23/05/2009 00:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι λένε τα καινούργια γκάλοπ


_____________________________________________________________________________________________
Προβάδισμα που κυμαίνεται από 4,1% έως 6% διατηρεί το ΠΑΣΟΚ δύο εβδομάδες πριν από τις ευρωεκλογές της 7ης Ιουνίου, σύμφωνα με δυο νέες δημοσκοπήσεις που είδαν χθες το φως της δημοσιότητας.

Έρευνα της Alco για λογαριασμό του Alter τοποθετεί τη διαφορά μεταξύ των δύο μεγάλων κομμάτων στις 4,1 ποσοστιαίες μονάδες και φέρνει τους Οικολόγους στην τέταρτη θέση, πίσω από το ΚΚΕ.

Σύμφωνα με το ευρωβαρόμετρο της Public Issue για το ΣΚΑΪ και την Καθημερινή, η ψαλίδα μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ανοίγει στις 6 ποσοστιαίες μονάδες και οι Οικολόγοι Πράσινοι είναι τρίτο κόμμα. Ειδικότερα, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 34% έναντι 28% της ΝΔ στην πρόθεση ψήφου, οι Οικολόγοι Πράσινοι 7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 6%, το ΚΚΕ 5,5% και ο ΛΑΟΣ 5%.

Ο Κ. Καραμανλής, προηγείται με 33,6% έναντι 31,3% του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπανδρέου.

Η πρόθεση συμμετοχής των πολιτών στις ευρωεκλογές αγγίζει το 77,7% (μικρή αύξηση του ενδιαφέροντος)

Δείτε στον πίνακα τις αυξομειώσεις στα ποσοστά των κομμάτων σε σύγκριση με την αμέσως προηγούμενη δημοσκόπηση της Public Issue.

Σε ό,τι αφορά την συσπείρωση των ψηφοφόρων για τα δύο μεγάλα κόμματα: Στο ΠΑΣΟΚ οι διαρροές ψήφων κατευθύνονται κυρίως προς τους Οικολόγους (με 6%), ενώ στη ΝΔ κυρίως προς το ΠΑΣΟΚ (7%) και τους Οικολόγους (5%).

Δείτε όλα τα ευρήματα της δημοσκόπησης της Public Issue πατώντας ΕΔΩ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. time killer avatar
    time killer 23/05/2009 02:00:51

    Πριν λιγο εβλεπα ενα σποτακι της ΝΔ που τελειωνε με το απειλητικο "Νεα Δημοκρατια - συμμαχος μας εσυ".
    Επειδη δεν το'χουν σε τιποτα να με μπλεξουν απο συμμαχο σε απλο συνεργο ή και συναυτουργο,
    να ξεκαθαρισω πως ουτε συμμαχος τους ειμαι, ουτε τους ξερω, ουτε και θελω να τους μαθω κε ανακριτα.

    Νεα Δημοκρατια - ου μπλεξεις.

    ΥΓ. το σποτακι το ...ξεχασα κι ολας.
    ....ακου συμμαχος τους εγω.....μπρρρρρρρ.

  2. Jimmy L avatar
    Jimmy L 23/05/2009 02:41:21

    Γιατι ο Φακτορ αφηνει ασχολιαστο το γκαλλοπ???Εκεινος ο περιβοητος προβοκατορας ο ΠΑΝ. ΠΑΠ τι εγινε ???εξαφανιστηκε???Θα ηθελα ενα σχολιασμο του!!!

  3. Factorx avatar
    Factorx 23/05/2009 03:09:24

    @Jimmy L. Δεν σου φτάνει η είδηση; Ο,τι και να γράψουμε θα μπεις για να γράψεις την βλακεία σου; Καταντά κουραστικό πια

  4. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 03:47:18

    ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ 4%

  5. boubou avatar
    boubou 23/05/2009 07:45:09

    Ανώνυμε εδώ θα ήμαστε. Οι Οικολόγοι θα πιάσουν 8%. Στοίχημα αν θέλεις

  6. zapata avatar
    zapata 23/05/2009 09:00:05

    @4 συμφωνώ μαζί σου

  7. yupi avatar
    yupi 23/05/2009 09:43:21

    γράψτε κάτι για τις τράπεζες, που ήθελαν πρόσθετες εγγυήσεις από τον πρώην βουλευτή Κουρουμπλη,επειδή είναι τυφλός. Συνέβηκε στην ίδια τράπεζα που το προηγούμενο καλοκαίρι άφησε στα ΑΤΜ της να γίνει αναληψη 3 εκατ ευρώ από το λογαριασμό ενός Ισλανδού τουρίστα.

