#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2010 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι παιχνίδι παίζουν οι κρατικοδίατοι καναλάρχες;



Ο Κ. Καραμανλής στη Βουλή για να καταθέσει για το Βατοπέδι; Βεβαίως.

Περαίωση για όλους όσοι τα τελευταία χρόνια έκλεβαν την εφορία; Φυσικά.

Φορτηγατζήδες και σύγκρουση στη Βουλή; Με την κυβέρνηση.

Ο Σκυλλακάκης και τα λοιπά εξαπτέρυγα υπέρ του Μνημονίου; Εχουν δίκιο.

Ο Πάγκαλος να λέει ότι τα λεφτά τα έφαγαν όσοι διορίστηκαν στο δημόσιο; Να το δεχθούμε.

Ως πότε όμως θα δεχόμαστε τον επικοινωνιακό βομβαρδισμό ο οποίος στήνεται από την κυβέρνηση για να ξεχάσουμε τα πραγματικά προβλήματα; Κι αυτά δεν είναι άλλα από το Μνημόνιο, την κατοχή της Τρόϊκας, τα νέα μέτρα που έρχονται να βουλιάξουν κι άλλο στη φτώχεια τον κόσμο.

Είναι η αδυναμία της κυβέρνησης να διαχειριστεί την οικονομία σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή. Είναι η δυσκολία του κ. Παπανδρέου να διαχειριστεί τη φτώχεια και την υπανάπτυξη που μας ρίχνουν οι τεχνοκράτες της Τρόϊκας.

Είναι, επίσης, η δυσκολία των υποψηφίων της κυβέρνησης στις εκλογές του Νοεμβρίου να πείσουν τον κόσμο ότι θα είναι αυτοδιοικητικοί και ότι δεν υποστηρίζουν το Μνημόνιο.

Είναι τέλος, το δύσκολο 2011 που δεν πρέπει να ξεχάσουμε ότι θα είναι χειρότερο από φέτος. Το οποίο θα φέρει περισσότερους άνεργους, περισσότερους φόρους, λιγότερα χρήματα στις τσέπες μας, λιγότερο πετρέλαιο θέρμανσης.

Ολα αυτά έπρεπε να είναι στην επικαιρότητα κι όχι το Βατοπέδι, ο Σκυλλακάκης, η Ντόρα, ή ο Πάγκαλος.

Το πραγματικό διακύβευμα είναι η οικονομία και η καθημερινότητα του καθενός από εμάς κι όχι τι επιλέγουν τα κανάλια να παίξουν “πρώτα θέματα” προκειμένου να εξυπηρετήσουν την κυβέρνηση.

Δεν διέλαθε της προσοχής ότι τις τελευταίες ημέρες μεγάλα κανάλια επιλέγουν να παίζουν θέματα που απαξιώνουν τους πολιτικούς, που δίνουν μια εικόνα άθλια για το πολιτικό σύστημα. Από το πόθεν έσχες και το πόσες τουαλέτες έχει ο καθένας μέχρι το Βατοπέδι και τη Siemens.

Σαφέστατα κανένα θέμα δεν πρέπει να «θάβεται». Πόσο τυχαίο είναι, όμως, να παίζουν θέματα που επιχειρούν να αποδομήσουν το υπάρχον πολιτικό σύστημα. Μήπως θα πρέπει να προβληματιστούμε γιατί οι καναλάρχες που ελέγχουν το παιχνίδι της επικοινωνίας αποφάσισαν να κάνουν παιχνίδι;. Ο νους μας πάει σε πολλά:

Μήπως θέλουν να τελειώσουν με τους υπάρχοντες πολιτικούς για να έρθουν άλλοι «σωτήρες» με τους οποίους φυσικά τα συμφέροντα θα κάνουν πάρτι; Για παράδειγμα πόσο τυχαίο είναι ότι η κυρία Ντόρα «παίζεται» στα κανάλια για τις επαφές της με παραγωγικούς φορείς και τις κινήσεις που ετοιμάζει;
Μήπως οι «σωτήρες» θα προέλθουν από τον επιχειρηματικό κόσμο ώστε να φυτρώσει και στην Ελλάδα ο Μπερλουσκονισμός;

Όπως και να έχουν τα πράγματα, η ουσία είναι ότι χάνεται η ουσία της ενημέρωσης με υπαιτιότητα φυσικά των γνωστών νταβατζήδων των media.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 22/09/2010 09:07:42

    Ούτε οι εξεταστική της ζ δεν ασχολείται με τον Σημίτη. Τέτοια λήθη!

  2. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2010 09:08:19

    την πρωτη επιλογη ξεχασετην διοτι η ντορα ουτε την ψηφο της δεν προκειται να βρει στην καλπη .
    η δευτερη επιλογη παιζει πιο πολυ και ο μονος που μπορει να κανει καμια θεαματικη κινηση ειναι ο βγενοπουλος που κρυβει ολο εκπληξεις.

  3. GALA avatar
    GALA 22/09/2010 09:13:06

    Και να ήταν μόνο αυτό καλά θα ήταν. Το ότι επιτίθενται σε καθε ομάδα πολιτών που απεργεί? Αυτό που το παμε? Λογικό είναι σε κάθε απεργία να δημιουργούνται προβλήματα. Αυτό τι σημαίνει? Για να μην υπάρχουν προβλήματα στις αγορές να μην κατεβαίνει ο κόσμος σε πορείες και απεργίες? Κλείστε τις τηλεοράσεις.

  4. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/09/2010 09:51:49

    Η "ΚΥΡΙΑ" ΤΡΕΜΗ εχθές είχε αναλάβει καθήκοντα ανακρίτριας έτοιμης να στείλει σε βασανιστήρια όσους αντιστέκονται στην νέα χούντα του τσολάκογλου.

    • δεξιός avatar
      δεξιός @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/09/2010 10:04:45

      καθεσε και βλέπεις ΜΕΓΚΑ?

  5. perastikos avatar
    perastikos 22/09/2010 10:16:46

    βρε παιδιά, ξέρεις τι ειναι να σου κρατάνε στο 5,5% το ΦΠΑ στίς φυλλάδες και τα περιοδικα και να βάζουνε τα τρόφιμα και ειδη αναγκης στο 11 ή 13% και την συντρηπτικη πλειοψηφία των επιχειρησεων στο 23%? Μιλάει κανένας γι' αυτό? 100 εκατ. τον χρόνο μετρημένα χάνει το δημόσιο απο την καταχρηστική αυτη αντιμετώπιση των εκδοτικών επιχειρήσεων αν τους ειχαν στο 11 και 250 εκατ. αν τους ειχαν στο 23%! Και να σκεφτεί κανεις οτι απο το 1987 που εγινε το ΦΠΑ ο Ανδρέας τους ειχε μόνους αυτούς στο 4%!
    Ειναι οι μόνοι που δεν αποδίδουν ποτε ΦΠΑ αφού ειναι μονιμα πιστωτικοί και παιρνουν εκατ. επιστροφές!

    Τυχαίο ειναι που ο Αναστασιάδης με τον Καραμητσο πήραν 18 εκατ. δάνειο απο την Πειραιως για να επαναγοράσουν το 70% απο τον Μπόμπολα? Ενα 10ετες δάνειο 18 εκατ. με μόνο 7% επιτόκιο εχει τοκοχρεολυτικη δόση 2.562.795 ευρω! Πως θα εξοφληθεί ενα τέτοιο δάνειο οταν το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ειχε ζημίες τα τελευταία 2 χρόνια 600 χιλ.? Για να μπορεί να ανταποκριθεί ενας επιχειρηματίας σε μια τετοια υποχρέωση πρέπει να κάνει κέρδος τουλάχιστον 5 εκατ. τον χρόνο πράγμα αδύνατον για τον κλάδο αυτό κατω απο υγιούς κανόνες επιχειρηματικότητας... Ποιο ειναι λοιπον το επιχειρηματικο εκεινο κριτηριο για μια τετοια κινηση? Ο καθένας ας βγαλει τα συμπεράσματά του...

    Ειπατε τίποτα?

  6. kanenas avatar
    kanenas 22/09/2010 10:51:08

    Πολύ φοβάμαι ότι οι διαδηλώσεις των φορτηγατζήδων θα είναι μια από τις τελευταίες που θα δούμε...

    Οι διαδηλώσεις μπορούν να χαρακτηρίστον ως τρομοκρατίκη πράξη.... ο τρομονομός άλλαξε
    http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=205592

    Φάντασου τι μέτρα πρόκειται να περάσουν για να προχωρήσουν σε μια τέτοια αλλαγή...

  7. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/09/2010 11:11:36

    Όποτε το βλέπω το βλέπω όρθιος βρίζοντας μου κάνει καλό.....

  8. kiki avatar
    kiki 22/09/2010 11:32:43

    Τωρα διαβασα οτι αλλαξαν τον τρομονομο,τον Αυγουστο στην ζουλα,και θεωρουνται τρομοκρατικη ενεργεια και οι διαδηλωσεις.ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ,σημερα.
    Αιντε και ο Κολοκοτρωνης,τρομοκρατης.
    Αγριευουν τα πραγματα .

  9. vassilis avatar
    vassilis 22/09/2010 17:34:41

    Αυτο που παιζουν παντα,την στηριξη αυτων που αντιπαλευουν τον Ελληνα πολιτη!

  10. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 22/09/2010 19:08:40

    Η Ελλάδα θα σωθεί με προθυπουργό : ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, Αντιπρόεδρο: Πρετεντερη,Υπουργό εξωτερικων : Τσίμα,Υπουργό ΟΙκονομικών: ΜΑνώλη Καψή, Εσωτερικών : Ολγα Τρέμη και ανευ χαρτοφυλακίου: Κ.Μακρή . Πολύ ευέλικτο σχήμα δεν φαίνςεται..φτού!!φτού!! μακρυά από ..Μπερλουσκονισμό.

  11. Τοτος avatar
    Τοτος 23/09/2010 08:57:45

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ !!!!
    ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ !!!
    <>
    <>
    ή ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ
    ή ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ
    ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ !!!!! !!!

  12. Τοτος avatar
    Τοτος 23/09/2010 08:58:51

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ !!!!
    ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ !!!
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
    ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗΣ
    ή ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ
    ή ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ
    ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ !!!!! !!!