23/01/2009 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι μας επιφυλάσσει το μέλλον;


_______________________________________________________________________________________________________________
«Γιάννη δώσ' τα όλα» μας λέει σήμερα το Βήμα, αναφερόμενο στον κ. Παπαθανασίου και κατά το «Τσοβόλα δώσ' τα όλα». Ενώ η ομογάλακτη απογευματινή αδελφούλα του αποκαθιστά την αλήθεια και απευθύνει παρόμοιο αίτημα προς τον πραγματικό τσάρο της Οικονομίας, τον κ. Σουφλιά. Ασχετα αν δεν την ακούει.

Μέχρι στιγμής, λοιπόν, έχουμε υποσχέσεις 620 εκατ. ευρώ προς τους αγρότες, άλλα 230 εκατ. ευρώ για το επίδομα θέρμανσης, τριπλασιασμό του επιδόματος κινδύνου για τους αστυνομικούς και βλέπουμε...

Την ίδια στιγμή τα οικονομικά επιτελεία ανησυχούν για την επιτήρηση και τα spreads των ομολόγων που αναβαίνουν. Και όλοι ψάχνουμε, ή ψυχανεμιζόμαστε, για τον αντίκτυπο της κρίσης στην πραγματική οικονομία, στην τσέπη μας και αυτήν ακόμα την εθνική μας υπόσταση και σωματική ακεραιότητα.

Κατόπιν τούτων μου δημιουργούνται εύλογες απορίες. Έχουν να τα δώσουν; Ή μήπως πρόκειται μόνο για γλυκόλογα του στυλ «θα προσέχω» και «θα σε σέβομαι το πρωί»; Πανέξυπνοι είμαστε, μπορεί και να το χάψουμε. Εκτός κι αν εμείς οι ιθαγενείς έχουμε υποτιμήσει το βάθος και δύναμη των μαύρων χρημάτων. Λέτε τα ομόλογα και τα βατοπέδια να χρειάζονταν γι αυτό; Χα χα χαααααα.

Σε κάθε περίπτωση και για να προφυλάξω τους αναγνώστες μας πιστεύω ότι αν τα μέτρα είναι «επιτήρηση» και «λιτότητα», ισχύει η φωτογραφία του κοντού.

Αν όμως υλοποιήσουν τις υποσχέσεις τους και αυξήσουν το χρέος, σε ένα , δύο, ή τρία  χρόνια αργότερα θα έρθει ο ψηλός της άλλης φωτό.

Αλλά η ΝΔ του Καραμανλή δεν θα ανησυχεί καθόλου, καθότι το σενάριο προβλέπει να είναι τότε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Είτε η Ντόρα.

Καταλάβατε τώρα το παιχνίδι που παίζεται;

Archaefactor

ΥΓ. Πιστεύω ότι οι φωτογραφίες απεικονίζουν το ζοφερό μέλλον και γι αυτό ελπίζω, αυτήν την φορά τουλάχιστον, να μην μας κατηγορήσουν οι κυρίες αναγνώστριες του site για σεξισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αurora avatar
    Αurora 23/01/2009 15:15:33

    Η δυναμη της φωτογραφιας παραλυει τα λογια.

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 15:35:03

    Οι θήκες δεν είναι μόνο θήκες γεννητικών οργάνων. Λειτουργούν και ως ..τσέπες!!! αποθηκεύουν τον καπνό τους, το μαχαίρι τους κλπ
    Το μέγεθος της "θήκης" δεν έχει σχέση με τα ..προσόντα των εν λόγω αλλά με διαφορετική αισθητική και ανάγκη διαφοροποίησης μεταξύ των χωριών-φυλών
    Οποτε δεν τίθεται θέμα σεξισμου. Είναι η απλότητα τη πρωτόγονης φύσης στον 21ο αιώνα

  3. donaE avatar
    donaE 23/01/2009 15:48:19

    'ψηλος,μελαχροινος και αγριος' περιπου οπως στα βιπερ.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/01/2009 15:50:40

    Ο κοντός είναι ο Παπαθανασίου.
    Ο ψηλός ο Γιώργος.

    Μεταμφιεσμένοι.

    Οι φωτογραφίες αποτελούν αλληγορία της οικονομικής πολιτικής που ακολουθούν τα δύο μεγάλα κόμματα.

    Τι θα πάρει ο λαός διακρίνεται αμυδρά από κάτω.

