#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2008 02:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι μπορεί να θυμηθεί κανείς με ένα δημοσίευμα

Το χθεσινό ΒΗΜΑ ανακάλυψε «διαχειριστικό χάος … ενδεχομένως και παρανομίες, που φθάνουν ως και σε «τρύπα» 4 εκατ. ευρώ - στα πεπραγμένα της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων από το 2003 ως και το 2006. Η κακή εικόνα βαρύνει πρωτίστως τον τότε δήμαρχο Αθηναίων κ. Δ. Αβραμόπουλο και τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Φ. Παπαθανασίου, υπεύθυνο για την Τεχνόπολη και στην ουσία «δεξί» χέρι τού τότε δημάρχου στον τομέα του Πολιτισμού, ως και το 2002. Το ντόμινο των συνεπειών αγγίζει και τη θητεία της κυρίας Ντόρας Μπακογιάννη, παρά το γεγονός ότι οι ορκωτοί λογιστές μπήκαν με δική της πρωτοβουλία στην επιχείρηση. Οι εκθέσεις αφορούν, συγκεκριμένα, τις θητείες - στο τιμόνι της Τεχνόπολης - του κ. Π. Λουκάκου και της κυρίας Σόφης Δασκαλάκη-Μυτιληναίου, οπότε άρχισαν σταδιακά να αποκαλύπτονται οι... παλαιές αμαρτίες και τα βάρη του παρελθόντος».

Προσέξτε τώρα τι μπέρδεμα γίνεται με τα πρόσωπα: Ο κ. Αβραμόπουλος απασχολεί μονίμως το ΒΗΜΑ. Τις προάλλες για παράδειγμα αναφερόταν σε συνέχειες σε έναν διαγωνισμό για το πλάσμα αίματος που απασχολεί καιρό τώρα το υπουργείο Υγείας. Το χθεσινό δημοσίευμα αναφέρει όμως και την μεγάλη εχθρό του κ. Αβραμόπουλου, την κα Μπακογιάννη, οπότε δεν υπάρχει μάλλον κακός δάκτυλος. Γιατί όμως αναφέρονται, έτσι ασαφώς, η κα Σόφη Δασκαλάκη-Μυτιληναίου και ο κ. Π. Λουκάκος; Η πρώτη έχει καμία συγγενική σχέση με τον γνωστό επιχειρηματία που επισκέπτεται κάθε τόσο τον Επίτιμο για να ακούει τις σοφές παραινέσεις του; Ο κ. Λουκάκος πάντως είναι φίλος του κ. Θ. Ρουσόπουλου, απο τα παλιά, τότε που ο πρώτος ήταν εκδότης της «Νέας Μεσημβρινής» και ο δεύτερος επικεφαλής του πολιτικού ρεπορτάζ. Στη διεύθυνση σύνταξης ήταν ο κ. Χρήστος Παναγόπουλος, πρόεδρος σήμερα της ΕΡΤ, όπου ο κ. Λουκάκος έχει τοποθετηθεί εντεταλμένος σύμβουλος. Διαβάστε κι εδώ: http://www.blog.anti.gr/?p=458

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ntirintim avatar
    ntirintim 11/03/2008 03:29:27

    βρε σεις... ο αβραμό μέχρι πότε ήταν δήμαρχος?
    μέχρι το 2002
    τι μ γράφει το ρεπορταζ για πρόβλημα που αφορά το 2003-2006?

    πω πω xxxx που γραφονται...

  2. Factorx avatar
    Factorx 11/03/2008 03:52:55

    Αν ξαναγράψεις χυδαιότητες θα σε κόχω. Μιλημένα, ξηγημένα. Από κριτική γράψε οτι θες. Το δημοσίευαμα είναι περιέργο και γι αυτό το βάζουμε κι εμεις

  3. ntirintim avatar
    ntirintim 11/03/2008 04:00:50

    "χυδαιότητες"?

    εγώ ποτέ!

    εσύ μάλλον έχεις στο μυαλό σου χυδαιότητες, για να συγκρίνεις και να κατατάξεις τις λέξεις που χρησιμοποίησα ή το σύνολο της φράσης στις "χυδαιότητες"

    να σου θυμίσω το μαβίλη;

  4. ntirintim avatar
    ntirintim 11/03/2008 04:03:46

    οι "παπαριές" είναι ελαφρού βάρους, ελαφρύς χαρακτηρισμός

    βγαίνει από την παπάρα (τρίψα γάλα) ή τον παπάρα κι όχι από τα παπάρια.

