#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι καιρό κάνει στην Εκάλη;



Βαρυσήμαντη και ιστορική παρέμβαση έκαναν με κοινό άρθρο τους τρεις υπουργοί της κυβέρνησης. Η Α. Διαμαντοπούλου, ο Α. Λοβέρδος και ο Γ. Ραγκούσης γνωστοί σε όλους για τις προοδευτικές τους απόψεις που κάνουν κατά καιρούς τον Άδωνη να αναφωνεί: “Όταν τα λέω εγώ με λέτε ακροδεξιό”. Αυτή τη φορά οι τρεις δεν έμειναν στις κλασικές πηγές έμπνευσης τους, την Θάτσερ ή τον Πινοσέτ, αλλά πήγαν λίγο πιο πίσω στην Μαρία Αντουανέτα και έθεσαν επί της ουσίας στην ελληνική κοινωνία το ιστορικό ερώτημα: “Και γιατί δεν τρώτε παντεσπάνι;”

http://antistachef.wordpress.com/2011/10/16/1-187/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xzetta avatar
    xzetta 17/10/2011 10:21:57

    για να παραφράσουμε την διαφήμιση:
    και η Α. Διαματοπούλου και ο Α. Λοβέρδος και ο Γ. Ραγκούσης σπούδασαν στο εργαστήρι πολιτικής διανόησης του ΠΑΣΟΚ.

  2. jbj avatar
    jbj 17/10/2011 10:23:45

    Tα 6 σενάρια του κουρέματος http://shar.es/b2PSS

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/10/2011 10:56:35

    ΒΙΣ, δεν συμφωνώ με μια λογική "πονάει χέρι, κόψει κεφάλι". Μήπως να καταργήσουμε και τους φοιτητικούς συλλόγους;

    Για μένα, το θέμα είναι πολύ απλούστερο και λέγεται ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ από το κράτος. Με την πρωτοβουλία Σαμαρά να επιβάλει την πλήρη κατάργηση του ασύλου, έχουν πλέον λυθεί τα χέρια της δημόσιας δύναμης ΚΑΙ στα πανεπιστήμια -ενώ στα σχολεία ήταν πάντα λυμένα. Για το γεγονός ότι το κράτος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να εφαρμόσει τους νόμους του, δεν φταίνε οι θεσμοί. (Και μη γελάσεις -όσο καραγκιόζ μπερντέ κι αν έχουν γίνει οι μαθητικοί και οι φοιτητικοί σύλλογοι, δεν παύουν να παραμένουν θεσμοί. Είτε μας αρέσει, είτε όχι.)

  4. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 17/10/2011 11:01:03

    Ας θυμηθούμε λίγο και το τέλος της Μαρίας Αντουανέτας.
    Μας κάνουν μάθημα και γίνονται τιμητές οι πρωτεργάτες της κρίσης.
    Έλεος πια. Ας τελειώνουμε με δαύτους.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/10/2011 11:03:13

    Φίλε ΒΙΣ πόσο δίκιο έχεις.
    Υπάρχει σε πολλές πριπτώσεις ένα πλέγμα σχολικών "οργανώσεων" όπου (Σύλλογοι γονέων, Σχολικές επιτροπές, 15 μελή κλπ) που λειτουργούν ως κέντρα επιρροής και παραγωγής νέων "επαναστατών". Αυτοί εκμεταλλεύονται την αδράνεια και την άγνοια πολλών γονέων, την αφέλεια και τον ρομαντισμό των παιδιών, τα υπαρκτά προβλήματα και συγκαλυμμένα αλλά οργανωμένα αναπαράγουν την υφιστάμενη κατάσταση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/10/2011 11:08:53

