#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2009 17:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι παιχνίδι παίζεται στη Νέα Δημοκρατία;

 

Γράψαμε προηγουμένως (http://www.antinews.gr/?p=20420) για το μπάχαλο που γίνεται στη Νέα Δημοκρατία με τις νέες προτάσεις και αντιπροτάσεις και κυρίως την σαφή πλέον προσπάθεια του Βαγγέλη Μεϊμαράκη να υπονομεύσει τις συμφωνηθείσες διαδικασίες για το Συνέδριο κλπ. Το ερώτημα είναι φυσικά «τι παιχνίδι παίζεται».

Η γνώμη μας είναι ότι ο κ. Μεϊμαράκης - που θα περάσει στην γαλάζια ιστορία επειδή δήλωσε πως θα ψηφίσει πρόεδρο όχι με βάση τις απόψεις του αλλά τον τόπο καταγωγής (Κρήτη)- «κάηκε» πρόωρα. Ο σχεδιασμός ήταν να βγει και να στηρίξει τη Ντόρα προς το τέλος, αλλά το γεγονός ότι η προεκλογική της εκστρατεία δεν πάει καλά και δεν μπορεί να περάσει την οροφή του 40%, ακόμα και σε αυτές τις αμφισβητούμενες δημοσκοπήσεις που έχουν δημοσιευθεί, ανάγκασε τα επιτελεία να τον βγάλουν μπροστά πιο νωρίς.

Η Ντόρα χάνει, λοιπόν, στο στρατόπεδό της επικρατεί εκνευρισμός και συνεπώς τι απομένει; Να μπαχαλοποιηθούν όλα.

Παράλληλα, ο στόχος του πρώην υπουργού Άμυνας είναι προφανής. Προσπαθεί να απαξιώσει τις διαδικασίες για να εκνευρίσει την βάση και να δυναμιτίσει το συνέδριο, όπου δεν αποκλείεται να προσπαθήσουν να περάσουν πρόταση να μην εκλεγεί αυτή την φορά από την βάση ο νέος πρόεδρος, αλλά «την επόμενη φορά». Βλ. σχετικά τις διάφορες «θέσεις» που κυκλοφορούν, όπως εκείνες του Άρη Σπηλιωτόπουλου, την αποδοχή τους από τη Ντόρα κλπ.

Είναι προφανές ότι η Ντόρα θα κάνει ο,τι μπορεί για να εκλεγεί πρόεδρος από όσο το δυνατόν πιο περιορισμένο – και άρα καλύτερα ελεγχόμενο – εκλογικό σώμα.

Το μοναδικό δυνατό χαρτί όσων αμφισβητούν τις διαδικασίες που ακολουθούνται είναι ο πρόεδρος της οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου Δημήτρης Σιούφας, ο οποίος είναι εκτεθειμένος από τους προεκλογικούς διορισμούς και τα υπόλοιπα. Γίνεται έτσι εύκολος στόχος για τον Μεϊμαράκη που του επιτίθεται συνεχώς.

Τέλος, μετά τη σημερινή συνάντηση του με τη Ντόρα ο Π. Ψωμιάδης φάνηκε να έκανε ένα κλικ προ την Αγία Οικογένεια – άλλωστε είναι γνωστή η προσήλωσή του στα θεία και η φιλία του με τον Καρατζαφέρη που θέλει πως και πώς να βγει η Ντόρα.

 Από την άλλη μεριά ο Σαμαράς, με άλλον αέρα πλέον, μένει έξω από όλα αυτά, δηλώνει ότι θα παίξει και σε μικρό και σε μεγάλο γήπεδο και προσπαθεί κυρίως να αφυπνίσει και να συσπειρώσει την απογοητευμένη βάση του κόμματος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 27/10/2009 17:23:52

    Εχει πεσει πανικος στο επιτελειο της Ντορας. Μερα με τη μερα το μπαλονι ξεφουσκωνει και ο κοσμος στρεφεται προς το Σαμαρα ΜΑΖΙΚΑ..Ιδου τί γραφουν τα τσιρακια της Μητσοτακενας στο parapolitika.gr

