23/12/2011 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ξέρει ο Βενιζέλος για το "κούρεμα" και δεν το λέει;

Και ξαφνικά ο Ευ. Βενιζέλος μας απείλησε χθες ότι θα έρθει στην εξουσία μόνο του το… ΠΑΣΟΚ. Μας θύμισε επίσης κάτι που θέλουμε να ξεχάσουμε, ότι το κόμμα του έχει τη δεδηλωμένη με βάση τις εκλογές του 2009, έστω κι αν την έχει χάσει εντός του λαού.

Και μάλιστα, μας είπε ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για εκλογές όσο βρίσκεται σε εξέλιξη η διαπραγμάτευση για το PSI. «Dεν μπορεί η χώρα να οδηγηθεί σε εκλογές τώρα όταν καθημερινά νυχθημερόν διαπραγματεύεται το PSI και με μεγάλες δυσκολίες για τις οποίες κωλύομαι να μιλήσω -και θα έπρεπε για να ξέρει ο έλληνας πολίτης τι γίνεται».

Ωραία να τα λέει ο κ. Βενιζέλος από το βήμα της Βουλής, αλλά μήπως να μας έκανε και καμιά ενημέρωση για το πόσο χάλια είναι η εικόνα της οικονομίας και τι περιμένει τους πολίτες;

Μήπως να έλεγε ο κ. Βενιζέλος στον ελληνικό λαό τι ακριβώς συμβαίνει με το PSI, γιατί τον ίδιο δεν τον εμπιστεύονται για τις διαπραγματεύσεις; Επειδή οι πληροφορίες μας λένε ότι η κυβέρνηση δίνει αγώνα δρόμου για να πιάσει το όριο του 75% ώστε το κούρεμα να είναι αποδεκτό από την αγορά. Να μας πεί επίσης γιατί γέννησαν προσδοκίες τον Οκτώβριο ότι το PSI θα φτάσει το 100% και επομένως το ελληνικό χρέος θα μειωθεί κατά 100 δις ευρώ;

Μήπως μας προετοιμάζουν για κάτι πολύ άσχημο σχετικά με την εξέλιξη του PSI    ; Και γιατί δηλαδή να μην τελειώσει η συζήτηση (με το όποιο αποτέλεσμα) μέχρι το τέλος Ιανουαρίου ώστε να προκηρυχθούν εκλογές; Μήπως δηλαδή είναι σκόπιμες οι καθυστερήσεις;

Και κάτι τελευταίο. Το ΠΑΣΟΚ έχει χάσει τη στήριξη του ελληνικού λαού εδώ και μήνες. Το να μας απειλεί ο κ. Βενιζέλος ότι μπορεί και να ξαναέρθει μια αμιγώς Πασοκική κυβέρνηση μοιάζει με το ρηθέν: «Λαγός τη φτέρη έσειε, κακό της κεφαλής του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 23/12/2011 10:29:27

    Αυτό που κάνει ο κ. Βενιζέλος στον Στρατό το λέμε "ψάρωμα". Και ενίοτε πιάνει...

    • ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ avatar
      ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ @ parsifal 23/12/2011 18:46:02

      ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...ΤΟ "ΨΑΡΩΜΑ" ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΨΑΡΙΑ!!!!... ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΞΕΨΑΡΩΣΕΙΣ..ΑΣΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ!!!

  2. Psycho avatar
    Psycho 23/12/2011 10:51:26

    Δυό ενδεχόμενα .
    Και τα δύο καταστροφικά.
    Το πρώτο λέει πως εφόσον οι τρεις αρχηγοί της Μαύρης Συμμαχίας αποφάσισαν πως ο Παπαδήμος θα μείνει μέχρι να ολοκληρωθεί το PSI και η κατ ευφημισμόν δανειακή σύμβαση , οι τροϊκανοί τραβούν τη διαπραγμάτευση εις το διηνεκές προκειμένου και ο Παπαδήμος να μείνει επ΄άπειρον.

