25/11/2008 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι μας είπες τώρα

Καλησπέρα φίλε Factor,

Φαντάζομαι ότι και εσύ κινείσαι στο κέντρο της Αθήνας και ασφαλώς εκνευρίζεσαι όταν θα πρέπει να αντιμετωπίσεις σχεδόν καθημερινά απίστευτα μποτιλιαρίσματα, εξαιτίας διαδηλώσεων, απεργιών, ξένων αντιπροσωπειών, κτλ.

Και η απορία που μου γεννάται πάντα, όταν περιμένω καρτερικά διέξοδο από το χάος είναι...Γιατί δεν στέλνουν Βουλή, Μέγαρο Μαξίμου, και οποιοδήποτε άλλο διοικητικό μέγαρο στο Τατόι;Χώρος άφθονος υπάρχει, κάποια άσχετη ιστορικότητα έχει το μέρος (αν μπορεί να μετρήσει ως κριτήριο επιλογής), οδικοί κόμβοι υπάρχουν, αεροδρόμιο και ελικοδρόμιο υπάρχει... και πάνω από όλα είναι έξω από την Αθήνα.

Ας σπαταλήσουμε 10-15 εκατομμύρια ή όσα θέλουν να παντελωνιάσουν οι μεγαλοεργολάβοι για να τους κάνουν χλιδάτα και μοντέρνα.Μα τον Θεό, θα είναι το μοναδικά λεφτά που δεν θα κλάψω που πληρώνω!!!Γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται εκατοντάδες χιλιάδες Αθηναίοι κάθε φορά που ο καθένας θέλει να πει το μακρύ του και το κοντό, στους ασκούντες την πολιτική μας εξουσία;
 Φώτης Αγανακτισμένος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2008 19:20:00

    Βουλή, Μέγαρο Μαξίμου στον Εβρο. Υπουργεία, στον δρόμο για Σκόπια. Καζίνο στον δρόμο για Βουλγαρία. Ειδικά το Υπεχωδε και οι δύο αγαπημένες του κατασκευαστικές στην Κακαβιά.

    Να τους βάλουμε και ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά για τις ενεργειακές τους ανάγκες, διπλό ξυραφωτό συρματόπλεγαμ και καθαρίσαμε

  2. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 19:22:41

    στη Λαμία στη μέκκα του σκυλάδικου

  3. Φοιτών avatar
    Φοιτών 25/11/2008 19:41:06

    Άκου Φώτη.Πιθανότατα οι ασθενείς να εχουν την μεγαλύτερη ταλαιπωρία σε περίπτωση που γίνονται πορείες.Όμως όταν πρέπει να πιέσεις αυτόν που σε εξουσιάζει για να κανει κατι που θα σε βοηθήσει δεν νομίζω ότι θα σε ακούσει μόνο αλλά με αρκετή παρέα-ψηφοφόρους.Διαφορετικά ότι μακρύ και κοντό σκεφτεί ο κυβερνήτης το εφαρμόζει άσχετα αν θα θάψει κόσμο.

  4. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 25/11/2008 20:08:22

    Αν κάνατε και μία βόλτα στις υπόλοιπες πόλεις; Η θεσσαλονίκη το απόλυτο μπουρδέλο της κυκλοφορίας -α ρε Κυρ πρωτοπόρε, σε αντιγράψανε, οι σκηνές καθημερινότητά της: οι γελοιογραφίες μποτιλιαρισμάτων σου, σε live εκδοχή-, εκεί το πιο σύντομο ανέκδοτο ειναι:"Τροχαία" - (παρ΄όλα αυτά συμπαθω τους τροχαίους της που τα έχουν παίξει με όλο αυτό που συμβαίνει-),εκεί οι ασθενείς δεν έχουν καμμία ελπίδα, ουτε οι πυροσβεστικές, το απόλυτο εμφραγμα, και οι υπόλοιπες πόλεις; χαλαρά.....

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/11/2008 20:45:36

    Προ πολλού έχω αναφερθεί στο θέμα.

    Η Αθήνα θα μπορούσε να διατηρήσει την Προεδρία και την Ριγίλλλης. Τα υπόλοιπα στην Θεσσαλονίκη.
    Η πληροφορική ηλεκτρονική μηδενίζει τις αποστάσεις και δεν εμποδίζει αποφάσεις και ενέργειες.

    Σε καμία χώρα της Ε.Ε. δεν βοσκάνε το 65% το πληθυσμού και το 85% των δραστηριοτήτων στην πρωτεύουσα της χώρας.

    Πέρα απο τους λόγους της υγείας και της ευρυθμίας υπάρχουν ακόμα εθνικοί λόγοι, που ο καθένας μπορεί να σκεφθεί.

    Αλλά τότε θα χρειασθούν μερικοί Εφραίμ ακόμα για να προβούν σε ανταλλαγές εκτάσεων και κτισμάτων που θα στεγάουν υπηρεσίες έναντι άλλων, που θα γίνουν συγκροτήματα απο μαιζονέττες και βάλε.

