02/10/2009 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι μας χωρίζει



Η κ. Νταλάρα είναι σύζυγος του κ. Νταλάρα, του γνωστού, επιτυχημένου και ασφαλώς πολυεκατομμυριούχου αστέρα του λαϊκού πενταγράμμου μας, εκλεκτού φίλου του κ. Λαμπράκη, του Μεγάρου Μουσικής και τόσων άλλων λειτουργών της Τέχνης.

 Η κ. Άννα Ραγκούση Νταλάρα είναι και συγγενής το γραμματέα του σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ και στενότατου συνεργάτη του κ. Γ. Παπανδρέου, κ. Γ. Ραγκούση. Ως εκ τούτου πολιτεύεται στην Β΄ Περιφέρεια Αθηνών. Και επειδή οι ψηφοφόροι της περιοχής δεν πάνε Μέγαρο φρόντισε να τους προσεγγίσει αλλιώς, με την δοκιμασμένη από αιώνων συνταγή όλων των επιτυχημένων του τόπου αυτού: Ζούμε αναιδώς καπιταλιστικά, αλλά φερόμαστε σοσιαλιστικά και καμιά φορά και κομμουνιστικά. Βλάκες είναι δεν θα καταλάβουν.

Την βλέπουμε για παράδειγμα στην φωτογραφία να αγκαλιάζει ένα έγχρωμο παιδάκι κάτω από μια φωτογραφία του Τσε Γκεβάρα. Μέσα στο κλίμα αυτό το παιδάκι ξέχασε μεμιάς την δυστυχία του και είναι καταχαρούμενο. Από Δευτέρα, λέει, ποιος με πιάνει..

 Την ίδια στιγμή και όπως καταγγέλλουν δεκάδες μπλογκς η κ. Νταλάρα επικοινωνεί με τους χιλιάδες Βορειοηπειρώτες που ψηφίζουν στην ίδια περιοχή στέλνοντας SMS μηνύματα στα …αλβανικά.

 «Είναι απορίας άξιον πως ένα μέλος τόσων μη κυβερνητικών οργανώσεων, ένα άτομο τόσο ευαίσθητο για τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν θέλησε να απευθυνθεί στους ψηφοφόρους στην μητρική τους. Προφανώς οι ευαισθησίες για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τους μετανάστες περιορίζονται μόνο σε όσους δεν είναι ελληνικής καταγωγής» επισημαίνουν αγανακτισμένοι Βορειοηπειρώτες.

 Έλα ντε….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντί avatar
    αντί 02/10/2009 14:08:18

    Να δείτε που αυτή η άπληστη μέγαιρα θα βγει βουλευτής.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ αντί 02/10/2009 14:53:11

      Το άπληστη το επικροτώ άμεσα.... και εις διπλούν

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/10/2009 14:10:28

    Η δυασανεκτική και μονίμως έτοιμη να μας αρχίσει στα χαστούκια κυρία του κυρίου, θα συμπληρώσει επιτυχώς το καρέ των υπολοίπων σελέμπριτυ του κοινοβουλίου μας, όπου σελέμπριτυ είναι αυτοί που είναι γνωστοί δια το λόγο και μόνο ότι είναι γνωστοί...
    Πάντως θα έπρεπε να συμμετάσχει και ο Μιστερ Εθνικά Μπούτια. Η απουσία του από τα ψηφοδέλτια είναι σημαντική.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/10/2009 14:11:28

    Διορθώνω για να μη φαω κανένα χαστούκι... δυσανεκτική.

  4. anetos avatar
    anetos 02/10/2009 14:21:38

    Το νεο μότο θα ειναι "δεν μας χ..ζεις κυρια Νταλαρα.."

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/10/2009 14:32:53

    Μη μιλάς μη γελάς κινδυνεύει η Ελλάς ...

  6. donaE avatar
    donaE 02/10/2009 14:35:13

    Αυτος ο κυνισμος 'ξερω οτι κανω κατι κακο αλλα το κανω',που ανακατευει σοσιαλισμο,κομμουνισμο,και καπιταλισμο ΔΕΝ παει αλλο.
    Τα εχουν εξισωσει και πακεταρει ολα και τα πουλανε εδω και χρονια.Και το κακο ειναι οτι ο κοσμος αγοραζει γιατι του ταιριαζει.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 14:39:39

    δειξε μου τον αντρα σου να σου πω ποια εισαι..

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 14:42:37

      Εκτός από τον Πανούση, τον είχε στολίσει χαρακτηριστικά και ο Άκης Πάνου τη δεκαετία του `80. Κάτι για χρυσές μπαταρίες στη μπανιέρα του κλπ. Η κυρία είναι αναλόγων φρονημάτων. Ένεκα το καλάμι που ... φύεται και ευδοκιμεί στη χώρα μας.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 02/10/2009 14:54:46

        δεν το κανει για αυτηνα, για το φουκαριαρη το λαο το κανει !

