμοιρίες των ΜΑΤ που είναι σταντ μπαι για τις διαδηλώσεις ρίχνονταν στους δρόμους, η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη.
    Ήδη η ΔΙΑΣ κάνει πολλά, αλλά είναι λίγοι.
    Βέβαια, οι μεγαλόσχημοι δεν ανησυχούν, αφού προστατεύονται επί 24 ωρου βάσης.

    • palegio avatar
      palegio @ Strange Attractor 08/10/2011 16:14:33

      Κατ'αρχην την ομαδα ΔΙΑΣ την διαλυουν επειδη ακριβως εκανε καλα την δουλεια της.Δευτερον,αν ριξουν ολα τα ΜΑΤ στους δρομους και μειωσουν η εξαλειψουν την εγκληματικοτητα πως θα κρατανε φοβισμενες τις μαζες και θα περνανε αντισυνταγματικους νομους?Πως θα βαρανε τον κοσμο στις πλατειες?Πως θα ζησουν αυτοι που δουλευουν γυρω απο τα ναρκωτικα και το εγκλημα?{αστυνομια,δικηγοροι,δικαστες,ρουφιανοι,διακινητες,εισαγωγεις,εγκληματιες,κλεφτες,τσαντακηδες,μπουκαδοροι,καλιεργητες,κλπ.κλπ}Και μετα αν παρουν και τους αστυνομικους που φυλανε πολιτικους-δημοσιογραφους-επιχειρηματιες κλπ λαμογια, ποιος θα κουβαλαει τα ψωνια απο τα μαγαζια και ποιος θα οδηγει τις λιμουζινες τους.και τελος οταν ο λαος ειναι φοβισμενος,ελεγχεται πολυ ευκολα. over

  3. GSV avatar
    GSV 01/10/2011 14:13:49

    Ακομα και τα οπλα να παρουμε για να προστατευθουμε, ελλοχευει κινδυνος μηνυσης απο ΜΚΟ διοτι τραυματισαμε τον απορο και φτωχο παρανομο μεταναστη που προσπαθουσε να επιβιωσει βιαζοντας τη γυναικα μας!

    Ποτε θα υπαρξει μια συντονισμενη κινηση απο Ελληνες (πραγματικους Ελληνες) αγανακτισμενους ωστε να μηνυσουν ολους αυτους που προστατευουν τη παρανομη μεταναστευση, βουλιαζοντας τη κοινωνια μας στο βουρκο της εγκληματικοτητας και της ξενοφοβιας?

    Ποτε θα καταλαβουν επιτελους οτι το θεμα των νομιμοποιησεων και της μεταναστευτικης πολιτικης δεν ειναι πολιτικη αποφαση ολιγων αλλα εθνικη? Δεν μπορει να αποφαζισουν καποιοι κυριοι του Κολωνακιου για ζητηματα που εχουν αμεση επιδραση στον απλο λαο! Γιαυτο υπαρχουν τα δημοψηφισματα! Δεν γινεται να αποφασιζει το Κολωνακι και να τη πληρωνει ο Αγιος Παντελεημονας!!

    Γιατι να μη προσφερει κοινωνικη υπηρεσια ο στρατος, περιφρουρωντας τις πολεις? Αλλα ξεχασα, θα προσβληθουν οι "αγωνιστες" του πολυτεχνειου που μας κυβερνανε!! Σαφως και το επιτευγμα τους μεγαλο. Αποκαθηλωσαν την ελληνικη δικτακτορια και μας εφεραν διεθνη!

    Ποσο ευκολα, τελικα, μπορεις να μιλας με ρομαντικες εννοιες περι ανρθωπισμου και πολυπολιτισμικοτητας οταν εσενα και την οικογενεια σου, σε φυλανε μια ντουζινα αστυνομικοι...

    • Barbarian avatar
      Barbarian @ GSV 01/10/2011 14:20:01

      Ξέχασες τους κάθε λογής "λειτουργούς" της δικαιοσύνης (εισαγγελείς) οι οποίοι, με το που θα πατήσεις τη σκανδάλη για να αμυνθείς, θα σε στείλουν στο εδώλιο, εφαρμόζοντας κατά γράμμα τους οπλοφοβικούς νόμους του ελληνικού "κράτους".

      • GSV avatar
        GSV @ Barbarian 01/10/2011 14:25:23

        Οι οποιοι οπλοφοβικοι νομοι ισχυουν μονο για τους Ελληνες! Εαν εισαι αλλοδαπος ισχυει ο νεος νομος της ελληνικης δικαιοσυνης! Μια βολτα μεχρι το τμημα για να ανανεωσουν τη φωτογραφια σου και μετα ελευθερος παλι!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ GSV 01/10/2011 15:37:03

      Άμα σκοτώσεις κανέναν από δαυτους θα αποκαλυφθεί ότι είναι φτωχοί μετανάστες και θα κλαίει η μάνα τους και θα σε φωνάζουν δολοφόνο! Αλλά εσύ θα ψηφίσεις πάλι και θα ξαναβγούν αυτοί που σε έφεραν εδώ. Γιατί; Γιατί γουστάρεις τελικά να σε δολοφονούν να σε βιάζουν και να σε κλέβουν δεν εξηγείται αλλιώς. Κι εγώ μαζί σου το ίδιο ηλίθιος είμαι. Το παραδέχομαι...

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/10/2011 14:18:10

    Κάποιοι αστυνομικοί κάνουν ότι μπορούν..
    h__p://www.inews.gr/135/astynomikoi-tis-dias-esosan-akoma-mia-zoideite-to-ekpliktiko-fotoreportaz.htm

  5. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 01/10/2011 14:19:39

    Να ενισχυθουν οι ταξεις της Αστυνομιας με τμηματα του Στρατου.

    • Barbarian avatar
      Barbarian @ ΝΕΚΚ 01/10/2011 14:21:17

      Η δουλειά του Στρατού είναι στα σύνορα. Η Αστυνομία από μόνη της μπορεί να κάνει δουλειά... αν την αφήσουν.

      • GSV avatar
        GSV @ Barbarian 01/10/2011 14:29:27

        Η δουλεια του στρατου ειναι να υπηρετει το καλο του εθνους και της κοινωνιας εν καιρω ειρηνης και να διασφαλιζει την εθνικη κυριαρχια και ελευθερια εν καιρω πολεμου!