    Η υπομονή έχει τα όρια της, λένε από το στρατόπεδο της Ντόρας Μπακογιάννη που βλέπουν τον έναν μετά τον άλλον τους συνεργάτες του Καραμανλή να μεταπηδούν στον Σαμαρά και να τηλεφωνούν στον κόσμο καλώντας τους να υποστηρίξουν τον πρώην υπουργό Πολιτισμού, ως επίσημη κομματική γραμμή. Τα πράγματα κινδυνεύουν να εκτραχυνθούν επικίνδυνα καθώς ένας από αυτούς είναι και ο διευθυντής του πολιτικού γραφείου του Καραμανλή, Κώστας Σταϊκούρας. Κι όμως την περασμένη εβδομάδα σε δείπνο που παρέθεσε η Ντόρα Μπακογιάννη στους προέδρους των ΝΟΔΕ της Αττικής, πήγαν οι 17 από τους 20 καθώς οι άλλοι τρεις είχαν υπογράψει υπέρ του Σαμαρά και του Αβραμόπουλου. Η Ντόρα έχει ήδη καταστήσει σαφές στον Σιούφα της οργανωτικής επιτροπής ότι δεν πρόκειται να ανεχτεί το «σκάψιμο» και παράλληλα έχει προειδοποιήσει και τον υπό προθεσμία Τραγάκη, να σταματήσει να δίνει γραμμή υπέρ του Σαμαρά. Δεν μπορεί ο γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, από τη στιγμή που παρέμεινε στη θέση του μέχρι την εκλογή του νέου αρχηγού, να ενεργεί υπέρ του ενός ή του άλλου υποψήφιου, λένε χαρακτηριστικά. Αρκετοί είναι εκείνοι που πιστεύουν πλέον από τη Μητσοτακική πλευρά, ότι ο ίδιος ο Καραμανλής δεν έχει μείνει αμέτοχος όπως φαίνεται αλλά έσπρωξε τους δικούς του προς τον Σαμαρά. Κάτι τέτοια βλέπει και ο Μεϊμαράκης και δηλώνει ότι όχι μόνο δεν θα πάει στην Κεντρική Επιτροπή του Σαββάτου αλλά ούτε στο Συνέδριο.

    • eregoz avatar
      eregoz @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/10/2009 16:05:19

      καλα δουλευομαστε?????..ο Τραγακης δεν ειναι ενας απο αυτους που στηριζουν την Ντορα τεχνιεντος εκεινη τους κρατα back up ωστε να βγουνε και να πουνε οτι την στηριζουν την καταλληλη ωρα?

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 27/10/2009 17:33:06

    Σωστές οι εκτιμήσεις της ανάρτησης και επιβεβαιώνονται από την ανάρτηση του Παραπολιτικά, που μας ανέβασε παραπάνω ο Γιάννης.

    Η μόνη ελπίδα της Ντόρας αυτή τη στιγμή για την αρχηγία είναι να μην γίνει η εκλογή από τη βάση. Δεν μπορεί όμως να το κάνει ευθέως αυτό και αφήνει τον Μεϊμαράκη να "καίγεται" κι άλλο, τη στιγμή που θα μπορούσε να βγαίνει στα κανάλια και να την υποστηρίζει έντιμα και καθαρά. Αλλά και να το κατάφερνε, τώρα πια θα ήταν ανέκδοτο η εκλογή όχι από τη βάση και η "σφραγίδα" ΝΔ είναι αμφίβολο αν θα είχε πια καμιά αξία, αν θα είχε οποιαδήποτε νομιμοποίηση πλέον η ΝΔ.

    Αλλά έτσι είναι οι άνθρωποι των μηχανισμών. Μόνον με μηχανισμούς ξέρουν να λειτουργούν. Το άνοιγμα στο λαό τους τρομάζει γιατί ξέρουν ότι εκεί δεν έχουν επιχειρήματα, δεν έχουν τύχη.