      Επειδή είσαι Πειραιώτης, να σε πληροφορήσω ότι την Ιωνίδειο την έκλεισαν εκβιαστικά, χρησιμοποιώντας 12χρονα. Εβαλαν οι Συριζαίοι 12χρονα να ψηφίσουν!
      Τα σχολεία στον Ρέντη τα κλείνουν οι κουκουέδες γονείς, που κουβαλούν τα συμπλέγματα για τους γονείς τους που είχαν φάκελο στην Ασφάλεια και θέλουν να εκδικηθούν το αστικό καθεστώς!
      Η ΝΔ αυτά θα τα βρει μπροστά της. Οσοι από εδώ μέσα ονειρεύονται αντιμνημονιακά μέτωπα ΝΔ-Ακροαριστεράς είναι βαθιά νυχτωμένοι ή λαϊκίζουν ξεδιάντροπα. Αν η ΝΔ δεν αποφασίσει να σπάσει τα δόντια της Ακροαριστεράς με τη δύναμη του νόμου, είναι χαμένη από χέρι. Η ΝΔ ως κυβέρνηση την Ακροαριστερά κυρίως θα έχει απέναντί της, όχι το ΠΑΣΟΚ. Τα Δεκεμβριανά του 08 ο ΣΥΡΙΖΑ τα υποδαύλισε, όχι το ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ απλώς επέχαιρε και το ΠΑΣΟΚ σήμερα είναι ξεδοντιασμένο.
      Να ξυπνήσουν εκεί στη Συγγρού και να ετοιμάζονται για τον 3ο γύρο...Η Ακροαριστερά τρέφεται απο τον ρεβανσισμό και τον μηδενισμό.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/10/2011 11:10:41

      Αριστεροι-αριστεροί, αλλά τα λαδώματα από τα ταξιδιωτικά πρακτορεία ξέρουν να τα παίρνουν. Μέχρι και μηχανάκια.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/10/2011 11:29:01

      Συμφωνώ κι εγώ μαζί σας ότι το πρόβλημα στην παιδεία ξεκινάει από τις χαμηλές βαθμίδες, όταν φθάνουν στα Πανεπιστήμια τα παιδιά έχουν ήδη διαμορφωθεί, θετικά ή αρνητικά. Οι δάσκαλοι και καθηγητές μικρή ατομική παρέμβαση μόνο μπορούν να αναπτύξουν σε σχέση με την παντοδυναμία του μαθητικού συνδικαλισμού. Όντως είναι το πιό παράλογο από τα φαινόμενα σήψης που αναπτύχθηκαν στο κοινωνικό σώμα, και απαιτείται συστράτευση όλων - και κυρίως των γονιών- για να πολεμηθεί.

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 17/10/2011 11:54:52

    να τους παρουμε εναν εναν τους δελφινους?
    α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: ο ορισμος της καταστροφης. εκκλεισε τα σχολεια στο ονομα των συγχωνευσεων, βιβλια δεν εχουν τα παιδια να διαβασουν. εκανε απευθειας αναθεση στον συζυγο της να βγαλει cd για να μοιραστουν στα σχολεια. και αφου μοιραζει cd στα παιδια γιατι δε δινει και υπολογτιστες?
    καθερωσε την αγγλικη απο την πρωτη δημοτικου στα σχολεια ετσι ωστε τα παιδια μας να γινουν διγλωσσα. και να μην ξεχασω ηταν αυτη που ειχε πει να καθιερωσουμε την αγγλικη σαν επισημη γλωσσα της χωρας.
    για να μην πουμε τι γινεται επανω στη θρακη με τα πομακοπουλα που τα υποχρεωνουν να μαθαινουν την τουρκικη ενω δε θελλουν.
    και το χειροτερο απο ολα. η διαμαντοπουλου ειναι ο γνησιος εκφραστης της παγκοσμιοποιησης. βασικη επισκεπτρια της λεσχης μπιλντενμπερκ.
    αρα δε κανει ουτε γαι δημαρχος οχι για αρχηγος.
    β. ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ τι να πει κανεις . εκανε τον καλλικρατη και διελυσε τις τοπικες κοινωνιες. τωρα με τους ταξιτζηδες προχωραει σε πληρη απελευθερωση καταργωντας το νομο ρεπα οπου ειχαν συμφωνησει οι ταξιτζηδες.
    μαλον τωρα πλεον ουτε για δημαρχος παρου δε κανει.
    γ. ΛΟΒΕΡΔΟΣ απο τα ψεματα που λεει καθε φορα εχει ξεπερασει και τον παπανδρεου. διελυσε τα νοσοκομεια ,δεν υπαρχει ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. αμα θες να πεθανεις πηγαινε στο νοσοκομειο. ουτε γαζες δεν υπαρχουν τωρα πια.
    συμπερασμα: αυτοι οι τρεις αλλα και ο βενιζελος ο οποιος φυσικα εχει καει ουτε καν επρεπε σαν σκεψη και μονο να περασει απο το μυαλο τους να ηγηθουν του πασοκ.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/10/2011 12:37:02

    Θεσμοί τα 15μελή υπήρξαν μόλις το 1982. Θεσμός είναι η παιδεία, όχι η αλητεία και οι λαμογιές. Οπως έγιναν θεσμοί από τον αρχιεγκληματία Ανδρέα, έτσι και να ξεγίνουν. Τώρα είναι η ιδανική στιγμή που έχουν απαξιωθεί στα μάτια της κοινωνίας.

