18/08/2009 01:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι πήγε στραβά με τους οικονομολόγους;

Σύμφωνα με ένα γνωστό ανέκδοτο, οικονομολόγος είναι ένας ειδικός ο οποίος θα ξέρει αύριο γιατί τα πράγματα που προέβλεψε χθες δεν συνέβησαν σήμερα.

Σήμερα, είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που παίρνουν στα σοβαρά αυτό το καυστικό σχόλιο, απ’ ό,τι στο παρελθόν.

 Μέχρι πρόσφατα, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Σύμφωνα με το άρθρο του Economist της 18ης Ιουλίου με τίτλο «What went wrong with economics», η Wall Street έκανε «φύλλο και φτερό» τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια αναζητώντας τους καλύτερους αναλυτές, ενώ στη δημόσια σκηνή, οι οικονομολόγοι θεωρούνταν περισσότερο αξιόπιστοι και από τους ίδιους τους πολιτικούς. Την επαύριον, ωστόσο, της μεγαλύτερης οικονομικής καταστροφής των τελευταίων 80 ετών, η Οικονομική περιέπεσε σε ανυποληψία. Αν και οι οικονομολόγοι βρίσκονται ακόμη στο επίκεντρο του πολιτικού διαλόγου -όπως για παράδειγμα ο νυν διοικητής του Fed, Ben Bernanke- οι τοποθετήσεις τους συναντούν μεγαλύτερο σκεπτικισμό απ’ ό,τι παλαιότερα. Σύμφωνα με τον αρθρογράφο του Economist, το επάγγελμα καθεαυτό υποφέρει από ενοχή και εχθρότητα. Σε μία πρόσφατη διάλεξή του, ο Paul Krugman, βραβευμένος το 2008 με το Νομπέλ Οικονομικών, υποστήριξε ότι κατά το μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας τριακονταετίας, η μακροοικονομική ήταν «εκπληκτικά άχρηστη (στην καλύτερη των περιπτώσεων) και επιβλαβής (στη χειρότερη)».

Πάντως, αν η άγνοια επέτρεψε στους επενδυτές και τους πολιτικούς να μεγαλοποιήσουν τις αρετές της συγκεκριμένης επιστήμης, τώρα τους αποστρέφει από τη χρησιμότητά της. Στην ουσία, η Οικονομική αποτελεί περισσότερο ένα πρίσμα μέσω του οποίου μπορούμε να αντιληφθούμε τον κόσμο. Παράλληλα, το μεγαλύτερο μέρος της γνώσης, που προέρχεται από το συγκεκριμένο επιστημονικό κλάδο, δεν συνδέεται με τη χρηματοπιστωτική αναταραχή και παραμένει χρήσιμο όσο άλλοτε.

Πολύς κόσμος, ειδικά στην Ευρώπη, εξισώνει τα λάθη στα οποία υπέπεσαν οι οικονομολόγοι, με τη γενικότερη αποτυχία της οικονομικής φιλελευθεροποίησης. Βάσει αυτής της λογικής, αφού οι οικονομολόγοι τα έκαναν μούσκεμα, οι πολιτικοί είναι αυτοί που θα μπορέσουν να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους.

Όπως η Μεγάλη Υφεση πυροδότησε τον κεϊνσιανισμό και ο στασιμοπληθωρισμός της δεκαετίας του 1970 προκάλεσε την υποχώρησή του, η δημιουργική καταστροφή βρίσκεται ήδη καθ’ οδόν.

Όπως και να ’χει, απαιτείται μία ευρύτερη αλλαγή στον τρόπο σκέψης. Στο τέλος-τέλος, οι οικονομολόγοι είναι κοινωνικοί επιστήμονες, οι οποίοι προσπαθούν να κατανοήσουν τον πραγματικό κόσμο. Και η χρηματοπιστωτική κρίση έχει αλλάξει αυτόν τον κόσμο.

http://www.economist.com/opinion/displaystory.cfm?story_id=14031376

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 18/08/2009 10:15:06

    Eμείς ευτυχήσαμε ως λαός να έχουμε Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκη, Αλογοσκούφη και Παπαθανασίου. Οπότε οι κουτόφραγκοι μπορούν να χαίρονται για τον κάθε Krugman. Δεν είναι τυχαίο ότι τον κάναμε γυναίκα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/08/2009 10:49:37

    Τα οικονομικά (μικρο- και μακρο-) δεν είναι «επιστήμη» είναι «κοινωνική επιστήμη». Σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στην ανθρώπινη συμπεριφορά, τόσο του ατόμου όσο και του πλήθους. Κάτω από αυτό το πρίσμα, η ατέλειες είναι αναμενόμενες. Πως προβλέπεις και ποσοτικοποιείς την απληστία; το σύνδρομο της αγέλης; Το «ανάποδος χρόνος 13 φεγγάρια»; την ελπίδα; την μοιρολατρία; την αισιοδοξία;

    Τα σημαντικά Νόμπελ τα πήραν άτομα που προχώρησαν σε αυτά τα μοντέλα (ο Nash είναι ο πιο γνωστός από το “A beautiful mind” του κινηματογράφου). Όσο για τον Krugman και τις αριστερίζουσες απόψεις του, πήρε το Νόμπελ για τις θεωρίες του περί εμπορίου, τις οικονομίες κλίμακος και τις προτιμήσεις για ποικιλία. Με την άνοδο των Δημοκρατικών έγινε πριμαντονίτσα και πιστέυω ότι μετά την ύφεση θα ξεχαστεί σαν ένας άλλος κρυπτοσοσιαλίζων, που του αρέσει να φορολογεί και να κουνιέται.

