#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2008 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι πρέπει να γίνει με την Ζήμενς, εδώ και τώρα

Ο Γιώργος Παπανδρέου ζήτησε σήμερα από την κυβέρνηση να στραφεί νομικά κατά της Siemens διεκδικώντας αποζημιώσεις, καθώς και την ενεργοποίηση της ΥΠΕΕ και της αρχής για την καταπολέμηση του μαύρου χρήματος (Ζορμπάς). Η πρωτοβουλία κινείται προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται επεξεργασία. Εμείς θα προτείναμε τα εξής και τα θέτουμε σε δημόσιο διάλογο:

Πρώτον: να εκδηλωθεί πολιτική πρωτοβουλία στη Βουλή ώστε να αναλάβει την έρευνα για το μαύρο πολιτικό χρήμα της Ζήμενς και ο Ζορμπάς, επικουρικά ασφαλώς προς την δικαιοσύνη. Έχει αποδείξει μέχρι σήμερα ότι και γρήγορα μπορεί να κινηθεί και ότι είναι αδιάβλητος. Την «ενεργοποίηση της ΥΠΕΕ» τι την ήθελε ο κ. Παπανδρέου; Μόνον αν αλλάξει ο υπουργός Οικονομικών.

Δεύτερον: Να απαιτήσει η αντιπολίτευση να τεθούν στη διάθεση της Βουλής, όλα τα έγγραφα της υπόθεσης Ζήμενς. Για να σταματήσουν επιτέλους οι επιλεκτικές διαρροές που θέτουν υπο ομηρεία ολόκληρη την πολιτική ζωή, υπονομεύουν την έρευνα και διασύρουν ενόχους και αθώους. Για να μην …μπερδευτούν οι εξουσίες μεταξύ τους (και βγει και η κυβέρνηση και πει οτι ταχα αυτό αποτελεί παρέμβαση στο έργο της Δικαιοσύνης) η ελληνική Βουλή μπορεί να ζητήσει την συνδρομή της γερμανικής Bundestag για θέμα μείζονος εθνικού συμφέροντος.

Τρίτον: Να αναλάβει η Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, η όποιο άλλο όργανο προτείνει η Βουλή, την διερεύνηση όλων των συμβάσεων της Ζήμενς «από γενέσεως χρόνου», ιδίως με τον ΟΤΕ.

Τέταρτον:Δεν μας ενδιαφέρει η παραγραφή και οι τυχόν ποινικές ευθύνες πολιτικών. Ο δημόσιος στιγματισμός των διεφθαρμένων πολιτισμών μας ενδιαφέρει και ο αποκλεισμός τους από την πολιτική ζωή.

Πέμπτον: Αφού ολοκληρωθεί η έρευνα να απαιτηθεί από την Ζήμενς να επιστρέψει στο Ελληνικό Δημόσιο όλα τα χρήματα που πήγαν σε μίζες και άλλες πολιτικές χορηγίες. Ας τα πάρει αυτή από εκείνους που τα πήραν. Δεν μας ενδιαφέρει. 

Αν είναι λοιπόν να παίξουμε μπάλα, ας παίξουμε σωστή μπάλα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/07/2008 19:06:27

    Αυτό δεν λέμε τόσο καιρό?
    Δεν με ενδιαφέρουν οι πολιτικοί (οι εξεταστικές τους, είναι ικανές να βγάλουν ότι δεν έγινε ούτε η ...εισβολή στην Κύπρο), ΑΛΛΑ : πρόστιμο στην εταιρεία, επαναδιαπραγμάτευση συμβάσεων, επιστροφή χρημάτων, αποκλεισμό από διαγωνισμούς στο Δημόσιο.
    Ας μην γίνουμε Νορβηγία, ας εφαρμόσουμε τους νόμους, τότε ίσως στον μέλλον (για παραλληλισμό), δεν θα υπάρχουν ..."αδαείς διοικητές" και επιτροπές διενέργειας διαγωνισμών που θα είναι .....σφουγκοκωλάριοι, αλλά θα κάνουν απλά τη δουλειά τους και τα κόμματα ας παίρνουν τις ...χορηγίες τους.
    Τόσο απλά.

  2. Vrennus avatar
    Vrennus 04/07/2008 19:06:39

    Αν είναι να παίξουμε σωστή μπάλα τότε η κυβέρνηση θα πρέπει να στραφεί και κατά της SAIC ας πούμε ή μήπως τότε θα δυσαρεστηθεί ο οικογενειακός φίλος;

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 04/07/2008 19:16:39

    Δεν πρόκειται να γίνει τίποτε από όλα αυτά παρόλο που είναι σωστά γιατί οι Γερμανία ως κράτος θα αντιδράσει αγρίως. Δεν τους ξέρετε καλά. Λαδώνουν για να κάνουν τη δουλειά τους και μετά σε δίνουν στεγνά. Δεν είναι αξιόπιστοι ούτε κατάλληλοι για δουλειές και μόλις πας να τους πειράξεις σου λένε ιστορίες για αρκούδες.

  4. Lara avatar
    Lara 04/07/2008 19:20:32

    Οχι προστιμο, αγαπητε μου.
    Zins δηλ. τοκο γυρω στα 4% υπολογιζω να κοβουν οι τραπεζες σε αυτες τις περιπτωσεις και φυσικα Zinserzins= επιτοκιο για κεφαλαια με παρελευση πανω του 1ος χρονου.
    λαρα

  5. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 04/07/2008 19:25:29

    "ομηρία"

    Πολύ καλές οι προτάσεις, Φάκτωρ.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/07/2008 19:31:07

    Αγαπητέ Εξάκτινε, εγώ δεν αναφέρομαι στην Γερμανία, που στο κάτω κάτω κάνει τη δουλειά της, αναφέρομαι στα Ελληνικά μη πολιτικά λαμόγια.
    Αν "καις" τους συνεργάτες δεν υπάρχουν συνεργάτες ή ίσως στο μέλλον ένας που θα συμμετέχει σε επιτροπή διαγωνισμού δεν θα γλείφει κόκαλα στα 4 αλλά θα κάνει απλά τη δουλειά του.
    Με ενδιαφέρουν οι μη πολιτικοί: συνδικαλιστές, μέλη ΔΣ, μέλη επιτροπών, διευθυντές όσοι δεν έχουν κάνει τη δουλειά τους, και για αντάλλαγμα μια "θεσούλα" (πολλές φορές αμειβόμενοι) κάνουν το ...ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΝΟΜΟ.
    Για να στο πω απλά: αν το "μέλος" έκανε τη δουλειά του ο Χ υπουργός θα έκανε μόνος του τον διαγωνισμό θα υπέγραφε τη σύμβαση και θα ...τσέπωνε τη μίζα?
    Αυτό είναι το πρόβλημα της χώρας και η λύση ταυτόχρονα όλων των προβλημάτων: ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.
    Οπότε όλα τα μη πολιτικά πρόσωπα που εμπλέκονται ΜΕΣΑ

  7. Lara avatar
    Lara 04/07/2008 19:37:51

    Αχ, Γιωργακη δεν γινονται αυτα, αφου ξερεις οτι οι μιζες ειναι μαυρα και τα μαυρα καταδιωκονται απο την αστυνομια οικονομικου εγκληματος
    και κατασχονται απο το δημοσιο λογιστηριο.
    Δηλαδη θες να πεις να χαρισει ασπρα ξεξασπρα στο Ελληνικο δημοσιο και να τρεξει πισω απο τα λιγουρια μπας και περιμαζεψει τα μαυρα να τα παραδωσει τις αρχες;
    Ξερεις ποσο μας κανει η μιζα με 10% στο 1,5 δις της ασφαλειας των Ολυμπιακων;
    Για λογαριασε και σκεψου
    λαρα

  8. Xase avatar
    Xase 04/07/2008 19:55:09

    Δηλαδη εξακτινε αφου κατι δεν εχει ελπιδες, δεν το κυνηγαμε;;. Το αφηνουμε να περασει ετσι;;. Νομιζω οτι πρεπει να γινει και εκτος αυτου υπαρχει και το σαμποταζ απο τους Ελληνες προς τα προιοντα της εταιρειας αυτης. Στο κατω κατω εμεις τα πληρωσαμε (και τα πληρωνουμε) τα σπασμενα. Τι τζιρο εχει η ζημενς στην Ελλαδα απο τα κουζινικα που πουλαει ξερει κανεις να μας πει;; Και το προστιμο με τις νομιμες προσαυξησεις. Οπως λεει η Λαρα με Zinsenzins.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 04/07/2008 19:57:06

    Ιθαγενή αν θίξουν τη Siemens θα παρέμβει η Γερμανία και δεν τα βγάζουμε πέρα... Συνεργάτες θα βρουν άλλους. Προδότες υπάρχουν πολλοί.