  8. daris avatar
    daris 23/05/2009 10:07:26

    Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
    Οι δημοσκοπήσεις είναι ένα χρήσιμο εργαλείο κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π…
    Φυσικά δημιουργούν κλίμα κ.λ.π.
    Έτσι όλοι πολιτικοί και πολίτες τις παρακολουθούμε γιατί είμαστε και λιγάκι τζογαδόροι ως λαός.
    Οι δημοσκοπήσεις όμως πάνω και πέρα από όλα υπηρετούν και εξυπηρετούν το ίδιο το σύστημα.
    Ακόμα και όταν είναι καθαρές και μη κατευθυνόμενες.
    Στην ουσία εγκλωβίζουν και φρενάρουν την αυθόρμητη εκδήλωση της επιθυμίας ενός λαού, εν προκειμένω, μόνο και μόνο για να μην είναι οι εκπλήξεις πολύ δυσάρεστες για τους κρατούντες την εξουσία και την κουτάλα.
    Αν δεν υπήρχαν δημοσκοπήσεις και αναλύσεις επ’ αυτών το ΠΑΣΟΚ το 2004 δεν θα έπρεπε να έχει πάρει πάνω από 20% του εκλογικού σώματος.
    Αν δεν υπήρχαν δημοσκοπήσεις και αναλύσεις επ’ αυτών η ΝΔ σήμερα δεν θα έπρεπε να έχει πάρει πάνω από 10% του εκλογικού σώματος.
    Αν δεν υπήρχαν δημοσκοπήσεις και αναλύσεις επ’ αυτών τα μικρά κόμματα και κομματάκια θα είχαν άλλη πορεία και άλλη στάση απέναντι στον πολίτη και την πολιτική.
    Τέλος αν δεν υπήρχαν δημοσκοπήσεις και αναλύσεις επ’ αυτών ο πολίτης θα πήγαινε στην κάλπη απελευθερωμένος, περισσότερο πολιτικοποιημένος και το αποτέλεσμα θα ήταν υγειές και αντίστοιχο της επιθυμίας του.

  9. kpd avatar
    kpd 23/05/2009 10:23:35

    @ daris

    'Οι δημοσκοπήσεις όμως πάνω και πέρα από όλα υπηρετούν και εξυπηρετούν το ίδιο το σύστημα.Ακόμα και όταν είναι καθαρές και μη κατευθυνόμενες.'

    Eίδες που συμφωνουμε; Δεν αμφέβαλλα ποτέ... Όλες να πλήξουν τον αντισυστημικό ΓΑΠ. Αλάθευτη λογικη: oσο πιο μεγάλη η διαφορα, τοσο πιο μεγαλο το πλήγμα για το ΓΑΠ (πρόωρη βεβαιότητα νίκης, αποσυσπείρωση, αδιαφορία/αποχη). Αντίστοιχα, όσο πιο μικρή η διαφορα, πάλι τόσο πιο μεγάλο το πλήγμα στο ΓΑΠ (διαψευση προσδοκιών, αποσυσπείρωση, αποχη/αδιαφορία).

    Τα σχεδια που εξυφαινονται απο τους Μπομπολα, Αλαφούζο, Κοκκαλη για να μειώσουν το ΓΑΠ δεν τα χωράει ο σοσιαλιστικός νους...Και γιατι κρύβετε το πρωτοσέλιδο του αγωνιστη -συντρόφου του δεξιου Κοκκαλη- Κακαουνάκη: 'O κoσμος πέφτει απο τις ταράτσες λογω ΚΚ'...:)

  10. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 12:04:49

    "Έχει τό θράσος ό Γιώργος κι οί συντάκτες τών λόγων του,νά επικαλούνται αναφορές τού Καστοριάδη (σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα).
    Καί τούς διακρίνει τό θράσος κι ή ασέβεια στήν μνήμην εκλιπόντων ήρώων, διότι ό Καστοριάδης ήτο ένας από τούς διανοητές,πού είχε πέσει ΘΥΜΑ,μαζί μέ άλλους επτά...

