#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2010 09:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κοινό έχουν ο Σωκράτης Κόκκαλης και η κυβέρνηση;



Τι κοινό έχει ο Σωκράτης Κόκκαλης και η κυβέρνηση; Πολλά την περίοδο αυτή:

Κατ’ αρχάς και ο Κόκκαλης και ο κωπηλάτης Γ. Παπανδρέου επιχειρούν να κυβερνήσουν ένα ακυβέρνητο πλοίο.

Όπως και στον Ολυμπιακό όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει, λέει ότι του καπνίσει και παίζει όπως του έλθει, έτσι και στην κυβέρνηση ο καθένας έχει το δικό του βιλαέτι και φωνάζει και κάνει ότι θέλει χωρίς να ακούει τον προπονητή.

Ο πρόεδρος Κόκκαλης δεν έχει ουσιαστικά προπονητή, το ίδιο και ο Γ. Παπανδρέου που δεν έχει ουσιαστικά τσάρο στην οικονομία να φτιάξει την ομάδα.

Παράλληλα, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού ψάχνει εδώ και καιρό να βρει χρήμα, προσεγγίζει επιχειρηματίες, κάποιοι του δίνουν κάτι ψίχουλα αλλά η μαύρη τρύπα δε λέει να κλείσει. Ο δε πρωθυπουργός ψάχνει παντού για χρήμα (παρ’ ότι είπε ότι υπάρχει άφθονο), αναζητά συμμάχους αλλά κανείς δεν πάει και η μαύρη τρύπα του ελλείμματος διογκώνεται.

Αν ο Κόκκαλης δε βρει ρευστό είτε θα πρέπει να βάλει μόνος του τα χρήματα για να τρέξει η νέα χρονιά και να γίνουν μετεγγραφές είτε το καράβι θα φουντάρει αύτανδρο και θα κάνει χρόνια να δει φως. Επομένως, η τελική λύση του προέδρου είναι ο Λαυρέντης, εκτός αν έχει κρυφό άσο που θα έλθει διά θαλάσσης.

Όσο για τον Παπανδρέου, το καράβι έχει φουντάρει και μόνο λύση φαίνεται το ΔΝΤ.

Πολλές οι ομοιότητες αλλά ο πρωθυπουργός θα πρέπει να προσέξει στο εξής. Ο Ολυμπιακός έχασε τον πρωτάθλημα μετά από το τόσο χρόνια κάτι που σημαίνει σε επίπεδο εντυπώσεων σχεδόν υποβιβασμός στην άλλη κατηγορία.

Η οικονομία έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια, μαζί και τη μπάλα, είναι ήδη στην άλλη κατηγορία και κινδυνεύει και με αποκλεισμό από όλα τα πρωταθλήματα.

Το συμπέρασμα είναι ένα: Μήπως Κόκκαλης και Παπανδρέου καλύτερα να ασχοληθούν με τα… θαλάσσια σπορ να αφήσουν σε άλλους τις τύχες των καραβιών μπας και δούμε μια άσπρη μέρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/04/2010 09:30:12

    Ποιό ...διεστραμμένο μυαλό σκέφτηκε αυτόν τον παραλληλισμό πρωϊ-πρωϊ;
    Για να χαλάσει τη διάθεση σ'εμάς τους γαύρους

  2. Jimbaran avatar
    Jimbaran 09/04/2010 09:50:04

    Να ένα μέρος από την εκλεκτή Ελλάδα της Μεταπολίτευσης Ο Καλός Ο Κακός και ο Άσχημος...τον παρατηρητή εξ αριστερών δεν τον αναγνωρίζω και ας μένω στην Ελβετία...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Jimbaran 09/04/2010 09:55:15

      Ο πρώην υφυπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών, τέως βουλευτής Φθιώτιδας κ. Αλαμπάνος.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/04/2010 10:22:25

        Ως ...πρώην ξενητεμένος, σας καταλαβαίνω! Αλλά τόσο παλιά και εσείς; Στον Λαυρέντη Διανέλλο!
        Θα μου πείτε μια χαρά ήταν τότε! Με τα ψάρια στις εφημερίδες και βόλτες με το τρίκυκλο στην Αθήνα!

