#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2010 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ξέρει παραπάνω ο κ. Καστανίδης;



Αφελής δεν είναι σε καμία περίπτωση ο Καστανίδης...

Και είναι άνθρωπος που γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις...

Μιλώντας στο  ραδιοφωνικό σταθμό ΘΕΜΑ 9.89,  έθεσε εμμέσως πλην σαφώς ζήτημα πρόωρων εκλογών λέγοντας πως «ή μια γενναία κυβέρνηση όπως αυτή θα σώσει τη χώρα αλλά η κεντροαριστερά θα εξαφανιστεί για 30 χρόνια ή θα πρέπει να υπάρχουν διαδικασίες νέας δημοκρατικής νομιμοποίησής της κυβέρνησης».

Επίσης, έκανε λόγο για μέτρα που προκαλούν ιδεολογική πικρία και που καμία σοσιαλδημοκρατική κυβέρνηση δεν θα ελάμβανε εάν δεν ήταν απόλυτη ανάγκη.

Λέτε να ξέρει κάτι παραπάνω;;;;;;

Στο μεταξύ, ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βΠάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο Υπουργός Δικαιοσύνης κ. Χάρης Καστανίδης, με τις σημερινές δηλώσεις του, περί «ανάγκης δημοκρατικής νομιμοποίησης», είναι ξεκάθαρο ότι υπαινίσσεται πρόωρες εκλογές.

Τώρα, πλέον, είναι η σειρά του Πρωθυπουργού να μας απαντήσει υπεύθυνα, αν σκέφτεται να πραγματοποιήσει (και πότε…) αυτό που υπονοεί ο Υπουργός του».

Πάντως το Μέγαρο Μαξίμου ξεκαθαρίζει για άλλη μια φορά ότι δεν τίθεται θέμα εκλογών, με αρμόδιους κύκλους να επικαλούνται και την πρόσφατη συνέντευξη του πρωθυπουργού, Γ. Παπανδρέου σε Κυριακάτικη εφημερίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 09/07/2010 19:39:04

    Μάλλον ξέρει πολλά παραπάνω από έμενα.

  2. mitsosms avatar
    mitsosms 09/07/2010 19:55:48

    Νομίζω ότι εφαρμόζει την τακτική Λοβέρδου. "Παίρνουμε τα μέτρα ενάντια στην ιδεολογία μας". Εκλογές σε λιγότερο από 2 χρόνια τις θεωρώ αδύνατες. Στην Ελλάδα βεβαίως είναι ευρέως διαδεδομένη η εκλογολογία. Μόλις γίνουν εκλογές ξεκινάει αμέσως.

  3. nick avatar
    nick 09/07/2010 20:27:17

    Προτιμώ να εξαφανιστούν για 30 χρόνια...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ nick 09/07/2010 20:29:10

      Προτιμώ να εξαφανιστούν για πάντα.

      • Blue Hunter avatar
        Blue Hunter @ Προφήτης 10/07/2010 11:37:48

        Και σ αλλο πλανητικο σύστημα, να πάνε, αληθεια σας λέω, δε θα με χαλάσει καθόλου.

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 09/07/2010 20:40:08

    Αέρα-αέρα, να φύγει η χολέρα. Δεν σε θέλει ο Λαός,παρ τη μάνα σου και μπρος. Καλή Λευτεριά αδέρφια.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2010 20:50:42

    Κάπου θα βρει να τρυπώσει ο παντός καιρού Χάρης, δια τούτο λέγω, Καστανίδης. Από 27 χρονώ είναι βουλευτής. Ψήθηκε κι αυτός στη βιοπάλη...

    • Ψυλλιασμένος avatar
      Ψυλλιασμένος @ Strange Attractor 09/07/2010 20:55:07

      Τώρα φροντίζει για τους κακοποιούς, να μην φυλακίζονται και παθαίνουν κλειστοφοβία.

    • zackii avatar
      zackii @ Strange Attractor 09/07/2010 20:57:49

      Yes παντός καιρού. Τον θυμάστε επί ΝΔ, πόσο απολογητικός ήταν γιά τα λάθη του ΠΑΣΟΚ. Τώρα ο πονηρούλης πάει να σώσει το τομάρι του..κάτι σαν Τατούλης. Εδώ που τα λέμε αυτοί που οσμίζονται τον κίνδυνο τη γλυτώνουν. Αυτοί που το παίζουν πιστοί στον αρχηγό τους παίρνει ο διάολος.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ zackii 09/07/2010 23:40:28

        No quarter for quislings.