  5. Jimmy L avatar
    Jimmy L 23/01/2009 15:54:02

    Θα μπορουσα να πο ερμηνευσω ως εξης""ΟΣΟ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ'' και ο νοων νοειτω!!!!Μετετοια τσοφλια που εχουμε μπλεξει τα χειροτερα επονται.

  6. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 15:54:56

    χαχαχα προφητη! Εγραψες!

  7. stelios avatar
    stelios 23/01/2009 15:55:19

    Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγουν βουλευτες αυτοι και τα παιδια τους,ουθτε καν η κονομα γιατι ηδη δεν ξερουν τι εχουν τσεπωσει.
    Νοιαζονται για τον κοσμο και τη χωρα οσο ο Μουγκαμπε για τη δικια του.

  8. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 16:17:12

    @8
    Ή άσε τους γρίφους,'η, δώσε αριθμό πινακίδας..

    Δεν σε καταλαβαίνουμε κι η ιστορία είναι τραγική!

  9. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 16:24:12

    βρε αρχαεφάκτορα, δεν είπαμε ότι ο καθηγητής Νας είναι ο τέλειος συνδυασμός;

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 23/01/2009 16:32:12

    Έχουμε και λέμε (και βλέπουμε).

    Ουσιαστικός Πρωθυπουργός ο Σουφλιάς.
    Εκλογές και αλλαγή ηγεσίας στην Ν.Δ. με φαβορί τη Ντόρα.
    Φαντάσου τι έχει να γίνει άν δεν κάνει αυτοδύναμη το ΠΑΣΟΚ.

    Μεγάλη αναστάτωση, ενδιαφέρουσα κατάσταση.

  11. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 16:38:50

    Η φωτογραφία απεικονίζει αγωνιστές αγρότες στα σκληρά μπλόκα της ΒΙΟΚΑΡΠΕΤ.

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:55:42

    φακτορα δεν εχεις ψαλίδι να κοβεις? το σαιτ γίνεται σε χυδαιοτητα χειροτερο απο το παλιο prees gr

  13. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 16:59:08

    Όντως. Μήν κόβεις μόνο τα άσχετα περί ισραήλ (καλά κάνεις), αλλά και τις "βαλλιανατιές".

  14. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 17:12:09

    Να κάνω ένα ελαφρύ σχόλιο.
    Αν μπορούσε να φορολογηθεί η παραοικονομία θα είμασταν Ελβετία οπότε δεν θα κρεμόμασταν από καμία Ντόρα και κανέναν ΓΑΠ για να μας σώσει κάνοντάς τους Βασιλείς χωρίς στέμμα.

  15. Evros avatar
    Evros 23/01/2009 17:19:00

    Eichmann
    ερώτηση. Θα έδινες τα λεφτάσου να τα διαχειριστούν ΓΑΠ ή Ντόρα;

  16. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 17:22:07

    Αφήστε ήσυχο τον Άιχμαν , βλέπει τους μαύρους και ετοιμάζεται για ντου ο κοπρίτης.

  17. donaE avatar
    donaE 23/01/2009 17:27:10

    @20 Eichmann
    Αν μπορουσε να φορολογηθει η παραοικονομια δεν θα ηταν παραοικονομια οποτε μια η αλλη ερχεται.

  18. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 17:35:41

    DonaE your point is mute.Έξυπνο αλλά mute. Τώρα είναι παραοικονομία οπότε αν φορολογούταν.... Αν ήταν φορολογημένη και άρα οικονομία δεν θα υπήρχε παραοικονομία... και δεν θα το συζητούσαμε. Το συζητάμε όμως διότι τώρα είναι .... τραβάει ad infinitum ο συλλογισμός. Συνεπώς;
    Όσο για το σχόλιο του sfirao kleftika περί κοπρίτη κλπ. I rest my case. Μάλλον πρόκειται περί ηλιθίου.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2009 17:56:18

    αν μπορούσε να φορολογηθεί η παραοικονομία, δεν θα ήταν παραοικονομία.

