11/09/2009 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι «παίζει» με τον Κ. Σημίτη; (quiz για δυνατούς παίκτες)



Τα δεδομένα του προβλήματος:

1  Σε τηλεοπτική συνέντευξη του στο Mega πριν από τις Ευρωεκλογές, αλλά και στη συνέχεια, ο Κ. Καραμανλής πήρε πίσω όσα έλεγε για τον Κ. Σημίτη το 2004 («αρχιερέας της διαπλοκής» κλπ κλπ ).

 2  Χθες πάλι στο Mega είπε ότι «θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει, αλλά είναι σχεδόν ανέφικτο με τα σημερινά δεδομένα». Με άλλα λόγια είπε ότι μπορεί να συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ, αλλά όχι με τον Γιώργο Παπανδρέου.

3  Την ίδια στιγμή ο Κ. Σημίτης προκαλεί αδιέξοδο και τελικά μένει έξω από τις λίστες του ΠΑΣΟΚ

 4  Πριν από λίγο ο Κουμουτσάκος της ΝΔ χαρακτήρισε τον Κ. Σημίτη «χρήσιμο».

 5   Από πολλούς η αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ θεωρείται πλέον πολύ δύσκολη.

  Ερώτηση: Που οδηγεί αυτό το παζλ δεν ξέρω. Ούτε θα σας μιλήσω για τα δύσκολα, ποιος θα γίνει δηλαδή πρωθυπουργός, ποιος πρόεδρος της δημοκρατίας κλπ κλπ. Θα θέσω μόνον ένα απλούστερο ερώτημα: Με δεδομένη την μη  επίτευξη αυτοδυναμίας, ποιος θα εκπροσωπήσει, λόγου χάρη,  την χώρα στην Φθινοπωρινή Σύνοδο του ΝΑΤΟ;

 Βοήθημα: Για την επίλυση του προβλήματος λαμβάνουμε υπόψιν μας και τα εξής:

 1. Γιατί η ΝΔ άφησε προεκλογικά να διασυρθεί με τον Καραβέλα και τους υπόλοιπους και δεν χρησιμοποίησε το μεγάλου ατού του Τσουκάτου;

2. Γιατί ο Χρ. Βερελής παραιτήθηκε προεκλογικά (στις Ευρωεκλογές) από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ τον «ξέχασε», όπως και ο Γιώργος ;

3. Γιατί ο κ. Σημίτης απείχε διακριτικά από την προεκλογική εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ στις Ευρωεκλογές;

 Και για διάφορους που το παίζουν καλά πληροφορημένοι υπενθυμίζουμε επίσης ότι πρώτοι γράψαμε και γι αυτό: Ο Καραμανλής θα προτείνει Σημίτη για Πρόεδρο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/09/2009 19:04:17

    Ο Παπούλιας δείχνει λίγο καταβεβλημένος.
    Ο Καρ. τον στήριξε αλλά μπορεί και ναχουν συμφωνήσει να αποσυρθεί.

    Αν ο ΓΑΠ πριονισθεί από τους εκσυγχρονιστές και ο Καρ. είναι πρωθυπουργός τον Μάρτιο, δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα να προτείνει Σημίτη.
    Θα μείνει στην ιστορία σαν ο άνθρωπος που έκανε 2 πασόκους προέδρους.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Προφήτης 11/09/2009 19:20:07

      O Σημίτης μάλλον θα μείνει στίς Κουϊντες ως Αχυράνθρωπος,που θά μπορούσε να εμφανιστεί ως ΄Λυση Ανάγκης΄εάν ο Γ.Α.Π. κάνει ΄Νερά΄και δέν ακολουθήσει τά δέοντα.
      Ο Λογιστής δέν έχει τέτοιες αναστολές.Εδώ κατσικώθηκε στον Πειραιά ως Βουλευτάκος σέ δυό εκλογικές αναμετρήσεις..
      Εαν ο Γ.Α.Π. δεν ειναι ΄Καλό Παιδί΄υπάρχουν πολλά δεξιά και ΄σοσιαλδημοκρατικά΄Εκσυγχρονιστήρια που θά μπορούσαν να ΄βγάλουν την Χώρα΄απο την Κρίση.
      Για Πρόεδρο Δημοκρατίας πάντως δέν τον κόβω.
      Μάλλον γιά ΄Γεφυροποιός Μαρκεζίνης΄του πάει καλύτερα.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Σπύρος 11/09/2009 19:27:58

        Καλά, είναι μανούλα στην ίντριγκα. Ο κορυφαίος.
        Αλλά το παίζαν το σενάριο "χρυσή εφεδρεία", πριν αποφασίσουν να ωθήσουν με χέρια και με πόδια τον ΓΑΠ.
        Δεν περπάτησε. Ο κόσμος δεν θέλει να τον βλέπει. Λες να το επαναφέρουν;
        Έπειτα οι αρχι-νταβατζήδες που τον είχαν πουλαίν σιγά-σιγά φεύγουν.

