#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2008 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα συνέβαινε σε μια άλλη χώρα

Ας υποθέσουμε πως ένα μεσημέρι - αύριο, μεθαύριο – το μεγάλο επιχειρηματικό και εκδοτικό κεφάλαιο της Ελλάδας, περνάει το κατώφλι του Μεγάρου Μαξίμου, ύστερα από ραντεβού που ζήτησε προσωπικώς ο Πρωθυπουργός της χώρας. Ο  Γιάννης Αγγέλου αφού τους τρατάρει γλυκό του κουταλιού στον προθάλαμο, τους οδηγεί στο πρωθυπουργικό γραφείο. Εκεί και χωρίς πολλά – πολλά, ο Καραμανλής μπαίνει στο ψητό: «Ποιοι είστε εσείς βρε μάγκες  και ποιος  σας έδωσε το δικαίωμα και την δύναμη να επιβάλετε την άποψη σας στο πρωθυπουργό της χώρας; Εσείς, που ανδρωθήκατε από τα δημόσια έργα και τις ευνοϊκές αναθέσεις; Εσείς, που έχετε διαχρονικά το Υπουργείο Πολιτισμού για αρωγό σας; Εσείς που θέλετε όλα τα λιμάνια και όλα τα πετρέλαια για λογαριασμό σας; Εσείς,  που κερδίζετε δισεκατομμύρια από τον τζόγο, αφού ρημάξατε τον ΟΤΕ; Ή μήπως εσείς που μου πήρατε την εφημερίδα και θέλετε τώρα να γίνετε και αρχηγός κόμματος; Τους χαιρετισμούς μου στις οικογένειές σας».Σε αυτό το σημείο ο πρωθυπουργός μιας σοβαρής χώρας με σοβαρή κυβέρνηση θα τους χτυπούσε το χέρι φιλικά στη πλάτη και θα τους ξεπροβόδιζε ως την έξοδο.

Φυσικά,  δεν περιμένει κανείς από τον σημερινό πρωθυπουργό να έχει  παρόμοια αντίδραση. ‘Έστω κι αν επιχείρησε πολλές φορές μπροστά στο καθρέφτη  να υποδυθεί αυτό το ρόλο -σε κάποιο αυτοσχέδιο μονόπρακτο- βάζοντας, για παράδειγμα, τον εαυτό του στη θέση του Κολοκοτρώνη πριν από τη μάχη του Μπαϊρακτάρη. Αυτό όμως που δε περίμενε κανένας είναι ένας επιχειρηματίας που είναι ο τρίτος πόλος των όσων συνέβησαν στον ΟΤΕ να δηλώνει ότι οι βουλευτές είναι «υπηρέτες» του, έστω και κατ΄ ευφημισμόν. Και κανείς να μην παραιτείται, ούτε να τον πετάει έξω από την Βουλή των Ελλήνων. Και μετά τα όσα αποκαλύπτονται στη Γερμανία για την Ζήμενς που επί δύο δεκαετίες ήταν μαζί με την Ιντρακόμ ο αποκλειστικός προμηθευτής του ΟΤΕ, που αποδίδεται τώρα και με το νόμο στους Γερμανούς, όπου ουσιαστικά ανήκε τόσα χρόνια,  το ερώτημα είναι ένα πλέον: Η κυβέρνηση αυτή ποιους υπηρετεί; Γιατί εμάς δεν μας υπηρετεί στα σίγουρα. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/05/2008 08:23:21

    Υπηρετεί την τσέπη αυτών που συμμετέχουν σε αυτή.

  2. Ανωνυμους avatar
    Ανωνυμους 28/05/2008 09:26:07

    "Υπηρετεί την τσέπη αυτών που συμμετέχουν σε αυτή"

    ..χρόνια τώρα, και αυτή και οι προηγούμενες, δε βλέπω να έχει αλλάξει κάτι! Παράλληλα βολεύει και μερικούς που τη βοηθούν σ'αυτό.

  3. Helmut avatar
    Helmut 28/05/2008 10:02:28

    Καλά κε. ΦάκτορΞ μπορείς να μας πεις σε ποια άλλη χώρα θα μπορούσε να συμβεί το σενάριο που μας περιγράφεις αυτό που λες;

    Δηλαδή ο Σαρκοζί θα τους ξεπροβόδιζε;
    Η μήπως ο Μπράουν;
    Μα, μην είναι ο Θαπατέρο;
    Α, το βρήκα: ο Μπερλουσκόνι; (αυτός δηλαδή θα ξεπροβόδιζε... τον εαυτό του!)