        αυτα ελεγα στον τιραμολα.. περι ζιβακγο και Εκαλης, διαλεξτε γμτ την τυχη μου να ξερουμε να μαθετε κ εσεις !!!

        Τι μας χωριζει ?? ΕΝΑ ΜΕΓΑΡΟ.

        ΠΠ

      • donaE avatar
        donaE @ Strange Attractor 02/10/2009 15:07:12

        χρυσες μπαταριες και ...λιβαδι απεναντι ελεγε

      • Takitos avatar
        Takitos @ Strange Attractor 02/10/2009 17:06:40

        Αμ δεν πρόκειται για το ελληνικό καλάμι, φίλε μου. Εδώ πρόκειται για καλάμι μπαμπού...

    • Πηνελόπη avatar
      Πηνελόπη @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 15:02:49

      (Χατζιδάκης έφη, λίγες μέρες πριν το θάνατο του)
      - Νταλάρας λέει στο Χατζινικολάου στο Μέκγα: Ο Χατζιδάκις είναι όντως ένας εθνικός θυσαυρός. (σ.μ.: τι βρισίδι έφαγε ο Χατζιδάκις όσο ζούσε και τι αγιοποίηση με το που πέθανε) Αλλά δυστυχώς έχει μιά κλίκα γύρω του που τον εμποδίζει να έρθει σε επαφή με την πραγματικότητα
      - Χατζιδάκις από το νεκροκρέβατο βγάζει αμέσως ανακοίνωση: 'Ευτυχώς που υπάρχει αυτή η κλίκα γύρω μου και με προστατεύει από ανθρώπους σαν το κύριο Νταλάρα' (πιθανώς η τελευταία του δημόσια ανκοίνωση)
      Το πρόβλημα είναι και αισθητικό.

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ Πηνελόπη 02/10/2009 17:43:27

        @Πηνελόπη
        ""Νταλάρας λέει στο Χατζινικολάου στο Μέκγα:""

        ΜΕΓΑ Πηνελόπη μου, ΜΕΓΑ. Μεγκα το λένε οι Αλβανόφωνοι, όπως η κ. Νταλάρα, ή οι αμερικανοί όπως ο Τζέφρυ.

    • trelakias avatar
      trelakias @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 16:33:47

      Και να μην ξεχνιόμαστε παιδιά Η κυρία ακατανόμαστου ήταν κολλητή φίλη της κ. Δάφνης Σημίτη στις κυβερνήσεις Πασοκ που τώρα δεν λέει τίποτα!
      Μήπως η πολλή επαφή με τον πανέξυπνο Jefrey κάνει κακό στις φιλίες της τσέπης?

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/10/2009 14:39:47

    Από τον Πάκη για τον Κώστα:

    Τι 'ναι αυτό που μας ενώνει
    μας χωρίζει μας πληγώνει
    είναι ο χρόνος που τελειώνει
    και ξανά μένουμε μόνοι

    (Νταλάρας + Πυξ Λάξ, από τα καλύτερά τους)

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/10/2009 14:48:33

    Ως προς την μουσική προτιμώ κυρίως τον Gustav Mahler και τον Neil Young, αλλά μεταξύ Ρόμπερτ Γουίλιαμς και Γιώργου Νταλάρα, ασυζητητί τον δεύτερο.
    Η αλήθεια σ' αυτά τα θέματα πρέπει να λέγεται, αφού η αισθητική αποκαλύπτει την (σχετική) ποιότητα της πολιτικής. Οι λαικοδεξιοί είναι από αισθητική άποψη χλέχλοι, όπως πολιτικοφιλοσοφικά είναι το απόλυτο τίποτε.

    • trelakias avatar
      trelakias @ Sic transit gloria mundi 02/10/2009 16:37:59

      Μήπως ρε φίλε Ξέχασες τα ζεμπέκικα του Ανδρέα, τον Βαγγέλη Γιαννόπουλο με τα σκυλάδικα που ήταν τα πνευματικά μέγαρα της Αλλαγής?????
      Χλέχλοι, καλή ερώτηση για τα ελληνικά του jefrey. Άραγε τι θα απαντούσε?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ trelakias 02/10/2009 16:42:55

        @Ωραίε μου τρελέ,
        Χλέχλοι = karamanlakia (για τα ελληνικά του "jefrey").

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/10/2009 14:51:26

    Του χρόνου στην έκθεση θεσσαλονίκης θα αναστενάξουν και πάλι τα πολιτιστικά σκυλάδικα με την άνοδο στη πόλη των σοφιστικέ πράσινων κομματικών και μη, με την υψηλή αισθητική τους. Για αυτούς ο Κοινούσης ήταν ροκάς!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 02/10/2009 14:57:52

      Σωστό κι αυτό, Ελκυστή!
      Προτείνω (προσωρινή) επανασύσταση των Πύξ Λάξ και κοινή συναυλία με τον Γιώργο του χρόνου τέτοιο καιρό, έξω από το Γεντί Κουλέ!
      Με επανάληψη στο Leverkusen (να τους ακούσει κι ο Μποτίλιας).
      Άννα, μ' ακούς;

  11. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2009 14:54:14

    Για τους χαμένους το βράδυ των εκλογών προτείνω Wim Mertens και σόδες....
    Χαλαρώνεις και ξεφουσκώνεις....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 02/10/2009 15:12:14

      ελπιζω να μην χαθεις εαν βγει ο ΓΑΠΠ.. θα εχουμε συζητησεις μετα..!

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 15:20:18

        Γιατί να χαθώ ΠΠ?
        Γαμώ τις παρέες είσαστε!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 02/10/2009 15:58:24

      Εξαρτάται πόσο αντέχεις την καζούρα, tiramola...

  12. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2009 15:13:52

    Στον Ορέστιο αφιερώνω το "Dirty love" του Frank Zappa.
    Στον Ντουμπάι όποιο κομμάτι γουστάρει από τους Arrested Development.
    Kαι στον κωστάκη τον καραμανλή το "Epitaph" των King Crimson

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ tiramola 02/10/2009 19:17:32

      Ο Ζappa δεν θά ψηφιζε ΠΑΣΟΚ Tiramola..
      Oυτε ο Robert Fripp και ο Sylvian...
      Αυτά ειναι γιά τις Νταλάραινες...

  13. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2009 15:16:09

    Στον Ορέστιο αφιερώνω το "Dirty love" του Frank Zappa.
    Στον Ντουμπάι όποιο κομμάτι γουστάρει από τους Arrested Development.

    Και στον Κωστάκη το "Epitaph" των King Crimson....

  14. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 02/10/2009 15:40:11

    που είσαι Ανδρέα και Γέρο της Δημοκρατίας να δείτε που οδήγησαν το Κέντρο οι επίγονοι σας.

  15. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 02/10/2009 16:03:47

    Και για να δειτε πόσο κακεντρεχείς είσαστε ρε, και τα φουσκώνετε όλα, που τον είδατε τον Τσε? ΛΑΘΟΣ κάνατε, δεν είναι ο Τσε, την πήρατε στο λαιμό σας την γυναικούλα...
    Κακοήθεις...

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 16:07:23

    Ο Λαζοπουλος που χαθηκε?????????????????????????????????????????

    Τρεχει σε δικαστηρια ( !!! ???? )

    ΠΠ

  17. Anonymous avatar
    Anonymous 02/10/2009 16:32:58

    Υπαρχει και η υποθεση με την παρεμβαση του Πανταγια στο Σ.ΔΟ.Ε
    για τη την τακτοποιηση των οφειλων του Νταλαρα
    http://archive.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=08.02.2003,id=68539920,90473744

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Anonymous 02/10/2009 16:35:49

      Του Νταλαρα του ΧΡΩΣΤΑΜΕ !! δε μας χρωσταει !! ενταξει??

      Βαλτος εισαι μεσημεριατικο? Πως σε λενε ? να σε δωσω στον τρισμεγιστο αηδο να σε χορεψει στα cd.

      ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 17:45:58

        Νομίζω το ορθότερο το είχε πει ο Τζιμάρας (Πανούσης), στις τηλεοπτικές κάμερες, μετά από κάποια απόφαση δικαστηρίου που είχε επιδικάσει την καταβολή προστίμου όποτε εκστόμιζε το όνομά του:

        ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ΝΤΑΡΑΛΑΣ,μου χρωστάς 3,000,000 αφού είπα το όνομά του....

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 02/10/2009 16:37:44

    Αν το "αηδός" το έγραψες επίτηδες ....έγραψες!
    Αν καταλάθος, και πάλι έγραψες!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ (Α)θανάσης 02/10/2009 16:41:58

      επιτηδες (Α) για να μι γραψω τπτ αλλο και με κοψει ο ΦΑκτ.

      ΠΠ

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 19:18:56

    Αναμένομεν με Αγωνία τή Νεα Συνεργασία τού Γιώργου Νταλάρα.
    Το ζεύγος ειναι ικανό να ξεθάψει και τον Τζίμη Μακούλη.

  20. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 02/10/2009 19:38:51

    Τον Χατζηδάκη είναι ικανό να ξεθάψει, με αίτημα εκταφής...

  21. ΜΑΛΙΣΟΒΑΣ ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΜΑΛΙΣΟΒΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 03/10/2009 09:44:34

    Η παρέμβαση του κ. Παταγιά στη ΔΟΥ, για τα 200 εκατ. του συζύγου ήταν δική της ιδέα, σοσιαλιστική. ????

  22. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 03/10/2009 10:55:24

    Ναι, αλλά το κυπριακό έγινε για να το λύσει ο Νταλάρας, όχι η γυναίκα του!