  2. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 11/09/2009 19:11:04

    Μάλλον το προτιμάει από το να μείνει στην ιστορία σαν ο άνθρωπος που έκανε πρωθυπουργό τον Γ.Παπανδρέου.

  3. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 11/09/2009 19:13:31

    Ο Πράσινος Φεουδάρχης ξαπόστειλε τον πλήβειο από τα αμπελοχώραφα των προγόνων του.
    Να το χαίρονται οι Πασόκοι το Άμπου Ντάμπι ''σοσιαλιστικό κίνημά'' τους.

  4. ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ avatar
    ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ 11/09/2009 19:13:52

    ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΟΥΣΕ Ο Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ "ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ" ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο "ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ" .... ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ..... ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ?

    Η ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ Λ. ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ ΛΗΓΕΙ ΤΟ 2010 , ΨΑΧΝΕΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΘΕΣΗ ? ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΔΕΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ..... ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ? ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΦΑΞ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ?

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΕ , ΦΘΗΝΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ , ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΠΟ "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ" ΚΑΙ "ΜΠΛΟΓΚΕΡ" ΓΙΑ ΝΑ ΘΟΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ , ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ :

    1. ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟΥΤΖΙΚΟ ΟΤΙ "ΜΕΓΑΛΩΣΕ" ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΜΕΛΟΥΣ.

    2. ΔΙΩΧΝΕΙ ΔΗΘΕΝ ΤΑ "ΒΑΡΙΔΙΑ" ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ. ΤΙ ΕΙΠΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΧΘΕΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ? "ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ" !!!!!!!! .......

    3. ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΗΡΙΑΛ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΜΑΧΗ ΕΝΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

    4. Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ.

    5. ΕΦΥΓΕ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕΙΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ , ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΕΣ ΤΟΥ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

    6. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΑΘΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΗ ? ΤΟΝ ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ? ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ....

    7. ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΧΤΥΠΑ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ , ΠΟΙΟΝ ? Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ , ΚΑΗΚΕ , ΦΙΝΙΤΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ .... ΤΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΠΙΑ , ΜΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ "ΗΓΕΤΕΣ" ΟΠΩΣ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΑΚΟΜΑ , ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟΝ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΜΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ , ΜΕ ΤΟΣΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΟΧΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ .....

    8. ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ , ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΓΚΑ , ΕΘΝΟΣ , ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΗΠΙΕΣ ..... ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥΦΑ EINAI Η ΔΟΥΛΕΙΑ ......

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ κ. ΠΑΠΑΔΗΜΟ , ΕΚΤΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ "ΤΡΙΜΕΡΟΥΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ" ..... ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΝΤΕΙΒΙΝΤ ΡΟΚΦΕΛΛΕΡ , ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΙΛΝΤΕΡΜΠΕΡΓΚ ..... ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΨΑΞΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ , ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ...... ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕ ΠΤΙ ΦΟΥΡ ..... ΠΟΛΥ ΤΣΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

  5. Orestios avatar
    Orestios 11/09/2009 19:20:57

    Το σενάριο με Σημίτη πρόεδρο ασφαλώς προϋποθέτει ΠΑΣΟΚ χωρίς το GAP.

  6. pizza avatar
    pizza 11/09/2009 19:30:18

    Νομιζω πως εκει το παει ο ΚΚ. Ιδιαιτερα τωρα που ο ΓΑΠ δεν τον εβαλε στο ψηφοδελτιο.

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/09/2009 19:35:57

    Μια μονάδα κερδίζει το ΠΑΣΟΚ στις πρώτες τηλεφωνικές μετρήσεις οι οποίες ξεκίνησαν σήμερα το μεσημέρι στις 12 και ολοκληρώθηκαν τέσσερις ώρες μετα. Oι πρώτες αντιδράσεις των αναποφάσιστων ψηφοφόρων είναι θετικές για την μη συμμετοχή του Κ. Σημίτη στα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ. Σε δείγμα 600 ατόμων, σε μέτρηση της MRB, με αναγωγή των αναποφάσιστων το ΠΑΣΟΚ παίρνει 42%! Με τον ΣΥΡΙΖΑ εντός βουλής το ποσοστό αυτό μετατρέπεται σε 153 βουλευτές! Χωρίς τον ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή το ΠΑΣΟΚ παίρνει 159 βουλευτές! Την Κυριακή θα δημοσιευτούν δυο ακόμα μετρήσεις. Και στις δυο θα υπάρχει πρόθεση ψήφου

    • Giannis76 avatar
      Giannis76 @ Δημήτρης 11/09/2009 22:07:38

      το είχα πει και σε προηγούμενο σχόλιο μου. Το ΠΑΣΟΚ πήρε τα πάνω του όταν πέρυσι διέγραψε τον Σημίτη...Τώρα θα ανεβεί και άλλο...
      Ο Βενιζέλος δεν είναι Μητσοτάκης για να πριονίσει τον ΓΑΠ.
      Τελικά πόσα άλλαξαν σε 2 χρόνια,ε?
      Από την ενδεχόμενη διάσπαση πάει για κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ..

