#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κοινό έχουν Ομπάμα, Σαρκοζί και Παπανδρέου;



Την Λιβύη! Περιμένουν ότι θα τους ξελασπώσει από τα εσωτερικά τους προβλήματα.

Τον καθένα από διαφορετική σκοπιά και σε διαφορετικούς χρόνους.

Πάνε στη Λιβύη με πολιτικά μηνύματα, αλλά χωρίς στρατηγική. Κάτι σχεδόν σαν μπούγιο!

Αυτό δεν έχει σημασία, αρκεί να βαράνε "στο γάμο του καραγκιόζη".

Χρειαζόντουσαν εχθρό και τον βρήκαν στο πρόσωπο του Καντάφι.

Έτσι ικανοποιούνται απολυτά και οι αμερικάνικες και  κάποιες άλλες αμυντικές βιομηχανίες και όσο μεγαλύτερος σαματάς γίνει τόσο το καλύτερο. Αρκεί να "μπουμπουνίζει" και οπού βγει...

Και μετά; Ποιος ενδιαφέρεται για το μετά! Αν ενδιαφερόντουσαν για το μετά θα το είχαν σκεφθεί καλύτερα το πράγμα.

Αυτό που ενδιαφέρεται ο Σαρκοζί είναι να έχει εχθροπραξίες μέχρι τις γαλλικές εκλογές του '12. Το ίδιο και ο Ομπάμα που ακολουθεί τη συνταγή Μπιλ Κλίντον. Ο Μπιλ βομβάρδισε τη Σερβία για να "κρυφτεί" από το σκάνδαλο Λεβίνσκι, κατόπιν εισήγησης - παρακαλώ- της συμβίας του Χίλαρι. Τώρα ο Ομπάμα βομβαρδίζει ..."διακριτικά" τη Λιβύη, για να αποπροσανατολίσει την αμερικανική κοινή γνώμη από την κατάσταση της οικονομίας! Είναι ενδιαφέρον ότι το κάνει με βάση την εισήγηση ποιου λέτε; Για την ακρίβεια ποιας; Της, εισέτι, συμβίας του Μπιλ, και Υπουργού Εξωτερικών του Ομπάμα, της κ. Χίλαρι Κλίντον. Ο Υπουργός Άμυνας του Ομπάμα, ο Ρ.Γκειτς, έχει από καιρό νίψει τας χείρας του στην υπόθεση αυτή και έχει βγει από την εικόνα, γιατί ξέρει τι συμβαίνει και δεν θέλει να συμμετάσχει στο πολεμικό παιχνίδι των Δημοκρατικών. Ως Ρεπουμπλικάνος που είναι και σοβαρός πάνω από όλα, δεν θέλει να τους κάνει πλάτες.

Ενδιαφέροντα όλα αυτά!

Και ο "δικός" μας που το πάει το πράγμα;

Καλό το ερώτημα! Αλλά η απάντηση πάει σε πολλά "τέρμινα " πίσω. Από την εποχή του Ανδρέα και τους "σφιχτούς" εναγκαλισμούς του με τον Καντάφι. Αλλά και τους "δικούς" του, με τον "σοσιαλιστή" Μουαμάρ. Πάει σόι το βασίλειο... Γι' αυτό και είναι προσεκτικός με τον Καντάφι. Μπας και τον "ξεφωνίσει" αυτός, όπως ξεφώνισε και τον Σαρκοζί!

Αρκετά ακόμη τα Κεφάλαια, σ' αυτήν την ιστορία!!!

Εν αναμονή, τελώντας...

Δωρι-κος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 21/03/2011 11:39:32

    O GAP βλέπει τη μεγάλη έξοδο και ρίχνει γέφυρες για ΟΗΕ και λοιπές παρόμοιες διεθνιστικες δραστηριοτητες..

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Ηλίας 21/03/2011 13:56:57

      Θα είναι τρομερή επιτυχία να πάει στον ΟΗΕ. Προτείνω και σύνθημα:
      "Ο Γιώργος πάει στον ΟΗΕ.
      Αναφωνήστε όλοι Οϊμέ..."