  6. skeptiki avatar
    skeptiki 09/07/2010 21:02:26

    Με συγχωρείτε για την ερώτηση αλλά βαρέθηκα να τους ακούω να λένε ότι αν δεν ήταν δύσκολη η κατάσταση δεν θα χρειαζόταν να πάρουμε νεοφιλελεύθερα μέτρα ενάντια στην ιδεολογία μας !!! Δηλαδή όποτε υπάρχουν λεφτά για φάγωμα είναι εφαρμόσιμη η "σοσιαλιστική" ιδεολογία, κι όταν τα φας και πρέπει να συμμαζευτείς και να κάνεις σοβαρή διαχείρηση μόνο νεοφιλελεύθερα μέτρα ολιγαρχίας σε σώζουν? Η ιδεολογία της ρεμούλας επίσημα δηλαδή? έλεος

  7. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 09/07/2010 21:08:34

    να πανε σε εκλογεςςςς! να δουμε τελικα ποσοι ειναι οι πασοκοι που τρωνε απο το κομμα+ τα χαϊβανια που βλεπουν μεγκα. παντως θα εχει απιστευτο γελιο τρεμμη πρετεντερης να ζωγραφιζουν για το ποσο πετυχημενη ηταν η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/07/2010 21:20:26

    Στην πραγματικοτητα η ομολογια Καστανιδη και τα αντιστοιχα λογια Παπανδρεου οτι ξεφυγαμε απο την ιδεολογια μας ειναι ομολογια ιδεολογικης χρεωκοπιας.
    Παραδεχονται οτι η ιδεολογια τους εχει μονο αναδιανεμητικο χαρακτηρα και απλως ειναι χρησιμη στις καλες περιοδους του καπιταλισμου για να μοιραζουν περισσευματα.Στις κακες ειναι αχρηστη.
    Αλλα τοτε και οποισδηποτε αλλος π.χ. και η ΝΔ μπορει να τη χρησιμοποιησει αν η μονη χρηση της ειναι να μοιραζει λεφτα.
    Εάν ο σοσιαλισμος ηταν εναλλακτικη λυση θα επρεπε ακριβως η κριση να αναδειξει τις σοσιαλιστικες λυσεις.Θα επρεπε δηλαδη να βγει ο Παπανδρεου και να πει π.χ οτι εμεις θα δημιουργησουμε κερδοφορες κρατικες επιχειρησεις καλυτερες απο τις ιδιωτικες που θα καλυψουν το ελλειμμα.
    Προφανως ΔΕΝ μπορει να το πει.Παραδεχομενος ομως οτι μονο καπιταλιστικες λυσεις υπαρχουν στη κριση παραδεχεται οτι το Σ στο ΠΑΣΟΚ ειναι για βιτρινα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ψυχραιμια 09/07/2010 21:22:26

      ...παραδεχεται οτι το Σ στο ΠΑΣΟΚ ειναι για βιτρινα...
      Εξ υπανέκαθεν ήταν.

      • Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
        Μακκις Friss Τσιαβόλο @ Strange Attractor 10/07/2010 01:11:28

        Ειναι απο τις μεγαλύτερες καρικατούρες ο στομφώδης κοντούλης χοντρούλης, που συνεχώς βαθυστόχαστα "προβληματισμένος" εμφανίζεται στις τηλεοράσεις.

        Πάντα αμολάει κάτι ακατάληπτα μυστηριώδη υπονοούμενα για να δείξει οτι "ξέρει" και οτι "κάποιος σημαντικός είναι".

        Το τελευταίαιο απο τα αποφθέγματα του "σοφού" ειναι το σημερινό περί πρόωρων εκλογών.

        Κατά βάθος ειναι αλλος ενας (απο τους πολλούς) φαντασμένους μπουρδολόγους, που ενώ να διορίζει συγγενείς σε θέσεις, μιλάει για "δημοκρατική νομιμιμοποίηση"

        Κάτι τετοιοι ειναι για κλωτσιές.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ ψυχραιμια 09/07/2010 22:58:06

      Ακριβώς έτσι "ψυχραιμία". Και νομίζω ότι αυτή την απόδειξη ιδεολογικής αποτυχίας του ΠΑΣΟΚ δεν την εκμεταλλευόμαστε.
      Ενα επι πλέον θέμα είναι ότι κατ΄ αυτόν τον τρόπο η κυβέρνηση αχρηστεύει την όποια αποτελεσματικότητα των μέτρων που παίρνει .
      Σχετικό το "...εκτός των ιδεολογικών πλαισίων μας" στις 12/4 στο http://firiki2010.wordpress.com/

  9. neotera avatar
    neotera 09/07/2010 21:21:04

    Εκ των υστέρων νομιμοποίηση των τερατουργημάτων ΔΝΤ για να μην φανεί ότι έκαναν πραξικόπημα...

  10. sauraki avatar
    sauraki 09/07/2010 21:46:53

    Άντε επειδή έχω κέφια σήμερα θα σας πω το μυστικό. Εκλογές στις 12 Σεπτεμβρίου γιατί ο ΓΑΠ δε βγάζει το χειμώνα, ούτε τις δημοτικές του Νοεμβρίου. Τυχαίο? Δε νομίζω...

  11. lpap avatar
    lpap 09/07/2010 21:51:08

    Ωχ!Τι μέτρα θα παρθούν μετά τις εκλογές!!!Καήκαμε!! Κυβέρνηση συνασπισμού βλέπω στον ορίζοντα!! Κι όποιος αντέξει!!Η όποια αυτοδυναμία χλωμή φαντάζει.

  12. ataktos avatar
    ataktos 09/07/2010 22:18:04

    Τόσα χρόνια ..αρχή…. τζάμπα ήταν ..λέτε να τον αδίκησαν ..ως απόγονο ποντίων ...σοβαρα

  13. popolaros avatar
    popolaros 09/07/2010 23:14:04

    Μαμά πήρα το δίπλωμα του πρωθυπουργού...πόσο πρέπει να κάτσω ακόμα σε αυτή τη ρημάδα χώρα ;;

    Jeffrey παιδί μου,αφού σου είπε ο nick...είναι μόνο για λίγο.
    Του χρόνου θα είμαστε στη πατρίδα μας.
    Τα έχω κανονίσει.

  14. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2010 23:25:09

    Έρχεται ο χειμώνας και το πετρέλαιο θέρμανσης πόσο θα πάει με τα μέτρα GAP?
    Την ώρα που καταληστεύτηκαν τα εισοδήματα.
    Δεν θα μπορεί να δώσει επιδόματα γιατί τα μέτρα για την τρίτη δόση (σαν να είναι πρεζάκηδες) δεν προβλέπουν κοινωνική πολιτική.
    Αλλά ο σοσιαλισμός πάντα αδυνατούσε να παράξει κοινωνική πολιτική.

    • rizospastikos avatar
      rizospastikos @ Orestios 10/07/2010 00:34:42

      Mε τα σημερινα δεδομενα το θερμανσης θα παιξει στα 88-90 λ./λιτρο.