    επομένως, αν σε πω παπάρα, αυτό σημαίνεςι πως σκέφτεσαι έτσι γιατί τρέφεσαι μόνο με γάλα κι όχι άλλες τροφές π.χ. κρέας που σε κάνει έξυπνο (επιθετικό δηλαδή)

  5. Σεραφίνο avatar
    Σεραφίνο 11/03/2008 04:11:44

    Στα υπόψη πως αυτό εδώ το blog φιλοξενείται σε ελληνικό σερβερ κι όχι στο γκουγκλ.

    Επομένως αν τεθεί ζήτημα ip, η μισή διαδρομή είναι κρερδισμένη για τους διώκτες.

  6. factorx avatar
    factorx 11/03/2008 04:23:02

    ntirintim, αυτα είναι ανώνυμες μαγκιές. Εμεις το ξαναλέμε. Όποιος βρίζει θα κόβεται. Και όποιου του αρέσει. Δεν καταπιέζουμε κανέναν

  7. ntirintim avatar
    ntirintim 11/03/2008 12:38:07

    φορουμαφέντη,
    δεν είναι ανώνυμες μαγκιές αλλά δικές σου αποδείξεις του ότι θέλεις να είσαι αφέντης στο λόγο.

    αφού κρατάς έντυπο (που ομολογώ πως η δικτυακή του εικόνα σε σύγκριση με την έντυπη του της εποχής 1975 -1980 μου προκάλεσε το ίδιο σοκ όταν έπεσε κάτω και διαλύθηκε η σοβιετική ένωση - τόση μεγάλη πτωτική διαφορά), τότε θα πρεσβεύεις κι εσύ την άποψη πως σημασία έχει το μεταφερόμενο κι όχι ο μεταφορέας.

    και ξαναλέω, προσοχή σε όσους γράφουν εδώ ανώνυμα ή ημιανώνυμα, επώνυμα ή ημιεπώνυμα, πως το blog βρίσκεται σε ελληνικό σέρβερ μάλλον της οτενέτ, που αυτό σημαίνει πως τα προσωπικά τους δεδομένα (ip κλπ) δεν τα χειρίζονται δημοκράτες δυτικοί.

    αλλά παιδιά ραγιάδων...

  8. ntirintim avatar
    ntirintim 11/03/2008 12:46:30

    Και για να μπω στην ουσία, αν με ρωτούσαν θα χαρακτήριζα ακόμα το δημοσίευμα και ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ, καθώς ανακατεύει άσχετα στοιχεία, προσθέτοντάς του διάφορα σημεία στίξης με έμφαση στα ερωτηματικά και στα αποσιωπητικά.

    Κλασσική γκαιμπελίστικη συνταγή. Πες πες κάτι μένει.

    Μπορεί αυτό το δημοσίευμα να σταθεί όρθιο σε δημόσιο λόγο; Σε υπόλογο ίσως, σε ορθό λόγο όχι.

    Πώς μπορεί λοιπόν να χαρακτηρίσει κάποιος όλους αυτούς που σχετίστηκαν με το να έρθει στο φως αυτό το δημοσίευμα; Δυστυχώς αν τους πει όπως του έρχεται αυθόρμητα, θα του κάνουν μλήνυση.

    Έτσι λοιπόν περιορίζεται στο να χαρακτηρίσει (παραλληλίσει) την πράξη. Όπως το αποτέλεσμα του α_νανισμού δεν είναι παραγωγικό... έτσι και το προαναφερόμενο πολιτικό κείμενο δεν παράγει πολιτικό αποτέλεσμα. Αντί λοιπόν να πει κάποιος πως αυτά είναι α_νανισμοί, το λέει στη φυσική του γλώσσα, άδολα κι αβίαστα.

    Α_νανισμός σε χαρτοπετσέτα. Αυτό περνάει τα ίρια δημοσίευσης;

  9. thanos avatar
    thanos 12/03/2008 02:48:43

    ntirintim...

    Me ayta pou eipes ,tipota den mas eipes....to mono pou mporei na katalavei kapoios einai ...oti eisai oxi mono .xxxxx alla mxxxxx.

  10. ntirintim avatar
    ntirintim 12/03/2008 09:17:02

    ponese?
    xixixi.... (3xi)