    • johnnythespecs avatar
      johnnythespecs @ ΒΙΣ 17/10/2011 14:47:12

      @ ΒΙΣ: Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα!!!

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ΒΙΣ 17/10/2011 17:10:54

      ΒΙΣ, θεσμός (άτυπα) έχουν γίνει οι καταλήψεις. Είτε πανεπιστημίων, είτε σχολείων. Κάτι σαν αυθαίρετες αργίες. Με (θεσμικά) συμβούλια, ή όχι, καταλήψεις θα γίνονται από την στιγμή που οι νόμοι έπαψαν να εφαρμόζονται εδώ και δεκαετίες. Για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση έναντι του νόμου είναι το ίδιο, είτε την κατάληψη την αποφασίζει μαθητικό συμβούλιο, είτε πλειοψηφία, είτε μειοψηφία. Είναι απλώς παράνομη ενέργεια. Άσε που από αυτά που άκουσα από περιφερόμενους μαθητές σε κανάλια, συμπέρανα ότι αυτοί θεωρούν ότι το υπό κατάληψη σχολείο είναι γι αυτούς άσυλο! Νόμιζαν δηλαδή ότι ισχύει και για κείνους ότι ίσχυε για τα πανεπιστήμια. Γενικά καταντήσαμε λαός και έθνος ασύλων και ασυλοποιημένων...

      Όσοι πίστεψαν ότι "κατάργησαν το πανεπιστημιακό άσυλο" δεν έλαβαν υπόψη τους αυτό που γίνεται στην μέση εκπαίδευση. Όπου και χωρίς άσυλο συνέβαιναν και συμβαίνουν τα ίδια, ίσως και χειρότερα.

      Καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα πώς πάει το πράγμα. Πώς να πείσεις έναν φοιτητή ο οποίος ήρθε γαλουχημένος από σειρά άνετων καταλήψεων του λυκείου του, να μην καταλαμβάνει πανεπιστημιακά κτήρια. Αν στο λύκειο το θεωρούσε δικαίωμά του, στο πανεπιστήμιο το θεωρεί κάτι σαν "υποχρέωσή" του!

      Το θέμα εδώ δεν είναι η κατάργηση φοιτητικών, ή μαθητικών, συμβουλίων και "ασύλων". Είναι πώς πολεμάς μία βαθειά ριζωμένη νοοτροπία ανομίας και επιλεκτικής μη εφαρμογής των νόμων.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/10/2011 12:42:50

    Δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι οι θεσμοί πρέπει να γίνονται για να... ξεγίνονται. Αυτό που πρέπει να απαιτούμε, είναι να λειτουργούν σωστά και να μην εκτροχιάζονται. Και θα επαναλάβω ότι αν η συντεταγμένη πολιτεία δεν είναι ικανή να τερματίσει αστυνομικά μια παράνομη πράξη (κατάληψη), δεν φταίνε εκείνοι που καταχρώνται τους θεσμούς για να κάνουν την πράξη αυτή. Βρίσκουν και τα κάνουν.

    Ας διαλυόταν ΜΙΑ σχολική κατάληψη, τόσες δεκαετίες, με ήπια επέμβαση της αστυνομίας, και θα βλέπαμε αν θα ξαναγίνονταν ποτέ άλλες.

  9. avanti avatar
    avanti 17/10/2011 12:43:24

    Ούτε μία λέξη δεν αξίζουν να γράψει κάποιος, είναι εντελώς για φτύσιμο και οι τρεις τους. Για τον σκουπιδοντενεκέ της ιστορίας!