    ΠΕΛΙΑΣ

  6. Νικόλας avatar
    Νικόλας 25/11/2008 21:52:56

    Κάθε φορά που κλείνει το κέντρο οι εργαζόμενοι εκεί παίρνουμε ανάσες καθαρού αέρα και ονειρευόμαστε την εποχή που, όπως όλες σχεδόν πόλεις που θέλουν να ονομάζονται σύγχρονες, στο κέντρο της Αθήνας δεν θα έχουν θέση αυτοκινητόδρομοι τεσσάρων και βάλε λωρίδων.
    Έλεος με τα αυτοκίνητα σας!

  7. βαρεθηκα avatar
    βαρεθηκα 25/11/2008 23:16:42

    αμα εχει διαδηλωση παρε το μετρο

  8. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 25/11/2008 23:23:33

    ρε παιδια.... τι λετε?
    ειστε καλα?
    εαν για την μεταστεγαση μιας υπηρεσιας (ΥΕΜΕΑ) στο τατοι φαγανε 8.500.000,00 ευρωπουλια!!!!
    φανταζεστε τι λεφτα εχουν να μασησουν τα τροκτικα της εξουσιας?
    ολο το 4 κοινοτικο πλεσιο στηριξης!!!
    υμαρτον!!!
    μην ρυχνουμε βουτηρο στο ψωμι τους!!!

  9. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 25/11/2008 23:38:29

    αόρατος

    τι λες ρε μαστορα?
    εισαι καλα?
    για σκυλαδικα μονο η Αμαλιαδα λεει!!!

    κοτζαμ λαζοπουλος την εκανε ρομπα!!!
    και ερχεσε εσυ να παρεις τα πρωτια!!

    ενας ηταν και ειναι ο ΓΑΣΠΑΡΗΣ !!!!

    αντε μην τα ισοπεδονουμε ολα !!

    οταν ξημερωματα στου ΓΑΣΠΑΡΗ βγαζανε με τα φτυαρια τα σπασμενα πιατα απο το μαγαζι.... στην λαμια πηγαινανε για σαλεπι στους κομποταδες!!!

    αντε γεια!!!

  10. e? avatar
    e? 26/11/2008 03:06:04

    νομιζω πως τα μεσα μαζικης μεταφορας πρεπει να ειναι δωρεαν. με αυτο τον τροπο θα λυθει το προβλημα αυτο και πολλα αλλα. και μην ακουσω οτι δεν γινεται απο οικονομικης αποψεως. εξαλλου ο αρμοδιος υπουργος λεει οτι και τωρα με τα πανακριβα εισητηρια (που ειδικα στο μετρο τα καρπωνεται η αττικο μετρο και που ο προεδρος της εχει και βιλα στη δροσια τουλαχιστον) παλι δεν καλυπτονται τα εξοδα των μεσων μαζικης μεταφορας

  11. Helmut avatar
    Helmut 26/11/2008 10:34:20

    Η αλήθεια είναι πάντως ότι από τότε που το Υπουργείο Παιδείας μετακόμισε στο Μαρούσι τουλάχιστον η Μητροπόλεως έγινε ανθρώπινη.

    Τώρα πλέον, όλως περιέργως, οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ έπαψαν να διαδηλώνουν μπροστα στο υπουργείο τις ημέρες απεργιών αφού δεν μπορούν να δημιουργήσουν πια το γνωστό μπάχαλο, οπότε πάνε και ψωνίζουν στο Mall που είναι ακριβώς από δίπλα για να βγάλουν τα απωθημένα τους στηρίζοντας ταυτόχρονα την Ελληνική Οικονομία.

    Μ'ένα σμπάρο δυο τρυγόνια δηλαδή.

    Αν βάζανε και το Υπουργείο Οικονομικών δίπλα στο Allou Fun Park ή το τσίρκο Medrano στο Δέλτα Φαλήρου νομίζω θα ήταν μια κίνηση με μεγάλη επιτυχία λόγω συνάφειας. Δεν ξέρω βέβαια αν τα οικόπεδα εκεί είναι ελεύθερα ή ανήκουν σε καμία Μονή.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 26/11/2008 13:20:32

    Νἀ στεἰλουν τἠν Βουλἠ στὀ Τατὀi;τἰ λἐς ανθρωπἐ μου!
    Εἰναι πολὐ μακρια απὀ τὀ Κολωνἀκι!

  13. Φώτης avatar
    Φώτης 26/11/2008 17:29:58

    Από την στιγμή που έχουμε φτιάξει τόσα τεχνολογικά και βιομηχανικά πάρκα, που είναι η δυσκολία στο να συστήσουμε και ένα Διοικητικό Πάρκο?

    Βουλή, Υπουργεία, ΔΕΚΟ... και βάλτους και ένα Κολωνάκι να συναναστρέφονται.

    Ο Helmut καλά το είπε. Θα πρότεινα όμως, αντί για το Allou Fun Park (είναι κρίμα να διώξουμε τα παιδάκια), να στείλουμε το Διοικητικό Πάρκο δίπλα στο Αττικό Πάρκο. Δεν ταιριάζει καλύτερα?