#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2012 16:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κάνει μια γυναίκα όταν δεν της δίνει κανείς σημασία



Τι κάνει ο άνθρωπος για να φανεί όταν κανείς δεν του δίνει σημασία; Ανακαλύπτει συνωμοσίες και αόρατους εχθρούς.

Έτσι και η Ντόρα Μπακογιάννη δεν ξέφυγε από την πεπατημένη. Βλέποντας ότι το κόμμα της δεν τραβάει ούτε στην… κατηφόρα και με τους βουλευτές της να είναι έτοιμοι να την κάνουν για άλλες πολιτείες, αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί. Τις θωρίες συνωμοσίας με αφορμή το 1 εκατ. του Ι. Κούβελου. Έφτασε μάλιστα στο σημείο να πει ότι όλα αυτά γίνονται γιατί το κόμμα της… ενοχλεί. Μα ποιος ασχολήθηκε με τη ΔΗ.ΣΥ. και δεν το καταλάβαμε;

«Ενοχλούμε πολύ. Και όποιος είχε αμφιβολία, το διαπίστωσε τις τελευταίες 15 ημέρες. Μας στήνουν. Προσπαθούν να μας εμπλέξουνε, να μας μειώσουν στο μεγαλύτερο μας πλεονέκτημα που είναι ότι δεν φοβόμαστε κανέναν. Ψάξτε όσο θέλετε, όπου θέλετε. Με ψάξατε το '90, με ψάξατε το '95, ξαναψάξτε σήμερα. Όσο και να στεναχωριέμαι, που στεναχωριέμαι, όσο και να πληγώνομαι, που πληγώνομαι, δεν το βάζω κάτω. Και να ξέρετε ότι δεν θα έμπαιναν στον κόπο αυτοί, που μας στήνουν, αν η Δημοκρατική Συμμαχία ήταν πράγματι ένα κόμμα του 2% ή του 1,5%» είπε η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας και εμφανίστηκε βέβαιη για την επιτυχία του κόμματός της στις επικείμενες εκλογές.

Πλεκτάνη λοιπόν όσα λένε γι’ αυτήν και την οικογένειά της, το κάνουν για να σταματήσουν την πορεία της προς την… εξουσία.

«Διαγωνίζονται πώς θα πάει η Ελλάδα πίσω στη δραχμή και θα ξαναγίνει ψωροκώσταινα, πώς θα μείνει χωρίς συμμαχίες. Επενδύουν στην οργή, στον θυμό, στην απελπισία του Έλληνα. Ο δύσκολος δρόμος είναι αυτός που επιλέξαμε εμείς που λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Στόχος και υπόσχεση της Δημοκρατικής Συμμαχίας στη νέα γενιά είναι μία: Δουλειές, δουλειές, δουλειές».

Μετά τα παπάκια του Μητσοτάκη τη δεκαετία του 90 τώρα η θυγατέρα θα μας βρει και δουλειές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/03/2012 16:14:41

    Το ΔΗΣΥ έφερε τουλάχιστον ένα καλό: Εξαφανίστηκε το (συρραμμένο) στα χείλη της Θοδώρας εκνευριστικό χαμόγελο!
    Κάτι είναι κι αυτό.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Strange Attractor 11/03/2012 17:40:57

      Μου είχε κάνει εντύπωση ότι οταν χαμογέλαγε και έλεγε αυτό το ψετοευγενικό "γειά σας" κοίταγε παντα προς τον ουρανό και έτσι είχε εξασφαλίσει ότι δεν θα μολύνονταν το αριστοκρατικό βλέμα της από το πρόσωπο των παρακατιανών στους οποίους απευθυνόταν.

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 11/03/2012 17:53:05

      hell has no fury like a woman scorned!!!
      ...ποια να μου θυμιζει αραγες!!

