#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2011 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κρύβει η συνάντηση Παπούλια - Παπανδρέου;



(Ανανεωμένο) Η ανακοίνωση της αυριανής επίσκεψης του πρωθυπουργού στο προεδρικό μέγαρο αναζωπυρώνει διάφορα σενάρια, όχι πάντως, της άμεσης προσφυγής στην κάλπη. Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες, μετά τη συνάντηση Παπούλια – Παπανδρέου θα γίνει άτυπο υπουργικό συμβούλιο και θα χρησιμοποιηθούν ξανά δραματικοί τόνοι για να μην καταψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο. Άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι μέσα στην εβδομάδα, και πάντως προτού πάει ο Γ. Παπανδρέου στη Σύνοδο Κορυφής της Κυριακής, θα ζητήσει συνάντηση με τους πολιτικούς αρχηγούς. Το πιο πιθανό είναι να τους δει στο Μαξίμου, τον καθένα ξεχωριστά, εκτός κι αν η αυριανή συνάντηση με τον Πρόεδρο βγάλει σύσκεψη πολιτικών αρχηγών.

Η κυβέρνηση, με την πλάτη στον τοίχο, εγκλωβισμένη στα αδιέξοδα που η ίδια δημιούργησε θα ξαναπαίξει το δραματικό σήριαλ της καταστροφής της χώρας αν δεν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο.

Όμως, τα μαντάτα από το εξωτερικό δεν είναι καλά, οπότε η ψηφοφορία της Πέμπτης ίσως ξεπερνιέται από τις εξελίξεις. Οι πληροφορίες ότι ο Ακερμαν συζητά κούρεμα πάνω από 50%  έχει προκαλέσει πανικό, εξ’ ου και η συνάντηση Παπανδρέου – Βενιζέλου αργά το βράδυ στη Βουλή.

Στην κυβέρνηση επιτέλους κατάλαβαν, αργά όμως, ότι ένα μεγάλο κούρεμα θα διαλύσει τα πάντα στη χώρα. Επρεπε να βγουν οι τραπεζίτες και με κραυγή αγωνίας να πουν ότι δεν αντέχουν μεγάλο haircut για να ξυπνήσει ο Βενιζέλος.

Όμως, αν οι Ευρωπαίοι το έχουν πάρει απόφαση, δύσκολα θα αλλάξει η απόφασή τους. Γι’ αυτό και οι πολιτικές εξελίξεις θα είναι ραγδαίες από την επόμενη Κυριακή, αν η απόφαση είναι κακή.

Αν και κάποιες τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι στη Σύνοδο Κορυφής δε θα βγουν οι σπουδαίες ειδήσεις, δε θα ξεκαθαριστεί το ύψος του κουρέματος, αλλά θα καθοριστεί το πλαίσιο που θα κινηθούν οι Ευρωπαίοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xzetta avatar
    xzetta 16/10/2011 22:33:43

    -Κάρολε δεν πάει άλλο. κουράστηκα.
    -Γιώργο αρκετά κόπιασες. καιρός να με διαδεχτείς. κι εγώ έχω κουραστεί.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ xzetta 16/10/2011 23:42:09

      που; στην προεδρία;
      ένας είναι ο δρόμος για τον Γιωργάκη: πάντως όχι αυτός που πάει σπίτι του!!!

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/10/2011 22:35:33

    Χρωστεί κάτι του δανειστή;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σταύρος 16/10/2011 22:52:46

      Σωστός!

      Πάει να επιστρέψει τα δανεικά που είχε πάρει ο πατέρας του για τη "Ρόζ Βίλλα"!

      Σωστό το παλικάρι, σπαθί ,ο λόγος του συμβόλαιο (όπως όλων των Παπανδρέου!) κι' εσείς ολο το βρίζετε!

      • Roulis avatar
        Roulis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/10/2011 01:00:46

        Kωλοσπιτο παιδια,κωλοσπιτο!!!

  3. Απορία avatar
    Απορία 16/10/2011 22:36:55

    Έχει απίστευτο κήπο το προεδρικό και φτιάχνουν και εξαιρετικό καφεδάκι ξέρετε...

  4. loretta avatar
    loretta 16/10/2011 22:57:46

    ε και τι εγινε που θα παει?? ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΝΤΑΙ...φιλουνται και αγκαλιαζονται....!!

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 16/10/2011 23:19:17

    Αύριο,λοιπόν,γίνεται συνάντηση Παπούλια-Παπανδρέου.Και φυσικά,μόνο τυχαία δε πραγματοποιείται.Όλα ανοιχτά πλέον.Τίποτα δεν μπορεί ν'αποκλειστεί.ΠΟΛΛΑ είναι δυνατόν να συμβούν και ο κάθε σώφρων οφείλει να κρατήσει ασφαλείς απόστάσεις ως προς τη πρόγνωση της τελικής έκβασης της σημερινής εκρηκτικής κατάστασης διότι οι συνθήκες μεταβάλλονται.Πάντως,εξαιρετικά πιθανά είναι πως ή θα γίνει πρόταση για σύσκεψη συμβουλίου πολιτικών αρχηγών,που,όπως αντιλαμβανόμαστε όλοι,είναι άνευ αντικειμένου διότι είναι γνωστή η ΞΕΚΑΘΑΡΗ θέση Σαμαρά για εκλογές ΑΜΕΣΑ ή θα πάμε τη Πέμπτη με τη ψηφοφορία στη Βουλή και εκεί το αποτέλεσμα είναι άγνωστο,αυτή τη φορά.Βέβαια,κάποιος μπορεί να ισχυριστεί πως δεν θα γίνει τίποτα και το πασοκικό καθεστώς θα κερδίσει πολιτικό χρόνο για να διατηρηθεί στην αρχή.Και αυτή η σκέψη συγκεντρώνει,όμως,λιγοστές πιθανότητες.Κανείς,φυσικά,δεν είναι σίγουρος για τη τελική έκβαση αυτών των κρισιμότατων ημερών και ουδείς μπορεί να είναι σίγουρος και ασφαλής στις προβλέψεις.Από τη πλευρά μου δεν διεκδικώ το αλάθητο.Εκείνο,πάντως,που μετρά είναι η διατήρηση της ψυχικής ΕΝΟΤΗΤΑΣ των Ελλήνων.Οι μέρες είναι ΠΑΜΠΟΝΗΡΕΣ και το πασοκικό καθεστώς γνωρίζει άριστα τη τέχνη της παραπληροφόρησης και της διαστρέβλωσης της αλήθειας.Και κάτι τελευταίο.Η Νέα Δημοκρατία να είναι ΔΥΝΑΜΙΚΗ και ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΗ.Σε οποιοδήποτε γεγονός που θα λαμβάνει χώρα,ν'απαντά ΑΚΑΡΙΑΙΑ και ΤΑΧΥΤΑΤΑ.Επειδή τα πάντα είναι ρευστά,πολλά θα κριθούν από τη ΡΩΜΑΛΕΑ στάση της παράταξης της ΝΔ.Η ώρα Σαμαρά πλησιάζει και το τρένο της Ιστορίας έρχεται με ταχύτητα,σφυρίζοντας μόνο μια φορά....

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Komis Montechristo 16/10/2011 23:48:04

      komis

      Μια από τα ίδια.

      Στήνουν σκηνικό για να δώσουν άλλοθι στις ¨πόρνες της κοινοβουλευτικής ομάδας" κατά δήλωση τους να ψηφίσουν ναι.

      Θα προσπαθήσουν να αδρανοποιήσουν και τον Σαμαρά με την γνωστή βιόλα της συναίνεσης και από εδώ πάνε και οι άλλοι.

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Aris. A 17/10/2011 00:13:34

        Ari A,μπορεί να συμβεί και αυτό που γράφεις.Εξάλλου,μας έχουν συνηθίσει στα γνωστά τους τερτίπια.Όμως,τώρα,ο κλοιός των γεγονότων και των συμβάντων ΣΦΙΓΓΕΙ γύρω τους...Τα νέα απ'έξω είναι δραματικά,η κοινοβουλευτική τους ομάδα αρχίζει και παρουσιάζει ρωγμές,η κοινωνία κοχλάζει σε μεγάλο βαθμό από τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ σκληρότητας μέτρα και επίσης,ας μην αμελούμε και το παρασκήνιο...Το αναφέρεις κι εσύ,αναφέροντας τμήμα του κεντρικού τίτλου.Σήμερα,η ναυαρχίδα του παραπαίοντος πασοκισμού,το ''Βήμα'',ουσιαστικά,ΑΔΕΙΑΣΕ τον Παπανδρέου...Τέλος,η κίνηση των τριών,σήμερα,κάτι δείχνει για το εσωτερικό του πασοκισμού...Οψόμεθα.Πολύ σύντομα θα γνωρίζουμε.

  6. manos avatar
    manos 16/10/2011 23:34:41

    Θα κάτσουν πάλι επί του καναπέος και θα πουν μπαλαφάρες.
    Ο ένας θα φοράει την μωβ γραβάτα και ο άλλος την μαύρη.
    Θα κουνάνε τα χεράκια τους πάνω κάτω όσο μιλάνε για να δίνουν έμφαση.
    Θα αποφανθούν ότι ο λαός περνάει κρίση, και ότι πρέπει να δουλέψουμε όλοι μαζί.
    Και μετά θα βγει πάλι με τον έρπη στο στόμα, και θα κοιτάζει την κάμερα περίλυπος.

    Ε για μόλα ε για λέσα βάλε και την τρόικα μέσα.

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/10/2011 00:07:21

    Δεν είναι να περιμένουμε καλό, ούτε από τον ΓΑΠ ούτε από τον δανειστή του πατέρα του. Άρα αποκλείεται να δρομολογηθούν εκλογές από την αυριανή συνάντηση, που μάλλον επικοινωνιακούς αντιπερισπασμούς εξυπηρετεί και το γάτζωμα του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία με κάθε τρόπο.

  8. knight rider avatar
    knight rider 17/10/2011 00:58:24

    O ΓΑΠας θα παραδώσει την εντολή. Πάμε για εκλογές!

  9. Ταραχή avatar
    Ταραχή 17/10/2011 01:07:35

    Προμνησία.
    Ο όρος προμνησία περιγράφει την αίσθηση ότι κάποιος έχει δει ή βιώσει ξανά στο παρελθόν μία κατάσταση. Συχνότερα χρησιμοποιείται ο όρος déjà vu που στη γαλλική γλώσσα σημαίνει "ήδη ιδωμένο".
    Εγώ έτσι αισθάνομαι δύο χρόνια τώρα.Εσείς;

    • nestor avatar
      nestor @ Ταραχή 17/10/2011 01:30:57

      Αηδία... Τον Κάρολο τον λυπάμαι ειλικρινά, κατι πρέπει να έχει αυτός, δεν εξηγειται αλλιως, είναι με το ενα ποδι στον ταφο και δεν κανει τιποτε για την υστεροφημια του. Ο ΓΑΠ είναι μοναδικός, ανεπαναληπτος, κατάφερε να μην είναι κανεις ικανοποιημένος, ουτε οι εντολείς του, ούτε ο λαός. Τιποτα δεν θα πουν, τα ιδια βαλτε πλατη, κρισιμες ωρες κτλ

  10. madprof avatar
    madprof 17/10/2011 07:46:02

    Έγραψες!
    Τι κρίμα όμως να έχουν ευτελίσει τους δύο θεσμικούς πυλώνες του πολιτεύματος που εκπροσωπούν και να έχουν καταντήσει το κυνόβιο χώρο εκπορνευόμενων για τριάκοντα αργύρια!!
    Ενώ οι φορείς της δικαιοσύνης αλαλάζουν για την μείωση των αργυρίων που λαμβάνουν και η χώρα βρίσκεται σε διπλή κατοχή (εσωτερική και εξωτερική)!
    Αιδώς Αχρείοι!

  11. Lampros avatar
    Lampros 17/10/2011 08:47:49

    τα δύο λαμόγια θα πανε να πιουν καφε. Αυτο ειναι όλο το νόημα του άρθρου. Ο Παπουλιας ειναι ένας κλασικός αχαριστος Πασόκος. Στον μόνο που δείχνει στηριξη ειναι σον Γιωργάκη, με το να προσδίδει κύρος στο "πρωθυπουργικό Image" του ΓΑΠ.

  12. ataktos avatar
    ataktos 17/10/2011 09:34:30

    Μεγάλοι εθνοσωτήρες!!!!! Άγαλμα θα σας στήσουμε!!!

  13. Krax avatar
    Krax 17/10/2011 09:54:39

    Από έναν ξεβρακωμένο πρωθυπουργό δεν κρύβει απολύτως τίποτα.
    Οι όποιες εξελίξεις θα έχουν την ίδια γεύση.

  14. xbab avatar
    xbab 17/10/2011 11:55:13

    Πάντως οι λαγοί-εξαπτέρυγα, βγήκαν εγκαίρως και προανήγγειλαν εξελίξεις...