30/06/2011 10:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κοινό έχει ο Αλέκος Αθανασιάδης και η ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ;

Τι κοινό έχει ο Αλέκος Αθανασιάδης του ΠΑΣΟΚ και η ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ; Εύκολο θα πει κανείς, και οι δύο ενδιαφέρονται για τη ΔΕΗ και έχουν αντιδράσει στην ιδιωτικοποίησή της.

Την Τετάρτη, όμως, υπήρξαν και κάποια θέματα που τους συνδέουν.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Αθανασιάδης μέσα στη Βουλή την τελευταία στιγμή έκανε κωλοτούμπα και ψήφισε το μεσοπρόθεσμο παρ’ ότι υπάρχει εκεί μέσα η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ για την οποία είχε βγει στα κεραμίδια.

Στη γενική συνέλευση της ΓΕΝΟΠ αποφασίστηκε η αναστολή της απεργίας και μάλιστα με το συντριπτικό 28 ψήφους υπέρ και μόλις 3 κατά, αυτές του ΠΑΜΕ. Δηλαδή ο πράσινος Τσε Γκεβάρα, Νίκος Φωτόπουλος, έκανε grande κωλοτούμπα και από εκεί που έλεγε ότι θα πάρει τα όπλα, έκανε την πάπια και ψήφισε τη λήξη της απεργίας. Μαζί με αυτόν για να λέμε και το σωστό, κωλοτούμπες έκαναν και οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ.

Πώς συνδέεται η κωλοτούμπα Αθανασιάδη με αυτήν του Φωτόπουλου; Κάποιες πληροφορίες λένε ότι συνεννοήθηκαν Βενιζέλος και Παπακωνσταντίνου και έριξαν το παραμύθι, ο μεν στον Αθανασιάδη, ο δε στους Φωτόπουλους. Το παραμύθι είναι ότι θα ξανασυζητήσουν το θέμα της πώλησης του 17% της ΔΕΗ.

Τώρα αν έκανε και η κυβέρνηση κωλούμπα ή ξεφούρνισε κανένα ψέμα για να πείσει τον Αθανασιάδη και τον Φωτόπουλο, η ιστορία θα το δείξει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. madprof avatar
    madprof 30/06/2011 10:56:52

    Η λύση είναι "Κοινωνικοποιημένες ΔΕΗ, ΥΔΡΕΥΣΗ" μέσω χρηματιστηρίου" : Δηλαδή Βασικοί μέτοχοι κράτος, εργαζόμενοι, θεσμικοί επενδυτές και επενδυτές !. Χρυσή τομή mark to Society και όχι mark to Market !.

    • ΗΡΩΝ avatar
      ΗΡΩΝ @ madprof 30/06/2011 12:22:07

      Αυτό ισχύει τώρα. Το θέμα είναι αν το κράτος θα έχει πλειοψηφία και τον έλεγχο, και κατά συνέπεια θα διαμορφώνει την Ο.Τ.Σ., ή αν ο έλεγχος θα δοθεί σε κάποιο ιδιώτη, οπότε περίμενε άνετα διπλασιασμό της τιμής χονδρικής της ενέργειας με ανάλογες αυξήσεις στην λιανική. Θυμίσου τι έγινε με την τιμή της βενζίνης όταν ο Λάτσης πήρε τον έλεγχο της ΕΚΟ.

  2. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 30/06/2011 11:02:22

    Οπως "αντιλαμβανεστε"[???] τα παντα ειναι "στημενα".......Οχι μονο το ποδοφαιρο .Εμεις οι υπολοιποι θα ειμαστε παντα "θεατες" .

  3. kiki avatar
    kiki 30/06/2011 11:03:45

    Θυματα.

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 30/06/2011 11:16:34

    Η απόλυτη ξεφτίλα τους ήταν ο βιασμός της κοινοβουλευτικής διαδικασίας με το να τον αφήσουν να κάνει το show του.

    Εχει βγάλει λόγο βουλευτής ενώ γίνεται ψηφοφορία; Πόσες φορές δικαιούται να επανέλθει ο βουλευτής στην ομιλία τους. Αρχηγός κομματος είναι;

    Μικρά μικρά πραξικοπήματα ενώ έξω ο κόσμος έτρωγε ξύλο

  5. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 30/06/2011 11:20:49

    Οι "θεατες"εχουν δυνατοτητες επιδοκιμασιας /αποδοκιμασιας ,τα "θυματα"ομως ,οχι .....

  6. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2011 11:55:07

    μαζί τρώνε χρόνια τώρα τα σκατά ..χιχχι

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/06/2011 12:45:29

    Το "φίδι" κι ο Αλέξανδρος τα κάνανε πλακάκια.
    Παλιά, κλασική και αναμενόμενη κατάληξη του δράματος.
    Ούτως ή άλλως, ζούμε ένα θέατρο σκιών με πολλούς καραγκιόζηδες.
    Υπάρχει φυσικά και ο Μπαρμπα-Γιώργος. Χθές ξηγήθηκε κλασικά "βλάχικα".

  8. Φιδές avatar
    Φιδές 30/06/2011 12:55:18

    Από το βιογραφικό του βουλευτή Κοζάνης (προς εκλογής του) :

    ¨Μετά τις σπουδές και την εκπλήρωση των στρατιωτικών μου υποχρεώσεων εργάστηκα σε ιδιωτικές εταιρείες κατασκευών και το 1978 ιδρύω τεχνική εταιρεία με κύριο αντικείμενο τους σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Στην συνέχεια δραστηριοποιούμαι σε έργα νέας τεχνολογίας όπως η κινητή τηλεφωνία , το φυσικό αέριο , αναπαλαιώσεις στο Άγιο Όρος , Αιολικά Πάρκα.Το 1992 αναλαμβάνω κατασκευαστικά έργα στην Δυτική Γερμανία με απασχολούμενο προσωπικό μόνο Έλληνες. Η ανώνυμη τεχνική εταιρεία που διηύθυνα απασχολεί 300 εργαζόμενους μέχρι το 2003. Το ασυμβίβαστο των Βουλευτών που και εγώ ψήφισα με αναγκάζει να σταματήσω την επαγγελματική μου δράση και να ασχοληθώ πλέον μόνο με τα κοινά. Σήμερα δραστηριοποιούμαι στην παραγωγική διαδικασία σαν τεχνικός σύμβουλος σε μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία παράλληλα με τον πολιτικό ρόλο που κατέχω σαν Μέλος Εθνικού Συμβουλίου¨.

    Ποιά είναι η τεχνική εταιρεία; ποιό το όνομά της; ποιοί οι σημερινοί διαχειριστές της; ποιά έργα είχε λάβει από τη Δημόσια ΔΕΗ; ....

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2011 12:55:54

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΩΚΟΤΟΥΜΠΑ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΑΣΕ.
    ΑΝ Η ΔΕΗ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΜΑΥΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥΣ ΟΡΕΣΙΒΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

  10. christof avatar
    christof 30/06/2011 13:26:43

    Η ΔΕΗ, κρατικη, εισηγμενη, κερδοφορος, με πρωτες υλες [λιγνιτις λιθανθρακας, νερο] δωρεαν[περιουσια του λαου δλδ δικη μας] που για να δουλεψεις εκει μεσα πρεπει να εισαι συγγενη,ς τους, με εφ'απαξ 120.000 ,με Φωτοπουλους, Πιπεριαδες,και αλλα καλοπαιδα να μας κρατουν ομηρους.Να πολεμησουμε να μεινει στα χερια τους, για να εχουμε φτηνο ρευμα τρομαρα μας .

  11. igognito avatar
    igognito 30/06/2011 17:00:02

    ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΑΦΟΥ Η ΔΕΗ ΔΕΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΑΣΟΚΙΚΗ.
    ΑΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΕΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝΕ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙ ΤΟΥΣ
    ΜΕΛΛΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΣΙΑ.ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΦΕΛΗ
    ΛΑΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΖΕΙ ΣΕ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ.

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2011 17:40:59

    ΚΑΠΟΤΕ Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΔΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ! ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΙ ΧΑΡΗ ΘΕΛΕΙ, ΑΥΤΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.. " ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΓΙΔΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ"!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΕΗ , ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ, ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΑΙΡΟΦΥΛΑΚΤΟΥΝΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ,ΤΙ ΜΟΝΗ ΠΟΛΥΚΕΡΔΟΦΟΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ, ΣΕ ΤΙΜΗ ΟΣΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!!!

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2011 17:57:04

    ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΛΙΓΝΙΤΩΡΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΗ, ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΣ (ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΣΑΣ ΓΕΩΡΓΟ ΠΟΥ ΑΡΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ). ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΟΥΜΕ, ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝ Η ΝΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ; ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΝ ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΟ ΟΡΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!!! (Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΛΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ)

  14. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2011 18:36:17

    και τα ρεμάλια ... γίνονται ευεργέτες χιχχι

  15. cornelsen avatar
    cornelsen 30/06/2011 19:16:59

    "ξεφούρνισε κανένα ψέμα"
    Έχει πει ποτέ ο ελληνοαμερικανός Γιέλτσιν ψέματα;

  16. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2011 19:22:29

    δεν αναρωτηθήκατε πως κατά την ψήφιση του ..πως ο αιώνιος εχθρός του "γάλος" Πετσαλνικος του παραχώρησε τον λόγο...χιχχι

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2011 19:27:23

    Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ. ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΤΗ ΓΕΝΟΠ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΨΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΟ ΜΑΣ ΣΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣ, ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΨΩΜΙ! ΠΟΣΟ ΑΓΑΘΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!