#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2008 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι περιγράφουν τα τιμολόγια; Συσκευές, ή τίποτα άλλο;

Έχουμε επισημάνει ήδη μερικά ανεξήγητα των τιμολογίων. Επανερχόμεθα με περισσότερες πληροφορίες από τον σημερινό Τύπο: Το πρώτο τετρασέλιδο παραστατικό με την «πώληση» ηλεκτρονικών συσκευών, συνολικής αξίας 24. 537 ευρώ στον κ. Κυρ. Μητσοτάκη, εκδόθηκε από Siemens στις 22 Ιουνίου 2007. Το τιμολόγιο αφορούσε την παράδοση περισσοτέρων των 200 συσκευών όπως σκάνερ, εκτυπωτές, τροφοδοτικά, ειδικά λογισμικά, κάρτες σύνδεσης και άλλα. Συναλλαγή εξίσου μεγάλου ύψους - 24.502 ευρώ- πραγματοποιήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 2007 όπου και πάλι δόθηκαν 200 συσκευές που αφορούσαν παρόμοιο εξοπλισμό γραφείου. Επιπλέον στις 18 Ιουλίου 2007 και στις 24 Σεπτεμβρίου 2007 καταβλήθηκαν συνολικά περίπου 18.300 ευρώ για παρόμοιες συσκευές και για τηλεφωνικά δίκτυα.

Παρατήρηση πρώτη
: τα υλικά που αγόρασε ο φέρελπις πολιτικός έχουν κωδικούς δεν είναι έτσι; Οι οποίοι πρέπει να αντιστοιχούν στα εκδοθέντα τιμολόγια; Σωστά; Γιατί λοιπόν η δικαιοσύνη, είτε η Βουλή, είτε οποιοσδήποτε άλλος αρμόδιος φορές στον οποίο έχει απομείνει λίγη τσίπα δεν κάνει μια αντιπαραβολή, ή όπως αλλιώς το λένε; Για να δούμε κι εμείς αν αγοράστηκαν τόσες πολλές συσκευές ή κάτι άλλο. Πάμε παρακάτω:

Το πρώτο τιμολόγιο πώλησης με ημερομηνία έκδοσης 27 Ιουνίου 2007 αναφέρει στην ένδειξη περιγραφή: Euroset 5020 (Gray), ποσότητα, 15,00, τιμή μονάδας 26,28, μικτή αξία 394,20 και καθαρή αξία 394,20. Η τελική αξία φτάνει τα 469,10 ευρώ. Στους όρους πληρωμής καταγράφεται «60 ή 30 μέρες από την έκδοση τιμολογίου». Ο Κυριάκος Μητσοτάκης μας λέει όμως ότι «έκανε συμφωνία με τον κ. Χριστοφοράκο για αποπληρωμή σε ένα χρόνο με δόσεις». Ποιος λέει την  αλήθεια; Αυτός ή το …τιμολόγιο; Το δεύτερο τιμολόγιο φέρει την ίδια ημερομηνία. Στην περιγραφή του προϊόντος αναγράφεται «Digital SO Module (STMD3) for Hipath 3. Το πληρωτέο ποσό είναι 1.856,73 ευρώ. Στο τρίτο με ημερομηνία 18 Ιουλίου του 2007 το προϊόν σχετίζεται με ηλεκτρονικό υπολογιστή. Λέει χαρακτηριστικά: installation HP 3000- εγκατάσταση ΗP 3000. Πληρωτέο ποσό: 9.163,00 ευρώ.

Παρατήρηση δεύτερη
. Όπως γράψαμε και προηγουμένως ένας πρίντερ HP LASER 3000 έχει τιμή στην αγορά 701,50 και με ΦΠΑ, 834,79. Ευχόμαστε να κάνουμε εμείς λάθος στο μοντέλο ή να είναι λάθος το τιμολόγιο. Διαφορετικά, η φάβα έχει  κάποιο πολύ μεγάλο λάκκο. Και δεν είναι μόνο αυτό. Το Σεπτέμβριο του 2007 ακυρώνονται και τα τρία προαναφερθέντα τιμολόγια. Τα δύο λόγω «εσφαλμένης επωνυμίας» και το άλλο εξαιτίας «χρέωσης σε λάθος κωδικό πελάτη». Μπορεί να μας πει κάποιος τι συμβαίνει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 13:08:14

    Την ημέρα περιβάλλοντος επέλεξε η ΔΕΗ να ξεκινήσει την εξόρυξη με εργολάβο του τελευταίου λιγνιτηκού φιλέτου στο Δ.Δ. Κόμανος Πτολεμαίδας .
    Δίχως μελέτες εγκεκριμένες από το Νομαρχιακό συμβούλιο με ιδιαίτερη αξία που είναι η καταστροφή του ρέματος Σουλου αλλά και την σιδηροδρομική γραμμή Κοζάνη-Πτολεμαιδα που η παραχάραξη και παραδώσει με χρήματα της Ε.Ε. έγινε σχετικά πρόσφατα 2004, πραγματοποιείτε αυτή την ώρα η ολοκληρωτική καταστροφή της Γεωλογικής λεκάνης Δ. Μακεδονίας (μετά μη με ρωτάτε αν η Δ.Μακεδονία είναι Ελληνική ) .
    Η Δεη έχει καταδικαστεί για τέτοιες πράξεις από Συμβούλιο Υπουργών της Ε.Ε. για τέτοιες πράξεις και όμως συνεχίζει το «έργο της»

    Ερώτηση

    Υπάρχει και από ποιον φορέα έχει εκπονηθεί σχετική μεταλλευτική μελέτη εξόρυξης του Ορ. Κομάνου .
    Υπάρχει έγκριση εκτροπής του ρέματος Σουλου στο σημείο αυτό αλλά και συνολικά εκτροπής του ρέματος αυτού από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κοζάνης .
    Να κατατεθούν στο antinews.gr .

  2. Lara avatar
    Lara 06/06/2008 13:32:28

    Οφειλετε να μπητε αμεσως στο σαιτ της ΕΕ Παραπονων Ευρωπαιων Πολιτων ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑς ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΑΡΕΣΕΙ
    ΓΙΑΤΙ

    μονο ετσι θα εισακουστει η φωνη σας.

    Το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο και μην εμπιστευεστε κανεναν Ελληνα πολιτικο η διοικητικο υπαλληλο.
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ
    Τηλεφωνηστε η γραψτε στο γραφειο του κ. Δημα, ο οποιος ως ΜΟΝΑΔΙΚΟς ΑΥΤΗς ΤΗς ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ εκτελει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ εργο μεσα στην Ευρωπη.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 13:47:51

    AGAPITI LARA yparhi shetiki katadiki .Ase tous na ksinonte me to Sarkozi

  4. Sratis avatar
    Sratis 06/06/2008 13:48:31

    ;
    =Κε Τατούλη,έχω παιδιά στην ηλικία των 16 και 17 ετών. -Με ρωτάνε γιά τον Κυριάκο και τα τιμολόγια . Τι να τους πω "Περί Παιδείας..." ;
    -Να του μοιάσουν; Εσείς τι λέτε;

  5. Vrennus avatar
    Vrennus 06/06/2008 14:13:19

    Το «Installation HP 3000», λαμβανομένου υπ' όψιν και του ποσού, πρέπει αν αφορά το σετάρισμα του τηλεφωνικού κέντρου (HiPath series 3000). Οι τιμές που γράφουν τα τιμολόγια φαίνονται σωστές - του εμπορίου δηλαδή. Προσωπικά, το μόνο σκανδαλώδες που μπορώ να δώ στην περίπτωση αυτή είναι η ...ταμειακή διευκόλυνση στον ΚΜ. Αν ήθελαν να του τα χαρίσουν θα το έκαναν με άλλο τρόπο.

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/06/2008 14:26:25

    Το φαγατε το παιδι, καλε !
    Εγω εχω καταλαβει γιατι αγορασε τοσα πολλα και ακριβα μηχανηματα - για να εχει αμεση επαφη επι 24-ωρου βασεως με την οικογενεια: μπαμπα, μαμα, αδελφες, και λοιπους στενους συγγενεις - ειναι και πολλοι βλεπεις… ετσι για να μπορουν να τον ελεγχουν καλυτερα!

    Ερωτημα πρωτον: αγορασε 40 υπολογιστες (χωρις εκπτωση λογω ποσοτητας)για να εχουν ολοι απο εναν στο σπιτι

    Ερωτημα δευτερον: ο σουπερ-τρουπερ πριντερ αξιας 7.700 Ευρω τυπωνει συγχρονως και στα 40 κομπιουτερ με ενα κλικ - Φανταζεσαι τι θα πληρωνει εαν αγοραζε και 40 σουπερ πριντερ;

    Ερωτημα τριτον: Ενα τηλεφωνικο κεντρο κοστιζει πανω απο 40 χιλιαδες Ευρω οταν δινει την δυνατοτητα σε ολα τη μελη μιας πολυπληθους οικογενειας να ακουνε και να μιλανε συγχρονως.

    Ερωτημα τεταρτον: Στον ΦΠΑ κολησατε , μωρε;

    Δεν θεσατε και το Πεμπτο ερωτημα με αυτονοητη απαντηη: Γιατι ψωνιζει η οικογενεια Μητσοτακη απο την Ζημενς; Για να καταλαβαινουν τις οδηγιες χρησεως αφου ολοι ειναι γερμανομαθεις .

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 14:43:41

    kimona tou Taki akoma moukou !!!
    toses iperories ke ta matakia kaka !!!
    taki esi akoma Toyota !!!!kseftila tamam kathigitis?????

  8. maquis avatar
    maquis 06/06/2008 15:35:28

    Προς factorx - admin:
    Υπάρχει κάποιος λόγος που σχόλια εξαφανίζονται λίγο μετά τη δημοσίευσή τους στο blog ενώ δεν είναι υβριστικά; Εκτός αν εδω είναι κλειστό club συζήτησης.... Μια απάντηση παρακαλώ.

  9. Factorx avatar
    Factorx 06/06/2008 15:40:12

    @maquis, ΚANENA ΣΧΟΛΙΟ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. Εκτός αν έχεις βάλει link και - όπως έχουμε ξαναπεί - το κρατάει το σύστημα για αυτοπροστασία, μέχρι να επέμβουμε εμείς και το επιτ΄ρεψουμε. Θεωρώ το ερώτημά σου προβοκατόρικο αν δεν εξηγήσεις αμέσως ποιο σχόλιο "εξαφανίστηκε".

  10. maquis avatar
    maquis 06/06/2008 17:54:21

    Προς factorx: Το σχολιο είχε οντως link - δεν ηξερα τη διαδικασια. Συνεπώς που ειναι η προβοκάτσια??
    Το στυλ ""Θεωρώ το ερώτημά σου προβοκατόρικο αν δεν εξηγήσεις αμέσως"" το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών. Και τέλος. Δεν είμαι εδω για γκρινια και νευρα αλλα για ενημερωση και αποψεις.

    Maquis (παλιος -απο ιδρύσεως- αναγνώστης και συνδρομητης του ΑΝΤΙ).

  11. Factorx avatar
    Factorx 06/06/2008 19:40:12