    περίπου συντρόφους του (ομάδα Τροσκιστών/Ψυχικό/10τία΄30),μεταξύ τών όποίων κι ό αδελφός τού γνωστού μας Λεωνίδα Κύρκου,είχαν πέσει θύμα λέω, τού ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ό όποίος άν κι ηγετικό μέλος τής γνωστής αυτής ομάδος,τούς κατέδωσε στίς τότε διωκτικές αρχές.
    Καί συνελήφθησαν απαξάπαντες,έκτός φυσικά τού ΑΝΔΡΕΑ,ό οποίος έτσι,μέ τήν αισχρή του αυτή πράξη, είχε εξαγοράσει τήν φυγήν του,πρός ΗΠΑ,όπου καί παρέμεινε μέχρι τό 1961.
    Τό ίδιο επανέλαβε καί κατά τήν περίοδο τού Παπαδόπουλου,όπου εξαγόρασε τήν φυγήν του,πάλι πρός ΗΠΑ,,κάνοντας καί τήν ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορά,κατά τήν παραλαβή τού διαβατηρίου του από τόν ίδιο,προσωπικώς,τόν ΠΑΤΤΑΚΟ!!
    ""..έχετε δίκαιο διά τήν πράξιν σας (τήν επανάσταση τής 21ης).
    Ευχαριστώ διά τήν άδεια εξόδου.
    'Ο θεός νά σάς ευλογή....""!!!
    Έχετε ποτέ διερωτηθή,διατί άραγε ό Καστοριάδης,άν καί κατά τό παρελθόν σύντροφος τού ΑΝΔΡΕΑ,ΠΟΤΕ δέν θέλησε νά συναντηθή μαζί του είτε στό εξωτερικό είτε στό εσωτερικό?????
    Μέ τό θράσος τού Γιώργου καί τών συντακτών τών λόγων του,νά κάνουν αναφορές σέ γραπτά κείμενα ή μή τού Καστοριάδη,τό μόνο πού πετυχαίνουν,είναι νά προσβάλλουν καί τήν μνήμη τού Καστοριάδη καί τών υπολοίπων φυλακισθέντων συντρόφων του, αλλά καί νά προκαλούν τήν αηδία (τουλάχιστον σέ όσους γνωρίζουν)."

    ΑΠΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟ ΤΡΩΚΤΙΚΟ

  11. agnostos avatar
    agnostos 23/05/2009 12:51:06

    Στο τρωκτικό δεν μπορούν να γράψουν οι αναγνώστες.
    Γράφουν μόνο οι ακροδεξιοί διαπλεκόμενοι πρακτορίσκοι του.

  12. daris avatar
    daris 23/05/2009 12:56:58

    @10
    Φιλε "σπούργος", ακομα και αν ειναι ακριβη(δεν γνωριζω) αυτα που μεταφερεις, ολοι θα μπορουσαν να γραψουν ιστορικες αναφορες για ολους και για ολα.
    Αν ανακυκλωνει κανεις την μιζερια του και τα παθη αλλων περιοδων και μαλιστα αν την χρεωνει και στις γενιες που ακολουθουν τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.
    Με τη λογικη σου κανενας πολιτικος αλλα και πολιτης δεν θα δικαιουταν να αναφερει λογια του Σωκρατη, του Περικλη, του Μ.Αλεξανδρου, του Κολοκοτρωνη ακομα και του Ριτσου,του Σεφερη και του Καζαντζακη, γιατι αυτη οι χωρα ολους κατα καιρους τους πουλησε και τους σταυρωσε με την ανοχη αν οχι και την επικροτηση των πολιτων.

  13. daris avatar
    daris 23/05/2009 13:18:58

    "γιατι αυτη η χωρα" και οχι "γιατι αυτη οι χωρα "
    Συγνωμη!
    Και να συμπληρωσω οτι την μνημη των ηρωων και των "ηρωων" αυτου του εθνους δεν την προδιδουν μονο οσοι δημοσιως εκφερουν γνωμη και αποψη
    (πολιτικοι-δημοσιοκαφροι κ.λ.π) αλλα και πολλοι πολιτες με την καθημερινη σταση ζωης τους.
    Οσοι εθελοτυφλουν και νομιζουν οτι η ανωνυμια τους σωζει κανουν λαθος.
    Οσοι εχουν παιδια ας τα ρωτησουν και ας παρουν τις απαντησεις που χρειαζονται για το τι παρελαβαν και τι θα παραδωσουν.

  14. kpd avatar
    kpd 23/05/2009 13:33:30

    @11 agnostos

    τσ, τσ, τσ... οποία χολή!!!

    προτιμώ και εγω απο τους agnostous πρακτορίσκους την βολική αυτοθυματοποίηση -εις υγειαν των κορόιδων:

    Ο κ. Ν. Παπανδρέου μιλώντας στον ΑΝΤ1 χαρακτήρισε «το δαχτυλίδι» που παρέλαβε ο αδελφός του από τον κ. Σημίτη «θαμπό δαχτυλίδι» και πρόσθεσε: «Του είπε, “έλα να πάρεις ένα πλοίο που βυθίζεται. Θες να είσαι ο καπετάνιος; Γιατί εγώ ως καπετάνιος δεν μπορώ να το κάνω πια”». Μάλιστα έδωσε συνέχεια στην κριτική του λέγοντας ότι ο κ. Παπανδρέου δεν έθεσε το ερώτημα «τι μου δίνεις» και παρέλαβε ένα κόμμα που δεν υπήρχε και χρωστάει παντού. «Ενα κόμμα που δεν είναι δικοί μου οι ναύτες, που τους έχεις βάλει εσύ. Κατά κάποιον τρόπο ανέλαβε την ευθύνη της ήττας, επειδή είναι ενωτικός».