    Το βασικό μέλημα Σαμαρά πρέπει να είναι η διαφύλαξη της διαδικασίας. Από ό,τι φαίνεται, θα εκλεγεί. Και να μην θέλαμε να το πιστέψουμε, μας κάνουν να το πιστεύουμε το Παραπολιτικά. Πήγαιναν να τη βγάλουν μόνο με το "κλίμα" και τώρα γυρίζουν μόνοι τους το "κλίμα". Ε, ρε γέλια!

  3. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 27/10/2009 17:52:13

    Ο ρόλος τού Μειμαράκη είναι πλέον διάφανος . Ο τρόπος του όμως τόν κάνει και αντιπαθή. Τό πολλά βαρύ μάγκικο στύλ, η μούρτζουφλη γκρινιάρικη φάτσα , η απαξιωτική συμπεριφορά , ΕΛΕΟΣ. Αυτός είναι ο θεματοφύλακας τού κομματικού πατριωτισμού. Καί αυτά περί περαστικών τί δηλούν ? Όσοι διήλθαμε από τό κόμμα -καί από ενηλικίωση μας ή απαξίωση τους εξήλθομεν- να μας απαγορευτει να έχουμε λόγο γιά τόν ηγέτη τού κόμματος πού στίς επόμενες εκλογές θα μας παρακαλά να τοόν ψηφίσουμε ? Καί τί είναι πιά τό κόμμα ? πλήν μεταφορέας συγκεντρώσεων , διανεμητής σημαιών , προωθητικό οχημα μικροπαραγοντίσκων πού ή στοχεύουν συην εξουσία ή την απολαμβάνουν. ΝΑ ΠΟΎΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ .Τό κομματικό μοντέλο όζει πτωμαίνη μαζί με τα καταστατικά (πολλώ μάλλον τά εκλεκτορικά τού 2007 που ο Βαγγελοντοράκης ήθελε να ξεπετάξουν την εκλογή, συμπαρομαρτούντων των φίλων δημοσιογράφων των διαρρηγνυόντων τα ιμάτια να αποκτήσει στό άψε σβήσε Αρχηγό η ΝΔ ,δηλ. τή Ντόρα , μή και δέν εκπληρώνει τόν θεσμικό της ρόλο βρέ αδελφε, τούς πήρε ο πόνος. Ανοίξτε τό μαγαζι παιδιά να μπεί φρέσκος αέρας. Καί η ΝΔ πρίν επενακαταλάβη την εξουσία να καταλάβη ότι πρέπει να κάνη σπορά Ιδεών , καί να νικήση τόν αγώνα σε επίπεδο Ιδεολογικό.

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 27/10/2009 18:14:23

    O Σαμαράς πρέπει μέσα σε όλα αυτά να παραμείνει ψύχραιμος και χωρίς παλινωδίες. Ας τους αφήσει να εκτεθούν. Ο κόσμος είναι πολύ πιο έξυπνος απ'ότι νομίζει το επιτελείο της Ντόρας. Καταλαβαίνουν πιά ότι ο Μεϊμαράκης μπαχαλοποιεί την κατάσταση εκ μέρους της. Εχει γίνει τελείως αναξιόπιστος και νομίζω ότι χάνει σιγά σιγά και όλη την επίδραση που είχε στο κόμμα.

  5. sinn avatar
    sinn 27/10/2009 18:18:05

    Kρυφτό.

  6. Aris M. avatar
    Aris M. 27/10/2009 18:39:18

    Γιατι οι Μητσοτακικοί τα έχουν βαλει με το Σιούφα και θέλουν να τελειώνουν μαζί του? Μπορεί να φανταστεί κανείς? Γιατι εγώ αδυνατώ να ακολουθήσω το άρρωστο μυαλό τους....