  2. airman avatar
    airman 11/03/2012 16:20:16

    Γενικά μπορεί να κάνει πολλά και απίθανα πράγματα (και να πετύχει το στόχο της), τα οποία στην προκειμένη περίπτωση καλύτερα να μην τα κάνει!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/03/2012 16:25:55

    ''Όταν μια γυναίκα δεν την αγαπάς, άστηνε να φύγει μην την τυραννάς''...μα κι εμείς να θέλουμε, σώνει και καλά, να μείνει στην πολιτική...

  4. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 11/03/2012 16:59:00

    Φάκτορα ορθογραφικό λάθος. το "τις" με ήττα παρακαλώ... :)

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/03/2012 18:39:50

    Μ΄αυτά και μ΄αυτά η Ντόρα μπαίνει επάξια στο πάνθεον των cult πολιτικών, λίγο πίσω από τον Ανατολάκη, και την Κουντουρά. Μέχρι της εκλογές όμως έχουμε ακόμα δρόμο, και αν ο Ανατολάκης δεν ανεβάσει στροφές η Ντόρα θα τον ξεπεράσει με ευκολία - η περίπτωση της Κουντουρά είναι πιο δύσκολη, μετά δε την α λα Κάμπελ και Ζιζέλ εμφάνισή της στην πασαρέλα του Διστόμου δεν φαίνεται να μπορεί να απειληθεί από την από την τεθλιμμένη Κρήσσα.

  6. airman avatar
    airman 11/03/2012 19:15:48

    Μπα, αυτό που τραγουδάει ο Πλούταρχος μου φαίνεται πιο ταιριαστό ''.... είναι η ζωή μια μπερδεμένη ιστορία, όλα σωστά μα βγαίνουν λάθος στην πορεία ....''.
    Άσε που θα τη γλυκάνει και λίγο (αλλά μακριά κι αγαπημένοι).

  7. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 11/03/2012 19:29:34

    Έχει απόλυτο δίκαιο η ατυχήσασα πρόεδρος! Ένα ψωροεκατομμύριο τί είναι μπροστά στο όλον της περιουσίας της οικογένειας, για να της κάνει τόση ζημιά;
    Και αλλοίμονο αν δεν είχε γνώση η Ντόρα από κάθε είδους «συνωμοσίες», αφού η ίδια έχει κάνει διδακτορική διατριβή στη μεγάλη «πατρική σχολή» του επιτίμου.
    Την καταλαβαίνω γιατί κάτι έπρεπε να πει τώρα που βρίσκεται σε πορεία δύσης η ΔΗ.ΣΥ. της, την καταλαβαίνω επίσης γιατί κατά καιρούς έχει «ψαχθεί» πολύ η ίδια και έχει βγει λάδι, μα προπαντός την καταλαβαίνω γιατί «αδίκως» ελέγχεται τώρα και ο σύζυγος της. Αυτός ο καημένος τη μόνη αμαρτία που έχει, είναι πως έγινε και αυτός ολίγον «ξεχασιάρης». Οξεία Νόσος, που στην οικογένεια έχει γίνει χρόνια και απ’ όσο φαίνεται έγινε και μεταδοτική!

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 11/03/2012 21:23:17

    ΜΠΑ... ΑΠΛΑ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΠΩΣ ΠΕΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΨΕΙ!!!

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/03/2012 21:44:45

    Εγώ νομίζω ότι την αδικείς. Τη βλέπω πλέον σε επίπεδα Βεργή και Λεβέντη.

  10. O Saligaras avatar
    O Saligaras 12/03/2012 00:23:11

    Αν ήθελε ο θεός να κάνει την γυναίκα έξυπνη
    θα είχε κόψει κι ενα κομάτι . . . απο πιό πάνω.

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 12/03/2012 01:05:42

    Βρε ¨καλό¨ μου κορίτσι, το κομμάτι σου το έκανες.... έγινες αρχηγός!
    Φτάνει τώρα, μη μας κουράζεις άλλο, αφού ούτε ψηφοδέλτια δεν μπορείς να κάνεις, ούτε στις εκλογές θα κατέβεις!
    Τώρα ο ¨μπαμπάς¨ θα σου βρεί άλλο παιχνιδάκι να παίζεις!

  12. GEORGE SPOROS avatar
    GEORGE SPOROS 12/03/2012 01:09:05

    παιδιά μην το κουράζουμε, η Ντόρα θα βρεί ¨άσυλο¨ στη ¨ζεστή¨ αγκαλιά του Βαγγέλη!
    Με τις ... ευλογίες μας!

  13. Fanis avatar
    Fanis 12/03/2012 09:14:56

    Δουλειές, δουλειές, δουλειές».
    ==
    Σαν να λεμε .."δουλειες" ,σαμ να λεμε στη περιοχη Βολου (κατι .."αξιοποιησεις" για τους Μεσογειακους αγωνες? που τις εκανε ..ποιος?),σαν να λεμε υποθεση "Aegean lines" που παραδοξως θαφτηκε??

    Μανδαμ θεοδωρα Κουβελα-μητσοτακη , εχεις παρει χαμπαρι οτι εσχατως ενοχλεις ?? Και οχι μονον...

    Υ.Γ
    Παντως καζικι και αυτο η "οικογενεια" μητσοτακουλα!!!
    Ω! απο υποψηφια "αναμφισβητητη προεδρος της Ν.Δ" και εν δυναμει πρωθυπουργος ..Ω! να κινδυνευει να μην μπει ΟΥΤΕ στη βουλη!!

  14. thanasis avatar
    thanasis 12/03/2012 12:02:07

    Η Ντόρα είναι επίφοβη για εσωτερική υπονόμευση. Θα κάνουν τεράστιο λάθος αν τη φέρουν πίσω. Δεν μπορείς να την εμπιστευτείς.

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 13/03/2012 20:51:01

    “The woman who appeals to a man's vanity may stimulate him, the woman who appeals tο his heart may attract him, but it is the woman who appeals to his imagination who gets him.”

    ~Ηelen Rowland, American Journalist, Writer & Siren who praised men, and received unconditional adoration from men, in return.

    Simply Irresistable http://bit.ly/fnH4A6

  16. aoratos avatar
    aoratos 14/03/2012 23:02:14

    Κάποτε η Ντόρα Μπακογιάννη ήταν μια πανίσχυρη Υπουργός Εξωτερικών.

    Την πλαισίωναν γλείφτες διπλωμάτες, που σκιζόντουσαν ποιος θα συκοφαντήσει πιο αποτελεσματικά τον άλλον στη Ντόρα Μπακογιάννη, την αγαπητή τους Υπουργό Εξωτερικών.

    Τότε δεν νοιαζόταν ο κόσμος για οικονομίες και έφτιαξε Οργανισμό του Υπουργείου Εξωτερικών γεμίζοντας θέσεις και πόστα στο εξωτερικό.

    Ήταν μια παντοδύναμη Υπουργός Εξωτερικών. Και είχε μια παντοδύναμη Ένωση Διπλωματικών Υπαλλήλων που έδειχνε συμπαράσταση σε κάθε της κίνηση, επιβεβαίωνε κάθε της πρωτοβουλία και κάθε σχέδιο νόμου ή τροπολογία της.

    Κάποτε, της έφαγε την προεδρία της Νέας Δημοκρατίας ο Σαμαράς. Την είχαν πείσει ορισμένοι γλείφτες διπλωμάτες γύρω της ότι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τη λαϊκή βάση, αφού ήταν άξια πολιτικός, άξια του πατέρα της, αντάξια του θαυμασμού που της έδειχναν όλοι οι διπλωμάτες της και έπαιρναν ... πόστα στο εξωτερικό.

    Και έγινε η εκλογή του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας. Και έφαγε μια ... κλωτσιά...

    Και την ξέχασαν και οι γλείφτες διπλωμάτες της. Ούτε Καλημέρα δεν της λένε, αφού δεν έχει ελπίδες να ξαναέρθει στην εξουσία...

    ... και όχι μόνο αυτό. Το κόμμα της δεν θα μπει στην επόμενη Βουλή, και επομένως δεν θα βγει ούτε βουλευτής....

    Χα, χα, χα, α χα, χα, χα, Αα χα χα χα!!!!