    Εκτός αν εννοείς τον Τσάβεζ... ή τον Πούτιν. Αυτοί με τον τρόπο τους, "ξεπροβοδίζουν" όποιους τους στέκονται εμπόδιο.

    Αλλά δεν ξέρω αν η μέθοδος τους είναι προτιμητέα σαν μοντέλο διακυβέρνησης από τις δικές μας κοινοβουλευτικές δημοκρατίες.

  4. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 28/05/2008 10:10:04

    συμφωνω με ολους τους προηγουμενους ,ομως επισημαινω οτι η θεση του αρθρογραφου ειναι συντεταγμενη στον απολυτο λαικισμο ,κατι που το επισημαινουν εμμεσα και οι προηγουμενοι

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2008 10:50:58

    Απορώ από ποιους περιμένατε να πετάξουν τον εν λόγω "κύριο" έξω από τη Βουλή. Από τα ψοφοδεή γιουσουφάκια;

    Τι τα θες, τι τα γυρεύεις... από τη στιγμή που οι κοινωνικοί αγωνιστές είναι έγκλειστοι, το κεφάλαιο έχει αποχαλινωθεί... για να ήταν ελεύθεροι, και τότε θα βλέπαμε αν θα τολμούσε κανείς να κάνει τέτοια...

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/05/2008 11:09:19

    @ Helmut :

    Οι χώρες που αναφέρεις δεν έχουν εκβιαστές διαπλεκόμενους και δε χρειάζεται να τους δείξει κανείς την πόρτα. το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι ούτε θεσμικά ούτε εξωθεσμικά μπορούν πλέον να τους αντιμετωπίσουν προφανώς γιατί αυτοί που θα έπρεπε να κάνουν τη δουλειά αυτή δεν είναι καθαροί.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/05/2008 12:20:16

    "«Ποιοι είστε εσείς βρε μάγκες και ποιος σας έδωσε το δικαίωμα και την δύναμη να επιβάλλεται την άποψη σας στο πρωθυπουργό της χώρας;"
    - Είμαστε αυτοί που σε κάναμε πρωθυπουργό, Κωστάκη.

    "Εσείς, που ανδρωθήκατε από τα δημόσια έργα και τις ευνοϊκές αναθέσεις;".
    - Κανένας δεν παρέχει υπηρεσίες τζάμπα και, μάλιστα, αν έχει προσυμφωνηθεί η αμοιβή.
    Βγενό: - Όχι όλοι! Είμαι κι ΕΓΩ εδώ.

    "Εσείς, που έχετε διαχρονικά το Υπουργείο Πολιτισμού για αρωγό σας;"
    - Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα!
    Βγενό: -Μίλα συγκεκριμένα, παιδάκι μου. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, -έτσι;

    "Εσείς που θέλετε όλα τα λιμάνια και όλα τα πετρέλαια για λογαριασμό σας;".
    - Κράτα τα! Εσύ τα πουλάς, οι αγοραστές φταίνε; "Συγκεντρώσουουουου....".
    Βγενό: - Άντε, πάλι, τα ίδια. Παραείσαι μπούλης, μου φαίνεται.

    "Εσείς, που κερδίζετε δισεκατομμύρια από τον τζόγο, αφού ρημάξατε τον ΟΤΕ;".
    - Εσείς νομοθετείτε!

    "Ή μήπως εσείς που μου πήρατε την εφημερίδα και θέλετε τώρα να γίνετε και αρχηγός κόμματος;".
    - Τα παράπονά σου στην κυρία, όχι γενικά σε όλους.

  8. antOnio b avatar
    antOnio b 28/05/2008 13:00:50

    - Είμαστε αυτοί που σε κάναμε πρωθυπουργό, Κωστάκη.
    ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΛΑΟΣ, ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΤΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ , ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
    ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΙΣΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 50-60.
    ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΔΑΤΕ ΕΧΘΕΣ Ο ΒΓΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΣΚΟΝΗ , Ο ΒΓΕΝΟ ΕΙΧΕ ΛΟΓΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΟ ΕΝΩ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΈΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ !!!
    ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ !!!!, ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΡΟΜΠΑ !!!! ΚΑΛΑ Η ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ !!!!
    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΡΑΠΕ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΒΓΕΝΟ !!! ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΡΑΠΕ .ΦΙΛΑΚΙΑ !!!!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2008 13:06:23

    AntOnio, έχεις χίλια δίκια. Γι' αυτό κι εγώ επιμένω: αν ήταν ελεύθεροι οι κοινωνικοί αγωνιστές, θα τολμούσε ο κάθε επιχειρηματίας να αποθρασυνθεί τόσο;

  10. antOnio b avatar
    antOnio b 28/05/2008 13:08:10

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ 50-60 ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ!!! ΞΑΝΑ ΦΙΛΑΚΙΑ !!!