        Ο στρατος θα μπορουσε μονο και μονο με τη παρουσια του να αυξησει κατακορυφα το αισθημα ασφαλειας του απλου πολιτη.

        • lampros avatar
          lampros @ GSV 01/10/2011 15:38:12

          Μην ανησυχείς, θα έρθει και ο στρατός.

          Για να χτυπάει όσους αντιδρούν στα μέτρα του Βενιζέλους όμως...

          • μαρικα avatar
            μαρικα @ lampros 01/10/2011 18:50:26

            lampros και του Μπεγλιτη

        • ΒΑΡΒΑΣ avatar
          ΒΑΡΒΑΣ @ GSV 01/10/2011 22:09:12

          Εδώ φίλε μου είναι το κλειδί όπως πολύ σωστά είπες.
          Με μία υπουργική εγκύκλιο του ΥΠΕΘΑ να κυκλοφορούν οι πάσης φύσεως στρατιωτικοί, με την στολή τους. Πρέπει όμως να τους φέρει στο φιλότιμο, γιατί ξέμαθαν εδώ και μερικά χρόνια. Η παρουσία και μόνο ενός ένστολου στρατιωτικού θα ρίξει κατακόρυφα την εγκληματικότητα.

  6. Λ.Υ. avatar
    Λ.Υ. 01/10/2011 14:19:51

    Να πείτε του κύρ Καραφλού πως,

    Πώς καμία Ευρωπαική χώρα δεν Ζεί πλέον απο το δουλεμπόριο, το ναρκωεμπόριο και την πορνεία.

    Σε καμία Ευρωπαική χώρα δεν κυκλοφορεί τόσο πολύ μαύρο χρήμα απο χέρι σε χέρι, οι συναλλαγές γίνονται ηλεκτρονικά και μεσω τραπεζικών λογαριασμών. Η Ελλάδα έγινε πόλος έλξης καθε τυχοδιώκτη διότι υπαρχει τόσο μαύρο χρήμα.

    Σε ολες τις Ευρωπαικές χώρες λειτουργεί η δικαιοσύνη και οι άνθρωποι δεν φοβούνται για τις καταθέσεις των.
    Εμπιστεύονται και τις τράπεζες.

    Σε πολλές Ευρωπαικές χώρες αλλά κυρίως στην Αμερικανική ήπειρο, επιτρέπεται η οπλοκατοχή απο νόμιμους πολίτες.

    Στην Ελλάδα όπλα κατέχουν μόνο οι πολιτικοί, οι αστυνομικοί και ο υπόκοσμος.

  7. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2011 14:25:03

    ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟ.......Ασυδοσία,φόβος και 3.000.000 βάρβαροι που βιάζουν,δολοφονούν,κλέβουν με τους δικαστές να κοιμούνται.Η Αστυνομία ασχολείται με τη φύλαξη σοσιαληστών,την ώρα που η χώρα βρίσκονται υπο καθεστώς κατοχής απο τα σκουπίδια της υφηλίου που πλάκωσαν εδώ

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2011 14:29:25

    Το εχω πει και άλλοτε. Στην Ελλάδα η απαγόρευση της οπλοφορίας ισχύει μόνο για τους νομοταγείς πολίτες.
    Οι κακοποιοί ούτως ή άλλως οπλοφορούν.

    • GSV avatar
      GSV @ Strange Attractor 01/10/2011 14:32:08

      Γιατι δεν τολμουν να συμπεριλαβουν στο δημοψηφισμα που διαφημιζουν, τη μεταναστευτικη πολιτικη της χωρας για τα επομενα χρονια?

  9. aggelosview avatar
    aggelosview 01/10/2011 14:38:10

    Σε κλέβω, σου βιάζω τη γυναίκα, σου παίρνω τα λεφτά κι από γκαντεμιά με πιάνουν. Δεν τρέχει τίποτα. Ορίζουν δικάσιμο και με αφήνουν να συνεχίσω το έργο μου. Ελλαδάρα!!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ aggelosview 02/10/2011 00:11:03

      +++++++++ 100000000000000000000000

  10. Πολίτης avatar
    Πολίτης 01/10/2011 14:41:01

    Είμαι εκτός θέματος αλλά ο Κυριακoς μας είπε να προσέχουμε τι λέμε μη μας κάνει Ντα στο Βημα/Πασοκ ΦΜ 99.5. Μήπως Αντώνη λέω μήπως ήρθε η ώρα να τον στείλεις στην αδερφή του....Εγω αμα αυτός είναι υποψήφιος δεν ψηφίζω ΝΔ

    • lianos avatar
      lianos @ Πολίτης 01/10/2011 14:47:49

      Λάθος μήνυμα πήρες Πολίτη -και υποψήφιος να είναι όπως ενδεχομένως και άλλοι- μπορείς να τον τιμήσεις με το camel (για τα παπούτσια)!!!!!!!!!

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Πολίτης 01/10/2011 17:36:19

      Οι ιδέες του Κυριάκου μπορεί να είναι και καλές, αλώστε αν δεν ήταν αληθοφανείς δεν θα τολμούσε να κάνει δημόσια κριτική, σε αυτό ποντάρει. Σαν αρχή, θα πρέπει όλα τα μέλη να έχουν το θάρρος να λένε την γνώμη του και να βοηθούν την ΝΔ στην διαμόρφωση της πολιτικής της. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο Κυριάκος για μια ακόμη φορά δεν τα λέει αυτά που λέει στα όργανα του κόμματος αλλά στα ΜΜΕ.
      Και επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει κάτι τέτοιο, συμφωνώ και εγώ, και το έχω ήδη υποστηρίξει και παλιότερα, ότι σε πρώτη ευκαιρία πρέπει να πάρει δρόμο. Άλλωστε, ο Κυριάκος έχει ευθύνη για τον συγκεκριμένο τομέα του Περιβάλλοντος και θα έπρεπε να επικεντρώνεται στο αυτό το αντικείμενο και όχι να μας παίζει τον εν δυνάμει αρχηγό. Αρχηγό έχουμε! καλοθελητές τύπου Κυριάκου και Αρούλη δεν χρειαζόμαστε. Συγχρόνως όμως πρέπει και η ΝΔ να ενισχύσει τον ρολό των θεσμικών της οργάνων ώστε και πιο εύκολο να είναι για τα μέλη να προσφέρουν στην διαμόρφωση του προγράμματος και της πολιτικής του κόμματος, αλλά και να δίνεται και η δέουσα προσοχή στις ιδέες που καταβάλλονται. Δεν λέω ότι δεν έχει γίνει, η ότι δεν γίνεται αυτό, αλλά όσο πιο καλή δουλειά γίνεται από τους Τομεάρχες και τις Γενικές Γραμματείες τόσο πιο δύσκολο θα είναι για μετρικούς να δικαιολογήσουν την εσωστρέφεια που καλλιεργούν.