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/10/2011 12:46:53

    Η Μαρία Αντουανέτα, το έχω ξαναγράψει εδώ, είναι από τις πλέον παρεξηγημένες μορφές της νεώτερης ευρωπαϊκής ιστορίας. Και δεν γνωρίζω πολλές αριστοκράτισσες που να αντιμετώπισαν ταπεινώσεις, εξευτελισμούς και θάνατο με τέτοια αξιοπρέπεια. Αξίζει να διαβάσετε τη διαθήκη της.
    Τη φράση με το παντεσπάνι αποδεδειγμένα η Μαρία Αντουανέτα δεν την είπε ποτέ, πρόκειται για απόσπασμα από βιβλίο "διαφωτιστή" της εποχής πριν τη Γαλλική Επανάσταση που καυτηρίαζε την αναλγησία των ευγενών. Οποιος θέλει να μάθει περισσότερα, ας διαβάσει την εξαιρετικά τεκμηριωμένη βιογραφία της Αντωνίας Fraser, κυκλοφορεί και στα ελληνικά.
    Η περίπτωση της πολύκροτης επιστολής της μεγαλο-πασοκικής "τριάδας" είναι κλασική περίπτωση επίρριψης των ευθυνών αλλού με σκοπό τη διάσωση των μελών της. Οσο για την κυρία Διαμαντοπούλου, περισσότερο θα την παρομοίαζα με την διαβόητη και αδίστακτη Jeanne de la Motte της υπόθεσης του "Περιδεραίου της Βασιλίσσης", στην οποία επίσης δεν είχε καμία πραγματική ανάμιξη η άτυχη Μαρία Αντουανέτα.

  11. parsifal avatar
    parsifal 17/10/2011 13:12:51

    Ορθότατη η απόπειρα αποκαταστάσεως της μνήμης της Μαρίας -Αντουανέττας. Ως αλλη μεταπολίτευση, η θριαμβεύσασα επανάσταση του 89 επέβαλλε τους μύθους και την δική της "version" της Ιστορίας...
    Τώρα για τις καταλήψεις, ας μείνουν τα 15μελή για τη διοργάνωση των εκδρομών. Για τα αλλα, ενας περίπατος μιας διμοιρίας ΥΜΕΤ (ούτε κάν ΜΑΤ) με κτυπήματα των γκλόμπς στις ασπίδες σε ενα υπο "κατάληψη" σχολείο, θα αποκαταστήσει το κύρος του Κράτους και θα αποτρέψει ανάλογα φαινόμενα.
    Πολιτική βούληση λέγεται αυτό !

  12. Arianos avatar
    Arianos 17/10/2011 15:38:23

    ................
    Ἡ Ἄννα (ποὺ πλησιάζει): Τί νέα ἔχουμε ἀπ᾿ τὴν πραγματικότητα;
    ......
    - Φοβᾶμαι, σύντροφε. Καὶ ἡ ἐπίθεση ἐπίκειται.
    Ὁ Λένιν ἔχει ἐμπλακεῖ στὴ μοῖρα.
    .............
    - Οὐτοπία.
    - Μὰ ὅμως ἀναιρέσαμε τὸ δάσος.
    - Βροχὲς μανάδες ... Ἄραχλε!

    (απόσπασμα από την 'Νεολιθικὴ νυχτωδία στὴν Κρονστάνδη' του Νίκου Καρούζου...)

  13. parsifal avatar
    parsifal 17/10/2011 16:19:31

    Στην Κροστάνδη ο Τρότσκυ, ηγέτης του Ερυθρού Στρατού εδωσε μια ακόμη απάντηση στην ουτοπία της "εξέγερσης χωρίς αρχηγούς και γραφειοκρατίες", στην χίμαιρα του εξισωτισμού και της αναρχίας.
    Μήν μπερδεύωμε αιματηρά, ιστορικά γεγονότα με χαβαλέ ανιστόρητων μειράκων...
    Αλλοίμονο εάν η ανθρωπότητα περίμενε το τέλος της νύκτας απο καταλήψεις μπουκωμένων με κόκα κόλα, παχύσαρκων φαστφουντωμένων κ@λόπαιδων που κραδαίνουν iphone και ipad, φιλοξενούν Αλβανούς βιαστές και βασανίζουν γάτες οπως σε σχολείο της Κρήτης...
    Φωτιά και τσεκούρι η μάλλον ξύλο μετά μουσικής !

  14. igognito avatar
    igognito 18/10/2011 01:16:54