  8. christos avatar
    christos 11/09/2009 19:51:06

    σήμερα το πρωί μετά την ανακοίνωση του Σημίτη έτυχε να μιλήσω με κορυφαίο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ στην περιοχή μου (ίσως το πιο σεβαστό) ο οποίος είναι και Σημιτικός...

    μου είπε πως δεν θα ψηφίσει με τίποτα το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ και την ΝΔ του ΚΑΚ...τα κόμματα δύο ανθρώπων οι οποίοι κληρονόμησαν τη θέση τους..

    επειδή είναι ήπιος άνθρωπος και πρώτη φορά τον είδα έτσι έχω την αίσθηση ότι ο ΓΑΠ αυτοκτόνησε με το να μην βάλει πρώτο στην λίστα τον Σημίτη...

  9. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/09/2009 19:59:15

    CRISTOS...Εχεις την αισθηση οτι ο ΓΑΠ αυτοκτονησε????Μη βαλεις και τα ΄κλαματα κυριε Χρηστο??? Το Πασοκ θα νικησει και χωρις την Σημιτη ,να εισαι σιγουρος γι αυτο...

    • christos avatar
      christos @ Jimmy L 11/09/2009 20:40:49

      εσύ αγορίνα τι πρόβλημα έχεις; ο λαός θα αποφασίσει...
      α δεν μου απάντησες για την φορολογία...είσαι σε κλειστό επάγγελμα; γι αυτό κόπτεσαι για το ΠΑΣΟΚ;

  10. YiannisM01 avatar
    YiannisM01 11/09/2009 20:01:46

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν χρειάζονται πολλές θεωρίες συνωμοσίας.
    1. Το ΠΑΣΟΚ θα γίνει κυβέρνηση, είτε στις 4 είτε στις 44.
    2. Ο ΓΑΠ δεν τους θέλει αυτούς τους τύπους στα πόδια του γιατί δεν μπορεί να τους ελέγξει και γιατί δεν τους εμπιστεύεται.
    3. Μετά τις 4 και κατά την διάρκεια των διεργασιών θα δει αν κάνει κανένας τσαλιμάκια και θα πέσει το 2ο κοπίδι.
    4. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο ΚΚ εξάντλησε το πολιτικό του κεφάλαιο και μας αποχαιρετά. Το ότι θα μείνει μόνο ως απειλή το εκλαμβάνω ώστε να ελέγξει τις εξελιξεις της διαδοχής. Άλλωστε δεν τον πιστεύει κανείς, έχει καταστεί τελείως αναξιόπιστος.
    5. Ο ΓΑΠ με "καθαρισμένο" το μαγαζί θα προχωρήσει και πολύ πιθανά να βάλει τον Παπαδήμο να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά, άλλωστε είναι ο μοναδικός αξιοπιστος έλληνας στο εξωτερικό, τον ξέρουν οι άνθρωποι.
    6. Όπως σας έχω ξαναγράψει η Ελλάδα είναι πολύ μικρό κράτος για να έχουν πρόβλημα οι γερμανοί να το αγοράσουν. Τα 100-150 δις που λέιπουν θα τα βάλουν αυτοί αρκεί να έχουν στο τιμόνι έναν άνθρωπο που θα τους εγγυάται ότι θα μπεί τάξι στο μαγαζί. άλλωστε το γράψατε πολύ σωστά και σεις ότι ο Παπαδήμος τα ξέρει τα κόλπα..
    7. Τώρα τι θα ξημερώσει για τον κοσμάκη δεν ξέρω, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι κοσμάκης και τι όχι.. ;-).

  11. αντί avatar
    αντί 11/09/2009 20:02:15

    Φαντάσου να προτείνει ο Καραμανλής Σημίτη και να μην τον ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ!!

  12. ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ avatar
    ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ 11/09/2009 20:21:38

    ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ... ΑΜΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ ΤΟΝ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΥΠΕΡ ΣΗΜΙΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΥΠΕΡ ΓΑΠ ΤΟΤΕ .... ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Ο ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΟΣ

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

    • sinn avatar
      sinn @ ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ 11/09/2009 20:29:17

      Οι χρήσιμοι ηλίθιοι που θαυμάζουν την κατασκευασμένη από τα φερέφωνα του Εργολάβου "ηγετική πυγμή" ΓΑΠ είναι η κρίσιμη εκλογική μάζα. Χιλιοπαιγμένο.