  11. Spiros avatar
    Spiros 01/10/2011 14:41:21

    Ξεχασες τους Εβραιους τους τσιγγανους και τους κουμμουνιστες φαχτωρα, η δεν αφησαν πολλους οι δικοι σας?

    • factorx avatar
      factorx @ Spiros 01/10/2011 14:45:25

      Προφανώς ζεις στην Εκάλη και δεν αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει. Και ξέρεις τι μου θυμίζουν οι επανειλημμένες " πολυπολιτισμικές" παρεμβάσεις σου; Τον γιό της Αγγελοπούλου που μιλάει κι αυτός για κοινωνικές αδικίες και κοινωνικες εξεγέρσεις.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ factorx 01/10/2011 17:28:33

        Μάλλον η μαμά, πιστεύοντας στην διαπιστωμένη αποβλάκωση του Έλληνα ψηφοφόρου, έβαλε να γράψουν έναν δακρύβρεχτο και τον σερβίρισε με το όνομα του γιού στο πόπολο, για μαγιά. Τόσα ζωντόβολα καζάντησαν με την πολιτική. Να μην γίνει, κάποτε, και ο γυιός κοτζάμ' μαντάμ ένας υπουργάκος, ένας προεδράκος Δημοκρατίας, έστω;

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ Spiros 01/10/2011 15:48:24

      Ότι να 'ναι...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Spiros 01/10/2011 16:14:19

      Ξεστραβώσου Σπύρο:http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=255404
      Αρκετά ανεχθήκαμε τις ρατσιστικές-μισάνθρωπες και ανθελληνικές αντιλήψεις σας.

    • S.R. avatar
      S.R. @ Spiros 01/10/2011 16:26:05

      Spiro, ελα σε καταλαβαμε....Ο Αλαβανος εισαι.....

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Spiros 02/10/2011 00:50:04

      Αυτα να πας να τα πεις στο Ισλαμαμπαντ φιλτατε. Και βεβαια κανείς δεν μπορει να πει σοβαρα οτι πρεπει να απελαθουν ή να συλληφθουν ολοι οι μεταναστες. Δεν ειμαστε στο τριτο ράιχ. Οι νομοι μπορουν να τηρηθουν, αυτοι που ισχυουν, αυτοι που εχουν ψηφιστει, ή απαγορευεται και αυτο; Πρεπει σωνει και καλα να μας αρεσει αυτο που εσεις θεωρειται σωστο; Και αν δεν μας αρεσει, θα μας το επιβαλετε με την βια να φανταστω;

      Χορτασαμε πολυπολιτισμικες φανφαρες. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ "εναν πλανητη, εναν λαο, μια κυβερνηση" - μπορειτε να μας αφησετε ΗΣΥΧΟΥΣ με αυτες τις αηδιες; Καντε το μονοι σας, μαζευτειτε καπου και καντε το μονοι σας.

      Σας επιασε ο οψιμος οδυρμος για τον πονο του κοσμου. Διεθνιστες. Τωρα το θυμηθηκατε. Ρωτα τον Πατερουλη να σε μαθει μερικα πραγματακια...

    • ΚΠ avatar
      ΚΠ @ Spiros 02/10/2011 03:00:03

      Δηλ. οι Εβραίοι, οι Ινδοί (ρομά ή τσιγγάνοι κλπ) και οι... κομμουνιστές μπαίνουν στις οικίες και βιάζουν, ληστεύουν ή/και δολοφονούν; Τι σχέση έχει το απόλυτο ...ρντέλο στο οποίο πλέον ΟΛΟΙ ζούμε με τις αναφορές σου στο μάλλον αγαπημένο σου τρίτο ράιχ; Τις ίδιες μακακίες θα έγραφες αν σου βίαζαν την κόρη σου;_Κ.Π.

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/10/2011 14:41:32

    Άδεια οπλοφορίας μπορείς να βγάλεις σχετικά εύκολα

    • Barbarian avatar
      Barbarian @ ΕΥΑ 01/10/2011 17:21:40

      Άδεια οπλοκατοχής για κυνηγετικό όπλο ναι. Για δοκίμασε να βγάλεις άδεια οπλοκατοχής ΚΑΙ οπλοφορίας για πιστόλι και τα λέμε μετά.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ ΕΥΑ 01/10/2011 17:27:13

      Μάλλον το μπερδεύεις με την άδεια οπλοκατοχής. Οπλοφορίας είναι διαφορετικά αυτά που απαιτούνται.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Θησειώτης 01/10/2011 17:41:31

        Θησειώτη, barbarian, έχετε δίκιο, κεκτημένη ταχύτητα...πάντως κι ένα κυνηγητικό όπλο στο σπίτι δεν είναι κακή ιδέα..

        • DIANE avatar
          DIANE @ ΕΥΑ 02/10/2011 13:28:45

          Εύα, πήγα στο αστ. τμήμα της περιοχής μου και ρώτησα πώς μπορώ να πάρω άδεια όπλου.
          Μου απάντησαν ότι δεν μπορώ.
          Τους επεσήμανα ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να προμηθευτώ κάποιο πιστόλι κλπ. από τους λάθρο κι ότι δεν το κάνω γιατί είμαι νομοταγής πολίτης.
          Δεν συγκινήθηκαν.
          Και για καραμπίνα κυνηγετική, λίγο δύσκολο να τη σηκώσω και να τη χειριστώ.
          Δυστυχώς, μας έχουν στερήσει και τη δυνατότητα να υπερασπιστούμε τις ζωές μας, οι αλήτες.

  13. athamas avatar
    athamas 01/10/2011 14:51:29

    Στα σκαλοπάτια του ΟΤΕ στην Πατησίων το αδιαχώρητο από μικροπωλητές, προερχόμενοι από όλες τις φυλές του πλανήτη ! Η βρώμα ανυπόφορη! Σε ερωτησή μου γιατί τους ανέχονται, υπάλληλος του ΟΤΕ μου απάντησε ότι έχουν καλέσει την αστυνομία πολλές φορές για να τους μαζέψουν, αλλά η αστυνομία επικαλέστηκε άνωθεν εντολές για να μην πράξει το καθήκον της. Αυτό για μένα τους καθιστά τουλάχιστον, επίορκους για να μην πω συνεργούς, στον αφανισμό μας ! Δικαιολογίες του τύπου και τι να κάνουμε που να τους πάμε δεν ευσταθούν !Πήραν όρκο να φυλάνε την χώρα και τους πολίτες της !Είναι λοιπόν η ώρα να το πράξουν ,αλλιώς να παραιτηθούν !

  14. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/10/2011 14:52:21

    Αυτό που βιώνουμε σαν χώρα είναι φρικτό, είχαμε μεγαλώσει και ζούσαμε αλλιώς. Και μη φανταστείτε πολλά χρόνια πίσω. Τα χειρότερα φοβάμαι ότι δεν έχουν έρθει ακόμα....... Επειδή το ένστικτο της προστασίας και της επιβίωσης είναι ισχυρό, αν πάρει κάποιος το νόμο στα χέρια του, θα είναι πολύ αργά για τη λογική πλέον. Και το χειρότερο, θα έχει και τη στήριξη της κοινωνίας. Εχει συνειδητοποιήσει κανένας τη φρίκη που έρχεται, εκτός από εμάς που τη ζούμε ; Οχι βέβαια. Οι πλούσιοι και οι επώνυμοι φυλλάσουν τον ασήμαντο σαρκίο τους, μακριά από τη πραγματική ζωή, πιστεύοντας ότι η μοίρα δεν είναι κοινή....

  15. ikaros avatar
    ikaros 01/10/2011 14:54:40

    Θεωρώ πως οι ποινές για τέτοιου είδους αδικήματα πρέπει να είναι εξοντωτικές και παραδειγματικές . Αφού ξέρουν να βιάζουν μόλις πιαστούν να τους μάθει το κράτος τι είναι αυτό το οποίο έκαναν με τον καλύτερο τρόπο. Για αυτόν που βιάζει συνάνθρωπο και μάλιστα μπροστά στα μάτια της οικογένειας του, πως μπορεί κάποιος να επικαλεστεί ανθρώπινα δικαιώματα?

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ikaros 01/10/2011 14:56:39

      Ειδικά γι'αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!!!!

  16. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 01/10/2011 15:05:15

    Barbarian, συμφωνω μαζι σου απολυτα. Πρωταρχικος σκοπος του Στρατου ειναι η διαφυλαξη της Πατριδας απο εξωτερικη απειλη. Στην ομαλη λειτουργια της Δημοκρατιας, η Αστυνομια ειναι αυτη που εχει την ευθυνη της ομαλης λειτουργιας ταξης και της εφαρμογης των νομων. Η Αστυνομια κωλυεται να εφαρμοσει την ταξη. Οπως κατα καιρους εχουν βγαλει το Στρατο για αποκομιδη απορριματων και για μαζικη μεταφορα πολιτων, ετσι προσωρινα ισως πρεπει να συνδραμει να ενισχυθει και η ασφαλεια εντος της χωρας. Εκτος και αν ακομη θεωρουνται οι 46000 ληστειες το τελευταιο 6μηνο κατι το συνηθισμενο.

    • Barbarian avatar
      Barbarian @ ΝΕΚΚ 01/10/2011 17:29:10

      Ή μπορεί να γίνει όπως σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Στη Γαλλία, λ.χ., κυκλοφορούν στους δρόμους μικτές ομάδες στρατιωτών και αστυνομικών. Και κανείς δεν διαμαρτύρεται για την παρουσία των πρώτων.

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/10/2011 15:22:02

    Σε αναλογία ανά κάτοικο έχουμε από τα μεγαλύτερα ποσοστά ...αστυνομικών.
    Ομως φυλάνε ιδιώτες, δημοσιογράφους, καλλιτέχνες, συνταξιούχους πολιτικούς, κάνουν τα ψώνια της οικίας της κυρίας του κυρίου, φυλάνε ιδιωτικά μαγαζιά, να σφραγίζουν και να επιβεβαιώνουν το γνήσιο της υπογραφήςέχουμε ΜΑΤ σε επιφυλακή για διαδηλώσεις κλπ κλπ κλπ.

    Αν όλοι αυτοί απλά περπατούσαν στο δρόμο πόση θα ήταν η εγκληματικότητα;

  18. ad kan avatar
    ad kan 01/10/2011 15:24:58

    Ακόμη δεν έχετε καταλάβει πως η τρομοκρατία της εγκληματικότητας και των αλεπάλληλων οικονομικών μέτρων εντάσσεται στην στρατηγική του σοκ που υλοποιεί η συμμορία του πασοκ ;

    • lampros avatar
      lampros @ ad kan 01/10/2011 15:41:12

      Ακριβώς. Και όλα με σχέδιο και εντολές από Ε.Ε.

      Νομίζει κανείς ότι στην Ευρώπη τα κάνουν αλλιώς τα πράγματα, επειδή βγήκε και είπε η Μερκελ και ο Σαρκοζύ κατά του πολυπολιτισμού;

      Και εκεί τα ίδια πλάνα έχουν για τις χώρες τους ―να γεμίσουν φτηνή λαθρο-εργασία―, απλά εκεί πρέπει να καθησυχάζουν με ψέμματα και τους ψηφοφόρους τους, ενώ οι δικοί μας πολιτικοί μας έχουν γραμμένους...