  11. nas avatar
    nas 28/05/2008 13:30:16

    προς Factorx(α): καλά κάνεις και συμβουλεύεις τους φίλους σου τους δεξιούς πως πρέπει να φερθούν στα λαμόγια της δεξιάς που σε ελάχιστο (πολιτικό) χρόνο σε σχέση με τις παρθένες του ΠΑΣΟΚ καταλήστεψαν τον ελληνικό λαό. Έχω μιά απορία κι εσύ που όλα τα ξέρεις μπορείς να τη λύσεις: αν δεν ήταν ο Κόκαλης και η Ζήμενς, ποιός θα ήταν ο προνηθευτής του ΟΤΕ εδώ και είκοσι χρόνια; η δεν θα είχε προμηθευτές ο ΟΤΕ και θα τα έφτιαχνε όλα μόνος του... έτσι για να ξέρουμε αν απέναντι στη Ζήμενς και τον Κόκαλη, υπήρχε άλλη εναλακτική λύση και ο (τεράστιος ηγέτης για την κωλοελλάδα)Ανδρέας "έριξε" κάποια εταιρεία λαϊκής βάσης και τα βρήκε με τους καπιταλίστες...
    By the way, εύστοχο το σχόλιό σου για Βγενόπουλο, Αλαφούζους και την πλούσια κυρία. Νομίζουμε πως η κλήση Βγενόπουλου ήταν καλά σχεδιασμένη απο εξωγενείς παράγοντες και η τσαμπουκαλίδικη συμεριφορά του απέναντι στους χέστηδες εκλεγμένους του κοινοβουλίου όλων των κομμάτων ήταν ένα "κρας-τεστ" για την είσοδό του στη πολιτική. Γράψτο και θα τα ξαναπούμε όταν δεν θα υπάρχει αυτοδύναμη κυβέρνηση...

  12. wert01gf avatar
    wert01gf 28/05/2008 15:12:55

    Ναι, δεν υπάρχει κυβέρνηση, ούτε πρωθυπουργός που θα προβούν σε τέτοιες ενέργειες. Είμαστε σίγουροι ως προς αυτό. Υπάρχουν όμως αρχηγοί κρατών που προασπίζονται τα συμφέροντα του δημοσίου χρήματος.

    Πολύ ωραίο σχόλιο από τον "νήπιος γέρων".

  13. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2008 23:40:21

    @nas. θα σου απαντήσω λεπτομερέστερα όταν τελειώσει το Ράλλυ Ακρόπολις. Γράφω δυο λόγια για να μην νομίζεις οτι κάνω το κοροίδο. Αν η δεξιά εκμεταλεύτηκε τα σκάνδαλα που βγάλαμε εγω και το Αντί, δεν είναι δικό μου προβλημα. θα μπορούσε να με μεφθείς αν εγω ειχα βολευτεί επι δεξιάς. Με κυνήγησαν αλύπητα και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κι αυτό είναι γνωστό στην ΄πιάτσα, αλλά εγω δεν το έκανα θέμα ουτε θα κάτσω να κλαφτώ. Όπως έστρωσα θα κοιμηθώ κι εδώ πληρώνονται όλα και για μένα και γι αυτούς. Και οι "φίλοι" μου που λές οι δεξιοί με εκλιπαρούσαν κάποτε για κανένα στοιχέίο ή έγγραφο, αλλά τώρα κάνουν πως δεν με ξέρουν. Αλλά θα τα πούμε άλλη φορά αυτα, στο υπόσχομαι.
    Για τον Ανδρέα και τον Κόκκαλη, δε σε παίρνει. Το ΠΑΣΟΚ η Βάσω και ο Ανδρέας έβαλαν την Ζημενς και την Ιντρακόμ (αυτήν απο το τίποτα) στον ΟΤΕ και κτύπα στο ευρετήριο να βρείς τις έγινε

  14. Theodore avatar
    Theodore 29/05/2008 09:31:32

    Μα, απο ο,τι ξερω, ΟΛΑ τα κομματα, ψηφισαν για να παρει η συμμαχια Ζημενς-Κοκκαλης τη δουλεια με τον ΟΤΕ. Ακομα και το ΚΚΕ.
    Αν θυμαμαι καλα.

  15. Factorx avatar
    Factorx 29/05/2008 13:27:05

    Anonymous May 29th, 2008 at 4:29 am e

    Ευχαριστουμε για την υπόδειξη

  16. nas avatar