    Το δεύτερο είναι χειρότερο σενάριο. Η υπερψήφιση του PSI ,η οποία χαρακτηρίστηκε ατυχώς σαν αναπόφευκτη, σημαίνει αναγνώριση όλου του υποτιθέμενου χρέους , ύψους 370 δις ευρώ. Και υποθήκευση για όλο το ποσό , δημόσιας και ιδιωτικής ελληνικής περιουσίας , κατά το δοκούν των υποτιθέμενων δανειστών. Μετά την απευκτέα υπογραφή, μπορούν να προκαλέσουν ένα πιστωτικό γεγονός , και να εισπράξουν τόσο τα ασφάλιστρα κινδύνου όσο και μέσω των κατασχετηρίων.

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 23/12/2011 10:52:48

    Μήπως κατά σύμπτωση η διαπραγμάτευση τελειώσει όταν βρουν ποιός θα είναι αρχηγός τους;

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 23/12/2011 11:03:49

    Ο Βενιζελος μιλαει χωρις τον ξενοδοχο !Οταν λεει για το ''..το PSI και με μεγάλες δυσκολίες για τις οποίες κωλύομαι να μιλήσω'' πρεπει να ξερει οτι τα 12 δις € του κουρεματος των ομολογων των Ασφαλιστικων Ταμειων {συνολο αξιας 24 δις € επι 50 % κουρεμα} δεν ειναι σιγουρο οτι τα εχει στην τσεπη του !Εξηγουμαι οτι ενω στην αρχη ο Βενιζελος ειχε εξαιρεσει τα Ασφαλιστικα Ταμεια απο τον λογαριασμο του PSI{Private Sector Involvement} ξεροντας οτι αυτα ειναι ΝΠΔΔ και οχι ιδιωτες {βλεπε και σχετικο συγγραμμα του νυν Διοικητου της ΤτΕ Προβοπουλου ‘’Ελληνικοι Δημοσιονομικοι Θεσμοι ‘’που συμπεριλαμβανει την Κοινωνικη Ασφαλιση στους Δημοσιονομικους Θεσμους } μετα το αναιρεσε υπο το βαρος των πιεσεων των ξενων πιστωτων και αρχισε να μιλαει για ενταξη τους στο PSI και αναπληρωση των απωλειων με την συσταση εταιρεια ειδικου σκοπου τυπου eureka με την μεταφορα περιουσιακων στοιχειων του Δημοσιου στο χαρτοφυλακιο των Ασφαλιστικων Ταμειων και αλλα κουραφεξαλα .Το λεω και το τονιζω ότι κανενα ΔΣ Ασφαλιστικου Ταμειου εάν δεν θελει να παει φυλακη δεν θα συναινεσει στην καταληστευση των αποθεματικων των Ασφ Ταμειων με το επαισχυντο PSI .Η λυση που ισως σκεφτει είναι να κανει Νομο για την συμμετοχη όπως εκανε και με τον Proton Bank αλλα να ξερει από τωρα ότι το Γουδι είναι εδώ και τον περιμενει .Να μην ξεχναμε και τον Προβοπουλο ο οποιος παρ’ολο που ηξερε τον χαρακτηρα των Ασφ.Ταμειων και την δυνατοτητα της εξ αρχης εξαιρεσης τους συναινεσε στο αισχος της δημευσης των αποθεματικων των και της εξ αυτης αναποφευκτης μειωσης των συνταξεων .τον περιμενει κιάυτον το δικαστηριο μετα τις μηνυσεις που θα υποβληθουν εναντιον του τοσο για την ενταξη των Ασφ Ταμειων στο PSI οσο και για την διαχειριση των ταμειωκων διαθεσιμων των Ασφ Ταμειων από τηνΤ τΕ για την αγορα των ομολογων του δημοσιου χωρις την εγκριση των ΔΣ των Ασφ Ταμειων .Ολα εδώ σ’αυτόν τον κοσμο θα πληρωθουν εδώ ειμαστε και θα το δειτε !

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/12/2011 11:04:13

    ''Μην απειλείν ουδενί...Γυναικώδες γαρ..''

  6. Lampros avatar
    Lampros 23/12/2011 12:27:36

    ξερει κάτι ο Βενιζέλος και δεν το λεει?? Παραξενο... αυτός συνήθως μιλάει ακόμα και όταν δεν ξέρει...
    Γενικά, μιλάει συνεχώς, είτε ξέρει έιτε όχι...

  7. ano-kato avatar
    ano-kato 23/12/2011 13:03:45

    Το δόγμα του σόκ.Ένα καταπληκτικό βιβλίο που όλοι πρέπει να διαβάσουμε για να κατανοήσουμε τι ρόλο παίζουν αυτές οι τρομακτικές δηλώσεις για να προωθείται η σημερινή κατάσταση.

  8. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ avatar
    ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ 23/12/2011 18:44:13

    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ...ΚΟΙΝΩΣ ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ..ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟ...ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΜΕ ΤΟ "ΚΟΥΡΕΜΑ" ..ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙ.... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ..ΘΑ ΓΕΛΑΣΩ ΤΡΕΙΣ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΩ ΡΥΘΜΙΚΑ... ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΕΝΤΕ ΕΞΙ..... ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙ!!!!".... ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΒΑΣΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΥΤΕ 5%!!!!... ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΡΝΕΙΤΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ,...ΑΥΤΟ ΒΑΙΝΕΙ ΜΕΙΟΥΜΕΝΟ.... ΤΟ 2013 ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ..ΟΧΙ ΤΕΤΑΡΤΟ Ή ΠΕΜΠΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ!!!

  9. stratos11 avatar
    stratos11 23/12/2011 19:39:17

    Καθυστερούν γιατί θέλουν να αλλάξουν σε αγγλικό δίκαιο τις δανειακές συμβάσεις. Το PSI είναι για ιδιώτες ομολογιούχους. Τα ασφαλιστικα ταμεία έχουν δημόσιο χαρακτήρα και δεν μπορούν να συμμετέχουν στο κόψιμο γι αυτό το μαγειρεύουν πωσ θα τα καταφέρουν. Οι εγχώριες ιδιωτικές τράπεζες δεν υποχρεώνονται με το ισχύον καθεστώς να συμμετέχουν στο PSI εκτός και αν αυτό αλλάξει με απώτερο σκοπό πάντα να πουληθούν αργότερα σε ξένους ομίλους . ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΏΡΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΑΡΓΆ. ΣΤΉΡΙΞΗ ΤΩΝ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΏΝ ΑΠΌΨΕΩΝ ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΈΛΛΟΝ.

  10. ENG avatar
    ENG 24/12/2011 00:11:51

    Stratos11

    Πολυ σωστο το σχολειο σου !!!! Αυτο ομωσ ειναι η μιση αληθεια!!!
    Γιατι αυτο αφορα τη δημευση ενος μερους τη περιουσιασ του ελληνικου λαου.

    Η υπολοιπη εγινε καυτευθειαν με το μνημονιο!!! Απλως μενει η εκτελεστει!!!!

    ΟΛΟΙ ειναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΘΕΝ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ
    ΚΑΙ ΖΗΤΟΝ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΝΑ ΕΡΙΓΝΑΝ
    ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ, ΕΙΧΑΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ !!!!!!!!
    ΤΩΡΑ , ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΟ PSI , TH ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑ ΚΒΕΡΝΗΣΗ !!!! ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΩΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΕΠΙΜΕΛΕΙΤΕΣ !!!!! ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ !!!!!
    ΑΛΛΟΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ!!!!
    ΚΡΙΜΑ!!!!!

  11. ένας βισάλτης avatar
    ένας βισάλτης 24/12/2011 10:32:57

    Αυτή η ψηλή ξανθιά υπουργός της φιλανδίας νομίζω που με ύφος ικανοποιημένου βάτραχου που κατάπιε παχιά μύγα βγήκε και δήλωσε ότι ο βενιζέλος έδωσε στην χώρα της ένα δις ευρώ μετρητά για να υπογράψει ...κλπ. έλεγε αλήθεια; μπορεί ο οποιοσδήποτε σιτιζόμενος από το δημόσιο υπουργός να κάνει προσωπικά παζάρια και να μοιράζει κατά περίπτωση και κατά βούληση δισεκατομμύρια; ελέγχθηκε η ηθική πλευρά του πράγματος; Ετσι για να ξέρουμε με τί έχουμε να κάνουμε...και από την πλευρά της κυβέρνησης αλλά και της αντιπολίτευσης που το άφησε να περάσει στο ντούκου...και τα μέα κούλπα κατόπιν εορτής να τα βάλουν στον κ........ς