  19. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/10/2011 15:25:10

    Η υποβολή μήνυσης απαιτεί και την καταβολή παραβόλου του δημοσίου αξίας 100 ευρώ...πόσοι θα το καταβάλουν;
    ΥΓ: Ο αριθμός των κλοπών και των ληστειών αθροιστικά ξεπερνάει και τη φαντασία..πάνω από 150.οοο ετησίως (για όσες δηλ. έχουν υποβληθεί μηνύσεις)..

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/10/2011 15:46:22

    Οι λαθρομετανάστες ανήκουν στα ψάρια του Αιγαίου.
    Να ξεμπερδεύουμε μια και καλή, με το καλό ή το άγριο, από την πανούκλα που μας κουβαλήθηκε...
    Το σίγουρο είναι ότι αν ξεμπερδέψουμε με μερικούς από αυτούς με το άγριο, για αρχή, οι υπόλοιποι θα ξεκουμπιστούν με το καλό....
    Ημουν πρόσφατα στη Σόφια, δεν είδα στους δρόμους ΟΥΤΕ ΕΝΑ Πακιστανό, Μπαγκλαντεσιανό, Σομαλό και τούτο σε διάστημα μίας εβδομάδας όπου έμεινα στη γείτονα χώρα. Ούτε ένας!
    Και αναρωτιέμαι: Εντάξει, η Βουλγαρία είναι φτωχότερη από εμάς. Αλλά, αναλογικά, ως ευρωπαϊκή χώρα και αυτή, δεν θα έπρεπε να περνούν και σε αυτήν τουλάχιστον το 10% από τους παρίες που κουβαλιούνται σε εμάς; Και όμως δεν γίνεται αυτό. Ξέρετε γιατί; Γιατί οι Βούλγαροι δεν αστειεύονται, δεν τους έχει ευνουχίσει ακόμα καμία πολυπολιτισμική Αριστερά του κ...λου, κανένα απολειφάδι του ΚΚΕ εσ. Και ξέρει ο Μπαγκλαντάκος ότι δεν τον παίρνει να στηθεί στη Σόφια να καθαρίσει φανάρι, αν και έχει και εκεί κίνηση και μποτιλιάρισμα. Γιατί θα φάει φόλα, απλούστατα. Και θα πάει από εκεί πού' ρθε, αν δεν βρεθεί φυτεμένος σε κανένα από τα ωραία και μεγάλα πάρκα της βουλγαρικής πρωτεύουσας.
    Αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης με πολιτικώς ορθές μεθόδους πλέον δεν είναι εφικτή. Πρέπει να αποφασίσει το ελληνικό κράτος να κινηθεί στα όρια της νομιμότητας, ακόμα και εκτός αυτής. Στην αρχή τουλάχιστον. Μετά θα φύγουν από μόνοι τους, τρομοκρατημένοι.

  21. bunker avatar
    bunker 01/10/2011 15:50:35

    κατα τα αλλα θα παρουν 2.000 νεοπραιτωριανους για την στελεχωση της ΔΙΑΣ με σκοπο την τρομοκρατηση των πολιτων στις διαδηλωσεις.

    ακραιφνως πρασινοφρουροι υποθετω. πιστη μονο στη πρασινη σαπιλα και τιποτα αλλο.

  22. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/10/2011 16:03:11

    Eπιτέλους έχουμε πολυ-πολιτισμικότητα.
    Η Ελλάδα έχει πια μετατραπεί σε χωματερή τριών ηπείρων.
    Σειρά έχουν τα σπίτια των αριστερών των βορείων προαστίων.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Δημήτρης 01/10/2011 16:39:33

      Δυστυχώς θα γίνει και αυτό το τελευταίο, αλλά θα είναι πια αργά για δάκρυα.
      Και άντε τότε οι όψιμα θιγμένοι να αποδείξουν στις φασιστικές επιτροπές ιδεολογικών φρονημάτων που έχουν απλώσει τα πλοκάμια τους σε όλο το φάσμα του κράτους, ότι δεν είναι ελέφαντες (σ.σ ρατσιστές).
      Για μένα αντιρατσιστές είναι μόνο εκείνοι που έχουν πάει σε αποστολές σε χωριά της Αφρικής λχ και φροντίζουν να εξασφαλίζουν τα φάρμακα, την δημόσια υγεία, να αποκαθιστούν την άρδευση και πάει λέγοντας στους κατοίκους αυτών των περιοχών, όπως και αυτοί που δεν θέλουν τα κράτη να λειτουργούν ως πεδίο δόξης λαμπρό για κάθε είδους δουλεμπορικά και άλλοι πολλοί...
      Οι πεμπτοφαλαγγίτες εδώ μέσα απλά είναι αργυρώνητοι εφιάλτες που δρουν με το περιτύλιγμα του "αντιρατσισμού".

  23. manos avatar
    manos 01/10/2011 16:19:14

    Ερώτηση: Τι πρέπει να κάνουν οι πολίτες για να προστατεύσουν τη ζωή τους;

    Απάντηση: Να στείλουν sms στο υπουργείο προστασίας και να ζητήσουν βοήθεια.

    Συμπέρασμα: Ο Θεός να μας βοηθήσει.

  24. juliet avatar
    juliet 01/10/2011 16:40:44

    Kάτι κυράτσες που έφυγαν απο τα πατρικά τους Πλ.Αμερική ,Πατήσια και ήλθαν στα Βόρεια να κάνουν τις μεγάλες.Δεν έχω τίποτε με τις περιοχές ,και αν ήτανε εκεί το σπίτι μου εκεί θα προσπαθούσα να μείνω.Οι περιοχές αυτές ήτανε κάποτε ήσυχες και ανθρώπινες γειτονιές και τώρα γκέτο του κάθε σκουπιδιού.
    Εχω μαλώσει με μερικές ,γιατί κάνουν τις μεγαλόψυχες και λένε τους λυπάμαι τους καημένους και όταν τους λέω γιατί φύγατε απο τα σπίτια σας ,να ζήσετε εδώ εκεί θα τους δίνατε και ένα κομμάτι ψωμί.Και οι περισσότερες είναι εκπαιδευτικοί.
    Οι Βούλγαροι πριν απο χρόνια διώξανε τους Τούρκους που δεν θέλανε να ''συμμορφωθούν'' και υπάρχουν χωριά που είναι έρημα.
    Εμείς είμαστε πονόψυχοι .....σοσιαλιστές .