  10. mpaskin avatar
    mpaskin 04/07/2008 20:29:28

    Χαχαχαχαχα

    δηλαδη με δυο λογια

    για να γινουν ολα αυτα

    πρεπει να ερθουν τα πανω κατω

    και να βγει η Αλεκα πρωθυπουργινα

    με τον Αλεξις ΥΠΕΞ

  11. ΔΣ avatar
    ΔΣ 04/07/2008 20:55:04

    Νομίζω ότι χρειάζεται και ένα Εκτον

    Να ΔΕΣΜΕΥΘΟΥΝ τα κόμματα της αντιπολίτευσης ότι, τουλάχιστον, η υπόθεση με την siemens ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ. Οσος καιρός κι' αν χρειασθεί, όσες εκλογές και αν γίνουν. Γιατί το να πετάξουμε στα σκουπίδια της ιστορίας όλους αυτούς που τώρα γελάνε μαζί μας το οφείλουμε στον εαυτό μας. Για να μπορούμε να αντικρύζουμε την φάτσα μας στον καθρέφτη το πρωϊ και να μην μας έρχεται εμμετός

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/07/2008 21:25:54

    Μονο αν αποφασισιουν εστω και ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΑ (ποιος θα τους ψεξει εξαλλου) οτι οι αρπαχτρες βουλευτες θα πανε στην ψειρου υπαρχει ελπις...Αλλοιως παπαλα!

  13. Vass avatar
    Vass 04/07/2008 21:58:55

    Νομίζω ότι ο Κωστάκης αν θέλει να σώσει κάτι από την παρτίδα που έχει στρώσει οφείλει να στείλει σπίτι του τον ξάδελφο. Είναι απίστευτο και νοσηρά προκλητικό να κάνει παρέα ο Μισέλ με τον Λασκαρίδη τη στιγμή που ο δεύτερος μέσω της Aegean έχει καταγγείλει την ΟΑ τόσες φορές στην ΕΕ. Ο θείος του θα τον χαστούκιζε μόνο και μόνο για την προσβολή. Οι βουλευτές της ΝΔ όσο παραμένουν πρόβατα και ανέχονται την μπόχα και την καμαρίλα ανταγωνίζονται τους συναδέλφους τους του ΠΑΣΟΚ που καμάρωναν το νιόπαντρο Άκη να δεξιώνεται εις Παρισίους.
    Ουστ από δω κοπρόσκυλα.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/07/2008 22:13:29

    Καλο θα ειναι οι φωτογραφοι διαθετωντας εθνικη συνειδηση που ηταν παροντες στην επιστροφη του αειμνηστου Καραμανλη απο το Παρισι τον Ιουλιο του 1974 οπως εξαφανισουν το νεαρο κεφαλι που ερχεται απο πισω...Εξ αλλου σκετη επικαλυψη ειναι,ας μην το φερουν και βαρεως...
    Αληθεια κρατησε το συλλεκτικο εκεινο εισητιριο?

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/07/2008 23:56:08

    Εγώ λέω να απαγάγουμε τον Μιχαλάκη να τον κάνουμε να τα ξεράσει όλα on camera και βουρ στο youtube !

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 00:36:37

    Αφου youtube ειναι ο ιδιος! Σκετο παιδι του σωληνα...

  17. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 05/07/2008 05:46:07

    @Εξάκτινε, οι Γερμανοί μας έχουν όπως τους guest workers τους: σκούπιζε τώρα, σπίτι σου αύριο. Όπως το λές.

  18. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2008 07:46:48

    na parembi i E.E. kata tis SIEMENS gia paragogi MAYROU XRIMATOS ke oxi kamia pali diorismeni "diki mas aneksartiti arhi" ine aplo

  19. ataktos avatar