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Κώστας Ροδινός 09/04/2010 18:01:04

        Μιά εικόνα χίλιες λέξεις: Το μεγάλο αφεντικό,προσηνές και καταδεχτικό πρός τους υπαλλήλλους του.Ο πλησιέστερος,άν και big mouth,στέκεται σούζα και με τον προσήκοντα σεβασμό.Ο διπλανός του,μοιάζει να εκλιπαρεί γιά μιά κουβεντούλα και να σκέφτεται :'Αφεντικό στις διαταγές σας.Προσέξτε κι εμένα τον κακομοίρη'.Ακριβώς απέναντι,με imitation άνεση,ο 'πολιτικός περιηγητής',αναλογίζεται την νιότη του (αχ πούσαι νιότη πούδειχνες πως θα γινόμουν άλλος).Το tableau vivant,συμπληρώνεται με την κυριούλα στο φόντο,που αντί να συμμαζέψει το ασφυκτιούν μπούστο της,αυτή κρατάει την κοιλιά της,έτσι χωρίς πρόγραμμα.

  3. Jimbaran avatar
    Jimbaran 09/04/2010 10:09:46

    Σας Ευχαριστώ Κύριε Ρoδινέ ,έτσι είναι με την Ξενιτειά χάνεις αρκετά επεισόδια γίνεσαι παλιομοδίτης πάλι καλά που δεν έγραψα ότι ίσως και να ήταν ο Λαυρέντης Διανέλλος, καλή σας ημερα.

  4. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 10:09:59

    ΜΙΑ "ΩΡΑΙΑ" ΓΑΥΡΟΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ...ΤΕΤΟΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΝΑΘΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ...ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΟΝΤΡΟ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 10:27:36

      Εννοείς τον "΄Παύλο Θεέ πάρε την ΠΑΕ" και τον Πατέρα;

  5. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 10:46:27

    Ελα ρε ΡΟΔΙΝΕ τσίμπησες αμέσως, για την συγκεκριμμένη φώτο λέμε.
    Εσείς οι γαύροι είσαστε μυγιάγκικτοι και κακομαθημένοι τελικά .
    Αλλά βολεύονταν κάποιοι με το ΤVMAGIC, τον Τσουκαλά και τον Λούβαρη και πανηγύριζαν τίτλους κερδισμένους στα χαρτιά.
    Η Έλλαδα ατέλειωτη παράγκα όπως τραγούδαγε και ο ΝΙΟΝΙΟΣ..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 10:54:26

      Eυτυχώς που συμφωνούμε στον Σαββόπουλο!

      • Γιαννης avatar
        Γιαννης @ Κώστας Ροδινός 09/04/2010 11:26:31

        Υπαρχουν και αλλα κοινα μεταξυ των δυο πλευρων:
        1) Πασοκ-Κοκκαλης(ο πατερας του Σημιτη και ο πατερας του Κοκκαλη συναγωνιστες στο αιματοκυλισμα).
        2) Πασοκ-Ιντρακομ(πολλες αμαρτωλες συμβασεις,πολλα δις).
        3) Πασοκ-Ιντραλοτ(μονοκουκι οι συμφωνιες,πολλα δις).
        4) Πασοκ-Ιντρακατ(τα πρωην στελεχη του Υπεχωδε δουλευουν σε αυτη την εταιρια με αρχηγο των Χρυσικοπουλο που ηταν δεξι χερι του Λαλιωτη).
        5)Πασοκ-Δημοσια περιουσια(η χαριστικη παραχωρηση του χωρου στο Φαληρο που γκρεμιστηκε σε μια νυχτα για στεγασει τα ονειρα των γαυρων)
        Ολα τα παραπανω περιλαμβανουν χορηγιες του Σοσιαλισμου και του Εκσυγχονισμου,Ζημενς,οπλικα συστηματα,ΟΠΑΠ,ΟΤΕ και πολλες αναμνηστικες φωτογραφιες.

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 09/04/2010 11:36:25

    Επειδή η παιδική σπαζοκεφαλιά ήταν το «βρείτε τις 7 διαφορές» κι όχι τις ομοιότητες να αντιπαραθέσω:

    1. Ο Κόκκαλης «πήρε» με το θρύλο 12 πρωταθλήματα, ο Γιωργάκης με το ΠΑΣΟΚ μόλις ένα.

    2. Ο Παπακωνσταντίνου δεν «είναι» προπονητής αλλά κατ΄ανάγκην τερματοφύλακας, χωρίς όμως την κ...φαρδεία του Νικοπολίδη.

    3. Ο Κόκκαλης έχει ξεφορτωθεί κατά καιρούς συμβούλους, προπονητές και τον ... Λέτο, ενώ ο ΓΑΠ προσπαθεί ακόμη να απαλλαγεί από την ... «όλη» ομάδα.

    4. Ο Σωκράτης δεν πούλησε ποτέ τη Θύρα 7 ...