  15. blue nile avatar
    blue nile 10/07/2010 04:01:10

    Ο Καστανίδης ξέρει κάτι παραπάνω ή απλά προσπαθεί να τρομοκρατήσει τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ?
    Είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι τα μέτρα που έχει πάρει μέχρι τώρα η κυβέρνηση δεν επαρκούν λόγω της συνεπακόλουθης συρρίκνωσης της πραγματικής οικονομίας που επιφέρουν. Οπότε θα χρειαστούν επιπλέον μέτρα κάτι που όμως σκιάζει την κυβέρνηση που κατανοεί πολύ καλά ότι η κοινοβουλευτική της ομάδα δεν θ'αργήσει να κάνει περισσότερα νερά με απρόβλεπτο αποτέλεσμα.
    Είναι πολύ πιθανό η επόμενη εκλογική αναμέτρηση να είναι δυσμενέστατη για όσους βουλευτές ψήφισαν το ασφαλιστικό που στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν θα επανεκλεγούν. Η επισειόμενη εκλογική απειλή επιχειρεί να βάλει όλα τα πρόβατα πειθήνια και ήσυχα μέσα στο μαντρί ώστε ν'αποφευχθούν δυσάρεστες εκπλήξεις και απρόβλεπες καταστάσεις.
    Παράλληλα χρησιμοποιείται ως ένα μέσο εκτόνωσης της λαικής οργής.
    Οι εκλογές αν μη τι άλλο είναι μια διαδικασία ενεργοποίησης του πολίτη που έχει την ψευδαίσθηση ότι για έστω και μια στιγμή παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Ο σημερινός μαυρισμένος από τις εξελίξεις πολίτης γίνεται πιο εύκολα χειραγωγίσιμος όταν προσμένει εκλογές δηλαδή τη δική του ώρα στα στενά πλαίσια της οποίας μπορεί να πιστέψει ότι θ'αλλάξει τα κακώς κείμενα ή απλά θα νομίσει ότι θα τιμωρήσει τους υπεύθυνους της τωρινής του κατάστασης. Πιστεύοντας ότι θα μπορέσει να εκφραστεί και να δράσει στο άμεσο μέλλον μερικώς αδρανοποιείται περιμένοντας τη δική του στιγμή.
    Τέλος το ΠΑΣΟΚ όσο δεν αντιμετωπίζει αποφασιστικές αντιδράσεις ενώ με τη βοήθεια των ΜΜΕ καταφέρνει να διαχειριστεί έστω κακήν κακώς την κρίση, δεν πρόκειται να εγκαταλείψει πρόωρα την εξουσία .
    Ο γενετικός κώδικας του κόμματος είναι το με κάθε τρόπο γάντζωμα στην εξουσία όταν κυβερνά ή η άποψη να φύγουν αυτοί για να έρθουμε εμείς όταν αντιπολιτεύεται. Με μια λέξη εξουσία.
    Το ΠΑΣΟΚ σταμάτησε τη παροχή προνομίων όπως πολύ εύστοχα επισήμανε ο ΝΖ σε προηγούμενη ανάρτηση. Όμως αυτή η παροχή ήταν ένα από τα μέσα δεν ήταν ο απόλυτος αυτοσκοπός.
    Δεν μπορεί όμως με τίποτα να ρισκάρει να χάσει την εξουσία καθώς μια παρόμοια πράξη αντιτίθεται στον κυριότερο ίσως λόγο ύπαρξης του.

  16. ataktos avatar
    ataktos 10/07/2010 07:34:21

    Αφου τον έχει διαψεύσει και .. επισήμως ο ΓΑΠ .. λέει αλήθεια

  17. kaiafas avatar
    kaiafas 10/07/2010 09:31:40

    Επειδή ξέρουν ότι οι αποφάσεις και οι χειρισμοί που έγιναν είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ και θα υπάρξουν συνέπειες, σκέπτονται και θέλουν,αφού μας έσωσαν, να διαλύσουν την παρούσα Βουλή όσο για να παραγραφούν τα αδικήματά τους.

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/07/2010 23:22:06

    Ζητούν εναγωνίως νομιμοποίηση της προδοσίας τους, γιατί καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος θα τους πάρει φαλάγγι! Θα τους εξυπηρετούσε, μετά βεβαίως την ολοκλήρωση του ξεπουλήματος, η σύσταση μιας οικουμενικής κυβέρνησης.
    Θα την περάσουν στο λαό ως κυβέρνηση «εθνικής σωτηρίας» δήθεν, ενώ η προσδοκία τους αφορά σε μια κυβέρνηση καθαρής συνενοχής στο έγκλημα, ελπίζοντας ότι θα γλυτώσουν την κατακραυγή και να διασωθούν ως κόμμα.
    Ίσως λοιπόν να σκέφτονται, πως αξίζει να διερευνήσουν το ενδεχόμενο και εκλογών, μήπως και τους προκύψει αυτή τους η επιθυμία εκ των αποτελέσματος αυτών. Άλλωστε είδαν ότι σχετικές προτάσεις περί οικουμενικής, τόσον του επιτίμου και ορισμένων άλλων «προσωπικοτήτων» καθώς και του γνωστού εξαπτέρυγου Καρατζαφέρη, δεν συγκίνησαν καθόλου τον Αντώνη που αυτόν θέλουν να βάλουν στο χορό του Ζαλόγγου! Έβαλαν λοιπόν τον κ. Καστανίδη να ρίξει το παραγάδι και ψαρεύουν αντιδράσεις!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αφροδίτη 11/07/2010 09:42:24

      ακριβώς, και καλά θα κάνουν να τα ξεχάσουν αυτά τα πονηρά. Ή αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ, ή να μείνουν εκεί που είναι και να ολοκληρώσουν αυτό που "άρχισαν", δηλ. τη μείωση του σπάταλου κράτους που αυτοί δημιούργησαν. Αλλιώς, να εξαφανισθούν.