  13. Swell avatar
    Swell 11/09/2009 20:41:24

    Το ντιμπέιτ των 2 αρχηγών ακυρώθηκε!

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/09/blog-post_11.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ Swell 12/09/2009 00:05:01

      Αναμενόμενο. Θα αποκαλυπτόταν ότι το GAP είναι κάτι παρόμοιο με αρλεκίνο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Orestios 12/09/2009 00:24:16

        Μολοσσός; Γκραν Ντανουά;

  14. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/09/2009 21:33:54

    CRISTOS,,Το αγορινα αλλου,δεν ταιριαζει σε μια συζητηση και μαλιστα με καποιον που δεν ξερεις.Προσπαθησε να εισαι λιγο σοβαρος και μη δινεις λαβη να κανει ο οποιοσδηποτε ...αλλες σκεψεις γιατο προσωπο σου..Λοιπον οσο αγορα το κλειστο επαγγελμα μου ,,Σε πληροφορω οτι εργαζομαι σε εναν μεγαλο χρηματοπιστωτικο ομιλο και πληρωνομαι με προμηθεια .Καταλαβες???Συνεπως δεν μπορω να φοροδιαφυγω οπως ενδεχομενως εσυ..Ξερω πολυ καλα τι λεω γιατι πολλα χρονια ημουν σε διαφορες εταιριες του ιδιωτικου τομεα αρμοδιος στα οικονομικα και εχουν δει πολλα τα ματια μου... Τωρα το ποιος θα αυτοκτονησει περιμενε την 4 οκτωβριου!!!!

    • christos avatar
      christos @ Jimmy L 11/09/2009 23:09:35

      παίρνω πίσω το αγορίνα... στο έθεσα χαϊδευτικά...
      για να πω την αλήθεια είχα την εντύπωση πως είσαι δικηγόρος αλλά έκανα λάθος...
      επειδή είδες λοιπόν τις διάφορες εταιριες του ιδιωτικου τομέα θα είδες και οικονομικά έτη που μπήκαν και από μέσα...ενώ οι εργαζόμενοι πληρώνονταν κανονικά...τι θέλω να πω μ αυτό; ότι αγαπητέ μου η επιχείρηση έχει ρίσκο...πρέπει να πληρώσει δώρα μισθούς κτλ και ναι μπορεί να έχει και πολλά κέρδη και δεν είναι το ίδιο με την μισθωτή εργασία...σε ότι αφορά την φοροδιαφυγή;...στην Ελλάδα είναι αδυναμία της ελεγκτικής εξουσίας...ας φροντίσουν να μην χάνουν φόρους οι κυβερνήσεις...

  15. anagnostis avatar
    anagnostis 11/09/2009 21:38:29

    «Δεν μπορώ να γίνω περιφερόμενος θίασος»

    Ο διάλογος ΓΑΠ – Σημίτη, όπως τον μεταδίδει ο ΣΚΑΙ:

    - Γ.Π: Στον Πειραιά υπάρχουν αντιδράσεις, θεωρούν ότι δεν έχουν βουλευτή.
    - Κ.Σ: Κατανοητό, κάτι άλλο έχεις να μου πεις;
    - Γ.Π.: Το ψηφοδέλτιο επικρατείας έχει κλείσει, σου προτείνω να κατέβεις επικεφαλής στην Ά Αθήνας.
    - Κ.Σ.: Δε μπορώ να γίνω περιφερόμενος θίασος.

  16. anagnostis avatar
    anagnostis 11/09/2009 21:40:39

    Αν υποδειχθεί ο Σημίτης για πρόεδρος τον Μάρτιο ξανά εκλογές

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/09/2009 00:36:07

    Σημιτη ή Μητσοτακη για Προεδρο???

    χαχαααααααααααααααααααααααααααα


    ΠΠ

  18. αλλαγή avatar
    αλλαγή 12/09/2009 09:54:41

    Ο Σημίτης είναι συνταξιούχος πρωθυπουργός. καλά θα κάνει να πάει σπίτι του. δεν βλέπει στην ευρώπη όι οι τέως πρωθυπουργοί και πρόεδροι δεν ασχολούνται μα τα του κόματος που ηγούνταν εφόσον αποχωρήσουν? ο κόσμος πάντως διαισθάνεται πολυ καλά το παιχνίδι που έλει να παίξει.ας μην το επιχειρήσει γιατί οι πασόκοι που τον ψήφισαν κάποτε θα χάσουν και τα τελευταία απομεινάρια υπομονής.

    • ataktos avatar
      ataktos @ αλλαγή 12/09/2009 10:21:48

      Παίζουν πάλι την πόλωση του εκλογικού σώματος

  19. ο νοών...νοείτω avatar