  25. michel platini avatar
    michel platini 01/10/2011 17:19:44

    Κύριοι,καλησπέρα να βάλω μια άλλη παράμετρο στην κουβέντα μας ; Υπουργός προστασίας του Πολίτη είναι κάποιος κύριος Παπουτσής τον οποίο κάποια κυρία Σ.Διγενή τον κατηγορεί για παρασκηνιακό σχεδιασμό της εξόντωσης ενός bloger .Μήπως κύριοι -λέω μήπως-έχουμε βάλει τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα;(όπου πρόβατα ο πολίτης)

  26. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 01/10/2011 17:20:40

    Εύχαριστώ γιά τή διόρθωση .

  27. Απορία avatar
    Απορία 01/10/2011 18:03:49

    Αυτή τη στιγμή η χώρα είναι ένα προτεκτοράτο. Δεν υπάρχει Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι μια ανάμνηση για τους παλαιότερους, μια φανταστική οντότητα διδαγμένη στο σχολείο για τους νεώτερους.

    Ως προτεκτοράτο λοιπόν η χώρα δεν έχει εθνική κυβέρνηση, έχει έναν συρφετό πρακτορίσκων, εξουσιομανών ψώνιων, βαρώνων της παρανομίας και χρήσιμων ηλιθίων οι οποίοι φαίνονται τύποις ότι κυβερνούν.

    Όταν λοιπόν δεν υφίσταται ως κρατική οντότητα πλέον η χώρα μην περιμένουμε να υπάρχει ούτε κράτος δικαίου, ούτε δημοκρατία και ασφάλεια, που είναι οι τρεις πυλώνες εύρυθμης λειτουργίας μιας σύγχρονης πολιτείας.

    Τρόμος όμως πλέον δημιουργείται εξαιτίας της παντελούς απουσίας της αντιπολίτευσης. Καλά να μη υπάρχει κυβέρνηση, όταν δεν υπάρχει όμως και αντιπολίτευση, τι γίνεται;

    Δυστυχώς δεν θέλουμε πολύ μέχρι να μεξικανοποιηθούμε. Η συμμορία των αλβανών είναι τα προεόρτια, υπάρχει πολύ σκοτάδι μπροστά μας εαν δεν ενεργήσουμε.

    Σε 2-3 μήνες το πολύ εαν δεν έχει αλλάξει τίποτα από τώρα θα οφείλει η αντιπολίτευση να κάνει ουσιαστικές κινήσεις για τη σωτηρία της χώρας. Εαν δεν το κάνει θα σημαίνει ότι είναι μια από τα ίδια με τη κυβέρνηση. Και αυτό θα είναι πλέον πολύ σοβαρό πρόβλημα, πρόβλημα που θα ανοίξει τους ασκούς του αιόλου.

  28. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 01/10/2011 18:04:59

    Σχετικά με την πρόταση που έχουν κάνει μερικοί για τον πιθανό ρόλο του στρατού στη εσωτερική ασφάλεια, δεν έχω αντίρρηση. Θα πρέπει όμως να έχουμε υπ’οψιν ορισμένα πράγματα. Πρώτον, ο στρατός έχει διαφορετική εκπαίδευση, προσωπικό, οπλισμό και προορισμό, και δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα. Δείτε τι γίνεται στο Μεξικό οπού ο στρατός έχει μπει σε αυτό το ρόλο. Η εγκληματικότητα είναι στα ουράνια. Μιλάμε για δεκάδες αποκεφαλισμένα σώματα πεταμένα μπροστά από αστυνομικά τμήματα,
    Δεύτερον, με το που θα γίνει γνωστό ότι η κυβέρνηση φέρνει τον στρατό να βοηθήσει την αστυνομία να τηρήσει τη τάξη, αυτομάτως ο πολίτης θα συμπεράνει ότι η αστυνομία έχει αποτύχει. Αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στο ηθικό των αστυνομικών και αντί να ενισχύσει το αίσθημα ασφαλείας του πολίτη θα τον κάνει να αισθάνεται ακόμη ανασφαλής.
    Χρειάζεται πολύπλευρη δράση της πολιτείας (μεταναστευτικός νόμος, αλλαγές στους κανόνες που διέπουν τις τακτικές της αστυνομίας και της δικαιοσύνης, ενημέρωση του κοινού, και πάνω από όλα πολιτική βούληση).

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Agrofylakas 01/10/2011 20:12:50

      Συμφωνώ. Ούτε οι φαντάροι ούτε τα στελέχη κάνουν εκπαίδευση αστυνομικού, για να ξέρουν πώς να αντιδράσουν. Μάλιστα, ο χρόνος της θητείας δεν επαρκεί ούτε καν για την αναγκαία στρατιωτική εκπαίδευση!

      Αυτοί που λένε να κατέβει ο στρατός στους δρόμους να κάνει τον αστυνόμο δεν ξέρουν τί τους γίνεται. Άν την πέσουν δηλαδή τέσσερις κακοποιοί σε κανα περίπολο, τί να πρωτοκάνουν οι δυο φαντάροι; Να τους φάνε με τη λόγχη; Εκτός από Καλάσνικωφ, θα αποκτήσουν και G3 οι κακοποιοί!

      Ο στρατός μας έχει άλλη αποστολή και δεν μας περισσεύει. Το πρόβλημα πρέπει να το επωμισθεί η αστυνομία. Από την άλλη όμως, πρέπει να γίνουν μαζικές απελάσεις, κι ας σκούξει όσο θέλει το συριζαριό και η προϊσταμένη του κυρίου Βούγια.

  29. Νίκος π avatar
    Νίκος π 01/10/2011 22:00:37

    ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ ΑΡΓΑ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΥΛΑΚΙΖΟΝΤΑΙ .ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ Ν'ΑΛΛΞΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΠΙ ΤΟ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΕΛΑΣΗΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΞΠΡΕΣ.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Νίκος π 02/10/2011 00:17:32

      Έχουν έρθει από μέρη του κόσμου που η ανθρώπινη ζωή δεν έχει καμμιά αξία. Μπορεί να σε μαχαιρώσουν πιο εύκολα από ότι θα σκοτώσουν σκύλο.
      Στις χώρες τους για πολύ ελαφρύτερα αδικήματα εκτελούνται. Οπότε ερχόμενοι εδώ και βλέπωντας ότι ό,τι και να κάνουν το πολύ να πάνε για λίγο φυλακή θεωρούν ότι είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μην δίνετε.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2011 22:10:13

    Νομίζω ότι οι άδειες οπλοφορίας έχουν γίνει πολύ πιο δύσκολες τα τελευταία 2-3 χρόνια, και πάντα ήταν δύσκολες.

    Ασε που απένατι σε Καλασνικοφ (assault rifle δεν είναι;) τα όπλα χειρός είναι λίγο διακοσμητικά (εάν υποθέσει κανείς ότι ξέρει και μπορεί να τα χειριστεί -- άσε που θα βρεις τον μπελά σου σε ΚΑΘΕ περίπτωση).

    Δηλαδή πάμε σε αστικό πόλεμο; Η Maverick Mossberg "χραπα χρούπα" με γεμιστήρα 10-12 φυσιγγίων (και την κοντή κάνη), αν αντέχουν τα χέρια... Και ΠΑΝΤΑ βρίσκεις τον μπελά σου. Και, γενικά, ο πολίτης δύσκολα χρησιμοποιεί τέτοια μέσα, δηλαδή και να έχεις (νόμιμα) τέτοιο κυνηγετικό όπλο, ρισκάριες να στο χρησιμοποιήσουν εναντίον σου. Οι κακοί δεν έιναι του καναπέ...

    Η αυτοάμυνα ΔΕΝ αναγνωρίζεται και δεν προστατεύει στην Ελλάδα. Ο βρασμός ψυχής ίσως, αλλά όχι η αυτοάμυνα. Ακόμα και εάν νομίζεις οτι κινδυνεύεις. θανάσιμα. ΑΠΟΦΥΓΗ. Συντηρητικές πρακτικές ασφαλείας. Κλειδωμένες πόρτες.κουρτίνες, κλπ.

    Πολύ δύσκολες καταστάσεις (και πού θα πάει...)

  31. anonymous avatar
    anonymous 01/10/2011 22:42:36

    Ένα πράγμα πρέπει να γίνει με τρία βήματα.
    1) Ορίζεις ότι όποιος έρχεται να μείνει στην Ελλάδα πρέπει να μένει σε αξιοπρεπές σπίτι με εμβαδόν 20 τμ. ανά άτομο.
    2) Δε θεωρείς αξιοπρεπή σπίτια τα υπόγεια.
    3) Αυτοί που δεν πιάνουν τα κριτήρια απελαύνονται

    Το παραπάνω το ελέγχεις αυστηρά. Περνάει η αστυνομία από κάθε πολυκατοικία μια φορά τη βδομάδα κι ελέγχει.

    Κανείς από τους λάθρο δε θα μπορεί να πληρώνει 100 Ευρώ το μήνα νοίκι και θα αναγκαστούν να φύγουν, ειδικά όταν πέσουν και μερικές ψηλές.

  32. Nik avatar
    Nik 01/10/2011 22:52:32

    Η σύγχρονη κοινωνία υιοθέτησε τον κανόνα ότι ο παράνομος πρέπει να αντιμετωπίζεται με "κοινή ανθρωπιά". Οταν ο κανόνας εφαρμόζεται από πνευματικά έκφυλους τότε φτάνουμε στο σημείο που είμαστε τώρα. Το ρίσκο κάθε παράνομης πράξης να πέφτει πάντα στο θύμα και ποτέ στον θύτη. Στο ρίσκο σωματικού τραυματισμού η Δικαιοσύνη προσθέτει και το δικαστικό μαρτύριο με κατηγορίες και τα γνωστά και ενίοτε ο θύτης ενάγει το θύμα.

    Οταν ο αείμνηστος Μαγκάκης, ως καθηγητής Δικαίου, τόλμησε να αναφέρει το δικαίωμα της αυτοάμυνας έπεσε πάνω του όλο το κουλτουριάρικο σκυλολόι. Ετσι καταντήσαμε με δική μας πρωτοβουλία, ας μην παραπονιόμαστε τώρα.

  33. nikiplos avatar
    nikiplos 02/10/2011 12:33:06

    καλησπέρα...

    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι να μην υπάρξει η γκετοποίηση (λαθρομεταναστών κλπ). Εφόσον υπάρξει τα πράγματα θα δυσκολεύουν ολοένα και είναι σχετικά δύσκολο μετά να εξαχθεί ή εξαλειφθεί ένα γκέτο (θέλει όπως σωστά ειπώθηκε αστικό πόλεμο).

    Ο πολίτης δεν θα έχει να φάει εντός ολίγου, και είναι άδικο να τον φορτώσουμε με το κόστος ενός αξιοπρεπούς πιστολιού με το οποίο ούτε τα παιδιά του κινδυνεύουν να σκοτωθούν, ούτε ο ίδιος να του σκάσει στα μούτρα του ενώ είναι έτοιμος να πυροβολήσει (οι σφαίρες είναι επίσης ένας άλλος κίνδυνος, οι κρητικοί ξέρουν πολύ καλά για τι μιλάω).

    Για μένα στα πλαίσια της πολυπολιτισμικότητας και της δημοκρατίας απαιτούταν άμεσα:
    α) Κήρυξη της Πρωτεύουσας (αρχικά) σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Αποκλεισμός με Στρατό (η αστυνομία είναι 10 χρόνια στα γραφεία και διεκπεραιώνει πρωτόκολλο) εκπαιδευμένο κι όχι τα φανταράκια... Κοινώς ανάκληση εφέδρων λοκατζήδων και ΟΥΚάδων της τελευταίας 3ετίας. Εξοπλισμός σύγχρονος και όχι της πλάκας και έλεγχος πόρτα πόρτα (όπως έκαναν οι ΗΠΑ το 69 στο Ντητρόιτ). εννοείται Τανκσ στους δρόμους και όλα τα απαραίτητα. Σκοπός: Ο Αφοπλισμός όλων των παρανόμων.

    β) Άμεση απέλαση μαζί με τα μέλη των οικογενειών τους όλων των μεταναστών που θα βρεθούν όπλα επάνω τους (Όπως ισχύει και στις Δημοκρατικές και πολυπολιτισμικές ΗΠΑ).

    γ) Σύλληψη αυτών που ενέχονται σε εγκλήματα και εγκλεισμός τους με τον τρομονόμο σε φυλακές υψίστης ασφαλείας και μακριά από οτιδήποτε...

    δ) Σύλληψη όλων των λαθρομεταναστών, μπαρκάρισμα και σε αντίσκηνα στην Πολύαιγο (τη μεγαλύτερη βραχονησίδα). Όποιος κόπτεται για τις συνθήκες τους ας πληρώσει, να βάλει το χέρι στην τσέπη...

    Αυτά για αρχή για την πρωτεύουσα... Μετά το πιο δύσκολο: Τα περίχωρα... Και μην πάει ο νους σας ότι οι κακοί με τα καλάσνικοφ είναι παρίες του κέντρου... Σε βίλες στα ΒΠ μένουν και συναλλάσσονται με υψηλούς συστημικούς ανεξαρτήτως κόματος...

    ΥΓ> Ας σταματήσουμε τις ανοησίες για το ΣΥΡΙΖΑ και τους λοιπούς θολοκουλτουριάρηδες. Οι αντιδράσεις με blueberries του 6% των συμπολιτών μας, είναι απλά η πρόφαση για την πλειοψηφία να μην κάνει τίποτε και να κρύβεται...

  34. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/10/2011 16:38:13

    Έχουμε πρόβλημα. Εξελίσσεται σχέδιο εσωτερικής αποσταθεροποίησης και τρομοκράτησης των Ελλήνων από αλλοδαπούς εγκληματίες-πράκτορες.

    Κάθε μέρα που περνάει και δεν λύνεται το ζήτημα θα ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ.

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ:

    Σκότωσαν παπού 83 χρονών στον υπνο του με μια σφαίρα στο κεφάλι.
    Κερατέα.

    Ωροπός, Δήλεσι, 3 εισβολές σε σπίτια, κακοποίησαν τις γυναίκες, χτύπησαν τον πατέρα στο κεφάλι.

    Εισβολή τεσσάρων με καλάσνικοφ σε καφενείο. Λήστεψαν όλους τους πελάτες.

  35. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 02/10/2011 17:18:23

    ρητορικο το ερωτημα! τι να κανει κι ο ερμος ο πολιτης? τουμπεκι, δινει χρυσαφικα, μετρητα, αυτοκινητα, βλεπει τον βιασμο της γυναικας του, κορης, μανας του και μετα παει και τους ξαναψηφιζει!

  36. Απορία avatar
    Απορία 02/10/2011 21:02:36

    Π.χ. από τις ειδήσεις:
    "Ένας άνδρας που είχε καταδικαστεί σε θάνατο για βιασμό εκτελέστηκε σήμερα δι' απαγχονισμού στο βόρειο Ιράν.
    Ο άνδρας αυτός, που βίασε μια γυναίκα εμφανιζόμενος ως αστυνομικός, απαγχονίστηκε στην πόλη Σάρι, αφού το Ανώτατο Δικαστήριο του Ιράν επικύρωσε την ποινή του.
    Η δολοφονία, ο βιασμός, η ένοπλη ληστεία και το εμπόριο ναρκωτικών είναι αδικήματα για τα οποία στο Ιράν επιβάλλεται η θανατική ποινή."

    όταν λοιπόν έρχεται κάποιος από αυτά τα μέρη, κάνει αυτά τα αδικήματα στην Ελλάδα και το πολύ που θα πάθει είναι να κάτσει 2-3 χρόνια φυλακή δεν σέβεται τίποτα.

  37. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/10/2011 22:16:37

    Έτσι όπως τα λες..αν ήσουν πχ. καμιά πλούσια επιχχειρηματίας ή είχες δεχτεί απειλές (αποδεδειγμένα ) για τη ζωή σου, τότε ίσως..σπρέι πιπεριού διάσπαρτα στο σπίτι, κατσαβίδια (έχω και στην τσάντα μου), ο,τιδήποτε που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να προστατέψεις την οικογένειά σου και τον εαυτό σου...

  38. vb avatar
    vb 03/10/2011 14:42:44

    Ειλικρινά, σας απευθύνω έκκληση, με την ελπίδα ότι θα ασχοληθείτε με το ζήτημα. Στο πλάισιο του άρθρου σας, θα ήθελα να στρέψω την προσοχή σας σε ένα φαινόμενο που έχει κάνει την ενφάνισή του στην καρδιά του κέντρου της Αθήνας τον τελευταίο ένα με ενάμιση μήνα και εκπλήσσομαι γιατί δε βλέπω να θορυβείται και να αναλαμβάνει δράση κανείς. Στον πεζόδρομο ανάμεσα Ακαδημίας και Πανεπιστημίου (ανάμεσα στο κτήριο της Ακαδημίας και των Προπυλαίων), από το απόγευμα και μετά γεμίζει τοξικομανείς που κάνουν χρήση μπροστά στα μάτια των περαστικών. Όσο μάλιστα, περνά η ώρα η κατάσταση επιδεινώνεται. Την τελευταία φορά που πέρασα 10 το βράδυ τουλάχιστον 100 άτομα βρίσκονταν στον πεζόδρομο και πάνω στα σκαλιά του κτηρίου της Ακαδημίας. Όσος κόσμος περνούσε από το σημείο, βάδιζε βιαστικός και τρομαγμένος. Η εικόνα είναι μια εικόνα της Ομόνοιας του '90 στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης που ενώνει τα λεωφορεία από την οδό Ακαδημίας με το μετρό του Πανεπιστημίου. Το πιο τραγικό και ύποπτο δε της υπόθεσης είναι πως πριν φύγω για καλοκαιρινές διακοπές στα τέλη Ιουλίου, το φαινόμενο αυτό δεν υπήρχε. Επιπλέον, μεγάλη εντύπωση μου έκανε πως δεν αναφέρεται πουθενά το περιστατικό, ενώ όσοι φίλοι και γνωστοί κινούνται στο κέντρο τους έχει θορυβήσει κι αποτελεί θέμα συζήτησης.