Τι κάνει ο άνθρωπος για την εξουσία
02/05/2014 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κάνει ο άνθρωπος για την εξουσία

Έγιναν και θρήσκοι ο Βαγγέλης Μαρινάκης και ο Γιάννης Μώραλης προκειμένου να πάρουν το δήμο του Πειραιά. Έτσι, επισκέφτηκαν τον μητροπολίτη κ. Σεραφείμ για να πάρουν την... ευλογία του. Μάλιστα, σύμφωνα με ανακοίνωση του συνδυασμού του κ. Μώραλη «κατά τη διάρκεια της συνάντησης παρουσίασαν την ολοκληρωμένη πρότασή του συνδυασμού για την ανάπτυξη της πόλης, την καταπολέμηση της ανεργίας, ένα δίκτυο κοινωνικών υποδομών, καθώς και για μια σειρά συνεργειών με την Πειραϊκή Εκκλησία για τις ασθενέστερες κοινωνικές ομάδες».

Στην ανακοίνωση σημειώνεται ότι ο Σεβασμιώτατος «είχε την ευκαιρία να συζητήσει μαζί τους όλες τις πτυχές του κοινωνικού και φιλανθρωπικού έργο της Μητρόπολης και από κοινού συμφώνησαν να έχουν μια συνεχή συνεργασία σε θέματα κοινωνικής πολιτικής».

Ο υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά τόνισε ότι: «Την επόμενη ημέρα των εκλογών, στη διάρκεια της δικής μας Δημαρχιακής θητείας, επιζητούμε και αναμένουμε την πνευματική και ουσιαστική στήριξη του Σεβασμιωτάτου, με ιδέες, προτάσεις και δράσεις που έχει τόσο ανάγκη η Πειραϊκή κοινωνία».

Τι κάνει ο άνθρωπος για την εξουσία. Από τη θύρα 7 στην ιερά Μητρόπολη. Τελικά δεν είναι μεγάλη η απόσταση...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tk avatar
    tk 02/05/2014 18:45:22

    Τι κάνουν σχεδόν όλοι τους για την εξουσία να λέμε, ποιοι είναι αυτοί δηλαδή που δεν τους ενδιαφέρει η εξουσία να καταλάβω, ποιοι είναι αυτοί που η μόνη δύναμη που τους οδηγεί στην πολιτική είναι η αγάπη για την πατρίδα και τους έλληνες κι όχι η καρέκλα, η καριέρα κι η κονόμα. Έτσι όπως έχει καταντήσει το πράγμα όμως και καλές προθέσεις να έχει ο οποιοσδήποτε άσχετα με το ποιος είναι διότι ουδείς αναμάρτητος έτσι κι αλλιώς, άντε να τον πιστέψεις. Μ'αυτά που έχουμε ζήσει σ'αυτον τον τόπο έως τώρα άντε να τον πιστέψεις!

  2. Αγγελ. Π avatar
    Αγγελ. Π 02/05/2014 18:54:50

    Μεταννοείτε αλλόθρησκοι! Θα καείτε στην κόλαση όλοι!!!

  3. Fiscal avatar
    Fiscal 02/05/2014 20:18:25

    Συνέβη και το αντίθετο: Από την Ιερά Μητρόπολη στη... Θύρα 7. Σοβαρολογώ. Ο σεβασμιώτατος μετά το πέρας της ακολουθίας του Νυμφίου(το βράδυ της Κυριακής των Βαΐων, έναρξη Μεγ.Εβδομάδος) βρέθηκε στο...... Καραϊσκάκη για γιορτάσει μαζί με τους ολυμπιακούς την κατάκτηση του "τροπαίου". Υπάρχει και σχετική φωτογραφία!

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Fiscal 02/05/2014 22:13:18

      Ο μητροπολίτης Πειραιά πήγε, στο γήπεδο του Πειραιά, στην ποδοσφαιρική ομάδα του Πειραιά. Αυτό μας το λες για "είδηση" (κι έχεις βάλει και θαυμαστικό μάλιστα);;;

      • Κυθήριος avatar