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Aris M. 27/10/2009 19:00:53

      Μα γιατί δεν τους κάνει τα χατήρια, δεν είναι φανερό;

  7. Factorx avatar
    Factorx 27/10/2009 18:44:01

    Με την πρόταση του κ. Δημήτρη Αβραμόπουλου για τη συμμετοχή και φίλων της ΝΔ στην ψηφοφορία για την εκλογή προέδρου του κόμματος συμφώνησε ο κ. Αρης Σπηλιωτόπουλος.

    Σε δηλώσεις του στον Αθήνα 9,84 ανέφερε πως δεν μπορούν να αποκλειστούν οι φίλοι και οι ψηφοφόροι της ΝΔ μόνο και μόνο γιατί δεν θέλουν να εμφανιστούν μετά τις εκλογές εγγεγραμμένοι ως μέλη συγκεκριμένων τοπικών επιτροπών.

    «Εδώ δεν λέμε ότι όποιος θέλει πάει και ψηφίζει. Εδώ λέμε ότι με συγκεκριμένα στοιχεία, επωνύμως, κάποιος να εγγράφεται φίλος της ΝΔ και να μπορεί να ψηφίσει. Πρέπει να δώσουμε τη δυνατότητα σε κάποιον, αν δεν θέλει, να μην γίνει σώνει και καλά μέλος μία τοπικής επιτροπής» συμπλήρωσε.

  8. blue nile avatar
    blue nile 27/10/2009 19:26:45

    Πιστεύω ότι ο Σαμαράς τελικά θα τα καταφέρει.
    ΄Το θέμα αν θα μπορεί την επαύριο της εκλογής να μεθοδεύσει διαδικασίες που θα απομακρύνουν την αγία οικογένεια άπαξ διά παντός. Δεν μπορώ βα φανταστώ άλλη περίπτωση. Δεν γίνεται να συνεχίσει η ΝΔ με το μητσοτακέικο μέσα ακόμα και ηττημένο. Φίδι στον κόρφο.

  9. pasokos avatar
    pasokos 27/10/2009 21:14:04

    Ντόρα και ξερό ψωμί :p

  10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 27/10/2009 21:22:12

    Ηταν αναμενώμενο ο Καραμανλής να τεθεί υπερ του Σαμαρά.Όταν αυτος απολογούνταν προεκλογικα για ολους και για ολα (συμπεριλαμβανομένου του αδερφου της λόγω siemens και του "φίλου" της Βουλγαρακη λογω Βατοπαιδιου) αυτη μαζευε υπογραφες για να βγει προεδρος στο κομμα.
    "Η εκδικηση ειναι ενα πιατο που τρωγεται κρυο"

  11. anagnostis avatar
    anagnostis 27/10/2009 22:30:14

    Δείτε τι γίνεται αλλού:

    http://www.e-simerini.com/e/modules.php?name=News&file=article&sid=5095

    http://el-vima.gr/content/view/3745/45/lang,el/

    http://www.k-tipos.gr/ktipos/detail.php?ID=2843

  12. Κώστας Οικονόμου avatar
    Κώστας Οικονόμου 27/10/2009 23:43:03

    ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ή ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΣ?

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/10/2009 13:32:26

    Λοιπόν, ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Υπάρχει μια δωρεάν εφημερίδα εδώ που ονομάζεται "Σήμερα". Ψιλο-εκβιαστικό έντυπο, από τους βασικούς χρηματοδότες ο Ψωμιάδης, που τον λιβανίζει αβέρτα.

    Λοιπον, η συγκεκριμένη εφημερδία βγήκε σήμερα με τεράστιο πρωτοσέλιδο "ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΡΙΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ!!!", που το παίζει λέει συνεχίστρια του Καραμανλισμού, ενώ υπονόμευε, που πρόδωσε την πατρίδα και όλα τα σχετικά.

    Ναι μεν αλλά. Όλα αυτά τα λέμε εμείς εδώ και χρόνια-μήνες-εβδομάδες. Αλλά το να τα λέει η συγκεκριμένη φυλλάδα, εμένα μου δείχνει τα ακόλουθα: 1) Ο άνεμος φυσάει σαφώς προς την πλευρά Σαμαρά. 2) Ο Ψωμιάδης δεν αποκλείεται τελικά να στηρίξει Σαμαρά. 3) Το Νδημοκρατικό "σύστημα" θα παίξει Σαμαρά.

    Τώρα εμένα αυτά δεν μου αρέσουν. Στηρίζω Σαμαρά από την αρχή, αλλά όχι για να γίνει Ντόρα στη θέση της Ντόρας. Βέβαια, δεν σημαίνουν τίποτε όλα αυτά ότι δηλαδή θα γίνει "Ντόρα στη θέση της Ντόρας", αλλά και πάλι εμένα δεν μου αρέσουν.

    Να θυμάται ότι ενσαρκώνει διαφορετικές προσδοκίε και όχι να γίνει συνεχιστής ενός σάπιου συστήματος. Να θυμάται επίσης ότι αν δεν ήμασταν εμείς οι απλοί υποστηρικτές να τον στηρίξουμε στη δύσκολη αρχή ενάντια στο παντοδύναμο σύστημα της Ντόρας, δεν θα ήταν πουθενά. Δεν τον στηρίξαμε επειδή ήμασταν μέρος κανενός συστήματος και δεν θα δεχτούμε να γίνει μέρος κάποιου συστήματος. Δεν είναι τυχαίο το σύνθημα "Ελλάς-Ελλάς-Αντώνης Σαμαράς" και καλά θα κάνει να το θυμάται.

    Αυτά, δια πάν ενδεχόμενο.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Επώνυμος 28/10/2009 14:07:34

      Aγαπητέ Επώνυμε, εάν φυσήξει ο άνεμος κατά κει θα έρθουν να τον στηρίξουν από μόνα τους διάφορα συμφέροντα,θέλει δε θέλει. Αυτό είναι αναπόφευκτο. Το ζήτημα είναι πως θα μεταχειριστεί την κατάσταση ο ίδιος. Και αυτό θα το δούμε στην πορεία.
      Την ξέρω αυτήν την φυλλάδα και είναι για πέταμα.
      Όσο για το νεοδημοκρατικό σύστημα, νομίζω ότι είναι μοιρασμένο. Η Ντόρα ελέγχει πολλά στελέχη.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Κώστας Θ. 28/10/2009 14:33:43

        Εκπλήσσομαι θετικά με τη ταυτότητα απόψεων και γνώμης.
        Άρα υπάρχει ελπίδα!

    • Υ. avatar
      Υ. @ Επώνυμος 28/10/2009 14:21:23

      Όντως είναι ευκαιριακή φυλλάδα. Πληρώσετε και λάβατε!
      1.Όχι απλώς φυσάει. Ούριος άνεμος, σαν του Οδυσσέα, στο τελευταίο μίλι.
      2.Ο Ψωμιάδης δε μπορεί να παίξει στη κεντρική πολιτική σκηνή. Το ξέρει και ο ίδιος (σίγουρα το ξέρουν οι ψηφοφόροι), κι αν δε το ξέρει, θα το μάθει. Άρα, θα παίξει περιφερειακά. Νομάρχης (δεν τον ενδιαφέρει, είναι ήδη), Δήμαρχος (θα τον ενδιέφερε, και δεν θα είχε δυσκολία να το πετύχει, εξερτωμένων άλλων μεταβλητών), εκλεγμένος περιφερειάρχης (όταν θα γίνουν), Υπουργός οψέποτε η ΝΔ κάνει κυβέρνηση.
      Άρα, με όποιον από τους δύο συμφωνήσει τα μέγιστα. Βλέπω με κυρα-Θοδώρα, γιατί ξέρει να τάζει.
      3.Όχι το ΝΔημοκρατικό σύστημα (αυτό έχει διαβρωθεί από το Μητσοτακέϊκο), αλλά από τη πτέρυγα εκείνη της ΝΔ, που δεν έχει αλλοτριωθεί από τη κονόμα, και κρατάει ακόμα κάποιες αρχές. Μόνο που δεν ξέρω, αν αυτό το ρεύμα είναι ικανά ισχυρό.