    H ιστορια της πρασινης διαπλοκης που θα ακουμε τα επόμενα 20 χρόνια σε ολο το Μπομπολισταν:

    O ανθρωπος που ανέβηκε το γολγοθα της Διαδοχης, νικησε τους γαλαζιους δράκοντες της Διαφθορας και του Συστηματος και ξανάφερε τον σοσιαλισμο στην Ελλαδα. Δοξάστε τον!

    Οχι μονο τζογαδοροι αλλα και ψυχοπονιάρηδες εμείς οι Ελληνες...

  15. agnostos avatar
    agnostos 23/05/2009 13:43:03

    Φίλε το Τρωκτικό δεν επιτρέπει σχόλια

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/05/2009 13:59:50

    Απο ο,τι ξερω εγω,σε τρεις τουλαχιστον Τραπεζες,που εχω παρε δωσε,υπαρχει ενα οριο,το πολυ 700 Ευρα ημερησιως.
    Πως τα πηραν λοιπον τα 3μυρια;

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/05/2009 14:04:01

    Ρε συ Σπουργε,θαυμαζω τη λογικη σου.Καρτεσιος.
    Ωστε ο Γιωργος φταιει,για ο,τι μαλακια εκανε ο πατερας του,και μαλιστα σε εποχες,που αυτος κρεμοταν ακομα,απο τα καραμπαλικια του μπαμπα;
    Οικογενειακη ευθυνη δηλαδη;
    Χιτλερ με αλλα λογια.

  18. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 23/05/2009 14:23:16

    @daris,
    Δεν θα μπορούσε να δοθεί καλύτερη απάντηση.

  19. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 14:53:17

    ψυχραιμια συντροφοι απλως μετεφερα μια αναρτηση απο το τρωκτικο ..... μην ειστε τοσο λιμασμενοι , δεν εξαρταται απο εμας για το αν θα κερδισει ο ΓΑΠ , βεβαια εξαρταται απο την νικη του ΓΑΠ αν θα κερδισουν το κατιτις τουσ και καποιοι εδω μεσα

    γιατι ο ιδεαλισμος και το "αγωνιζομαι για την ιδεα του σοσιαλισμου" σας εχουν τελειωσει εδω και χρονια

    ο πατριωτισμος στο ΠΑΣΟΚ σας τελειωσε απο το ΄89 γιαυτο μην τρελλαινεστε , μεταξυ μας ειμαστε

  20. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 17:16:49

    @ 5 ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΚΑΛΟΠ ΣΤΗΝ ΤB (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΙΑ) Ο ΓΚΑΛΟΠΑΤΖΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΞΕΙ ΤΑ ΝΩΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΣΩΝ ΔΗΛΩΝΑΝ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ (6.5%) ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ (ΑΠΟΧΗ) ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΝ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ 3 Η 4 ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ) ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΒΓΗΚΕ 3.9.
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΕΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΚΕ Π.Χ ΣΤΟ 9% ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ Η ΨΗΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΗ.
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ (ΕΙΝΑΙ ΙΝ, ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ).
    ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΥΠΟΕΚΤΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ;
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΕΛΗ, ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΑΔΟΛΟ ΑΤΟΜΟ (ΑΔΟΛΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΔΟΛΙΟΣ)

  21. ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ avatar
    ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ 22/09/2009 21:02:52

    ΡΕ ΠΕΔΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ 2%?ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΤΙ ΥΠΟΣΤΥΡΙΖΟΥΝ?ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΨ ΛΙΓΟ,Ο Κ.ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΠΡΩΗΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΣΙΝΩΝ ΗΤΑΝ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΕΜΑΛ ΑΤΑΤΟΥΡΚ,ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΕΣ ΜΟΙΟΝΟΤΗΤΕΣ,ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΕΜΑΛ ΣΕ ΟΔΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΥ Ο Κ.ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΣΙΝΩΝ ΔΥΛΩΝΕΙ ΟΤΙ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΤΩΝ 6 ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ Ο ΝΕΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΣΙΝΩΝ ΟΤΑΝ ΕΡΩΤΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ "ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ".ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΟΤΑΝ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ,ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝΕ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΤΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΛΙΩΝΟΥΝ ΜΕ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ?