#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 09:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κρύβεται πίσω από την εκστρατεία βελτίωσης του κλίματος της οικονομίας που χαροπαλεύει;



Τα τελευταία 24ωρα επιχειρείται μια στοχευμένη εκστρατεία για να αναστραφεί η εικόνα που έχουμε όλοι εμείς, και οι ξένοι φυσικά, για την πορεία της ελληνικής οικονομίας,. Απανωτά δημοσιεύματα για δηλώσεις στήριξης ξένων αξιωματούχων από ΕΕ, ΔΝΤ, ΕΚΤ, από την Τρόικα δηλαδή, έχουν δημιουργήσει ένα κλίμα ευφορίας ότι όλα πάνε καλά και η Ελλάδα βαδίζει σε σωστό δρόμο, στηριζόμενη φυσικά στην στιβαρή διακυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου.

Το υπουργείο Οικονομικών από την πλευρά του εμφανίζεται αισιόδοξο αφού τo έλλειμμα μειώνεται, από τις περικοπές φυσικά στον κόσμο κι όχι από αύξηση εσόδων.

Η εκστρατεία να αναστραφεί το κλίμα δεν είναι κακή κίνηση. Από το να διαρρέονται φήμες για έξοδο από την κρίση που αναγκάζουν τον κόσμο να παίρνει τα λεφτά του από τις τράπεζες, είναι σαφώς ορθότερο να σταματήσουν όσοι κερδοσκοπούν σε βάρος της χώρας.

Άλλο, όμως, η προσπάθεια να σταματήσουν τα κοράκια των κακών ειδήσεων κι άλλο η προσπάθεια που κάνουν τα γνωστά παπαγαλάκια να εμφανίσουν το μαύρο – άσπρο.

Αν και κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει αυτή τη στιγμή την πορεία της οικονομίας, την εικόνα μας την δίνει η πραγματικότητα. Τα Ταμεία συνεχίζουν να απορροφούν τεράστια ποσά από τον προϋπολογισμό και τίποτε να μην έχει γίνει προς αυτή την κατεύθυνση. Ο ΟΣΕ έχει ζημιές πάνω από 10 δισ. αλλά θέλει να ξαναπάρει νέο δάνειο. Τα νοσοκομεία είναι η “μαύρη τρύπα” της οικονομίας, όμως, το έλλειμμα αυξάνεται, η φαρμακευτική δαπάνη δε λέει να μειωθεί, ενώ η κυβέρνηση επιλέγει την τακτική του “δεν πληρώνω - πληρώνω” οδηγώντας σε τραγική κατάσταση χιλιάδες ασθενείς.

Ανάλογη στάση πληρωμών υπάρχει σε όλους τους τομείς, στην παιδεία, στις συντάξεις, στα επιδόματα, στα χρέη του δημοσίου, στις επιστροφές του ΦΠΑ κ.λπ. Πώς λοιπόν επιχαίρουν κάποιοι για κάποιες δηλώσεις ξένων ότι πάει καλά η οικονομία; Αν είναι έτσι γιατί να έρθει η Τρόικα; Ας τους στείλουμε... e-mail με τα εντυπωσιακά αποτελέσματα.

'Η μήπως στις δηλώσεις στήριξης των ξένων κρύβεται κάτι άλλο, όπως μια συμφωνία για νέα μέτρα τον Σεπτέμβριο, όπως όλοι εκτιμούν ότι θα γίνει;

Εν πάση περιπτώσει, ο κόσμος δεν μπορεί να τρώει κουτόχορτο και το... lobbing της κυβέρνησης δεν κάνει καλό, περισσότερο κακό κάνει αφού αποπροσανατολίζει τον κόσμο.

(Όσο για τον τίτλο της εφημερίδας, μήπως θα ταίριαζε καλύτερα το Real Pasok;)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 14/06/2010 09:53:52

    Γινεται λοιπον συνεδριαση στην Βουλη μετα την ανακοινωση των σκληρων
    οικονομικων μετρων και λεει ο Παπανδρεου οτι πρεπει να παρουν μετρα για την
    τονωση του ηθικου των βουλευτων για να μπορεσουν να κανουν την δουλεια τους
    καλυτερα. Λεει λοιπον οτι πρεπει να αλλαξουν τις μοκετες στην Βουλη απο
    κοκκινες να τις κανουν μπλε. Ψηφιζουν λοιπον και το αποφασιζουν.

    Προτεινει ο Σαμαρας να στολιστει η αιθουσα της Βουλης με ελληνικες σημαιες
    για να ενισχυθει το εθνικο φρονημα. Ψηφιζουν και το αποδεχονται. Προτεινει
    τελος ο Καρατζαφερης πριν απο καθε συνεδριαση της Βουλης να παιζει ο εθνικος
    υμνος.

    Ψηφιζουν και αυτο και το κατοχυρωνουν. Οση ωρα ψηφιζουν τις αλλαγες, ειναι
    μια γρυουλα, καθαριστρια στην Βουλη, που καθετε στην πορτα και κοιταει με
    απορια και απογνωση τον Παπανδρεου.

    Ο Γιωργος την βλεπει και αφου τελειωνει η ψηφοφορια, πηγαινει προς το μερος
    της και την ρωτα...."Γιαγιουλα, γιατι οση ωρα ψηφιζαμε για τις αλλαγες στην
    Βουλη εσυ με κοιτουσες με απορια???"

    Και με ανεση η γριουλα απαντα "Πριν διοριστω με μεσο στην Βουλη, ημουν
    καθαριστρια σε ενα μπουρδελο. Οταν οι δουλειες δεν πηγαιναν καλα, αλλαζαμε
    τις πουτανες οχι τις μοκετες!"

  2. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 14/06/2010 09:54:31

    Μην ξεχνατε... οτι για να λειτουργησει ο καπιταλισμος χρειαζεται ο πλουτος να παραγει νεο πλουτο για τον κατοχο του και να αξιοποιειται στην αγορα με συμφεροντες ορους γι αυτους που τον κατεχουν .Αυτο που δεν μπορει να γινει για τον ελληνικο καπιταλισμο .Το δημοσιο χρεος απορροφα τους πιο ζωτικους πορους μιας ομαλης αναπαραγωγης και συσσωρευσης του κεφαλαου στο εσωτερικο της χωρας .Αυτο σημαινη οτι η χωρα απο την σκοπια του μεγαλου κεφαλεου ,δεν μπορει να παραγει ικανοποιητηκα ποσοστα κερδους -παρα μονο αν οι κορυφες της ντοπιας ολιγαρχιας συνασπιστουν με τους ξενους δανειστες ,με την διεθνη χρηματιστικη ολιγαρχια .Συμαινη οτι το κυριαρχο πολιτηκο συστημα αποδιαρθρωνεται,σαπιζει και καταρρεει μπροστα στα ματια ολοκληρου του λαου

  3. co avatar
    co 14/06/2010 10:12:32

    καλοοοο

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/06/2010 10:48:53

    Έστειλε επιστολή ανεξαρτητοτοποίησης ο Κιλτίδης;

    http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_6785.html

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 14/06/2010 10:49:15

      (Και βασικά είχαμε κάτι σκασίλες...).

  5. dimitris avatar
    dimitris 14/06/2010 10:58:16

    αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η Real έκανε αντιπολίτευση και τώρα κάνει συμπολίτευση.......μήπως πρέπει να ξεχάσουμε μια για πάντα την κάθαρση???

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ dimitris 14/06/2010 11:08:21

      Nα ...ψάξετε για την κρατική διαφήμιση

  6. Hot dog avatar
    Hot dog 14/06/2010 11:02:27

    Κάθαρση των αυτιών θα γίνει. Εμείς θα τα πλύνουμε κι αυτοί θα τα κουκουλώσουν!

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 11:23:22

    Επί του πιεστηρίου:
    Πλήρης ανατροπή του πολιτικού σκηνικού!

    "Την απόφασή του να αποχωρήσει από τη Νέα Δημοκρατία και να παραμείνει στη Βουλή ως ανεξάρτητος γνωστοποίησε τη Δευτέρα στον πρόεδρο του Κοινοβουλίου Φίλιππο Πετσάλνικο ο βουλευτής Κιλκίς Κώστα Κιλτίδης".

    Αναμένονται δηλώσεις Ομπάμα εντός ολίγου.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 11:26:39

      Με πρόλαβε ο Φάκτορας με γκολ στις καθυστερήσεις!

    • dimitris avatar
      dimitris @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 11:36:48

      Εχω αρχίσει και αναγουλιάζω.......η πολιτική σκηνή του τόπου μου θυμίζει ψυγείο ξενοδοχείου .....δεν πετάμε τίποτε....το χθεσινό ψωμί
      γίνεται σημερινή φρυγανιά αύριο κρουτόν σε σούπα και μεθαύριο ψωμί για τα μπιφτέκια........η δηλητηρίαση ειναι εγγυημένη

      ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΣΤ

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/06/2010 13:54:18

    Απλά είναι καλοκαίρι και πασχίζουν να κρατήσουν την αναταραχή χαμηλά.
    Δυστυχώς η πραγματικότητα άλλα λέει.
    Αδιάψευστος μάρτυς οι εφορίες όπου τις ημερομηνίες καταβολής του ΦΠΑ και των δόσεων φόρου εισοδήματος, ρυθμίσεων και άλλων, δεν υπάρχουν πια οι γνωστές ταλαιπωρίες συνωστισμού στα ταμεία, όπως γινόταν πριν από 2 χρόνια.

    Τα ταμεία κάθονται.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 14/06/2010 13:59:44

      Συμφωνώ. Το καλοκαίρι βράζει το αίμα.

  9. axristos avatar
    axristos 14/06/2010 14:53:11

    Τώρα είμαστε στη φάση των συγχωνεύσεων νοσοκομείων, γιατί δεν "αποδίδουν"-δεν έχουν "χρήματα".
    Το Σεπτέμβριο θα αρχίσουν να λένε ότι δεν έχουν δάσκαλους-καθηγητές, ας συγχωνεύσουμε σχολεία.

    To DNT σε κάθε χώρα, το ίδιο κάνει. Νομίζουν ότι με τα παραμύθια των ΜΜΕ δεν θα αντιδράσουμε.
    Ωστόσο το πρόγραμμα της TV είναι χαζοχαρούμενο. Κανείς δεν θέλει να βλέπει τους άλλους "χαρούμενους", όταν αυτός δεν είναι. Βέβαια υπάρχουν και οι ασπρόμαυρες ελληνικές φτωχές ταινίες, αλλά πως πουλάς εφημερίδες με αυτές;

  10. anonymos avatar
    anonymos 14/06/2010 15:53:16

    Συγγνώμη αλλά αυτή η άθλια και κακόυχη λέξη κλειδωσε μπορεί να παψει να χρησιμοποιείτε ?

  11. s54elas avatar
    s54elas 14/06/2010 16:18:41

    κορακια παπαγαλακια ..και γνωθι σαυτω ..

    ".. Άλλο, όμως, η προσπάθεια να σταματήσουν τα κοράκια των κακών ειδήσεων κι άλλο η προσπάθεια που κάνουν τα γνωστά παπαγαλάκια να εμφανίσουν το μαύρο – άσπρο."

    .. καποτε τα κορακια αποβαλουν την μαυρη την φορεσια και ενδυονται την πλουμιστη φορεσια τους .. γιατι τα παπαγαλακια δεν ενασχολουνται μονο για να κανουν το μαυρο - ασπρο αλλα και για να κανουν το ασπρο - μαυρο η φορα της χρωματικη εναλλαγης δεν ειναι η ιδιοποιος διαφορα .. και ενω ενα κορακι το λεει μια φορα .. την κακη ειδηση δηλαδη .. αλλα οταν το λεει και το ξαναλεει και παει λεγοντας τοτε εχει αποβαλλει την μαυρη φορεσια του και εχει ενδυθει τον πλουμιστο μανδυα δηλαδη γινεται παπαγαλακι .. και καταληγει αυτο που προκαλει πλεον να ειναι η θυμιδια .. και οτι επακολουθει ειναι να τους παρουν στο ψιλο .. για καζουρα .. δηλαδης ..

  12. Κικη avatar
    Κικη 15/06/2010 09:48:08

    Δεν ξερω τι κλιμα προσπαθουν να φτιαξουν ,αλλα εμεις οι πολιτες αυτης της πουλημενης χωρας ,δεν εχουμε καμμια εμπιστοσυνη σε δαυτους,τους δωσιλογους της δηθεν ελληνικης κυβερνησης.Ξερω οτι συνειδητα με ξεπουλησανε, και μενα σαν συνταξιουχο και το μελλον των παιδιων μου καταστρεψανε,και την χωρα μου παραδωσανε στους εχθρους, ας παρακολουθουμε τι γινεται στην Θρακη,και εθνικιστρια δεν ειμαι αλλα αγαπω την χωρα μου και δεν θελω να την μοιραζομαι με αλλους.Αυτοι λοιπον οι δωσιλογοι υπαλληλοι της τροικας και των μακροχρονιων υποπτων αμερικανικων σχεδιων εναντιον της χωρας και των πολιτων της δεν θα παρασουν μακροχρονια ,θα πεσουν και αν προλαβουμε να τους συλλαβουμε πριν την κοπανησουν νυχτα θα τους δικασουμε για εσχατη προδοσια.Το ακους Γιωργακη εσυ και το σοι σου,επι εσχτη προδοσια .

  13. ΠΟΛΙΤΗΣ-ΥΠΗΚΟΟΣ--ΔΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΠΟΛΙΤΗΣ-ΥΠΗΚΟΟΣ--ΔΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ 15/06/2010 11:41:07

    Κλείδωσε το σχέδιο σωτηρίας μας. Κλείδωσαν μέσα και εμας για να μας σώσουν αναγκαστικά. Τόσο πολύ μας αγαπούν, που πάσει θυσία θέλουν να μας σώσουν. Αλλά οι σωτήρες δεν βλέπουν πως έχουν ξεβρακωθεί και νομίζουν ότι είναι περιβεβλημένοι με τη δύναμη της σωτηρίας .Μα είναι βασιλειάδες ξεβράκωτοι. Αρκεί εμείς να τους κάνουμε να το ιδούν και να το πιστέψουν. Τότε θα τελειώσουν οι σωτήρες κι εμείς θα σωθούμε απ' τα βάσανά που μας προκαλούν.