  2. Kostas avatar
    Kostas 21/03/2011 11:46:13

    Ρόμπερτ είναι ο υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ, όχι Μπιλ. Ο Μπιλ Γκέιτς είναι της Microsoft.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:49:29

    Χά χα, ο Ζώρζ Βοναπάρτης (τουτέστι Καλομέρης), από το Καλέντζι της Κορσικής!
    Μεγάλος ο εφευρέτης του Photoshop!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:51:54

    Ξεκόλλησε η Αχαïα, απέπλευσε και γίνηκε νησί. Άχ έρημε Μωριά, έμεινες με τον Τατούλη φύλαρχο.

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 21/03/2011 12:58:53

      @ Θειο,
      υπεροχο,
      με φυλαρχο τον Τατουλη,

    • juliet avatar
      juliet @ Ο Θείος 21/03/2011 18:34:20

      @Θείε,
      την Αχαΐα σε ποιό πέλαγος την στείλατε; στο Λυβικό;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ juliet 22/03/2011 11:11:54

        Πιό δυτικά. Στην Κορσική.

  5. enianos avatar
    enianos 21/03/2011 12:25:25

    Το πιθανότερο είναι ότι μαζευτήκαν πολλοί μνηστήρες (συμβόλαια) για την Πηνελόπη (Λιβύη)

  6. giannis avatar
    giannis 21/03/2011 12:35:36

    Ο ένας έξυπνος, ο άλλος θεατρίνος και ο τελευταίος εκτόςς τόπου και χρόνου,
    από άσχετος έως επικίνδυνος.

  7. Ελευθεριακος Δεξιος avatar
    Ελευθεριακος Δεξιος 21/03/2011 12:43:50

    Εγω φοβαμαι τωρα που συμβαινουν οι τραγωδιες στην Λιβυη και στην Ιαπωνια να μην το εκμεταλευτουν πολιτικα και αποπροσανατολισουν το λαο απο τα εσωτερικα προβληματα της οικονομιας και να περασουν κρυφα νομοσχεδια στο κοινοβουλιο, ενω κοιμιζουν τον λαο με οσα γινονται εξω. Καλο ειναι να βλεπουμε τι γινεται εξω αλλα οχι σε σειμειο που να μην ελεγχεται καθολου η ντοπια κυβερνηση.

    Ερχεται και η 25 Μαρτη και μαλλον παλι ως "επιτυχια" θα σερβιριστει παλι και αυτη...

  8. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 21/03/2011 12:56:44

    Σαρκοζὶ καὶ Κάμερον ἔχουν σοβαρὰ ἐσωτερικὰ προβλήματα, οἰκονομικὰ καὶ ἄλλα, καὶ ἐκ τούτων δημοτικότητος. Ὁ Σαρκοζὶ μέχρι ποὺ βλέπει καὶ τὴν Μαρὶν Λὲ Πὲν ἀπὸ πάνω του τελευταῖα. Χρειάζεται συνεπῶς νὰ «ψηλώσῃ». (Νὰ φθάσῃ καὶ τὴν Κάρλα...)

  9. dialetktiki avatar
    dialetktiki 21/03/2011 13:01:44

    Αυτό το ανέκδοτο με την μετάβαση του ΓΑΠ στον ΟΗΕ, μου θυμίζει ένα παρόμοιο για την μετάβαση (πριν αποχωρήσει απ' την προεδρεία του ΠΑΣΟΚ) του Σημίτη στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Τυχαίο; Δεν νομίζω. Κάθε φορά που ένας Πρόεδρός τους τα "θαλασσώνει" επινοούν ένα ανάλογο σενάριο για να ενισχύσουν εσωτερικά το πληγωμένο γόητρό του. Ή μήπως νομίζουν ότι θα μας τρομακρατήσει η ιδέα ότι θα μας λείψουν τέτοιες πολιτικές μορφές από τη χώρα; Γιατί, αν είναι έτσι είναι μια καλή ευκαιρία, ενώ μας έχουν καταντήσει "για κλάματα" να ξεκαρδιστούμε στα γέλια. Πάντως, η περίπτωση Σημίτη δεν τελεσφόρησε. Λέτε να τελεσφορήσει η περίπτωση ΓΑΠ; Χλωμό...Οι ξένοι δεν τρώνε κουτόχορτο. Ούτε και οι Έλληνες, αλλά, προφανώς, δεν το έχουν καταλάβει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ dialetktiki 21/03/2011 20:18:53

      +1000

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 21/03/2011 13:02:29

    Ο εδώ «τι κρατάει ο ναπολέων», αγοράζει υπό τους ήχους των βιολιών και ξεπουλάει «επιφάνεια», υπό τους ήχους των κανονιών. Tόσo έξυπνα και κερδοφόρα!