  3. stelios avatar
    stelios 18/08/2009 11:56:50

    Γι'αυτο και μεις εχουμε την ατρομητη τριαδα στο τιμονι της Οικονομιας,Σουφλιας,Χ"δακης,Παπαθανασιου,καποτε η Ιστορια θα γραψει:
    Ηταν Ολοι Τους Υπεροχοι,αδικωντας ισως το Μεγαλο Τιμονιερη της χωρας τον
    Κωστακη που απο το Επιτελειο της Ραφηνας κερδισε τελικα τον πολεμο της Κρισης μετα απο πολλες χαμενες μαχες εξ'αιτιας των ανικανων να ακολουθησουν την σκεψη του μανδαρινων.
    Οσον αφορα την Οικονομικη Επιστημη,οπως καθε Επιστημη βασιζεται σε πραγματικα δεδομενα.Οταν αυτα δεν ειναι πραγματικα αλλα αμαλγαμα προσδοκιων,στοιχηματων,ψευδων και εξαπατησεων,πρεπει να εισαι χαρτοριχτρα η Πυθια παρα οικονομολογος για να προβλεψεις ΟΧΙ το τι θα γινει(αυτο το ξερει και καποιος του Δημοτικου),αλλα το ποτε και το πως.....

  4. giankoulas avatar
    giankoulas 18/08/2009 12:14:21

    Ta oikonomika einai epistimi. Ola ta parapano pou grafeis einai stin aixmi tis ereynas simera, ensomatomena sta montela. Logiko einai na min pianoun ta panta bebaia. Auto fusika den anairei ..tin oikonomiki os epistimi.
    Oi politikoi otan eite katargoun regulations eite den thespizoun sostous thesmous oikonomikis organosis ton agoron (gia psifothirikous logous..), tote ftanoume edo pou ftasame simera... Den ftaine ta oikonomika gi auto.
    Gia ton krugman den einai sosta auta pou grafeis, alla tora ti na po....
    Telos, na po oti einai lathos na theoroume olous tous allous blakes, anoitous kai lamogia, ki emeis eimaste oi eksupnoi, kai afupsilou kanoume katedafistiki kritiki gia tous pantes kai ta panta. Parakoloutho to antinews giati sunithos apofeugei autou tou eidous tis 'praktikies'. O alogoskoufis ferthike me alazonia, kai politiki authadeia (toulaxiston), kai leitourgise perissotero '(para)politika' para os ...'politikos me gnosi oikonomikon' gi auto kai apetuxe. Omos auto den simainei oti den einai kalos oikonomologos.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ giankoulas 18/08/2009 14:59:47

      αν αναφέρεσαι σε αυτά που γράφω εγώ για τον Κρούγκμαν, αφού κάνει πολιτικές δηλώσεις (και κάνει συνέχεια), έχω την δική μου διαφορετική πολιτική άποψη. Προσωπικά δεν χωνεύω όσους καλοπροαίρετους πιστεύουν ότι με λίγη παραπάνω φορολογία θα με σώσουν. Είμαι κατά της φορολογία και κατά της σωτηρίας. Εξ ού είμαι κατά του σοσιαλισμού. Αλλά αν αρέσει σε άλλους, de gustibus κλπ. Δημοκρατία. Εάν πάλι δεν αναφέρεσαι στα δικά μου γραφόμενα, συγγνώμη για την παρέμβαση.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/08/2009 12:14:51

    μπορεί ο ΚΚ ο β' να είναι ακραίος νεοφιλελεύθερος της σχολής laissez faire... και αυτό που βλέπουμε, να ΜΗΝ είναι τεμπελιά και ανικανότητα, αλλά συνειδητή και φιλοσοφημένη προσέγγιση. (Να, ορίστε, έβγαλα κάτι για τους επικοινωνιολόγους)

    • αχβαχ avatar
      αχβαχ @ archaeopteryx 18/08/2009 15:27:28

      archaeopteryx, αυτό ήταν το τσιτάτο της εβδομάδας!

    • Swell avatar
      Swell @ archaeopteryx 18/08/2009 16:03:32

      Aπό σήμερα θα ανάβει κεριά στο όνομά σου ο Λούλης. Τον έβγαλες από το αδιέξοδο.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ archaeopteryx 18/08/2009 19:46:11

      laissez faire κατά το Ελληνικότατο "άστα να πάνε".

  6. donaE avatar
    donaE 18/08/2009 14:36:17

    Και εγω συμφωνω πως τα οικονομικα ειναι ενας τροπος να κατανοεις την ιστορια και την κοινωνια,χρησιμοποιωντας μαθηματικα.
    Απο εκει και περα αναφορικα με το αποτελεσμα, υπαρχουν και οι σκοπιμοτητες.Καποιος ειπε 'η οικονομια ειναι το οπλο η πολιτικη η σκανδαλη'

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/08/2009 02:24:14

    Χμμμμμ

    ωωω ποία η σχέση της Μακρο-Μικρο οικονομιας + των Διδασκαλων?? ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ???

    ΚΚΚΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

    Το Τραπεζικο Συστημα ελεγχει την παγκοσμια οικονομια και οχι οι σχολες οι καθηγηταδες και οι υπουργοι οικ/ων και οι πρωθυπουργοι/προεδροι Χωρων.

    Τσαμπα κουβεντα κανουν στο Αμερικα για Σταχτη !! Εμεις εδω στο Ελλαδα+Αντινεα ΔΕ ΜΑΣΑΜΕ !!!! και οποιος εχει αποριες να του τις λυσουμε ! Εχουμε γραψει βιβλια εδω μεσα απο περσυ τον Αυγουστο. Διανομη δωρεαν.

    Προσκαλω καθηγητες και τρεπεζιτες στην συζητηση!! με θεμα "' Απο τη Θεωρια στην Πραξη "

    ΠΠ