    Ωστόσο, όπως ξέρει κάθε χρηματιστής και κάθε μπακάλης, υπάχουν δύο ειδών παραοικονομίες. Οι γκρίζες (προϊόν φοροδιαφυγής) και οι μαύρες (προϊόν εγκλήματος)

    Οι γκρίζες κατά καιρούς άσπρισαν, όπως πχ όταν απελευθερώθηκε το συνάλλαγμα (επί Σημίτη νομίζω; πριν την ένταξη;) και όταν άρχισε η τελευταία κρίση που άδεισαν τα νησάκια στους ωκεανούς και τρελλάθηκε η Ελλάδα σε μετρητό). Το ελληνικής προέλευσης γκρίζο ελίσσεται, σίγουρα με ανοχή, και αν μας τσακώσουν πάει κλείσαμε σαν χώρα.

    Το μάυρο είναι πιο επικίνδυνο. Μπαίνει, αγοράζει, δεν το πολυνοιάζει να δώσει 100 και να πάρει 80 ή 90 ή 70 (αναλόγως της μαυρίλας) και φεύγει κάτασπρο, ή γκρίζο.

    Πολλά τα οχήματα ξεπλύματος γκρίζου και μαύρου, αλλά ας τα αφήσουμε για άλλη φορά μην μας τσακώσουν τα μάτια από τον ουρανό.

  20. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 17:59:20

    @27 Πόσο βλάκας αισθάνομαι. Σε ευχαριστώ. I stand corrected.

  21. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 18:00:51

    ενοούσα @26 (και πάλι λάθος μου)

  22. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 18:27:56

    @30 Διάβασα κάποτε το βιβλίο της Χάνα Αρέντ "Eichmann in Jerusalem" που διαπραγματεύεται την έννοια και τη φύση του κακού και είχε αφορμή την τότε δίκη του Αιχμαν στην Ιερουσαλήμ. Μου άρεσε πολύ ο τίτλος and the rest is history.

  23. Evros avatar
    Evros 23/01/2009 18:50:14

    Factorx
    Τι πονάει ποιό πλύ το μακρύ ή το χοντρό;

  24. Xase avatar
    Xase 23/01/2009 18:55:00

    Αν καταλαβα καλα εμεις εχουμε να διαλεξουμε, η κοντο και χοντρο, η λεπτο και μακρυ.
    Η κυβερνηση ομως γεια να μας ευχαριστηση θα μας δωσει χοντρο και μακρυ.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/01/2009 19:17:44

    Kοινη γαρ η τυχη και το μέλλον αόρατον.
    Μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί το εξης θεωρημα :
    Δεν υπάρχει ελληνική κυβερνηση εκλεγμένη από το λαό που να μπορεί να ισοσκελίσει τον προυπολογισμό.
    Ακόμη και αν βρισκοταν κάποιος να μας χαρισει τα χρεη θα αρχίζαμε αμέσως να δανειζόμαστε πάλι και μετα 10-15 χρόνια θα φθάναμε στο ιδιο σημείο : Να μαζεύουμε φόρους για να πληρωσουμε την επόμενη δόση του δανείου.

  26. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 19:56:37

    Ψυχραιμία- Συμφωνώ απόλυτα.

  27. hotbird avatar
    hotbird 23/01/2009 20:04:22

    Οταν ρωτησαν σε μια εκπομπη τον Χατζηγακη οταν ανακοινωσε τις προεκλογικες παροχεςστους αγροτες υψους 500-600 εκ ευρω αυτος αφελεστατα και κυνικα απαντησε απο που θα βρεθουν τα λεφτα"Μα απο δανεισμο¨"""ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ ""!!!!Και καλα αυτοι ειναι τρελλαμενοι,εμεις τι φταιμε?????Factora και το μακρυ και το χοντρο και ακομα μακρυτερο και ακομα χοντροτερο!!!!!!!!!!!!

  28. Nick avatar
    Nick 23/01/2009 20:53:48

    Γιατί πώς αλλιώς θα έβρισκαν τα λεφτά; Θα έσκαβαν για να βρούνε χρυσό;

  29. hotbird avatar
    hotbird 23/01/2009 21:34:40

    Νick δυσκολευομαι να σου απαντησω.Πιστευω να καταλαβες τι εννοω!!!

  30. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 21:38:43

    “Τι μας επιφυλάσσει το μέλλον;”

    Η γνωστή "ασύμμετρη απειλή" κτύπησε και την Αυστραλία.

    Καλούνται οι συνωμοσιολόγοι να ερμηνεύσουν. Ποιος απειλεί την Αυστραλία; Έχει σχέση και με τις πυρκαγιές στην Ηλεία;;;

  31. Factorx avatar
    Factorx 24/01/2009 01:39:03

    Προς όλους τους φίλους. Κάποιος απο εδω μέσα, που άρχισε να σχολιάζει τελευταία, χρησιμοποίησε το “νικ” άλλου σχολιαστή. Θεωρούμε αυτή την ενέργεια ως μια απο τις κακοηθέστερες παρεμβολές που μπορούν να γίνουν. Ο συγκεκριμένος κόπηκε δια παντός. Και τον συμβουλεύουμε οτι η ανοχή έχει και τα όριά της. Καλό θα ήταν να μην ξαναπατήσει εδω μέσα.

  32. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/01/2009 15:08:47

    KAΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΡΟΕΔΡΕ ...

    ... σε ότι το μέλλον σου επιφυλάσσει

    Σφίγγεται η καρδιά μου όταν σκέφτομαι τον παγκόσμιο.... ευεργέτη που μας άφησε χρόνους παγκόσμιας κυριαρχίας.

    Μην πάει αλλού ο νούς σας. Τον Μπούς εννοώ. Και κατ’ευφημισμόν Πρόεδρο, Πλανητάρχη και δεν συμμαζεύεται. Τον εννοώ επειδή μας έλεγε ότι, συνομιλεί με τον Θεό και έτσι προκύπτει και η επαλήθευση του κεφαλαίου από την Γένεση, που δικαιολογεί και την εκλογή του στην θέση που κατείχε ακόμα πρίν από μία εβδομάδα.

    Τότε λοιπόν, στην Γένεση και όταν ο άνθρωπος συγκροτήθηκε σε σώμα είπε ο εγκέφαλος ότι, αυτός θα είναι ο Αρχηγός, επειδή από αυτόν περνούν όλες οι λειτουργίες του ανθρωπίνου σώματος. Αντέδρασαν όμως πρώτα τα μάτια και είπαν ότι, αυτοί πρέπει να είναι οι Αρχηγοί, επειδή χωρίς την αντίληψη του τι συμβαίνει γύρω απο το σώμα ούτε ο εγκέφαλος θα μπορεί να κάνει τον Αρχηγό. Ακολούθησε το στομάχι, που με το δίκιο του ισχυρίσθηκε ότι, χωρίς φαϊ όχι μόνο να σκέπτονται δεν θα μπορούν, αλλά ούτε και να πάρουν τα πόδια τους, που είχαν αρχίσει και αυτά να ζητούν την αρχηγία.

    Και εκείνη την στιγμή ακούγεται μία φωνή υπόκωφη από το βάθος. Είμαι η κουράδα και θα μου δώσετε ομόφωνα την αρχηγία. Αλλιώς … ξέρετε εσείς.

    Ακολούθησε ΤΟ γέλιο και στην συνέχεια σιωπή. Μία μέρα, δύο μέρες, τρίς μέρες, … πέντε μέρες… Πού παει ρε παιδιά η κουράδα; ‘Αφαντη η κουράδα. Το κεφάλι βούϊζε και πονούσε. Τα μάτια είχαν πεταχτεί σχεδόν από έξω. Το στομάχι είχε φουσκώσει και πήγαινε να σκάσει. Τα πόδια πηγαινοέρχονταν στο καμπινε αλλά χωρίς αποτέλεσμα. ‘Άλλες μερικές μέρες ακόμα και νάσου πάλι η κουράδα υπο τα χειροκροτήματα και τους αναστεναγμούς ανακου-φίσεως των υπολοίπων.

    Δεν χρειάσθηκε να παρακαλέσει. Την έχρισαν Αρχηγό πάρ’αυτά.

    Και μετά από το διαχρονικό αυτό δίδαγμα από την Γένεση ότι, κάθε κουράδα μπορεί να γίνει Αρχηγός, απολαύσαμε τον Πρόεδρο Μπούς στο αξίωμα του Πλανητάρχη. Τώρα, εκεί στην αποχέτευση, του ευχόμαστε ολόψυχα καλό ταξίδι.

    Υ.Γ.Oύυυυυφ! Ξελάφρωσα... 4 χρονάκια ήταν αυτά.... Χαλάρωσε επι τελους και το πανταλόνι μου! Προσοχή όμως. Μην μπερδέψετε άλλους με τον Μπούς. Γιατί άλλη τέτοια κουράδα δεν πέρασε ακόμα από την σύγχρονη ιστορία

    ΠΕΛΙΑΣ