      Στις 20.00, Μακεδονία Πάλλας, θα μιλήσει ο Σαμαράς
      Όσοι πιστοί κι ελπίζοντες, προσέλθουμε.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Υ. 28/10/2009 14:41:21

        Οχι πως του δίνω μεγάλη σημασία του Ψωμιάδη αλλά πως θα μπορέσει να εξηγήσει την ενδεχόμενη στήριξη Ντόρας όταν υπάρχουν οι γνωστές θέσεις όλων για την Μακεδονία? Δύσκολο.
        Χαιρετισμούς στον Αντώνη!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Θ. 28/10/2009 14:48:30

          Αν ο Ψωμιάδης μπορέσει να κατευθύνει ένα 5-6% στη Ντόρα, αυτό μπορεί να είναι πολύ κρίσιμο, αν δεν έχει πάρει ο Σαμαράς μεγάλη διαφορά.

          Και πώς θα το κάνει; Βγαίνει τη Δευτέρα μετά τον πρώτο γύρο και λέει "στηρίζω Ντόρα, δεν στηρίζω τον προδότη της παράταξης". Κι όταν του πουν "μα οι θέσεις της στο Μακεδονικό;", αυτός απαντάει "η παρουσία μου είναι εγγύηση ότι θα έχει και τις σωστές θέσεις στο Μακεδονικό και στα εθνικά θέματα". Τόσο απλά.

          Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "προδότη της παράταξης" και του "προδότη της χώρας" νομίζω ότι δεν υπάρχει δίλημμα. Ο ένας υπερασπίστηκε τη χώρα του, ο άλλος τι υπερασπίστηκε; Το κόμμα του; Ούτε καν αυτό.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Κώστας Θ. 28/10/2009 14:53:28

          Πως ήταν ένας παλαιότερος τίτλος άρθρου του Αντί? Κυβίστηση? Κυβιστική?
          Με μεγάλη μου χαρά!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 28/10/2009 14:54:27

          Επώνυμε, θα γίνει ρεζίλι. Δε θα είναι βέβαια η πρώτη φορά. Εδώ είναι κολλητός με τον Καρατζαφέρη-άλλον "προδότη της παράταξης'. Δεν ξέρω, θα βρεθεί σε δύσκολη θέση. Τον άκουσα και στην τηλεόραση να λέει ότι ταυτίζεται με τον Σαμαρά στο Μακεδονικό..

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 28/10/2009 15:21:17

          Ναι, δε διαφωνώ. Γι΄αυτό μου φαίνεται δύσκολο να πάει με Ντόρα. Ενα κάποιο φιλότιμο το'χει.
          Χθες που λέγαμε για τα πουλέν,απ΄ότι ξέρω έχει και κάτι άλλους περίεργους τύπους και τύπισσες εκεί πάνω με πολύ περίεργες δουλειές.
          Πάντως το κόμμα γέμισε παράσιτα. Αν δεν πετάξει κόσμο ο Αντώνης (αν βγει), θα έχουμε τα ίδια.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Κώστας Θ. 28/10/2009 15:36:57

          Πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές. Παντού. Αν όντως ο ΓΑΠ έχει τελικά καλές προθέσεις (δε το αποκλείω), και μπορέσει να αντεπεξέλθει στα κάθε είδους κομματικά βαρίδια (ο ένας πόλος), και ο Σαμαράς ο άλλος, πιστεύω ότι πολλά θα αλλάξουν προς το καλύτερο στο πολιτικό σύστημα, και κατ’ επέκταση στον κοινωνικό περίγυρο.
          Είθε!

  14. Υ. avatar
    Υ. 28/10/2009 15:07:54

    Ο Πανίκας είναι πονηρός μεν, αλλά καλός πόντιος. Την αγαπάει τη παράταξη. Το μόνο κακό, τον παρασέρνει ο αδελφός του ο Διονύσης.