    Warren Buffett, Soros, Paulson, Αckermann, Merkel, Deutsche Bank, Goldman Sharks, Strauss Khan & Co., παίζουν τα ρέστα τους σ'αυτόν, καθώς, ήγγικεν η ώρα του Ελληνικού Βατερλώ, Ολων αυτών.

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 21/03/2011 13:26:07

    Είναι γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα μονοπώλησαν την ειδησεογραφία τα γεγονότα στην Ιαπωνία και οι βομβαρδισμοί στο βορειοαφρικανικό κράτος της Λιβύης.
    Για την κυβέρνηση Παπανδρέου οι εξελίξεις σε διεθνές επίπεδο ήταν η σανίδα σωτηρίας που έψαχνε εδώ και αρκετό καιρό.
    για πόσο όμως μπορεί να αποφεύγει η κυβέρνηση να αναμετριέται με την πραγματικότητα.
    1 μήνα
    2 μήνες
    μετά τι;

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ o βουνίσιος 21/03/2011 15:22:08

      και εγω αυτο λεω,
      οταν τελειωσουν τα εργα στην διεθνη σκηνη και γυρισουν ολα στην ομαλοτητα μετα θα ειναι η δικια μας σειρα.
      μεχρι τοτε αραξτε και αναμενετε.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/03/2011 13:41:53

    τι p'tit napo τι p'tit capo

  13. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/03/2011 15:04:40

    Πάει στην Λιβύη ο Σαρκοζί και ο Ομπάμα χωρίς στρατηγική; Το συμπέρασματα από που εξάγεται από το γραφεί που συνέταξες το κείμενο; Αρες μάρες κουκουνάρες που βάσεις τούς άλλους δύο πλάι στο ΓΑΠ.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 16:46:25

    Πάντως ο Σαρκοζύ δεν πήγε καθόλου καλά χθές στη Γαλλία, στις εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης (καντονιών).
    Το κόμμα του UMP πήρε συνολικά 17 % περίπου.
    Το Front national (FN) της κόρης Μαρίν Λε Πέν πήρε 15 %.
    Γύρω στο 8 - 10 % το ενωμένο "Μέτωπο της Αριστεράς".
    Γύρω στο 8 - 10 % οι Πράσινοι.
    Οι Σοσιαλιστές 25 %.
    "Μέσα δεν πάμε καλά", λένε οι δικοί του, αλλά αυτός έχει το μυαλό αλλού.

  15. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 21/03/2011 17:57:25

    Αυτο με τον Κανταφι μου κανει με κατι ψευτομαγκες-χουλιγκαν,που μαζευονται καμμια εικοσαρια μαζι και βαραν ενα κακομοιρη και βγαζουν ολοι το αντρηλικι τους εκει.
    Στην παρουσα φαση συμφωνω απολυτα με την σταση του Πουτιν απεναντι στο προβλημα.

  16. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 21/03/2011 22:20:39

    Πληροφορίες των δυτικών υπηρεσιών πληροφοριών αναφορικά με την ύπαρξη στο οπλοστάσιο της Λιβύης βαλλιστικών βλημάτων SCUD-C με 500 χλμ. εμβέλεια και οι χθεσινές απειλές του Μ.Καντάφι ότι πλέον ολόκληρη η Μεσόγειος είναι μία εμπόλεμο ζώνη, έχουν θέσει σε κατάσταση συναγερμού την ελληνική αεράμυνα, ειδικά στην περιοχή της Κρήτης, που βρίσκεται εντός της ακτίνα δράσης των SCUD-C με την Σούδα...
    να αποτελεί στόχο πρώτης κατηγορίας για τα λιβυκά βαλλιστικά βλήματα.
    Με τα βλήματα αυτά είχε βομβαρδίσει το 1991 ο Σαντάμ Χουσεϊν το Ισραήλ. Είναι βέβαιη η ύπαρξη δεκάδων βλημάτων SCUD-B, με εμβέλεια 300 χλμ. αλλά υπάρχει ανησυχία ότι έχει σε ενεργό υπηρεσία και την έκδοση "-C" και δεν παρέδωσε τον Ιανουάριο του 2004 όλες τις συλλογές μετασκευής που είχε προμηθευτεί στις ΗΠΑ,