    5. Ο Κόκκαλης έστησε παράγκες για να μην έχουμε τίποτε παράξενες διαιτητικές αμεροληψίες, ενώ ο Γεώργιος υποχρεώθηκε άμεσα να συστήσει ανεξάρτητες στατιστικές αρχές κι «ακούει» τον συνήγορο του πολίτη.

    6. Ποτέ ο Σωκράτης δεν τα πήγε καλά στις ... διεθνείς σχέσεις.

    7. Ο Κόκκαλης απεχθάνεται τα ατομικά «ξωτικά» σπορ ...

    ΥΓ: Στις (παλαιότερες βεβαίως) ομοιότητες θα πρέπει να προστεθεί η κοινή μεταναστευτική τους ιδιότητα.

  7. Jimbaran avatar
    Jimbaran 09/04/2010 11:37:53

    Αγαπητέ κύριε Ροδινέ δεν είμαι συνταξιούχος ..ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ ΦΥΛΑΚΙ ΤΩ ΣΤΩΜΑΤΙ ΜΟΥ,παραμένω ενεργός πολίτης της Ελβετίας ,άλλωστε είμαι σχετικά νέος τον Αξέχαστο Διανέλλο τον ενθυμούμαι από τις ταινίες της Φίνος Film με τον Νίκο Ξανθόπουλο,σε ρόλους Ξενιτεμένου με ατάκες του τύπου: Πατέρα θα φύγω στην Γερμανία να μου προσεχεις την Βάσω την μάνα και τα ζουμπούλια και ο Μακαρίτης ο Διανέλλος να του Απαντα: να πας στο καλο παιδί μου η Παναγια μαζί σου, καλο γυρισμό,που προσωπικά εγώ δεν το βλέπω,με αυτά που συμβαίνουν στην Πατρίδα το πολύ σε κανένα Λέντα στο Δήμο Γόρτυνας στην Κρήτη με βλέπω το Καλοκαιρι.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Jimbaran 09/04/2010 11:44:48

      Ούτε που το σκέφτηκα οτι είστε συνταξιούχος!
      Ειδικά όταν διαμένετε στην Ελβετία!

  8. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 12:18:26

    Μήπως τελικά η νοοτροπία οσφπ είναι αυτή που κυριάρχησε και οδήγησε την χώρα στο χείλος του γκρεμού? κουτσαβακισμός,τζάμπα μαγκιά,πρώτοι στο χωριό,νίκη με κάθε τρόπο εκεί που μας παίρνει,τραμπουκισμοί,στρατός πιστών έτοιμων για όλα,ρωμαϊκές φιέστες,βοναπαρτισμός,ο θείος αντέγραψε τα χειρότερα από τον υπαρκτό.
    Όσο για τον πατέρα του άλλη περίπτωση τελείως και ας μην μιλάμε καλύτερα για ευθύνες στο αιματοκύλισμα,είναι άλλο κεφάλαιο αυτό.

    • Γιαννης avatar
      Γιαννης @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 09/04/2010 12:31:25

      Δεν μιλησε κανεις για ευθυνες μια αναφορα εγινε σε υπαρκτο γεγονος(παραταυτα οταν συμπρατεις απο ηγετικη θεση μαλιστα για να σκοτωθουν χιλιαδες Ελληνες και απο τις δυο πλευρες για την εξουσια χωρις να προβλεπεις το μελλον εισαι συνενοχος στο εγκλημα).Η νοοτροπια ομως παιζει μεγαλο ρολο οταν εισαι μεγαλομενος σε DDR και USSR και φαινεται πως διοικει τον ΟΣΦΠ,απολυταρχικο καθεστος θυμιζει,κατι σαν Σταλιν.

  9. Tassos avatar
    Tassos 09/04/2010 17:18:30

    The party starts soon wait guys...just order Don Perignon Goldman Sacks pays.

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/04/2010 18:22:07

    Τι κοινό έχουν ο Σωκράτης Κόκκαλης με την κυβέρνηση τού ΠΑΣΟΚ;

    Σοβαρά μιλάτε;

    Σωκράτης Κόκκαλης = ΠΑΣΟΚ

  11. κρις avatar
    κρις 10/04/2010 18:18:34

    ναι εντάξει ενώ με τον μητσοτάκη πρωθυπουργό λίγα έβγαλε.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/04/2010 21:13:42

    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΚΟΝΤΡΑ ΜΠΟΜΠΟΛΑ-ΘΕΜΟΥ ΣΤΟ "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΟΚΚΑΛΗ???